Verspreide berichten. 1U( 4WFEUILLET0 NT" ELZENHOE. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldJ. Gr. B., Dordrecht wegens het wegblijven van iemand, wettelijk opgeroepen als getuige, tot 1 b. s. 1 d. Yerder wegens dronkenschapA. K., J. M. B. O., Ylissingen, ieder tot 1 b. s. 1 d.L. v. E., Arnemuiden tot 5 b. s. 2 d.J. F. v. 0.. Vlis- singen, tot 2 b. v. 5 s. 2 d. elke b.C. R. Ylissingen tot 1 week h.J. W. R., Vlissingen tot 2 b. van 3 s. 2 d. elke b.L. I., P. J. de Z., Middelburg, ieder tot 3 b. s. 2 d.K. v. de G., Arnemuiden tot 0.50 s. ld.; L. de J., en L. P. G., Middelburg, ieder tot 5 d. h.K. v. R>, C. v. E., J. P. R., Middelburg, J. G. P. h/v. J. S., M. de L., Vlissingen, ieder tot 2 weken h. H. W. H., Middelburg tot 3 weken h.P. A. L., Ylissingen tot 2 maal 3 d. h.W. K., Middel burg, tot 3 d. h.Th. S. P., A. B., Middelburg, S. N., G. H. D., Vlissingen ieder tot 2d. h. G. S., Arnemuiden tot 2 b. van I's. 1 d. elke b. En allen in de kosten van het geding. De Hooge raad behandelde gisteren de voor ziening van B. de M., door de rechtbank te Middelburg bevestigd bij 's hofsarrest tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het lichten van een toonbanklade te Middelburg. Maandag 1 October wordt door den majoor commandant der dd. scnutterij alhier eene inspec tie gehouden waarbij tevens de tot hooger rang verheven en nieuwbenoemde officieren worden geinstalleerd. Het bataljon zal aantreden te half vijf op den Dam in marschtenue het vaandel, de fanions en het muziekkorps zullen daarbij tegenwoordig zijn. De tot le-luit. benoemde heer Yan Nooten wordt ingedeeld bij de le comp., de 2e-luit. D- J. Braakenburg bij de 3e comp. Indien de inspectie wordt afgelast, zal dit door het openzetten der luiken van den Abdij to ren kenbaar worden gemaakt. De heer B. Millenaar, geagréëerd klerk op het vereenigd post- en telegraafkantoor te Hulst, is met 1 Oct. a. s. in diezelfde betrekking ver" plaatst naar "Waalwijk. Maandag kwam te Sluis, juist toen de tram van 11.25 voorbij 't stadhuis reed, de voerman A. L., (van Brugge) met een wagen, met 2 paarden bespannen, uit de Merminnestraat. A. L., die 't gevaar zag en begreep niet meer terug te kunnen, gaf den paarden een zweepslag, die hen buiten het bereik van de locomotief deed springen, terwijl hij ook zich zelf wist te bergen. De schok, waar mede de wagen opzijde werd geworpen, was echter zoo hevig, dat een der paarden over paal en ketting heen op eene stoep terecht kwam. Het dier, dat blijken van den grootsten angst gaf, werd gewond aan een achterpoot. Voerman noch machinist schijnen hier beschuldigd te k«nnen worden, daar van beide zijden zooveel geraas was, dat men niets anders kon hooren, terwijl zien door de huizen onmogelijk werd gemaakt. De volgende polemiek in het Hand. heeft ook voor andere gemeenten wellich t hare nuttige zijde. Yan morgen wordt mij medegedeeld; «de kin deren lusten die akelige gekookte melk niet1" Ik prijs hun smaak. Ik vind gekookte melk eveneens weerzinwekkend. Nu sta ik voor een ernstige moeielijkkeid. Mijn gewone dokter zegt«geef vooral uw kin deren melk, zooveel ze verdragen kunnen. Geen beter spijs. Het is veel beter hun melk en haver meel, dan zoo vroeg reeds vleesch te geven. Yeel melk vooral Mijn buitengewone dokter zegt»geen melk of ge moet die eerst koken." Mijn kinderen sluiten de mondjes, rimpelen de neusjesvinden de gekookte melk «vies" en drin ken ongedistilleerd duinwater. Ik weet geen uit weg. Kunt u, die dr Dozy's bevel opnaamt, geen hulp geven aan een wanhcpenden huisvader, die uit liefde voor de wetenschap zijn kinderen laat honger lijden en vreest dat ze er weldra zullen uitzien als gekookte melk en geen bloed. Het Hbld. teekende hierbij aan dat, te oordeelen naar andere brieven, in de verlegenheid van Werkstaker door velen wordt gedeeld. Aan kinderen voedsel op te dringen dat hun tegenstaat, is geen verstandig werk, dunkt dit blad, daargelaten of het mogelijk is. Melk af te schaffen als kindervoedsel is zeker nog minder wenschelijk en mogelijk. Het eenige middel, dat ons veroorlooft vèrsche melk te blijven drinken, is, toezicht van belang hebbenden bij den melkverkoop, die toch alleen deugdelijk in staat zijn er op te letten, dat geen melk verkocht worde van ziek vee en dat de melk niet aangelengd worde met water, dat wellicht besmet is. Men zie dus goed toe dat men zijn melk be komen van vertrouwbare personen. Yoor het Yosmaer-monument is reeds een belangrijke som bijeengekomen, zoodat aan het plan der commissie uitvoering zal kunnen worden gegeven. Te 's Gravenhage geraakte Zaterdag een zesjarig knaaptje in het ververschingskanaal. Zondag werd zijn lijkje daaruit gehaald. Men zou allicht meenen dat men tenminste in een gevangenis veilig zit. Dit schijnt in de cellulaire gevangenis te Scheveningen echter het geval niet te wezen. Herhaaldelijk zijn daar kogels terechtgekomen (o. a. onlangs een in de woning van een der bewakers). Het schieten op een zestal banen van het regiment grenadiers en jagers is nu verboden en er zullen in andere richting nieuwe banen worden aangelegd. Bij een Donderdag in een der gasthuizen te Arnhem overleden kostkooper, is bij het opmaken van den boedel, een bedrag van eenige duizenden guldens aan effecten en contanten gevonden. Men mist echter nog een aanzienlijk bedrag aan ef fecten, die bekend waren als zijn eigendom te hebben uitgemaakt. De overledene kende men onder den naam »Jan met de blokjes", omdat hij, die onnoozel scheen, nooit zonder klompen of holsblokken is gezien.. Een boerenwoning te Schagen, waar dooi de menigte zeer is huis gehouden, was het eigen dom van den heer J. B. de Cavrois, in Frankrijk, wiens rentmeester een eisch tot schadevergoeding tegen de gemeente Schagen in handen heeft ge markt bracht. Zijne ondernemingen behooren integendeel tot de kleinere eD leveren voor de helft een der meest ordinaire producten. Gedurende de voorstelling, op Yrijdag 11. te 's Gravenhage door het Ned. Tooneel gegeven, kwam een treurige tijding voor den heer Bouw meester aan. Te nauwernood toch was de heer Bouwmeester, na herhaaldelijk teruggeroepen te zijn, in zijne kleedkamer teruggekeerd, of een telegram meldde hem het overlijden van zijn 20jarigen zoon. In het noorden des lands neemt de emigratie naar de Transvaal toe. Reeds zijn verschillende, meest ongehuwde, lieden derwaarts vertrokken, ook een paar personen uit Oostergoo. Blijkens de van daar ontvangen berichten gaat het hun daar zeer wel, tengevolge waarvan weer anderen besloten derwaarts te vertrekken. De belangstelling in het uittreksel van keizer Frederiks dagboek is zóo groot dat de uitgevers van den Deutschen Rundschau niet voldoende exemplaren voorradig hadden om alle aanvragen te bevredigen. Door het Wolffsche correspondentie bureau laat Bismarck