Buitenland. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide Berichten* Maar nu het een 50jarig jubileum betreft, vervalt de noodzakelijkheid om de waarheid onder stoelen en banken te steken. Thans wordt zijn leeftijd hem eene glorie. Er is bij dit alles maar éen bezwaar. Zal het publiek Morin gelooven, nu het zoo plotseling voor het feit van zijn gouden feest gesteld wordt Om te voorkomen, dat het hem voor veel jonger houdt, dan hij in werkelijkheid is, geven wij den heer Morin den raad, een fac-siniile zijner geboorte akte op de aankondigingsbiljetten der feestvoor- stellingen te laten drukken. In de Lantaarn no 18 komt voor een plaat. Een opkomende zon met afnemende maan. Tee- kening van J. Holswilder. Terder vindt men daarin de volgende bijdragenHijdoor Q. Genie en Waanzin door dr H. Bernheim. Een ander inzicht door Nihil. Brief van Ph. Zilcken aan E. Netscher. Examen-dressuur door Taco H. de Beer. De collecte voor de scholen met den hijbei bracht op te Haamstede 14.48 iKerkwerve ƒ11 en te Colijnsplaat 65.21. Beroepen bij de N. H. gemeente te Seroos- kerke (W.) de heer L. F. A. Westerbeek van Eerten pred. te Meerkerk (classis Gouda). Men toonde ons heden een monster-raap, die, geteeld door H. Ingelse op den Beenhouwers Singel alhier, eene zwaarte heeft van 39 onsen Dit reusachtig product werd gewonnen nabij de Arne alhier. Begunstigd door prachtig zomerweder had Vrijdag de huishoudelijke schietwedstrijd plaats van de vereeniging Nuttig en Aangenaam te Oostkapelle. Uit Middelburg en Vlissingen hadden eenige schutters aan de uitnoodiging tot deelname gevolg gegeven en een vrij talrijk publiek was getuige van den kampstrijd. De uitslag was als volgt A. Personeele baan. Ie Prijs P. Florusse met 58, 2e pr. C. den Hollander met 56, 3e pr. C. Geldof met 53, 4e pr. I. Koole met 47, 5e pr. P. Geldof met 41 en 6e J. Maljaars met 39 punten. B. Vrije baan 5 schoten. Ie Prijs A. W. den Doop met 66, 2e pr. H. de Pagter met 65,. 3e pr. C. Geldof met 55 en 4e pr. C. den Hollander met 51 punten. C. Vrije baan 3 schoten. Ie Prijs C. Geldof met 41, 2e pr. H. de Pagter met 40, 3e pr. P. Florusse met 37 (1. 13), 4e pr. A. W. den Doop met 37 (1. 12), 5e pr. C. den Hollander met 36 (1. 13) en 6e pr. P. Geldof met 36 punten (1. 12) Op eene gisteren te Ritthem gevierde brui loft werd als naar gewoonte geschoten. Zekere J. II. te Koudekerke trof daarbij het ongeluk den eersten vinger van zijn linkerhand zoo te verwon den dat dit lichaamsdeel moest worden afgezet. Met de tijdelijke waarneming van het ont vanger-griffierschap van de verschillende water schappen in Wolfaartsdijk, opengevallen door het bedanken van den heer mr E. P. Lenshoek, is door de diverse besturen de heer G. Koert aldaar belast. Op de gehouden verkooping van den boeren- inspan van W. Lemsom, onder Haamstede, werden besteed voor een twaalfjarig merriepaard 103, een elfjarig merriepaard 87 en een vierjarige ruin 253. Voor de melkkoeien werd gemiddeld circa 100 besteed, alles behalve 10% onkosten. Ook de kalveren enz. in evenredigheid waren over het algemeen niet duur. Op de kermis te Terneuzen viel Vrijdag avond een kind, ongeveer 6 jaren oud, uit een carroussèl en bekwam daarbij een dijbreuk en andere verwondingen. Een eigenaardige methode van grasinkuilen volgt de heer H. Stoker te Appelscha. In plaats van inkuilen heeft hij een ruimte op den beganen grond afgeperkt en een vierkant gemaakt van heideplaggen. Dit wordt gevuld met gras en daarna volkomen luchtdicht gemaakt en toegeperst, dooi er een groote hoeveelheid zand op te laden. Deze behandeling heeft het voordeel zoo ze gelukt dat weinig of geen kosten behoeven gemaakt te worden en men door verwijdering der plaggen toegang tot het voeder heeft. Met het einde dezer week wordt de opleiding van jongens tot schepelingen der Nederlandsche marine te Rotterdam gestaakt, en verlaat het opleidingsschip Anna Paulowna die stad. De tot dusver daar opgeleide jongens, voornamelijk af komstig uit de werving