BUITENLAND. taaiste Berichten. 58 FEUILLETON. BLZENHOF. Verkoopïngen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. kleine, die op den schoot der moeder lag, met de brandende petroleum overgoten werd. Het kind ontving ernstige brandwonden, zoodat men voor zijn leven vreest. By de werkzaamheden in de Groote kerk te Arnhem tot het doen zakken van een gedeelte van den vloer is een grafkelder opengekomen, waarin men een, nog in het geestelijk gewaad gehuld lijk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Bij het lijk vond men een beker. De stof van het gewaad is nog goed bewaard gebleven. De Groote Kerk dagteekent van het midden der 15" eeuwin 1452 werd met den bouw aange vangen, onder hertog Arnoud van Gelder; maar zij was in 1491 nog niet voltooid wegens finan- cieele moeielijkheden. Het familiegraf, waarin de lijkkist werd ge vonden is van de familie Hackfort geweest, en kan, naar sommiger meening, volgens het inschrift in de zerk, wel van het begin der 16e eeuw dagteekenen. Anderen beweren, dat het lijk eerst in 1809 werd bijgezetmaar onverklaarbaar blijft dan vooralsnog, dat toen een Roomsch geestelijke in een Protestantsche kerk is begraven. Op het station Breda is Maandag avond een onbekend twintigjarig man onder een locomotief geraakt en onmiddelijk gedood. Bij wachtpost lc op den spoorweg bij Velp is Zondagavond weder een paal op den weg ge vonden, ter lengte van 3 meter. De machinist van den sneltrein, die te ongeveer 11 uren van Arnhem vertrekt, deelde den stationschef te Yelp mede dat hij een schok had gevoeld, waarop door dezen een onderzoek werd ingesteld, en het bo venstaande bleek. De daad had evenwel geen ongelukken tengevolge. Dit is nu de derde of zoo éen bericht niet onjuist is geweest reeds de vierde keer, dat zulk schandelijk opzet daar gedreven wordt. In het laatst der vorige week is onder Havelte een man met zijn zoontje dood op den weg gevonden, naar men vermoedt beiden ge storven van de koude. Den vongen dag had de man nog een bezoek afgelegd bij zijn zuster en met zijn zoontje bij haar gegeten. Zij hadden zich daar geheel van andere kleederen voorzien, wat in zeer langen tijd niet gebeurd was. De man wilde met het kind, dat niet goed in orde was, naar het armenhuis te Meppel. Onder weg moeten zij bjj een landbouwer tweemaal hebben aangeklopt om onderkomen, wat hun niet gegeven werd. Zij schijnen daarop van ver moeienis of koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbij kwam, heeft het zoontje dood gevonden, de vader leefde nog. Ook toen nog moet hun onderkomen zijn geweigerd. De officier van justitie is, volgens den bericht gever der Asser Ct, met de feiten in kennis gesteld. Gisteren eerst is de October aflevering van den Deutschen Rundschau in beslag genomen. Hier uit blijkt, dat thans het gerechtelijk voorloopig onderzoek afgeloopen en op grond daarvan tot eene formeele aanklacht tegen Geffcken wegens eene strafbare handeling besloten is. Tot op het laatste oogenblik waren de verwachtingen uiteen loopend, of er in het geheel wel een proces zou begonnen worden. Naar men verzekert, zal dr Geffcken naar de gevangenis te Moabit worden overgebracht. Prof. Geffcken heeft zijn advocaat dr Wolffson opgedragen krachtig protest aan te teekenen tegen de pogingen, in het werk gesteld om hem ontoe rekenbaar te verklaren. Drie deelen van keizer Frederik's dagboeken moeten zich in het bezit bevinden van de weduwe van den vroegeren hofbeambte Krug. Krug stond achttien jaar lang in dienst bij keizer