Laatste Berichten. Verspreide Berichten •FEUILLETON. Tfflbupp 61 VerpcMinp in Kaal. ELZENHOF. Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARREN. Weerkundige Waarnemingen. daar onmogelijk maakt, dit spreken zij ten stel ligste tegen. Zij vertrouwen dan ook, dat deze woorden den heer Mezger in een oogenhlik van ergernis zijn ontvallen en de koorden, die hem aan Amsterdam binden, nog sterk genoeg zijn om de dankbare herinnering aan die goede stad niet los te laten. Prins A. Bibesoo, thans te Domburg, schrijft in het Hbld een warme lofrede op dr Mezger, wien hij hulde brengt zoowel om zijn bekwaamheid als om zijn warm, edelmoedig hart. Ook in een ander ingezonden stuk brengt men den cijns der waardeering en bewondering aan het adres van dr Mezger, die weinig onderscheid maakt of zijn patient een gekroond hoofd dan wel een onbemiddeld lijder is, terwijl in het N. v. d. D. eene advertentie voorkomt, door 5 personen onderteekend, waarin zij hun leedwe zen uitspreken over zijn aanstaand vertrek uit het vaderland, waardoor niet het minst zullen worden getroffen zoovele minvermogenden, die aan zijne geheel belangelooze en hulpvaardige toewijding hun herstel verschuldigd zijn. Naar aanleiding van de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering, waarin bespro ken werden de toestanden op eene drukkerij, waar van de heer D. A. van Waalwijk directeur is, deelt het Nbld. v. Nederl. mede dat het personeel van werkvolk, ter zetterij, drukkerij en stereotypie, bestaat uit vijftig personen, hieronder gerekend éen knaap, die vóór acht dagen zich kwam aan melden met de mededeeling, dat hij nu van school was en graag letterzetter wilde worden. Hij verzocht als leerling geplaatst te worden. Die knaap iu 13 jaar. r. Voorts zijn onder die vijftig begrepen 3 jongens van 14 jaar en 6 van 15 jaar de overige veertig zijn allen ouder hun gemiddelde leeftijd is ruim twintig jaren. Ook werd 'Zaterdag te verstaan gegeven, dat de directie bejaarde, gehuwde personen ontsla gen en door jongens vervangen zoude hebben, terwijl sedert Maart 1887 dus sedert ruim anderhalf jaar niemand ontslagen is. Wel hebben in dien tijd vier jeugdige zetters uit eigen beweging hun ontslag genomen, omdat zij elders eene plaats hadden gevonden, die hun beter scheen aan te staan. Maar zelfs van deze vier zijn reeds twee teruggekeerd, omdat zoowel de behande ling als de vooruitzichten beter waren dan zij elders hadden gevonden. Tot zoover het Nbld. Toch is ook in eene vergadering van den Ned. Roomsch-katholieken volksbond te Amsterdam protest aangeteekend tegen het gebruiken van knapen op de drukkerijen en de volgende motie aangenomen »De vergadering, vernemende dat ter drukkerij van den heer Van Waalwijk, door het aanwenden van te jeugdige krachten, eene ongewenschte concurrentie den volwassen werkman wordt {aan gedaan, betreurt, dat door de directie van een katholiek volksblad (Centrum) zal worden gebruik gemaakt van de daardoor geboden gelegenheid, om het bestaan van haar blad te verzekeren of de financieele baten ervan te verhoogen. Niet op zijn hem ontrouwe vrouw maar op den persoon, met wien zij samenwoonde, heeft een Amsterdammer een poging tot moord gedaan. De gewonde verkeert in levensgevaar. Het drama viel Maandagavond op de Bloemgracht voor, terwijl denzelfden avond in de Lange Leidsche dwarsstraat aldaar een tweede treurig tooneel werd afgespeeld ten huize van een oppassend huisvader. De oudste zoon, wegens zijn gedrag in onmin met zijn ouders, kwam in beschonken toestand in het ouderlijk huis, dat hem was ontzegd. Zijn vader onderhield hem over zijn gedrag, brutale antwoorden volgden. De tweede zoon