N\ 239. 131e Jaargang 1888: Dinsdag 9 October Middelburg 8 October. Eerknienws. Onderwijs. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. r t e n t i n 20 <f per regel. 7-, Doodberichten, enz| van 1-7 reg A d v e Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, em$ van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIRGSCHE COIiUM. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vit Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb, Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Eotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John P. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. De vorige week heeft de heer L C. Fabius, lid van de Tweede kamer, in De Delvenaar uit voerig rekenschap gegeven van zijne stem tegen het artikel van het reglement van orde, waarbij de heeren Schaepman en Lobman eene voorbe- reidings-commissie voorstelden. Hij zegt daar tegen gestemd te hebben, omdat daarin bet beginsel van proportioneele vertegenwoordiging stak. Dat beginsel nu acbt de beer Pabius ver werpelijk. Het komt bij alle regelingen hierop neer, dat men zich voegen moet in eene groep, in eene organisatie, waarbij bet er dan verder weinig meer toe doet wie de groep vertegen woordigt, mits bij slechts tot de partij behoort. Dit stelsel schijnt hem bedenkelijkbet heeft, bij allen schijn van rechtvaardigheid de gevaar lijke strekking om van menscben werktuigen te maken, die zich hunne eigene verantwoordelijk heid onbewust worden en zich eenvoudig laten leidenbet kan daarom slechts een tijdlang wer ken, maar moet noodwendig leiden tot uiteenspat ten van de groep of partij welke men waande door bare voortreffelijke organisatie tot bijzondere kracht gebracht te hebben. Vruchteloos zegt de beer Pabius bij Groen van Prinsterer naar een zweem van instemming ge zocht te hebben met de door Lobman ontwik kelde denkbeelden. Integendeel vond bij bij Groen versterking van zijne bezwarenvergeefs zoekt men bij hem instemming met een party- verband zooals aan deze voorstellen ten grondslag lag. Maar wel vond de beer Pabius bij Groen, die het monarchale regeersysteem boven bet parlementaire vermestde duidelijke uitspraak, dat de leiding der zaken bij de regeering behoort en niet bij enkele leiders in bet parlement. Dezer dagen werd gemeld dat eerlang door een anti-revolutionnair lid der Tweede kamer een voorstel zou gedaan worden tot het afschaffen van den vaccine-dwang. Dit spreekt de Delvenaar tegen. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doch het is opgegeven, zoodra bekend werd, dat de regeering voornemens is zelve eene wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten aanhangig te maken. Bij de heeren Nijgh en Van Ditmar te Eot terdam is het eerste nommer verschenen van De Vogelwereld, weekblad gewijd aan onze ge vederde huisdieren. De redactie, bestaande uit deskundigen en eenige bekende liefhebbers, stelt zich ten doel te leveren: Beschrijving van verschillende vogelsoorten. Wenken en raadgevingen bij bet aankweeken en houden, vooral van nuttige vogels alshoen ders, eenden, ganzen, enz, zonder daarom de an deren te vergeten. Verder zal bet blad een rubriek vragen en antwoorden hebben en zijne lezers op de hoogte houden van de verschillende tentoonstellingen. Bij kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voor zitter, van bet college van regenten over het buis van bewaring te Oostburg mr P. J. N. Van Dam, kantonrechter aldaar. Verder is de met verlof hier te lande aanwe zige kapitein der infanterie van het leger in N.-I. W. J. M. Georges, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zijner Majesteits militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. De luit. t/z 2de kl. A. Van den Driessen Ma- reeuw en de officier van gezondheid der 1 klasse C. J. P. Verhoeff, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt de commiezen 4e kl.N. Mulder te Assen; B. J. Bouricius te Amsterdam; H. Vogel te Amster dam; S. de Witte Szn. op het spoorwegpostkan toor no. 2.J. Brouwer te Leeuwarden de surnumerairsC. A. Hanegraaff op het spoorwegpostkantoor no. 2P. C. Ising te Overveen; W. A. baron Bentinck te ZaltbommelA. Hoeth te Assen. meeste leden waren