Frederik, vergezelde hem op zijn reizen en beweerde de dagboeken van den keizer te hebben ontvangen. Zijn weduwe bewaart de dagboeken als haar grootste schat en gunt niemand er een blik in. Onlangs uitte keizerin Frederik den wensch de deelen te zien het is niet gebeurd. Waarschijn lijk zijn het afschriften van de onlangs gepubli ceerde dagboeken over den slag bij Köninggratz en over Jerusalem. Krug zou ook herharldelijk voor den keizer het dagboek van 1870 hebben moeten overschrijven en ter belooning zelf een copie ontvangen hebben. Door het hoofd der Londensche politie, sir Charles Warren, zijn gisteren in Hyde Park op zich zelf proeven genomen met bloedhonden. Goede resultaten hebben ze niet opgeleverd, daal de proef, vijfmaal herhaald/sléchts eens gelukte. Niet gelukkiger dan hun chef met zijn bloed honden zijn de ambtenaren der politie met hun nasporingen van den moordenaar van Whitechapel. Bovendien zoekt zij een jong meisje, sedert drie maanden uit haar ouderlijk huis te Chelsea ver mist. Men vreest, dat zij eveneens het offer van den geheimzinnigen misdadiger is geworden. Naar de Hamb. Nachr. mededeelen zijn ook Uit het Engehch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXVII. Wilde mevr. Rayner mij haar man doen wantrou wen Zij had niet gesproken als een jaloersche vrouw; zij was te koel, te onverschillig. Wat had zij voor een zonderling denkbeeld van die reis? Als moeder niet aan het station was, waar veel kans op was, daar zij meestal te laat kwam, had ik Haideeimmers toch bij mij. Ik zou natuur lijk voorstellen om op haar te wachten maar als ze niet spoedig kwam zou de heer Rayner wel iemand zenden of zelf naar het huis van oom gaan om haar te halen. Wat had ik te vreezen als de heer Rayner bjj mij was hij was immers na Lorenzo mijn beste vriend Waarom moest de ziekelijke ver beelding eener zwakke overspannen vrouw mij verontrusten En toch hadden hare woorden zulk een diepen indruk op mij gemaakt, dat ik besloot als moeder niet gauw kwam den heer Rayner te verzoeken mij met een rijtuig te zenden om haar te halen. Tegen den middag werd de mist zoo dicht dat de lampen veel vroeger dan gewoonlijk opgestoken moesten worden en het was al geheel donker, toen er omstreeks half vjjf gescheld werd. De keuken- Dar-es-Salam en Bagamoyo door de ambtenaren der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij ont ruimd, zoodat zij nu geheel van de Oost-Afrikaan sche kust is verdreven. Alle haar beambten be vinden zich te Zanzibar. Hetzelfde blad verzekert, dat het uit vier kor vetten bestaande Duitsche oefenings-eskader in de Middellandsche Zee bevel moest ontvangen hebben om, na een kort verblijf voor Napels ter eere van 's keizers bezoek aldaar, terstond naar Oost-Afrika te stevenen tot beteugeling van den opstand tegen de Duitsche nederzettingen. Koning Milan wordt Zaterdag te Weenen verwacht om de opening van het nieuwe Burg theater bij te wonen. Door de Italiaansche regeering was het ge voelen der kamers van koophandel ingewonnen over het handelstraetaat met Frankrijk. Bijna eenstemmig hebben zij zich voor de sluiting van een handelsverdrag verklaard. Door den landdag van Gallicië is besloten, dat voortaan de openings en sluitingsreden door den president in de Roetheensche en Poolsche talen zullen gehouden worden. Rusland heeft door zijn gezant De Nelidoff de Porte aangemaand, nu het haar gelukt is een leening te sluiten, in de eerste plaats de achter stallige oorlogsschatting en de aan Russische onderdanen verschuldigde schadevergoeding