te Vlissingen, te Helle- voetsluis of Rotterdam, zullen voortaan aan boord van de Admiraal van Wassenaer te Amsterdam hunne voorbereiding tot het zeemansberoep genieten. Volgens de Nederlandsche Sport is de laatste smaak voor kamerdecoratie opgezette jonge katjes op schoorsteenmantels en dergelijke plaatsen neder te zetten. Een decorateur heeft een bestelling van 1000 aanbesteed. Prijzen zijn reeds stijgende. Een donker vooruitzicht voor het kattengeslacht. Een dame te Amsterdam heeft zich beklaagd dat zij in de Kalverstraat door een dienstmeisje met een kwastje roode wrijfwas was besmeerd, tengevolge waarvan een nieuw costuum van 70 totaal was beschadigd. Dat i3 echt Amsterdamsch Een notaris-bierhuishouder Aan een bericht omtrent een raadsvergadering te G., voorkomende in een der Geldersche bladen, is het volgende ontleend Aan de orde kwam vervolgens een adres van den heer J. H. R. van K., notaris alhier, verzoe kende een gedeelte van den stadswal te mogen huren, teneinde de bezoekers van zijn aangren zende Munchener bierhalle de gelegenheid te geven daarop met stoelen en tafels plaats te nemen- Met algemeene stemmen verleende de raad zijn adhaesie aan de voordracht van burg. en weth. om onder de door hen voorgestelde conditiën gunstig te beschikken. -- Bij de eergisteren gehouden schietoefeningen in zee, ten noorden van Scheveningen, drong een kogel in een boot, die in last had de vangst van een schokker af te halen. Drie personen, die in de boot zaten, kwamen met den schrik vrij. Te Overveen-Bloemendaal viel een 17jarig loodgietersknecht van een dak zijn toestand is hopeloos. Te Leur viel een metselaar van een hoogte van 16 meter. Hij was onmiddelijk een lijk. Te Rijnsaterwoude kreeg een werkman een hooiberg op het lichaam. Aan de gevolgen overleed hij. Te Utrecht wordt thans als curiositeit ver toond een zesjarig meisje, Hestra Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den IJsel geboren, dat een zwaarte heeft van 55 kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. Terwijl 4 werklieden bezig waren bij een in aanbouw zijnde school te 's Hertogenbosch een zwaar hardsteenen dekstuk op den muur te bren gen, week de steiger, met het noodlottig gevolg, dat allen naar beneden vieleneen hunner, die den mede gevallen hardsteen op de borst kreeg, is stervende, twee anderen, van welke een nog het been brak, zijn zwaar gewond, terwijl de vierde met een lichte kneuzing vrij kwam. Naar de Wereldburger meldt heeft de. heer G. R. Ockerse de hem behoorende concessie tot het uitsluitend fabriceeren van aardewerk in de Z.-A. republiek (Transvaal) overgedaan aan een op te richten Maatschappij: The South African Pottery Company, met een kapitaal van 120.000, waarvan 48.000 thans te Pretoria ter inschrijving wordt aangeboden. De heer Ockerse krijgt voor den inbreng zijner concessie 72.000. Soeakin wordt door de »opstandelingen" bedreigd. Zij hebben sterke posities rond de stad ingenomen en beletten de inwoners water uit de bronnen te halen. Men schat hun getal op 4000. toevlucht zal behoeven te nemen, en wel op grond van deze redeneering Hij meent te mogen aannemendat over weinige jaren geen tekorten meer zullen aanwezig zijn en men dus enkel zal hebben te voorzien in de 25 millioen, die zooeven zijn genoemd. Er zijn echter gewoonlijk in de schatkist van vroegere jaren nog ruim 25 millioen aanwezig, welke eerst na het dienstjaar benoodigd zijn. De regeering zal dus in de behoeften kunnen voorzien, zonder ander geld op te nemen, dan wellicht het voorschot waartoe de Ned. bank bij de nieuwe regeling verplicht wordt. Zelfs de uitgifte van vlottende schuld, waarvoor nu weder tot een bedrag van 13 millioen voor 1889 machtiging wordt gevraagd, zal, evenals in de vorigej aren, achterwege kunnen blijven. Deze redeneering steunt dus op de stelling, dat het tijdperk der tekorten weldra zal zijn geëin digd, na afloop der thans onder handen zijnde groote werken, en dat de middelen even ruim zullen blijven vloeien als