MIDDELRURGSCHE COURANT BIJVOEGSÈL Gemeenteraad van Middelburg. Inkomsten en uitgaven GEMEENTE-GASFABKIEK. FEUILLETON. ELZBNHOF, Donderdag 27 September 1888. N°. 229. Middelburg 26 September. BEGBOOTING f 9775 VAN DE VAN Wij laten hier volgen enkele in de heden ge houden zitting van den gemeenteraad ter tafel gebrachte stukken, en wel in de eerste plaats de voorgestelde DER VAN DE IN KOMSTEN Opbrengst der fabriek a Opbrengst van gas Verdere ontvangsten a Van de gemeentekas voor petroieum-verlicbting der buitenwijken b Ontvangst van nevenpr. 1) e Huishuur en vergoedingen d Huur van gasmeters e Verkocht materieel voor aanleg leidingen en andere artikelen Ontvangsten uit de gemeente kas voor niemve werken memorie. f 37330,— 232.— 9775, 303, 2800, 500,- Totaal der inkomsten 50840, UITGAVEN. Aankoop van grondstoffen, materieel, gasmeters enz.: a Aankoop van grondstoffen 3) f 21720, b Aankoop van gasmeters enz800, Koster, van onderhoud, sala rissen, loonen, lasten em. a Kosten van salarissen en loonen'') 12533,33 b Kosten van belastingen en assurantiën. 810, c Kosten van gewoon on derhoud s)4300, d Kosten van diverse kleine uitgaven550, Onvoorziene uitgaven626,67 Kosten van nieuwe werken memorie. Goed slot9500, Totaal der uitgaven f 50840,-- 1) a. De opbrengst van gas is aldus berekend 438000 M3 gas aan part. en adm. 0,081^ 37230 100000 straatverlichting Nihil. 10000 -/ in de fabriek te gebruiken Nihil. 96705 15 pCt. verlies. 644705 M3 gas 37230 Het gasverbruik aan particulieren en administratiën, voor de straatverlichting en voor de fabriek is voor 1889 op ongeveer hetzelfde bedrag geraamd, als het verbruik in 1887, (blijkens de rekening over dat dienstjaar) heeft bedragen. Ofschoon de minderheid onzer commissie de wensche- lijkheid betoogde, om ook, met bet oog op den gasprijs in andere plaatsen, den gasprijs op 8 cent te brengen, was de meerderheid onzer commissie van meening, dat een voorstel tot vermindering van den gasprijs niet uit den boezem onzer commissie, maar uit dien van den gemeen teraad diende uit te gaan. De gasprijs werd dan ook bij het opmaken van deze begrooting op 81/g tent per M3 behouden. Tengevolge van het besluit van den gemeenteraad, dd. 19 October 1887, is de post voor straatverlichting voor nihil uitgetrokken. 2) De opbrengst der nevenproducten wordt aldus gesplitst lo. 250t)0 H.L. cokes, a 30 ct. 7500 2o. gaskalk, sintels, vuurvast materiaal 50 3o. 950 H.L. teer, h f 1,50 1425 4o. ammoniac-water 800 4». Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXIII. Er brandde reeds vuur in haar kamer en ik ging daarbij zitten om te waken totdat de keukenmeid mij kwam aflossen. De patiënt werd weldra zeer onrustig en begon onsamenhangend te pra ten doch na een poos was zij zoo stil dat ik meende dat zij in slaap was gevallen en ik moet ook gedommeld hebben, want eensklaps schrikte ik op van een luiden uitroep«Jaap Zij had haar hoofd zoo weten te draaien dat hare groote oogen die koortsachtig glinsterden mij strak aanstaarden, en mijn hart begon hevig te kloppen, daar ik overtuigd was dat zij mij herkende, maar zij riep steeds «Jaap, Jaap 1" en voegde er fluisterend hij «zij zitten u naHet is over dien wissel. Gij moet van nacht weg. Ga naar de gewone plaats. Ik zal hen op een dwaalspoor brengen, en het laten weten." Na eenig gekerm en gesteun begon zjj weer »Jaap, het is te gewaagd. Ik zal het doen als gjj