"FEUILLETON. ELZBNHOF, Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. had benoemdde minister heeft niets voor zichzelf gezocht, maar alleen voor het geteisterd leger in Indië. De heer De Rochemont werd gekozen om zijn vaardige penzijn verleden is zeer gunstig; de rapporten over zijn gedrag, kaxakter, manieren en tact zijn zeer gunstighij is alleen volgens t rapport met zichzelf ingenomen. Yan den heer Verstege schijnt daarentegen te zijn beweerd, volgens een brief door hem zelf geschreven, dat hij geen tact had om zijn ondergeschikte officieren te vormen. De minister las het zeer gunstig ge tuigenis van den heer Loudon over den heer De Rochemont voor, nog in 1886 bekrachtigd dooi den minister Weitzel en den generaal Yan Swieten. De heer Keuchenius meent dat zijn handeling door al die getuigenissen volkomen is gerecht vaardigd. De commissie werd 23 Aug. ingesteld en 't besluit in de St. Ct van 24 Aug. opgenomen. De heer Yerstege kwam toen bij den minister, om hem niet te bedanken, maar om te vragen of hij hem ooit aanleiding heeft gegeven, om hem een kaakslag toe te brengen en met hem aan 't Ind. leger, en dat alleen door de benoeming van den heer De Rochemont. Hij deelde toen zijn grieven van 1872 tegen den heer De R. mede. De minister had ér wel eens van gehoord, maar na 16 jaren was het hem ontgaan. De minister kon bij de samenstelling der commissie niet onder zoeken, of er particuliere veeten onder de leden bestonden. Tegen 18 Sept. riep de minister de commissie bijeen. Inmiddels had zijn ex. geenerlei be denkingen van eenig lid gehoord; bij de ontmoeting in de commissie-kamer en bij de installatie bleek van geen wrevel over de benoeming van den heer De Rochemont. Terwijl men de werkzaamheden regelde, kwam de kol. Diepenheim 12 brochures van den heer Verstege voor de leden brengen het waren brochures voor al de leden behalve voor den heer De Rochemontdit moesten de leden weten toen zij hun mandaat weigerden. Den 15en Sept. kwam de commissie opnieuw bijeen en toen bood de schout-bij-nacht Yan Leent een verkla ring aan, door acht medeleden onderteekend, dat zij, op grond van de beoordeelingen van den heer Yerstege tegenover den heer De Rochemont met dezen geen zitting konden nemen; deheerBraun, had alleen verklaard te betreuren onder de gegeven omstandigheden zitting te moeten nemen. De voorzitter had erop gewezen dat hun handeling gelijk stond met de ontbinding der commissie. De heer Keuchenius zelf ging toen tót de com missie om de leden van hun daad terug te bren gen. Te vergeefs. Slechts éen der leden verklaarde met den heer De R. zitting te hebben willen nemen, indien hij slechts den heer Y. had uitge daagd. Men scheen algemeen zooveel achting te koesteren voor den heer Yerstege, dat niets baatte om de heeren tot andere gedachten te brengen. De min. schreef nog aan de commissie bij een op 22 Sept. voorgelezen schrijven, waarbjj hij de leden uitnoodigde om, bij volharding in de weige ring, hun ontslag aan Z. M. te vragen. Enkelen hebben dit gedaan, anderen achtten het onnoodig. Thans blijft den min. niets anders over dan Z. M. voor te stellen de commissie te ontbinden, met dankbetuiging aan den voorzitter, den heer Pekelharing en den heer De Rochemont, voor hun bereidvaardigheid. En wat dan? Het schijnt niet mogelijk een andere commissie saam te stellen. De min. wil thans nog eenigen tijd wachten, op grond van 't besluit van den gouv.