N'. 229: 131® Jaargang. 1888. Donderdag 27 September. teoopp ei VerpacMiip li &M, Middelburg 26 September. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs pér 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adv.ertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij dezeoourant behoort een BIJVOEGSEL, DIIDDËLBURGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kame te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Met leedwezen namen wij, en zeker velen met ons, kennis van het ontslag, door den heer J. A* Tak alhier genomen als voorzitter van het be stuur onzer brandweer. Gezondheidsredenen noopten hem dit besluit te nemen, dat, naar wij durven vermoeden, de heer Tak slechts zeer noode namwant sedert den tijd dat hij die gewichtige betrekking aan vaardde 15 Oct. 1879 heeft hij altijd getoond, hoe hem die ter harte ging, en bleek het steeds dat hij haar vervulde met lust en met ijver. Gelukkig heeft onze brandweer niet dikwijls hare diensten te bewijzen, maar dat zij goed ge organiseerd is bleek bij elke gelegenheid dat zij geroepen werd, o. a. nog het laatst hij den brand in het oude mannen- en vrouwenhuis op de Heerengracht. Haar flink optreden danken wij vooral aan het leidend hoofd; en wjj doen, met dezen lofr meenen wij niet te kort aan hen, die hem ter zij staan. De heer Tak wist ook hunne sympathie zich te verwerven, en daardoor de zoo zeer ge- wenschte samenwerking te bevorderen. Ook zij zullen hem met leedwezen zien heengaan. Door zijn vertrek wordt bij een der belangrijkste takken van dienst in onze gemeente een plaats vacant, die niet gemakkelijk te vervullen-zal zijn; want zonder eenige vleierij mag getuigd worden dat in deze de gemeente aan den heer Tak veel verplichting had, omdat hij zich tegenover haar zeer verdienstelijk maakte. Nu hij gedwongen is die taak neer te leggen wenschen wij der gemeente een hem waardigen opvolger toe. Een zeer talrijk publiek was gisteren avond in de kleine zaal van bet Concertgebouw te Mid delburg bijeen om de mededeelingen te hooren, die de heer E. R. Boas, vertegenwoordiger van den Nederlandschen Militairen Bonddaar zou doen. De spreker deelde in de eerste plaats mede dat het doel van den N. M. Bond is op godsdienstig, zedelijk en verstandelijk terrein den soldaat te ontwikkelen, zijn belang te behartigen en door het oprichten van militaire tehuizen het wezenlijk heil van den militair te bevorderen. In de tweede plaats wees de heer Boas erop dat de bond rust op de beginselen, uitgedrukt in den Bijbel, het woord van God. Hierna werd door den spreker een gebed gedaan en daarna, naar aanleiding van Spreuken 18, 9 en 10, eene toespraak gehouden. Vervolgens verhaalde spreker dat in 1869 dooi den overste Von Wrangel te Amsterdam in de Oranje Nassau kazerne de eerste recreatie zaal voor militairen was gesticht, de voorlooper van de tegenwoordige cantines. Aangezien echter de Bijbel daar niet wordt toegelaten maar »een eigenaardige liberali teit" in de meeste, echter niet te Middelburg, wel de jenever, wijl daar gevloekt en ge tierd wordt en bet ^verschrikkelijk dobbelspel" niet geweerd, heeft men door het oprichten van militaire tehuizen getracht den geloovigen jon gelieden gelegenheid te geven rustig den Bijbel te lezen of bijeen te zijn en ongeloovigen te be- keeren of op den »weg ten leven" te brengen. Een zestiental dergelijke huizen bestaan reeds,, onder anderen ook een te Vlissingenin nog een 16tal garnizoensplaatsen ontbreken zij en gaarne wenschte de bond ze ook daar op te richten. Ook: doet men pogingen, die wel kans van slagen, hebben, te Batavia en te Atjeh een militair te huis te stichten. Na eene beschrijving der inrichting en na ver schillende voorbeelden van verkregen goede re sultaten te hebben gegeven, sprak de heer Boas- de hoop uit, dat velen den bond zullen willen steunen in zijn pogen, noodigde hij belangstel lenden in de oprichting van een militair tehuis- te Middelburg uit na afloop der samenkomst nog' eene vergadering te houden en sloot toen met dankzegging de bijeenkomst. Enkelen voldeden hierna aan het verzoek van. den heer Boas. Maandag 1 October