het zegt, maar gij brengt u zelf en mij in gevaar. «Al klaar, ga je gang." Daarna barstte zij hartstochtelijk uit: Wat gij doen wilt Om 644705 M3 gas te kunnen produceren (zie uit gaven 1 <z) zijn 32000 H.L. steenkolen noodig, die op hunne beurt (de cokesproductie op 1,4 H.L. per H.L. steenkolen berekend) ongeveer 44800 H.L. cokes zullen opleverenstelt men het cokesverbruik in de fabriek op hoogstens 19800 H. L. dan blijven er nog 25000 H. L, over, die a f 0,30 verkocht kunnen worden. De opbrengst van gaskalk, sintels enz. is, tengevolge van minder debiet, f 50 lager geraamd; terwijl de prijs van bet koolteer per H L. gelijk het vorige jaar ge raamd is. Het ammoniac water daarentegen is, tengevolge van den lageren marktprijs, aanmerkelijk lager moeten geraamd worden. Dc memoriepost «ontvangsten uit de gemeentekas voor nieuwe werken," moet strekken ter bestrijding van kosten, onder 4 der uitgaven nader aangewezen. 3) Deze grondstoffen zjju lo. 32000 H. L. steenkolen, a 64 ct. f 20480 2o. 600 H. L. kalk, a 90 ct. 540 3o. petroleum, lijnolie, hennep, mastiek enz 700 f 21720 Om de benoodigde 644705 M3 gas te kunnen produ- curen zijn, wanneer de opbrengst per H. L. op p. m. 20 gas wordt gesteld, 32000 II. L. steenkolen noodig, waarvan de prijs op f 0,64 geraamd wordt. De prijs van de kalk is eenigszins hooger geraamd. De post voor petroleum. lijnolie, hennep, mastiek enz- is gelijk 1888 geraamd. 4) De kosten van salarissen moeten aldus gesplitst worden .- lo. bezoldiging van den directeur-boekhouder f2300, 2o. loonen van de overige beambten en bedienden 9700, 3o. wachtgeld van den heer A. Cense, aan de gemeente-kas te vergoeden 533,33 f 12533,33 Tengevolge van het toenemend gebruik, dat de gas ver bruikers van het personeel der fabriek, ook voor het leggeu der binnenleidingen enz., maken, moest het fitterspersoneel vermeerderd worden, om welke reden de post voor loonen f 500 hooger is geraamd. 5) Het gewoon onderhond verdeelt zich als volgt lo. onderhoud van retorten en brandsteen f 1000 2o. ijzerwerk en gereedschappen 500 3o. buizen en fittings 800 4o. slijtage gasmeters 500 5o. onderhoud gebouwen en diversen 1500 f 4300 De post voor buizen en fittings, groot f 800 is, in afwijking van voorafgaande begrootingen, onder 2 t gebracht, waardoor aan den wensch der financiële com missie voldaan wordt, om de begrooting ook met de exploitatie-rekening te doen overeenstemmen. De post voor «slijtage ijzerwerk en gereedschappen" is, evenals de post «slijtage gasmeters", f 100 hooger geraamd; terwijl bij den post voor «onderhoud gebouwen", waaronder tevens de post van «slijtage buizennet" opgenomen is, een bedrag van f 500 meer is uitgetrokken, omdat de onder vinding geleerd heeft, dat die post te laag geraamd werd. 6) Kosten van nieuwe werken wordt aldus gemotiveerd In eene gecombineerde vergadering, dd. 7 September 1886, met burgemeester en wethouders, de commissie van financiën en onze commissie gehouden, werd door een der leden van de financiële eommissie aan den directeur de vraag gedaan, of, indien door verlaging van gasprijs, ver meerdering van gasdebiet ontstond, da fabriek voldoende capaciteit zou bezitten, of dat hare uitbreiding noodzakelijk zou wezeuzoo niet, hoeveel tijd er zon verloopen voor en aleer de fabriek vergrooting zou moeten ondergaan. Hierop werd door den directeur geantwoord, dat de fabriek op dat oogenblik