Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Ingezonden stukken. DE SOPHIA-POLDER. "ting ƒ17,000, hondenbelasting ƒ555.75, vergun ningsrecht 2600. Hfdst. IV, inkomsten van verschillenden aard, ƒ50769.58. Hfdst. V, buitengewone ontvangsten, Memorie. Nadat Hoofdst. X der uitgaven, onvoorziene, was vastgesteld op 1521.53, werd de begrooting, zooals wij gisteren reeds meldden, in ontvangen uitgaaf op ƒ169,491.93 vastgesteld en daarna de zitting gesloten. Bij kon. besluit is aan jhr mr M. A. de Sa- vornin Lobman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, en is J. H. Visschers benoemd tot burgemeester vanVessem. Niet bijzonder fraai zijn zoo schrijft het Vaderland de uitkomsten van de maand Sep tember voor de rijksmiddelen. Wel is de opbrengst 11 millioen bijna boven de raming gekomen, maar bij September 1887 bleef zij 633.000 ten achte ren. Het zijn altijd de directe belastingen, spe ciaal personeel en patent, die in September bij zonder beginnen te vloeien en de uitkomst boven de raming brengen. Ditmaal was echter het perso neel f 64,000, de grondbelasting 16.000, het patentrecht 5000, lager dan verleden jaar, en van die drie is met het eind van het derde kwartaal het personeel nog ƒ120.000 bij 't vorige jaar ten achteren. Van de opbrengst van dit middel is voor den dienst 1888 3.630.000 gestort, terwijl dit bedrag verleden jaar voor den dienst 1887 reeds ƒ3.709.000 beliep. In de tweede plaats zijn ook de accijnzen, die gemeenlijk in dezen tijd van 't jaar ruim gaan vloeien, wel 437.000 boven de raming, maar bijna evenveel beneden de opbrengst van het vorig jaar. Alleen het zout leverde meer op dan toen, terwijl de suiker 4 ton, de andere accijnzen elk betrekkelijk een gering bedrag minder gaf dan in 1887. Zoo ook waren de invoerrechten 57.000. lager. Dat hiertegenover de indirecte belastingen een vrij bevredigende uitkomst oplever den, is alleen te danken aan het toeval, dat het successie-recht zeer ruim deed binnenkomen, wat intusschen toevallig verleden jaar in nog ruimere mate het geval was. De andere indi recte belastingen waren iets hooger dan verleden jaar, doch belangrijk beneden de raming. Voor de andere middelenposterijentelegrafen domeinen, loodsgelden was de maand September gunstig, zoowel tegenover de opbrengst verleden jaar als tegenover de raming. Maakt men de rekening der 9 maanden op, dan ziet men, dat bij 't vorig jaar ten achteren zijn: personeel 120,000, invoerrechten ƒ107,000, suiker ƒ611.000, wijn ƒ43,000, bieren en azijnen 20,000, om van onbeduidender bedragen niet. te spreken. Belangrijk vooruitgekomen zijngrondlasten/89.000, patenten ƒ118,000, zout ƒ38.000, geslacht ƒ103,000, zegel 88,000, registratie 262,000, hypotheek rechten ƒ80,000, successie ƒ1,006,000, domeinen 97,000, posterijen ƒ260,000, telegrafen 64,000 loodsgelden ƒ65,000. Totaal-generaal ƒ1,382,800 hooger. Bepaald onbevredigend is dus het eind resultaat niet. De afdeelingen van de Tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de hoofdstukken der staatsbegrooting betreffendekoloniën de heeren Bahlman, Ruland, Van Asch van Wijck, Schaepman en Geertsema, en de Algemeene be schouwingen, Huis des koniDgs, Hooge colleges van staat, Nationale schuld, Onvoorziene uitgaven en Middelen, de heeren Schimmelpenninck van Nijenhuis, Veegens, A. van Dedem, Brouwers en Gleichman. In de Haagsche Crt. wordt het onrecht in herinnering gebracht, den heer Salomon als kom- mandant van den Kruisberg aangedaan. De