Laatste Berichten. 61 FEUILLETON BLZBNHOF, tferkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. vragen aan de verschillende autoriteiten worden verzonden en zal de vereeniging, onder nadere goedkeuring; den naam dragen van Willem III. Eene oude firma, thans door jonge krachten gedreven, gunstig bekend in haar vak, en op vele binnen- en buitenlandsche tentoonstellingen bekroond, vraagt haar aandeel in de binnenland sche consumtie van verduurzaamde groenten inblik. De firma J. H. Nieuwenhuijs jr. Co., wier Extract Bouillon reeds velen bekend is, stelt haar fabrikaat, van uitsluitende prima kwaliteit, blijkens achterstaande advertentie, op verscheidene plaatsen tot fabrieksprijzen verkrijgbaar. Te Rotterdam is Vrijdagochtend een 14jarige smidsjongen, terwijl hij aan het Zeekantoor aan de Boompjes werkzaam was, door eigen onvoor zichtigheid uit een dakgoot gevallen. Hij kwam op een plat op de binnenplaats van het gebouw terecht, en werd zóó ernstig aan het hoofd ge wond, dat hij spoedig daarna overleed. Te Oldenzaal heeft de rechter van instructie uit Almelo een plaatselijk onderzoek ingesteld naar den vóór twee jaren ten huize van den rijks-ontvanger Van Nouhuijs gepleegden diefstal van zilverwerk enz. Dit onderzoek had plaats omdat zekere Frans Neuhaus, wegens diefstal, onder Arnhem gepleegd, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, bekend had, bovenbedoelden diefstal eveneens te hebben gepleegd. De dader wees vrijwillig aan, hoe de diefstal gepleegd was, en legde verder een volledige bekentenis af. Ook verklaarde hij, de dader te zijn van den diefstal van ongeveer 70, in den zelfden nacht te Lonneker ontstolen aan den onderwijzer der bijzondere school. Tusschen de firma Siemens en Halske te Berlijn en de heeren M. G. van den Bos te Lei den, en B. Janse Johz., te 's Gravenhage is eene overeenkomst gesloten betreffende het vervaar digen en exploiteeren in den meest uitgebreiden zin door de firma Siemens en Halske van een kompas, waarvan de richtingskracht op geheel andere natuurwetten dan die van het magnetisch kompas berust. Van dit kompas is de heer B. Janse Johz. eige naar en de heer M. G. van den Bos uitvinder. In Rotterdam zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag weer diefstallen gepleegd. In denzelfden nacht geraakte aldaar een man te water en verdronk. Een redacteur van den New-York Herald had een onderhoud met Emile de Laveleye over een mogelijke verschuiving van het Europeesch evenwicht naar aanleiding van de onlangs door den Herald aan Bismarck toegeschreven plannen betrekkelijk de verdeeling van België tusschen Duitschland en Frankrijk, inlijving van Neder land en zijn koloniën bij het Duitsche rijk en de verdeeling van het Balkan-schiereiland tusschen Oostenrijk en Rusland. De Indépendance is in staat tegelijkertijd met het Amerikaansche blad den inhoud van het gesprek mede te deelen. De kaart door den Herald in het licht gegeven, ver klaarde de Belgische geleerde voor een louter product der Amerikaansche phantasie. Doorzijn bezoeker hiertoe uitgenoodigd gaf De Laveleye een schets van de nieuwe kaart van Europa, zooals hij zich deze voorstelt. Tegenover de Duitsch-Oostenrijksch-Italiaansch-Engelsche bond- genooten plaatst de Belgische economist een Fransch-Russische alliantie. In den strijd dezer beide machten zal de tweede het onderspit delven en Rusland getuchtigd worden als Frankrijk in 1870. Het zal een oorlog a outrance zijn. Duitschland zal Finland aan Zweden teruggeven, de Oost-zee provinciën aan Rusland ontnemen en op kosten van dit rijk een nieuwen staat met een aartshertog van Oostenrijk aan het hoofd stichten, d. w. z. het oude Poolsche rijk onder Oostenrijkschen in vloed herstellen. In het Oosten zal Bessarabië aan Roemenië teruggeschonken worden. Duitschland zal Nederland annexeeren en Frank rijk den laatsten slag toebrengen door de Noor delijke departementen bij België te voegen. Dit land zelf zal onafhankelijk en neutraal blijven