228. 1888. W oensdag 26 September. 131® jaargang. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-^ Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Middelburg 25 September. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken, Agenten te Vliasingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb, Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: V. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen én advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Botterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. De minister van marine acht de vermeerdering der zeemacht, afgescheiden van de geleidelijke vernieuwing,noodig met een ramschip, een monitor, 6 visch-torpedobooten, 10 spar-torpedobooten en 3 riviervaartuigen. Hij vraagt aan 1.481.500 als eerste termijn voor den bouw van een pant- serdekschip en van een ramschip en geheel be drag voor den aanmaak van een ijzeren werk- vaartuig. Het pantserdekschip is geraamd op f 2.100.000, het ramschip op 1.600.000, heide zonder artillerie. De drie grootste scheepsbouw- firma's zijn tot inschrijving uitgenoodigd. De aanbouw voor het verder benoodigde wordt uit gesteld. Voor de drie ontbrekende riviervaartui gen kunnen eventueel geschikte particuliere v aar- tuigen worden ingehuurd. Het N. v. d. D. schrijft het volgende omtrent Amsterdamsche toestandenhet is echter ook geheel van toepassing op een dagelijksche ergernis te Middelburg. »'t Wordt met het bedelvolk hier hoe langer hoe erger. We hebben daarbij niet zoozeer op het oog de lieden, die u op straat naloopen en om een centje vragen, die luidjes geven zich voor wat ze zijn. Maar we bedoelen hier de verkapte bedelaars, het steeds toenemend heir van zoogenaamde kleinhandelaars, die om het kwartier uwe dienstboden naar de schel laten loopen en haar dan hun éene doosje lucifers, hun beduimeld postpapier, hun uitgedroogd stuk zeep, of wat verder tot voorwendsel dienen moet, ten verkoop voorhouden, en niet aflaten voor zij naar binnengaat. Zij komen immers niet om iets te vragen. Wie heeft zin in die smerige koopwaar En velen hebben er nu eenmaal ook geen lust in die lastige bezoeken, die ongeveer den ganschen dag aan houden, telkens met een paar centen af te koopen. Pas dan op. Kazen en tieren en aan vloeken aan het adres van meesteres en dienstmaagd geen gebrek." Te Middelburg gaan sommigen nog verder en houden hun voet tusschen de deur, zoodat die niet dicht kan. Naar aanleiding der gisteren meegedeelde op merking van de Arnh. Crt., in verband met het allerkinderachtigst verkleed laten rondloopen dei- groenen door Utrechts straten zegt De Tijd Evenals de Arnh. Crt. zijn wij tegen het groen- loopen, maar vooral wegens de gedwongen uit spattingen, waartoe het leidt. Onze conclusie is dus een andere»Als onze zonen toch moeten worden gedonderd", dan nog liever hen gebruikt voor een flauwe, doch onschuldige aardigheid, zij het ook ten aanschouwe van het straatpubliek, dat hen niet kent, dan hen op de sociëteit of binnenshuis volgepropt en slijk" gemaakt, waarvan de gevolgen reeds menigmaal helaas, zoo noodlottig gebleken zijn. Bij kon. besluit is op hun verzoek eervol ont slag verleend aan den directeur van het rijkste legraafkantoor te Middelburg, It L. Jansen aan K. H. Th. Bussemaker, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel, en aan jhr mr F. J. J. van Eysinga, met ingang van 1 Januari 1889, als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Yerder zijn bij kon. besluit benoemd bij het 5e bat. de rustende schutterij in Zeeland, tot 2e- luitenant J. Noest en L. J, Blankenbijl, beiden thans schutter. De 2e luit.