N\ 246. 131® Jaargang. 1888. W oensdag IT October. Middelburg 16 October. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advert e'n tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1,50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Landbouw. MIDDELBIRGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mcrou-en te Tholen: W. A. van Niehwenhttuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh& van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Het regeeringstelegram uit Indië, gisteren nog in een deel onzer oplaag medegedeeld, luidt in de Staatscourant in zijn geheel als volgt Blijkens telegrafisch bericht van de Indische regeering vernam de resident van Soerakarta in den nacht van 11 op 12 dezer, dat een dertigtal inlanders, als priesters gekleed, zich meester ge maakt hadden fvan de pasangrahan te Tawang- mangoe, in het district Karangpandan, nabij de grens van Madioen, en door de politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen derwaarts gezonden met een gedeelte van de lijfwacht-dragonders en van het legioen van pangeran Prang-Wedono, terwijl zich ook de resident en genoemde pangeran daarheen begaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in hare ge boorte onderdrukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, onder welke vrouwen en kinderen, over, terwijl de leider der bende en tien anderen, die zieh niet wilden overgeven, werden gedood. Niemand is ontkomen. De bevolking is volkomen rustig. Naar aanleiding van discussiën, in afschafiings- vereenigingen gevoerd, is bij het ministerie van oorlog een maatregel in overweging, om den verkoop van jenever in de cantines te verbieden. Tot dien einde worden thans de noodige statis tieke gegevens verzameld over het aantal wegens dronkenschap gestraften voor en na den invoer van sterken drank in de cantines. Nopens het bericht in de Javabode over hooger pensioen, den heer Pijnacker Hordijk toe gezegd, alsmede een pensioen voor zijn echtge- noote zegt de Tijd: »Wij meenen de juistheid hiervan ten sterkste in twijfel te mogen trekken". Blijkens eene opmerking van de Standaardzal de heer "Van der Borch van Verwolde voor Lochem niet als candidaat optreden bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede kamer. Te oordeelen naar de voorstelling van de Stand. heeft de zaak zich aldus toegedragen»De heer v. d. B. heeft niet willen toegeven aan denster- ken aandrang om zichzelf candidaat telaten stellen, omdat dan in het district de pushing man zou hebben ontbroken. Hij zag in dat de kapitein van het schip niet zelf als passagier kon varen en hij had den kloeken moed om de kajuit voor een ander vrij te laten en zelf aan het roer te gaan staan". Als anti-liberale candidaten worden genoemd de hh. P. W. J. Aylva van Pallandt, jhr mr M. W. C. de Jonge, officier van justitie te Zutfen en mr J. D. van Heeckeren van Keil. Tusschen den Standaard en den heer Huber is het niet »in den haak." In den Std. van heden lezen wij: Onder dagteekening van 32 Oct. jl. wierdop onze bureelen deze briefkaart van den heer mr tl. H. Huber ontvangen: De ondergeteekende bedankt met 1 Jan. '89 voor zijn abonnement op den Standaard. Tot dien tijd kan, ofschoon ik er geen belang in stel, het voor mij bestemde exemplaar naar Leeuwarden worden gezonden, waarheen ik morgen vertrek. De volgende week zend ik een postwissel voor abonnement Juliuit. Dec. en frankeeren Baden Baden. Mb Hübeb. Den Haag, 12 Oct. 1888. Voorshands voegen we hier niets aan toe. Wijl echter deze briefkaart een politieke betee- kenis heeft, behoort het publiek er kennis van te dragen." Bij kon. besluit is aan den heer P. de Bruijne, oud-consul van Duitschland te Middelburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van de 4e kl. der Koninklijke Kroonordehem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. is door het departement van oorlog de levering opgedragen van 90 stuks mortierstoelen van 10 cM. Te Twello is in den ouderdom van 81 jaren overleden V. M. P. baron Bentinck tot Nijenhuis, kamerheer