maar ingelijfd worden bij den Duitschen Zoll- verein. Italië ontvangt Nizza en Savoie terug en op den koop toe Tunis of Tripoli. Als curiosum deelt de Indépendance deze vin dingrijk uitgedachte kaart van haar geleerden Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN HOOFDSTUK XXVII. De drie mannen, Lorenzo als de grootste' voorop, gingen tegen de deur staan, die met een flinke duw open vloog. Ik kwam nog juist bij tijds om Gordon, den knecht van den heer Car- ruthers, zijn viool te zien neergooien en naar het raam loopenwaarvan de luiken ontsloten waren. Maar ik hoorde het geluid van gebroken glas en tegelijkertijd sprongen twee politieagenten door de glazen deur en grepen en boeiden hem. Hij stond bleek en roerloos tusschen hen in, zonder zich te verzetten. >Het baat niets. Wij weten dat gij een van de bende zijt. Nu is het uit. Wij hebben uw aanvoerder", sprak de oudste agent. »Welken aanvoerder vroeg Gordon kalm. Jacob Woodfall." »Dat is een leugen. Jaap Woodfall laat zich niet vatten door lieden zooals gij." Waarom niet Wij hebben u wel gepakt." De man antwoordde niet; maar bromde voor zich heen Altemaal zijn schuldmet zijn ver liefdheid op die meid. Ik wou dat ik haar hier had!" landgenoot mede, als zoodanig maken wij er ook onze lezers mede bekend. Bij den tocht van keizer Wilhelm naar het Vaticaan herhaalden de anti-Duitschers te Rome hun demonstraties en wierpen weder roode papieren met beschimpingen van de triple-alli- antie en uitroepen ter eere van Frankrijk en Elsasz-Lotharingen in het rijtuig. De Romeinsche politie nam tot hiertoe 17 personen als de vermoe delijke daders in hechtenis, meest jongelieden, die zich leden van een revolutionnaire club noemden. De feestelijke ontvangst op het Kapitool had Vrijdagavond op luisterrijke wijze plaats. Door den stedelijken raad waren fakkeldragers op de trappen geplaatst. Alle zalen van het museum waren verlicht, de Venus di Medici electrisch. De keizer werd door den stedelijken raad ontvangen en betuigde zijnen dank voor de onbeschrijfeljjk hartelijke ontvangst. Gisterendavond zou het Forum schitterend ge- illumineerd worden. Zaterdag bracht keizer Wilhelm een bezoek aan het Panthéon en legde daar een met de Duitsche kleuren versierde lauwerkrans neer. Gisteren zou een galadiner plaats vinden, waartoe het corps diplomatique was uitgenoodigd. Omtrent het door Floquet in te dienen voorstel tot herziening der grondwet verneemt men de volgende bijzonderheden. Een derde van de leden van senaat en kamer zullen aftreden. De kamer wordt gekozen door het algemeen stem recht de verkiezing van den senaat vindt met twee trappen plaats de senatoren worden dooi de gedelegeerden der gemeenten verkozen, maar deze gedelegeerden worden direct door de kiezers voor den gemeenteraad gekozen, niet zooais tegen woordig door de gemeenteraden. Naast senaat en kamer heeft men den raad van state, die de voor te stellen wetten onderzoekt. Den senaat wordt het recht van veto geschonken voor die wetten, welke zij niet meent te mogen bekrachtigen, maar dit veto heeft slechts een tijdduur van twee jaren. In financieele aangelegenheden wordt de macht van den senaat beperkt. Het recht tot ontbin ding der kamer, nu toekomend aan den senaat en den president der republiek, wordt met het oog op de gedeeltelijke aftreding der afgevaar digden om de twee jaar, opgeheven. De minis- terieele verantwoordelijkheid, zooals die in 1791 werd vastgesteld, blijft behouden. Wanneer Floquet het voorstel zal indienen, was nog niet bepaald. Een depêche uit Port-au Prince bevestigt het reeds vroeger medegedeelde bericht, dat generaal Télémaque vermoord is. Hij werd bij een aanval op het paleis gedood, waarna de orde is hersteld. Bij de verkiezing van een lid van den senaat werd te Limoges de republikeinsche candidaat Donnet gekozen. Te Chartres moet een nieuwe stemming plaats hebben. De republikein Yinet verkreeg 215 stemmen en de conservatief D'Argent 211. Een jonge dienstbode heeft