Laatste Berichten. M FEUIL LET ON BLZBNHOF, Burgerlijke stand, Gemeenteraad van Vlissingen. aan besteed zonder ook maar een enkel vischje te kunnen bemachtigen. De bekende leider der Duitsche nationaal- liberalen Miquel heeft de orde van den Rooden Adelaar 2e kl. ontvangen. De advocaat van prof. Geffcken heeft een aanvrage tot voorloopige in vrijheidstelling van zijn cliënt ingediend. Een nieuw démenti op Bismarcks rapport be trekkelijk het dagboek. De rijkskanselier heeft o. m. in het dagboek onjuist genoemd de mededeeling, dat hij den 13 Juli 1870 den vrede voor verzekerd hield en derhalve naar Varzin wilde terugkeeren. De officieel e, door het staatsministerie uitgegeven Provinzial-correspon- denz bevatte den 13 Juli 1870 het volgende geheel met het dagboek overeenstemmend berichtNa dat hier 's avonds een telegram van de ambas sade te Parijs was ontvangen, meldende dat de Spaansche gezant aldaar den hertog van Gra- mont officieel de intrekking van de Hohenzol- lernsche candidatuur had medegedeeld, gaf g ra a f Bismarck met het oog op de veran derde omstandigheden het plan naar Ems te gaan op en was voorne mens naar Varzin terug te keer en. Op deze wijze bljjft er weinig waars aan Bis marcks rapport. Het vrij-conservatieve Deutsche Wochenblatt is door de officieusen in den ban gedaan, omdat het niet met hen mede gedaan heeft in hun ge schreeuw over en tegen keizer Frederik's dagboek. In een nieuw artikel verklaart het zich sterk tegen het proces-Geffcken en verlangt, dat de ware vrienden van Bismarck hem moeten waar schuwen, als hij een verkeerden weg bewandelt, daar toch niemand onfeilbaar is en er in de ge schiedenis der binnenlandsche staatkunde menige bladzijde is, welke zelfs Bismarck gaarne overslaat. De wijze taal van dit blad is niet voor de nationaal-liberalen geschreven. Op den nationaal- liberalen partijdag te Bochum heeft een der hunnen, prof. Friedberg, uitdrukkelijk verklaard »Wie Bismarck's vijand is, is ook onze vijand." Het bericht, dat Bismarck een vervolging zou willen instellen tegen de vertalers en uitge vers van keizer Frederiks dagboek in Frankrijk en Engeland, geeft de Pall Mall Gazette stof tot een hoofdartikel, waarin zjj aan de hand van de Internationale conventie op den letterkundigen eigendom uiteenzet, dat de Duitsche regeering hierbij geenerlei kans tot slagen zou hebben. Toch zou het blad een vervolging niet betreuren, daar hierdoor de deugden en gebreken der conventie, een nieuwe instelling, aan het licht zouden komen. Bovendien zou het zijn nut hebben, wanneer in Frankrijk en Engeland voor goed veroordeeld werd elke poging van Bismarck of anderen om het inter nationale copierecht in een internationale een suur te veranderen en tot andere landen de dwingelandij uit te breiden, welke Duitschland over de vrijheid der binnenlandsche pers uit oefent. Ter gelegenheid van keizer Wilhelms bezoek aan Rome stroomen van alle zijden de vreemdelingen en Italianen naar de grijze wereldstad. De eene extra-trein volgt op den anderen. De feestelijk heden zullen een populair karakter dragen. Met groote pracht zijn de vijf vertrekken, welke de keizer op het Quirinaal bewoont, inge richt^ Fijne gobelins, heerlijke fresco's, glazen beschilderd met Chineesche figuren versieren de kamers. Zooals reeds gisteren gemeld werd, had een vreeselijk spoorwegongeluk op de Lehigh Valley- spoorlijn, nabij Pean Heaven in Penssylvania plaats. Op een trein met katholieke pröcessië- gangers reed een tweede trein; 60 personen werden gedood en een honderd ongeveer gewond. 