BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen Burgerlijke stand. Te tail ip ei Vf irpacltiiei in &M. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. .Briefwisseling. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Weerkundige Waarnemingen, Keizer Frederiks dagboek. De methode van den heer F. N. Kramer. Te Jacksonville kwamen gisteren 100 nieuwe gevallen van gele koorts voor. Ook het verkiezingsmanifest van dePruiaische vrij-eonservatiere partij, de bemiddelaarster tus schen de linker- en rechtervleugels van het Kartell, is verschenen. In Zwitserland wordt uitgegeven, behalve de Duitsche Sociaal-demovraat te Zurich en de Zwit- sersche Sociaal-democraat te Bern, ook nog een Russische Sociaal-democraat te Genève. Tusschen de arbeiders en de aannemers van den Eiffeltoren is een overeenkomst gesloten en zouden de eersten heden het werk hervatten. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de Berlijnsehe sneltrein bij Kreutz is gederailleerd. Verdere mededeelingen ontbreken nog. Graaf Kalnoky was voornemens gisteren avond Friedrichsruh te verlaten om de terugreis te aanvaarden. Daar Katkoffs blad, de MosTcowskija Wje- domosti onder zijn opvolger allen invloed begint te verliezen, hebben eenige Moskouer kapitalisten uit Katkoffi's school besloten een orgaan gelijk de vroegere Moskouer courant uit te geven, dat gere digeerd zal worden door generaal Tschernajeff en professor Flovaisky, beiden vurige patriotten, in de Slavophile beteekenis van het woord. De toe stemming der regeering is nog niet ontvangen. Wijl de Duitsche keizerlijke familie nog in den rouw is, zal het Italiaansche hof bij gelegen heid van keizer Wil helm's bezoek geen andere feestelijkheden organiseeren dan een groot banket gevolgd door een concert. Te Tashkend liep het gerucht dat de emir ■van Afghanistan plotseling is overleden. Deze gewichtige tijding verdient nadere bevestiging. Het zal onzen lezers aangenaam zijn te ver nemen, dat generaal Boulanger het laatst gezien is in Marokko. Hij zou Woensdag Tanger verlaten om naar Gibraltar te vertrekken. De gezondheidstoestand van den heer Chevrenl' die onlangs 102 jaar oud werd, begint zijn ver wanten en vrienden reden tot bezorgdheid te geven. Het ruim gebruik van sterken drank in Bel gië wordt den laatsten tijd weer meer besproken. Een dagblad deelt mede, dat in sommige gedeel ten van Vlaanderen een werkman geen dronk aard dagelijks 6 borrels drinkt. Per jaar- besteedt hij aan drankfeestelijkheden uitgezon derd 219 frcs. een al te hoog bedrag op een jaarlijkseh inkomen van 800 tot 1200 frcs voor een geheel gezin. Twee dagen na het vertrek van den hertog van Edinburgh uit Konstantinopel, staakten de koks van den sultan, ten getale van 200, het werk, daar zij in 15 maanden geen loon hadden ontvangen. Daar de koks volgelingen van den profeet moeten zijn, kostte het veel moeite een geschikt personeel terug te vinden. Alvorens dit den arbeid opnam, stelde het als voorwaarde, dat het dagelijks zou betaald worden. Miss Braddon is bezig haar memoires te schrijven, die zeer interessant beloven te zijn. Zestig dames hadden zich voor het schoon heids-concours te Spa doen inschrijvenvijf en veertig zijn echter door de jury afgewezen. De jury bestaat o. a. uit doctoren, schilders, letter kundigen en journalisten, In de gescliuttabnek van Krupp zijn bedriege rijen ontdekt van een beambte, die aan deEngelsche geschutfabriek van Armstrong had aangeboden haar alle geheimen van Krupp's geschutgieterij te onthullen. Wegens het voor keizerin Frederik beleedi- gende artikelKeine Frauenzimmerpolitikge durende de Bismarck-crisis in het Wittenberger Kreisblatt verschenen, was de redacteur van dat blad tot gevangenisstraf veroordeeld. Op een door hem aan den keizer gericht verzoek is afwijzend beschikt. Uit mededeelingen van den