verspreiden, dat hij den tekst voor apokrief houdt. In Zanzibar blijft het onrustig. Volgens te Berlijn ontvangen berichten heeft er een aanval plaats gehad op de nederzetting van de Duitsch- Oost-Afrikaansche maatschappij in Bagamoyo. De aanval is echter met de hulp van landingstroepen van de rondkruisende korvet Leipzig na een kort stondig gevecht afgeslagen. De aanvallende Ara bieren lieten 100 dooden achter. De Duitschers hadden geen enkel verlies. De woede der inboorlingen tegen de leden der Duitsche maatschappij wegens de van deze volgens hun verzekering ontvangen mishandelingen is ontzettend. Zij kennen geen onderscheid tusschen Duitschers en andere Europeanen, zoodat generaal Matthews, die vijftien jaar hun meest vertrouwde vriend was, gedwongen werd Pangani te ont vluchten, anders ware hij door de bevolking vermoord. Men vreest voor een algemeenen opstand. Aan den Temps wordt gemeld, dat twee Duitsche oorlogsschepen Bagamoyo bombardeerden. Dertig inboorlingen en twee Indiërs, beiden Engelsche onderdanen, werden gedood. De inboorlingen aan de kust blijven weigeren een andere autoriteit dan die van den sultan te erkennen. Vorst Bismarck werd gisteren avond te Berlijn verwacht. De Fransche minister van marine heeft in de begrootingscommissie verklaard zijn ontslag te zullen nemen, wanneer zij volhardt bij haar be zuinigingen op het marinebudget. De troepen van Osman Digma, die zelf het bevel voert, zijn begonnen Soeakim te beschieten. Een Italiaansche kannoneerboot is uit Massouah vertrokken om het garnizoen van Soeakim tegen de rebellen te beschermen. Een Engelsch stoom schip en een Egyptisch bataljon zijn evenzeer uit Kaïro naar Soeakim vertrokken. Opnieuw is een Iersch afgevaardigde, de beer Blaine, die gevangen zat, uit den kerker ontsla gen alvorens zijn straftijd was afgeloopen. De gewezen maarschalk Bazaine is den 23en 11. te Madrid overleden. Hij was den 13en Febru ari 1811 te Versailles geboren, trad op zijn twin tigste jaar bij het Vreemdenlegioen in dienst als soldaat, en werd reeds na vier jaren tot officier bevorderd, Tijdens den Krim-oorlog was hij brigade- en werd hij divisiegeneraal. In den slag bij Solfe- rino onderscheidde hij zich weder, en bij de expeditie naar Mexico volgde hij generaal Forey als opper bevelhebber op. In Frankrijk teruggekeerd, ontving hij'in 1864 den maarschalksstaf.Den lOen December 1873 werd hem die bij vonnis van den krijgsraad, op grond van zijn gedrag als opperbevelhebber van het leger in Metz in 1870, weder ontnomen en hij ter dood veroordeeld. De straf werd in 20jarige gevangenisstraf veranderdte ondergaan in het fort Ste. Marguerite tegenover Cannes. Van daar redde hij zich door eene stoutmoedige vlucht, en sedert dien tijd leefde hij vergeten in Spanje, het geboorteland zijner gemalin. Verleden jaar werd nog door eenen half waanzinnige een moord aanslag op hem gepleegd. Een hartkwaal, die sedert een val van het paard in 1885 verergerd was, blijkt de oorzaak van zijn dood. De minister-president van Luxemburg, de heer Thilges, heeft zijn ontslag genomen en wordt vervangen door den heer Eyschen. Na gisteren avond de inwijding van het casino der officieren van het huzaren-lijfgarde regiment bijgewoond te hebben, zou keizer Wil helm heden naar Dettmold vertrekken. De keizerin begeeft zich eveneens heden met haar vijf zoons naar Prinkenau. In de Württ. Landesztg wordt melding ge