"buitenland. Moipp en TencMiiei i ffiaM. Laatste Berichten ""FEUILLETON. ELZEN HOF. ?erkQopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen, Het is bekend, boe de aanwezigheid van keizer Wilhelm, de toenmalige prins Wilhelm, op de beruchte vergadering van graaf Waldersee, waai de grondslag werd gelegd voor Stöckers Innere Stadtviission, van bijna alle zijden afkeuring wekte, daar men een toekomstig keizer van het Duitsche rijk noch ais christelijk-socialist noch als anti semiet een rol wenschte te zien spelen. Graaf Douglas nu ontkende nadrukkelijk, dat keizer Wilhelm ooit zich met eenige politieke partij had vereenzelvigd. Wat diens zoo zeer gewraakte betrek- kingen tot Stöcker betrof, verklaarde de spreker, j dat deze slechts zeer voorbijgaande waren en berustten op het menschlievend streven van den monarch om het lot der armere klassen te ver beteren. Keizer Wilhelm kon zich niet scharen, zoowel uit een politiek als godsdienstig oogpunt, aan de zijde van hen, die de uiterste richtingen aanhangen, wijl hij geplaatst is boven alle par tijen hiervan is hij zich ten volle bewust en het is zijn ernstig streven dit te blijven. Volgens graaf Douglas is de keizer afkeerig van allen coterie- en camarilla-geest en leent nimmer het oor aan influisteringen van niet ge roepen personen. »Ook volkomen onverschilligheid voor persoonlijke vleierij en kruiperij en een gezonde blik voor de juiste beoordeeling der hem naderende persoonlijkheden, een krachtig afweren van alle onbescheiden indringers zijn evenzeer karaktertrekken van hem als aan den anderen kant zijn gewilligheid om te luisteren naar een open, eerlijk, waar woord, dat de keizer zelfs dan weet te waardeeren, wanneer het niet met zijn persoonlijke overtuiging overeenstemt. Het talent van den keizer om een geopperd denkbeeld dade lijk in zijn praktische gevolgtrekkingen te over zien, deze zich helder voor den geest te stellen en hun resultaten kalm en praktisch te beoordeelen, is een des te gelukkiger verschijnsel, wijl het nim mer door romantische phantasieën ontsierd wordt. Elke ongelukkige neiging tot het romantische, die juist op de hoogte der maatschappij zoo licht een klip kan worden, waarop het praktisch oordeel en de energie schipbreuk lijden, ontbeert onzen keizer ten volle. Juist de aanraking met de eischen van het praktische leven hebben hem tegen dit gevaar behoed en bij hem den zin voor de werkelijkheid ontwikkeld." Wanneer men nu bedenkt, dat de politieke vrienden van graaf Douglas keizer Frederik bij voorkeur aan het volk voorstellen als een roman ticus, een ziekelijk dweper, die geen rekening hield met de werkelijkheid, ontvangt zijn schil dering van het praktisch karakter van keizer Wilhelm en diens »zin voor de werkelijkheid" een zeker relief. Een nieuw licht is hiermede geworpen op den politieken tweestrijd, die tegenwoordig in het Duitsche rijk gevoerd wordt tnssehen twee groote partijen, waarvan zich de eene beroept op een dooden keizer en de andere met den levenden keizer voor het oog der kiezers solt en niets liever wenscht dan keizer Frederik's nagedachtenis voor eeuwig uit te wisschen. Terwijl graaf Douglas de Duitsche kiezers van de deugden en uitstekende karaktertrekken van zijn keizerlijken vriend verhaalt, vermaakt deze zelve zich op de jacht met zijn gastheer, den Oostenrijkschen keizer. Kroonprins