geraakte in drift door de beleedigingen zijn ouders aan gedaan, greep een mes en stak zijn broeder onder de milt. De ongelukkige werd, hoogst gevaarlijk gekwetst, in het gasthuis opgenomende bekla genswaardige dader is in hechtenis. Volgens eene andere lezing bracht de vader zelf, een politieagent, zijn zoon de wonde toe, maar men vond geen termen om den agent te schorsen, terwijl ook de zoon nog op vrije voeten is. Hoe het zij, de politie-agenten, die bij het huis kwamen, vonden den 22jarigen jongen, slagers, knecht van beroep, bewusteloos op de stoep liggen- hevig bloedende uit eene diepe wonde, hem met een scherp voorwerp in de rechterborst toege bracht. Bijgebracht, wist de getroffene niet mede te deelen, wie hem had getroffen- Zijn vader had hem de deur willen uitzetten, daarbij geholpen door een zijner broeders, daar dit niet dan met krachtig verzet van de zijde des slagers plaats vond, toen hij eensklaps eenen messteek in den buik voelde, en hij kort daarop ineen zakte. Een jongen te 's Gravenhage die voor een heer, van het station komende, een koffertje zou dragen, wierp dat, omdat hij het te zwaar vond, bij de Wagenbrug in 't water en zette het daarna op een loopen. Een schipper vischte de koffer op. Te Rozenburg zou een boerenarbeider eenige varkens naar de boot van Rotterdam brengen. Door het schrikken van de paarden, viel de man van den wagen, kreeg de wielen over 't lichaam en was terstond een lijk. Hij laat eene weduwe na met 5 kinderen. Te Bolsward had iemand op zich genomen een kwaadaardigenstier in een tramwagen te bezorgen. Toen de aan het dier onbekende zich in den stal waagde om het los te maken, drukte de stier hem met zooveel kracht tegen den muur, dat hij twee ribben brak, de hand bij den pols gebroken en het hoofd erg verwond werd. Daar niemand zich wagen durfde tusschen het woedende beest en zijn slachtoffer, heeft men den deerlijk ver wonde boven over de krip eruit moeten halen. Zijn leven is niet buiten gevaar. Een Kamper schutter schoot Zondag voor middag bij de schietoefening zich bij ongeluk door een zijner voeten. Een der andere schutters, dit ziende, viel flauw. De man had de zonderlinge gewoonte zijn ge weer te laden, terwijl de tromp ,p zijn voet rustte. Keizerin Frederik is Maandag avond te Kiel aangekomen. Zij werd aan het station door prins en prinses Heinrich ontvangen. Door een talrijke volksmenigte werd keizerin Frederik hartelijk toe gejuicht. Zij blijft eenige dagen te Kiel. Naai de Berl. Börsen Ztg meldt zal zij zich reeds binnen weinige dagen naar Engeland begeven. Onder de Iersche nationale partij verhaalt men, dat het Parnell gelukt is den vervalscher van de brieven aan den Times te ontdekken. Boulanger wordt den 4en October te Parijs terugverwacht. Na enkele dagen rust zal hij zich naar de departementen Charente-Inférieure en de Dordogne begeven. Te Perigueux zal hij een banket van twee duizend personen presideeren. Tegen de opening der ka mers zal hij te Parijs zijn. De Müncliener Allg. Ztg verzekert, dat prof. Geffcken in staat is te bewijzen door keizer Fre derik gemachtigd te zijn diens dagboek drie maanden na diens overlijden te mogen uitgeven. Maandag te Jacksonville 99 nieuwe gevallen van gele koorts. Tien dooden. De Lord-Mayor van Londen heeft 500 pd. st. uitgeloofd voor hemdie den dader of de daders der Whitechapelmoorden aanwijst. Par ticulieren hebben bovendien 300 pd. st. uitge loofd. Onlangs hebben eenige Amerikaansehe onderwijzeressen den maatregel aanbevolen om de jonge meisjes niet meer op de armen, maar op de enkels in te enten, om litteekens op de armen te voorkomen. Dezelfde dames hebben nu een gansch andere