Laatste Berichten. 5" FE U rLL ETO N7~ ELZENHOF. Kerknieuws. Verspreide Berichten. Verkooplngen en aanbestedingen. Onderwijs. Weerkundige Waarnemingen. sluitend hare leden onder de hoogere, meer gefor tuneerde standen, ja zelfs onder de hoogste staats ambtenaren treden openlijk als concurrenten op, daar ze ook aan niet-leden leveren, vinden steun in protectie, bedienen zich van machtspreuken welke van dien kant gepredikt onvoor waardelijk als geloofwaardig worden aangenomen, en werken bovendien met een bedrijfskapitaal door de leden onderling gestort en onder 't beding van contante betaling. Wijl deze wijze van concurreeren afmattend werkt voor handelaar en winkelier, dien stand met geheelen ondergang bedreigt, er op ingericht is een schakel te lichten uit de maatschappe lijke keten en bij eene consequente toepassing onvermijdelijk daartoe leiden moet, wenschen de onderteekenaars een bond op te richten die zich> in hoofdzaak ten doel moet stellende belangen van handel en industrie in het algemeen en van den winkelstand in het bijzonder te bevorderen en de verkeerde toepassing van het coöperatieve stelsel te bestrijden door alle gepaste en doel treffende middelen. Daartoe wordt de steun van alle handelaar3 gevraagd. Men schrijft ons uit Zierikzee De commissaris des konings in Zeeland, die Zondagavond jl. alhier arriveerde en bij het lid van Ged. staten, den heerHeijse, zijn intrek nam, bezocht Maandag de gemeenten Haamstede, Burgh, Renesse, Noordwelle en Serooskerke, Dinsdag El- lemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brouwershaven en Kerkwerve, en Woensdag Zonnemaire, Noord- gouwe en üreischor, vanwaar hij des namiddags te kwart voor twee uur te Zierikzee terugkeerde en aan het raadhuis afstapte, waar de burge meester, de wethouder jhr Boeije en de secretaris den commissaris ontvingen en de raadsleden hunne opwachting maakten. Vervolgens verleende de commissaris audiëntie aan verschillende autori teiten, de officieren der dd. schutterij en particu liere personen. Heden, Donderdag, bezocht 's konings vertegenwoordiger de gemeenten in Duiveland en Vrijdag vertrekt hij weer naar Middelburg. In alle gemeenten werden de kerken, scholen en openbare instellingen van weldadigheid enz. bezocht en de gemeentelijke administratiën on derzocht. De Noord-Brabantsehe maatschappij van land bouw heeft den heer A. A. de Man, paardenarts 2e klasse aan de Kon. Mil. Akademie te Breda, een kostbaar boekwerk aangeboden, als blijk van hulde en erkentelijkheid voor diens uitmun tende leiding van een in 1888 aan voormelde inrichting gehouden cursus in het hoefsmeden- tengevolge waarvan aan drie, daartoe door die maatschappij aangewezen, smidsleerlingen het diploma van hoefsmid is kunnen worden uitgereikt. De heer J. I. de Rochemont heeft nu ook bij den officier van justitie te 's Gtavenhage eene klacht ingediend tegen de heeren Diepenheim en De Wijs en tegen de hoofdofficieren en ridders, die op de vergadering in het gebouw Diligentia tegen des heeren De Rochemonts eer en goeden naam hebben samengespannen. Op de staatsbegrooling is eene som van 30.000 uitgetrokken voor toelagen aan eervol ontslagen ambtenaren van den aanleg van staatsspoorwegen. De minister Havelaar heeft nl. een nieuwe rege ling ontworpen, op deze grondslagen: a. uitgesloten blijven zij, die nog geen volle 10 jaren dienst hebbenb. het maximum dei- toelage zal zijn 2000c. gedurende de eerste twee jaren na het ontslag zal de ondersteuning bedragen de helft der laatstgenoten bezoldiging d. na verloop van deze twee jaren, hij het voort bestaan der reden voor ondersteuning, deze zal genoten worden door hen, die op dat tijdstip den leeftijd van 50 jaar hebben bereikt en wel ge durende evenveel jaren als dienst gedaan is, en tot een jaarlijksch bedrag, berekend op den voet der burgerlijke pensioenen, met dien verstande, dat elk jaar dienst niet rekent voor 1/60 maar voor 1/70. Gedurende de eerste twee jaren staan op deze wijze allen gelijk. Wordt in een tijd geen nieuwe betrekking gevonden, dan kan het rijk niet ver der gaan dan tot eene tegemoetkoming in levens onderhoud, die blijft beneden