af te betalen. Rusland beroept zich hierbij op het Berlijnsch tractaat. Volgens het Journal de Bruxelles, het orgaan van den Belgischen minister-president Beernaert, hpeft de heer Domela Nieuwenhuis, op zijn reis naar Genève, zich eenige dagen te Brussel opge houden. De heer Nieuwenhuis had te voren aan de Belgische regeering medegedeeld, dat hij van plan was eenigen tijd in België te vertoeven, doch het ministerie weigerde hem hiervoor vergunning ue verleenen. Sir Anthony Musgrave, gouverneur van Queensland, overleed gisterenmorgen plotseling te Brisbane. In November zal te Oxford een biographie verschijnen van keizer Frederik met een inleiding van keizerin Victoria. Het boek, schijnbaar Ren- nell Rodd tot auteur hebbend, moet geschreven zijn door een aanzienlijk persoon. Lord .Salisbury houdt zich op het oogenblik bezig met het nazien der proeven. Men zal er een uitvoerig verhaal in vinden van 's keizers laatste ziekte. De opbrengst is bestemd voor het hospitaal voor keellijders, dat de keizer gedurende zijn laatste verblijf in Engeland, bezocht. Door den keizer van Duitschland is de orde van den Zwarten Adelaar geschonken aan prins Waldemar van Denemarkenden Russischen minister Von Giers en baron Bildt, den president van het Zweedsch ministerie. Onlangs vond te Londen 's avonds in de omgeving van het Hydepark een ontploffing plaats. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat men hier met een helsclie machine heeft te doen gehad. In Italië legt men in officieuse kringen groote misnoegdheid aan den dag over Frankrijks maatregelen ten opzichte van de vreemdelingen De Riforma o. a. vestigt er de aandacht op, dat, terwijl Italië met vreugde de opening van een nieuwe scheepvaartlijn tusschen Holland en de Italiaansche kusten begroet, men in haar nabij heid (d. i. alzoo in Frankrijk) tot een ware »jaclit" op vreemdelingen besloten heeft. Met het oog op talrijke gevallen van ver giftiging door visch, heeft de Russische regeering eenen prijs van 5000 roebel uitgeloofd op het beste geschrift over vischvergif. Tot mededinging zijn geleerden van alle natiën uitgenoodigd. Nadere bijzonderheden verstrekt het Russische ministerie der domeinen. Het aantal aangetasten te Jacksonville, sedert het uitbreken der epidemie, bedraagt 3151, het getal overledenen 291. Aan P. Caljouw te Middelburg is opgedragen het benoodigde ligstroo te leveren voor het tijdvak van 1 Nov. a. s. tot en met 31 Oct. 1889 ten dienste van het garnizoen te Middelburg a 25.70 per 1000 kilogrammen. Voor het garnizoeD te Vlissingen is de levering van dit ligstroo toegestaan aan den heer P. J. Mortier aldaar tegen den prijs van 27.95 de 1000 kilogrammen. Dinsdagavond werden te Stavenisse in het logement van A. van Dalen, ten verzoeke van J en D. Roozemond, verkocht ten overstaan van mr J. C. v. d. Lek de Clereq, de volgende perceelen: een steenen windkorenmolen en wagenhuis met erve voor f 10987.50, een woonhuis en erve ad 750, een idem ad 1400, een schuur en erve ad 900, 12 a 20 ca. tuin ad ƒ800; verder 74 a. 40 ca. bouwland ad J 490, 66 a. 70 ca. bouwland meid kwam zeggen dat er een jongetje uit het dorp was om mij te sprekenik ging naar de gang en vond een ventje van een jaar of tien die mij vertelde dat mevrouw Manners in het schoolgebouw was en mij verzocht terstond bjj haar te komen, daar zij mij spreken moest over de jaarlijksche uitdeeling aan de armen, die in November zou plaats hebben. Ik vond het vreemd dat mevrouw mij liet roepen daar ik geen lid der vereeniging