-gen. waarbij een officier van gez. Ie kl., die zich bijzonder heeft bezig gehouden met de studie van de beri beri, een verlof van 6 maanden is gegeven om zich naar de Padangsche bovenlanden te begeven tot het instellen van een wetenschappelijk onder zoek naar middelen tegen de ziekte, waarvan men zich zeer veel voorstelt. De min. wil dus, alvorens een nieuwe commissie, hier of in Indië in te stellen, de resultaten afwachten. De heer Huber dankte den minister voor zijne inlichtingen, al betreurde hij het weinige succes dat hij van zijn interpellatie had. Na eenige besprekingen over het al of niet gewettigde om gebruik te maken van conduite, lijsten, zooals de minister had gedaan om de benoeming van den heer De Rochemont te ver dedigen, was de interpellatie afgeloopen. Heden houdt de kamer sectie-vergadering om de begrooting te onderzoeken. Benoemd tot dijkgraaf van den Alteklein- polder mr, L. A. Bijbau; tot dijkgraaf van den polder Oost-Krabbendijke J. van Liere tot voorz. van het bestuur der waterkeering van het cala- miteuze waterschap Nieuw-Bommenede J. van der Bijltot gezworen van het waterschap de Breede watering, bewesten Ierseke, A. M. Peman Kakebeeke. Ook de recensent der Nieuwe Rotterd. Crt. in onzen kring geen onbekende laat zich gunstig uit over het Italiaansche blijspelEen millioenen oom. Hij schrijft»Het is eene ver makelijke klucht en de verwikkeling is vrij aardig bedacht. Vlot gespeeld duurt de vertooning niet langer dan een paar uren, die om zijn eer men er aan denkt. Er komt geen woord in voor, dat kinderen beneden de duizend weken niet mogen hooren. »Het geheim van den sinillioenen-oom" want hij is geen gewone »oom met millioenen", z'ooals er iederen dag uit Amerika terugkomen mo gen wij niet verklappen. De heer Alex; Paassen speelt hem op zijne goedronde, luidruchtige ma nier. M. van Nieuwland maakt van den clown- achtigen schoenmakersknecht al wat er van te maken ismaar den schrijver moet het kwalijk genomen worden, dat hij het met dien lummel niet slechter af laat loopen. De dames Yan Korlaar, Yan der Lugt, Heyblom en De Koning vormen een stel hupache modemaakstertjes, en van allen die aan de vertooning mededoen, mag gezegd worden dat zij samenwerken om haar goed te doen afloopen." In het Vaderland van heden wijdt de heer Loffelt zijne wekelijksche kroniek aan dit stuk. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis lo dat in December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Aanmelding vóór 20 Nov. e. k. bij den hoogleeraar dr E. A. van der Burg, te Leiden 2o dat in November of December e. k. het examen van apothekersbediende kan worden afge legd. Aanmelding te Utrecht bij den heer H. L, Verspijck, te Groningen bij dr L. Ali Cohen 3o dat tot het afleggen van het examen als vroedvrouw gelegenheid zal zijn te Rotterdam in den loop der maand December e. k. Aanmelding bij dr B. Carsten, te Gravenhage. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staats courant van 3 Oct. De feestcommissie tot regeling van de feestelijke herdenking van het 60jarig bestaan der kon. mil- academie te Breda zond aan alle autoriteiten van land- en zeemacht en van 's rijks waterstaat een circulaire, waarin zij hen uitnoodigt tot deelneming aan het feest op 24 November. De kosten van deelneming aan het feestmaal zullen per couvert met een halve flesch wijn ƒ5.50 bedragen. Aan het verslag van commissarissen der ver- eeniging Nederlandsch Mettray over het jaar 1887 ontleenen wij het volgende. In het aantal afdee- lingen kwam geene wijziging en de inkomsten uit de bijdragen van leden besomden 8871.09. In vergelijking met 1886 ging de afd. Middelburg vooruit en Zierikzee achteruit. Het vaste kapi taal der vereeniging nam toe door verschillende legaten, terwijl ook vele giften van anderen aard werden ontvangen. Voor de kolonie is het jaar 1887 niet zonder vrucht voorbijgegaan, zoowel met het oog op het moreele als het materiëelegehoorzaamheid, orde, toewijding èn van de zijde der beambten èn bij de kweekelingen waren regel. Eene reor ganisatie van het onderwijs werd voorbereid, be paald met het doel, om al wat overtollig en dus Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXV. De heer Rayner zag de uitwerking zijner woor den, sprong op en kwam naar mij toe, terwijl ik mijn kaars opstak. »Gij kijkt beleedigd, kindmaar daar hebt gij geen reden toe. Weet