Laatste Berichten. BUITENLAND. 58 FEUILLETON. BLZBNHOF. Verkoopingen en aanbestedingen- Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen, y M- Duitscha volk zal Bismarck erkentelijk blijven, maar de nagedachtenis van Frederik, den held en den vriend der humaniteit, zal het volk dier baarder zijn dan ooit." Een woelige Boulangisten vergadering werd Vrijdagavond te Parijs gehouden. Een motie van hertrouwen in de hervormende en democra- tische^j^litiek van Boulanger werd aangenomen. Minffer goed ging het Naquet, den trouwen vriend van den generaal. Hij wilde te Marseille in het Eldorado een voordracht over de herzie ning en de zegeningen van het Bonlangisme houden, maar werd uitgefloten en uitgejouwd en moest ten slotte de zaal verlaten. In een club van vertrouwde aanhangers van Boulanger heeft daarop Naquet zijn voordracht gehouden, maar dit was prêcher des convertis. In die of een andere vergadering te Marseille was door den senator Naquet beweerd, dat Goblet, ter wijl hij minister-president was, van den keizer van Rusland een voorstel had ontvangen betrekkelijk een Fransch-Russische alliantie,dat echter Rouvier, toen deze Goblet als hoofd van het kabinet opvolgde, van dit voorstel Bismarck had in kennis gesteld, onder mededeeling dat hij het niet aan genomen had. Behalve Goblet verklaart ook Flourens, in het kabinet-Rouvier minister van buitenlandsche zaken, Naquets beweringen voor een verzinsel. Keizer Wilhelm II heeft een wijziging be volen in de keizerlijke attributen en insignes den troon, de kroon, het blazoen, den standaard, den arend en den mantel. Welke wijzigingen de keizer wenscht is onbekend. De Pruisische spoorwegbesturen hebben een aanschrijving van den minister van openbare werken ontvangen, waarbij het den spoorwegbe ambten verboden wordt gedurende hun diensttijd een andere dan de Duitsche taal te spreken. Deze maatregel schijnt genomen te zijn bijzonder met het oog op de spoorwegbeambten in de provinciën Sleeswijk Holstein en Posen en een spoediger Germaniseering ten doel te hebben. Tot lord-mayor van Londen gedurende 1889 is gekozen de alderman James Whitehead. James Whitehead is 54 jaar oud en sedert 1882 alderman. Hij is een aanzienlijk koopman en geavanceerd liberaal. Te Londen zijn Zaterdagnacht opnieuw twee vrouwen vermoord, geheel onder dezelfde omstandigheden als de moord in Whitechapel, plaats had en in de nabijheid dier plaats. Bij de oefeningen der artillerie bij Wiener Neustadt, die door keizer Frans Jozef werden bijgewoond, werd het bevel om het vuren te staken door den wind niet gehoord. Toen de keizer met zijn staf naar de beschoten schans reed, werd nog een schot met scherp gelost. De kogel vloog over den keizer heen en sloeg voor hem in de schans. Berichten uit Zanzibar melden, dat de toe stand van den handel aldaar treurig is. Er dreigen faillissementen. De Britsche consul heeft den uitvoer van wapenen verboden, daar de inlandsche stammen in grooten getale ongewapend naar de kust trekken. De Duitschers zijn overal wegge jaagd of vermoord, behalve op twee kustplaatsen, waar zij scheepskanonnen ter beschikking hebben. De inlanders weigeren der Sultan te gehoorzamen. Zij betwisten zijn recht om hun land over te doen aan vreemdelingen. Te Gleichenberg laat koning Milan langza merhand alle Servische staatslieden komen om te beraadslagen over de echtscheiding. Het is een congres in optima forma. Het denkbeeld van een schikking is geheel opgegeven en daar het consistorie weigert de scheiding uit te spreken zal man waarschijnlijk stemmen voor de oplossing der kwestie door de Skoepschtina. De geruchten