maakt van een bezoek, door hertogin Mathilde van Wurtemberg aan een schoon Aussichtspunkt gebracht. Boven op den toren heeft men een prachtig vergezicht over het Wurttembergsche land. »Ihre königliche HoheitFrau Herzogin geruhten dem reizenden Landschaftsbild hochderen vollste Befriedigung auszudrücke n." Wat zal het landschap over deze koninklijke onder scheiding verrukt zijn geweestLeve de v r ij e Duitsche burger Te Parijs is overleden de schilder Gustave Boulanger, lid 1 van het instituut, vooral bekend door zijn klassiek Romeinsche schilderstukken. Yoor de mis, die de paus den 30n dezer in den St. Pieter voor de dooden zal opdragen, zullen 5000 toegangsbewijzen worden uitgegeven. De genoodigden zijn aangemaand, zich van alle tee kenen van geestdrift te onthouden, in overeen stemming met het doel van de mis. De paus zal geheel in 't rood gekleed zijn, de rouwkleur van Z. H. De mis zal te 9.30 uur 's morgens plaats hebben en op hetzelfde uur zal in alle katholieke kerken der wereld eveneens een dooden- mis worden gecelebreerd. De prijzen op het schoonheidsconcours te Spa zijn Zondag nog niet uitgedeeld. De leden der jury zijn het tot nog toe samen niet eens kunnen worden, en daarenboven komen er dagelijks nog nieuwe mededingsters aan, om hun keus nog moeilijker te maken. Twee Duitsche geneesheeren zijn aan 't har rewarren over de uitvinding van de geneeswijze van tering, door inademing van heete, droge lucht. Het is weder »die alte Geschichte". Dr Halter beweert de uitvinder van dat middel te zijn, terwijl dr Weigert het natuurlijk reeds lang te voren had ontdekt. Dokter A. wil voor zijn toestel octrooi aanvragen, maar terecht komt dokter B. daartegen op door te zeggen, «dat de geneeskunde gemeen (d. w. z. algemeen) goed is." Laatstgenoemde had reeds lang vooraf eene mede- deeling gedaan in een Duitsch tijdschrift, waarbij de mogelijkheid van genezing langs dezen weg werd aangetoond. In allen gevalle schijnen er dus en daarmede zijn wij, leeken, al heel tevreden proeven te zijn genomen, die bewijzen, dat tering door heete lucht kan genezen worden. Te Zogno, een dorp in de Italiaansche provincie Bergamo, had eene afschuiving van een berg plaats over eene uitgestrektheid van 21 hectaren. Twee gehuchten met 124 personen, welke tegen de helling van den berg liggen loopen gevaar van verwoest te worden. Reeds vertoonen zich overal spleten en barsten, zoowel in den grond als in de muren der huizen. Een gedeelte, hetwelk in de vallei van de Ambrie is neergekomen, heeft deze rivier uit hare bedding doen treden, waardoor zich een meer heeft ge vormd. Bevoegde deskundigen zijn dadelijk ter plaatse afgezonden, om zorg te dragen voor de noodige veiligheidsmaatregelen. Oct, Dat am. 26 Sept. 26 28 1 5 5 10 10 15 19 Plaats. Nieuwland, Middelburg, Middelburg, Middelburg, Vlissingen, O. W.Soub, Middelburg, Ritthem, Middelburg, "Wissekerke, Voorwerpen. Land, (verh.) Meubilair, Afbraak, Manufacturen, Huis, Meubelen, Inspan, Hofsteedje, Buitenplaats, Hofstede, Informatiën. Loeff. Tak. Verbeij. Balans D 4. De Wolff. Tak. Verbeij Tak Tak. Huvers. De hr dr Dozy, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, had om bijzondere redenen den Amsterdammers erop gewezen dat het hun plicht was de melk'die ze gebruikten te koken. Naar aanleiding daarvan schreef een zich tee kenend Werkstaker in genoemd blad het vol gende «Doctoren maken ons het leven