Rudolf ver gezelde beiden naar Stiermarken, maar is reeds Zaterdag middag naar Zevenbergen vertrokken, waar hij den prins van Wales een rendez-vous had gegeven voor een berenjacht. Omtrent het onderhoud der beide keizers schrijft de Russische Nord: »Men kan de Oostenrijksche ofScieuse pers niet beschuldigen, dat zij de betee- kenis van deze bijeenkomst overschat. Het Frem- denblatt verklaart, dat het bezoek van keizer Wilhelm II aan Oostenrijk in den eigenlijken zin van het woord geen politiek karakter draagt en dat het korte verblijf van den souverein, geheel in beslag genomen door feesten, voldoende be wijst dat men geen concrete politiek behandelt. Het bewijs is niet zeer overtuigend. Het bezoek van keizer Wilhelm bij zijn gastheer is niet zóo kort het zal acht dagen duren dat men geen tijd zou kunnen vinden om zich lang met politiek, concrete of geen concrete, bezig te hou den. Men hoopte, dat de ontmoeting te Weenen, die van Peterhof aanvullend, den weg zou banen voor een oplossing der Boelgaarsche kwestie, welke aannemelijk is voor alle partijen." »Moet men deze hoop laten varen vraagt de Nord verder. »Keizer Wilhelm wenscht al te zeer den vrede, dat hij niet gebruik zou maken van de gelegenheid, hem nu geboden, om hem op soliede en duurzame grondslagen te bevestigen, door alle mogelijkheden uit den weg te ruimen, welke den vrede kunnen bedreigen tengevolge van de crisis, die reeds al te lang in Boelgarije heerscht." Mag men de in de omgeving van beide keizers loopende geruchten gelooven, dan is wel degelijk te midden der feesten tijd gevonden voor de be handeling der politiek en zelfs op concrete wijze. Ook de Boelgaarsche kwestie werd behandeld, maar niet naar het schijnt overeenkomstig Ruslands wen- schen,geformuleerd door den Nord. Keizer Wilhelm deed zijn bondgenoot nauwkeurig rapport van zijn reis naar Peterhof, ook van de wenschen hem daar voorgelegd, maar die door hem als in strijd met de verplichtingen, hem door de Duitsch-Oosten rijksche alliantie opgelegd, van de hand werden gewezen. Het waren deze verklaringen, die den Oosten rijkschen keizer bewogen zijn demonstratieven dronk op het Duitsche leger uit te brengen. Te Weenen gelooft men dientengevolge niet, dat de ontmoeting der beide keizers iets zal veranderen aan het statu quo in Boelgarije. Herinneringen aan bisschop Stroszrnayer. T In de Pall Mall Gazette deelt Emile de Lave- leye enkele persoonlijke herinneringen aan bis schop Stroszrnayer mede, die tot kenschetsing van het zelfstandig karakter van den prelaat van Diakovar een interessante bijdrage leveren. Naar de Belgische geleerde verhaalt ontving bisschop Stroszrnayer te Bellovar niet voor de eerste maal een terechtwijzing van den keizer van Oostenrijk. Sedert de middeleeuwen was de bisschop van Diakovar krachtens recht ook bis schop van Bosnië. Stroszrnayer draagt nog den titel episcopus bosniensis. Maar de Hongaarsche regeering had geen lust de nieuwe provincie te laten onder de herderlijke hoede van een vurig Kroaat. Zij bewerkte te Rome, dat Bosnië van het diocees van Diakovar gescheiden en verheven werd tot een aartsbisdom, onder een Magyaarsch prelaat. Stroszrnayer ging naar den paus en den keizer om deze aangelegenheid met hen te bespreken. In den loop van het onderhoud met Frans Jozef zeide hij tot zijn souverein »Ik verlang niets voor mij zelfmijn