voor armenbezoek wasmaar ik moest natuurlijk gaan en ging het aan mevrouw zeggen. »Ga niet, juffrouw het is een valstrik, een hinderlaagmevrouw Manners zendt altijd een Tan haar zoontjes. Ga niet." »Ik ga ook liever nietmaar het kan toch iets van gewicht zijn en mevrouw is zoo lief voor mij geweest. Laat ik maar gaan, mevrouw." Zij kromp weer ineen, toen de keukenmeid weer binnen kwam om te vragen of ik mij wilde haasten, daar mevrouw Manners den jongen gelast had spoedig met mij terug te komen. »Gij kunt natuurlijk gaan," zei mevrouw onverschillig. Ik was in een ommezien klaar en zeer blij dat de jongen met mij medeging, daar hij bij dien mist den weg beter kende dan ik en toch moest hij voorzichtig langs de hagen loopen. Hij spoorde mij echter steeds aan om mij te haasten en keek gedurig om of ik wel volgde. De school lag ongeveer een halve rnjjl van en 73 a. 50 ca. bouwland te samen voor 499, 1 h. 35 a. 30 ca. bouwland ad ƒ210, alles per gemet van 39.24 a.en ten slotte 2 manszitplaatsen N. H. kerk, elk voor 75. Alles zonder de kosten van gelagen autorisatie en de onkosten ad 12 Akte examens n zeeland. Dinsdag en heden werden geëxamineerd 12 vrouw, candidaten en 4 mann., afgewezen wer den 4 vrouw, en toegelaten de dames J. Berdenis van Berlekom, Middelburg, C. J. van den Bout, Goes, J- J. van Boven, Middelburg, S. M. Breed- veld, Middelburg, A. C. H. IttmanGoes, J. J. van Krieken, Zierikzee, M. J. v. d. Moer, Tholen en J. de Ridder, Goes. Nog zijn toegelaten de heeren J. A. W. Baart van Middelburg, G. Ch. C. Bethe, Zierikzee, C. L. van de Bilt. Koewacht en R. H. Blomsma, Middelburg. De examens worden voortgezet. Vlissing-en. De gemeenteraad vergadert a. Vrijdagmiddag te 2 uren ter behandeling van de volgende voorstellen In zake de reclames tegen aanslagen in den hoofd, omslag voor 1888tot verbetering van het raadsbesluit dd. 25 Juli jl. no 4, in zake verhuurden grond aan de directie van de stoomtrambetreffende een adres van Th. Fagg naar aanleiding eener afwijzende be schikking van burg. en weth. voor het bouwen van een perceel omtrent eene aanvrage tot machtiging tot onderhandsche verpachting der Lammertienden tot het in gebruik geven van een zaal in het raadhuis voor het houden van mili taire oefeningen tot aanstelling van een tijdelijk opzichter bij de werken van den Noordzeeboule- vard tot voorziening in de onvoldoende riolee- ring in de Nieuwstraattot vermeerdering van onderwijzend personeel aan de burgeravondschool, tot uittrekking van een som voor prijsuitdeeling en tot aanschaffing van schoolbanken. Verder komt in behandeling een verzoek van C. P. Sebus om schadevergoeding van pacht, Westelijk Kogelparkvoorstel tot vasststelling der belooning van een tijdelijk onderwijzer aan school B verzoeken van J. Parent en P. Kaste- leijn, tot aankoop van grond aan de Aagje Dekenstraat. Nog zullen ter tafel komen voorstellen tot nivelleeren van grondentot wijziging der ge meente-begrooting voor 1888; tot voortdurende heffing van verbruiksbelasting en tot behandeling gemeente-begrooting voor 1889 met bijbegroo- tingen en besluiten, daaruit voortvloeiende. Ook zal in deze zitting de benoemi ng plaats hebben van onderwijzers aan de openbare scholen A en B. Cortgene, In de heden door belangstellenden in het lot van den Sopbiapolder gehouden ver gadering waren ruim 60 personen bijeen. De heer J. W. Vader van Cortgene gaf een overzicht van den toestand des polders en droeg dè verdere leiding over aan den heer mr L. A. Bijbau van Colijnsplaat. Deze