over een ministerieele crisis houden trots alle logenstraffingen der regeering aan. Zaterdag te Jacksonville 85 nieuwe gevallen van gele koorts en 5 sterfgevallen. Tengevolge van de koudere temperatuur neemt de epidemie af. Te Berlijn zijn de nationaal-liberalen en conservatieven het niet eens geworden over een gemeenschappelijk candidaat bij de aanstaande verkiezingen, wijl de conservatieven Stöcker niet in den steek willen laten. VAgence Stefani spreekt de verontrustende geruchten, welke er aangaande den gezondheids toestand van koning Humbert in omloop gebracht zijn, tegen. Gisterenmorgen had in de St. Pieterskerk de doodenmis plaats, die door den paus. bediend werd. Meer dan 20,000 personen waren tegen woordig, die Leo XIII, toen hij gezeten op de Sedia gestatoria verscheen, begroetten met »Leve de paus", terwijl de vrouwen met haar zakdoeken wuifden. Met buitengewonen luister werd de plechtigheid voltrokken. Bij de verkiezing van een lid voor den senaat is in het dep. Haute Marne Darbot, repu blikein, gekozen. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat keizer Wilhelm op zijn reis naar Stuttgart Darmstadt gepasseerd is zonder er zich op te houden. Den groot-hertog van Hessen, schoonzoon van koningin Victoria, schijnt de keizer geen Antrittsbesuch te Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXV. Bij het uitgaan der kerk vond ik gelegenheid om mevrouw Manners te spreken en vroeg haar bedeesd of zij mij ook een boodschap kon geven om 's middags aan Mand Reade te brengen. .Lorenzo schreef dat ik het u vragen moest want hjj is er op gesteld dat mijn volgende brief bij den haren ingesloten wordtwaarom zei hij niet; maar hij drong er sterk op aan." »Ach kind, het is zoo jammer dat jonge lieden altijd zooveel omwegen moeten gebruiken. Ik weet niet of mijnheer Manners dat zal goed keuren. Maar ik heb Lorenzo beloofd u te helpen en er is eigenlijk geen kwaad in dus ik zal het maar doen. Kom na de middagkerk in de pastorie, dan zal ik u een pak tractaatjes voor haar geven." Toen ik bij den heer en mevrouw Rayner terug kwam hoorde ik dat de eerste den heer Reade den raad gaf om zijn zilver veiligheidshalve naar brengen. Heden morgen te 9 uren werd de keizer te Munchen verwacht, waar hij tot morgen avond blijft. De Hongaarsche ministers zullen te Weenen bij de ontvangst van keizer Wilhelm tegenwoordig zijn. Zaterdag werd in den Oostenrijkschen landdag het voorstel der Duitsch-nationalen en anti-semieten betrekkelijk de begroeting van keizer Wilhelm behandeld. Na een redevoering van dr Kopp, die namens de commissie van rapporteurs op verwerping aandrong en na een scherpe rede van den stadhouder, werd bet voorstel met algemeene stemmen op drie na verwerpen. In den Franschen minnisterraad heeft de minister van marine medegedeeld dat de toestand in Tongkin veel verbeterd is. Groote benden rebellen zijn uiteengejaagd. De cholera neemt af. Naar de Temps verneemt, zal de regeering een wetsontwerp indienen tot herziening der consti tutie, hetwelk echter niet de opheffing van den senaat en van het presidentschap der republiek zal behelzen. Te Birmingham werd Zaterdag de jaarlijk- sche vergadering van de Iersche Nationale liga gehouden. Uit het verslag bleek, dat de liga 525 onder-afdeelingen met 32.747 leden telt. De ontvangst bedroeg 2.798 pd. st. O'Connor, die presideerde, voorspelde de spoe dige nederlaag der conservatieven, terwijl Mac- Carthy het gedrag van Chamberlain, denpolitieken afvallige, hekelde. Moties van vertrouwen in de politiek van Pamell en Gladstone werden aangenomen. Te Genève en te Neufchatel zijn erpstige