N'.1 244 131® Jaargang* 1888: Maandag BUITENLAND. 15 October. Middelburg 13 October. et F E U I L L E T O N, ELZENHOF. Verspreide Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blacl verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t ië n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze coiurant behoort een BIJVOEGSEL, 17" Agenten te Ylissingen: P. G. de Yïx Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mbóu en te Tholen: "W. A. van Nieuwenhhuzen. Yerder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale dè Pubjicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Door de commissie voor de Zeeuwsche tentoon stelling \an nijverheid en kunst, toegepast op nij verheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman, in Mei van het volgend jaar te Middelburg te houden, is ons een circulaire gezonden, dezer dagen door haar verspreid om tot deelneming daarvan uit te noodigen. Wij willen hopen dat die uitnoodiging hij velen een gewillig oor moge vinden. Nu er in 1889 een zeven jaar zullen verloopen zijn sedert eenzelfde tentoonstelling in 1882 te Goes werd gehouden, is het ook voor de Zeeuwsche nijverheid zeer goed, dat er weer eens eene ge legenheid worde geopend om in het strijdperk te treden. Wij herinnerden er reeds aan dat in den ca talogus van die in 1882 gehouden tentoonstelling gewezen werd op de noodzakelijkheid om haar na verloop van eenige jaren te herhalen, wilde zij nut stichten en een maatstaf opleveren voor den achter- of vooruitgang der Zeeuwsche industrie. Maar zal zij kunnen plaats hebbenzal zij aan dat doel beantwoorden, dan dient al wat nijverheid, wat handwerksman is er aan deel te nemen. Geen enkel kan in ons gewest gemist worden, want het aantal der deelnemers is toch al beperkt. De commissie deelt in haar circulaire mee dat de tentoonstelling zal omvatten alle producten van fabriek-en handwerksnijverheid, en visscherij, die in Zeeland wordt uitgeoefend. De voorwerpen die (behoudens te verkrijgen kosteloos vervoer) franco worden ingezonden, ontvangen de inzenders vrachtvrij terug. Wanneer deze het verlangen, kunnen de door hen ingezonden voorwerpen verkoopbaar gesteld worden, of in aanmerking komen voor eene eventueel te hou den verloting. Aan de tentoonstelling zijn geenerlei kosten verbonden. De inzenders hebben persoonlijk vrijen toegang. Yoor den wedstrijd voor den handwerksman tegen daarvoor uit te loven en door een jury- toe te kennen prijzen in geld, zullen latei- regelen worden vastgesteld en bekend gemaakt. Vermoedelijk zullen ook voor de tentoonstelling prijzen en premiën toegekend worden. Er is dus voor de deelnemers geen risico aan het inzenden verbondenmaar wanneer die ten toonstelling goed slaagt, wat inzendingen betreft en wij willen hopen dat de commissie alleen besluite om haar te d(?en doorgaan, wanneer zij zeker is een goed figuur te maken dan zal zij bepaald veel bezoekers lokken en daardoor groot voordeel kunnen opleveren aan de inzenders. Dat Zeeland's industrieelen en handwerkslie den toonen dit te begrijpen. Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXVII. Vervolgens dacht ik over dit vreeselijke bedrog met de reis naar Monaco en herinnerde mij de waarschuwing van mevrouw. Was het mogelijk dat de heer Rayner zulk een huichelaar was Er zou voor dit alles slechts een verklaring zijn, die zelfs Lorenzo bevredigde, dacht ik bij mij zelve maar die brief van moeder die zij niet geschreven had die was toch niet weg te redeneeren Mijne tranen begonnen te vloeien. Het vertrouwen in een vriend, zooals de heer Rayner voor mij was, laat zich echter niet zoo gauw verdrijven en ik hoopte nog steeds dat hij met een paar woorden alles zou kunnen ophel deren, toen eensklaps de stilte verbroken werd door een vervaarlijk gehuil van Nap, den jacht hond die buiten aan de ketting lag. Mevrouw sprong opmaar Maynard sliep door. Ik zag op de klok: het was zeven minuten