lichtte het doel der bijeenkomst nader toe en deed voorlezing van een ter teekening aangeboden adres, waarin de door ingelanden aangevraagde calamiteusverklaring van den polder werd ondersteund. Nadat door genoemde heeren, benevens door den heer Huvers, en de beide heeren v. d. Heijde Senior en Junior enkele opmerkingen waren be sproken, werd het adres door bijna alle aanwezigen geteekend. Het stuk zal verder nog in Noord-Beveland circuleeren. Philippine. Heden werd alhier door bur gemeester en wethouders aanbesteed het uitbreiden en verbeteren der gemeentehaven. Minste in schrijver was de heer D. de Doelder te Terneuzen voor ƒ5816. Amsterdam. De gemeenteraad keurde heden het, bereids algemeen gepubliceerde, ontwerpadres aan den koning betreffende eene wijziging in het gemeente-belastingstelsel goed. Elzenhof af en toen ik tegen een mijlpaal aan liep, die naar ik wist vlak bij de plaats onzer bestemming stond, zei de jongen »Pas op juffrouw, dezen kantpakte mijn mantel beet en trok mij links een pad op. »Maar gij loopt verkeerd, wij moeten recht uit- niet hier heen. Dit is de weg naar Dun- ningshove. »Dat weet ik wel, juffrouw; maar ik ben hang dat we overreden worden op den straatweg, zoo dicht bij het dorp. Kom maar mee juffrouw, het is heel goed". Hij was erg ongeduldig en ik volgde hem niet zonder angst. Nadat wij een poos voortgestrom peld waren bleef hij staan en floot. Waarom doet gij dat?" vroeg ik; maai de jongen was in den mist verdwenen ik hoorde hem alleen nog fluiten en daarna driftig uit roepen »Wat! is bij er niet?" Hij? Wie? Vroeg ik verschrikt en hoorde takken kraken en daar verscheen een paar pas sen voor mij uit in den mist de gedaante van een man, die door de heg drong en op den weg sprong. Ik onderdrukte een kreet en liep weg, zonder te weten waarheen. Het was zeker Tom Parkers of Gordon, die mij hier heen gelokt had om mij te straffen voor mijne onthullingen. Ik hoorde den jongen zeggen »dank u", en daar op naderde de man mij. Mijn eenige hoop op ontsnapping was dat ik onder den heg neder- Verder benoemde de raad tot onderwijzer aan een der openbare lagere scholen eersteklasseden heer J. Nieuwenhuis te Grijpskerke. Rome. Keizer Wilhelm wordt Donderdag hier verwacht. Haïro. De schade, in Boven Egypte aange richt door de overstrooming van den Nijl, wordt geraamd op 180.000 dollarsde uitbreiding van het leger vereischt eene buitengewone uitgaaf van 8000 pond. Van 9 en 10 October. Middelburg. Getrouwd J. F. Schutz, jm. 25 j. met L. J. van den Burg, jd. 24 j. Bevallen R. Leijs, geb. Bolleman, d. F. Dekker, geb. Minderhoud, d. en z. (tweel.) J. Snijders, geb. De Nooijer, cl. C. van de Volkere, geb. Rem merswaal, z. A. P. Trapman, geb. Donkersloot, d. Overleden P. Tilroe, z. 3 m. Onder den titel Das Brot wird teurer kan men gedert eenigen tijd bijna dagelijks in Richters Freis. Ztg. een rubriek vinden, waarin, onder verwijzing naar de toenemende duurte van het brood, een veldtocht geopend is tegen de hooge invoerrechten op graan. Tengevolge van de onvoldoende opbrengst van den oogst rekent men m het Duitsche rijk, zoowel als in andere landen, op een aanzienlijk tekort van graan, waardoor men verplicht is het uit meer begunstigde landen in te voeren. Vandaar een verhooging der prij zen, die tengevolge van de aanzienlijke rechten, welke in Duitschlansl van buitenlandsche granen worden geheven, nog steeds stijgen. De partij der grondbezitters met de Kreuzztg aan het hoofd, ontziet zich niet den bakkers de schuld, te geven van