des konings in b. d., ridder der Wil lemsorde 4e kl. De hoofdingenieur Carpi, uit Rome, door de Italiaansehe regeering belast met een zending naar Nederland, bezocht dezer dagen verschillende hygiënische inrichtingen te Amsterdam. Hij is van daar naar 's-Gravenhage vertrokken, waar zijn onderzoek zal worden voortgezet. Uit een schrijven in het U. B. blijkt, dat om tot oprichting van een asyl voor dronkaards te komen, in de vorige week zich een bestuur van 5 leden gevormd heeft, dat men tot 7 leden hoopt aan te vullen. Spoedig hoopt dat bestuur met een uitvoerig plan gereed te zijn. Woensdag 31 October des namiddags te 2 uren wordt op de begraafplaats alhier een gedenkteeken onthuld op het graf van wijlen den Middelburg- schen kunstschilder den heer J. P. Schiltz. De Goesche Crt. schrijft o. a. het volgende over den heer W. J. van Gorkom, wiens overlijden wjj gisteren meldden. Wilhelm Johann van Gorkom, 4 Pebruari 1827 te Zutfen geboren, heeft zijn geheele leven aan het onderwijs gewijd. Aanvankelijk aan eene school in zijne geboorteplaats werkzaam, ging hij later naar Groningen, waar hij aan het hoofd kwam te staan van eene inrichting voor meer uitgebreid onderwijs. Na dezen werkkring gedu rende een reeks van jaren met den meesten ijver en de grootste toewijding te hebben waargenomen, ging de heer Van Gorkom naar Transvaal, waar zijne ervaring op onderwijsgebied hem de betrek king van superintendent van onderwijs deed ten deel vallen, in welke betrekking hij dien tak van staatszorg, bij zijne komst nog zoo hoogst gebrek kig ingericht, schoeide op zoodanige leest, dat er orde en regelmaat kwam in den chaos, welke er voor dien bestond. De komst der Engelschen verdreef Van"Gorkom uit Zuid-Afrika, daar zijn hart te warm klopte voor onze stamgenooten »de Boers," om zijne krachten en capaciteiten voor het Engelsche gouvernement veil te hebben en zoodoende keerde hij in zijn vaderland terug, alwaar hij zich in de residentie vèstigde en een tijd lang medewer ker was aan het Vaderland, waarna hij schoolop ziener werd in het arrondissement Leiden, welke betrekking hij bekleedde tot Z. M. de koning hem benoemde tot schoolopziener in het district Goes. Van Gorkom leefde voor zijne betrekking en waar eene milde en onpartijdige toepassing dei- onderwijswet hem het liefst was, daar stond de zorg voor het onderwijs bij hem toch bovenaan. Het personeel aan de scholen in zijn district ver liest in hem een trouw beschermer zijner belan gen een warm vriend en een belangstellend raadsman. Maar niet alleen de onderwijzers, een ieder, die hem om raad of hulp kwam vragen, ging heen met de zekerheid, dat hij zijne belan gen aan de handen van een vriend had toever trouwd, want anderen te helpen was zijn groot ste genoegen. "Woekerende met zijn tijd vond Van Gorkom bovendien nog gelegenheid om naast zijn druk ambt verschillende andere betrekkingen waar te nemen. Niet alleendat hij meermalen deel uitmaakte van verschillende examen-commissiën, maar ook in de plaats zijner inwoning wijdde hij zijne beste krachten aan tal van instellingen en maakte hij deel uit van verschillende bestu ren. Hij was lid van de commissie van toezicht op het M. O., president van de afdeeling Goes der Mij tot bevordering der toonkunst, van het departement der Mij tot Nut v. h. Algemeen, van de hier gevestigde afdeeling van den Protestanten bond en van de vereeniging voor weezenverple- ging op Zuid- en Noord-Beveland. Het herhalingsonderwijs, dat te Zierikzee gedurende zes wintermaanden wordt gegeven in twee avondscholen, eene voor jongens en eene voor meisjes, is dezer dagen weder aangevangen met 47 jongens en ruim 40 meisjes. NR. Ct.) Door de doleerende gemeente te Terneuzen Zal een houten kerk worden gebouwd even buiten de kom der gemeente, in de nabijheid van het spoorwegstation. Aan de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen j De naar Biervliet beroepen predikant, de heer P. Plieringa te Babiloniënbroek, classis Neusden, heeft bedankt. Men schrijft ons uit Hulst