tegenwoordig zuur. Ze toonen ons overal ziektekiemen, smet stoffen en mikroben. Als we de lucht niet fil- treeren door watten, het water niet distilleeren, de melk niet koken, loopen wij om in een stad die gebombardeerd wordt door millioenen mikro ben. Ronduit gezegd, ik loop liever eenig ge vaar, dan zoo angstig voor mijn hachje te zor gen. Doch ik heb een ander bezwaar. Er is een werkstaking ontstaan bij mij in de kinderkamer toen ik den last gaf aan de kindermeid: alleen gekookte melk!" Uit het Engelsch. VAN FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXII. Aan de thee kwam mevrouw Rayner in de eetkamer, maar Sara was er ook en dus hield ik mij alsof ik mevrouw nog niet gezien had, en vertelde dat ik een brief van mijnheer had gekregen, die gelastte dat mevrouw Zaterdag naar boven zou verhuizen". «Zaterdag zei Sare scherp. «Jazei ik, en schrikte een beetje van mij zeiven dat ik zoo jokken kon. «Zoudt gij liever morgen gaan, of van daag mevrouw «Morgen", zei zij met een veelbeteekenenden blik. «Ik zal het wel in orde maken bij mjjnheer, zoo er eenig misverstand plaats heeft", zei ik zoo bescheiden mogelijk, want het was een gek geval om in 't bijzijn der vrouw van den huize bevelen te geven, al waren hare vermogens een weinig gekrenkt. «Heel goed, juffrouw", zei Sara tot mijn verbazing. Ten tweede male had ik, met den naam van den heer Rayner te noemen, Sara bedwongen, niettegenstaande zij zoover ging van mijn brief wisseling te onderscheppen. Na de thee kwam mevrouw bjj het vuur 3teld van den heer Braakman, advocaat te Alkmaar. Het Ar. v. d. D. meldt In verschillende bladen is een bericht opge nomen alsof onzen tabakshandel een gevoeligen slag dreigde. Deze zaak wordt zeer overdreven, grootendeels onwaar voorgesteld. De waarheid is dezeeen Deli-planter had tot nu toe zijn product, gedeel telijk van goede, gedeeltelijk van zeer ordinaire qualiteit, naar Amsterdam ter verkoop gezonden, volgens een daartoe gesloten consignatie-contract. De minder ernstige wijze, waarop deze planter zijne zaken waarnam, was echter oorzaak, dat hem dit contract werd opgezegd. Men vond daarbij te veel risico. Daarop heeft hij, Duitscher van geboorte, zich tot een handelshuis in Bremen gewend, en nu zal zijn product daarheen worden geconsigneerd. Het is echter onwaar, dat hij, zooals elders wordt medegedeeld, jaarlijks de grootste lading prima Sumatra-tabak hier aan de naast mij staan, terwijl Sara afnam, en verbaasde mij door de volgende waarschuwing, welke zij mij zonder het hoofd te bewegen toeduwde «Pas op zij haat u zij is gevaarlijk." Ik keek schielijk op maar Sara was alweer in de kamer en het gelaat van mevrouw stond strakker dan ooit. Ik was echter al zoo gewoon om voor Sara op mijne hoede te zijn dat ik dien avond niet bezorgder naar bed ging dan anders. Midden in den nacht ontwaakte ik, zonder te begrijpen waardoor, en zag dat Haidee rustig sliep. Daar het vuur bijna uitgebrand was, wilde ik opstaan teneinde er iets op te doen. Doch terwijl ik nog overeind zat, hoorde ik geritsel voor de deur en luisterde aandachtig. Een poos bleef alles stil en toen was het weer alsof er heel zacht iets langs de trap geschoven werd. Ik stond zachtjes op, stak mijn kaars aan het vuur aan om Haidee niet te wekken, ging naar de deur en legde mijn oor tegen het sleutelgat. Even daarna hoorde ik hetzelfde geschuifel. Misschien was het Nap, de