voldoende capaciteit bezat, vooral indien de vermeerdering van gasdebiet een gevolg zou wezen van meerder gebruik voor verwarming en drijfkracht, wijl dat gas hoofdzakelijk bij dag wordt afgeleverddoch dat ook voor meerdere gaslevering ten dienste van verlichting de fabriek, vooreerst althans, voldoende capaciteit zou be zitten. De directeur drukte daarbij als zijne meening uit, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, wel in geen drie jaren uitbreiding der fabriek zou vereischt worden. Dank zij het vermeerderd gasdebiet, dat sinds September 1886 met ongeveer 20 pCt. is toegenomen, zal werkelijk, als na 1888 de 3e winter-campagne verstreken zal zijn, uitbreiding der fabriek noodzakelijk worden. Het maximum-productie-vermogen der fabriek, zooals zij thans is, bedraagt ongeveer 740000 M3, waarmede echter ook de uiterste grens bereikt is, wil men zich niet aan gevaar bloot stellen van onheilen te verwekken. Als men nu bet productie-cijfer in 1887, in ronde cijfers groot 618000 M3, in aanmerking neemt, dan volgt daaruit, dat het verbruik nog ongeveer 20 pCt. zou kunnen stijgen eer die grens bereikt is. Neemt men echter in aanmerking, oat, blijkens de re sultaten van de eerste 6 maanden van 1888, het verbruik, in vergelijking met dezelfde periode van 1887, andermaal met ongeveer 14 pCt. is toegenomen, dan is hiermede de bewering, dat uitbreiding weldra noodzakelijk is, voldoende gemotiveerd. De veranderingen, die de inrichting zal behoeven te ondergaan, zullen, nog gezwegen van de vergrooting, die het buizennet door de gemeente sucoessivelijk zal eischen, voornamelijk bestaan in de vergrooting van de ruimte voor gasberging, door het maken van eenen nieuwen gas houder, het vergrooten der exhauster-toestellen, van bet laboratorium, alsmede in bet uitbreiden en verbeteren der zuivertoestellen, welke laatste, zooals bekend is, nog nimmer eenige wijziging hebben ondergaan, als gevolg waarvan is kwaad, Jaap Woodfall. Waarom wilt gij een dame tot vrouw nemen Zooveel geld heeft zij niet, en haar mooi gezichtje is onbeduidend. Ik ben tweemaal zoo knap als zij en pas vijf en twintig en ik ben u door dik en getrouw ge bleven. Waarom trouwt gij mij niet, Jaap Ik begreep dat zij tooneelen uit een lang ver vlogen verleden doorleefde tooneelen van een zeer twijfelachtig karakter, want bet was duide lijk dat die Jaap of Jacob Woodfall een heel slechte man was geweest en dat zij hem steeds ter zijde bad gestaan. «Waag dat niet, Jaap", riep zij smeekend uit, «het kost u bet leven, als zij u krijgen, zij hebben al op u geloerd. Er is een veel veiliger manier om geld te krijgen dan die." Na een poos van stilte zei zij iets dat mij de baren te bergen deed rijzen. «Dooden klikken niet, Jaap. Het is gauw gedaan en bet is veel veiliger. Wat is bet leven van een oud man waard? Waarom durft gij niet Gij hebt wel voor heeter vuren gestaan. Waarom zijt gij zoo laf?" Ik kon bet baast niet meer uithouden en huiverde, toen ik bare lippen bevochtigde. Zij ijlde steeds door en noemde allerlei onbekende namenmaar nooit den mijnen of die van den beer of mevrouw Rayner of Tom Parkes, totdat zij eensklaps uitriep «Jaap is dol op die kleine Christie, Tom en hij zegt dat bij baar met alle geweld wil trouwen en dat ik bet in orde moest maken." dan ook, wegens de afnemende capaciteit dier toestellen, bij zeer hooge productie in de wintermaaaden, slechts