onlusten uitgebroken door het optreden van het Reddingsleger, zoodat de overheid alle Salvatio- nistische bijeenkomsten heeft verboden. Het volk te Genève deed een aanval op de vergaderplaats van het leger, en verbrijzelde de vensterruiten. De mannelijke aanvallers schoten met revolvers in het rond, terwijl de vrouwelijke petroleum uitgoten. De Belgische postboot van Ostende op Dover Prince Badouin heeft Zaterdag een sloep uit Heyst in den grond gevaren. Drie man der bemanning kwamen in de golven om, de beide anderen wisten zich te redden. De jury te Spa heeft uitspraak gedaan. Bij den schoonheidswedstrijd werd de eerste prijs van 5000 francs toegewezen aan mej. Martha Soucaret, een 18-jarige schoone uit Guadeloupe, de tweede van 2000 francs aan mej. De la Rosa, een 16-jarig meisje uit Ostende, en de derde van 1000 francs aan eene 23-jarige dame Marie Stevens uit Weenen. Generaal Campenon, de gewezen Fransche minister van oorlog, heeft in het Bois de Bou logne zijn been gebroken. Terwijl de generaal een rit te paard maakte, reed een jongmensch op een hollend paard tegen hem aan. Beide ruiters werden uit den zadel gelicht. De een stond ongedeerd op, maar generaal Campenon moest met een gebroken been naar zijne woning worden vervoerd. Te Kanton is het electrisch licht voor het eerst gebruikt. Het paleis van den onderkoning is met 100 Edison-lampen verlicht. Valt de proef goed uit, zoo zal de geheele stad door electrici- teit verlicht worden. Dezer dagen zal een monument voor den Beierschen koning Lodewijk II geplaatst worden- in het park van het kasteel Berg, dicht bij de ongeluksplek aan den oever van het meer, waarin hij omkwam. Het is een zuil van graniet, be kroond door een gegoten kruis en staande op twee groote marmeren blokken. Het geheel is ongeveer zeven meters hoog. Keizer Wilhelm brengt voor het dochtertje van de Oostenrijksche kroonprinses een pop mede, die zes woorden spreken kan en een keurig net uitzet bezit. De pop is een geschenk van keizerin Frederik aan het jonge prinsesje. De zoon van Bazaine, thans onderofficier in het Spaansche leger, is van plan de gedenkschriften zijns vaders in het licht te geven. Te Crefeld werd Donderdag avond de schrijf lessenaar verkocht, waaraan Karl Wilhelm de .Wacht am Rhein" componeerde. De Crefelder liedertafel, wier directeur Wilhelm indertijd was, kocht het stuk aan voor 335 mark. Verleden week bezocht de Grieksche kroon prins met keizerin Frederik (Victoria) en haar dochters het kerkje te. Alt-Geltow bij Charlotten- burg, waar keizer Frederik negen dagen vóór zijn dood nog een bezoek bracht en naar het orgelspel van zijn dochters luisterde. Een gedenksteen in de kerk is aan dat laatste bezoek gewijd. De keizer schreef toen nog met sidderende hand in den bijbel op het altaar »Friedrich I. R." Na zijn dood verlangde de keizerin dat blad te zien. De geheele bijbel werd naar het slot Friedrichskrone gebracht en allen die bij het laatste bezoek van den keizer tegenwoordig waren, met de keizerin aan het hoofd, schreven hun naam onder den zijnen. De gemeente Alt-Geltow bewaart n u dit boek als een kostbaar legaat en van alle kanten komt men derwaarts om dit souvenir van keizer Frederiks laatste uit stapje te zien. de bank te Beaconsburgh te laten brengen. .Gij weet diefstallen zijn epidemisch en wij zullen zeker nog wel van meer hooren," zei hij. .Eerst was het bij lord Dalston, nu bij Sir Jonas gewoonlijk blijft het niet bij twee. Weet gij nog wel dat er eenige jaren geleden vijf groote dief stallen" in zes weken plaats hadden Het zou mij niet verwonderen als we nu weer iets der gelijks moesten