m 245. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 16 October. Middelburg 15 October. Onderwijs. Kerknienws. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50j iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» IIRANT. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Yiy Mestdagh Zoor, te Goes; A. A. W. Bollard, te Kruiningen: F. var der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. var Nieuwekhuijzer. Yerder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh var Ditmar te Rotterdam, en de firma B. var de» Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voer het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., Johr F. Jores, opvolger; voor België A. Grosjear Co. te Brussel. Ook de heer Huber, lid der Tweede kamer, verdedigt, en wel in Het Noordenzijn standpunt, tegenover het voorstel Schaepman en Lohman, tot wijziging van het reglement van orde, aan genomen. Hij doet dit vooral omdat slechts weinig anti-revolutionnairen weten waarover de stemming liep. T>De Standaardzegt hij durfde de zaak zelfs met geen woord besprekenen zelfs toen dezer dagen de heer Fabius in De Delvenaar het voorstel van de heeren Lohman en Schaepman bestreed, antwoordde De Standaard: »Toch gaan wij op dit pleidooi niet in." De heer Huber deelt nu een en ander omtrent het voorstel mee en zegt ten slotte, dat, al laten hem de schandelijke ontboezemingen en verdacht makingen, jegens hem en den heer Fabius geuit om hunne houding in deze, hem ongevoelig, hij het toch bedenkelijk vindt dat roepen van altijd gezamenlijk te moeten optrekken met onze s woord voerders." Wat zij zeggen, het woord dat zij »voeren," wordt geacht de uiting van de anti- revolutionnaire partij te zijn. Het is mij zoo schrijft hij, alsof men door al dat rumoer, dat gemaakt wordt, er bij de anti-revolutionnaire kamerleden den schrik wil aanbrengen, vooral niet anders te stemmen dan de .woordvoerder'' aangeeft, vooral geen eigen opinie te hebben, en eene overtuiging te hebben als was, dat men bij lauwe temperatuur kneeden en vervormen kan, als men wil. .Anders begrijp ik ook al die drukte en be weging niet, want het geval, dat wij nu gehad hebbe n, kan zich immers niet meer voordoen, dat de .woordvoerders" niet door alle leden der rechterzijde worden gevolgd. Immers, wat nu verder te behandelen is in de kamer, komt van de regeering. En laat ons bij al het tegenwoor dige geschetter niet vergeten dat onze leiders, onze woordvoerders, nu het ministerie uit de meerderheid is voortgekomen, in den regel de ministers zijn. De kwestie of een kamerlid moet worden gevolgd, zal zich dus wel niet spoedig weder voordoen, tenzij hij oppositie gaat voeren tegen de regeering. .Het blindelings volgen van de .woordvoer ders" in de kamer of van de besluitende clubj van mannen dus, die de verantwoordelijkheid der regeering niet hebben, zoo iets (ik ben het vol komen met den heer Fabius eens, die in de Delvenaar schreefheeft »de gevaarlijke strek king om van menschen werktuigen te maken, die zich hunner eigen verantwoordelijkheid onbe wust worden, en zich laten leidenhet kan daarom slechts een tijd lang werken, maar moet noodwendig leiden tot uiteenspatten van de groep of partij, welke men waande door hare voortref felijke organisatie tot bijzondere kracht gebracht te hebben" .Trouwens met die bedoeling, om die doodende eenheid te erlangen, is de club ook nooit opgericht. »Er is werkelijk eene warme aaneensluiting verkregen tusschen mannen van verschillende opvoeding, verschillenden stand, verschillend be roep, samengekomen uit verschillende oorden van het land, eene warme aaneensluiting ten bate van het vaderland. Doch eene eenheid, die doodt, is nimmer be doeld, integendeel ieders gepaste vrijheid is ver zekerd". Het volgende karakteristieke en vermakelijk entre-filet is waard dat men er volle aandacht aan wijde De Standaard nam dezer dagen het volgende op »De radicale Voorpost, een blad, dat te Deventer verschijnt, wijst op de taal, door een orgaan dei- zoogenaamd gematigd liberalen, Het Vaderland gevoerd, naar aanleiding van het bestendigen door de tegenwoordige regeering van de staats loterij. Een regeering, zoo zei dit blad, waarvan de heer Keuchenius