Verspreide berichten. C Wordt vervolgd.) of het door haar afgelegde examen evenwel hebben wij daar niet omschreven, omdat ons zulks bij gemis aan eene algemeene regeling dezer aan gelegenheid niet wel doenlijk voorkomt. »De wijze, waarop zij echter volgens het bepaalde bij art. 3 zouden worden benoemd, geeft naar het ons voorkomt voldoenden waarborg tot het doen van eene geschikte keuze. «Ook is ten aanzien van het aantal helpsters en kweekelingen in de artt. 4 en 5 rekening gehouden met de behoefte. «De overige artikelen behoeven o. i. geene bijzondere toelichtingvelen zijn gelijkluidend aan de overeenkomstige artikelen van de veror dening Y op het lager onderwijs. Alleen zij het ons vergund op te merken dat wij, voor het met ons houden van toezicht op de bewaarschool, de commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs boven eene andere speciaal te benoemen commissie zouden verkiezen, wegens het nauw verband dat tusschen het voorbereidend en het gewoon lager onderwijs behoort te bestaan, terwijl o. i. na de laatste uitbreiding, welke het leden tal heelt ondergaan, geen vrees voor overlading met werkzaamheden voor die commissie te duchten is. »Dat toezicht zou zeker met het oog op art. 15 der wet op het lager onderwijs o. i. alleen dan aan de commissie worden toevertrouwd, bij aldien nu en later geen harer leden bezwaar heeft om die opdracht te aanvaarden. «Evenmin behoeven o. i. de hierbij gevoegde ontwerpen der verordeningen op de heffing en invordering van het schoolgeld (dat niet van het tegenwoordig geheven wordend schoolgeld zou verschillen) toelichting. «Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij de eer u voor te stellen om tot eene reorga nisatie van de tegenwoordige bewaarschool in bovenstaanden geest te besluiten, en mitsdien »lo. de u hierbij overgelegde drie concept verordeningen vast te stellen »2o. ons op te dragen om voor de verbouwing, overeenkomstig het u hierboven aangegeven plan, alsmede voor de inrichting der lokalen zorg te dragen. Wordt tot een en ander door u besloten, dan zullen wij u te zijner tijd de noodige voorstellen tot regularisatie van de uitgaven, welke daarvan het gevolg zijn, alsmede betreffende het tegen woordig aan de school verbonden personeel doen en de noodige voordrachten ter benoeming van het personeel van de gereorganiseerde school indienen." De commissie van toezicht op het lager onderwijs kon zich, behoudens eenige redactie wijzigingen in de concept-verordeningen, met het voorstel vereenigen. Bij de commissie van fabricage bestonden geene bedenkingen van technischen aard. Naar aanleiding van de correspondentie met de financieele commissie hebben burg. en weth. zich bereid betoond, in plaats van een school voor 250 kinderen, er slechts een voor 200 in te rich ten en in plaats van twee nieuwe lokalen slechts een aan te bouwen. Konden burg. en weth. aan den wensch dier commissie te dezen opzichte gevolg geven tot het verminderen der jaarwedde eveneens door die commissie verlangd konden zij niet besluiten. Worden de jaarwedden lager gesteld dan vreezen burg. en weth. dat het gehalte voor het hoofd en de andere onderwijzeressen te laag zijn zal. Waar de commissie in haar rapport zegt »Is dit cijfer (waarmede zij bedoelt de totale jaarlijksche bruto-kosten der bewaarschool), door het wegvallen van een nieuw te bouwen lokaal reeds van ƒ3500 teruggebracht tot ƒ2720, het blijft toch het bijna dubbel bedrag van vroeger, daar in 1887 slechts 1502.95 is uitgegeven", maken burg. en weth. de opmerking dat hier een begrootingscijfer niet met een ander begroo- tingscijfer, maar met een cijfer uit eene rekening wordt vergeleken en dat, wil men aan dit bedrag van 1502.95 (in plaats van het begrootings cijfer van 1692.50, waaronder slechts ƒ462.50 voor anderejuitgaven dan jaarwedden) vasthouden, men wel in het oog dient te houden dat het durfde te laten gaanmaar zij zat bijna den heelen dag bij het vuur en ik was veel bij haar. Even voor het eten hoorden wij een zachten