tusschen Gent en Somergem haar kind, 16 maanden oud, in een sloot verdronken. Zij heeft haar misdaad bekend Met moeite kon de justitie de onnatuurlijke moeder tegen de woede van het volk beschermen. Er is te Hamburg een groote diefstal ge pleegd 400.000 Mrk. zijn een koopman aldaar ontvreemd. De berichten omtrent voorgenomen anar chistische aanslagen op keizer Wilhelm gedurende ijn verblijf in Zuid-Duitschland worden algemeen als zeer overdreven, zoo niet als geheel onwaar beschouwd. De Zwitsersche politie moet de Ber- lijnsche volstrekt niet gewaarschuwd hebben en de gearresteerde anarchist Troppman schijnt een agent provocateur te zijn. - Het ongeluk op den Lehigh Valley spoorweg in Pennsylvania wordt toegeschreven aan zorge loosheid van den machinist, die tot zijne veront schuldiging aanvoert acht en veertig uren aan een dienst te hebben gehad en van uitputting in slaap te zijn gevallen. De heer Eiffel heeft zijn toren verkocht aan een maatschappij. Zoodra bet gevaarte gereed ist wordt deze maatschappij eigenares voor 5.000.000 francs. Dezer dagen is te Nantes bij een rechtbank het hypnotisme te hulp geroepen om een zaak te helpen berechten. Daar kreeg hij mij in het oog en wierp mij een blik toe, die mij deed sidderenmaar ik paste zijne woorden niet op mij toe. Ik was te verbluft om te begrijpen wat er voorviel, totdat ik hem, geboeid als hij was, een revolvertje uit zijn zak zag halen en op Lorenzo mikken. Met een gil vloog ik de kamer in tot voor Lorenzo, hoorde een schot en voelde tegelijkertijd iets in mijn arm. Lorenzo sprong vooruit, maar ik stond hem in den weg en voor dat hij mij op zijde geduwd had, had Gordon zich losgerukt en met den uitroep »ik wou dat ik haar afgemaakt had sprong hij het raam uit en verdween in de duisternis. Nu wist ik dat ik een schot in den arm had, want het bloed droop uit mijn mouwmaar ik voelde niet veel pijn ik was te zeer vervuld met de wanhoop van Lorenzo. Hij nam geen deel aan de hopelooze jacht op Gordon, maar legde mij op een canapé, trok mijn japon los en verbond zelf mijn arm. Wat beteekent dit alles toch Lorenzo? Ik ben niet erg gewond heusch nietmaar ik begrijp er niets van. Hebt gij de dieven gepakt Wie waren het Hebben zij Jacob Woodfall waarlijk gekregen En ik hoop dat de arme Tom Parkes ontsnapt isfluisterde ikwant een der politieagenten stond half in de geopende glazen deur. Een schoenmakersknecht was beklaagd van zijn baas 232 francs ontvreemd te hebben. De rechter van instuctie, geen kans ziende om den beschuldigde een bekentenis te ontlokken, wendde zich namelijk tot een hypnotiseur, Zamora ge- heeten. Deze nam, als een gedachtenlezer, ge blinddoekt, in de gerechtszaal den beklaagde bij de hand en hield die geruimen tijd in de zijne vast. Daarna ging hij, steeds geblinddoekt en gevolgd door de rechters, door een doolhof van straten en stegen, totdat hij bij een ouden muur komende, die een tuin afsluit, stand hield aan een der uiteinden van de stad. Daar trapte hij op den bodem en begon dien om te woelen met zijn voeten. Men ging nu aan het zoeken en werkelijk werd daar onder een steen geld gevon den 217 fr., dat is 15 fr. minder dan den schoen maker ontstolen was. De schoenmakersknecht bleef zijn schuld ont kennen maar het gerecht hield die nu voor be wezen, nam aan dat hij de 15 fr. onder zich had gehouden, en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf. De advokaat van Pichereau beweerde dat de hypnotiseur misschien wel zelf het geld daar verborgen heeft om reclame voor zich te maken. Figaro laakt het arrest van het hof. Er is, zegt het blad, een man veroordeeld zonder eenig rechtstreekseh bewijs, enkel op de twijfelachtige gegevens eener wetenschap, die nog in haar kinds heid is en dikwijls door kwakzalvers geëxploiteerd wordt. Het fluiten in de schouwburgzaal als een bewijs van misnoegen van het publiek is, volgens 't verhaal, in 't midden der zeventiende eeuw te Parijs in gebruik gekomen. Bij een slecht stuk riepen de toeschouwers Het gordijn Laat zak ken het gordijnenz. Maar het hielp niet, het gordijn bleef opgetrokken. Toen niets hielp, viel het iemand in dat de inspiciënt door middel van een fluitje te kennen gaf dat het bedrijf ten einde liep en het gordijn moest zakken. Hij floot en de man, die met de zorg van 't gordijn belast was, meende het gebruikelijke sein te hooren en 't scherm viel. Sedert dien tijd heeft zich het fluiten als bewijs van afkeuring weten te hand haven. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten dienste van het garnizoen Middelburg van 1 November 1888 tot 15 Juni 1889 was slechts één inschrijver, en wel S. Danielse alhier a 3.33 per H. L. Te Ylissingen was de eenige inschrijver A. Botting aldaar voor 3.31. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbe steding voor de levering' van levensmiddelen aan het militair hospitaal alhier werd het minst ingeschreven voor melkbrood a 0.22 per kilogr. door D. Tuijnman, voor rijst a 0.19£, gort a 0.13, zout a/0.121, havergort a 0.24, groenezeep a 0.29 per kilogram en azijn a 0 .07 per liter door L. J. P. Maas, voor boter a 1.08 per kilogr. door L. J. van Pagé. Voor aardappelen waren geen gegadigden. Yoor keukenkolen wub ad 8.90 en voor kachelkolen ad 7.20 per 1000 kilogram P. C. Ludikhuijzen de minste inschrijver. Al de inschrijvers wonen te Middelburg. Heden middag had de aanbesteding plaats van levensmiddelen, brandstoffen enz. ten behoeve van het militair hospitaal te Vlissingen. Het laagste was ingeschreven door A. Botting voor aardap pelen tegen den prijs van 3,75 de Hectoliter wegende 60 kilogram voor wittebrood door C. D. v. Noppen a 0,18 per kg.voor steenkolen door A. F. C. Timmerman voor 7,95 de 1000 kg.voor rijst ad ƒ0,24; gorst ad'0,16 zöut ad 0,15; havergort ad 0,30groene zeep ad 0,30 per kg. en bierazijn ad f 0,10 per liter door J. G. H. Dommisse. Alle inschrijvers wonen te Ylissingen. —Zaterdag had te Zaamslag door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de aanbesteding plaats van werken tot verdediging van den oever van den Eendragtpolder. Ingekomen waren 13 biljetten te wetenB. den Exter van den Brink, Krabbend ij Re, ƒ25000, J. F. Adriaansen Polfliet, Hontenisse, 20500 J. de Bree Fz., Hoek, 19280P. J. Visser Pz., »Tom Parkes is gepakt en "Woodfall is ontkomen, viees ik." »Dus was hij erVertel mij alles." »Kan dat niet morgen? Ik vrees dat gij te opgewonden wordt, gij zult ontsteking aan uw arm krijgen en ik moest nu een dokter gaan halen." »Neen, neen, gij kunt van avond niet naar Beaconsburgh, dat weet gij wel. Uw verband is heel goed tot morgen, dan komt de dokter toch naar Sara zien. Vertel mij nu gauw van den diefstal. Vondt gij de agenten in het park Eensklaps sprong ik van de canapé op. Waar is de heer Rayner Waarom was Gordon hier in zijn plaats. >0Lorenzo mijn hoofd duizelt. Ik begrijp er niets meer van. Ik raak geheel in de war. Waarom was dat »Gij zult {alles mettertijd begrijpen, laat ik u nu van den diefstal vertellen", zei hij ernstig. »Ik posteerde de agenten in het struikgewas en stond zelf met dien man daar ginds, en nog een zoo dicht mogelijk bij de achterdeur, waar wij tot bij half acht wachtten, toen er een man aan kwam die op de deur klopte. Een der meiden deed open, volgens afspraak zooals het bleek, ofschoon ik niet geloof dat het arme meisje wist wat hij kwam doenwant het was Tom Parkes. Hij ging het laatst binnen en liet de deur aan Hansweert, 19138; C. de Wilde Az., Katten" dijke, 18900 C. F. van Fraeijenhove, Terneuzen, 18900 J. de Jonge, Biezelinge ƒ18898; M. van den Hoek, Terneuzen, f 18489J. Tollenaar, Terneuzen, 18312P. A. van de Velde, Ter neuzen, 17900 L. Koole, Terneuzen, ƒ17871 A. van der Beek, Zaamslag, f 17825 en H. Klaassen, Zaamslag, 17710. De raming bedroeg 15097. Het betrekkelijke hooge bedrag, waarvoor werd ingeschreven, is, naar beweerd wordt, een gevolg van de prijs ver hooging der stortsteen. Aan den minsten inschrijver is onder nadere goedkeuring