deel uitmaakt, bestendigt dezen gruwel, gaat voort met arglisT het arme volk te verlokken en te verleiden, verlaagt zich tot den pachter van het zede- bederf der Nederlandsche natie. »>Wy hooren", zoo merkt de Voorpost naar waarheid op, >nog al eens klagen over den ruwen, onbeschoften toon" van Recht voor Allen, het orgaan der socialisten en zeker vaak terecht. Maar Recht voor Allen zou tot zijn verontschul diging nog kunnen aanvoeren, dat het een arbei dersblad is en dat dus daarin de vorm eenigzins door vingers moet werden gezien. Dit excuus heeft Het Vaderland echter niet. Men ziet alwe der als de party hartstocht is in den man, is de wijsheid ja, waar blijft die dan »Bet is, zoo merkt het Vaderland aardig op aan het radicale blaadje geheel ontgaan, dat die »ruwe onbeschofte" woorden niet zijn van ons> maar van den heer Keuchenius. En De Standaard die ze gedachteloos naschrijft, verheugd dat het met behulp van radicale bondgenooten tegen Het Vaderland kan lostrekken, wist niet, dat ze het vonnis strijkt over haar vriend Keuchenius Wij weten dus nu, dat volgens De Standaard Keuchenius zich door partijhartstocht op onver gefelijke wijze laat vervoeren tot het aanslaan van een ruwen en onbeschoften toon. Het Weekblad van het Recht dringt bij den mi nister van justitie aan op daden. »De redevoering, waarmede de gewone zitting der staten-generaal 18 Sept. jl. namens den koning door den minister van binnenlandsche zaken werd geopend, bevat, zegt het, van wege het departement van justitie alléén de toezegging een wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen arbeid van jeugdige perso nen en vrouwen zal u eerlang bereiken." .Die voordracht wordt zeker in deze dagen, nu men zich zoo druk bezig houdt met wat men is overeengekomen te noemen de sociale vraag, niet zonder groote belangstelling tegemoet gezien. Maar, aldus vervolgt het blad, hebben wij van den mi nister van justitie in de tegenwoordige zitting der staten niets anders te wachten, geene voorstellen tot herziening van ons burgerlijk, handels- en procesrecht, geen wederindiening van wetsontwer pen, door zijn ambtsvoorganger reeds aanhangig gemaakt bij de vorige kamer, maar vervallen door hare ontbinding, bij name van dat tot regeling van het notariaat De rede van 18 September bewaart omtrent dit alles het stilzwijgen. Wij willen echter hopen en vertrouwen dat, zoo vroe gere ministers wel eens meer hebben beloofd dan zij hebben gegeven, jhr Ruys van Beercnbroek nu eens meer zal geven dan hy belooft". De Hragsche briefschrijver van de Zwolsche Crt. zegt aan het slot van zijn jongste epistel Het schijnt reeds vast te staan, dat wij in dezen winter het laatste, reeds zoo bescheiden, over blijfsel, dat ons als koningsstad restte, zullen ontberen. Z. M. zal, zooals stellig beweerd wordt, dezen winter niet alhier verblijf houden. De reis schijnt onraadzaam te wezen en het vorstelijk gezin zal dus buiten blijven. Dat dit aan ver ergering van den toestand doet denken, is na tuurlijk. Men mompelt van een complicatie der kwaal, die ernstige dagen voor Nederland doet vreezen. Inmiddels worden dagelijks de benoe mingen voor den raad van voogdij verwacht waarin de bezwaren van den staatsraad tegen de genoemde koninklijke lasthebbers zouden be staan, blijft met een dichten sluier bedekt. Het is tijd om te eindigen, M. d. R. Hoe men hier spreekt over de benoeming van den adv.-gen. Lohman tot gouverneur van Suriname, zal ik maar niet uitpluizen. Dat men hem gaarne trekken ziet, is een feit, maar dat men hem vol komen ongeschikt acht voor de aanvaarde taak, en het afkeurt dat Suriname dienst doet om iemand van het droge af te brengen en weer vlot te krijgen, is niet minder waar. Deze .grootmoedig heid" van den minister van koloniën gaat wel wat heel ver. En nu adieu Benoemd tot kantonrechter te Bergum mr A. Potma thans griffier bij het kantongerecht te Harlingen. Aan jhr mr J. M. B. J. van der Does de Wille- bois, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met in gang van Januari 1889, eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te 's Hertogen bosch, met dankbetuiging. Donderdag verleent de minister van waterstaat geen audiëntie. De heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp is niet tot ridder maar tot officier van de Eiken kroon benoemd. Tot candidaat voor de Tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Lochem is door de centrale ver gadering' van liberale kiesvereenigingen gekozen de heer jhr mr J. G. ridder van Rappard. Uit Oostburg meldt men ons Naar wij vernemen, zullen tegen Zondag den 21 dezer de leden der vereeniging Volksonderwijs ter vergadering worden opgeroepen. Alsdan zal blijken of de nieuwbenoemde bestuursleden hun uir.'