Tweede kamer erkende indertijd de juistheid zijner grieven, maar daarbij bleef het, want de minister van justitie, de heer Du Tour, gaf toen te ken nen, dat hij hem niet voor een andere plaatsing kon voordragen, omdat er bezwaar bij zijn amb tenaren bestond. De Haagsche Crt. hoopt dat de oude schuld aan den heer Salomon zal worden afgedaan, nu wjj een onafhankelijker minister van justitie hebben. Dat de nieuwbenoemde gouverneur-generaal, de heer Pjjnacker Hordijk, zich met een traktement van 11.000 's maands heeft tevreden gesteld, zal minder verwondering wekken, als men er bij weet, dat hem een pensioen van 8000 en aan zijne weduwe een van 4000 is verzekerd, ter wijl het eerste tot nog toe 6000 bedroeg, en het tweede in het geheel niet aan de betrekking van landvoogd was verbonden. Het is nog de vraag of de staten-generaal met die voorwaarden genoegen zullen nemenhet weduwenpensioen vooral is zonderling, da u- dit hier alleen wordt toegekend, wanneer aan het fonds is bijgedragen, hetgeen indertijd den gouverneur-generaal Mijer werd geweigerd, en het in Holland niet bestaat. (Javabode.) Naar men verneemt, is het Indisch legerbestuur voornemens een postduivendienst te organiseeren in Atjeh en van Atjeh naar Singkel, het naast gelegen telegraafstation. Dientengevolge heeft de minister van koloniën zich gericht tot de Haagsche postduivenvereeniging De Ooievaar met wier duiven uitstekend geslaagde proef nemingen hebben plaats gehad, met verzoek hem 50 paar duiven voor den dienst in Indië te be zorgen. Ook te Rotterdam is eene commissie gevormd om den 75sten gedenkdag van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid tot een feestdag te maken. In algemeene trekken is reeds door de commissie een programma vastgesteld, omvattende o. a. volksspelen, volksconcerten, orgelbespeling in de groote kerk, uitdeeling aan behoeftigen, algemeene illuminatie, vlaggen enz., vuurwerk op verschillende plaatsen der stad, alles voor zoover de inkomende gelden dit zullen toslaten. In de laatstgehouden gemeenteraadszitting van Aagtekerke is het tractement van de onder wijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare school aldaar verminderd met ƒ50, en daardoor teruggebracht tot ƒ50. Is zoo vraagt onze berichtgever het gemeenteDestuur gerechtigd het salaris eener nog vervuld wordende betrekking te verminderen Zullen Ged. staten zulk een besluit goedkeuren of heeft men hier met een exceptioneel geval te doen Indertijd toch is voor genoemde betrek king geen oproeping van sollicitanten gedaan, doch werd de tegenwoordige, niet-gediplomeerde, onderwijzeres van wege het gemeentebestuur aan gezocht zich met dat onderwijs wel te willen belasten. In Groede met Breskens bracht de collecte voor de scholen met den bijbel 138.32 en te Heinkenszand 8.08 op. Onder de nagiften komen nog voor Middelburg met 29 en Koudekerke met 1. Het theoretisch geneesk. examen is gisteren met goed gevolg te Amsterdam afgelegd door de heeren J. J. van der Sande en L. H. Dominicus van den Bussche. Bedankt voor Tkolen door ds J. G. Klomp te 's Graveland. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Renesse en Noordwelle ds J. A. van Ketel te Grosthuizen en Avenhorn (classis Hoorn), en naar Bergambacht ds J. P. van Boven te Souburg. Ons wordt geschreven Werd in de laatste tien jaren menige pen in beweging gebracht om verhooging enz. van jaar wedden voor burgemeesters, secretarissen en ont vangers, ruim twee eeuwen geleden hoorde men over te geringe bezoldigiug van die personen ook al klachten. Schout, schepenen en secretaris van Kloetinge verzochten nl. overeenstemming te brengen in hunne belooning met die in om liggende dorpen. Dit verzoek luidde »Aan Zijne Ex. Johan Wolferd van Brederode, Heere van Brederode, Vrijheere van Vijanen, ter Ameijde, Erfburch Graef tot Utrecht, Heere van Cloetinghen, Haeften, Herwijnen, Noordeloos, der landen en Heerliekheden in Voshol, Veldtmazsc. der vrie vereenighde Nederlanden, etc. Geven met eerbiedinghe in alder ootmoet te kennen schoeit, schepenen en de secretaris der parochie en heerlichheijdt van Cloetinghe hoe dat het leges van hare vierschare, en de 't salaris van schoult, schepenen en de secretaris in Uwe Ex heerlickheijdt seer gering en kleijn is, ook veel -minder als in alle bijliggende Dorpen, die alle voor hare vacatiën, soo in de vierschare, in 't leveren van landen, personen, comparitiën, in 't aanhooren van rekeninghen als anders, concer nerende hun lieden respective ampten, ten naesten bij worden ghetracteert volghens de bijghaande ljjste, soo is 't dat zij supplianten regard nemende op desen tegenwoordighen costelijcken tijdt, ende dat niemandt zijn offitie en behoordt schadelick te zijn, als moetende tot allen tijden compareren op den eedt daertoe zijnde versocht, niet teghen- staende 't zelfde dickmaels is streckende tot hun lieden achterdeel, gheraedtsaem zijn gheworden haer zeiven te keeren tot Uwe Ex. en de belve voor te houden sekere lijste aen dese hare requeste gheannexeertghedienstelick versouckende dat Uwe Ex selve gelieve te approberen of te sulx te modereren als Uwe Ex wel believen en de goeden raedt gedraghen zal, omme haer zeiven daer nae1 in toekomstighen te reguleren, dit doende etc. Actum desen sevenden Aprilis XVI drie en veertich. Volgen de negen handteekeningen. (lager staat): Als schoult Willem den Poon 1643, Cornnelis Jansse (Kempe Jan Pieterse pouw, Jaco Lo giersse, Boudewijn Cornelisse, Johannis Jansse, Pieter Jochimsse, Foort Jansse, als secre taris onderteekend Frederick van Velde 1643. Dit verzoek werd toegestaan blijkens de vol gende kantteekening Gesien het versoeck bij de suppliante in desen gedaen ende het advis van onsen Rentmr van dei- Steen, daer op ghehoort hebbende. Soo is 't dat wij hun supplianten geaccerdeert ende toegestaen hebben, gelijck wij accorderen ende toestaen bij desen te mogen genieten soodanighe leges in de vierschare, personen, comparitiën als andere pa rochie ghelijck in de bijgaende lijste gean- nexeert den dese requeste articulariter is uijtge- troccen. Willende dat alle onse Ingezetenen ende anderen die den dienst van de vierschare in onse Heerlijckheijt van Cloetingen mogen van noden hebben, sich daer naer sullen reguleren. Gegheven in 's Gravenhaghe a.t. XXIII Aprilis 1643 (get.) Van Brederode. Goede tijd voor de landbouwers- Een onzer correspondenten schrijft ons Onder de aanteekeningen van wijlen mijn vader vind ik het volgende aangaande ontvangsten en uitgaven van een gemet 39 a. 24 c.a. 2 jarige meede in 1828aankoop van planten 30, voor het planten 10, voor het wieden 24, voor het delven 50, voor het dekken met de spade 9, voor reehuur 54, voor 2 vaten 16, land pacht 2 jr 30 totaal uitgaven 223. Dooreen werd gerekend: 1850 (KG.) meede a 25 de 100g-==totaal ontvangsten 462.50 af 223, blijft 239.50 winst in twee jaar. Kwam die zalige tijd maar terug Naar men ons uit Vlissingen meldt zal morgen, Zondag, ochtend met den