tegenwoordig. De heer Meyers, onderwijzer te Nisse, hield eene belangrijke voor lezing over Vondel's Lucifer, welke eene hoogst geanimeerde discussie tengevolge had. Daarna leverde de heer Kousemaker, hoofd der school te Nisse en voorzitter dezer vergadering, nog eene bijdrage, terwijl ten slotte met algemeene stem men werd hestoten om ook in 1889 niet bij de hoofden van scholen aan buis maar in een gebuurd lokaal te Ovezande bijeen te komen. De volgende vergadering werd bepaald op Zaterdag 12 Jan. 1889. Klaagt men des zomers in bijna alle dorpen over bet groote schoolverzuim, ook te Koewacht was bet aantal leerlingen, dat dezen zomer de school bezocht, luttel. Telt de school daar des winters eene bevolking van 200 en meer leerlingen, in 't afgeloopen jaargetijde bleef dat getal ver beneden de 100. Vooral de hoogste klasse werd slecht bezocht, zoodat men daar soms slechts vijf tot tien leerlingen telde in de middel-klasse ging het haast eveneens zoo, terwijl de laagste afdee- ling, den leeftijd der kinderen in aanmerking genomen, mede veel verzuimen telde. Beroepen te Arnemuiden de heer H. Bruijel, pred. te St. Jansga (Friesland). Jl. Zaterdag werd te Ovezand de laatste vergadering in dit jaar gehouden van het onder- wyzersgezelschap 's Gravenpolder. Verreweg de Gisteren was het 25 jaren geleden dat de heer A. Stokman de betrekking van boekhouder-kassier bij de typographische vereeniging Harmonie en Vriendschap alhierdie hij thans nog vervult, aanvaardde De vereeniging meende dezen dag niet onop gemerkt te mogen laten voorbijgaan en bood hem in de gewone maandelijkscbe vergadering met eene toespraak van den president, waarin deze de goede diensten die de heer Stokman gedurende een kwart eeuw aan de vereeniging bewees dankbaar erkende, een souvenir aan, bestaande uit een met zilver gemonteerde brillendoos met inschrift. Ook de heer Crucq, eerelid der vereeniging, sprak eenige woorden van buide in dichtmaat tot den jubilaris, die de blijken van waardeering dankbaar aan vaardde en den leden van zijne voortdurende vriendschap de verzekering gaf. P. Adriaanse Jr., agent van politie met den personeelen titel van hoofdagent alhier, is be noemd tot bode ter provinciale griffie van Zeeland, in plaats van W. Bevelander. Tot agent van politie 2e kl. is benoemd W. Jobse van Meliskerke, gepensioneerd marechausee te paard. De beer P. Wisse Sz., wethouder te Aagte- kerke, beeft ontslag genomen als lid van den raad, welke betrekking hij 30 jaar vervulde. Zaterdagmiddag werd onder Nieuw- en St. Joosland in eene sloot bet lijk gevonden van een arbeider. Wat de oorzaak van zijn dood is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Men denkt aan eene beroerte. In Westelijk Zuid-Beveland zoo schrijft men ons begint de veldarbeid ten einde te spoeden. De aardappelen zijn voor 'tmeerendeel uit den grond, de uien wachten op droogte om in hoopen gezet te worden en de suikerbieten, de laatst geroofde vruchten, worden uitgedaan of zijn onder weg naar de fabriek. Als dit werk gedaan is, staat de arbeidende klasse zonder voldoenden of goeden aardappelvoorraad voor den langen winter. Enkelen hebben nog werk op bet land tot half Nov. om de mee te delven, maar daar dit gewas weinig wordt verbouwd, is bet aantal der goed geld verdienende meedelvers zoo groot niet. Gisteren (Zondag) hielden de leden van Volks onderwijs te Oostburg eene bijeenkomst, waarin de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde was. Nadat op een voorstel om dit te verdagen het bestuur verklaard had bij zijn wensch om af te treden te persisteeren werden als bestuursleden gekozen de heeren Vorstennan van Oijen, Hamma- cher,Gerritsen, J. Eisseeuwen Van Ham. De nieuw- benoemden hebben zich nog niet verklaard of zij bereid zijn die benoeming aan te nemen. Ten slotte sprak de beer Hammacber een woord van buide aan bet afgetreden bestuur, voorna melijk aan den secr., den heer Otto Eisseeuw. De brieven- en telegrambesteller P. Van Honte te Breskens is benoemd tot brievenbesteller te Boxtel. De werkman A. de Z., die Zaterdag bij de boutlossing aan de loskade van den spoorweg te Terneuzen, behulpzaam was in het verplaat sen van geladen wagens, geraakte