Heden, Maandag, werd alhier in het Wapen van Zeeland eene vergadering gehouden van de afdeeling Hulst der Mij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, ter bespreking van de vraag of de leden wenschten kennis te maken met het door het Nederlandsch landbouw comité uit te geven weekblad. Nadat door het bestuur der afdeeling was voorgesteld het blad gedurende een jaar voor rekening der afdeeling aan de leden te verstrek ken, werd zulks door den heer Hombach jr be streden, daar zijns inziens het blad dat door den heer Gorten wordt uitgegeven genoegzaam in het beoogde doel voorziet, terwijl de heer Hombach sr. de gelden daaraan te besteden liever voor de paardenfokkerij zou bestemd zien, daar dat pnnt nooit te veel kan worden op den voorgrond geplaatst. Het voorstel van het afdeelingsbestuur werd ten slotte met 27 tegen 9 stemmen aan genomen. Daarna werden drie leden gekozen om aan het hoofdbestuur te worden voorgesteld om deel uit te maken der permanente commissie ter keuring van paardengekozen werden de heeren M. van Arent- hals, Jac. Vaal en A. Goovaerts. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag zijn veroordeeld wegens valsche aangifte van een straf baar feit E. E. V. 24 j., werkman Sluis, tot 7 d. gev. beleediging C. M. 25 j., huïsv. van C. M., werkvrouw Terneuzen, tot 3 b. s. 3 d. h. openbare schennis der eerbaar heid E. C. v. E. 64 j., zonder beroep Middelburg, tot 3 m. gev. mishandeling M. v. W. 29 j., koopman Schoondijke, tot 14 d. gev. en diefstal J. C. B. 13 j. en P. D. 23 j., ar beiders beiden Oostburg, ieder tot 2 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijnL. B. A. B., huisv. van H. v. L., werkvrouw Middelburg, beklaagd van koppelarij, terwijl in zake J. S. B. 42 j., huisv. van M. M., Middelburg, beklaagd van beleediging van een bedienend beambte, het openbaar ministerie niet ontvankelijk is verklaard. Men schrijft ons uit Yerseke In eene Maandag gehouden vergadering heeft de muziekvereenigmg haar beslag gekregen, d. w. z. het concept-reglement werd tot wet verhe ven, er werd een definitief bestuur gekozen (slechts gedeeltelijk nog, en 3 commissarissen, die de bijdragen der donateursals afzonderlijke kas zullen beheeren en de vereeniging werd gedoopt. Dit laatste vereischte nog al zorg, want men wilde, heel natuurlijk, een kenschetsenden, origi- neelen en niet algemeen voorkomenden naam. Daarom liet men het godendom op zijn plaats en besloot nieuwen luister bij te zetten aan de na gedachtenis van den grooten Mozart door diens naam zich toe te eigenen. Te Terneuzen is Zondag namiddag tijdens de ouders ter kerk waren gegaan, een der zonder opzicht zijnde kinderen, dat met vuur speelde, in brand geraakt. Gelukkig dat de buren op het hulpgeschrei der kleinen toeschoten en ernstige gevolgen voorkwamen. Men schrijft ons uit Biervliet Sommige landbouwers hebben deD prijs van hun aardappelland van 20 op 15 of op 10 cent per roede gestéld. Arbeiders met 80 a 90 roeden land kregen 4 a 5 mud aardappelen te huis, die hun met inbegrip van poten, onderhoud enz. 6 a 7 gulden per hektoliter kosten. De verlaging geldt dezen zomer. Andere boeren willen van dergelijke menschlievendheid niets weten. Men wil van den eigenaar pachtvermindering en terecht, maar van de arbeiders wordt het volle bedrag geïnd. »Wat gij wilt, dat u geschiedt enz." vergeet men. Dat de landlieden tal van klachten uiten, is overigens wel begrijpelijk. Wie onzer heeft het ooit beleefddat half October witte vruchten, kanariezaad, haver, on gesneden te velde stonden Vele partijtjes moeten nog ingezameld worden en van de paardeboonen is zoo goed als niets in de schuur geborgen. Met het steken en vervoer van suikerbieten is men druk in de weer. Het einde dier werkzaam heden zal spoedig daar zijn, want ze zijn kort en dun ze gelijken al te veel op pijpekoppen. Eenige boeren hebben het stellige voornemen die cultuur te staken. »Geen bitterpeën meer" zeggen ze, want op deze vrucht gelijken suiker- peentjes. Een opbrengst van 6 tot 8 duizend kilo per gemet wordt