m 243: 131® Jaargang. 1888: Zaterdag 13 October. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 12 October. Onderwijs. Rechtszaken, t Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. tan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. tan Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen1 en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijuh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger; voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Op het verslag der Tweede kamer omtrent dé bekrachtiging eener overeenkomst met de stoom vaart-maatschappij Zeeland ~keeit de regeering eene memorie van beantwoording ingezonden, waarin zij handhaaft de noodzakelijkheid der vernieuwing van het contract. Zij deelt mede hoe tusschen partijen is overeengekomen dat, zoo de vereischte bekrachtiging door de wet niet wordt verkregen, de bestaande overeenkomsten van 1876 en 1878 zullen geacht worden verlengd te zijn tot 11 an. 1889. Ten betooge dat de invoering van den dagdienst inderdaad eene dringende eisch des tijds is, wijst de regeering op de jaarlijksche toeneming van het postvervoer na de opening van dien dienst op 1 Juni 1887, waartoe ook bijdroeg dat de En- gelsche postadministratie, die vroeger al hare brievenmalen met uitzondering van de voor Nederland bestemde over Ostende verzond, na dien datum de verzending deed plaats hebben over Vlissingen, terwijl later ook voor sommige Amerikaansche brievenmalen die route werd ver kozen. Maar daar tegenover staat, dat voor de maatsch. Zeeland het resultaat minder gunstig was, daar het passagiers- en het goederenvervoer na 1 Juni 1887 slechts weinig toenam. En daar ook de geldelijke uitkomst van het laatste dienst jaar voor de maatsch. niet voordeelig was, acht de regeering eene verhooging van de gewaarborgde inkomsten uit het postvervoer ter verzekering van den dienst der Zeeland op den bestaanden voet dringend noodig. Zekerheid dat geen verminde ring der bij internationale overeenkomst vastge stelde transietrechten zal plaats hebben bestaat er nietvooralsnog is echter eene dergelijke ver mindering niet te voorzien. De omweg over Venlo wordtgemaakt, omdat de Duitsche regeering, wier medewerking in dezen onmisbaar is, over wegend bezwaar had tegen het verder vervoer der mailtreinen over de lijn Bostel—Wezel. Omtrent de overname van den Noord-Brabantsch- Duitschen spoorweg door de Exploitatie-maatschappij zijn tusschen de beide betrokken maatschappijen onderhandelingen gevoerd, die echter, voor zoover der regeering bekend is, nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid. In antwoord op het denkbeeld tot het geven van Zondagsrust, geeft de regeering te kennen, dat eene internationale postverbinding, door mid del waarvan wordt voorzien in de postgemeenschap niet alleen tusschen twee landen, enkel door zee gescheiden, maar tusschen vele anderen op verren afstand van elkaar gelegen, onafgebroken moet onderhouden wordenbij stilstand des Zondags zou aan een concurreerenden dienst een zeer be langrijk voordeel verzekerd worden. Door de directie der maatschappij is aan den min. van waterstaat echter de stellige verzekering gegeven dat de dienst zoodanig geregeld is, dat eene be lemmering der kerkelijke verplichtingen eene zeldzaamheid is. Door de maatschappij te noodzaken tot het doen bouwen harer booten binnenslands, zoo deze van meening was dat de inlandsche wer ven niet in staat zijn dergelijke booten af te leveren, zou, meent de minister, althans in zekere mate, de verantwoordelijkheid der maatschappij worden overgebracht op de regeering. De regeering stelt zich tevreden met een zedelijke verplichting. Het bijzonder toezicht op de naleving van het contract, zonder verhooging van bezoldiging of toelage, zal worden opgedragen aan een hoofd ambtenaar der posterijen of aan een ander rijksambtenaar. Worden de voorgestelde ontwerpen tot wet ver heven dan zal over 1889 in de onderscheidene provinciën, behalve Zeeland, Friesland en Gro ningen, een gelijk getal opcenten worden gehe ven als voor het loopende jaar is toegestaan. In Zeeland, Friesland en Groningen zullen de uitgaven worden gedekt bij vermindering van het getal opcenten op de grondbelasting respectievelijk met twee, drie en