voor negenen. De hond huilde weer en nog eens en begon toen vervaarlijk te blaffen. Wij, vrouwen, zagen elkaar aan zonder een woord te spreken. Mevrouw legde met een blik op den slapenden rechercheur Jjaar vinger op den mond. Nog altijd drong het Zij alleen kunnen de uitvoering van dit plan mogelijk maken; zij alleen kunnen luister geven aan het geheelmaar zij ook alleen zullen de vruchten plukken van deze onderneming. Aan dergelijke tentoonstellingen zijn vele zorgen en is veel moeite verbonden de commissie heeft eene lastige taak te vervullen. Moge zij daarvoor beloond worden door alge- meene deelneming van hen, in wier belang zij haar tijd en werk geeft. Tot heden is de deel neming nog niet algemeendat dit spoedig anders worde Ten slotte vermelden wij dat de gelegenheid om zich tot deelneming aan te melden tot 1 Novem ber is opengesteld. De heer Willem van Zuylen is ook in dit seizoen begonnen met het houden van voordrachten en zal eveneens Zeeland bezoeken. Wij vernemen ten minste dat hij het plan heeft Woensdag 14 November te Middelburg in de Concertzaal en Donderdag 15 November te Goes in de zaal van de Prins van Oranje op te treden. Ook bestaat bij hem het idéé te Aardenburg voordrachten te houden. Het succes, verleden jaar behaald, moedigde hem aan onze provincie niet over te slaanen wij zijn overtuigd dat het hem ook ditmaal weer niet aan een talrijke opkomst zal ontbreken. In Middelburg danken wij zijn optreden aan de aldaar bestaande afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond, waarvan de leden persoonlijk bij de voordracht vr jen toegang hebben, terwijl voor hen een zeker aantal plaatsen gereserveerd zullen zijn. Door Z. M. den koning is aan de Nederlandsche Heidemaatschappij, als blijk van zijn belangstelling- in deze zaak, de belangrijke gift geschonken van 25.000. Te Middelburg hebben zich 72 jongelingen aangemeld om in den wapenhandel te worden geoefend, en wel 30 leerlingen van de rijksk week - school voor onderwijzers, 19 van de R. H. B. school, 8 van de R. normaalschool en 3 vanhetgymnasium, benevens 12 particulieren. - Volgens een van Zoutelande te Vlissingen aangebracht bericht was aan het strand aldaar heden morgen een massa wrakhout en voorwerpen aangespoeld, waaronder eenige tot berging van visch dienende kisten. Hieruit leidt men af dat in den afgeloopen nacht een visschersvaartuig moet verongelukt zijn. Onder de aangespeelde voorwerpen bevond zich een miniateur scheepje zonder mast of tuig, van onderen rood en boven zwart geschilderd, met den naam Albert op den voorsteven. Het te Konstantinopel verschijnende blad Turquie bevat een artikel over Duitschland en Nederland in verband met de troonopvolging van prinses Wilhelmina. Het blad komt tot de conclusie, dat, daar na het overlijden van de kroonprinses, in geval deze geen kinderen nalaat, de Neder- vioolspel tot ons door. Toen het negen uur sloeg, sprong ik verlicht op, opende zachtjes de deur en ging de vestibule door naar het salon, de deur was op slot. Ik klopte en kreeg geen antwoord. Hij speelde een prachtig concerto en hoorde mij zeker niet. Ik klopte nog eens en zei «Mijnheer, het is negen uur. Gij hebt ge zegd dat ik om negen uur moest komen," Nog altijd geen antwoord en dat bevreemdde mijwant hij hoorde zoo scherp. Het baatte niet of ik al klopte, als hij niet wilde gestoord zijn, dus nam ik de lamp uit de vestibule en ging naar de leerkamer. Het was tien minuten over negenen en Nap blafte harder [dan ooit. Aan den nevel, die in huis hing, begreep ik hoe dik de mist buiten moest zijn, maar ik was zoo verwonderd over dat geblaf dat ik het luik ontsloot en de glazen deur een eindje opende om te luisteren. Ik kon geen hand voor oogen zien en hoorde niets dan het geblaf van Napdoch eensklaps zag ik het geflikker van een lantaarn en hoorde fluisteren - »Wie is daar »Ik ben het, Violette Christie. Zijt gij het, Lorenzo x-StilIn order Laat