met groote moeite, aan de eischen van voldoende zuivering kan worden voldaan. Omdat het ontwerpen en begrooten dier verbouwing, waarbij tevens vau de nieuwe en doelmatigst gebleken vinding partij zal worden getrokken, veel tijd zal vorderen, zoo is deze post bij voorbaat voor memorie uitgetrokken; terwijl, zoodra de directeur met het ontwerpen en begrooten van bovengenoemde werken gereed is, door ons de defini tieve post voor die uitbreiding zal worden aangevraagd. Voorstel van liurg-, en wetli. tot ver bouwing «Ier bewaarschool en tot reorganisatie van liet voorbereidend onderwijs. In de raadszitting van 16 November 1887 werd door burg. en wetb. een voorstel in dien zin ingediend, dat gesteld werd in banden van onder scheidene commissiën. Dat voorstel was van den volgenden inhoud »Toen wij in April van bet vorige jaar van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs een schrijven ontvingen, waarbij ons een plan tot reorganisatie van de gemeente-bewaarschool werd toegezonden volgens welk plan die school voor 250 kinderen zou moeten worden geschikt gemaakt en het onderwijs, daar gegeven, over eenkomstig de eischen des tijds zou moeten worden ingericht bad de meerderheid van ons college bezwaar om u in dien geest een voorstel te doen. Waarin dit bezwaar bestond en welke stappen wij sedert deden om op andere wijze tot eene gewenscbt geachte reorganisatie van dat onderwijs te komen, kan u blijken uit bet bierbij overgelegd schrijven, door ons tot genoemde commissie dd. 30 Augustus jl. gericht. »Uit bet slot van dit schrijven blijkt dat wij aanvankelijk voornemens waren om u een voorstel te doen in den geest van de commissie voor de nuts-bewaarscholen, met wie wij in overleg waren getreden. «Van dit voornemen zijn wij echter terugge komen. In de eerste plaats gaf biertoe aanlei ding bet ongunstig advies van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs. Maar in de tweede plaats bekroop ons de vrees dat, ofschoon «het Nut" nu nog waarschijnlijk slechts 2500 subsidie zou vragen, deze som spoedig belangrijk zou moeten worden verhoogd, zoodra de wijze, waarop bij de nuts-bewaarscholen het onderwijs is ingericht (hetwelk niet veel van dat, op onze bewaarscholen gegeven, schijnt te verschillen) zou moeten worden verbeterd; we zouden n. 1. in plaats van éen gemeenteschool wel 3 of 4 (waaronder bijzondere) hebben te verbeteren. «Wordt er nu aan bet beginsel om slechts kin deren van 4 en 5 jaar op de gemeente-bewaar school toe te laten, vastgehouden, en er geen bezwaar in gezien dat bet aantal kinderen, hetwelk de school kan bezoeken, mettertijd tot 350 zal mogen stijgen, dan schijnt ons thans inderdaad opvolging van bet door de commissie van toezicht op bet lager onderwijs aangegeven plan in hoofdzaak niet onaannemelijk, uit een financieel oogpunt minder bezwarend en zeker voor de toekomst niet zoo onzeker als bet plan van de nuts-commissie, toe. «Overeenkomstig de missive van de commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs dd. 31 Maart 1886 dan stellen wij u thans voor om bet gebouw der gemeente-bewaarschool voor- loopig voor 250 kinderen, volgens bet u hierbij overgelegd plan (raming en teekening), voor eene som van hoogstens f 10000 in te richten, bijal dien bet bestuur van de godsbuizen als eigenaar van bet gebouw daartegen geene bedenkingen beeft. «Zoodra de behoefte aan voorbereidend onder wijs