een, en van dat der opcenten op het personeel met vier, anderhalf en een. Door de afdeelingen der Tweede kamer zijn benoemd tot rapporteurs over hoofdst. YII (finan. ciën) de heeren Harte, Roijaards, A. v. Dedem Borret en Van Delden, over hoofdst. "VIII (oorlog) de heeren Fabius, Seijfïardt, Yan Löben Seis, Yan Yiijmen en Heldt en over hoofdst. IX (waterstaat) de heeren Yan Alphen, Rutgers van Jtozenburg, Mackay, Reekers en Smeenge. Wij waren heden in de gelegenheid gesteld om de nieuw in te voeren postbladen te zien. Aan de bovenzijde van de plaats, voor bet- adres bestemd, zijn in een band afgestempeld een zegel a 5 cent met het woord Fostblad, ter wijl boven het zegel het woord Nederland ge drukt staat en onder het zegel de waarde 5 cent. In drieën gevouwen biedt het postblad inwen dig nog ruimte genoeg aan om een gewoon velletje postpapier te bergen, hoewel het toch meer bestemd is om in spoedeischende gevallen eenige regelen aan de post toe te vertrouwen, wanneer men geen briefkaart wil gebruiken. Het geheel ziet er netjes, uit terwijl het formaat grooter is dan de bij de Belgische post in ge bruik zijnde mots a la poste. Donderdag had opnieuw een oeverval plaats aan den Onrustpolder (Noord Beveland.) De lengte van deze afschuiving bedraagt ruim 90 M., terwijl de grootste inscharing zich onge veer 40 M. uitstrekt. Yan den veerdam werd door dezen val 22 M. lengte medegenomen. Uit Zaamslag schrijft men ons de volgende verzuchting, die wel niet nieuw is maar toch wel weer eens gehoord mag worden Elk najaar, zoo ook thans, hoort men tal van landbouwers de beetwortelteelt verwenschenelk voorjaar bezaaien zij ettelijke bunders met suiker- beeten. De meesten toch kunnen den langen zomer niet doorspartelen zonder eenig geldelijk voorschot, en de suikerfabrikanten helpen ei hun bereidwillig aan tegen teekening van een con tract. Met het aannemen dier tijdelijke hulp is de boer echter aan de genade van de fabrikanten overgegeven, te meer, daar het meerendeel vAn dezen een sterk aaneengesloten bond vormt. Wee den boer, als hij zich bij het afleveren der beeten niet in alles gedraagt naar den eisch van de controleurs, door de fabrikanten aangesteldDe beeten moeten op bevel dier tusschenpersonen gewasschen worden, goedBlijft hier en daar nog wat vuil over, er wordt geschrobt en ge schrapt, ook dit kan er mee doorZe worden gewogen, bestmaar bij die weging na de reiniging rekent de controleur nog een wille keurig getal percenten tarra, en dat is voor de landbouwers onverdragelijk Niemand weet voor uit, op hoeveel tarra zijn gewas gerekend zal wordende schatting valt heel dikwijls tegen. Weigert de boer onder die omstandigheden te leveren, dan moet hij het voorschot teruggeven, wat hij doorgaans niet meer kan, ofkan hij het, aan welke fabriek zal hij dan zijn gewas kwijt raken, want de leden van den fabrikanten- bond steunen elkaar tegen de onwilligen hebben hem als ridder der Millitaire Willemsorde te doen ontridderen, maar hij heeft den officier van justitie medegedeeld, dat de couranten hem hadden bericht, dat de heeren Diepenheim en De "Wijs, met hun ridders, getracht hebben hem als ridder der Militaire Willemsorde te doen ontrid deren dat dit courantenbericht hem gedwongen had tot een onderzoek, en dat dit onderzoek hem geleid had tot de ontdekking van het feit »dat de heeren Diepenheim en De Wijs, met hun ridders, hem op schandelijke wjjze aan den kaak hebben gesteld, omdat hij de brochure- Verstege, in stede van ze te beantwoorden met een uitdaging tot een tweegevecht, aan het onderzoek van de justitie had overgegeven." Dit feit is door de wet straf baar gesteld. Yoor dit feit, en geen ander, heeft hij strafrechtelijke vervolging gevraagd. De heer Yan Assen, eenigen tijd geleden dooi den minister van koloniën uit Indië ontboden om inlichtingen te geven over de Atjehsche toe standen, zal 3 November a. naar Indië terugkeeren. Yoor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Hulst hebben zich 17 sollicitanten opgedaan op eene jaarwedde van ƒ400. De Staatscourant van heden, Yrijdag 12 October, bevat het verslag van het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie in het jaar 1888, opgemaakt ter voldoening aan art. 7 der wet van den 30en Mei 1877 Staatsblad no 141). Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Yrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: D. S., 32 jmolenaars knecht en M. B., 27 j., arbeiders, beiden Goes, de le tot 5 b. s. 4 d. h. en de 2e tot 12 b. s. 10 d. h. en Oh. L., 3,5 j., koopman Maldeghem (België), en A. E., 25 j., metselaar Moerbeke (België), ieder tot 3 d. gev. b e 1 e e d i g i n g: P. d. B., 43 j., koopman Clinge, tot 8 b. s. 6 d. h. 1 a n d 1 o o p er ijA. B., 27 j., timmerman Nieuwer-Amstel, thans alhier gedetineerd, tot 12 d. h. en 1 jaar opzending naar eene rijks werkinrichting diefstal: G. H. D., 39 j-, zeeman Ylissingen, thans alhier gedetineerd, tot 6 m. gev. verwonding door onvoorzichtig heid: J. P. G., 57 j., hvr. van F. d. M., koop vrouw Breskens, tot 14 d. h.en meineed: P. B., 19 j., boerenknecht en G. R., 19 j., slachter, beiden Heinkenszand, doch thans in garnizoen te Bergen op Zoom, ieder tot 6 m. gev. [Yan deze zaalc leverden wij de vorige week uitvoerig verslag Allen in de kosten. Wolfertsdijk is benoemd de heer W. F. K. Lens hoek, en van het waterschap de Sluis Oosterland" de polders Westkerke en Westerland de heer C- Koert. 5 jSchipper Yerburg had Woensdagavond bet ongeluk bij het binnenkomen der haven te Colijns- plaat met zijn vaartuig op het hoofd te loopen, tengevolge waarvan dit een gat in den boeg kreeg en zonk. Donderdagmorgen is men, nadat het schip leeggepompt en het gat dicht gemaakt was, begonnen met lossen. De heer J. de Vlieger, commies der 3e klasse bij 's rijksbelastingen, is als zoodanig verplaatst van St. Maartensdijk naar Middelburg. Volgens Het Vad. zou de heer Domela Nieuwen- huis niet aan de Belgische regeering vergunning tot een langer verblijf in Brussel gevraagd heb ben. Hij heeft alleen vergunning gevraagd en verkregen om door België naar Bazel te mogen gaan. Het bestuur der vereeniging Israël en Oranje te 's Gravenhage deelt mede, dat er na rijp over leg termen gevonden zijn om den heer B. Wolff, wiens naam dezer dagen nog al eens is genoemd in verband met den aanval van Damas, het pre sidentschap dier vereeniging te ontnemen, waar door hij tevens ophoudt lid daarvan te zijn. Dezer dagen werd in brieven uit de residentie aan enkele dagbladen gemeld, dat een hoofdofficier der schutterij, een van wiens onderhebbende kapi teins met een student geduelleerd heeft, dezen officier tot het tweegevecht indirect zou hebben aangezet. Bedoelde hoofdofficier zoo schrijft men ons uit 's Gravenhage die van het gebeurde, dat tot het kruisen der degens de naaste aanleiding was, kennis moet hebben gedragen, vond het alleen raadzaam dat de kapitein niet zou verschijnen op den schietwedstrijd van de officieren-schietvereeni- ging der schutterij, blijkbaar van oordeel dat zijne aanraking met en het zich in gezelschap bevinden van zijne wapenkameraden, onder deze omstan digheden, hangende de onderhandelingen minder raadzaam was. Niettemin hebben velen dien stap aldus opgevat als zou daarin eene bedoeling door stralen van den superieur om een ondergeschikt officier onder het oog te brengen, dat hij niet onder zijne kameraden mocht verkeeren dan na door eene ontmoeting op de wapenen de eer van het korps te hebben opgehouden. HaarlCrt) Men meldt, dat de op hooger last geroyeerde arreststraf, den huzaren-luitenant S. in den af- geloopen zomer door zijn tijdelijken korpschef op de klacht der directie van het Kurhaus opgelegd, door het hoog militair gerechtshof was gehand haafd, welk college dus het beroep van dien officier ongegrond heeft geoordeeld. Er heerscht tegenwoordig overal een diefstal- manie. Te Overschie is een diefstal gepleegd, waarvan de daders onbekend zijn en te Leeuw arden en te Groningen zijn personen gearresteerd die zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Te Rotterdam had eene hevige woordenwis seling tusschen een echtpaar plaats. In drift liep de man het huis uit, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte om den geheelen in boedel te verkoopen voor eene som van vijf en zeventig cent. Menigeen zal bij de komst van Sarah Bern hardt te Amsterdam wel eens over den jongen tjjger gedacht hebben, die, naar het heette, haar altijd vergezelde. Mme Bernhardt brengt haar lieveling echter