'Volgens een ander bericht bedraagt het aantal dooden 47 en dat der gekwetsten 22. President Carnot kwam Woensdagavond te Dy on. Op zijn geheele reis wordt hij met groote warmte ontvangen. Zooals altijd weet Carnot overal eenige zeer passende woorden te spreken. Uit Weenen wordt gemeld, dat groote be wegingen van Russische troepen aan de Oosten- rij ksche_ grenzen zullen plaats vinden. Het oogenblik voor deze demonstratie van Ruslands zijde, nu te Weenen en te Rome de triple-alliantie opnieuw bekrachtigd wordt, is eigenaardig ge kozen. Uit Metz is de Elsasser Zimmermann, re dacteur van het Fransche dagblad Messin, ver dreven. Door het Engelsche stoomschip de Queen is op de barken van New Foundland de Fran sche visscherschoener Madeleine van Granville in den grond gevaren21 mannen der visschersboot vonden den dood in de golven. Naar de Pol. Corr. mededeelt zou de Porte besloten zijn troepen te zenden naar Oost-Roe- melië, indien Boelgarije voortgaat de beweging Uit het Engelsch. VAN FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXVII. Wij volgden het rijtuig op een afstand, totdat het bij den stal stil hield en slopen ongemerkt aan de andere zijde van den weg voorbij, terwijl de heer Rayner het hek opende. Lorenzo verliet mij bij het groote hek en ik liep zoo snel mogelijk de oprijlaan af en was even voor den heer Rayner binnen. Daar ik mij verlaten kon op mevrouw Rayner en de keukenmeid zei ik niets van mijn wandeling. Wij zaten ongeveer een uur aan tafel, toen mijnheer die naar den kelder was geweest - niet dien akeligen onder de provisiekamer om zelf een flesch portwijn te halen, vroeg of de heer Maynard van muziek hield. »Ik heb er wel niet veel verstand van, ofschoon ik vroeger op de hoorn blies", ant woordde de rechercheur, die veel meer op zijn gemak was dan gisteren, »maar nu en dan mag ik het wel." »Gij zijt dus geen enthousiast. Ik voor mij kan er niet buiten. Ilebt ge nooit viool ge speeld in Macedonië tegen de Turksche suzereiniteit te steunen. Te Quincy, in Illinois, is bij een feest eene groote tribune, met 5000 menschen er op, inge stort 500 zijn gekwetst. Op een meeting te Philadelphia, waar ad- haesie met de Iersche Home-Rule beweging werd betuigd, zijn 2576 dollars voor het Parnellfonds ingezameld. Het Iersche comité voor het Parnellfonds heeft een oproeping tot het Iersche volk gericht, om ruime bijdragen voor het fonds te verzoeken. In plaats van den Attorney-general zal de procu reur Murphy den Times voor de commissie van onderzoek in zake het geschil van Parnell met dit blad vertegenwoordigen. Tijdig maakt de regeering zich alzoo los van den Times, teneinde zich zelf in deze zaak een nederlaag, wanneer wat zeer waarschijnlijk niet de Times maar de Iersche partij overwinnaar blijft, te besparen. Schleyer zal als »hoofd" der Volapükisten opgevolgd worden door Kerckhoffs, te Maastricht geborenen nu taai-onderwijzer aan de handelsschool te Parijs. Hij is een genaturaliseerd Franschman, getrouwd met de kleindochter van den revoluti- onnair en bierbrouwer Santerre en de samen steller van een Fransch-Volapükistische spraak kunst en woordenboek. Opnieuw is de Londensche correspondent der Indépendance in staat eenige mededeelingen uit het boek van dr. Morell Mackenzie te doen. Het voornaamste daaruit is, dat Mackenzie na drukkelijk verklaart, dat keizer Frederik op 12 April de doodelijke slag werd toegebracht door de verkeerde behandeling van prof. Bergmann. Het nieuwe Burgtheater te Weenen wordt Zondag geopend met eene voorrede van den heer Joseph von