a. s., des middags te een, uur, zal door den nieuw benoemden burge meester van Vlissingen, den heer Tutein Nolthe- nius, in handen van den commissaris des konings de eed worden afgelegd, terwijl hoogstwaar schijnlijk dienzelfden dag in eene daartoe opzet telijk te beleggen vergadering van den gemeen, teraad de installatie zal plaats vinden. Bij kon. besluit is C. M. Voorbeijtel benoemd tot burgemeester van Bruinisse en M. Verdenius, te Leeuwarden, met ingang van 1 Oct., tot districts veearts, met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend districts-veearts. In het mailoverzicht van het Bat. Hand. wordt verzekerd, dat het bericht omtrent de opheffing dei- verbanning van de hb.SolenDeSturler beter indruk heeft gemaakt, dan de wijze waarop dit resultaat is verkregen. Vrij algemeen is men van meening, dat den gouv.-gen. de intrekking der verbannings- besluiten had kunnen bespaard worden. Aan het blad wordt meegedeeld dat de taak was toegedacht aan den heer Pijnacker Hordijk, maar dat deze onomwonden heeft te kennen gegeven, zich daarvan niet te kunnen kwijten. Daardoor was de minister tot onmiddellijk handelen verplicht. Bovengemeld blad gewaagt voorts van een zekere paniek, die het gebeurde in Bantam gedurende twee dagen te Soerabaya heeft teweeggebracht, en van heimelijke plannen bij de Javanen om de vorsten van Solo en Djocja van den troon te stooten en de Vorstenlanden in een nieuw Javaansch rijk te herscheppen. Verschillende deelhebbers van dit plan waren echter ontdekt en gearresteerd. De optreding van een aan de koloniën geheel vreemden landvoogd acht het blad in de gegeven omstandigheden minder dan ooit wenschelijk. Te Nieuwdorp is tot hoofd der Christelijk Gereformeerde school benoemd de heer P. Melsen, onderwijzer aan de openb. lag. school te Seroos- kerke (Walcheren). (Dbld.) Beroepen bij de doleerende kerk te Vlis singen ds C. W. J. van Lummel, te Waarder c. a. (Z.-H.) Over het algemeen klagen de jagers in het Goesche land dat er weinig haas is. De heeren, die de vorige week in den Wilhelminapolder een patrijzen-jacht hielden, kwamen ook tot dezelfde ontdekking. Men denkt dat door den natten zomer er veel jong goed gestorven is dat was bij de par-' ticuliere konijnenhouders ook duidelijk merkbaar. Te Ovezand hield Zaterdagavond de Werh- mansvereeniging te Ovezand hare gewone jaarlijk- sche vergaderingdie echterwegens drukke werkzaamheden op het veld, zeer schaarsch be zocht was. Ontvielen der vereeniging, wegens verschillende omstandigheden, enkele harer leden, anderen een twaalftal kwamen hunne plaats innemen, zoodat er 160 van brandstof (steenkolen) voorzien moesten worden. Er bleken in het geheel aangeschaft te zijn 245 kar steenkolen. De leden ontvingen 4231 H. L. en in voorraad bleef nog 693J H. L. Er werd dus uitgemeten 4924£ H. L. of ruim 20 H. L. per kar. Door de vrachtenaars zijn 3863 H. L. behalve hun eigen kolen vervoerd, wat, tegen 10 ct. per H. L., -geen onaardig voordeel oplevert. Vooral wegens hoogere scheepsvrachten zijn de kolen thans iets duurder dan het vorige jaar. Vrij op den wagen kosten de kolen 50 ct.,»thuis gebracht en bezorgd 60 ct. per H. L. Te Kwadendamme werd-Maandagavond, onder voorzitterschap van den heer Welleman, burge meester van Hoedekenskerke, aan de leden reke ning en verantwoording gedaan van eenzelfde fonds, het steenkolenfondsHibernia. Daaruit bleek dat er aan de leden waren afgeleverd 1043 H. L. kolen, terwijl er nog 98 H. L. in reserve bleven. De kolen kwamen te staan op 58 ct. per H. L., vrij aan den wal te Hoedekenskerke. Tot den laatsten cent is alles betaaldzoodat menig arbeider zich verheugen mag in brandstof door eigen vlijt verworven. Al deed de werk man er geen voordeel mêe, dan nog zou het fonds veel nut stichten, omdat er het zorgen en sparen door in de hand gewerkt wordt. Maar de deel nemer wint er ook geld meê, daar de kolen bij een fonds altijd goedkooper zijn dan bij een han delaar in die brandstof. Nu zijn ze vrij duur, daar door de late bestelling zoowel de prijs der kolen als de vracht hooger was dan een paar maanden geleden. Er zijn echter jaren geweest, dat