niet mede. Uit het Haagsclie Dagblad blijkt, dat de tijgerkat in den Ouden Doelen in de residentie is afgestapt, waar zjj, als haar meesteres naar een andere stad vertrokken is, den geheelen dag in het voorportaal onbeweeg lijk ligt te wachten. Een hondje van de tragédienne werd in Den Haag op de wandeling met de bewaakster door een agent meegenomen naar het bureau, wegens zijne verschijning in het publiek zonder een muil korf te dragen. De diva liet dadelijk het beestje inlossen, tegen betaling van de boete. Te Haarlem liet dezer dagen een bejaarde man aan zijn ziekbed een lijkbezorger ontbieden, regelde zelf met dezen zijne begrafenis en be taalde de kosten vooruit. Drie dagen daarna overleed hij. Te Deventer leven nog 17 personen uit de vorige eeuw, o. a. een echtpaar van 1798 en 1799. Als curiositeit kan wel worden medegedeeld, dat in een der hotels te Roermond thans verblijf houdt een zekere heer L., uit Parijs, die alleen daar vertoeft, om te kunnenvisschen. Alleen met dat doel is hij naar Roermond ge komen, en reeds heeft hij twee volle dagen daar< Benoemd, bij besluit van den 6en dezer, tot ridder van de Eikenkroon de heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, burgemeester van Kattendijke. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanteriebij het 7e reg., tot kapit., de eerste luit. J. F. P. Bekkers, van het korpsbij het 8e reg., tot eerste-luit., de tweede-luits P. C. J. P. Kroeze en jhr C. L. van Suchtelen van de Haare, beiden van het korps. tot burgemeesters van Oefïelt M. A. Haerkens; van Leiderdorp mr A. D. van Assendelft de Coningh en van De "Wijk mr G. W. baron de Yos van Steen wijk. Yerder is op hun verzoek eervol ontslag ver leend aan den eerste-luit. C. H. Tielenius Kruyt- hoff, van het 3e reg. inf. en, met ingang van 16 October 1888, aan mr A. H. H. van der Burgh, als adjunct-commies bij het rijksarchief te 's Gra venhage. De heeren Diepenheim en De Wijs deelden gisteren in een schrijven aan den heer Huber mede, dat de vergadering, door hen in zijne inter pellatie als irregulier" gekenmerkt, niet was een vergadering van enkel ridders der Militaire Willemsorde en zij niet ten doel had over de gemeenschappelijke belangen, die der orde, haar eer en waardigheid te beraadslagen. Het doel dat de vergadering had zijn de heeren bereid aan den heer Huber mondeling mede te deelen. Denzelfden dag kwam de heer De Rochemont in de N. R. Crt op tegen de voorstelling, die de heeren Diepenheim en De Wijs gegeven hebben omtrent zijn aanklacht aan den officier van justitie. Hij heeft niet verzocht, om hen en hun ridders strafrechterlijk te vervolgen, omdat zij getracht Naar men uit vrij goede bron ons uit Ylis singen meldt, is het zoo goed als zeker dat, in plaats van het schapenvervoer der vorige jaren, eene nieuwe onderneming van de heeren Nathan aan de binnenhavens aldaar eenig leven zal schenken. Het voornemen bestaat nl. om de schapen ge slacht naar Engeland over te voeren en te dien einde een slachterij op te richten, vermoedelijk achter het door genoemde firma gebouwde Hotel in de onmiddellijke nabijheid der booten van de maatschappij Zeeland, door wier tusschenkomst het vervoer zal geschieden. Donderdag had bij de sociëteit de Eendracht te Ylissingen de sluiting der zomerschietingen plaats, bij welke gelegenheid vanwege de sociëteit drie prijzen waren beschikbaar gesteld en wel een voor den hoofd vogel, een voor den Westzij- vogel en een voor den Oostzijvogel, terwijl nog een prijs werd aangeboden door het eerelid der vereeniging, de heer N. de Graaf, commissaris van politie, voor den Westkal en een door den heer J. Daalhuijzen voor de meeste kleine vogeltjes. De prijzen werden behaald door de heeren J. Blok Groenewold voor den Westkal, A. J. Klijberg voor den Westzijvogel, J. Daalhuijzen voor den Oostzijvogel, A. Joukes voor de meeste vogeltjes, terwijl bij loting voor den hoofdvogel de prijs ten deel is gevallen aan den heer C. Engels, Belgisch rivierloods. Na afloop der schieting werden de prijzen dooi den vice-voorzitter, den heer H. A. J. Klijberg, den overwinnaars uitgereikt. Tot ontvanger-griffier van de polders Oost- Nieuwland, Nieuw Sabbinge, Heeren en Oud-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1