beweging op touw gezet, onder de leuze Noli me tangere. Zij hebben nl. opgelet, dat de conducteurs van de spoorwegen veel te voorkomend zijn tegenover de dames en ze niet alleen soms vriendelijk toeknikken of toespreken, maar zelfs bij uit- en instappen een al te behulp zame hand bieden. Daarom hebben de onder wijzeressen de spoorwegbesturen verzocht, in 't belang der jonge meisjes alle jeugdige en »mooie" conducteurs te vervangen en voorts ten strengste elke voorkomendheid tegenover dames aan 't mannelijk personeel te verbieden. De spoorweg- besturen schijnen te hebben bevonden, dat alleen het laatste voor inwilliging vatbaar is en op straf van ontslag is het nu aan de conducteurs verboden dames bij het in- of uitstappen behulpzaam te zijn. Men zegt, dat de dames bicycle- en andere minder preutsche clubs van Philadelphia hiertegen zijn opgekomen. Professor Maspero vond in een pyramide de mummie van koning Marenra, die reeds van hare omhulsels beroofd was. Hij nam ze op zijn ezel mede naar Badraschin, waar zij als vrachtgoed verder zou vervoerd worden. In het spoorweg tarief was echter geen vrachtprijs voor mummiën aangegeven. Daar nu mummies gedroogde men- schen zijn, nam men een kaartje eerste klasse voor wijlen zijne Egyptische majesteit. Bij het volgende station vond men het echter onbehoorlijk, dat de mummie op deze manier reisde en Maspero moest ze bij het goederen bureau als stokvisch aangeven. Zoo kwam de beheerscher, die 7000 jaren kalm in zijn pyramide gelegen had, eenigen tijd ge leden stellig incognito op zijne plaats van bestemming aan. Op een Zondagsschool sprak een predikant over Eutyches, den jongeling die in slaap viel bij de toespraak van Paulus te Troas en uit de vensterbank stortende, voor dood werd opgenomen. »Wat leert gij hieruit was de vraag. »Dat de dominés niet zoo lang moeten preeken," was het oneerbiedige antwoord van een der leerlingen. Onlangs ontving een bej aard heer te Brooklyn Murtagh genaamd, een brief uit Odjie, een van eene groep onbewoonde eilanden in de Stille- Wij vernemen uit goede bron, zoo schrijft men ons dat bij het laatst te Tholen gedane beroep voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente (vac. Schot) slechts 4 van de kerkeraadsleden den beroepsbrief hebben willen onderteekenen, de andere in die vergadering tegenwoordig zijnde kerkeraadsleden weigerden zulks te doen; van een en ander is te dezer zake aanklachte gedaan bij het classikaal bestuur. Dit uitgebrachte beroep op ds J. G. Klomp te 's Gravenland zal de noo- dige approbatie dus wel niet verkrijgen. Het ware wel te wenschen dat er toch eindelijk eens een einde kwam aan de troebelen op kerkelijk gebied, die nu reeds zoolang zooveel onheilen te Tholen teweeg gebracht hebben. Ook te Terneuzen heeft zich voor de Zeeuw- sche tentoonstelling van Nijverheid, in 1889 te Middelburg te houden, een sub-comité gevormd onder eere-voorzitterschap van den burgemeester dier gemeente, den heer Jöh. van Boven en be staande uit de heeren J. Scheele, bouwkundige, P. J. van de Sande, boekdrukker, A. Yisser, wa- terbouwk., G. J. Balkenstein, timmerman en J. C. de Pauw, schilder. Te Borssele heeft een korenraper in het veld een zilveren geldstuk gevonden van het jaar 1780. Behalve de wapens van Zeeland en van onze guldens bevinden zich daarop de woorden monno arg pro confoe belg com zei en Concordia res parvae crescunt. Het wapen van Zeeland wordt gedragen door een persoon. Het verbod van den burgemeester van Den Haag om in den schouwburg aldaar la Tosca op te voeren, is, zooals men weet, gegrond op de overweging, dat in dit tooneelstuk eene minnarij voorkomt, waarvan het tooneel