de pensioenen, welke deze ambtenaren zonden kunnen trekken, indien zij in de termen der pensioenwet vielen en aan het fonds hadden bijgedragen. Uit tiet Engelsch. Van FLORENCE WARDEN HOOFDSTUK XXIII. Na lang aarzelen vatte ik moed, tilde het luik geheel op, zoodat het recht op stond en zag een ladder aan mijne voeten. Ik hield mijn kaars bij de opening en zag dat de lagere sporten groen en glibberig waren en half in het water stonden. Was het een put Eensklaps schoten mij de woorden, die Sara ijlende gesproken had, te binnen»het water in den kelder staat hoog" Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Overslag heeft zich bij de tweede op roeping op eene jaarwedde van 700 slechts éen sollicitant aangemeld. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhie r is Woensdag, ter vervulling der vacature-Riemens, beroepen de heer A. B. ter Haar Romeny, te Dedemsvaart. Ds L. C. Terneden van Maasdam heeft voor het beroep naar Cats bedankt. Onzen stadgenoot, den heer J. Fred. Klein, is de vereerende onderscheiding te beurt gevallen dat hij langs diplomatieken weg namens het be stuur van den St. Gertrudstoren te Stockholm, in Zweden, is uitgenoodigd tot het examineeren en bespelen van het aldaar geplaatst klokkenspel. Naar wij vernemen zal de heer J. J. Peters, commies der le kl. bij 's rijks belastingen, met 1 November a. wegens ouderdom en volbrachten diensttijd zijn betrekking nederleggen. Het verzoek om op non-activiteit te worden gesteld van den eersten luitenant Tielenius Kruijt- hof, van het 4e bataljon, 3e regiment infanterie te Vlissingen, is van de hand gewezen. Hedenmorgen bij het verhalen van het stoomschip Prins Hendrik, te Vlissingen, had de kwartiermeester J. het ongeluk met den duim van de rechterhand tusschen spil en tros te ge raken, waardoor de duim geheel werd verbrijzeld. Dinsdagavond is onder Ellemeet brand, ont staan op een klein boerenhoefje. Het huis is afgebrand, doch het schuurtje is gered. Naar men zegt, is de brand veroorzaakt door het vullen van eene brandende petroleumlamp. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Biervliet Dinsdag jl. zijn 71 van de 127 kiezers opgeko men. Bij de opening der stembus op Woensdag bleek, dat de drie candidaten, de heeren C. Sturm, A. Maarten en J. Bliek, respectievelijk 22, 19 en 12 stemmen hadden verkregen, zoodat eene her stemming tusschen de twee eerstgenoemden noo- dig is. Tot secretaris der gemeente Ossenisse is be noemd de heer A. Herman van Hengstdijk. Wij maakten eergisteren melding van een uitspraak der arrondissements-rechtbank te Am sterdam, 2de kamer, in een civiel geding tusschen zekeren dr Goedkoop en den heer A. W. van Meegen, uitgever van het Vliegend blad. Ter ver duidelijking diene het volgende Laatstgenoemde heer had in zijn blad doen opnemen eene waar schuwing tegen dr G., waarin dezen o. a. werd ten laste gelegd, dat hij wegens zekere misdrijven veroordeeld was. Vandaar eene actie wegens onrechtmatige daad. De verwering van den heer Van Meegen, dat hij zonder kwade bedoeling had gehandeld, werd door de rechtbank verworpen, en deze heer mitsdien veroordeeld tot betaling van 500 schadevergoeding en 150 proceskos ten, met machtiging op dr Goedkoop om dit von nis, op kosten van den heer Van Meegen, te doen aanplakken aan de Groote Koopmansbeurs en aan bet paleis van justitie. Ook de Nederl. Centr. Spivg. maatschappij beeft gunstig beschikt op bet verzoek van den heer Heldt om een blinde met zijn geleider, die voor zijn werk reist, op éen biljet 3e klasse te vervoeren. Een man, die in de vaart bij den Sloterweg onder Amsterdam Zaterdag een schuitje waarin hij zat aan eene voorbijvarende stoomboot had vastgemaakt, is daarmee omgeslagen; de man geraakte in het water en verdronk, hoewel men terstond pogingen aanwendde hem te redden. Maandag is Jeanne Lorette na een straftijd van 3 jaren, uit de gevangenis te Arnhem ont slagen. Door eene bewaarster werd zij naar de zuidelijke grenzen geleid, als vreemdelinge zonder middelen van bestaan, en aldaar door hare fa milie afgehaald. Een officieus artikeltje in de Köln. Ztg, gewijd aan den kortelings