Boven-Congo, door den Times ontvangen, blijkt dat de stam der Manyema's, die majoor Barttelot vermoordden, tot de kannibalen behoort. Engelschen en Ara bieren, die hun kampen bezochten, zagen duidelijk hoe menschenhanden en voeten door hen gekookt werden. Met duivelschen lust worden mannen en vrou wen door hen vermoord en daarna de dooden gekookt en opgegeten. Kruit, lood en geweren zijn de kostbaarste schatten voor deze menschen- eters. Zij verschaffen zich deze voorwerpen door handel te drijven in ivoordat zij met geweld van andere stammen verkrijgen. Zij overvallen nl. de dorpen van anderen, sleepen vrouwen en kinderen als gevangenen mede, welke slechts los gelaten worden tegen een grooten voor raad ivoor. Op hun beurt ruilen zij dit laatste bij de Engelschen tegen kruit en oude geweren in, en zoo leeren de inboorlingen «de zegeningen van den handel" kennen. Men geeft thans alle hoop op, dat de Nijl dit jaar nog hooger stijgen zal. Het voornaamste verlies zal hierdoor opper-Egypte lijden, waar minstens 150.000 acres land zullen ontheven moeten worden van de belasting, wat niet alleen beteekent, dat er een groot verlies is te wachten voor de schatkist, maar ook zulk eene beperkt heid van de voedingsmiddelen, dat die onvermij delijk dezen winter tot eene hongersnood aanlei ding zal geven. In beneden-Egypte zal het gebrek minder worden gevoeld tn zelfs belooft de katoen- oogst daar boven het gemiddelde te stijgen. Gisteren (Donderdag) avond is op de boven zaal der sociëteit de Vergenoeging alhier, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, publiek geveild; Een huis en erf te Middelburg, zijnde logement en herberg met vergunning, genaamd «het Melkboerinnetje", staande aan de Vlissingsche straat, gemerkt K no 42, grootte 73 centiaren, verkocht voor 1621. Door het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele werd Donderdag aanbesteed de levering van 100 Ma grind van 1 tot 3 c. M. vrij op den wal. Hiervoor was ingeschreven door dhr. C. van de Velde te Borssele ƒ2.30; door dhr. C. Bakker te Sliedrecht 2.10 en door dhr. F. H. Volker te Sliedrecht ƒ1.94. Aan den laatste werd de levering gegund. Woensdag avond is te Colijnsplaat een woon huis met verdere timmering en erve, groot 55 cent., verkocht aan J. Kramer voor 111 -J-2,50, onverminderd 25 onkosten. Een tweede woonhuis, groot 65 cent, bleef onverkocht. Verder werd voor den tijd van 7 jaren publiek verpacht eene partij bouwland, groot 2.60.40 heet., verdeeld in 9 perceelen. Door elkaar werd dit verpacht aan diverse pachters tegen 14 cent gemiddeld per Schouwsche roede. Van 20 en 21 September. Middelburg. OndertrouwdD. Rijkse, jm. 27 j. met P. de Bree, jd. 19 j. L. N. C. Renguet, jm. 30 j. met M. J. Genevaij, jd. 24 j. GetrouwdA. Buijs, jm. 35 j. met H. J. J. van der Harst, jd. 33 j. J. E. van Hoeve, jm. 26 j. met P. J. van Puffelen, jd. 31 j. BevallenA. T. Steendam, geb. De Kok, z. OverledenN. Minderhoud, vrouw van A. Baart, 46 j. E. van Brakel, d. 3 m. 21 Sept., des morgens te 8 uren, Verwacht: O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 21 Sept. 's morgens 8 uren 53 gr. 's middags 1'2 uur 61 gr 's avonds 4 uren 63 gr. F. Daluur. Plaats. Voorwerpen. luforinatiëu. 24 Sept. Middelburg, Tiendrecht, Verhulst. 25 V Vlissingen, Huis, v. U. Pieterse. 26 u Nieuwland, Land, (verh.) Loeff. 25 Middelburg, Meubilair, Tak. 28 Middelburg, Afbraak, Verheij. 1 Oct. Middelburg, Manufacturen, Balans D 4. 5 M lifsingen, Huis, De Wolff. 10 n Middelburg, Inspan, Verheij. 19 tt YVissekerke, Hohtede, Hu vers. Middelburg, Houtwaren, Verhuist. 