eene kerk is. De Parijsche correspondent van het Hbl. voert hiertegen aan lo dat de kerk er niet als zoodanig, maar tijdelijk als schilderswerkplaats gebruikt wordt 2o dat de klemtoon in dit bedrijf niet valt op de minnarij, maar op den vluchteling die een schuilplaats zoekt. De correspondent herinnert aan den Faust. Hij zou ook aan ons nationaal treurspel Gijsbrecht vanAmstel van Vondel kunnen herinneren, waar nog bijtijds het scherm valt. (Arnk. Crt.) Weersgesteldheid in September. Na actie, reactie... na de regenvlagen van Juli en Augustus de droogte van September. Deze maand schijnt te willen goed gemaakt hebben, wat hare voorgangsters bedorven hadden. Terwijl zjj anders 67 m. M regen geeft, leverde zij dit jaar slechts 19 m. M. in 9 buitjes. Van on- weders bleven wij geheel bevrijd, alleen den 7en en 8en weerlichtte het des avonds in't N. W. Van af den 13en was de hemel meestal onbewolkt en de wind N. O. en O., behalve de beide laatste dagen, die buiig waren voor dien tijd waaide hij uit het Z. W. en was slechts 4 dagen Noordelijk. Alleen in de 6 eerste dagen was de lucht min of meer bewolkt. De dauw scheen te willen ver goeden, wat de wolken ons onthieldenimmers bijna eiken nacht dauwde het overvloedig doch 7 maal was de dauw van nachtvorsten vergezeld. En wat zal 't najaar verder opleveren Volgens langdurige waarnemingen zal de herfst ons ongeveer het weder schenken, waarvan de week vóór 21 September het beeld wasDe wind waaide toen gedurende 9 dagen met weinig kracht uithetN.O. of O., terwijl de lucht helder was slecht gedurende 1 dag hadden wij matigen wind uit het Z. W. met betrokken lucht en regen. Dat belooft voor 't geheele najaar Helder frisch weder, veel N.O. en O. Wind, weinig regen en geen najaarsstormen Een goed vooruitzicht dus. Zutph. Ct. Bestuurders der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer te Amsterdam hebben een schrijven gericht aan dr Joh. G. Mezger, waarin zij zich tot tolk maken der algemeene teleurstelling, die de mededeeling dat de eenige aanleiding tot zjjn vertrek naar Wiesbaden is ergernis over Amsterdamsche toestanden, bij de Amsterdammers heeft opgewekt, eene teleurstelling te grooter, naarmate het vertrouwen in de waar heid dier bewering geringer is. Zij wijzen erop hoe vele patiënten van dr Mezger van hunne ingenomenheid met Amsterdam en het vrije, ge makkelijke leven aldaar, blijk gaven, en velen van die hooggeplaatste personen zelfs hunne ingenomenheid met de stad op stoffelijke wijze hebben getoond door verschillende giften. Het zij verre van bestuurders te willen beweren dat de baldadigheid der straatjeugd te Amsterdam als elders geen reden tot klagen geeft, doch dat die baldadigheid den vreemdelingen het verblijf HOOFDSTUK XXV. Ik vond Maud nog veel te jong om verliefd te zijnwant zij droeg nog korte rokken en een lange vlecht; maar ik moest haar wel helpen om op haar hulp te kunnen rekenen. >lk heb mijn brief meegebracht. Schrijft gij spoedig?' »Er is juist een brief klaar, ik zal den uwen er in doen en hem aan een heer geven, die hier is en na de thee naar Londen vertrekt, waar hij hem dadelijk op de post kan doen." »0dank u zei ik en gaf haar mijn brief met bevende handen, uit angst dat de gevreesde Alice hem te zien mocht krijgen. De mist was nog zooveel dikker geworden dat ik mij afvroeg of die heer den weg naar Londen nog zou vinden en of ik zelfs Elzenhof nog wel zou kunnen bereiken. Ik moest de op rijlaan maar houden maar voor ik die gevonden had verdwaalde ik in de tuinpaden, liep op een bloemperk en wilde weer naar het huis terug gaan om te vragen of men mij den weg naar het hek wilde wijzen, toen ik links