daartusschen zoodanig beklemd, dat een zijner armen brak en hij meerdere kwetsuren bekwam. Na spoedig geneeskundig behandeld te zijn is zijn toestand bevredigend. Een winkelier te Zaamslag heeft weder een valschen gulden ontvangen. Dit is reeds de tweede valsche gulden, welke dit jaar daar ont vangen werd. Het wordt das zaak voorzichtig te zijn bij het in ontvangst nemen van geldstukken. Volgens bericht uit Grauw is de opbrengst der beetwortelen, wat trouwens te wachten was, niet gunstig. In den zaaitijd toch en toen op enkele stukken lands, het gewas reeds boven stond, heerschte eene langdurige droogte, waardoor veel van het uitgestrooide zaad niet ontkiemde, zoodat men opnieuw moest zaaien, of wel de vrucht niet opschoot nit gebrek aan vocht. Toen nu de zomerregens de velden, dikwijls al te overvloedig, drenkten, leed de plant weer van bet overtollige water, zoodat zij eerst in den laatsten tijd begon te groeien. De vrucht bleef evenwel klein, wat den landbouwer groot nadeel berokkent. Men meldt ons uit Zeeuwsch Vlaanderen In tegenstelling met berichten uit andere streken kunnen wij melden, dat bier bet wild zeer talrijk is. Als bewijs daarvoor diene dat twee jagers uit de gemeente Groede in éen week niet minder dan 60 hazen en 40 patrijzen schoten. Opmerking verdient zeker, dat een hunner twee bazen schoot op minstens 50 M. afstand, terwijl door éen schot van denzelfden 3 patrijzen vielen. Mejuffr. E. van Biene, een verdienstelijke tooneelspeelster van het gezelschap der heeren Gebrs. van Lier, heeft thans ook hare talenten beproefd aan de samenstelling van een operette, niet alleen als schrijfster, maar ook als componiste. Het oorspronkelijke werk, dat binnenkort in bet Grand Théatre zal worden opgevoerd, draagt tot titel Sneeuwwitje, en de muziek is in handen van den heer Joh. M. Coenen, om voor orkest te worden verwerkt. In het Vaderland schrijft de heer B. Wolff, die, zooals nog in den jongsten Haagschen brief in ons blad werd opgemerkt, door Damas minder aangenaam aan de kaak wordt gesteld om zijne medewerking bij den optocht op den verjaardag van prinses Wilbelmina, dat de verspreide kaartjesi waarop zijn naam voorkomt, o. a. met de bij voeging ^Medewerker van Argus^, en die aan leiding gaven tot den voor hem grievenden aan val van Damas, niet van hem afkomstig maar door een hem vjjandige hand in omloop gebracht zijn. Hij beeft te dier zake een klacht bij den officier van justitie ingediend. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Op verzoek van bet bestuur der vereeniging tot bevordering der emigratie naar Zuid-Afrika" beeft de heer A. C. G. van Dujjl zich ingescheept, teneinde deze zaak met de regeeringen, hoofdza kelijk van Transvaal, nader te regelen en over eenkomsten, betrekkelijk nederzettingen als an derszins, te treffen. De afdeeling Amsterdam" van den Alge- meenen Nederlandschen Typografenbond heeft bij adres aan den Amsterdamschen gemeenteraad verzocht, om op de gemeentebegrooting voor het jaar 1889 eene voldoende som uit te trekkeni waarvoor een zeker aantal ervaren werklieden uit verschillende beroepen daar ter stede in de gelegenheid zullen worden gesteld, van gemeente wege de in dat jaar te Parijs te houden inter nationale tentoonstelling te kunnen bezoeken. De Werkmansbode behandelt thans de han delwijze van den heer Yan Waalwijk op zijn drukkerij te Amsterdameen handelwijze die zooveel verbittering heeft gewekt in de kringen der typografen en waardoor het Centrum, 't orgaan van dr. Schaepman, zich heeft moeten verant woorden tegen de aanmerkingen van een E. K. vereeniging. Als er onder 50 personen 10 jon gens zijn en de overigen gemiddeld ruim 20 jaar zijn, dan is het, naar- het blad doet opmerken, bepaald zeker dat de oppositie gegrond is. Hoe men de berekening ook maakt men zal altijd tot de conclusie komen dat er een 30tal bij zijn die ter nauwernood 18 jaren zijn en zeer waarschijn lijk een 15tal ten hoogste 16 jaren hebben be reikt. De secretaris van de afd. Amsterdam van den Soc.