gij niet dat dit alles het rechtmatig bezit van een schoone vrouw is?" »Dan is het een recht dat velen onthouden wordt, mijnheer", zei ik glimlachend. Alleen de dommen", antwoordde hij op een toon, dien ik niet begreep, »ik zal u dat op onze reis naar Monaco wel eens uitleggen." Hij zag er erg opgewonden uit, zooals meestal nadat hij veel viool gespeeld haden zijne blauwe oogen, waarin men de ziel der muziek meende te lezen, schitterden terwijl hij mij de hand drukte en zeiVerwonder u niet over hetgeen ik van avond gezegd heb. Gij hebt mij geluk aangebracht en dat moet gij met mij deelen. Die reis voert u in de armen van een minnaar, die u alles zal geven, waarvan ik sprak en nog veel meer duizendmaal meer Dat was waar, dacht ik, (maar zou hij hetzelfde bedoelen als ik terwijl ik mij losrukte en naar boven Bnelde. Ik was meer opgetogen bij het denkbeeld dat Lorenzo mij boven ieder ander meisje had uitverkoren dan over al de kostbaar heden eener prinses en ik viel in slaap met mijne handen onder mijn kussen om zijn brief geklemd. Haidee verliet den volgenden dag voor het eerst mijn kamer en bracht den middag in de eetkamer door. Na het eten kwam mijnheer binnen met zijne rijlaarzen aan en vroeg lachend of ik geen brief voor de post had. Hij reed naar Beaconsburgh en als hij hem meenam, ging hij met een vroegeren trein dan wanneer de bode hem haalde. »Dank u, ik heb geen brief", zei ik erg blozende. »Geen woordje voor Nice om te zeggen dat gij komt," »Neen", zei ik hoofdschuddend. >Gij hebt dien van gisteren zelf op de post gedaan, niet waar, juf?" fluisterde Haidee, haar arm om mijn hals slaandemaar mijnheer had haar toch verstaan en vroeg schieljjk Gisteren sik ik gaf juffrouw Reade een briefje •m in te sluiten." Er kwam een vreemde uitdrukking op zijn gelaat. Hij glimlachte nog welmaar zag doodsbleek. Hij zei echter op zijn gewone manier: »Heel goed, kind!" en verliet de kamer. Ik verbeeldde mij echter dat er iets hards in zijn toon was. »Was het ondeugend van mij dat ik dat schadelijk is, uit de school te weren, enhether- halingsonderwijs meer tot zijn recht te doen komen. Naast het onderwijs zijn ook de werkplaatsen voorwerpen van aanhoudende zorg. In de eerste plaats wordt zooveel mogelijk toegezien op de bekwaamheid, den tact en het gedrag der werk bazen, aan wie de grootere jongens een groot deel van den dag zijn toevertrouwd, al is het niet zonder toezicht van de zijde des directeurs, maar ook verder ondervindt men hier soms de moeilijkheid, evenals in andere groote gestichten, van gebrek aan het geschikte werk. Dit is ook een der oorzaken geweest, die geleid hebben, tot het opheffen der ververij en koperslagerij als leerscholen. Aan voeding, ligging en kleeding wordt steeds groote zorg besteed. De werkplaatsen van smid en timmerman werden verbeterd en in Juli 1887 de boerderij opgeleverd. Het getal kweekelingen nam in 1887 zeer toe het jaar begon met 128 en eindigde met 142 jongens, niettegenstaande 23 de kolonie verlieten. Alleen uit Amsterdam zijn 48 jongens geplaatst. Van de 23 vertrokken jongens hadden 13 hunne opvoeding en leertijd volbrachtnadat een baas voor hen was gevonden, gingen zij de maatschappij in. De 10 overigen verlieten Mettray om ver schillende redenen. Een aantal van 37 kweekelingen werd geplaatst. Het gedrag der jongens mag goed genoemd worden. Eén geval van verzet, eene hernieuwde poging om vroeger bestaan hebbende, maar in de laatste jaren afgeschafte vrijheden te herkrij gen, heeft zich voorgedaan op aanstoken van een deugniet, die dan ook om die reden is wegge jaagd met zijne verwijdering was ook het ver zet gebroken, en sedert bleef de geest uitmuntend. Op 31 Dec. waren ingedeeldop de smederij 17, op de timmerwinkel 21, op de schoenma kerij 11, op den kleedermakerij 6, op de bakke rij 4, in den tuin 5, op de boerderij 4, op de rijks normaalschool 3 kweekelingen. De overigen