verantwoordelijkheid is groot genoeg, maar sta niet toe dat de Bosniërs aan de Magyaren worden opgeofferd. Indien dit gebeurtzullen zij de Turken betreuren. Ik smeek Uwe Majesteit de ware belangen van Bosnië in het oog te houden." Driftig ant woordde de keizer>Ik wensch niet de les gelezen te worden over hetgeen mij te doen staat," tege lijkertijd met een veelzeggend gebaar de hand aan zijn degen slaande. De bisschop >Veroorloof mij Uwe Majesteit op te merken, dat het zwaard, dat gij draagt, alleen bestemd is om ons land te dienen en niet om er een bejaard priester mede te bedreigen, die bereid is zijn leven te geven voor Oostenrijk en zijn geëerbiedigd souverein." Ten tijde dat ik de Donau-districten doorreisde zoo gaat Emile de Laveleye voort gebeurde het volgende. Meer dan 5000 Italiaansche arbei ders waren werkzaam bij den aanleg der Belgrado- Nisch spoorweglijn. Daar zij te midden van een bevolking leefden, welke uitsluitend tot de orthodoxe, kerk behoorde, konden zij geen priesters vinden om hen te huwen of hun kinderen te doopen. De Italiaansche gezant te Belgrado vroeg bij Stroszrnayer, als bisschop van Servië, een priester aan. De bisschop won eerst inlichtingen in bij de Servische regeering of deze benoeming te Belgrado niet euvel zou geduid worden. »Niet in 't minst," luidde het antwoord. Toen koos hij voor dien post abt Tondini van Querenghi, die vloeiend bijna alle Europeesche talen sprak en die juist een artikel in de Contemporary Review geschreven had. Nauwelijks was de benoeming bekend gemaakt, of Stroszrnayer ontving een brief van den pauselijken nuntius te Weenen met verzoek den abt Tondini niet naar Servië te zen den, wijl men zijn aankomst aldaar zou beschou wen als een poging tot katholieke proselieten- In den Boheem'^hen landdag is men oogge- 'tuige van een stormachtig debat tusschen de oud-Czechische en jong-Czechische partij geweest. Graaf Thun, in naam der eerste, verdedigde de conservatieve beginselen der oud-Czechen, tevens het streven der jong-Czechen afkeurend, ofschoon hij evenals dezen zich voor de autonomie van Bohemen verklaarde. De woordvoerders der jong-Czechen verzekerden, dat de reactionnaire voornemens der oudere partij van dien aard waren, dat er een oogenblik komen moest, waarop elke overeenstemming onmogelijk werd. Koning Humbert laat te Milaan ter herin nering aan keizer Wilhelms biteioek in Italië, twee gouden medailles slaan, var/73 ml, middellijn. Het koninklijk theatffr te Dundee, dat 78 jaar bestond en herbouwd werd, is afgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Uit Lausanne wordt geseind, dat de spoor wegdienst tusschen Ecublans en Lucens gedurende twee weken, en tusschen Lucens en Payerne gedurende 8 dagen zijn afgebroken. Door de jury, benoemd tot onderzoek van de ontwerpen ter verbouwing van de fapade van den dom te Milaan, is het plan van den Milaan- sc hen architect Brentano aangenomen. De emir van Afghanistan berichtte aan de Britsch-Indische regeering dat zijne troepen eene overwinning op Izaak-Khan behaald hebben bij Jashkurgan, welke stad zij ingenomen hebben. Izaak Khan is op de vlucht. Op de plaats van het oude Karthago is een Punisch graf ontdekt met geraamten, bronzen bijlen en interessante aarden kannen. Deze voor werpen zijn voor het museum Byrsa bestemd. De Unita cattolica herinnert er aan dat Crispi, onlangs