spoortrein van daar weder een kolossaal bedrag aan goud naar Rusland verzonden worden. Vrijdag middag had te Goes een dochtertje van zekeren De D. het ongeluk in de vest te vallen, toen zij een sponsje wilde nat maken om mede naar school te nemen. De gemeenteveld wachter Christiaan van Kapelle was juist op weg naar het spoor, toen hij het kind in haar benarden toestand ontdekte. Zonder zich te bedenken sprong hij te water en mocht de voldoening smak -n het kina behouden op het droge te brengen. Van ambachtslieden, die vóór eenige jaren van Burgh naar Zuid-Afrika zijn vertrokken, komen steeds gunstige berichten. In de maand November vertrekken uit die gemeente weder twee personen daarheen, de een met bestemming naar Pretoria, de ander naar Harrismith. Bij de jongste veranderingen in het perso neel der rijksveldwaeht is aangesteld met 1 Nov. a. tot rijksveldwachter de r 3e klasse D. Stigter, rijksveldwachter der 3e k i. (jachtopziener) te Aardenburg, die tevens is verplaatst naar Gouda. Voor de derde maal is bij de Tweede kamer een adres ingekomen van een ingezetene van 's Gravenhage, die klaagt dat een geneesheer te Leiden hem door het toedienen van vergif bij de behandeling eener ongesteldheid, lichamelijk lijden heeft berokkend. Op voorstel der commissie voor de verzoekschriften heeft de kamer voor den derden keer besloten op dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Hetzelfde is besloten omtrent het adres eener Haagsche weduwe, van wie twee andere verzoekschriften als ongezegeld ter zijde zijn gelegd. De commissie zegt van dat adres, dat »niet duidelijk blijkt wat adressante eigenlijk wil en dat zij vermoedelijk aan een zielsziekte lijdt." De heer F. L. Stracké, te Haarlem, heeft de Aya. Sofia van dl- Schaepman in beeld gebracht- De Muze der dichtkunst houdt het dichtstuk in de neerhangende linkerhand, en als onder den indruk der lectuur, is zij neergezegen op eene balustrade, achter welke in de verte de Aya Sofia gezien wordt. Met de pen in de hand, wijst haar uitgestrekte rechterarm op die kerk, en in verrukking heft zij het hoofd omhoog. Het beeld is in relief, op halve levensgrootte. Ook aan H. M. keizerin Eugénie richtte de Amst. (D. v. N.) een schrijven van gelijke strek king als aan Z. H. den hertog van Saksen-Mei- ningen. Op last van H. M. meldde de heer Pietri dat zij tijdens haar verblijf te Amsterdam zich nimmer heeft te beklagen gehad over de ontvangst van de bevolking. Wat haar aangaat, heeft Hare Majesteit, wel verre van te hebben te lijden ge had van kwaadwillige handelingen van de zijde der bewoners, in Amsterdam, volkomen vrijheid en de kalmte aangetroffen, die zij noodig had om baat te vinden bij de goede zorgen van den heer dokter Metzger. Gisteren werd door den minister van oorlog een nieuwe uitrusting voor de infanterie in oogenschouw genomen. Daartoe was een deta chement van het reg. grenadiers en jagers, voor zien van het nieuw model ransel en het gewijzigd ledergoed, aan het Departement. In een huis op den Zwanenburgwal te Am sterdam hoort men reeds ongeveer zes weken 's nachts, in de kinderkamer, een aanhoudend geklop tegen den muur, grenzende aan een ander huis, zonder dat men de oorzaak er van kan opsporen. Wel wordt er met een herhaald geklop geantwoord, wanneer men een tegenklop doet hooren, maar verder komt men niet. Ook de politie, er mede in kennis gebracht, stelde, in de personen van een inspecteur, een brigadier en twee agenten, een onderzoek zoowel in de