N#. 233. 131e Jaargang. 1888; Dinsdag 2 October. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 1 October. Kerknieuws. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters tvorden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg. MIDDELBIIRGSO Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Donderdag den 4 Oct. a. s., van des voormid dags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 1 October 1888. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCEORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De Java Bode verklaart zich nadrukkelijk tegen het besluit, waarbij de heer E. P. C. Sol tot lid der algemeene rekenkamer in .Indië wordt benoemd. Het blad zegt o. a. »Het staatsbelang eischte de benoeming van den heer Sol niet, veel minder nog op dit oogenblik. Integendeel, kieschheid verbood haar thans, juist inzicht van koloniaal beleid ook voor het vervolg. Een minister van koloniën mag niet op zulk een wijze het onrecht trachten te vergoeden, dat naar zijn inzien door een vertegenwoordiger des konings in de koloniën is gepleegd." Dr Mezger zal dus Amsterdam verlaten en als reden hiervoor wordt opgegeven, onhebbelijkheden waaraan des dokters patiënten blootstaan. Die reden verheugt ons daarom, zegt de Delftsche Opmerker, omdat daarin de zekerheid gelegen is van een spoedige terugkeer van den beroemden arts naar Amsterdam. De illusiën die dr M. zich schept omtrent de Duitsche straatjeugd zullen spoedig in rook opgaan. De Duitsche straatjon gen is geen haar beter dan zijn Nederlandsche collega. Een afwisselend verblijf van meer dan tien jaren, laatstelijk ruim acht jaren aan één stuk, heeft ons geleerd, dat een vreemde vorst of vorstin in Duitschland minstens evenveel bekijks heeft als in Amsterdam. Onhebbelijkheden van het proletariaat is nu eenmaal een internationale kwaal. Zij bestaat in Nederland zoowel als in Duitschland, Engeland en elders. Geen politie ter wereld, ook de Duitsche niet, is in staat ze te voorkomen, tenzij men te haren behoeve al omtegenwoordigheid uitvinde. Op verzoek van de staatscommissie voor de voorbereiding der regeling van den militairen dienstplicht zijn de commissarissen des konings door den minister van binnenlandsche zaken uit- genoodigd, hem voor die commissie te doen toe komen eene numerieke opgaaf van de beroepen of bedrijven, zoowel van hen, die in 1886 en 1887 hun militairen dienst hebben doen vervullen door een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar, als van hunne ouders. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, mr C. Pijnacker-Hordijk, op den 28en September jl. te Batavia aangekomen, en heeft hij den vol genden dag het bestuur aanvaard. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg mr F. J. Sprenger Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Winschoten, ter standplaats Stadskanaal, gemeente Wildervank, M. A. Vroom, thans no taris te Stads-Vollenhove, terwijl aan mr I. J. J. van den Helm, op zijn verzoek, met ingang van 1 November a., eervol ontslag is verleend als notaris te Maarseveen. Aan mr A. R. van Bel, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag ver leend als raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, onder dankbetuiging. Mr O. W. Star Numan, griffier van de Eerste kamer der Staten-generaal, is benoemd tot curator der rijks-universiteitj te Leiden. De installatie van den nieuwbenoemden burge meester van Vlissingen is nog een drietal weken uitgesteld. Zondag ochtend kwamen te Vlissingen, met het stoomschip Prins Hendrik van Londen aan H. K. H. de hertog en de hertogin van Saksen- Meiningen, die per aansluitenden sneltrein via Keulen hunne reis naar Duitschland voortzetten. Lek de Clercq, na onderzoek en goedkeuring zijner geloofsbrieven, beëedigd en geïnstalleerd. De rekening van het waterschap over 1887 werd goedgekeurd in ontvang op 185606.96:, in uit gaaf op ƒ159273.871, alzoo met een goed slot van f 26333.09terwijl de rekening van het reservefonds over 1887, vastgesteld in ontvang op 2762.67 en in uitgaaf op ƒ2830.14;, sloot met een nadeelig slot van 67.47. De waarde, in het reservefonds op 15 September 1888 aanwezig, bedroeg 67982.28. Het dijkgeschot voor 1889 wordt vastgesteld op hetzelfde cijfer als voor 1888. Een voorstel van het dagelijksch bestuur tot wijziging van het reglement op het bestuur, strekkende om Noordwelle te laten vervallen als gemeente voor de 2e zitting bij verkiezing van hoofdingelanden, werd aangenomen, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. De postbladen worden, volgens eene door de postkantoren ontvangen aanschrijving, op den 15den October a. s. ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de postbladen iets in te sluitenmocht dientengevolge het gewicht 15 gram te boven gaan, dan is ook het hoogere port verschuldigd, voor de brieven van hetzelfde ge wicht bepaald, welk port links van het opschrift »postblad" door frankeerzegels is te verantwoorden. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen, naar het buitenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wanneer de postbladen, blijkens eene verklaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van de handteekening of paraaf van den afzender voorzien zijn. Zondagmorgen werd te Yerseke het orgel in de Ned. Herv. kerk ingewijd. De predikant sprak, zoo schrijft men ons naar aanleiding van Openb. 14 v. 2 en 3 eene rede uit. Hoewel het orgel niet nieuw is, is het toch voldoende voor het kerkgebouw en zeker krach tig genoeg. In de keuze van den organist is de kerkeraad gelukkig geweesthij heeft bewezen uit het instrument te kunnen halen wat er in zit. De plechtigheid lokte veel bezoek, en nog meer de orgelbespeling van Zondagavond, die afgewisseld werd door verschillende zangstukken der zangvereeniging Excelsior en het zingen dei- gemeente. De nieuwe kerk van de Ned. Ger. (dolee- rende) gemeente te Axel, werd 11. Zondag door ds F. W. J. Wolf ingewijd die tot tekst had genomen Ps. 46 verzen 4, 5 en 6. De kerk, staande aan den Noorddam, is een net gebouw met ongeveer 400 zitplaatsen. Eene talrijke schare woonde die plechtigheid bij. De godsdienstoefe ningen werden vroeger gehouden in de bijzondere school. In de Zaterdag te Zierikzee gehouden alge' meene vergadering van het waterschap Schouwen fverd het nieuwbenoemde lid mr J. C. van der De agent van politie H. Trapman alhier is in dezelfde betrekking benoemd te Vlissingen. We schrijven thans 1 October, en, zoo meldt men ons uit Vlissingen, het badseizoen is daarmee gesloten. Wat dit seizoen heeft opgeleverd voor Vlis singen als badplaats we behoeven wel niet te zeggen dat dit zeer weinig is geweest. Een zomer, zooals we dit jaar hebben gehad, kan niet anders dan ongunstig op den bloei eener badplaats werken. Het aantal genomen baden was dan ook weer minder dan het vorig jaar. Er werden in het geheel verkocht 1255 persoonlijke bad- kaarten, eenige boekjes van 30 en ook enkele boekjes van 15 kaarten, terwijl 76 personen een abonnementskaart hadden genomen. In het geheel zijn gebruikt 4000 baden, wat met het vorig jaar een verschil oplevert van 2600. Niettegenstaande de ongunstige resultaten blijven wij toch de hoop koesteren dat, werkt de weers gesteldheid een weinig mede, een volgend jaar betere uitkomsten zal leveren. Onze Belgische naburen hebben ook dezen zomer weder bewezen dat zij steeds gaarne een uitstapje naar Vlissingen maken, en het is toch niet te ontkennen dat zij veel toebrengen aan de leven digheid van Vlissing's duinen, al is het dan ook alleen op Zon- en feestdagen. Ook voor den pachter van het stedelijk bad huis, zoowel als voor dien van het Grand Hotel, maar vooral in het belang van Vlissingen zelf; villen we hopen dat het jaar 1889 een warmer zomer zal brengen, waarbij dan ook èn badmeester èn badman èn badvrouw, (de beide laatsten dit jaar voor het eerst door de gemeente aangesteld) voorzeker zullen profiteeren. Wanneer dan de pier gelegd zal zijn en de badplaats Vlissingen daardoor eene aantrekkelijk heid te meer zal hebben voor inwoner en vreem deling, dan moge het blijken dat zij, die in de toekomst der badplaats geloofden, zich niet hebben vergist. Men schrijft ons uit Vlissingen Het Leger des Heils verheugt zich nog steeds in grooten toeloop. Eiken avond is de zaal stampvol en de temperatuur bijna ondragelijk. De politie doet waarlijk wel goed met te zorgen dat de toeloop niet te groot wordt. Vooral Vrijdag- en Zaterdag avond was er veel volk; en