Weiier, voorzitter der letterkundige Concordia-Vereeniging, en voorstellingen van Esther van Grillparzer en Schiller's Wallenstein. De verschillende critieken, bij haar inge komen, op het veelbesproken feuilleton van Louis BrownDer Hollandische Colonialsoldat heeft de Köln. Ztg. in handen gesteld van haren cor respondent te Amsterdam, »die jaren lang in Nederland woont en de toestanden kent." Deze correspondent heeft in de Köln. Ztg. van 9 Octo ber de vele onjuistheden uit Brown's artikelen saamgevat in een zeer beknopten vorm. De correspondent heeft zijne kennis voorname lijk geput uit de artikelen van een voormalig Indisch officier in het Handelsbl. en van kapitein Van Yleuten in het Nieuws v. d. D. Keizerin Frederik, die, sedert haar terugkeer uit Kiel, haar paleis te Berlijn bewoont, legt groote belangstelling aan den dag voor de dooi den Berlijnschen gemeenteraad ontworpen Kaiser- Fnedrichstiftung. Herhaaldelijk heeft zij bespre kingen met den eersten burgemeester Yon Forckenbeck, alsook met prof. Yirchow, daar zij zich zeer interesseert voor het nieuwe ziekenhuis, dat te Berlijn naar plannen van Virchow zal gebouwd en ingericht worden. De Nordd. Allg. Ztg bevestigt de meening van het Journal de St Pétersbourg over de betee- kenis der politieke besprekingen tusschen de keizers van Duitschland en Oostenrijk en verklaart, dat geenerlei onderhandelingen over Boelgarije plaats vonden, wijl hiertoe van geen zijde de wensch is te kennen gegeven. Lehr, de moordenaar van luitenant Lorillard te Belfort, die |na den aanslag naar Zwitserland was gevlucht, is te Belfort uit, armoede terug gekeerd en heeft zich zelf in hechtenis begeven. Het Yaticaan schijnt volstrekt geen plan te hebben zich te mengen in het incident- Stroszmayer. Daar dit een volkomen politiek karakter draagt, zou de Pauselijke stoel, indien hij partij kiest, gevaar loopen öf het hof te Weenen öf dat te St. Petersburg te krenken. De persoon, die de Köln. Ztg. de valsche brie ven zond, moet de redacteur van een dagblad te Eger zijn, die reeds vroeger om dergelijke daad gedwongen was Weenen te verlaten. Pauline Lucca heeft verklaard zich na hare kunstreis naar Amerika van het tooneel terug te trekken en te Gmunden een school voor opera zangers te openen. Zij moet het zelf aan keizer Wilhelm gezegd hebben, toen hij haar uitnoodigde naar Berlijn te komen, maar niemand te Weenen gelooft het. Yan 11 en 12 October. Middelburg. Ondertrouwd M. W. van Rooijen, wed' 75 j. met J. A. Huijsman, jd. 64 j. L. J. van Flierenburg, jm. 24 j. met M. A. Tteichgeld, jd. 22 j. H. J. van Hoorn, jm. 28 j. met J. C. A. L. Janssen, jd. 25 j. Bevallen: S. Volkers, geb. Van den Broek, d. H. Geensen, geb. Heijmdijk, z. T. Ferdinandus, geb. Yan den Berge, d. Overleden A. P. Knuijt, d. 2 m. A. Franse, z. 2 j. »Neen, dat is nog al een krasserig instru ment, vind ik, ik houd alleen van orkest." »Dan zal ik u niet vragen om naar mij te luisterendaar ik alleen viool speelbij dit akelige weer moet ik echter mijn troost zoeken in een een deuntjemaar ik zal de deuren dicht doen. Mijn vrouw en juffrouw Christie zullen u gezelschap houden en laat zien het is nu half acht, om negen uur kom ik terug en dan spelen wij een partij dammen. Houdt gij van dammen De heer Maynard verklaarde zich bereid, waarop de heer Rayner mij vroeg of ik in het salon wilde gaan en de Traviate voor hem zoeken; ik lag op mijn knieën voor de muziekkast, toen hij bin nenkwam en zaeht de deur sloot en eer ik wist dat hij bij mij was voelde ik iets over mijn hoofd gooien en van