huizen als op de daken in doch zonder tot eenig resultaat te komen; ook zij hoorde echter het herhaald kloppen. Iets wat zeker in jaren niet gebeurde is dezer dagen te 's Gravenhage geschied. Daar werd door de jeugd in eene der stadsgrachten (den Noordwal) met een schepnet levende rivier- visch gevangen. Yoor de rechtbank te 1s Gravenhage stond Donderdag het slachtoffer van een liefdesavontuur terecht. Een jonkman had verkeering met eene jonge dochter, met wie hij in September in het huwelijk zou treden en die diende bij een kapitein in de Nassaulaan. Diens tuin komt uit aan de sloot, waarvan de andere uitgang over de Schelpkade is. Des avonds met zijn meisje wandelende zagen zij daar eene schuit liggen, en dit bracht den jongen man op het denkbeeld om tegen half elf zijne aanstaande nog een bezoek te brengen, met welk plan zij instemde. Toen hij behouden aan de overzijde in de keuken zat en het gezin van den kapitein de dienstbode reeds in rust waande, werd er gescheld de overvaart was gezien en men waarschuwde den bewoner, dat er onraad was. Teneinde hem te verbergen, had het dienstmeisje, getrouw aan de traditioneele manier door de romanschrijvers aangenomen, haar verloofde in haar bed verstopt om hem, als.'t gevaar gewe ken was, weder uit te laten. Daar werd hij ge vonden en aan zijne dringende bede om de zaak niet te vervolgen, daar hij geene misdadige plan nen tegen den bewoner of diens gezin in het schild voerde, werd geen gehoor gegeven. De jonge man werd voor de rechtbank gedaagd. De officier van justitie beschouwde de zaak als een liefdesavontuuren daar de jongelieden toch spoedig zouden trouwen en hun verleden vlek keloos was, eischte hij tegen den vrijer eene boete van twintig gulden, omdat, gelijk het Dagblad zegt, een ongeoorloofd nachtelijk bezoek toch altijd schrik en ontsteltenis bij de bewoners doet ontstaan en strafbaar was gesteld. Te Dinxperlo liet de eigenaar van een huis di# sloopen. Te midden van de puinhoopen bleef echter éene kamer onaangeroerd, welke tot wo ning verstrekte van een gezin van vijf personen. De huurder bleef vele jaren achterstallig in het betalen der huur, maar weigert zijne woning te verlaten, en de eigenaar kan het werk niet voortzetten zonder gevaar voor menschenlevens te doen ontstaan. Te Meppel heeft een meisje van ongeveer 4 jaren, om haar dorst te lesschen, bij afwezig heid van hare moeder die eene boodschap ver richtte, een keteltje met kokend water voor den mond geplaatst en het vocht zoo schielijk mogelijk in de keel gegoten. Keel en de slokdarm zijn zoo vreeselijk gebrand, dat men aan het behoud van de kleine twijfelt. Te Leerdam is een zevenjarig meisje door de duisternis misleid, in eene sloot geloopen en levenloos opgehaald, en te Hooge-Zwaluwe viel een jongetje van het brugje, dat over de Vliet ligt, in het water en verdronk. Een eigenaardig stelsel van coöperatie blijkt uit eene advertentie in de Prov. Geld. Crtwaarin het personeel der firma H. C. A. Thieme te Nij megen aanbesteedtde levering van 200 mud aardappelen en 350 mud gruis proefmonsters dei- aardappelen moeten aan de drukkerij bezorgd worden. Korps 10 van het Leger des Heils, hetwelk te Hattein zijn hoofdkwartier had, is ontbonden. De officieren en cadets zijn bij andere korpsen in gedeeld, terwijl de soldaten huiswaarts keeren, om hunne gewone werkzaamheden weder te hervatten. Verminderde belangstelling in dat leger, en daardoor gebrek aan fourage, zijn de oorzaak. Naar de Polilische