de toenemende duurte van het brood, maar de socialistische en vrijzinnige pers laat niets achterwege om de onjuistheid van dit beweren aan den kaak te stellen en het bewijs te leveren, dat alleen het hooge invoer recht op granen, een protectie maatregel voor den landbouw, oorzaak van de duurte van het brood is, waardoor de arbeidersklassen het meest lijden, terwijl de kleine landbouwersstand er geen voordeel van trekt, daar de kleine boer, die zelfs in gunstige jaren geen graan te ver- koopen heeft, in slechte jaren, zooals nu, ge dwongen is koren voor eigen onderhoud te koopen tegen een tengevolge van de rechten overvoerden prijs. De hooge broodprijs is dus niets anders dan een premie aan de groote grondbezitters. Het schijnt echter, dat de regeering zelf zich over de gevolgen van haar welwillendheid jegens de groote landeigenaars ten koste van de minder rijk bedeelde burgers begint te verontrusten. De Nordd. Allg. Ztg althans verklaarde onlangs, dat, indien het kwaad toenam en de ontevredenheid over de hooge broodprijzen algemeen werd, de regeering niet aarzelen zou om de lessen, haar door de ervaring gegeven, toe te passen. Ja zelfs de Kreuzztg legt eenige bezorgdheid aan den dag en spreekt van offers, die de zelfvei-loochening en vaderlandsliefde der grondbezitters opnieuw zal weten te brengen, wanneer dit noodig zou blijken. Voorloopig echter bestaat hiertoe volgens dit blad nog geen reden. 'Deze heeren" schrijft de Freis. Ztg naar aanleiding van de grootmoedige opwellingen der Kreuzztg, »doen juist, alsof een eventueele opheffing der invoerrechten een ge schenk van hun kant ware, terwijl de opheffing der invoerrechten niets anders beteekent dan herstel van de natuurlijke verhouding, noodza kelijk geworden door de toenemende duurte van het graan." Wanneer evenwel de regeering te Berlijn ziet, dat haar zorg voor het materieel welzijn der Junker haar eigen aanzien en populariteit in gevaar brengt, zal zij waarschijnlijk, met of zonder grootmoedige opoffering der Kreuzztg den weg uit het labyrinth weten te vinden. Zij heeft immers altijd de vrij-conservatieven en de Wassersuppen- Irüder zoo betitelen Stöckers vrienden de hurkte, terwijl hij voorbijging, maar tot mijn ont zetting liep hij even voorzichtig en langzaam al s ik. Ik zat op den grond met mijn gelaat bijna tusschen de doorns en stuiken. Terwijl hij langs mij heen ging kon ik zijn gestalte tamelijk goed zien en in mijn vreugde slaakte ik een kreet zoodat hij zich omkeerde, naar mij tastte, mij oprichtte, maar geen woord zeide. Ik sloot de'oogen en was te overweldigd door mijne aandoeningen om weer stand te bieden. Ik kon hem alleen een weinig van mij afduwen en stamelen »Doe mij geen kwaad »U kwaad doen, lieveling! Zie mij aan. Ik vrees dat ik u doodelijk heb doen ontstellen!" Ik sloeg mijne armen om zijn hals. Het was Lorenzo maar hij zag er zoo ontdaan en zoo smerig uit dat ik hem nauwelijks herkende, maai bij zei, terwijl hij mij herhaaldelijk kuste, dat ik daar niet op moest letten, daar hij zonder oponthoud nacht en dag doorgereisd had sedert hij den vorigen morgen mijn brief gekregen had. En Goddank, ik kom nog bij tijds riep hij uit en drukte mij aan zijn hart. «Bijtijds voor wat, Lorenzo? Over twee dagen zou ik bij u gekomen zijn. Wij zouden morgenochtend vertrekken." 'Morgenochtend Dus nög een paar uren en ik had u voor altijd verloren I" riep de arme jODgen zoo wanhopig uit, dat ik er de tranen van in de qogen kreeg. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2