achter met een knipje sluiten. Ik sprong verschrikt op. De heer Rayner nam mijn hand en bracht mij voor den spiegel. Om mijn hals schitterde een prachtige keten van robijnen. »Houd ik nu mijn belofte niet Ik heb u immers granaten beloofd. Hoe vindt gij die Na hetgeen Lorenzo mij gezegd had, bevielen zij mij nietshet geschenk vervulde mij met angst zoodat ik met beide handen de ketting losrukte en wegwierp. Daarop stond ik onthutst over mijn eigen stoutheid, in afwachting van hetgeen hij doen zou. Hjj deed niets - zag mij Onze eigen verslaggever schrijft ons hede11 uit t'Iissingen Heden voormiddag werd aan den Noordzee- boulevard alhier, met zekere plechtigheid, op het versierde terrein de eerste steen gelegd van de daar op te richten nieuwe sociëteit van het Nederlandsche loodswezen. De loodsen en hunne dames, die door het be stuur bij deze plechtigheid waren geïnviteerd, hadden in grooten getale aan die uitnoodiging gevolg gegeven en vereenigden zich tegen elf uren in de bestaande sociëteit. De eere-president der vereeniging, de heer J. Spanjaard, door het bestuur verzocht de eerste steen voor het nieuwe gebouw te willen leggen, deed dit en hield daarbij eene toespraak. Hij schetste de geschiedenis der wording van het bestaande gebouw en zette kortelijk de re denen uiteen, die geleid hebben tot het stichten van het nieuwe. Hij wenschte de loodsen-sociëteit geluk met dezen dag, deed uitkomen dat de stichting van het nieuwe vereenigings-lokaal door de loodsen geheel uit eigen middelen, zonder hulp van per sonen buiten de vereeniging, is tot stand geko men en sprak de hoop uit dat het gedurende een reeks van jaren aan het doel, waarmede het is gesticht, zal beantwoorden. De heer A. Loois sprak èn als ontwerper van het gebouw èn namens den aannemer, deD heer Lock, waarbij ook hij de hoop uitsprak dat het nieuwe gebouw jaren lang het bewijs zal geven wat onderlinge samenwerking vermag en wat de Vlis- singsche loodsen onder den heer Spanjaard tot stand brachten. De heer Spanjaard maakte bij deze steenlegging gebruik van een fraaien zilveren troffel met het volgende inschriftgebruikt bij het leggen van den eersten steen voor het gebouw voor de sociëteit Ned. Loodswezen te Vlissingen door den HoogEdel Gestrengen heer J. Spanjaard, inspecteur in het 6e IS district 18 88." 10 In de bestaande sociëteit, waar den dames door de zorg van het bestuur eenige ververschingen gepresenteerd werden, herhaalde de heer Spanjaard kortelijk wat hij bij het leggen van den eersten steen gezegd had en voegde daar nog bij dat het krachtig optreden der loodsen in deze zaak door hem op zeer hoogen prijs gesteld wordt. Maar vooral verklaarde de inspecteur het op hooge waarde te schatten dat de vrouwen der loodsen dezen zoo trouw hebben terzij gestaan daarom noodigde hij de heeren uit haar ter eere een driewerf hoera aan te heffen. Met enthousiasme werd hieraan voldaan. Op gelijke wijze betuigden de aanwezigen hunne instemming, toen de heer Pisuisse, lid van verdienste der sociëteit, erop wijzende dat deze nieuwe sociëteit strekken moet tot bevordering der broederschap onder de loodsen, op die broe derschap een glas ledigde. Nadat de president der sociëteit, de heer Ahrens- man, den heer Spanjaard dank had betuigd voor de betoonde belangstelling beval hij bij voort during de Ned. loodsen en hunne sociëteit bij hem aan. In prettige, opgewekte stemming bleven de heeren en dames nog eenigen tijd bijeen, terwijl heden avond de meesten hunner zich opnieuw in de sociëteit zullen vereenigen om met een bal