.idaat zullen aanvaarden, terwijl in dit geval mededeeling is te wachten van hunne plannen voor de toekomst Een zeer groote opkomst der leden is gewenscht. Tot gemeente-dokter te Koewacht, vacature ontstaan door het vertrek van den heer De Buck, is benoemd de heer H. Verschuren van Stekene. Terwijl bij de Surinaamsche begrooting voor 1887 de uitgaven op 1.614.231.98 en de koloniale middelen op 1.307.143.33 geraamd waren, zoo dat het geraamd tekort 307.088.65 bedroeg, hebben in werkelijkheid (volgens opgaven van Mei jl., waarin weinig verandering meer te wachten is) de uitgaven in genoemd dienstjaar omstreeks ƒ93000 minder bedragen en de kolo niale middelen omstreeks f 97000 meer opgebracht, zoodat het uit de rijksmiddelen aan te vullen tekort slinkt tot omstreeks ƒ117.000. De Surinaamsche begrooting voor 1888 wees een nadeelig slot aan van f 272.171.58®. Bij de begrooting voor 1889, zooals die in de kolonie voorloopig is vastgesteld en thans ter definitieve vaststelling wordt aangeboden, zijn de uitgaven geraamd op 1.598.541.52de koloniale middelen op ƒ1.426.913.33, en dus het nadeelig slot op f 171.628.19. Tegenover een totaal bedrag van hoogere ra mingen van uitgaafposten ad ƒ68.407.605 staat een totaal bedrag van lagere ramingen ad 147.881 en tegenover een totaal bedrag van hoogere ramingen van middelen ad 44.000 staat een totaal bedrag van lagere ramingen ad ƒ22.930. Dat de uitgaven zooveel lager konden worden geraamd dan ten vorigen jare is hoofdzakelijk hieraan toe te schrijven, dat op de begrooting voor 1888 verschillende posten voorkwamen voor de voorziening in niet jaarlijks terugkeerende be hoeften. Eene som van 1000 is uitgetrokken om voor de stad Paramaribo, alwaar de behoefte daaraan zich het meest doet gevoelen, een begin te maken met eene kadastrale opmeting. Er is wederom eene som van 1000 uitge trokken voor onderzoekingen betreffende de wen- schelijkheid om de Surinaamsche gutta percha (Balata) van gouvernementswege te exploiteeren. Aan de Pedro Segundo American Telegraf and Cable Company zijn door de gouverneurs van Suriname en van Curasao concessies verleend. Bij de Surinaamsche concessie (voor eene ver binding van Paramaribo eenerzijds met Viseu in Brazilië en anderzijds met Curasao) is aan ge noemde maatschappij een subsidie van 24.000 'sjaars gedurende 20 jaren verzekerd. Een som van 6000 is geraamd voor een kerkgebouw voor de Protestantsché gemeente in het district Nickerie. Een bedrag van 5000 is uitgetrokken voor aankoop van terrein voor eene nieuwe strafin richting. De ter hand genomen herziening van het Surinaamsche strafwetboek zal ongetwijfeld leiden tot eene wyziging van het strafstelsel in de kolonie en de oprichting van althans éen nieuw straf-établissement in de onmiddellijke nabijheid van Paramaribo noodig maken. Een in alle opzich ten geschikt terrein daarvoor zal niet gemakkelijk zijn te bekomen, maar juist daarom is het noodig bijtijds naar zoodanig terrein om te zien en het aan te koopen als de gelegenheid zich mocht voordoen. Yoorts is 15.000 geraamd als helft der kosten voor eene stoomboot van geringe afmeting, die zoo noodig mede voor den rivierdienst is te benuttigen. Zoo men tot een juiste beoordeeling der ge beurtenissen in de zaak der berri-berri-commissie de notulen mocht willen afwachten, zal men, naar uit Den Haag ons medegedeeld wordt, nog wel een poos geduld moeten oefenen. De voorzitter toch moet geweigerd hebben, de notulen goed te keuren, op grond dat op verscheiden punten de inhoud niet strookt met hetgeen voorviel. Zoo wordt er, om een enkel voorbeeld te noemen, melding gemaakt van de verwerping van een voorstel den secretaris betreffende terwijl de voorzitter