voor meer dan 250 kinderen van 4 en 5 jaar oud mocht blijken, zou eene alsdan noodig ge achte verdere uitbreiding op zeer eenvoudige wijze kunnen worden verkregen, aangezien de tuin daarvoor genoegzame ruimte aanbiedt. «Zoodanige verbetering van de lokaliteit alleen zon echter aan de wenschen van de commissie niet geheel voldoen en ook wij willen niet ont kennen dat de bewaarschool van den tegenwoor- digen tijd onderwijzeressen eiscbt met speciale Welk een afschuwelijke verwarring was dat nu om mij in verband te brengen met dien slechten minnaar uit baar jeugd Nu kwam mij dien avond weer voor den geest, toen ik een gesprek van baar had afgeluisterd met dien ge- beimzinnigen vriend van den heer Rayner, die later bleek de knecht van den heer Carruthers te zijntoen bad zij ook van baar jaloezy op zekeren Jaap gesproken. Was dat dezelfde? Waarom kwam die nooit Toen meende ik dat zij Tom Parkes bedoelde en dat zij jaloerscb van Jansje was maar met Jansje kon zij bet eigenlijk beat vinden, en de eenige in buis op wie zij verbolgen was, was ik, en nu verbeeldde zij zich dat die «Jaap" met mij wilde trouwen een man, dien ik nooit gezien bad. Na eenig onverstaanbaar gepraat ving ik weer op «Het is een beele vracht, Tom. Jaap mocht u wel een bandje helpen. Het water in de kelder staat hoogmaar dat doet de juweelen geen kwaad en bet zilver wordt schoon. KomHad zij bet nu over den diefstal van Denham Court Ik hield mijn adem in terwijl zij voortging «Tom, die sluwe Christie beeft er den wind van gekregenmaar Jaap is zoo dol op haar dat bij niet naar mij wil booren en als ik er niet op pas zal ze hem in het verderf storten." Alweer die vereeniging van mijn naam met dien van den onbekende. Mijn hoofd dreigde even verward te raken als bet bare. Als ik maar te weten kon komen, wie die Jaap Woodfall opleiding, welke vooral in Leiden, maar ook in Rotterdam en elders kan worden verkregen. «Onderwijzeressen met speciale opleiding zouden dan ook o. i-, met inbegrip van bet hoofd ten getale van drie, aan eene school van 250 kinderen moeten verbonden worden. «Voor bet hoofd van de school zouden wij eene jaarwedde van 800 met vrije woning, vuur en licht (of met eene vergoeding van 300 bij gemis van vrije woning enz.) noodig achten. Voor de andere onderwijzeressen met speciale opleiding achten wij een jaarwedde van 400 a f 500, naar mate van bare bekwaamheid, voldoende. «Wijders zou aan de school, zoo zij 250 kinderen bevat, een tweetal niet te jonge helpsters op eene jaarwedde van 200 (gelijk de tegenwoordige onderwijzeressen ongeveer genieten) worden aan gesteld. «Eindelijk zou nog behoefte bestaan aan een vijftal kweekelingen zoo deze gebeele schooltijden of een tiental zoo zij gedurende halve schooltij den werkzaam zijn. In bet eerste geval zou aan eene kweekeling eene jaarwedde van 80 en in bet laatste geval eene van 40 dienen te worden toegekend. «Het schijnt gemakkelijker te zullen zijn om tien meisjes voor halve dagen dan vijf voor ge- heele dagen te krijgen. «In verband met dit een en ander behoeven wij er nauwelijks op te wijzen dat ook de jaar lijksche kosten van onderhoud, verwarming, leer middelen, vooral van de laatste (bij invoering van eene andere metbode), zouden stijgen. «Ongerekend de rente van het kapitaal, dat aan de verbouwing, aan de eerste inrichting van lokalen en aan eerste aanschaffing van de noodige leermiddelen moet worden ten koste gelegd, zouden de jaarlijksche kosten van de bewaar school met eene bevolking van 250 kinderen omstreeks bedragen «1°. wegens jaarwedden van »a. bet hoofd 800. «ft. 2 onderwijzeressen 1000. »c. 2 helpsters400. »d. 5 a 10 kweekelingen 400. 