voorgevallen moord aanslag op de Duitscbe ambassade te Parijs, doet het voorkomen, alsof de Duitsche regeering, twijfelend in deze aan den goeden wil der Eran- sche, niet bereid is deze zaak al te licht te laten behandelen. Voorts meent men te weten, dat graat Munster zich in een onderhoud met Goblet zou beklaagd hebben over den weinig welwillonden toon der Chauvinistische Parijsche bladen ten opzichte van keizer Wilhelm II. Alvorens naar Parijs terug te keeren was graaf Munster hij den rijkskanselier op Friedrichsruh. De Temps meldt heden, dat het onderzoek in zake Garnier is afgeloopen en de minister van justitie het rapport der geneesheeren over den toestand van den beklaagde heeft ontvangen. Er wordt gesproken over het aftreden van vorst Hohenlohe als stadhouder van Elsasz- Lotharingen. Tegelijkertijd duikt weer de naam van den oud-minister Von Puttkamer op, die in en zag om mij heen naar iets waarmede ik de diepte van het water kon peilenwant ik wilde naar beneden. Ik vond een ijzeren roede, en met de kaars in de hand waagde ik mij op de ladder die heel stevig stond. Op den vierden sport, den laagsten drogen, gekomen, zag ik dat het een groote kelder was, waar aan de eene zijde verrotte leege wijnmanden lagen. De muren boven het water waren ook groen. Er was een traliewerk iets hooger op, van waar een groene streep naar het water liep, alsot daar steeds droppels langs sijpelden en ik hoorde ook af en toe het getik van vallende droppels. Die kelder liep links door, onder de kamer van mevrouw. Zou zij weten dat zij als hoven een put leefde Ik peilde het waterhet stond vier voet ongeveer. Toen keek ik door de sporten van de ladder waarop ik stond enzag dat daar iets achter stond en, met mijn roede tastende, voelde ik dat het zacht was en bewoog. Nader toeziende ontwaardde ik op een houten tafel, strijd met Bismarcks wil, tot opvolger van vorst Hohenlohe zou benoemd worden. Omtrent de ceremoniën bij het bezoek van keizer Wilhelm aan het Yaticaan deelt men nog mede, dat niet alleen de keizer zich van de Duitsche ambassade naar het Yaticaan zal be geven maar bij zijn bezoek gebruik zal maken van een keizer lijke galakoets, voor dit doel opzettelijk uit Berlijn naar Rome gezonden. Welke lasten en kosten de prikkelbaarheid der groote heeren toch mede brengen Te Saint Etienne had Woensdag morgen een ernstige botsing tusschen arbeiders en de werk stakers plaats, die de eersten wilden beletten in de putten neer te dalen. De gendarmerie kon met moeite de orde herstellen en heeft verscheidene personen gearresteerd. De werkstaking onder de spoorwegarbeiders in de Haute-Vienne is geëin digd daarentegen duurt de grève in het dep. Corrèze voort. Aan den Temps seint men uit Madrid, dat volgens door de Spaansche regeering ontvangen berichten de revolutionnaire propaganda ijverig in de weer is in de kazernes. Er wordt streng toezicht gehouden, de generaals inspecteeren 's nachts de kazernes, waar de officieren verblijf houden. Dinsdag werden te Jacksonville 143 personen door de gele koorts aangetast, 84 daarvan zijn negers. Naar men verzekert zal president Carnot een boodschap aan de kamers richten bij het hervat ten harer werkzaamheden. Ruim een drie honderd weefsters te Leeds hebben het werk gestaakt. Blijkens mededeelingen van reizigers, uit Khartoem te Soeakim aangekomen, zou Emin Bey zich met een sterke macht bevinden op de delta van Bahr-el-Gazelle. Tot driemaal toe heeft de Mahdi een expeditie uitgezonden, maar altijd te vergeefs. Zijn troepen werden door den blanke" teruggeslagen. De Fransche begrootingscommissie heeft op voorstel van Guyot 17000 frs voor de tractementen der censors geschrapt, hetgeen gelijk staat met opheffing ter tooneelcensuur. Krachtens ministerieel besluit zal, naar aan leiding van de onlangs ontdekte schandalen in de kloosters vanCiteaux en Saint-Médard-les- Soissons, de congregatie der broeders van den Heil. Joseph in Frankrijk ontbonden worden. Zondag avond te 8 uur is te Eekeren bij Antwerpen eene locomotief van de tram op eene nog niet geopende lijn geraakt en op de markt terecht gekomen, die vol kermistenten stond. Onder luide