beleven." .Zij zullen mijn kleine beetje wel met rust laten. Dat is niet de moeite waard," zei de heer Reade met onverstoorbare kalmte. .Als Lorenzo thuis was zou ik hem den rommel misschien laten inpakken maar daar kan ik mij zelf niet mee bemoeien, en als ik alles op een kar laad en naar Beaconsburgh zend, loop ik gevaar dat het van den dijk rolt. Het moet dus maar thuis in de oude kist blijven. Ik heb Willemsen een geweer gegeven, maar ik geloof dat hij er nog meer van zou schrikken dan de dieven en ik slaap met een revolver naast mij meer kan men niet doen." .Denkt gij dat de dieven gepakt zullen worden, mijnheer Rayner?" vroeg Gregson, de timmerman, bescheiden. .Dat is volstrekt niet waarschijnlijk", zei de heer Rayner op beslisten toon.het zou alleen kunnen als zij een paar even sluwe kerels In een groot pak, dat per spoortrein uit Warschau te St. Petersburg aankwammaar, wegens onvoldoend adres, niet bezorgd kon wor den en geopend werd, heeft men het lijk van een jonge schoone vrouw gevonden. Het bleek een 28jarige koopmansdochter te zijn, die in dienst der geheime politie stond. Men verdenkt de nihilisten van den moord, nadat zij in haar een verspiedster hadden ontdekt. Er zijn reeds 40 verdachte personen in verband met dezen moord in hechtenis genomen. Zekere heer E., eene villa bewonende tusschen Vincennes en Joinville-le-Pont, ging onlangs op reis en liet het huis in de hoede van een ouden concierge. Dezer dagen nu meldde zich 's ochtends vroeg iemand aan, die op de deur een biljet plakte, aankondigende dat de inboedel dien mid dag zou worden verkocht, 's Middags verscheen dan ook een afslager en twee of drie bieders. De toegewezen meubelen werden onmiddelijk op groote wagens geladen en weggereden. De con cierge gaapte alles in verbazing aan, zich ergeren de over de onbeleefdheid van zijn heer, die hem niet gewaarschuwd had. Sedert is natuurlijk gebleken, dat de hals door eene dievenbende is bedrogen. 1 Oct., des morgens te 8 uren. Yerwacht: W. wind. Thermomet.e. rstand te Middelburg. I Oct. 's morgens 8 uren 4-6 gr. 's middags 12 uur 53 gr. '8 avonds 4 uren 43 gr. F. Door den notaris Pilaar werden Zaterdag avond in de Prins van Oranje voor de heeren Foudraine en Yan der Peil geveilddrie nieuwe gebouwde huizen met erven benevens een dubbel woonhuis met schuur en erf en een perceel tuin grond, staande en liggende op Bekaf te Goes. Van alles in massa werd kooper de heer A. Foudraine voor 4375 bijkomende 12^ on kosten. Ten overstaan van notaris Paardekooper Overman is Vrijdag 11. te Oudelande voor G. Hof- fins geveildlo een hoefje te Oudelande groot 0.30.90 H. A., kooper H. A. Mol te Oudelande voor 540 en 25 voor roerend goed2o 74 aren boomgaard aldaar, kooper An Ruisaard te Oudelande voor 705 per gemet is 1329.51; 3o 73 aren bouwland te Baarland, kooper W. de Jager te Oudelande voor f 400 per alsvoren is f 744.14 benevens 25 voor klaver; 4o 0.72.62 H. A. idem aldaar, koopers C. en A. van de Guchte te Baarland voor 382 per alsvoren is f 706.95; 5o 0.86.34 H. A. idem aldaar, kooper A. Karelse te Baarland voor 400 per alsvoren is 880.12; 6o 0.61.10 H. A. bouwland aldaar, kooper H. A. Mol voornoemd voor 404 per alsvoren is 629.06 en 7o 0.46.14 H. A. idem te Ellewoutsdijk, kooper J. van der Pijl te Oudelande voor 344 per als voren is 404.49. Onkosten van verkoop 12J Bij de door de dorpsvereeniging Landbouw belang te St. Maartensdijk gehouden aanbesteding van 36000 K. G. Superphosphaat, waarvoor 3 inschrijvers waren, was minste inschrijver de heer Salomonson te Rotterdam voor ƒ3.09 per 100 K. G Van 29 September tot 1 