bezochten nog uitsluitend de school. Het muziekcorps bestond uit 83 jongens. De gezondheidstoestand was goed. De ontvangsten van het stichtingsfonds bedroegen 22818.53s, terwijl de rekening over 1887 een voordeelig saldo aanbiedt van 1348.14s. De ontvangsten en uitgaven over het admi nistratiejaar bedroegen 34040.845 met een voor deelig saldo van 805.88 s. Uit Middelburg werd in 1887 bijgedragen ƒ121.75 en uit Zierikzee ƒ28.035. De afdeeling Middelburg telde 20 leden en 8 begunstigers, de afd. Zierikzee 4 leden en 1 be gunstiger. In eerstgenoemde gemeente is de heer mr N. J. C. Snouck Hurgronje en in de tweede de heer jhr mr M. J. Schunrbeque Boeije voor zitter der afdeeling. Tot onderwijzer in de Hoogduitsche taal aan 't instituut van den heer J. H. van Linschoten alhier is benoemd de heer E. Lösener, leeraar M. O. en privaat-docent te Leiden. Maandag jl. vierde de heer M. Polderman, hoofd der school te Ellemeet, 'zijn 25-jarige ambts vervulling. Onder leiding van de onderwijzeres mej. Yisser en den volontair onderwijzer, den heer Moeliker, begaven de leerlingen zich in optocht tot vóór de woning van den jubilaris en brachten hem zingende een woord van hulde toe, waarna hij met zijne echtgenoote uitgenoodigd werd hen naar het feestelijk versierde schoollo kaal te volgen, om daar een stoffelijk bewijs van hunne hoogachting en liefde in ontvangst te nemen. Daarna kwamen de leden van den raad hem bij monde van den oudsten wethouder, wjjl het hoofd der gemeente door ziekte verhinderd werd zelf te komen, hartelijk gelukwenschen met het voorrecht, dat hem ten deel vielterwijl hem namens den gemeenteraad eene gratificatie werd aangeboden, waarbij de oud-burgemeester, de heer J. Schalkwijk met een vleiend schrijven nog een zichtbaar blijk van belangstelling voegde. Ook van andere zijde, o. a. van oud-leerlingen, zei?" vroeg Haidee, voelende dat er iets niet in den haak was. »Neen, lieveling." Ik was ook bang dat mynheer boos was dat ik stilletjes naar het Huis was gegaan, zonder er iemand iets van te zeggen, en wenschte dat Lorenzo mij niet gelast had de brieven langs dien weg te zenden. Dien avond deelde mynheer ons mede dat hij te Beaconsburgh een brief gevonden had, die hem noopte een dag vroeger naar Monaco te ver trekken, zoodat Haidee en ik tegen Donderdag morgen gereed moesten zijn. HOOFDSTUK XXYI. Dinsdagmorgen, terwijl ik Haidee in de eet kamer hielp om haar pop aan te kleeden, werd er aan de voordeur gescheld en even daarna kwam Jansje verschrikt binnen, zeggende dat er een heer was, die Sara wilde spreken. »En ik heb hem gezegd dat zij ziek is, juffrouw; maar hij gelooft mij niet en wil niet weggaan, en mijnheer is uitwilt gij als 't u blieft eens met hem spreken In de gang komende vond ik geen heer, maar een knap gekleed burgerman, die beleefd ver schooning vroeg dat hij mij stoorde. »Neem mij niet kwalijk, juffrouw, maar zijt gij juffrouw Rayner »0neen," »Mevrouw Rayner?" van zijne ambtsbroeders, hoofden van j scholen, leden van 't onderwijzersgezelschap Westelijk Schouwen, waarvan de jubilaris voorzitter is, ontving hij gelukwenschen en blijken van belang stelling. Hij betuigde in hartelijke woorden daarvoor zijn dank's middags werden door hem de kin deren onthaald's avonds waren met hem velen op het gemeentehuis vereenigd, en menige dronk werd gewijd aan den jubilaris, dien men algemeen nog menig jaar levens toewenscht. In den Huissenspolder, gemeente Zaamslag, is in de zomermaanden, zelfs in de lagere klas sen, het schoolverzuim schrikbarend groot. Dit blijkt het best uit het feit, dat een twintigtal van de 54 leerlingen uit de drie laagste afdeelin- gen der school in 't afgeloopen kwartaal geen enkele maal aanwezig warenslechts 2 van de 54 verzuimden niet éen schooltijd. Van de met Paschen toegelatenen bleven in dit kwar taal twee jongens van 6 jaar geheel wegonwil lekeurig vragen óle onderwijzers zich