van mij hoorde praten; door dik en dun, over gras en bloemen stapte ik op dat gebouw af. Ik kon de sprekenden niet zien, want er was een heg of zoo iets tusschen ons, maar ik hoorde dat het een jonge man en een jonge vrouw waren waar schijnlijk bedienden van het Huis die zouden mij dus wel terecht helpen en ik wilde daar juist om vragen, toen ik den man hoorde zeggen: »Ik heb genoeg van die meisjes hier in Norfolk gij zijt mij te veel uit de hoogte". Ik herkende de stem van Tom Parkes. »Ja, voor zulke weerhanen als gij zijt", ant woordde het meisje. »Gij hebt verkeering met die leelijke Sara bij mijnheer Rayner en nu die ziek is wilt ge met mij aanleggen. Een mooie minnaar voorwaar Zij scheen echter niet zoo ongenaakbaar als hare woorden deden gissen. Het kwam mij voor dat hij in het gesprek, hetwelk nu volgde, zonder al te veel moeite allerlei over het huishouden te weten kwam, en dat hij vroeger al heel wat door haar vernomen had. Weldra hoorde ik ook het geiuid van een kus en hij beloofde Woens dag terug te komen; daarop gingen zij uit el kaar en ik begaf mij niet weer den tuin in maar zocht den weg naar het huis, die veel gemakkelijker te vinden was. Mijne vermoedens omtrent Tom waren opnieuw opgewekt en ik had als het ware een ingeving gekregen. Nadat ik weer naar juffrouw Maud gevraagd had, kwam zij de zitkamer uit en fluisterde »Kom mee naar de bibliotheek, zij zitten altemaal binnen." »Mag ik mijn brief nog even terug. Ik moet er nog iets in zetten, dat ik vergeten heb." »0, ja, schrijf hier maar, ik zal u een pen geven. Wat ziet ge bleek? Is u iets overkomen »Neen niets dank u." Ik schreef op een half velletje dat ik binnen in mijn brief legde slemand, die te Kraaienhorst was en op wien ik sterke vermoedens heb, doolt nu om het Huis rond. Hij komt Woensdagavond terug." Ik stak mijn brief in een nieuw envelop en stopte het verscheurde in mijn zak, opdat men het niet zou vinden, verzocht Maud om hem toch vooral dadelijk te zenden, daar er iets van het grootste gewicht in stond, en zij fluisterde »denk er aan mijnheer Reynolds dezen winter Ditmaal wees Willemsen mij den weg naar de oprijlaan en ik bereikte, hoewel langzaam en met moeite, toch zonder ongelukken Elzenhof. Ik sloop door de glazen deur van de leerkamer naar binnen en zoodra ik daar was, ging de deur van de studeerkamer open en hoorde ik de stem van den heer Rayner en die van Tom Parkes in de gang. Mijnheer sprak op zijn gewonen vriendelijken toon tot hem en ik begreep dat het overbodig zou zijn om te vertellen wat ik zooeven gehoord had, daar het op zichzelf niets beteekende en alleen gewichtig werd in verband met de vermoedens, die ik aangaande dien man had en die de heer Rayner niet wilde deelen. Toen dus Tom Parkes goeden avond, mijnheer gezegd had en naar de Zuidzee, van een ouden vriend, kapitein Green, die in 1858 naar men meende met de Confederation van Nieuw-York koers zettende naar Australië, vergaan was De brief was geschreven op be zoedelde bladen van een logboek, gedagteekend van Juli '87 en medegegeven aan een walvisch- vaarder. Daarin verhaalt Green, dat zijn schip na eene vaart van negen weken gezonken was en hij met veertien mannen en twee vrouwen, na veertig dagen in de booten te hebben rond gezwalkt, op Odjie was geland. Zij vonden er overvloed van wild, visch, vruchten en water. In December '62 vertoonde zich een schip. Acht maD wierpen zich in eene der booten en roeiden er heen, van wie de achtergeblevenen nooit meer iets vernamen. Twee hunner namen de vrouwen tot echtgenoote en nu waren er op het eiland twaalfmenschen, wien niets ontbrak dan kleederen. Green is thans 68 jaar en heeft den heer Murtagh verzocht zijn brief in de dagbladen te plaatsen. O. en W. Sowimrg-. Bij de heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes ter verkiezing van een gemeenteraadslid bleek, dat door 151 van de 224 kiezers geldige biljetten waren ingeleverd. Herstemming moet plaatsheb ben tusschen de heeren S. Kodde en S. de Pagter, die respectievelijk 73 en 67 stemmen bekwamen. 