mij binnen fluis terde hij. Hij kwam zachtjes binnen en werd tot mijn schrik gevolgd door een man, die ook eeu lantaarn landsche kroon aan de groot-hertogin van Saksen komt, het in 't belang der Duitsche politiek is, dat prinses Wilhelmina niet in het leven blijft of dat dc Duitsche politiek eventueele hinderpalen, met haar belangen in strjjd, zal weten uit den weg te ruimen. De Turksehe regeering heeft na dit alles behalve vleiend artikel voor een bevriende mogendheid het dagblad een tijd geschorst. Keizei Wilhelm werd gisteren in het Vaticaan volgens de vastgestelde formaliteiten ontvangen- Na de eerste begroetingen daalde de paus, die te voren Z. M. tegemoet was gegaan, van zijnen troon af en geleidde den keizer naar zijne ver trekken, waar het onderhoud drie kwartier duurde. Vervolgens nam de paus zijne plaats op den troon weder in, met den keizer aan zijne linkerhand. Na voorstelling van verschillende personen namen de keizer en zijn gevolg afscheid, en brachten een bezoek in het museum van het Vaticaan, waar de paus zich weder bij den keizer voegde en hem aldaar een bezoek bracht. Te 3 u. 40 m. verliet de keizer het Vaticaan weder. De op zijnen weg geschaarde troepen be wezen hem militaire eer. Na de Sint Pieter bezocht te hebben, begaf de keizer zich naar het Q uirinaal. In de nabijheid van het Vaticaan hadden de burgers een groote vlag over de straat gespannen met het opschrift: »Welkom Wilhelm, Duitsch- lands keizer, in Rome, de onvervreemdbare hoofd stad van Italië, de hooge gast en bondgenoot onzes konings Bij den intocht van keizer Wilhelm in Rome viel, toen het rijtuig met den keizer en den koning de eerepoort op het Thermenplein doorging, een stortregen roode papiertjes op beide vorsten neer, waarop gedrukt stond abasso la tryplice alleanza Viva la Francia! Viva VAlsacia e LorrenaViva Trento e Tryeste Beide monarchen waren geheel bedekt met de roode papiertjes. Het gezicht van keizer Wilhelm betrok merkbaar over dit onge- wenscht >welkom." Onder den eersten indruk van het onverwacht schouwspel dacht niemand er aan de daders te pakken. Later toen de keizer op hetbalcon van het Quirinaal verscheen, werden de anti-Duitsche manifestaties herhaald. Er werd gefloten en ook werden spotliederen gezongen, zoodat de troepen tusschen beide kwamen. Op een der openbare pleinen werd eveneens gedemon streerd tegen de Duitsche vlag onder het geroep Leve FrankrijkWeg met de triple-alliantie De directeur van een republikeinsch socialistisch blad is Donderdag nacht gearresteerd. Door verschillende Engelsche bladen zijn reeds uittreksels uit Mackenzie's boek gepubliceerd, waaruit het volgende blijkt: Nooit heeft Mackenzie er aan getwijfeld, of de ziekte des keizers kanker was. In een brief van keizerin Frederik, in het boek afgedrukt, betuigt deze, dat Mackenzie ook na Virchows onderzoek het bestaan van een boos aardig gezwel mogelijk geacht heeft, terwijl hij herhaaldelijk verklaarde, dat de leeftijd noch het gestel van den keizer de voorgestelde vreeselijke operatie veroorloofde. Op de Neue Zeit, een te Charlottenburg droeg. Lorenzo zelf zag er ontzettender uit dan een dief. Zijn gelaat was akelig wit van ver moeienis en vuiler dan ooit door het lang in den mist loopen. Hij luisterde even naar de viool en vroeg, nog altijd fluisterend »Wie speelt daar »De heer Rayner." Hij keerde zich tot den anderen man, die knikte, als wilde hij te kennen geven dat hij dit verwacht had. >Hoe lang speelt hij al »Van half acht af." Hij keerde zich weer tot den anderen man, die bedaard zei «Een list." »Wie is er bij hem »Niemand", zei ik verbaasd over al die vragen. Mevrouw Rayner en de heer Maynard zitten in de eetkamer." «Maynard?" »Ja. Die is in slaap gevallen." -- »Is mijnheer den heelen avond niet in de eetkamer geweest, Violette »Na het eten niet. Over half acht verliet ik hem vioolspelende in het salon en toen zei hij dat ik hem om negen uur