de eerste steenlegging van het nieuwe gebouw, dat grooter en ruimer wordt dan het bestaande en 1 Juni a. gereed moet zijn, te vieren. Chiea»o. Bij een gevecht tusschen de politie en de strike makende trambeambten zijn honderd personen licht gekwetst. Allalmliad. De stammen uit den omtrek van Ghurzli zijn tegen den Emir opgestaan. Home. Gedurende den intocht van den keizer werden enkele manifesten met staatkun dige toespelingen verspreid. Enkele personen hielden betoogen voor en tegen Duitschland. Eenigen zijn gearresteerd. iVew-YorU. Bij het instorten van de feest- tribune te Quincy (zie Verspr. Berichten) zijn 150 personen gekwetst. eerst lang aan, raapte de ketting op?en stak haar in zijn zak. ïDat is heel flinkmaar wel wat ondank baar," zei hij zacht smaar gij zult het later wel goed maken. Wilt gij nu mevrouw Rayner gaan helpen om den vriend met de vossenoogen bezig te houden? Kom mjj om negen uur halen en maak nu dat gij weg komt, kind." Hij gaf mij een tikje met den strijkstok en ik keerde naar de eetkamer terug. Mevrouw noch ik konden den heer Maynard bezighoudenwant hij was erg slaperig en na een paar maal Bravo heel mooigeroepen te hebben viel hij gerust in slaap. Ik lette echter niet veel op hem. Daar de deur dicht was ging ik er vlak bij staan omdat de heer Rayner het Adieu van Schuber mooier dan ooit speelde. Iedere toon trilde als het ware mede in mijn hart en alleen de vrees om hem te mishagen weerhield mij van naar het salon terug te gaan. Toen de laatste tonen wegstierven luisterde ik met gespannen aandacht naar de volgende melodie en tot mijn teleurstelling was dat een aria uit Rigoletto en die speelde hij op een geheel andere manier. Er was iets hards in zijn streek dat ik niet van hem gewoon was. De heer Maynard merkte er natuurlijk niets van en prevelde slaperig heel mooi, heel mooi Ik zag echter dat mevrouw ook getroffen werd door dat verschil in het spel van haar man. Het was even vaardig als anders, een passage kwam Vergadering van heden, Vrijdag middag, te 2 uren. Voorzitter de heer Th. van Uije Pieterse, wet houder. Afwezig de heer Winkelman, met kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder be hoort een schrijven van den commissaris des konings, houdende bericht dat door Z. M. den koning benoemd is tot burgemeester der gemeente de heer H. P. J. Tutein Nolthenius. »U zult, mijne heeren", zeide de voorzitterj »even als ik met belangstelling kennis genomen hebben van het besluit van Zijne Majesteit, waarbij de heer Tutein Noltenius is benoemd tot burge meester dezer gemeente en U zult den wensch deelen dien ik uitspreek dat deze tot heil en zegen dezer gemeente zal werkzaam zijn." Ook is bericht ontvangen dat tot zetters voor de dir. bel. benoemd zijn de heeren P. J. Mortier, A. Loois en H. Schoonis. Hierop gaat de zitting over in eene met ge sloten deuren. Na heropening worden benoemd als onder wijzer van school B. de heer A. A. J. Weijens te Vlissingen, thans onderwijzer aan school A op schóól A. de heer J. M. Visser, onderwijzer te Koudekerke, en aan school B. de heer C. J. de Steur, onderwijzer te Grijpskerke. De eerste op eene wedde van ƒ700, de anderen ieder van 550. Al deze benoemingen geschieden met algemeene stemmen. Op de voordrachten stonden met de benoemden voor school B. de heer J. van Houten, onderwijzer te Dirksland, voor school A. de heeren K. Baart te Achterberg bij Rhenen en J. Blankert te Nieuwdorp, voorschool B. de heeren J. W. Delzenne te Middelburg en C. de Koh te Hoek. Hierna wordt beschikt op de reclames in zake