van ged. staten het werk gegund. Van 13 tot 15 Oct. Middelburg. BevallenJ. Kooman, geb. Louwerse, z. C. J. Geervliet, geb. Van der Roost, z. M. A. Homburg, geb. Van Flierenburg, z. S. de Jongh, geb. De Backer, d. P. .T. de Priester, geb. Jacobse, d. Overleden H. A. Brakman, z. 15 j. M. Verlinde, vrouw van M. Hoogenboom, 46 j. Van 6 tot 12 October. Goes. BevallenA. M. de Witte, geb. De Jonge, z. D. van Sluis, geb. Koster, d. J. W. Barto, geb. Van Sluijsdam, z. OverledenA. Korstanje, man van A. v. d. Male, 38 j. F. Meijler, vrouw van J. van de Velde, 66 j. L. A. Verbeemen, z. 2 in. Ziebikzee. Gehuwd: J. H. Robertson, jm. 26 j. met J. Gasille, jd. 24 j. W. Lokker, jm. 25 j. met J. Krijger, jd. 26 j. C. van den Berge, jm. 29 j. met A. Verton, jd. 25 j. Bevallen: P. C. Loijmans, geb. Sanderse, d- J. Bodbijl, geb. Schrier, d. J. Holm, geb. Stip- houdt, z. M. J. Gudde, geb. Emond, d. C. de Bie, geb. Van Steijn, z. J. K. Bakker, geb. Van den Houten, z. P. Hodde, geb. Landman, d. J. van den Houten, geb. Houtman, z. (levenl.) OverledenM. van den Hoek, z. 6 m. A. P. Bakker, d. 4 m. Reuter seint uit Weltevreden dat een samen zwering ontdekt is tegen het Nederlandsehe gezag te Madioen42 leiders zijn gevangen genomen elf anderen, die weigerden zich over te geven, zijn doodgeschoten. Goes. Heden had alhier in de net versierde concertzaal der sociëteit F. O. V. de opening plaats van de tentoonstelling der ingezonden prijzen voor de verloting ten voordeele van de Vereeniging voor weezenverpleging op Noord- en Zuid-Beveland. De prijzen, een duizendtal voorwerpen van kunst en smaak, zijn keurig geëtaleerd en bij het binnentreden der zaal valt het eerst eene »Hulde aan de weezenvrienden" in het oog. De hoofd prijs is eene prachtige gebronsde pendule {met candelabres. Reeds een 6000 loten zijn geplaatst. Een der weezenvrienden, die vele prijzen schonk, nam een hondertdtal loten en liet die onder de weezen verdeelen. Tengevolge van het afsterven van den voor zitter der vereeniging, den heer W. J. van Gorkom, bleef de muziekuitvoering tot opluistering van de opening der tentoonstelling achterwege, wat zeker op het bezoek werkte. Slechts een vijftigtal personen, meest dames, was tegenwoordig. De heer Z. D. van der Bilt La Motthe hield de openingsrede. Hij betreurde in de eerste plaats het overlijden van den heer Van Gorkom, die zooveel gedaan heeft voor deze zaak. Dank zij zijn vele relaties zijn de geschenken uit gansch Nederland toegestroomd, zoowel van armen als van rijken- In de tweede plaats wees de spreker erop dat, hoewel de politiek der bestaande partijen|de deelne ming aan deze zaak schaadt aller verwachting overtroffen is. Hij betuigde namens alle weezen vrienden hun, die deze zaak zoo grooten steun verleenden, hartelijk dank. staan. Even daarna kwam er een ander, en die wipte zoo stil en zoo vlug naar binnen dat wij bij dien mist moeilijk hadden kunnen zweren dat wij hem gezien hadden. Weldra kwamen Tom en het meisje weer naar buiten. Hij zei haar goeden avond zonder veel praatjes, liep een eindje weg tot dat de deur dicht was, keerde terug en sloop langs het huis tot onder het raam der zilverka mer. Daar stonden drie of vier man vlak bjj en hun chef, die bij mij stond, sloop er ook heen en ik volgde met de anderen. Weldra hoorden wij een zacht fluitje, naar wij gisten uit het raam der zilverkamer. Tom ant woordde en wij zagen een derden komen en zich bij Tom voegen. Ik stond er zoo dicht bij dat ik kon zien, hoe er een pak aan een 'touw uit het raam gelaten werd. Tom gaf het aan den derden man, dien wij er mede lieten heengaan door twee agenten gevolgd teneinde de verdere handelingen der dieven gade te slaan. Er werd weer een pak neergelaten, dat Tom zelf weg droeg en nu waren wjj zeer benieuwd naar hetgeen de man in huis verder doen zou Het raam is ongeveer twintig voet boven den grond, maar hij sprong er uit en kwam op zjjne voeten terecht. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2