de uitgaven zullen stijgen. De gronden voor die meening worden niet nader opgegeven, evenmin als men in de rede des ministers eenige mededeeling vindt omtrent zijn plannen betreffende belastinghervorming. Hij doet wèl uitkomen, gelijk reeds in de openingsrede is geschied, dat geen verhooging van lasten noodig zal zijnmaar dat daarom het vraagstuk van gelijkmatiger verdeeling niet mag worden verwaarloosd, daarvan verneemt men niets. De begrooting voor 1889 is nog niet in bij zonderheden bekend. De minister deelt daarom trent alleen mede, dat de uitgaven 3(- millioen lager zijn geraamd dan voor 1888, hoofdzakelijk omdat de post voor buitengewone aflossing (van de Entrepotleening) nu niet meer voorkomt. Na aftrek hiervan is het verschil 287.000 ten gunste van 1889. Voor oorlog en marine wordt ƒ2.028.000 meer gevraagd; voor andere behoeften dus 2.315.000 minder, en wel voornamelijk voor waterstaat, waarbij het verschil 1.652.030 be draagt. Voor financiën wordt 522.000 minder uitgetrokken, zoodat op de overige hoofdstukken 140.000 is bezuinigd. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst jhr mr C. G. A. van Asch van Wijck, advocaat te Zutfen. Op zijn verzoek eervol ontslagen, met aanspraak op pensioen, B. Magnin, belasting-ontvanger te Raalte. De opmerkzame lezer zal reeds ontwaard hebben dat wij in ons vorig nommer een lapsus calami begingen door te vermelden, dat A. baron Schim melpenninck van der Oije van Nijenbeek zeer waar. schijnlijk zou worden benoemd tot commissaris des konings in Drenthe dit moest zijn in Utrecht. Dbld In het laatst van October zal een ook in onze omgeving wel bekend en zeer gewaardeerd acteur, de heer P. A. Morin, te Amsterdam en enkele andere plaatsen zijn 50jarige loopbaan als tooneel- speler vieren. Een commissie uit aanzienlijke ingezetenen te Amsterdam en te 's Gravenhage heeft zich geconstitueerd om hem dan te huldigen. Wie hem kent, zal haast niet gelooven dat die man al 70 jaar is. En zegt de Amst. corres pondent der N. R. Ct niet het minst eigen aardige van deze gebeurtenis is, dat de heer Morin voor de eerste maal als jubilaris op de plan ken verschijnt. Hij heeft de verzoeking weerstn an om ook zijn koperen en zilveren bruiloft met de kunst in het openbaar te vieren. Getuigt dit voor eene niet geringe mate, en bij acteurs zeld zaam voorkomende bescheidenheid, er is nog eene andere reden, waarom Morin zich in deze steeds achteraf heeft gehouden. Hij vond het ongewenscht en onverstandig, het publiek de gelegenheid te geven, hem in zijn leeftijd precies te kunnen narekenen. »Het is niet goed, dat het publiek zegtNu, die Morin wordt ook al. een oudje! Laat het liever in het heilig geloof, dat gij veel jonger zijt, dan uwe doopceel zou uitwijzen." Zoo -was Morin's redeneering. het voorhuis, alsof ik mijn brief juist af had en stak hem in den tasch. Sara kon niet eens het adres zien en ik wenschte mij geluk over mijn spitsvondigheid maar vergat dat zij niet zoo gemakkelijk te misleiden was. Ik bleef aan de deur staan tot hij de oprijlaan af was en keerde verheugd naar de leerkamer terug; waar ik echter door het raam zag dat Sara hem achterna snelde. Ik liep het grasperk over en kwam juist in tijds om te zien dat de man zijn tasch sloot en weer doorliep, terwijl Sara, die iets over een verkeerd adres mompelde, een brief in haar zak stak. Ik wist dat het de mijne was en ging met een kloppend hart naar haar toe. «Waarom hebt gij mijn brief uit den tasch gehaald, Sara zei ik driftig. »'t Is uw brief niet, juffrouw, wat gaan mij uwe brieven aan 't Is een brief aan mijn zuster, waar ik vergat het nommer op te zetten." Ik wist heel goed dat het een leugen was, maar kon het niet bewijzen, want ik was te ver af ge weest om mijn brief te herkennen en zedelijke overtuiging gold in deze niet. Dit wist zij en stapte dus zegevierend met mijn brief weg, terwijl ik snikkende naar de leeskamer terug ging. Die dwingelandij was niet uit te houden maar nu zou er spoedig een einde aan