geen won der, kapitein Koopmans en luitenant Pieters hadden Donderdag avond medegedeeld dat in den eerstvolgenden tijd de oefeningen zouden worden geleid door twee vrouwelijke leden van het leger, nl. door s> kapitein" Lock en eene van minderen rang. Zondag waren de vier aangezegde oefeningen weder druk bezochtruim een half uur vóór den tijd van aanvang moest men reeds »queue" maken om binnen te kunnen komen. Toch schijnt het nog enkel nieuwsgierigheid te zijn, die de lieden erheen drijft, ten minste, volgens door den »kapitein" gedane mededeeling waren nog slechts drie personen toegetreden. Naar men zegt is thans ook een skapitein" naar Groede vertrokken om daar een nieuwen veldtocht te openen. Te Arnemuiden had Zaterdagavond iemand de balddadigbeid met kracht een grintsteen te werpen naar een passeerend rijtuig, waardoor een groote ruit werd verbrijzeld. Jammer dat de dader niet kon worden opgespoord, want de on vermogende koetsier heeft een gulden schade bekomen. In het afgeloopen jaar, aangevangen met 16 leden, zag de gymnastiekvereniging Hercules te Goes haarledental tot 28 stijgen. Dat getal is thans tot 24 teruggegaan, en er zijn een 60 donateurs. In 1887 bedroegen de ontvangsten 312.17en de uitgaven 269.711, zoodat de rekening een batig slot oplevert van 42.46. In de jaarvergadering Zaterdag gehouden werden de aftredende bestuursleden de heeren W. Koster, voorzitter, F. Q. C. den Hollander, vice- voorzitter, I. Wessel, secretaris, A. Foudraine, 2e secretaris en J. M. Bartelse, penningmeester allen herkozen. Op nader te bepalen dag in November geeft de vereeniging weder een soirée. Uit Yerseke schrijft men ons De vrees, dat de Zaterdag, de eerste dag der afgeschafte kermis, niet volmaakt rustig zou afloo- pen, is bewaarheid geworden. Gelukkig bepaalde het rumoer zich hoofdzake lijk tot een serenade bij elk der 4 raadsleden, die tegen de kermis gestemd hebben, en tot het werpen met steenen tegen hunne vensters endeuren. Bij een hunner werden tevens eenige ruiten ingegooid. Maar toen om 11 uur de burgemeester de her bergen wilde sluiten, scheen het opzet zich tegen de politie te willen keeren de burgemeester en een veldwachter werden met slijk gegooid. Dit verwekte wel kreten van verontwaardiging, want er bestaat niet de minste wrok of wrevel tegen het hoofd der gemeente, maar het kostte toch heel wat inspanning om den opgewonden troep tot naar huis gaan te bewegen. Ongeveer 12 uren waren de herbergen en koffiehuizen eindelijk ge sloten, waarna weer intrad. Geruchten van nog erger ongeregeldheden en wraaknemingen tegen de 4 bedoelde raadsleden hebben den burgemeester doen besluiten een bri gade van 17 rijksveldwachters tegen Maandag en Dinsdag aan te vragen. Twee personen zijn een nacht opgesloten geweest tegen enkele belhamels is proces-verbaal opgemaakt langzamerhand de orde en stilte Zaterdag is te Rotterdam verkocht een aan deel van 1000 in de Zeeuiosche Stoombootmaat schappij te Middelburg, voor 27| pet. 5,.De afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Ty pografenbond heeft dezer dagen in eene huishou delijke vergadering hare afkeuring er over uit gesproken dat het zetterspersoneelbenoodigd voor eene drukkerij te Amsterdam waar eerlang een reeds bestaand dagblad zal worden gedrukt, zal worden samengesteld uit zoogenaamde half- zetters en jongmaatjes, zoodat tal van vakge- nooten, [diej er dusver voor arbeidden, tot werke loosheid worden veroordeeld. Zij dringt er ten sterkste op aan »dat alle te Amsterdam bestaande typographische vereenigingen de handen zullen ineen slaan, ter bestrijding van praktijken, die gelijk deze in hare gevolgen verderfelijk zijn voor de ontwikkeling van het vak, en het indi vidueel belang zijner beoefenaren, en die, als direct gevolg der concurrentie, ook andere patroons tot navolging zouden kunnen verplichten". Zaterdagavond hield men eene meeting over deze aangelegenheid in het Werkmansgebouw. Na afloop der vergadering begaf zich eene groote schaar naar de Warmoesstraat bij wijze van be tooging. De politie was echter aldaar goed ver tegenwoordigd en voorkwam onordelijkheden waarna men zingende huiswaarts keerde. Te 's Hertogenbosch werd verleden week een verpleegde in het Oude Mannen en Vrouwen