af, wti>ï in 's hemels naam zulke schepseltjes toch wel thuis zouden moeten doen? Beroepen te Zoirtelande ds E. Loen, pred. te Grijpskerke. De heer P. N. Pikaar, pred. te Rhenen heeft het beroep naar Goes aangenomen. Te Nisse is tot predikant beroepen de heer J. Yerwey te Ovezand. Volgens het Maandboekje over September zjjn in die maand in de gemeente Middelburg over leden 29 personen t. w. 9 beneden het jaar, 3 van 1—5, 2 van 510, 1 ran 1015, 1 van 1520, 1 van 35—40, 1 van 40—45, 1 van 45—50, 2 van 50—55, 1 van 6065, 4 van 6570, 2 van 7075 en 1 van 808b jaren. Van die 29 personen overleden er 4 aan be roerte, 3 aan longtering, 3 aan keelziekte, 3 aan diarrhoea, 2 aan levenszwakte, aan longontsteking, nierziekte, en een aan kliertering, ouderdoms zwakte, beenverzwering, stuipen, hersendruk, kink hoest, tandwording. Een persoon overleed plot seling en van 2 personen was de ziekte onbekend. Gisteren avond is uit het verkooplokaal op de Balans alhier een kamgaren jas van den verkooper ontvreemd, waarin zich eene portefeuille o. a- met een muntbiljet van 10 bevond. Noch de jas, noch de inhoud, noch de dader werd tot heden ontdekt. Gisteren werd op de reede van Vlissingen door de torpedoboot Cerberus de eerste proefvaart gehouden. Deze is met zulk gewenscht gevolg afgeloopen dat binnen enkele dagen de officieele proeftocht zal kunnen plaats hebben. Het weder wa» te ongunstig om juiste waar nemingen te kunnen doen, doch de vaart heeft somtijds circa 21 mijlen bedragen. Deze torpedo boot met hare machinerien is op de kon. fabriek de Schelde vervaardigd en bestemd voor het dep' van koloniën voor den dienst in Ned.-Indië, waar heen ze deze maand nog vertrekken zal. Even als vorige jaren werd gisteren de ge denkdag van Leidens ontzet te Leiden feestelijk gevierd. Aan niet minder dan 2700 vrouwen en 2300 mannen werd 's morgens resp. brood en haring en tabak en bons voor bier uitgedeeld. Des middags hadden volksspelen plaats, opgeluisterd door muziek. Het avondfeest bestond uit een drie voudig concert; bjj dat hetwelk op het zgn. Schut tersveld gegeven werd, was bovendien gelegenheid tot dansen in de open lucht gegeven. Op hetzelfde terrein waren den ganschen dag spellen en kramen opgesteld. Een luisterrijk vuurwerk besloot den feestdag, die niet minder dan zijne voorgangers tot algemeen genoegen afliep. Dat aan schier geen huis de nationale vlag ontbrak spreekt wel van zelf. Te Bolsward verliet een 25jarige dochter hare ouders, om in het naburige Witmarsum eenige dagen door te brengen. Zij zou Maandag wederkeeren, maar reeds Zondag avond heette zij uit Witmarsum vertrokken. Men wachtte te »Neen, mevronw Rayner is zeer zwak, en ik vrees dat gij haar niet kunt spreken. Ik hen de gouvernante en als gij een boodschap voor mijnheer hebt, zal ik die gaarne overbrengen, of gij kunt hem een briefje schrijven, dat ik hem zal geven als hij thuis komt." »Dank u, juffrouw." Hij aarzelde nog. »Wilt gij op den heer Rayner wachten. Hij zal over een uur wel komen." »Dank u. Kan ik u een oogenblik alleen spreken, juffrouw »Ja zekerWilt gij hier binnen komen en ik deed de leerkamer openhij volgde mij en sloot zorgvuldig de deur. »Ik ben de broer van Sara Gooch, die hier dient, juffrouw." Ik knikte. »Ik ben lang buitenslands geweest en heb mijn schaapjes op het droge en wil nu niet dat mijn zuster langer dientmaar voor de andere dienstboden wil ik niet weten dat ik haar broer ben. Het is misschien trotsch van mij, maar dat zult gij mij vergeven. Wilt gij haar laten roepen zonder te zeggen dat haar broer er is om haar te spreken »Ik moet u op een treurige tijding voorbe reiden," zei ik. »Het spijt mij welmaar zij is ziek zeer ziek." Tot mijn verbazing keek hij meer ongeloovig dan bedroefd en zei eensklaps Vrijdagmiddag was ze toch heel wel." >Ja, zij heeft Vrijdagavond een ongeluk ge-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2