tred op de trap en mevrouw kwam binnen. In het volle licht mijner vier ramen viel het mij op dat zij er zooveel slechter uitzag dan toen ik twee maanden geleden op Elzenhof kwam. Zij zei alleen met betrekking tot hetgeen er 's nachts gebeurd was «Ik hoor dat Sara ziek is. Ik heb van mor gen zelf mijn ontbijt moeten gaan halen. Ik hoop dat zij beter is". Maar die woorden werden gelogenstraft door de uitdrukking van verlichting op haar vervallen gelaat. Zij had niet eens naar haar kind durven komen zien, zoolang die feeks over den vloer was. Het speet mij dat ik de oorzaak van het ongeval van Sara was, maar kon geen medelijden met haar hebben. Haar ijlen had mij opnieuw bewezen hoe wraakzuchtig en wreed zij was. Tegen etenstijd ging ik vooruit naar beneden, teneinde mevrouw nog even met haar dochtertje alleen te laten. Onder aan de torentrap, waar een mat gelegd was om de bloedvlekken te be dekken, vond ik Mona, spelende met den sleutelbos van Sara. Ik vond dat die veiliger in mijn bewaring was dan in de hare en nam hem haar dus, niet zonder worsteling, af. Ik kwam thans weinig met haar in aanraking, daar Jansje haar liever in de kinderkamer liet eten als mijnheer en mevrouw zelf niet aan tafel kwamen. Ik dacht bjj mijzelve, hoe boos Sara zou wezen bedrag van 2720 (waaronder 900 in plaats van 462.50 voor andere uitgaven dan jaar wedden) nog meer kans heeft om mee te vallen. Houdt men dit in het oog, dan zullen de jaarlijksche kosten lang niet het dubbel van de tegenwoordige bedragen. Het voorstel van burg. en weth. strekt ten slotte om I tot verbouwing en aanbouwing van het tegen woordige schoollocaal, overeenkomstig het plan van 16 Juli 1888, te besluiten; II de hierbij overgelegde concept-verordenin gen I, II en III vast te stellen. Later hopen burg. en weth. de noodige voor stellen en voordrachten in te dienen. De concept-verordeningen luiden Concept verordening op de openbare bewaar school te Middelburg. Art. 1. In de openbare bewaarschool wordt voorloopig aan niet meer dan twee honderd en bij latere uitbreiding (zoo deze noodzakelijk blijkt) aan niet meer dan drie honderd vijftig kinderen van gemeentewege voorbereidend onderwijs ge geven, strekkende tot hunne ontwikkeling, voor namelijk door lichaamsoefening in aanschouwelijk onderricht. «De aard en de omvang van dit onderwijs wordt geregeld door het hoofd der school, onder goedkeuring van burgemeester en wethouders, gehoord de commissie van toezicht. Art. 2. »Aan het hoofd der school staat eene ongehuwde vrouw. «Zij wordt benoemd, geschorst en ontslagen door den gemeenteraad op voordracht van bur gemeester en wethouders, de commissie van toe zicht gehoord. «Hare jaarwedde bedraagt 800. Buitendien geniet zij vrije woning, vuur en licht of wordt haar bij gemis van dit en ander een jaarlijksche vergoeding van ƒ300 toegekend. Art. 3. »Het hoofd der school wordt bijgestaan door éene hulponderwijzeres zoodra het aantal schoolgaande kinderen meer dan vijftig, door ten minste twee hnlponderwijzeressen, zoodra het meer dan twee honderd, door drie hulponderwijzeressen zoodra het meer dan twee honderd en vijftig bedraagt. Zij worden benoemd, geschorst en ontslagen door den gemeenteraad op voordracht van burg. en weth., gehoord het hoofd der school en de commissie van toezicht. «Zij genieten, naarmate hare bekwaamheid, eene jaarwedde van 400 tot 500. Eene van haar wordt door burgemeester en wethouders, na het hoofd der school en de commissie van toezicht te hebben gehoord, aangewezen om het hoofd bij afwezigheid of verhindering te vervangen. Art. 4. »Verder wordt het hoofd voor elk hon derdtal boven de vijftig schoolgaande kinderen bijgestaan door éene helpster. De helpsters worden, gehoord het hoofd der school, door burgemeester en wethouders benoemd, geschorst en ontslagen. Zij genieten eene jaar wedde van 200. Art. 5. «Eindelijk wordt het hoofd voor elk vijftigtal schoolgaande kinderen bijgestaan door eene kweekeling zoo deze geheele schooltijden dienst doet of door twee