October. Middelburg. BevallenC. Heersma, geb. Van Schaik, z. M. C. Hendrikse, geb. Meeuse, z. M. Dingemanse, geb. Crucq, z. P. J. Freekenhorst, geb. Puijpe, d. G. van Oers, geb. Pluijmers, d. J. C. Vermeulen, geb. Koenegras, z. M. Coulon, geb. Van Heumen, z. M. J. C. Pieterse, geb. Van de Poll, d. Van 22 tot 29 September. Goes. Bevallen: P. van der Bliek, geb.Dep» z. J. Vaes, geb. Nieuwersteeg, d. S. M. Schipper» geb. Paassen, d. P. Verhaagen, geb. Cornelisse, z- M. H. van Goethem, geb. V. d. Wijngaard, z- P. S. Romijn, geb. Nonnekens, z. Overleden A. J. Wierkx, z. 7 m. I. Pieper, man van N. Murre, 76 j. J. Cloosterhuis, ongeh. z. 25 j. J. Kleijnepier, vrouw van K. J. Walraven, 25 j. J. van Loo, vrouw van J. Snoep, 55 j. F. G. Riggaart, man van C. Opperman, 66 j. (te Leiden) Zierikzee. BevallenC. M. Broodman, geb. Sigmond, z. A. C. Kramer, geb. De Graaij, d. J. A. de Looze, geb. Kooman, z. A. M. Quist, geb. Janse, z. M. Kouwenberg, geb. Keuvelaar, z. A. Antheu- nisse, geb. Simmers, d. OverledenJ. de Weerdt, man van B. H. Laroi, 65 j. C. van den Bout, wede van H. W. H. van Maenen, 70 j. tegenover zich hadden, maar dat hebben zij niet. Een gewone rechercheur lijdt aan het alge meen gebrek van onontwikkelde lieden hij heëft geen hulpmiddelen. Een dief, die knap genoeg is om juweelen te stelen, heeft de talen ten van een generaal. Hoe brutaler hij is, des te meer kans heeft hij van tè slagen. Ondanks al zijne mislukte pogingen houdt de rechercheur zich voor onfeilbaar. Als ik een dief was, zou ik de diefstallen zoo dicht mogelijk onder de oogen der politie plegenvan zoo'n waagstuk verdenkt men iemand nooit." »Ja, het is altemaal heel mooi", zei een der dorpelingen, die vond dat mijnheer nu toch wel wat ver ging; .maar als het er op aan kwam en de rechercheur er was, zoudt gij niet moediger zijn dan wij een van allen, denk ik." De heer Rayner lachte goedig en zei dat hij wel gelijk kon hebben; en ik hoorde den man bluffen dat hij mijnheer eens op zijn plaats gezet had, daar hij toch wel wat heel veel praats had voor een liefhebber-vioolspeler, die met al zijn drukte toch niet zooveel knapper zou zijn dan zij een van allen. Aan tafel trachtte mijnheer zijn vrouw weer over te halen om mee naar Monaco te gaan en riep mijn hulp in, die ik gaarnejverleende. Maar Heden middag te half vijf trad het bataljon der dd. schutterij in marschtenue op den Dam alhier aan en marcheerde met de muziek aan het hoofd naar het Molenwater. Daar werd door den majoor-commandant een inspectie over den troep gehouden en werden de nieuw benoemde en bevorderde officieren met eene toespraak geïnstalleerd. Zooals wij reeds meldden wordt de tot le luit. benoemde heer Van Nooten ingedeeld bij de le comp. en de 2e luit. D. J. Brakenburg bij de 2e comp. Amsterdam. In de heden gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der Nederlandsche bank zijn goedgekeurd de voorstellen tot verlenging der vennootschap. Eeveneens werd goedgekeurd eene wijziging der statuten, waardoor de staat regelmatig in de winst deelt overeenkomstig de wet, door de kamers bereids goedgekeurd. Londen. Volgens een bericht aan den Times uit Zanzibar zijn alle Duitschers te Kiwa vermoord, wat de bemanning der kannonneerboot niet kon beletten wegens de moeielijke ontscheping. Een Engelsche kannoneerboot ondersteunde de Duitschers. Uit Lendi zijn de Duitschers gevlucht. De Britsche onderdanen verlaten Bagamoyo. Triville. Bij een gastmaal heeft de minister Goblet de verkiezing van Boulanger betreurd en verklaard, dat diens staatkunde tot een afschu welijk avontuur, tot de dictatuur, de anarchie en de binnen- en