-kwartiermeester W. T. Kappers, van het 5e bat. 3e reg. inf., is gedetacheerd hij het 2e bat. van dat korps, in garnizoen te Middelburg^ Men schrijft ons uit "Vlissingen: Het kon. Eng. stoomjacht Osborne, kommandant Lamhton, dat Zondagnamiddag reeds in de binnenhaven was gekomen, doch op het bericht dat de prinses van Wales eerst Maandagavond zou arriveeren, weer naar de reede was vertrokken, kwam Maandagnamiddag omstreeks 2 uren weder in de haven en werd aan de ponton der dagbooten gemeerd. Des avonds met den trein van 9 uren kwam H. K. H. de prinses van Wales alhier aan, ver gezeld van hare drie dochters, fle prinsessen Louise, Victoria en Mand, twee hofdames en verder gaygig De Britsehe vice-consul en de kommandant van de Osborne bevonden, zich aan den trein, en he geleidden de hooge reizigsters naar het tot vertrek gereedliggende stoomschip, dat, kort nadat de bagage aan boord was gebracht, de haven verliet om naar Port Victoria te stoomen. In den trein bevond zich het eigen salonrijtuig van den prins van Wales, waarmede de prinses thans de reis van Keulen naar hier heeft gemaakt. De Osborne was nu ook voorzien van electrisch lichtook langs de loopbrug en onder de ponton brug waren eenige electrische lampen aangebracht- De heer P. de Bruijne, vice-consul, dineerde 's middags aan boord van de [Osborne. De raad te IJzendijke besloot Maandag van het vonnis, waarbij de gemeente veroordeeld werd in de kosten der procedure, benevens vergoeding van schade, in zake den put aan het Molentje, niet in hooger beroep te gaan zich voorbehoudende burge meester en wethouders aan te spreken voor een deel in die kosten, waarvan op het oogenblik het juiste bedrag nog niet bekend is. Tevens werd met algemeene stemmen aange nomen een voorstel van burgemeester en wethou ders, om aan het bestuur der afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van landbouiv en veeteelt in Zeeland te berichten dat de gemeente er genoegen mede neemt dat de algemeene ver gadering en afdeelingstentoonstelling dier maat schappij in 1889 mogelijk aldaar worde gehouden. Het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeewwsche stroomen heeft, in verband met den aanzienlijken val van mosselzaad, in de laatste jaren waar te nemen, aan de pachters der oes- terperceelen per circulaire bekend gemaakt: le dat, wanneer zich op de bij hen in pacht zijnde perceelen, voor zoover de mosselteelt daar op niet bij de verpachtingswaarden is toegestaan) mosselzaad of mosselen mocht bevinden, dat mos selzaad of die mosselen binnen een maand na 25 Sept. moet zijn opgeruimd, hij gebreke waarvan de verwijdering op kosten der pachters door den staat zal geschieden, en zullen worden toegepastvoor zoover de Iersche oesterbank betreft, de laatste alinea van art. 17 der alge meene voorwaarden van de verpachting van 30 Mei 1882 e. v. d., en voor zoover de overige oesterperceelen betreftde daaromtrent in de verpachtingsvoorwaarden voorkomende bepalingen; 2e dat op den len December a. al het dooi de mosselen of het mosselzaad veroorzaakte vuil van de perceelen behoort te zijn verwijderd, en dat het verboden is het bij het schoonmaken der perceelen opgevischte vuilmosselzaad of de mosselen over boord te werpen, moetende deze aan den wal worden gebracht; 3e dat overtreding van het sub. 2 bepaalde zal worden beschouwd als moedwillige benadee ling van verpachte perceelen en tengevolge kan hebbenvoor zoover de Yersebe oesterbank be treft, toepassing van art. 14 der bovengenoemde voorwaarden, en voor zoover de overige verpachte perceelen betreft, toepassing van de daaromtrent in de verpachtingsvoorwaarden voorkomende be palingen (opzegging van de pacht). Donderdag geen audiëntie bij den minister van financiën. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair der be lastingen C. P. Vogelenzang, R. Jackson, jhr W. C. de Jonge, A. van Raab van Canstein, G. van der Zee, H. J! Messer, C. J. Tielenius Kruythoff, E. Hemmes, J. A, V. Barmen 'tLoo, J. E. Eg berts, H. H. W. Haan, P. Schoutens, A. M. H. Tonnaer, T. A. Coenen, H. J. Techelman. Het Utr. Dbld. meldt dat de Pruisische regee ring wil overgaan tot den aankoop van het Duit- sche gedeelte der lijn BokstelWesel. De nieuwe gouverneur-generaal, de heer mr C. Pijnaeker Hordijk is te Padang aangekomen. De voordracht voor kantonrechter te Bergum bestaat uit de heerenMr J. H. Dull, mr. A. Potma en mr F. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, griffiers bij de kantongerechten te Onderdendam, Harlingen en Purmerend. Volgens het Hbld gaat dr Mezger zich nu wel degelijk te Wiesbaden vestigen. Hij vertrekt daarheen spoedig. De oude grief tegen Amsterdamde straat schenderijen, waaraan zjjne patiënten blootstaan, j is oorzaak dat hij aan de herhaalde roepstem gevolg heeft gegeven en voor veertien dagen een contract heeft geteekend. Hoewel hij reeds het vorige jaar er op gewezen had, hoe wensehelijk het voor den roep van Amsterdam als groote stad zou zijn, indien op die onhebbelijkheden een scherper toezicht wierd gehoudenhoe noodig sommige verbeteringen in het openbaar verkeer warenhoewel hij dat alles niet in zijn belang, maar alléén en hoofdzakelijk in het belang van Amsterdam zelf had gezegd, dit mocht niet haten. Zijne wenken werden in den wind geslagen en op dit oogenblik waren de Amsterdamsche toe standen, waarover hij toen klaagde, erger dan ooit. In Wiesbaden had men daarop wel degelijk gelet, daar had men gadegeslagen hoe weinig gastvrij Amsterdam tegenover zijne vreemde gasten was en bleef, en daar men wist, dat dit de voornaamste grief was van den doctor jegens Amsterdam, had men de eenmaal afgewezen voor stellen hernieuwd en ditmaal versterkt door argumenten, aan welke de heer Mezger geen weerstand had kunnen bieden. Omtrent dit feit schrijft onze Amsterdamsche correspondent Onze goede stad verkeert opnieuw in een paniek, door het even onverwacht als ongewenscht besluit van dr Mezger om toch zijn zetel van hier naar Wiesbaden over te brengen. Hadden de onderhandelingen, ten vorigen jare gevoerd, geen gevolgmeende men op de vader landsliefde van dr Mezger volkomen te kunnen vertrouwen, toen hij verzekerde dat die alleen hem weêrhield de schitterende aanbiedingen van een consortium in het buitenland aan te nemen, de buitenlandsche buren schijnen niet afgelaten te hebben om pogingen te doen den wereldbe kenden dokter tot zich te trekken, en deze schijnt dan toch ten laatste voor grootsche aanbiedingen van eer of Mammon bezweken te zijn, zeer tot nadeel van Amsterdam doch ongetwijfeld niet het minst van de aandeelhouders van het Amstel Hotel. De motieven toch van den dokter voor zijn besluit, dat zijn hooge patiënten voordurend overlast hadden van de straatjeugddat ons gemeentebestuur geen gevolg had gegeven aan zijn wenken om de stad te verfraaien, kunnen inoeielijk als serieus worden opgevat, daar de hooge gasten, die bij dr Mezger genezing komen zoeken, meestal geen peripatetici (liefhebbers van wandelen), zijn, zoodat de lieve jeugd maar wei nig aanleiding had tot de gewraakte straatschen derijen, terwijl het meer of minder uiterlijk schoon onzer stad niet in de eerste plaats een voorwerp van critiek zal uitgemaakt hebben voor hen, die minder voor vermaak dan wel tot herstel van geschokte gezondheid hier kwamen. Mogen nu a.l de hooge gasten dr Mezger naar Wiesbaden volgen, toch behoeft onze stad niet te wanhopen, evenmin als die onzer landgenooten, welke tegen een kostbare buitenlandsche reis opzien. Sedert een zestal jaren toch oefent een ander, een arts, naast dr Mezger, alhier met het uitne- mendste gevolg en. de beste resultaten de massage uit, geheel in den geest en naar de methode van zijn beroemden collega, zoodat het dan ook vooral in de laatste jaren geen geheim meer was, dat meest alle stadgenooten, aanzienlijk of gering, de hulp van dezen, dr Ter Cock, inriepen voor kwalen, die door wrijven of knijpen het best worden genezen, ook omdat dr Mezger geen andere patiënten behandelde dan die in het Amstel Hotel tot hem kwamen, wat voor velen dikwijls niet mogelijk is. Met het vertrek van dr Mezger naar het buiten land houdt gelukkig de beoefening van en genezing door massage in Neêrland's hoofdstad dus niet op. Uit Amsterdam wordt ons geschreven Gelijk wij reeds met een enkel woord berichtten, overleed Maandag alhier, op bijna 65jarigen leef tijd, Abraham Johannes de Buil, laatstelijk mede werker aan het Dieuws van den Dag, doch van 1855 tot 1 Januari 1883, dus 28 jaren lang, hoofd redacteur-directeur van de conservatieve Amster damsche courant. Aanvankelijk voor den tabaksbandel bestemd genoot De Buil geen geletterde opleiding doch door het dichterlijk genie, dat op jeugdigen