kweekelingen zoo deze slechts gedurende halve schooltijden dienst doen. «De kweekelingen worden, gehoord het hoofd der school, door burgemeester en wethouders be noemd, geschorst en ontslagen. «Zij genieten, al naarmate zij gedurende geheele of halve schooltijden dienst doen, eene jaarwedde van 80 of 40. Art. 6. «Het hoofd en het overige aan de school verbonden personeel gedragen zich naar de in structie, door burgemeester en wethouders, ge hoord de commissie van toezicht, vast te stellen. Art. 7. »Dè school is uitsluitend bestemd voor kinderen van 4 jaren tot den leeftijd, waarop zij tot de openbare scholen voor lager onderwijs kun nen worden toegelaten. Art. 8. «Toelating van leerlingen op de school geschiedt op den eersten Maandag, geen vacan- tiedag zijnde, van elke maand. «Ouders, voogden of verzorgers, die kinderen op de school wenschen te laten gaan, doen daartoe als zij wist dat ik hare sleutels hadmaar ik was heel blij dat ik ze gevonden had, daar Jansje mij na de thee kwam vragen om een flesch porter voor de verpleegster, die niet van ale hield. »En de keukenmeid weet niet wat ze doen moet, juffrouw, het mensch maakt er zoo'n drukte over." «Waar wordt de porter bewaard, ansje «In een kelder, juffrouw, maar daar heeft mijnheer den sleutel van of in de provisie kamer van Sara." «Die is in den linkervleugel, niet waar «Ja juffrouw." «Heel goed. Ik heb de sleutels van Sara gevonden en zal zien of ik iets kan krijgen." Ik was er niets op gesteld maar die verpleegster moest hebben wat zij verlangde en ik vond het nog beter om zelf het terrein van Sara te be treden dan het Jantje op te dragen. «O, en zoudt gij dan als 't u blieft ook kaarsen willen krijgen en bruine suiker Ik weet dat er van alles in huis is want Sara is gisteren naar Beaconsburgh geweest." Ik stak een kaars op en duwde eenigszins zenuwachtig de zware tochtdeur open. Wat was het koud toen die achter mij dicht vielIk begon zenuw achtig te worden na alles wat ik doorleefd had en stak bevende een sleutel in het slot van de eerste deur rechts, en moest er verscheiden pro- beeren eer zij openging. Ik wilde het was kouder dan ooit, in dat groote vertrek, vol plan ken en kasten, oude kisten en manden en allerlei minstens 14 dagen voor het in de vorige alinea bedoelde tijdstip aanvraag bij het hoofd der school. «Het hoofd geeft van de gedane aanvragen met bijvoeging van haar advies kennis aan bur gemeester en wethouders en brengt de door hen verleende machtiging tot toelating ter kennis van belanghebbenden. Art. 9. «Kinderen, wier ouders, voogden of verzorgers buiten de gemeente wonen, worden op de school alleen toegelaten, wanneer de beschik bare ruimte dit, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, gedoogt. Art. 10. «Het personeel, aan de 'school verbon den, en de leerlingen moeten, om te worden toege laten. in het bezit zijn van een bewijs van vaccinatie of van een getuigschrift van een geneeskundige, waaruit blijkt dat zij de kinderziekte hebben gehad. Art. 11. «Het toezicht op de school aan burge meester en wethouders opgedragen, wordt boven dien aan de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs toevertrouwd bijaldien geen lid van die commissie daartegen bedenking heeft. «Bestaat bij een lid dier commissie daartegen bedenking, dan treden overal waar in de verorde ning van de commissie gesproken wordt, burge meester en wethouders in hare plaats. Art. 12. «Alles wat betrekking heeft op de orde en tucht in het algemeen en op het beloonen en straffen in het bijzonder, wordt door het hoofd der school, onder goedkeuring van de commissie van toezicht, geregeld. Art, 13. «Aan leerlingen, lijdende aan kwalen, die voor de overige leerlingen of voor het te geven onderwijs nadeelig of hinderlijk zijn, kan tijdelijk of voortdurend door burgemeester en wet houders, op voorstel der commissie van toezicht, het bezoeken der school ontzegd worden. Art. 14. «De leerlingen komen behoorlijk ge reinigd en zindelijk gekleed ter school. «Bij nalatigheid