tot ridder in de orde der Annun- ziata (Maria Boodschap) benoemd, als zoodanig dagelijks 15 Pater nosters en 15 Avea Maria's moet biddenin geval van verzuim is hij verplicht voor elk nagelaten gebed 15 soldi aan de armen te schenken voorts moet de ridder er bij zijn als het laatste avondmaal aan een zijner broe ders gebracht wordt en beloven het katholiek geloof en den Heiligen stoel ten koste van zijn eigen leven te zullen beschermen. Het zou interessant zijn te weten zegt de Unita cattolica of Crispi trouw deze belofte en verplichtingen vervult. In de maand Augustus hebben 7477 Duit- schers hun land verlaten. Het getal Duitschers, die gedurende de 8 eerste maanden van het loo pende jaar emigreerden, bedraagt 71.394. Het te Berlijn gehouden Amerikanisten-con- gres koos keizer Wilhelm tot beschermheer, en wees Parijs aan als plaats van bijeenkomst voor het volgende congres. De beschermheer zal dit zeker wel niet bijwonen. Op den spoorweg van Chambéry bij St. André- Legaz heeft Donderdag ochtend een ongeluk plaats gehad, waarbij twee machinisten gedood en zes beambten met een reiziger ernstig gewond werden. Niet ver van die plaats op dezelfde lijn tus schen Chambéry en Lyon had Vrjjdag, dus nau welijks 24 uur later, weder een botsing plaats, in den tunnel van Lépin. Ook ditmaal verloren de beide machinisten daarbij het leven, terwijl twee stokers, éen conducteur en verscheiden rei zigers gekwetst werden. De Paris-Lyon-Méditeranée, op wier lijnen beide ongelukken plaats hadden, zal haar spotnaam Pour-La-Mort op deze wijze nog wel niet spoedig verliezen. Dezer dagen overleed te Saratoga (Ver. St.) de ober-kellner van een voornaam logement aldaar, die een vermogen van 60,000 dollars f 150.000 nalaat, en te Paterson een blinde, die zoo goed allerlei soort van geld niet alleen muntstukken, maar ook banknoten kon onderscheiden, dat hjj jaren lang kassier was in een restaurant. Het volgend middel tegen zenuwachtigheid bezigt tegenwoordig de koningin van Zweden. Nadat zij 's morgens te 7 uur is opgestaan, brengt zjj zelve haar kamer in orde, bed opmaken, vegen, stof afnemen enz. en drinkt daarna een glas melk. Vervolgens werkt zij in den tuin tot 12 uren, den tijd van het ontbijt. Naafloop daarvan rust zij een uur en gaat weer in den Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARREN. HOOFDSTUK XXVI. Toen ik weêr tot mij zei ven was gekomen riep ik op klagenden toon uit»Maar ik heb het valies toch heusch gezien »Ja, kind, dat weet ik wel" verzekerde de heer Rayner. Maar ik zag dat hij mij niet geloofde en de tranen biggelden langs mijne wangen. »Gjj moet niet schreien, dan bederft gij uw schoon gelaat", zei hij bijna boos. Ik wist dat hij den aanblik van al wat leelijk of bedroevend was verfoeide dat lag aan zijn kunstenaars- aard, dus bedwong ik mijne tranen en trachtte te glimlachen. »Zie zoo, dat is goedzei hij. »Zoodra wij hier vandaan zijn zullen wij den naam van Sara nooit meer noemen maar zoolang wij hier zijn en zoolang onze vriend Maynard er nog is, zullen wij ons nog vaak met haar moeten bezig houden. Morgen zal zij nog geen verhoor kunnen ondergaan en wie weet of zij dat ooit zal kunnen voegde hij er ernstig bij. »lntusschen zal May nard proces-verbaal opmaken en trachten zoo tuin werken tot 6 uren. Dan gebruikt zij een douche, vervolgens het middagmaal en te 9 uren