huis door een voorthollenden houd omvergeloopen. Zij werd inwendig zwaar gewond opgenomen en overleed eenige oogenblikken daarna. Te Zwolle lokte een kwartjesvinder een boerenknecht uit Haerst in een logement, onder voorgeven boter van zijn baas te willen koopen. Spoedig voegden zich een tweetal even nette heeren bij hen en gezamenlijk wisten zij den knecht 90 afhandig te maken. Het drietal is in handen der justitie. Terwijl de brugwachter| der kleine brug aan de Merwedekade te Dordrecht gisteren bezig was de brug open te draaien, geraakte een zesjarig knaapje met het hoofd tusschen de brug en een lantaarnpaal, waar de brug langs draait, waarbij het hoofd zoodanig gekneusd en verwond werd, dat het kind in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een man der equipage van het stoomschip Prins van Oranje, varende tusschen Enkhuizen en Stavoren, was Zaterdagavond om proviand uitge weest. Bij het terugkeeren aan boord stapte hij bijzijden de brug en viel met het hoofd op een aan den wal liggend bootje. Er bestaat zeer weinig hoop hem in 't leven te behouden. De man is een oppassen'd echtgenoot en vader van drie kinderen. Voor de betrekking van kruier in een Rot- terdamsch hotel, wiens taak in huishoudelijke bezigheden en in boodschappen bezorgen bestaat en waaraan 4 per week met den kost is ver bonden, meldden zich, volgens de Maasbode, ongeveer 80 liefhebbers aan. Onder dezen waren er, die met de rotting in de hand hun diensten aanbodenvoorts een oud-burgemeester, een vroeger rijk landbouwer, twee eertijds gefortuneerde kooplieden, een voormalig opzichter eener Oost- Indische tabaksplantage, een gewezen chef eener suikerfabriek, de noodige politie-agenten, enz. Velen der sollicitanten waren vaders van huisge zinnen. De firma Pears te Londen, bekend door hare geestige en kostbare reclames, verzamelt in de laatste jaren alle schilderijen en beeldhouwwer ken, die betrekking hebben op het baden en het wasschen, en die haar kunnen dienen als reclame voor de Pears' zeep. Al die kunstwerken worden bijeengebracht in een museum, dat thans reeds een grooten omvang heeft; het is een gebouw in Pojnpeiaanschen stijl, met zuilengangen, mar meren kolommen, enz., en dient als toegang naar het en-gros-magazijn van Pears. Voor eenigen tijd was de chef der firma te Am sterdam hij werd voor de som van 2000 eige naar van het veelbesproken schilderstuk, dat zulk eene groote rol speelde in het proces Dumoulin— Otterbein. Deze schilderij, van den schilder De Witt, uit de 17e eeuw, bevat o. a. eenige vrou wenfiguren die bezig zijn met het blazen van zeepbellen. Vad Vrijdag had ten huize van den uitgever van keizer Frederikg dagboekpiof. Geffcken, die tegenwoordig te Hamburg woont, een huiszoeking plaats. Geffcken zelf vonden de rechterlijke amb tenaren niet tehuis, daar deze zich naar Helgo land had begeven. Zaterdagavond is hij te Hamburg teruggekeerd en in voorloopige hechtenis genomen. Prof. Geffcken stond op goeden voet met den groothertog van Baden. Daar men het niet waagt den groothertog zelf te verdenken, veronderstelt men, dat de minister Von Roggenbach, den ver trouwden raadsman van keizer Frederik, aan prof. G< ffeken, die hem somwijlen bezocht, het manus cript gaf. Ook wordt de naam van Keudell, oud-ambas sadeur op het Vaticaan, genoemd. In Engeland is men over Bismarcks rapport over het dagboek zeer ontstemd. De Neue Freie Presse is van oordeel, dat het proces en de wijze waarop dit is ingeleid niet tot den roem van den rijkskanselier en de dynas tie in Duitschland zal bijdragen. Het requisitoire is niet tegen de zoogenaamde vervalschers of de onbescheiden uitgevers van het dagboek gericht maar tegen de vrijzinnige partij, die blijkt niet zoo vijandelijk gezind tegen het rijk te zijn, als Bismarck het sedert 10 jaar wil doen gelooven, daar een keizerlijke prins, een keizer haar denk beelden en overtuiging heeft gedeeld. Wat Bismarcks wederleggingen betreft, wijst de Neue Fr. Pr. op verschillende onjuistheden. »Het is niet de staatsman maar de partijman die gesproken heeft; het is niet de liefde voor het volk maar de onoverwinnelijke afkeer van een politieke partij, die zijn pen bestuurde. He|

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1