hierin kunnen zij door het hoofd der school teruggezonden worden. Art, 15. «De kinderen zijn verplicht de schooltijden geregeld bij te wonen van elke afwezigheid behoort van wege de ouders, voogden of verzorgers aan het hoofd der school kennis te worden gegeven, dat wederkeerig van herhaald schoolverzuim aan de ouders, voogden of verzorgers bericht zendt. Art. 16. «Het hoofd der school is bevoegd de leerlingen ter zaken van onreinheid, schoolver zuim of berispelijk gedrag van de school te ver wijderen, de eerste keer voor eenen dag en de volgende keeren telkens voor hoogstens drie dagen. «Wegzending voor langeren tijd geschiedt niet dan met voorkennis der commissie van toezicht doch niet langer dan voor drie weken. «Oordeelt deze eene langere of voortdurende verwijdering noodig, dan wordt daartoe een be sluit van burgemeester en wethouders vereischt. «Van elke verwijdering wordt door den per soon, of het college die deze straf oplegt, aan de ouders, voogden of verzorgers van den leerling, persoonlijk of schriftelijk kennis gegeven. Art. 17. «Ouders, voogden of verzorgers, die billijke redenen van klagen vermeenen te hebben over de behandeling, aan de kinderen in de school aangedaan, brengen dit ter kennis van de commissie van toezicht. Art. 18. «De school wordt gehouden des voorm- van 912 uren en des nam. van 24 uren. «De commissie van toezicht regelt de gevallen, waarin het zal geoorloofd zijn dat de kinderen tusschen 12 en 2 uren onder behoorlijk toezicht kunnen overblijven of na vier uren nog eenigen tijd in de school kunnen vertoeven. Art. 19. «Vacantiën zijna de algemeen erkende Christelijke feestdagenb de nieuwjaars dag; c de Zaterdagnamiddag; dde laatste Maandag in Juni en 13 volgende dagen. «Andere vacantiën mogen niet gegeven worden, dan met toestemming van den burgemeester. Art. 20. «Van alle besluiten en beslissingen door de commissie van toezicht, krachtens deze verordening genomen, staat beroep op burge meesters en wethouders open. Art. 21. «Deze verordening treedt in werking den 188 rommel. Wat zou Sara boos zijn als zij wist dat ik in die kamer was, waar niemand behalve zij ooit mocht komen; het was echter een heel gewone provisiekamer en de eerste kast die ik opende om kaarsen te zoeken was een gewone kast vo.l met jampotjes en zuurfleschjes en aller lei huishoudelijke dingen behalve hetgeen ik zocht. Ik keek in een andere kast, op de plan ken, maar vond niets. Eindelijk zag ik een zwarten tasch op den grond liggen, die veel had van dien waarmede Sara den vorigen dag uitgegaan was. Misschien had zij hare boodschappen nog niet uitgepakt. Ik nam hem op doch eensklaps werd mijn aan dacht afgeleid door een klein ringetje in een van de planken van den vloer, waar hij op gelegen had. Als ik niet zoo nieuwsgierig was geweest naar alles wat deze zonderlinge kamer bevatte zou het mij zeker niet opgevallen zijn. Nu stak ik er mijn vinger door en merkte dat het een luik optilde. Ik lichtte heteven op en liet het terstond weer zakken ik werd bang. Een verborgen luik in zulk een geheimzinnig huis was angst verwekkend. II. «Concept-verordening regelende de heffing van schoolgeld op de openbare bewaar school te Middelburg. Artikel 1. «Het schoolgeld voorde bewaarschool bedraagt voor iederen leerling ƒ3, 'sjaars. Art. 2. «Indien twee of meer kinderen uit éen gezin gelijktijdig de school bezoeken wordt het schoolgeld voor het tweedeen de volgende kinderen met 25% verlaagd. Art. 3. «Vrijstelling van betaling van schoolgeld wordt verleend voorleerlingen,wierouders,voogden of verzorgers volgens het oordeel van burgemeester en wethouders niet in staat zijn het gevorderde schoolgeld te betalen. Art. 4. «Deze verordening treedt in werking den III. «Verordening regelende de invordering van schoolgeld op de openbare bewaarschool te Middelburg. Artikel 1. «Het schoolgeld voor de openbare bewaarschool wordt betaald in twaalf termijnen, vóór den vijftienden van elke maand. Art. 2. «Het schoolgeld is verschuldigd over de maand, waarin