geweigerd had, het in stemming te brengen. Yan een der leden wordt gezegd dat hij Verklaarde zijn ontslag te nemen, terwijl geenerlei verklaring van dien aard door hem is afgelegd, enz. (Arnli. Crt.) Het Bat. Hbld. schrijft in zijn mail-overzicht loopende van 8—13 Sept. Hoewel de rust in het Bantamsche hersteld is, zoo volledig, dat met het proces tegen de muiters kan worden begonnen en de hiertoe gecommi- teerde rechter van omgang, mr Heringa, zich reeds in loco bevindt, blijkt er toch nog altijd iets te smeulen onder de inlandsche bevolking, niet al leen in West- maar zelfs in Midden-Java. Zoo werd hier gisteren een telegram uit Madioen ontvangen, volgens hetwelk daar gisting zou heerschen en verschillende hadji's van bestuurs- wege in verzekerde bewaring zouden zijn gesteld. Tot dusver ontbreken nadere bijzonderhedenmaar uit het getelegrafeerde incident blijkt voldoende, dat allerwege op Java waakzaamheid valt te betrachten, zal men niet plotseling op verschil lende punten opschrikken van gruwelen als die te Tjilegon. Het aantal der gearresteerden ter zake van het te Tjilegon gebeurde bedraagt 160, en onder hen bevinden zich 60 candidaten voor de galg. Het geldt hier dus een monster-procesniet ten onrechte wordt van verschillende zijden opgemerkt, dat het te betreuren is, dat de met dit geding be laste Europeesche zooeven genoemde voorzitter der rechtbank van omgang het Soendaneesch niet maehtig is. wijl hij dit nimmer heeft geleerd. De onvoldoende kennis der inlandsche talen, zelfs van het Maleisch, is en blijft trouwens een struikelblok voor de inlandsche rechtspraak on der Nederlandsche rechtsgeleerde voorzitters. In den nacht van Zaterdag op Zondag over leed te Heusden, ten huize van zijn zoon, de heer W. J. van Gorkom in leven schoolopziener in het district Goes. In hem verliest het schooltoezicht een ijverig en voortvarend ambtenaar, die steeds een open oog had voor de hem toevertrouwde belangen. Alvorens zijne tegenwoordige betrekking te aanvaarden was de heer Yan Gorkom instituteur te Groningen en bekleedde hij in Transvaal de hem door president Burgers aangeboden betrek king van intendant van het onderwijs. Yoor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zuiddorpe hebben zich, op een salaris van 400'sjaars drie sollicitanten aangemeld. Beroepen by de Ned. Herv. kerk te Koude- kerke de heer W. Gerritsen te Wierden (O.) Zondagmorgen om vier uren is een werkman bij de Langeviele brug alhier te water geraakt en met groote moeite door een daar in de buurt wonend persoon gered. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op den singel buiten de Koepoort alhier een vijftal konijnen gestolen. De dader of daders zijn nog onbekend. Door de vereenigde sociëteiten der schuttery en infanterie alhier zal de gedenkdag onzer 75 jarige onafhankelijkheid feestelijk worden her dacht. De herdenking van Nederlands onafhankelijk heid zal ook te Goes op 15 November gevierd worden en wel door eene soiree voor de leden van de gymnastiekvereeniging Hercules. Een dag voor of na die soiree zal de vereeni ging in de concertzaal der sociëteit F. O. F. voor een kleine entree in vertering een openbare volksvoorstelling geven. Beide avonden zullen een paar tableau's worden vertoond betrekking hebbende op de gedenkwaardige gebeurtenissen. Uit Zoutelande meldt men ons, in tegen spraak met hetgeen ons Zaterdag uit Ylissingen geschreven werd dat op het strand van Zoute lande niets van aanbelang is komen aandryven dan eenige planken en een scheepje (speelgoed) daar de wind niet die nstig was om uit zee aldaar te doen aanspoelen. Zoo er wrakhout aangedreven is, zal dit waar schijnlijk ten noorden van Westkapelle moeten zijn. De verplaatsing met ingang van 1 November, van den rijksambtenaar 2e klasse L. Hölzenspies van Ellewoutsdijk naar Bruinisse is ingetrokken en is dezen met evengenoemden datum Zierikzee als standplaats aangewezen. Te Cortgene worden pogingen aangewend om zich te bekwamen in het schijfschieten met rijksamunitie. Eene vereeniging is in dien geest tot stand gekomen, en naar eene goede schietbaan wordt omgezien. Binnen eenige dagen zullen de vereischte aan*

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1