leef tijd zich in hem openbaarde, gevoegd bij eene zeldzame gave van voordracht, werd hij door zich zei ven wat hij geworden .iseen man nl. van grooten zin en liefde voor het schoone, een fijn aestheticus, een geliefd voorlezer aanvankelijk in enger daarna zeer gewaardeerd volkslezer in ruimeren kring, die reeds als knaap door Tollens een veelbelovend jongeling werd geacht. Nadat hij op zeer jeugdigen leeftijd het eerst van zich deed spreken door zijn bekend vers De ledige stoel, schreef hij tal van schoone ge dichten, waaronder die van Eduard III van Calais, Bach in Dresden in de eerste plaats moeten ge noemd worden in menige novelle, aantrek kelijk door vorm en inhoud, in vele perio dieke geschriften van vroegeren tijd, vooral die aan dramatische litteratuur gewijd, openbaarde zich het veelzijdig talent van den man, die on getwijfeld nog meer voor de letterkunde had kunnen doen, wanneer niet de zorgen en beslom meringen van een dagblad al zijn tijd in beslag hadden genomen. Met den dood van zijn eenig kind, den eenigen zoon (overleden 8 September 1881 op 21-jarigen leeftijd als cand. in de rechten), waarop al zijn hoopal zijn vreugde in den ouderdom gericht wasging de lust en liefde voor de beoefening der letteren bij den vader onder. Thans is hij zijn kind gevolgd en Donder dag zal zijn lijk bijgezet worden te Baarn naast dat van den veelbeminden zoon. Door zijn dood verliest zijn weduwe een bemin- neljjk echtgenoot en zoovelen, die hem leerden hoogachten en waardeeren, een warm vriend, wiens vriendschap vooral in tijd van nood het meest en op het gunstigst uitkwam. Bij die allen, onder wie schrijver, zal zijn nagedachtenis in gezegend en dankbaar aandenken blijven voortleven. De Bull was officier van de Eikenkroon en rid der van de Nassausche huisorde. Een kortstondige maar hevige en zeer pijnlijke ziekte maakte een einde aan zijn leven. Volgens het jaarverslag over 1887 van de Vereeniging voor lijkverbranding werden in dat jaar 65 nieuwe leden (tegen 45 in 1886) [aangenomen terwijl 42 leden (tegen 61 in 1886) moesten wor den afgeschreven, zoodat het totale ledental der vereeniging van 662 tot 685 steegeen vooruitgang alzoo met 23 leden. Aflevering 9 van De Natuur bevatDe brilslang, Coluber Naja). De dinoceras. Normaal en abnormaal staan en loopen. De momentfoto. grafie. Beschouwingen over bacteriën en infectieziekten. Een bliksemstraal door welken letters zijn afgedrukt. Speelgoed. III. Korte mededeeling. In deze provincie hebben zich voor het najaars examen ter verkrijging der akte van onderwijzer of onderwijzeres 12 vrouwelijke en 27 mannelijke candidaten aangemeld. De collecte voor de scholen met den bijbel- bracht op te Schoondijke c. s. 20.85, Aarden burg c. s. 50, Goes met "Wolfaartsdijk, Baarland, 's Heer Abtskerke en Wilhelminadorp 313.77 en Biezelinge met Kapelle en Eversdijk 13.88. De heer J. D. D. de Smit, onderwijzer te Zuidzande, is als zoodanig benoemd te Nieuwen- dam, bij Amsterdam. Ds Loen te Grijpskerke heeft bedankt voor Hooge Zwaluwe. Beroepen te Biervliet de heer P. Flieringa Gz., predikant te Babiloniënbroek en Hill, ring Heusden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden,Dinsdag,zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk: E. J. H., 40 j., smid, Wachtebeke, tot 7 d. gev. vernieling van eens anders goed: L. F. d. Th., 27 j., wagenmaker, en P. M., 32 j., voerman, beiden Hontenisse, ieder tot 3 d. gev. schennis der eerbaarheid: G. W., 13 j., timmermansknecht, en G. B., 15 j., werk man, beiden Vlissingen, ieder tot 3 d. gev. mishandeling: J. G., 36 j,, en A. d. K,, 30 j., varensgezellen, Vlissingen, ieder tot 8 b. s. 6 d. h., en P. F. M., 21 j., dienstknecht, Koe wacht, tot 3 d. gev.; weder spannig beid: A. J. C., 22 j., zonder beroep, en J. N., 23 j., werkman, beiden Vlissingen, ieder tot 7 d. gev., en diefstal: J. d. B., 43 j., arbeider, St Jan steen, tot 3 m., E. J. v. d. E., 45 j., verlaten vrouw van J. J. D., zonder bekende woon- of verblijf plaats, tot 2 m., en J. C. B., 13 j., Oostburg, tot 7 d. gev. Allen in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1