-Dem. Typografenbond herinnert den beer Van Waalwijk voorts dat hij openlijk bij de uitbrei ding zijner zaak beeft gevraagd 20 halfwas let terzetters en jongmaatjes, bijgevolg geen volwas senen. Te Eotterdam zijn de beide liberale candi- daten tot lid van den gemeenteraad gekozen, n.l. de heeren mr J. van Gennep met 1177 en J. C. Smalt met 1101 stemmen. De anti-revolutionnaire eandidaten, de heeren W. A. Vrolijk Sr. en J. J. Heijse verkregen resp. 898 en 891 stemmen. Het bestuur van bet waterschap cle Berkel te Lochern zond een schrijven als dienstbrief aan bet adres van den beer burgemeester van Zutfen met een f. De brief is teruggekomen. Aan de achterzijde stond met blauw potlood geschreven»Geweigerd omdat Zutphen niet met pb is geschreven." Het verbaat klinkt baast te dwaas om geloofd te worden. Een variatie op een bekend thema. In de Prov. Gron. Ct deelt de beer J. Dijk- sterhuijs uit Pretoria bet volgende Transvaalsehe liedje mee 1788. 1888. Boer ploeg hom meeBoer is op swier Dogter melk die koe; Dogterspeulklavier; Vrouw is and'spinne; Vrou ait in satyn Seon ry gerwe binne; Seuntji leer latyn Geld in die kas Plaats is belas Nu het koude jaargetijde is aangebroken, geeft bet Utr. Dagbl, den raad een horloge de* morgens bij bet opstaan, inplaats van des avonds bij bet naar bed gaan, op te winden. Men zal zich daartoe de kosten van menig ge sprongen horlogeveer besparen en wel om de vol gende reden Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding in een daarvoor bestemd tascbje of zakje gedragen en is dus warm, als het des avonds - wordt afgelegd. Die overgang van de lichamelijke warmte de koude in de slaapkamer doet het gevaar onfe" staan van het springen of breken der horlogeveer, wanneer dezer door opwinding tot haar hoogste spanning is gebracht. De zoon zelf van prof. Geffcken heeft, op grond van een advies van vijf geneesheeren, een verzoek ingediend zijn vader, als zijnde ontoe rekenbaar, van rechtsvervolging te ontslaan. Hjj wijst erop dat zijn vader vroeger in een inrichting voor zenuwlijders verpleegd is. Het best zou de familie Geffcken wellicht doen om dr Swart Abrahamsz. uit te noodigen voor het gerechtshof te Leipzig het bewjjs te komen leveren dat prof. Geffcken een »neurasthenicus" is. Wanneer de Hollandsche geleerde dan nog bovendien langs wetenschappelijken weg en vooral »uit piëteit" keizer Frederik krankzinnig verklaart, kan hjj verzekerd zijn van de dankbaarheid derDuitsche regeering. Intusschen zit prof. Geffcken nog steeds gevan gen en mag geen bezoeken van zijn familie ont vangen. Kalm en omzichtig antwoordt hy op de vragen, hem voorgelegd. De voorloopige instructie is afgeloopen en waarschijnlijk zal hij binnen kort uit het voorarrest worden ontslagen. De president der republiek werd bij zyne aankomst te Lyon door de overheid ontvangen. Eondom het spoorwegstation was eene aanzienlijke menigte op de been die riep»Leve Carnot 1 Leve de republiek Op bet raadhuis heeft de beer Carnot op eene toespraak van den maire geantwoord, dat bet vaderland, de vrijheid en de republiek op zijne toewijding kunnen rekenen. De democratie wil vrede. Hij maande verder aan tot eendracht. Zijne woorden werden met toejuiching begroet. Herbette, Fransch gezant te Berlijn, heeft van zijn regeering de opdracht ontvangen het Duitsch gouvernement in kennis te stellen van het resul taat van het onderzoek ingesteld tegen Gasnier, den man die op de Duitsche ambassade te Parijs heeft geschoten. De doctoren hebben Gasnier voor krankzinnig verklaard. Hij is naar Saint- Anne overgebracht en zal weldra naar het krank zinnigen gesticht Bicêtre vervoerd worden. Den 18 October, den verjaardag van keizer Frederik, zal de eerste steen voor zjjn mausoleum gelegd worden. De keizerin van Oostenrjjk zal den winter doorbrengen op Korfu. Tegen Numa Gilly, die 2/3 der leden vau de PranBobe begrootingsoommissie voor Wilsons uitschold, is ingevolge het verzoek van Andrieux door den minister van justitie een vervolging ingesteld. Stöcker beeft te Berlijn op een kiesverga- dering zich verklaard tegen elk verbond met de nationaal-liberalen. Hij verzekerde geen ver trouwen te kunnen hebben in een partij, wier leider eenmaal de jood Lasker was. Te Koningsbergen zullen de nationaal-liberalen en vrijzinnigen samengaan met de verkiezingen*

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1