komen. Ik zou den heer Rayner alles vertellen, wat ik Dinsdagavond gezien had, ook van de kar maar niet dat Lorenzo die gezien had en dat Parkes mij te Denham Court gevraagd had of ik wilde doen of ik hem niet kende. Ik zou geenerlei ver moeden tegen Gordon durven uiten, daar die in eenige vriendschapsbetrekking tot hem scheen te staan, maar nu ik zooveel over juweelen en diefstallen nadacht vond ik het toch al heel vreemd dat mijn medaillon daar zoek geraakt en door hem teruggebracht was, en ik vond het ook verdacht dat hij zich hield, alsof hij Parkes niet kende. Wat was ik blij dat ik zoo voor zichtig aan Lorenzo geschreven had dat Sara door mijn brief te lezen niet veel wijzer zou worden en hoopte spoedig naar Beaconsburgh te kunnen gaan om een anderen brief op de post te brengen. Den volgenden morgen ontving ik tot mijn groote teleurstelling een brief van den heer Rayner, waarin hij meedeelde dat hij niet voor Maandag thuis kwam. Ik had hem Woensdag geschreven en hij antwoordde mij dat hij het ook beter zou vinden dat mevrouw boven ging slapen, nu het zulk vochtig, mistig weer was geworden. «Het zal u wel moeite kosten om haar te overreden", schreef hij, »maar ik maak mij zoo ongerustwant zij zag in den laatsten tijd zoo bleek, zoodat gij mij veel genoegen zult doen met al uw overredingskracht aan te wenden. Zeg haar dat het slechts tijdelijk is en zij, zoodra het warmer is, weer naar beneden kan gaan, zeg dat zij er mij genoegen mee doet, in éen woord, zeg wat gij wilt. Ik verlaat mij op uwe diplomatie en heb Sara order gegeven om de leege boven voorkamer in gereedheid te brengen." Eerst was ik boos op mevrouw Rayner dat zij zoo halsstarrig was tegen iemand, die zooveel voor haar over had doch toen ik aan haar angst voor Haidee dacht en aan de zwaarmoedigheid, die ik onder haar koelheid had leeren ontdekken, kreeg mijn medelijden weer de overhand en was ik blij dat ik haar eenig goed kon doen. Ik besloot partij te trekken zoowel van dien harte- lijken brief van haar man als van haar liefde voor haar kindmaar wist niet hoe ik kaar te spreken zou krijgen. Na den eten ging ik, ondanks de vocht, een poosje op mijn bankje zitten om te bedenken, hoe ik mevrouw alleen zou kunnen spreken, toen ik iemand het pad langs hoorde komen en merkte dat Sara den straatweg opging. Ik liep naar binnen en vernam van Jansje dat zij boodschap pen was gaan doen te Beaconsburgh. Ik haalde ruimer adem. Nu was de tijd ge komen maar zonder uitnoodiging durfde ik niet goed naar den linkervleugel gaan mevrouw sliep misschien of wenschte niet gestoord te worden. Ik wilde eerst op verkenning uitgaan en begaf mij dus met een mand in den tuin, plukte eenige bloemen en liep over het gras, langs het salon naar den rechtervleugel; ofschoon ik overschoenen aan had, trapte ik in zulke plassen dat mijne voeten geheel nat werden. (Wordt vervolgd.) Hoe men over de vrouwen denlu. Niettegenstaande de mannen de vrouwen het »zwakke geslacht" noemen, schijnen zij ze toch zeer te vreezen, wat de vele onridderlijke spreek woorden en spreekwijzen bewijzen, welke elk volk bezit. Een paar voorbeelden, hoe verschillende volkeren over de vrouw, haar beteekenis en karakter oordeelen, ontleenen wij aan Schorers Familienblatt. »Vrouwen zijn even veranderlijk als het April weer." >Om een antwoord is een vrouw nooit in verlegenheid." «Zomerkoren en de meening van een vrouw ontwikkelen slechts in 7 jaren.'' - »Vrouwen zijn slecht loopende uurwerken." «Vrouwen en meisjes willen geprezen worden, het is haar tamelijk onverschillig of dit oprecht ge meend is of slechts uit beleefdheid geschiedt." «Iedere vrouw wil liever mooi dan goed zijn." «Er zijn slechts 2 goede vrouwen op aarde, de eene is dood en de andere moet nog gevonden worden." - «Een volle zak vliegen is gemakke lijker te bewaken dan een enkele vrouw," zeggen de Duitschers, wier onhoffelijkheid bekend is. En toch zijn zij bijna nog beschaafder in hun uitdrukkingen dan de volken, die wegens hun