buitenlandschen oorlog moest leiden. Het grootste kwaad heerschte thans zeide de minister in de verdeeldheid der meerderheid van de kamer. Hij hoopte van de verkiezingen in 1889 een kamer, die rust en welvaart brengt. Wanneer Bismarck met de gerechtelijke ver volging tegen den uitgever van keizer Frederik's dagboek beoogd heeft, wat men algemeen gelooft, verdere .onbescheidenheid" te voorkomen, zoo heeft deze pijl zijn doel voorbij geschoten, want gelijk alle dwangmaatregelen bewerkt de bedrei ging van het proces een tegenovergestelde uit werking van hetgeen men verwachtte. Onmid dellijk na de bekendmaking in den Reichsanzeiger van het besluit des rijkskanseliers, bevat de Kieler Ztg een uitvoerig stuk uit het dagboek van keizer Frederik gedurende den oorlog van 1866, een beschrijving van den slag bij König- gratz gevend. Nog in een ander opzicht schijnt Bismarck met zijn bericht zijn doel te zullen missen. Het stond bij hem en begrijpelijkerwijze bij zijn getrouwen journalisten-staf vast, dat men bij de openbaar making van het uittreksel te doen had met een Wahlpuff der Freissinnigen. Wat verneemt men echter Vermoedelijk is de man, die het uittreksel publiceerde, prof. Geffcken, een gematigd conservatief, vroeger gezant der Hanzesteden te Berlijn, daarna hoogleeraar te Straatsburg en een rechtsgeleerde van naam, vooral op het gebied van het volkenrecht. In volkenrechtelijke twist vragen werd hij dikwerf om raad gevraagd. Maar de heer Geffcken is niet slechts conservatief, hij is tevens orthodox en heeft met andere piëtis tische conservatieven een verzameling van Christelijke geschriften voor de jeugd uitgegeven. Dit dan zou de man zijn, die volgens Bismarck »naar revolutie en binn en- landsche rustverstoring" streeftWanneer men nu verder nog bedenkt, dat de redacteur van den Rundschau, Julius Rodenberg, nationaal-libe- r a a 1, ja bijna v r ij-c ónservatiefis wat blijft er dan, indien Geffcken werkelijk de uitgever is, van de beschuldiging tegen de Duitsch- vrjjzinnigen over? Veeleer zou er dus sprake zijn van een .streek" der middelpartijen, der .rijksgetrouwe" partij Welk een halsbrekende achterwaartsche buite ling moet de Köln. Ztg hu maken om weder op het goede punt te staan te komen, want Zater dag nog schreef dit blad .Wat echter ook het juridisch resultaat moge zijn van het opzienbarend proces, zeker zal het onweder, dat vorst Bismarck boven de hoofden zij antwoordde strak en stijf dat zij niet van reizen hield, niet wel genoeg was en liever op Elzenhof bleef. Zij voegde er op denzelfden werktuigelijken toon bij dat het Haidee en mij zeker goed zou doen en dat het heel lief van mijn moeder was om mee te gaan. Na het eten ging ik naar mijn kamer, waar Haidee bij het vuur zat te dommelen. Ik kon dus mijn brief aan Lorenzo vervolgen en vertelde hem alles wat er gebeurd was. Hoe Sara belet had dat ik hem Woensdagavond zag, en hoe zij mijn brief Donderdag uit den tasch gehaald had van het bezoek van den heer Carruthers om ons den diefstal mede te deelen, van den val van Sara en haar ijlen over een slechten man, Jacob Woodfall, van de thuiskomst van den heer Rayner en zijn plan om met ons naar Monaco te gaan. De hoop om Lorenzo terug te zien had alle bedenkingen over die reis verdreven, en ik snakte reeds naar Vrijdag. Vervolgens vertelde ik hem dat ik zware vermoedens aangaande den diefstal had, welke ik aan den heer Rayner had meegedeeld, die ze echter niet zoo erg scheen te vinden als ik, maar mij verzocht had er met niemand over te spreken, eer hij een onderzoek had ingesteld. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2