moest komen roepen. Hij heeft al dien tijd gespeeld." verschijnend dagblad, is wegens Bismarck-belee- diging, beslag gelegd. Carnot heeft op zijn laatste reis een som van 28000 frcs uitgedeeld. Donderdag is met grooten luister te Orleans in de kathedraal een gedenkteeken aan den tien jaar geleden gestorven bisschop Dupanloup op gericht. Deze prelaat heeft ernstiger en heftiger dan iemand anders voor de wereldlijke macht des pausen gestreden. Te Palermo moet de politie niet minder dan 250 bandieten op eens gevangen hebben. De gevangenissen der stad zijn met dit volkje mooi gevuld. «Maar nu is het over negenen." »Ja; en toen ik zooeven tikte de deur op slot en hij hoorde mij niet.1' was In een zijner beschouwingen over den huidigen staatkundigen toestand van Europa verklaarde sir Charles Dilkein een oorlog tusschen Duitsch land en Frankrijk zullen het de Belgen zijn, die het gelag betalen, indien zij zich niet in staat van verdediging stellen. Een ander lot heeft mdme Adam aan onze Zuidelijke naburen beschoren in een toekomstigen oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. In de laatste aflevering harer Nouvelle Revue heeft zij beweerd, dat tusschen België en Duitschland eene tegen Frankrijk ge richte alliantie was gesloten en dat dientengevolge wijzigingen waren gebracht in de door de Belgische regeering reeds vastgestelde plannen voor den bouw van forten aan de Maas. Onmiddelijk verzekerden de minister-president Beernaert, de minister van buitenlandsche zaken, prins Chimay en de inspecteur-generaal Brialmont als om strijd, dat de verhalen van mevrouw Adam geheel uit de lucht waren gegrepen. Ondanks al deze démenti's blijft het sensatie-artikel de hoofden der Franschen en Belgen warm maken. In Frankrijk, waar men over 't algemeen weinig sympathie voor koning Leopold gevoelt, is men echter verstandig genoeg het aan enkelen chau vinisten over te laten in ernst te gelooven, dat de Belgische koning zijn land en zijn volk zoo wat aan de Duitsche regeering heeft verkocht, hoe wel men niet volkomen gerust is ten opzichte van België's stipte neutraliteit en onafhankelijkheid in een toekomtigen Fransch-Duitschen oorlog. In België zelf koestert men den wensch, dat op dit punt elke twijfel weggenomen wordt. De Réforme acht hiertoe de door de Belgische mi nisters gegeven dementis, door tusschenkomst van journalisten het publiek medegedeeld, niet vol doende. Het blad verlangt, dat men over deze kwestie een debat in de kamer uitlokke, zoodra deze weder bijeen is, opdat de regeering in staat zij, niet koning Leopold met lofredenen te be dekken maar nauwkeurig zich over zekere feiten bij den aanleg der versterking van de Maaslinie, die wantrouwen ten opzichte van haar bedoelin gen gewekt hebben, te verklaren. Gelijk men sedert jaren spreekt van de onver- «Wilt gij nog eens gaan kloppen en zeg gen dat gij hem moet spreken «Waarom vroeg ik van het hoofd tot de voeten bevende. Omdat wij hem dringend moeten spreken," zei de andere man. Maar ik zag hem aan en zei »Gij zijt van de politie Wat hebt gij met den heer Rayner te maken «Bekommer u daar niet over, kindliefwij zullen u niets doen. Ga nu maar zeggen dat gij hem spreken moet." «Neen, dat doe ik nietwat gij ook denkt dat hij gedaan mag hebben, ik help niet mee om den heer Rayner in het verderf te storten 1" De man haalde de schouders op, liep naar de glazen deur en floot zacht. Lorenze zette mij in een stoel en zei»dat is moedig gesproken En de ander keerde terug, gevolgd door een weeden agent met zijn staf in de hand, en zei »Wij moeten de deur openbreken." Ik stoof op en wilde vooruit snellen om den heer Rayner te waarschuwen, maar Lorenzo fluisterde mij in »Nu moet gij het aan ons overlaten." Alles was zoo stil in zijn werk gegaan, dat de muziek nog steeds voortging, toen zij de vestibule doorgingen. Ik sloeg hen ademloos gade. (Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1