's Cfravenltag-e* Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het nieuwe lid voor Bergum, de heer De Vries beëedigd. Daarna zijn de discussiën voortgezet over het voorstel tot het uitgeven van een analytisch ver slag. De heeren Levyssohn Norman, Van Baar en Bool bestreden het als onnoodig, kostbaar en aanleiding gevende tot conflicten tusschen het groote en het kleine officieele verslag. Daarbij zijn de groote dagbladen er niet van gediend, zoodat het doel mislukken zal. De heeren Heldt en Van der Ifaay verdedigden het voorstel, hoofdzakelijk ten einde aan minge- goeden, die de gronte bladen niet lezen en dooi de kleine bladen onvolledig worden voorgelicht, eene behoorlijke voorlichting te verschaffen. Ook de heeren Schaepman en De Beaufort verdedigden nader het voorstel, dat bestreden werd door den heer Farncombe Sanders die verlaging van den prijs der tegenwoordige Han delingen tot 1 krachtig verdedigde. Het voorstel is ten slotte Iverworpen met 46 tegen 29 stemmen. Weenen. Keizer Wilhelm kwam te 9 uur alhier aan en werd aan het station door keizer Franz Joseph en de aartshertogen verwelkomd. De muziek speelde het Duitsche volkslied. De keizers omhelsden elkaar, waarna de eere- wacht werd beschouwd en de wederzijdsche voor stelling van het gevolg plaats had. 3 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelbar g. 3 Oct. morgeus 8 uren 48 gr. 's middags 12 uur 5+ gr. 's avonds t uren 51 gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. lnforinatiën. 5 Oct. Vlissingen, Huis, De VVoitf. 6 O. WSoub. Meubelen, 'J'ak. 10 Middelburg, Inspan, Verheij 10 Kitthem, Hofsteedje, Tak 12 Krabbendijke, Afbiaak, De Vos. 12 Middelburg, Scheepsaf braak, Tak. 15 Middelburg, Buitenplaats, Tak. 15 Middelburg, Meubelen, Notarisbo's. 19 v Wissekerke, Hof, tede, H uvcrs. Middelburg, Houtwaren, Verhuist. 23 - Middelburg, Meubels, Balans 1) 4. 29 Cortgene, Hofstede, Koelof, Tak en Slegt 30 O. W. Soub, Inspan, Tak. 31 Kitthem, Inspan, Tak. keuken ging en de deur van de studeerkamer weer dicht was, begaf ik mjj naar boven om mij gereed te maken voor de thee. Aan dien maaltijd had ik een schuldig gevoel, omdat ik niets zei van mijn wandeling. Mijnheer hield mij 's avonds in het salon om hem te begeleiden, totdat mevrouw naar boven was gegaan, naar de nieuwe kamer, die zij thans bewoonde. Toen zij weg was, vertelde hij mjj nog veel van de schoonheden der Middellandsche zee en zei dat ik aan die kusten veel gelukkiger zou zijn dan ooit te voren dat geloofde ik ook omdat ik zoo dicht bij Lo renzo zou wezen. Hij vroeg of ik niet benieuwd was haar de mooie japonnen, die moeder voor mij koopen moest en zei dat ik er uit zou zien als een prinses, als ik gehoorzaam was en alles deed wat mij gezegd werd. »Gij behoeft niet bang te zjjn dat ik dat niet doen zalmaar gjj moet mjj geen al te mooie kleeren geven daar voel ik mjj niet in thuis." »Gij zult er spoedig aan gewennen" zei hjj met een zonderlingen glimlach. »Er is niets, waar vrouwen gauwer aan gewennen dan aan mooie kleeren, kostbaarheden, een lui leven en kussen." Ik hield natuurljjk van de kussen van Lorenzo maar de toon, waarop de heer Rayner dit zei, deed mjj pijn en joeg mjj het bloed naar de wangen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2