jachthond, die op de trap wilde gaan liggen slapen maar daar waren de treden toch veel te smal voor. Wie of wat het was scheen zeer langzaam af te dalen en nu pas op den zesden of zevenden trap te zijn. Ik verzamelde al mijn moed en besloot den indrin ger of de indringster een schrik aan te jagen. Op Elzenhof waren alle sloten in goeden staat en er was geen een deur die piepte. Ik opende dus de mijne zonder eenig geluid, stampte hard op het portaal 2en zwaaide met mijn kaars- c Haidee slaakte een kreet maar ik lette niet op haar. Mijn toeleg slaagde echter maar al te goed. De gedaante, die op de trap gehurkt zat, was Sara. Zij sprong op, doch voordat ik meer kon herkennen dan haar verwrongen gelaat, gleed haar voet uit en viel zij met een door dringenden kreet de trap af (ik zag hoe zij om zich heen tastte teneinde zich aan den hoek bij den draai) vast te houden, doch zij miste, en ik hoorde een zwaren slag en een gilzij was tot onderaan toe gevallen. Een oogenblik stond ik roerloos en kroop toen bevende behoedzaam naar de trap, doch op de tweede trede gleed mijn voet uit en als ik niet zoo langzaam had geloopen zou ik gevallen zijn. Op de volgende trede gleed ik weer uit en heel voorzichtig vooruittastende, merkte ik dat er over de derde een touw gespannen was. Ik ging zitten en streek met mijn hand over de treden, die allen even glibberig waren. Die trap was zelfs over dag heel donker en als ik er met mijn gewone vaart afgeloopen was, had ik moeten vallen. Het was een strik, die Sara gespannen had om mij althans voor een poos onschadelijk te maken en het geluid dat ik ge hoord had, was het besmeren van de trap. Bij mijn plotselinge verschijning was zij zoo geschrikt dat zij zelf het slachtoffer van haar boozen toeleg werd. Terwijl dit mij van lieverlede duidelijk werd, hoorde ik beneden een akelig gekerm en kroop zoo voorzichtig mogelijk de trap af, hui verende bjj de gedachte aan hetgeen ik vinden zo u HOOFDSTUK XXIII. Al de overige treden waren nog veilig en toen ik beneden kwam vond ik Sara met een bebloed hoofd en gesloten oogen, geheel in elkaar ge doken liggen. Jansje, die door den slag gewekt was, kwam ook aanloopen en ging de keukenmeid roepen. Ofschoon het reeds over twaalven was moest ik Jansje naar het dorp zenden om Sam te halen, dien ik te paard om den dokter zond. De keukenmeid kwam tot de ontdekking dat Sara haar arm gebroken had en dat het bloed uit een groote wonde aan haar achterhoofd, die zij zoo goed mogelijk verbond, gutste. Daarop liep ik naar beneden om brandewijn te halen, waarmede wjj hare lippen bevochtigden en bleven in de koude op den grond gehurkt zitten, de keukenmeid met het hoofd der gewonde op haar schoot en ik een eindje naar achteren, opdat zij mij niet terstond zou zien als zij bij kwam. Het was vreeselijk om daar zoo werkeloos te zitten en dat gekerm aan te hooren, terwjjl wij beiden vreesden dat zjj niet meer in het leven was als de dokter kwam. Eindelijk werd er ge scheld en Jansje liet dokter Lowe in. Hij vroeg dadelijk om meer licht en toen Jansje de lamp bracht wenkte hij haar dat zij weg moest gaan. Daarop vroeg hij of ik zenuwachtig was en toen ik neen zeide liet hij mij de lamp vast houden, terwjjl hij zijn onderzoek instelde. Later zei hij dat ik zoo flink was geweestmaar alleen de angst voor hem hield mjj staande, terwjjl ik

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2