angstkreten stoof de menigte uit elkaar. Eene kraam, waar eene soort van hazard spel gehouden werd, werd geheel vernield, en de vijftien-jarige dochter van den eigenaar op de plaats gedood. Eenen knecht in eene ander kraam werd het hoofd van den romp gescheiden. Een moedig werkman, Leopold Deckers genaamd, sprong eindelijk op de teugelloos voorthollende locomo tief en slaagde er in, de machine tot staan te brengen. De machinist was, naar men zegt, smoor dronken en reeds op grooten afstand vóór het dorp van de machine gerold; de stoker was een knaap van vijftien jaren die niets gezien heeft. De Fransche schilder Gustave Boulanger, die voor eenige dagen plotseling overleed, had den vorigen dag met den heer Garnier, den archi tect der opera, te Parijs gedineerd. De maaltijd was vroolijk en de schilder onuitputtelijk in het verhalen van geestige anecdoten. Bij het naar huis gaan voorbij Scribes woning komend, voegde Boulanger den heer Garnier toe »Wat een ge luksvogel was die Scribe tochZijn grootste geluk was naar zijn oordeel zijn plotselinge dood. Hij stierf zóo onverwacht, dat hij, in zijn rijtuig gezeten, niet meer de kracht had aan het koord te trekken om zijn koetsier te waarschuwen." Bij zijn teraardebestelling te Parijs waren een aantal zijner modellen in schilderachtige Italiaan- sche kleeding tegenwoordig. Na de plechtigheid begaven zij zich naar een wijnhuis. Hier ontstond een twist tusschen twee modellen over de beteekenis van Boulanger als kunstenaar. Het eene model, Colla Santo, trok zijn mes en bracht zijn tegenstan der een snede tusschen de schouders toe. Herstel van den gewonden, is niet waarschijnlijk. De aan valler i s gearresteerd. Zondag had te Tours voor de eerste maal een wedstrijd plaats van hengelaars. Honderd vier en dertig liefhebbers hadden zich, ieder met zijn vischhengel, geschaard om de vijvers van het park »des Prebendes." De jury was samengesteld uit leden van den gemeenteraad en heeft drie prijzen toegekend. Een der prijswinners had 114 stuks een ander een karper gevangen, wegende 1 kilo 540 gram. Deze wedstrijd had om zijn oorspronkelijkheid een buitengewoon groot aantal toeschouwers gelokt. Er waren niet minder dan 3200 toegangskaart jes tot het park afgegevende opbrengst is aan de algemeene armen uitgereikt. In Engeland heeft men naar aanleiding van geruchten omtrent plannen tot het vragen van verhooging van het jaargeld van den prins van Wales aan het parlement, weer eens opnieuw uitgerekend, hoeveel koningin Victoria jaarlijks in te komen heeft. Zij bezit persoonlijk37.372 acres land, die 20.733 pd. st. rente per jaar afwerpen. Claremont, dat zij voor 78.000 pd. st. heeft ge kocht, wordt nu op 150.000 pd. st. waarde ge schat. Daarenboven heeft zij in Coburg en Baden- een duim of tien boven het water, het bruine valiesje dat ik Tom Parkes had zien dragen en dat later bij de achterdeur stond. Nu wist ik ook waar ik het vroeger gezien had achter in een kast op de logeerkamer, die ik op Kraaien horst bewoonde. Ik herkende het aan een adres met Turijn dat mij toen op gevallen was. Het stond vlak achter de sporten van den ladder, zoodat ik er gemakkelijk bij kon met bevende vingers deed ik het open het was gesloten en vond tusschen allerlei kostbaarheden een armband, dien ik mevrouw Mills had zien dragen. Geheel onthutst door die ontdekking sloot ik het dadelijk weer en moest mij aan de ladder vasthouden. De kandelaar ontgleed .mij en sissend viel de kaars in het water daar stond ik in het donker met hetzelfde duizelige gevnel in mijn hoofd als den vorigen nacht, toen Sara op het punt was van den anderen naam van Jacob Woodfall tc noemen. Baden villa's en grondeigendom, terwijl haar per- !soonlijk vermogen o. a. bestaat uit een legaat van 250.000 pd. st., die sir James Camden Neild in 1852 haar vermaakte, en de 600.000 pd. st., die de prins-gemaal haar naliet. Haar geheele j aarlij ksche inkomen bedraagt 385.000 pd. st. en men is algemeen van oordeel, dat zij hiervan haar kinderen wel kan onderhouden. Baaro. Op de lommerijke begraafplaats al hier werd heden het lijk van den heer A. J. de Buil door vele familieleden