gaat de koningin-tuinierster naar bed. Een weinig kostbare kuur, die na zulk een illustre voorbeeld door menig zenuwachtig juffertje wel zal nagevolgd worden. Door den Jnotaris J. M. Pilaar werden heden middag in de Prins van Oranje te Goes geveild verschillende aandeelen in tiendrechten, liggende onder Baarland en Oudelande te zamen in de laatste 15 jaren door elkander opbrengende ƒ92.55 'sjaars, Koopers werden voor de massa de heeren Fransen van de Putte en Zoon te Goes voor ƒ930 bijkomende 12| onkosten. Van 6 tot 8 October. Middelbukg. Ondertrouwd: C. W. Wolf, jm. 21 j. met A. C. van Straten, jd. 20 j. C. G- Overveld, jm. 26 j. met J. Janse, jd. 19 j. N. E. Braasein, jm. 35 j. met R. van Leeuwarden, jd. 37 j- BevallenJ. B. Geijp, geb. Beckers, z. C. van D jk, geb. Beckers, z. P. A. E. van Oostveen, geb. Collard, z. Th. A. F. de Muijnck, geb. Van Kooten, d. L. de Ruijter, geb. Hillebrand, z. OverledenJ. W. Diesch, z. 5 w. Van 29 Sept. tot 6 Oct. Goes. Bevallen C. Duijnhouwer, geb.. Luijk, d. P. Schipper, geb. Hijman, d. Overleden M. Kieboom, z. 3 w. M. A. Kor- stanje, z. 7 w. J. A. Stokman, man van P. D. Sloover, 55 j. P. de Vreugd, d. 5 j. Ziebxkzee. GehuwdF. Simmers, wedr 24 j. met J. Verhage, jd. 22 j. Bevallen C. C. Struijk, geb. Quaak, d. G. van der Meij, geb. Jansen, z. J. Sanderse, geb. Van der Haven, z. G. Douw, geb. Fonternel, d. Overleden E. Tromper? d. 2 m. J. Clement, vrouw van M. Adriaanse, 29 j. P. Timmermans, z. 2 m. W. Janse, z. 9 m. 8 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: N. O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 8 Oct. '«morgens 8 uren 44- gr. 's middags IC uuraO gr, 'a avonds 4 uren 45 gr.F. Datum. Plaats. Voorwerpen. lufnrmat.ën. 10 Oct. Middelburg, Inspan, Verbeij 10 Ritthem, Hotsteedje, Tak 12 Krabbenclijke, Afbraak; De Vos. 12 It Middelburg, Scheepsaf braa't, Tak. 15 Middelburg, Buitenplaats, Tak. 15 Goes, Pendules enz., Hollmann. 15 Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 16 H Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 18 II Middelburg, Huizen, V ei'hulst. 19 n Wissekerke, Hohtede, Huvers. Middelburg, Houtwaren, Verhulst. 23 - Middelburg, Meubels, Balans D 4. Vlissïnjgen. Heden morgen werd op de reede alhier andermaal een proeftocht gehouden met Z' M" Torpedoboot Cerberus, toen eensklaps op een in de diepte drijv enden balk werd gestooten, waardoor het roer is gebroken. Met behulp van het voorroer moest men naar het dok terugstoomen. In een kiesvergadering te Aschersleben heeft de vrij-conservatieve graaf Douglas een karakter beeld van den jongen Duitschen keizer ontworpen. De spreker, tot een oorspronkelijk Engelsche fa milie behoorend, welke sedert ongeveer een eeuw in Pruisen woont, is een groot landeigenaar, een gunsteling en intieme vriend van keizer Wil helm II, die hem onlangs adelde en den titel van graaf schonk. Zijn verklaringen omtrent het karakter en streven van den jongen keizer zijn derhalve van zeker belang en trekken dan ook algemeen zoowel in de Duitsche als buitenlandsche pers de aandacht. veel mogelijk personen in de zaak te betrekken om zijne chefs te toonen dat hij zijn tijd hier goed besteed heeft, en er zal geen haar goed aan de arme Sara blijven." »Maar gij weet, mijnheer, dat ik niet geloof dat Sara altijd zoo braaf geweest is als gij denkt. Uit hetgeen ik haar heb hooren