de toelating is geschied, toten met die, waarin de leerling de school heeft verlaten. Art. 3. «De invordering geschiedt door den gemeente-ontvanger, overeenkomstig de artt. 258—262 der gemeentewet. Art. 4. «Deze verordening treedt in werking den 188 Al moge het strekken om «erg" fatsoenlijk te schijnen, het staat mal als men het ziet, maar nog maller is de indruk, wanneer men 't leest De heer A. trad aan den arm van zijne verloofde de zaal binnenjuffrouw B. naderde, aan haar arm haar aanstaanden echtgenoot met zich voe rende, enz. Alleen als die heeren blind, lam of beschonken waren, zou die houding verklaard kunnen worden, die nu de mode wil invoeren. (Arnh. Ct.) Onze koning schonk aan de Nederlandsche Heide-maatschappij een subsidie. De sterkte der rijksveldwacht, thans bedra gende 813 man, zal volgens voorstel van den minister van justitie op 820 man kunnen worden gebracht. Door deze zeer geringe uitbreiding van personeel zal aan de meest dringende eischen van den dienst ook in buitengewone omstandig heden kunnen worden voldaan. Een gedeelte van het arsenaal aan de Sche. deldoekshaven te 's Hage wordt ingericht tot eene militaire slagerij. De slagerij moet den 1 Jan. e. k. in exploitatie komen, niet alleen voor het garnizoen der residentie, maar ook voor die van Delft, Leiden en Gouda. Bij het schoonmaken van ledige patronen is gisteren morgen in de Oranje-kazerne te 's Gra- venhage een gevulde patroon, die er zich onge lukkig tusschen bevond, gesprongen. Een korporaal werd daarbij aan de hand ernstig gekwetst. Maandag middag viel te Rotterdam een werkman, aan den Rijnspoorweg bezig met het lossen van rails, in de rivier, doordien zijn haak uitglipte. Ondanks spoedige hulp is hij verdron ken. Zijn lijk is tot heden nog niet gevonden. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam is Maandagmiddag een kind door een vigilante overreden. De kleine bleef op de plaats dood- Te Noordbroek is Zondagavond een bakker door een boerenknecht op 3 plaatsen in den rug gestoken met een mes of ander scherp voorwerp. Hij verkeert in zorgvollen toestand, daar de long getroffen schijnt. Bij een kaatswedstrijd te Franeker is een der Belgische kaatsers door een bal getroffen. Hij verloor zijn rechteroog, dat reeds door een geneesheer is uitgenomen. Door Friesche verveners, die onlangs aan den afgevaardigde van Schoterland inzage in hunne boeken hebben aangeboden, zijn thans openbaar gemaakt de kosten van uitvoering tot het bekomen van turf voor verkoop, alsmede de opbrengst. Volgens deze opgaaf waren de kosten der turf per veenroe in het vorige jaar 3.31 J, terwijl de verkoopsprijs slechts f 3.35 bedroeg. Men heeft gevraagd, welke de reden was) waarom de keizerin van Oostenrijk de toezegging van een belangrijke bijdrage voor het Heine- monument te Dusseldorp heeft ingetrokken. Blij kens een schrijven der keizerin aan Heine's zuster is dit tot haar leedwezen gebeurd en ingevolge de pressie van een met haar echtgenoo t bevriend vorst. (Keizer Wilhelm Opnieuw is een poging tot moord op een vrouw in Whitechapel, Londen, gedaan. De dader, die de vrouw met een mes in het gelaat en aan den schouder verwondde, is ontvlucht. Voor het Parnell-fonda is tot heden 3950 pd. st. bijgedragen. Tusschen Manchester en Stalybridge is een man door een medereiziger, met wien hij getwist, had, uit den trein geworpen. Toen men den man terug vond bleek 'tdat hij niet dood maar gewond was. Kardinaal Lavigerie wordt te Rome ver wacht. Het Vaticaan zal binnenkort een nota over de kwestie der Afrikaansche slavernij aan alle regeeringen zenden. De Njjl is zes duim gevallendit beneemt alle hoop op verderen was. Zooals men weet, hebben de Engelschen een expeditie naar Tibet ondernomen. Kolonel Graham, de bevelhebber, heeft de Tibetanen in den Jelaplaplas aangetast en hen totaal verslagen. Zij verloren 400 man. Een der Engelsche offi cieren werd een arm afgeschoten en negen In dische soldaten zijn gedood. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6