Nachrichten vernemen, is een indertijd ter beschikking van keizer Fre- derik gesteld lettercijferbestemd voor de ge heime briefwisseling met de hoogste rijksbeambten, dat tijdens het overlijden des keizers nog in de sterfkamer aanwezig was, spoorloos verdwenen. Het is zonder eenigen twijfel gestolen. En de dief Het ofïicieuse blad laat zijn mee ning duidelijk doorschemeren in deze zinsnede ^Onwillekeurig vestigt de verdenking zich op de lieden, aan wie door dr Mackenzie toegang tot den zieke en tot de sterfkamer des keizers verschaft was. Het is bekend dat Mackenzie, zonder dat er toezicht op gehouden werd, aan een groot aantal personen kaarten had uitgereikt, op grond waarvan zij zich vrij in het paleis be wegen konden en overal toegang hadden. Of zij dit vertrouwen waardig waren, daarnaar werd niet gevraagdalleen moesten zij voor Mackenzie reclame maken". Deze nieuwe aanval op Mackenzie valt samen met de uitgave van zijn boek, dat Maandag verschijnt en waarvan reeds duizenden exempla ren te Berlijn zijn aangekomen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een actrice, mile Réjane, in wier kleedkamer brand was uitgebroken, bleef het publiek in het Théatre du Pare te Brussel, Donderdag avond voor een groote ramp gespaard. Niettegenstaande er reeds een beweging onder de toeschouwers ont stond en de muzikanten een goed heenkomen zochten, bleef zij, zonder zich te bekommeren over het geloop en het rumoer achter de schermen, wakker doorspelen en hield de toeschouwers aan het lachen. Toch heeft de dappere actrice zelf het meest verloren, want hare kleedkamer is geheel uitge brand en verscheidene harer toiletten en kleinoo- diën zijn onherstelbaar bedorven, zoodat mile Réjane in de kleederen, welke zij in het derde bedrijf droeg, naar huis is moeten gaan. Ook de burgemeester, de heer Buis, die de voorstelling bijwoonde, bracht veel toe om het publiek gerust te stellen, doch algemeen roemt men de kordaat heid der actrice, die den volgenden dag hare betoonde geestkracht, met eene vrij ernstige reactie harer zenuwen heeft moeten bekoopen. Wissenkerke, 10 October 1888. Mijnheer de Redacteur 1 In de op heden alhier gehouden bijeenkomst van belangstellende ingezetenen van Noord Beve land, in verband met de aanvraag van ingelanden van den Sophia-polder om calamiteus-verklaring van dien polder, heeft de heer Van der Hejjde Sr. bij zijn gegeven antwoord op de vraag van den heer mr L. A. Bybau, of ingelanden van den Thoornpolder er nog niet aan gedacht hebben calamiteus-verklaring voor hunnen polder aan te vragen, uit kieschheid wellicht tegenover inge landen, verzwegen 't geen hij wel had mogen zeggen, nl. dat ingelanden van den Thoornpolder op verre na nog niet zijn te boven gekomen de financieele nadeelige gevolgen van den bekenden val aan hunnen polder in 1877, waarvoor zij toch in 1878 een dijkgeschot van 378 per HA. hebben moeten opbrengen, zoodat zij stel dat de polder calamiteus verklaard werd niet in staat zouden zijn tot het offeren der volle opbrengst van iedere Hectare gedurende 5 achtereen volgende jaren, zooals de wet vereischten dat dit wel de gronden zijn waarom ingelanden er, na de niet ingewilligde aanvraag in 1878, niet meer aan hebban gedacht, noch in verband met de slechte landbouwjaren er vooreerst aan kunnen denken opnieuw calamiteus-verklaring voor hun nen polder aan te vragen. Een ingelande van den Thoornpolder Gedrukt bjj D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6