de kolen aan het fonds slechts 'op 50 ct. per H. L. kwamen. Bismarck heeft zich slechts korten tijd te Berlijn opgehouden. Reeds gisteren is weder de rijkskanselier na-ar Friedrichsruh teruggekeerd. Dat zijn plotseling verschijnen te Berlijn meer nog dan met 's keizers reis met de openbaarma king van keizer Frederiks dagboek in verband staat, wordt algemeen geloofd. De Fransehe begrootingscommissie heeft, ondanks de van te voren door den minister van marine afgelegde verklaringen, besloten het door dezen aangevraagde cijfer met 5 millioen francs te verminderen. Dientengevolge heeft de rap porteur zijn ontslag aangeboden. Ribot werd benoemd tot rapporteur voor de marinebegrooting, ter vervanging van Gerville Réache. Ribot heeft echter geweigerd deze benoeming aan te nemen. Keizer Wilhelm is gisteren te Detmold door de autoriteiten en het publiek met geestdrift ontvangen.- De stad was geïllumineerd en op de bergen waren groote vuren ontstoken. Bij het feestmaal bracht de vorst den eersten dronk uit op den keizer, voor wien het hart van alle Duit- schers warm klopt. De keizer dankte voor de hartelijke ontvangst en bracht in herinnering hoe hij als knaap voor het onvoltooide Hermanns- monument had gestaan, toen Duitschland's eenheid nog bevochten worden moest. De keizer sprak de overtuiging uit, dat bij de landszonen, die onder aanvoering des vorsten voor de eenheid van Duitsch- land hun bloed hebben laten vloeien, steeds de zelfde liefde voor bun land blijft bestaan. Hij dronk ten slotte op het welzijn van den vorst en diens buis. Donderdag namiddag wordt de keizer te Stutt gart verwacht. Uit Zanzibar wordt aan den Temps gemeld, dat te Kiloa twee Duitsche beambten benevens hun bedienden door de inboorlingen vermoord werden. De Engelsche zendelingen zijn uit het binnenland teruggeroepen en de Indiërs, die als Engelsche onderdanen aan de kust wonen, heb ben bevel ontvangen zich naar Zanzibar te be geven. De Duitsche admiraal bevindt zich te Bagamoyo. De afgevaardigde voor Brussel, Systermans, is plotseling overleden. Dientengevolge is een verkiezing voor de kamer noodzakelijk. Twee Iersehe priesters, de paters Farelly en Clark zijn tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld, wij] zij aangespoord hebben geen handel te drijven met personen, die de Nationale liga niet steunden. Op een pachter in het graafschap Kerry werd geschoten, wijl hij een hoeve in bezit had ge nomen van een uitgezetten pachter. De man is niet gevaarlijk gewond. Het vrijdenkers-congres, dat te Luik ge houden wordt, heeft Crispi in een telegram geluk gewenscht met de houding der Italiaansche re geering tegenover den pauselijken stoel. Met eenige vleiende woorden heeft Crispi voor dit blijk van instemming bedankt. Bazaine is op een der oude kerkhoven van San Justo te Madrid ter aarde besteld. De lijk koets werd door zes paarden getrokken, terwijl infanteristen er naast gingen. Het zwaard en de epauletten van den overledene waren in de lijkkist gelegd. Bazaine's zoon en zijn biechtvader zaten in het eerste rijtuig, dat door vijf andere gevolgd werd. De eenige persoon van aanzien, bij de begrafenis tegenwoordig, was maarschalk Martinez Campos. Het publiek legde niet de minste belangstelling of nieuwsgierigheid aan den dag. Sedert zeven jaar was maarschalk Bazaine door zijn vrouw, die zulk een werkzaam deel aan zijn ontvluchting uit de gevangenis nam, verlaten. Hij stierf in kommervolle omstandigheden en liet niet genoeg vermogen na ter bestrijding van de kosten zijner teraardebestelling. De koningin regentes zal deze betalen. Bazaine bad een jaarlijksch inkomen van nog geen duizend gulden. Zijn vrouw leidt in Mexico een zeer avontuurlijk leven. Te Jacksonville kwamen Maandag 123 nieuwe gevallen van gele koorts voor. Ook te Fernan- dina, Oost-Florida, is de epidemie uitgebroken. Onder de Fransehe postambtenaren heerscht groote ontevredenheid over de karige bezoldiging en het sléchte avancement. Niettegenstaande de directeur-generaal der posterijen verscheidene ontevredenen, die bij hem een uiteenzetting hunner grieven hadden ingediend, naar de provincie heeft