geroemd. Hooger bedrag wordt kolossaal geheeten. Vele partijen leveren 3 tot 5 duizend kilo en er zijn er van 2 en 1 duizend. Het vorige jaar waren er vele landen, waarop 10 en meer duizend kilo groeiden, en enkelen konden zelfs 20 duizend kilo per gemet vervoeren. Dat is pleizierig niet alleen," maar ook winstgevend. Alles duidt aan, dat de 2e helft van October welgevalliger bij de landlieden zal zijn dan de vervlogen helft. De barometer teekent beterschap. Niettegenstaande de Nederlandsche spoor weg-ondernemingen er zich tegen verzet hebben, verlangen de Duitsche spoorwegbesturen, dat de geldigheidsduur der retourbiljetten, welke tot dusver 30 dagen was, op 10 dagen worde terug gebracht. Het Nederlandsche publiek, dat deze retour biljetten bjjv. naar Baden-Baden, Bazel, Stutt gart enz. gebruikte voor zijn plezierreizen des zomers, zal zeker niet ingenomen zijn met een dusdanige verkorting van den geldigheidsduur, die tengevolge heeft dat retourbiljetten feitelijk niet meer kunnen gebruikt worden. De maatregel zal met 1 Nov. in werking treden. Voor eenige dagen werd door de Nieuwe Mepp. Crt medegedeeld dat aan den heer P. Reese, vroeger te Meppel, daarna officier bij de genie hier te lande en laatstelijk directeur eener fabriek van den heer W. A. Scholten te Nowy Dwoyr, in Russisch Polen (èen uur of acht van Warschau) het verder verblijf in Rusland was ontzegd, wegens de ontvangst van een brief uit Meppel van de schermvereeniging Pro Patria, waarop een paar gekruiste degens afgebeeld stonden. Uit goede bron verneemt echter de Mss. Crt dat hem niet het verblijf in Rusland is ontzegd, maar wel het verblijf te Nowy Dwoyr, een vesting in de nabijheid der fabriek. Zijn hoedanigheid van voormalig genie-officier schijnt het bestuur aan leiding te hebben gegeven tot de onderstelling dat hij, ofschoon fabriekdirecteur, plannen van de vestingwerken zou willen maken. De vereeniging het Ned. paardenstamboek heeft een prijs van 50 uitgeloofd voor een beknopte handleiding bij de paardenfokkerij. Gisteren morgen is te Zutfen zwaar geboeid binnengebracht een persoon uit Epe, die, naar men verneemt, eene dienstbode den hals heeft afgesneden. Uit Utrecht meldt men aan het Politienieuws Sedert eenigen tijd liepen alhier voor den heer baron S. v. H. zeer booze geruchten en wist men zelfs te vertellen, dat hij zich in zijn betrekking van penningmeester eener instelling van liefda digheid zoo ver zou hebben vergeten, dat de justitie zich in de zaak had gemengd en reeds een onder zoek had bevolen. Toch werd nog door velen aan de geloofwaardigheid dier geruchten getwijfeld, totdat genoemde heer jl. Woensdagavond onver wachts in zijn woning werd gevangengenomen en naar de cel overgebracht. Welke feiten hem eigenlijk worden ten laste gelegd, is nog niet met zekerheid bekendwel spreekt men van valschheid in geschriften en verduistering van gelden, doch dit eischt nadere bevestiging, om als waar te kunnen worden aan genomen." Door het breken van een steiger, op het werk aan Heineken's bierbrouwerij, te Amsterdam, zijn gisteren ochtend drie werklieden, metselaars, gekwetst. Een hunner stierf spoedig. De tweede kreeg ernstige kwetsuren en werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. Met den derde scheen het beter te zijn afgeloopen. Hij tenminste kon loopende naar het politie-bureau gaan en werd van daar naar het gasthuis vervoerd. Het bestuur der R. K. godshuizen te Venloo, welks rekeningen gedurende 6 jaren doorr den gemeenteraad werden afgekeurd, omdat daarop 6000 als te kort voorkwam, heeft zich te dezer zake in hooger beroep begeven bij ged. staten. Deze beslisten echter geheel in den geest van den gemeenteraad en keurden de rekeningen af. De afdeeling Rotterdam van de Alg. Ned. Typografenbond hield Zondag avond een druk bezochte openbare vergadering, waar een motie werd aangenomen, waarin de vergadering haar afkeuring te kennen gaf over het exploiteeren Van jeugdige krachten op drukkerijen en zicb

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1