en een groot aantal vrienden naast zijn zoon bijgezet. Een 12tal fraaie kransen van levend groen met witte bloe men dekten de lijkkist. Aan het geopend graf sprak eerst de heer N. J. Calisch, die 30 jaren met den overledene aan de Amsterdamsche courant werkzaam was, en schet ste hem als de verpersoonlijkte hulpvaardigheid en minzaamheid een man die- altijd werkzaam was, kalm en gelaten in tegenspoed. De heer De Veer sprak namens den Journalisten kring en huldigde den overledene als volksdichter bij uitnemendheid, die uit het hart tot het hart sprak. De heer Yan Lennep, zoon van wijlen Jacob van Lennep, herdacht den aangenamen, hoogst leerzamen omgang met De Buil als commissaris van den stadsschouwburg. De heer Spoor legde namens de maatschappij Apollo een krans op het graf en verzekerde dat De Buil een ledige plaats in het commissariaat der maatschappij achterliet, terwijl de heer Yan Ollefen met dankbaarheid herinnerde aan de vriendschap, die De Buil hem steeds had toe gedragen. Ten slotte dankte majoor Santhagens, zwager- van den overledene, namens de weduwe en verdere familie, die alle aanwezig waren, voor de eer, den ontslapene bewezen. 's (*rav enliagc. Tweede kamer. Bij het heden voortgezet debat over het voorstel tot herziening van het reglement van orde werd het artikel, waarbij bepaald wordt dat commissiën van voorbereiding benoemd zullen worden dooi den voorzitter, op voordracht van 20 leden voor elk lid, sterk bestreden door de heeren De Be aufort, Rutgers en Yan der Kaay. Daarentegen hield de heer Lohman vol dat het in het belang der minderheid is om de opinie van de leden der verschillende partijen te kennen. Overigens nreent hij dat feitelijk gisteren reeds eene beslissing in deze was gevallen, wat de heer Van Houten ontkende. De heer Rutgers noemde het misbruik maken van macht als de rechterzijde dit voorstel doordreef. Art. 365 van het voorstel is verworpen met 49 tegen 44 stemmen. De heer Schaepman stelde nu voor te bepalen dat de leden der commissie door den voorzitter worden gekozen tenzij de kamer anders besluite. Dit voorstel werd aangenomen met 64 tegen 28 stemmen. De heer Schaepman trok daarop alle artikelen betreffende benoeming van speciale commissiënin. Morgen te 11 uur voor de staatsbegrooting voortzetting van het debat. Na de behandeling van dit reglement zijn aan de orde de overeenkomst met denHoll.IJzeren spoor wegmaatschappij en het voorstel omtrent een analytisch verslag. RetinoidDe keizer is over Frankfort, waar Herbert von Bismarck zich bij hem voegt, naar Stuttgart vertrokken. 27 Sept., des morgens te 8 uren. Verwacht: U. wind. Thermometerstaud te Middelburg. 27 Sept. 's morgeus 8 uren 49 gr. '8 middags 12 uur 60 gr 's avonds 4 uren 17 gr. F. Door het bestuur van den polder Oud-Kem- penshofstede werd heden middag, in het logement bij A. van Dalen te Stavenisse, aanbesteedhet verdedigen van den onderzeeschen oever door zinkwe.ik en steenbestorting en het maken van een strandhoofd. Minste inschrijver was de heer P. Moerland te Stavenisse voor 8699. Den 12 dezer werd door het bestuur van den polder Dreischor bij enkele inschrijving, aanbesteed het begrinten van een gedeelte van den Ouden- HOOFDSTUK XXIY. Met gesloten oogen, als om de duisternis om mij heen niet te zien, kroop ik de ladder weer op. Het was zeven nur en er drong nog genoeg licht door een klein tralievenster in de provisie kamer om mij het luik te doen vinden en sluiten eindelijk bereikte ik, na over allerlei voorwerpen gestruikeld te zijn, de deur. Gelukkig had ik den sleutelbos in mijn zak laten glijden, toen ik dat taschje vond, en na eenig getob sloot ik de deur af en ging al tastende de gang door. Wat was ik dankbaar toen de groene tochtdeur weer achter mij dicht viel en ik in het verlichte voor huis stond. Ik viel in een stoel neer en het duurde ge- ruimen tijd eer ik merkte dat er een brief van mevrouw Manners voor mij op de tafel lag. Ik brak hem open, lette nauwelijks op haar paar vriendelijke regels, maar drukte herhaaldelijk den brief van Lorenzo aan mijne lippen voor ik las. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2