zeggen toen zij ijlde maak ik op dat zij in haar jeugd slechte vrienden heeft gehad, die haar allerlei kwaad lieten doen en daarom zou ik het niet zoo vreemd vinden als zij nu ook iets verkeerds gedaan had." »Hebt gij dat ook aan den heer Maynard gezegd »Neen, ik heb alleen zijne vragen beant woord. Hij gaf zich uit voor haar broeder en ik wilde hem natuurlijk niet dadelijk kwaad van zijn zuster vertellen. Maar ik moet u toch eens iets vragen. Hebt gij ooit van een Jacob Wood- fall gehoord?" Hij zat op de canapé met het gelaat van mij afgewend en antwoordde niet terstond. Daarop zei hij zeer kalm en draaide zich om, zoodat zijne oogen de mijnen ontmoetten. ïHeeft de heer Maynard u dat gevraagd »0 neen, Sara noemde dien naam telkens, den eersten nacht -- Vrijdag »0 dus was het een vriend van Sara?" »Ja, ik denk dat zij in haar jeugd met hem verkeerd heeft en dat hij heel slecht was en het gekste van het geval was dat zij zijn naam ver mengde met dien van de lieden, die zij nu kent," voegde ik er zachter bij. »Hoe zoo Met wiens naam »Wel met den mijnen," zei ik blozende hij die akelige gedachte. >Zij vertelde in haar ijlen dat die falsaris, dat zei ze dat hij was Jacob Woodfall op mij verliefd wasdat die ge- meene dief met mij wilde trouwen en dat zij hem daarbij behulpzaam moest zijn. Was het niet vreeselijk om daarnaar te moeten luisteren fluisterde ik gejaagd. »Zei zij dat Jacob Woodfall een gemeene dief was Neen, dat maakte ik uit hare woorden op. Hebt gij ooit van hem gehoord »Ja wel, en ik geloof dat hij nog leeft." »Dan houdt zij nog van hem en dan is hij in dien vreeselijken diefstal betrokken riep ik uit. »0 mijnheer Rayner, kunt gij niet uit haar krijgen, waar hij nu is, terwijl die recher cheur nog hier is, en zorgen dat hij gevat wordt Hjj schudde peinzend het hoofd. »Ik vrees van neen, kind lief. Als Jacob Woodffall de man is, dien ik bedoel, dan zullen zij hem nooit levend vangen." HOOFDSTUK XXVII. De heer Rayner sliep dien nacht in de kleed kamer naast de slaapkamer, die mevrouw nu bewoondeik zag hem daaruit komen, toen ik naar beneden ging om te ontbijten. Tot aan het eten bleef ik op mijn kamer om te pakken voor den volgenden dag. Ik vond het vreemd dat ik niets meer van moeder gehoord had, die natuur lijk huiten zich zelve zou zijn van blijdschap. Maandag had ik haar een langen brief geschre ven, dien ik met een gerust hart in den posttasch deed, daar Sara er niet bij kon. Het was zulk een heerlijk denkbeeld dat ik haar morgen zou zien en Lorenzo over eenige dagenmaar de reis had ook een schaduwzijde, die van tijd tot tijd mijn vreugde temperde. Het leek zoo onheusch, ondanks haar hardnek kigheid om Elzenhof niet te willen verlaten, om die arme zwakke mevrouw Rayner alleen achter te laten in dat vochtige huis, dat zeker een slechten invloed op hare geestvermogens had, zonder ander gezelschap dan dat kleine kind dat niet van haar hield, twee meiden, een verpleeg ster en een ijlende zieke. Ik had opgemerkt hoe zenuwachtig zij was telkens als er van die reis gesproken werd, en gezien dat zij hare oogen somtijds op mij gevestigd hield, alsof zij mij wat te zeggen had, waar zij niet toe komen konen die vreemde toestand der arme vipuw, die nu eens krankzinnig en dan weer verstandig leek, gaf mij meer en meer te denken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2