beleefdheid jegens het vrouwelijke geslacht be kend zijn. «Vossen bestaan geheel uit staarten vrouwen uit een tong". «Luister slechts naar de eerste meening van de vrouw, niet naar kaar tweede". «Wie een vrouw bezit heeft tevens zjjn straf." «Wat'de vrouw wil, wil ook God". «Een man van stroo is evenveel waard als een vrouw van goud", meent de Franschman. De Spanjaard zegt; «Vrouwen, wind en geluk zijn veranderlijk". «Wil men iets algemeen verspreid hebben, vertel het dan slechts aan vrouwen en eksters". «De raadgeving van een vrouw beteekent niets, maar volgt gij haar niet op, zoo noemt zij u een gek". «Neem u voor een booze vrouw in acht en vertrouw geen goede". «Er is slechts éen slechte vrouw en ieder man gelooft dat hij ze bezit" De Portugees zegt zeer logisch«Vrouwen zjjn te veel als zij er bij zijn en men voelt haar gemis als zij niet tegenwoordig zijn". De Engelschman be weert «De meening van een vrouw en April weer veranderen dikwijls". «De kracht van een vrouw ligt in haar tong". «Een vrouw gist wat zij niet begrijpt". «Het antwoord van een vrouw luidt altijd «omdat". De Schot zegt weer«Men kan gemakkelijk den duivel in een vrouw jagen maar men brengt er hem nooit weer uit." Maar dezelfde Schot zegt ook: «Er is slechts éen goede vrouw en iedere man gelooft dat hij ze heeft." Oom Sam meent «Vrouwen kunnen een geheim bewaren, maar daar toe behoort dan toch een heele menigte vrouwen." «Drie vrouwen en drie ganzen maken een markt uit." «Vrouwen zijn op het oogenblik wijs, gaan zij aan het overwegen dan zijn zij dwazen." - «Vrouwen blanketten zich om niet rood te wor den." De Italiaan verzekert«Als men zijn vrouw verliest en een vierde van een duit dan heeft men slechts dezen verloren." En de Chinees«Het zwaard van een vrouw is haar tong en dat laat zij niet roesten." De Serviër zegt«Het is somwijlen goed een teedere vrouw te gehoorzamen." Alle volken zijn het hierin eensdat de vrouw flink bij het huwelijk en berouwvol bij de scheiding is. Vir- gilius heeft gezegd »Varium et muntdbile semper feminawaarop de Italiaan rijmdeLa Donna mobile wat in goed Hollandsch wil zeggen «Ach hoe veranderlijk zijn vrouwenharten." Het Donna mobile is uit Victor Hugo's Souvent femme varie, Bien fol est qui s'y fie, in Le Roi'1 s'amuse ontstaan. Dit vers schijnt niet oorspronkelijk van Victor Hugo te zijn maar werd door koning Frans I van Frankrijk met een diamant in een ruit van het slot Chambord geschreven. Volgens een andere lezing was in de bewuste ruit slechts te lezen Toute femme varie. In verband met deze zin snede verhaalt men de volgende anecdote Ko ning Frans had juist dezen ongalanten regel in het venster geschreven, toen zijn zuster Margaretha van Navarra op hem toetrad. Zij las het opschrift en beweerde dat zij twintig voorbeelden van man nelijke onstandvastigheid wist op te noemen. «Dat verandert niets aan de zaak", antwoordde de koning, «noem mij éen geval van vrouwelijke standvastigheid". «Kimt gij mij ook slechts éen geval van vrouwelijke onstandvastigheid noemen", vraagde de koningin. Dat kon de koning juist. Terzelfder tijd zat nl. wegens het een of ander wanbedrijf een edelman van het hof gevangen in een kerker te Parijs. Zijn vrouw had de gunstige gelegenheid waargenomen om met een page te ontvluchten. De koning wees op dit geval. De koningin meende dat de tijd wel een opheldering zou geven. De koning lachte en zeide «Als binnen een maand haar handelwijze gerechtvaardigd is, zal ik deze ruit verbrijzelen en u schenken wat gij wilt". Eenige dagen later werd de ontvluchte page gevangen genomen, maar niet in gezelschap dei- ontrouwe gade, doch in dat van den zoogenaamd gevangenzittenden man. De vrouw had een kleine verandering ondergaan en zat in plaats van haar man in de Parijsche gevangenis. Na tuurlijk werd den man genade geschonken. Koning Frans I is gewis niet de eerste en de laatste man geweest, die het karakter der vrouwen verkeerd beoordeelde. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6