verplaatst, hielden de ambtenaren te Parijs Maandag opnieuw eenprotest-meeting, welke door een 1200 a 1500 personen werd bijgewoond. Een resolutie werd aangenomen, waarin de directeur- generaal uitgenoodigd werd allen aanwezigen gelijke straf als den anderen op te leggen. De nieuwe opera te Pest, die voor vier jaren voor 2.000.000 florijnen, door keizer Frans Jozef uit eigen middelen ter beschikking gesteld, werd gebouwd, is door brand geheel vernield. Er was geen voorstelling en geen verlies van menschen- levens is te betreuren. De prinses van Wales en haar dochters zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Op een dag in den omtrek van Gmunden een rijtoer met haar dochters makend, had zij, toen zij een spoorweg overweg naderde, niet het sein gehoord voor het sluiten der hekken. Juist is het rijtuig voorbij het eerste hek, of dit wordt neergelaten, den hoed van prinses Maud afwerpend. Dadelijk daarop valt ook het hek vóór het rijtuig, terwijl de trein nadert. Het was alleen aan de tegenwoordigheid van geest van den diensthebbenden adjudant, kolonel Clarke, te danken, die met éen sprong naast het rijtuig stond, den poney weg trok en het rijtuig op zijde rukte, dat de dames met den schrik vrij kwamen. Volgens het door den Temps openbaar ge maakt ceremonieel dat gevolgd zal worden bij bet bezoek van keizer Wilhelm op het Vaticaan zullen alle kardinalen, bisschoppen en prelaten, die tot 's pausen hofhouding behooren, aan het eeremonieel deelnemen. De palatijnsche en Zwit- sersche gardes zullen van den ingang van het Vaticaan tot aan de troonzaal aan beide zijden geschaard staan. De adellijke garde zal den pau selijken troon omgeven en den dienst verrichten. Van de kardinalen zullen er zeven, onder welke de Duitsche, bij den troon geplaatst worden. De troon zal twee zetels hebbeneen, bovenaan, voor den paus; de ander, iets lager/voorden keizer. Kardinaal Pecci, broeder van Leo XIII, gevolgd door een gedeelte der grootdignitarissen, zal in het Atrium van het Vaticaan den keizer tegemoet treden en voor den paus brengen, die, gezeten op zijn troon, den keizer zal afwachten. De beruchte Altmayer, de dief die eindelijk te Parijs gevangen zit, had nog een plan ontwor pen om te ontvluchten. Hij verhaalde den rechter van instructie, voor wien hij gebracht werd, dat hij twee mannen, die met hem opgesloten waren in zijn cel, had hooren spreken over een diefstal, welken de leden van hunne bende zouden uitvoeren ten huize van een manufacturier, in de Rue Saint Maur. Zij zonden daar inbreken, de brandkast wegvoeren en desnoods den winkelier vermoorden. Om zijne bewering te staven verzocht hij hem, onder geleide en geboeid, te brengen naar de plaats die hij zou aanwijzen. Men had ooren naar zijne bewering, alles werd voorbereid om het complot te verijdelen, toen men tot de ontdekking kwam dat het eenvoudig een kunstgreep was om te ontvluchten. Eenige mannen zouden op de door Altmayer aangegeven plaats gereed staan om hem uit de handen zijner begeleiders en der agenten te verlossen. Het spreekt vanzelf dat de slimme dief nu strenger dan vroeger wordt bewaakt. Van 25 en 26 September. Middelburg. OverledenJ. Louws, z. 4 j. In de opgaaf betreffende Goes in ons nom- mer van Dinsdag opgenomen stond, in plaats van Bevallen, Gehuwd. De aandachtige lezer en lezeres zal zeker die vergissing bij zich zeiven wel verbeterd hebben. Door den notaris Tb. van Uije Pieterse werd Dinsdag te V lissingen verkocht een huis en erf, staande aan de Palingstraat wijk K n°. 72. Koopers werden de heeren J. en M. Bok alhier voor ƒ1100. Daluin. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 26 Sept. Nieuwland, Land, (verh.) Loeff. 28 Middelburg, Meubilair, Tak. 28 Middelburg, Afbraak, Verheij. 1 Oct. Middelburg, Manufacturen, Balans 1) 4. 5 'Vlissingen, Huis, De Wolff. 5 It 0. WSoub. Meubelen, Tak. 10 n Middelburg, Inspan, Verbeij 10 Ritthem, Hofsteedje, Buitenplaats, Tak 15 H Middelburg, Tak. 19 H "W issekerke, Hofstede, Hu vers. It Middelburg, Houtwaren, Verhuist. 29 II Cortgene, Hofstede, Roelof, Tak en Sle^t,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1