den hoofdelijken omslag. Ingewilligd worden de verzoeken van A. Bok, F. M. Curel, L. Leijnse, A. Verwerda, A. van der Wel, J. M. Breemer, N. van Hoorn, I. Gies, W. Hendrikse, J. v. d. Straate en J. van den Berg, die mitsdien van het kohier worden afgevoerd. Afgewezen worden de verzoeken om verminde ring in den aanslag van A. Feijs, A. W. J. Korff, P. Kloosterman, wed. J. Schout Velthuijs, W Moeliker, D. de Kam, C. van Boekhout, P. L- Wezepoel, P. Smith, B. van Veldhuijzen, G. van Veldhuijzen, J. Bezuijenes.,B. J.Geijsen,M.Hendrik- se, F. H. Silleba, J. P. Swennen, H. J. Cremer, C. D. van Noppen, J. F. Muller, G. van Boven, wed G. A. Huibregtse, C. Kamermans, W. Nijland, J. Doense, E.Jansen, D. Slot, C. Wattez, G. Dezitter, E. A. Hanloo, A. C. Carre, A. van Rijn, C. J. Geijsen, J. C. Houbaer en wed. J. M. Sterzenbach geb. Fens. Verder worden overgebracht van de 2e kl. naar de le P. Cohen, A. F. Garcia, C. de Nooijer Bz. en W. Stein van de 5e naar de 3e wed. F. Barbe van de 8e naar de 3e W. P. J. Herremansvan de 11e naar de 8e A. Debra en L. J. deWaardt; van de 11e naar de 10e F. Timmermans, van de 13e naar de 12e G. A. Kettingvan de 13e naar de 8e M. Pietersevan de 16e naar de 14e P. Joha en van de 16e naar de 13e J. A. Rekkers. Daarna wordt besloten tot verbetering van het raadsbesluit dd. 25 Juli in zake verhuurden grond aan de directie van de stoomtram. Naar aanleiding van een adres van Th. Fagg betreffende eene afwijzende beschikking op zijn verzoek om zijn perceel B 61 te mogen verbouwen, besluit de raad na discussie met algemeene stem men, behalve die van den heer Loois, den adres sant kennis te geven dat er geen termen zijn om aan zjjn verlangen te voldoen. Vervolgens wordt goedgevonden aan ged. staten de vereischte machtiging te vragen tot het onder- handsch verpachten aan W. Stroo Wz. van het aan de gemeente Vlissingen behoorend deel van de Lammertienden, voor zesjaren ad 1.33J 's jaars. Ingewilligd wordtmet algemeene stemmen behalve die van den heer Harder, een verzoek van den garnizoenscommandant om een lokaal in het raadhuis, teneinde dit te doen dienen tot het houden van oefeningen in den wapenhandel. er zelfs met buitengewone bravoure uit, maar het was niet zoo bezield. Het was alsof er een ander speelde en mijn belangstelling in de muziek ver flauwde. Ik zag dat mevrouw aandachtig luisterde en tevens haar oog niet van den slapende Maynard afwendde en gaf mij van lieverlede aan mijne eigen gedachten over. Wat zou er nu te Geldham voorvallen Zouden de politieagenten in den mist den weg naar het park gevonden hebben en zouden de dieven komen? Zouden zij Tom in hechtenis nemen Zou Gordon er iets mee te maken hebben En zou men den gevreesden Woodfall krijgen, die zooveel invloed scheen te hebben, al had hij zich in jaren niet vertoond Het was een akelig denkbeeld dat ik door mijn brief aan Lorenzo menschen tegen elkaar opgejaagd had. Ik begon half te hopen dat Tom Parkes mocht ontsnappen, hij had mij nooit kwaad gedaan maar met dien onbekenden Woodfall was het een ander geval. Uit de woor den van Sara en den ijver der politie bij de geringste kans om hem te vatten bleek dat hij een erge misdadiger was, met wien men geen medelijden kon hebben. Ik hoopte hartelijk dat hij gepakt werd en was een beetje benieuwd om te zien, hoe zulk een erg slechte man er uitzag. De arme Tom was blijk baar slechts een werktuig in de handen van dien schelm, die zelfs de geduchte Sara tot gehoor zaamheid scheen genoopt te hebben. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2