2600.— «2°. wegens de overige jaarlijks in de memorie van toelichting, behoorende bij de gemeente-begrooting, genoemde uitgaven (die echter in verband met de uitbreiding wel wat hooger dienen te worden gesteld)900. Totaal 3500. «Bovendien zou bet niet onmogelijk zijn dat de jaarlijksche uitgaven tijdelijk bovengenoemd bedrag van 3500 met eene som van ƒ600 zouden overschrijden, wegens toekenning van pensioen aan de tegenwoordige hoofdonderwijzeres, mej. C. H. Hamakers, die op baren leeftijd wel niet de directie van eene gereorganiseerde school op zich zou willen nemen, en wegens toekenning van enkele personele toelagen (in denzelfden geest als met de leeraressen van de opgeheven middel bare meisjesschool, die bij de tegenwoordige school G zijn overgegaan, is geschied), aan sommige van bet tegenwoordig aan de school geplaatste personeel, zoo dit naar de gereorganiseerde in richting overging. «Mocht bet aantal kinderen, dat de school be zoekt, boven de 250 stijgen, dan zullen echter de kosten der school nog toenemen; daarentegen bestaat de mogelijkheid dat zoolang dit cijfer niet is bereikt, de kosten wel is waar onbe langrijk minder zullen zijn, aangenomen nl. dat de wijze, waarop wij volgens bijgaande con cept-verordening op de bewaarschool de school zouden wenschen ingericht te zien, bij u instem ming vindt. «Bij de samenstelling dezer verordening hebben wij er naar gestreefd om bet getal aan te stellen onderwijzeressen, helpsters en kweekelingen ge lijken tred te doen houden met het bezoek, dat de school zal ten deel vallen. «Evenzeer zouden volgens die verordening de jaarwedden van de onderwijzeressen verschillen naar mate zij al of niet eene speciale opleiding hebben genoten of al of niet voor bare taak bijzonder zijn berekend. De aard der opleiding wasEn ik kwam als onder een betoovering naderbij de ijlende, toen zij zeide «Pas op, JaapGij waagt te veel. Er moet ergens een dievenvanger zijn, die knap genoeg is om den vervalscber Jacob Woodfall te herkennen in den juweelendief op dat oogen blik ging de deur open, de zieke schrikte en riep: «Wat is dat?" Het was de keukenmeid, die mij kwam aflossen en ik ging terstond naar bed. Den volgenden morgen ontwaakte ik met zware hoofdpijn. Ik deed Haidee, die zoo ge schrikt was van mijn lawaai aan de deur en den val van Sara, een gewijzigd verhaal van bet geval en ging toen heel voorzichtig de trap af; maar Jansje bad baar reeds schoongemaakt. Ik kon er echter sedert nooit meer afgaan zonder een rilling te krijgen. Zoodra de dokter er geweest was, telegrafeerde ik aan den beer Rayner wat er gebeurd was zonder de oorzaak op te geven, natuurljjk. De dokter •iff dat Sara hersenkoorts bad en dat er een verpleegster moest komen. "Voor bet eten kreeg ik het volgende antwoord: «Zeer begaan met bet ongeval. Draag zoo veel mogelijk zorg voor baar. Heb reeds een verpleegster afgezonden". En met den middagtrein verscheen er een stille, bejaarde vronw, die allen eerbied, ja zelfs ontzag inboezemde, De schrik bad Haidee weer koortsachtig ge maakt, zoodat ik baar nog niet naar beneden

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5