30 0. W.Soub, Inspan, Tak. 31 n llitthem, Inspan, Tak. Waarover is gesproken en onderhandeld op Friedrichsruh Ofschoon deuren en vensters in de woning van den Duitschen rijkskanselier ongetwijfeld goed zijn voorzien, kan men er staat op maken, dat straks, wanneer Kalnoky weder te Weenen is aangekomen een stroom van ware" berichten over zijn besprekingen met Bismarck de rondte door de pers zal doen. Toch windt het bezoek van den Oostenrjjkschen minister minder de gemoederen op dan Grispi's reis naar Friedrichsruh. De reden ligt voor de hand. Sedert vele jaren is het gebruikelijk, dat tnsscben de beide minis ters, die de buitenlandsche politiek van Duitsehland en Oostenrijk leiden, een bijeenkomst plaats vindt, opdat zij persoonlijk het verbond, tusschen beide staten gesloten, hechter en hechter kunnen grond vesten, door mondeling elk verschil van gevoelen of elk wantrouwend vermoeden, dat aan een van beide zijden in den loop van het jaar mocht zijn ontstaan, uit den weg te ruimen. Het is dan ook voorzeker geen uit de lucht gegrepen veronder stelling, dat de gast van vorst Bismarck vóór alles inlichtingen zal inwinnen over de juiste beteekenis van keizer Wilhelms reis naar St. Pe tersburg en de daarmede verkregen of - misschien juister niet verkregen resultaten. Er zijn nog vele andere punten, die het onder werp van vertrouwelijke gedachtenwisselingen tusschen beide staatslieden zullen vormen. Wij her inneren slechts aan keizer Wilhelms toekomstig bezoek te Rome en de daarmede verhonden moei lijkheden tengevolge van de oneenigheid tusschen het Quirinaal enhetVaticaan. De tegenwoordigheid van Duitschlands gezant bij den Heiligen stoel, den heer Von Sehlözer, tegelijkertijd met graaf Kalnoky onder Bismarcks dak, doet zelfs vermoe den, dat er onderhandeld wordt over de houding der heide bondgenooten tegenover den paus en Italië, opdat het bezoek van keizer Wilhelm te Rome noch kan uitgelegd worden als een blijk van geringschatting ten opzichte van den gevangene van het Vaticaan noch als een bewijs van aan moediging aan Crispi's anti-olericale politiek. Voorts zal er op Friedrichsruh wellicht gesproken worden over de handelsbetrekkingen tusschen Duitsehland en Oostenrijk, die, ondanks alle goede verstandhouding in de politiek, nóg steeds op verbetering wachten. En eindelijk de Boelgaarsche kwestie Zouden deze twee Europeesche ministers kunnen samenkomen zonder de politiek van Oos tenrijk en Rusland op het Balkanschiereiland te behandelen Zou er bovendien niet een enkel woordje vallen over den weerspannigen Kroatisch-PanslavistiBchen prelaat Het is waar, dat men te Weenen de voldoening heeft bisschop Stroszmayer naar Rome te zullen zien vertrekken om zich over zijn Kiefer- telegram bij den paus te verantwoorden, maar verandert dit, of zelfs de mogelijkheid dat de bisschop gedwongen wordt door den Heiligen Vader zich een poos in een klooster terug te trekken, iets aan het feit zelve: dat er een mach tige partij binnen de Oostenrijksche monarchie is, die den «erfvijand" met haar wenschen aan moedigt zijn zending te vervullen, een zending die slechts ten koste van Oostenrijk kan tot etand komen Voortdurend blijft men zich met het incident- Strosmayer bezig houden, dat met de reis van den bisschop naar Rome in een nieuw stadium treedt. De Russische bladen beschouwen de woorden van keizer Frans Joseph aan den prelaat als een nieuwen slag in het aangezicht van Rus land. «Alle geduld zoo roept de Novoje Vremja verontwaardigd uit raakt ten slotte uitgeput, en elke nog zoo oprechte wensch, om toch reeds ingewikkelde, ja tot het uiterste ingewikkelde zaken van internationalen aard niet nog lastiger te maken, zal zonder resultaat blijven tegen over het aanhitsen van het nationaliteitsgevoel. Onzerzijds stellen wjj alles in het werk om goede betrekkingen met Weenen te onderhouden, maar dit juist schenkt ons het recht, ook iets dergelijks van de andere zijde te verwachten en te verlangen. Met de hand op het hart kan men zeggen dat zulke wederzijdsche welwillendheid bestaat, wanneer een Slavische, katholieke, hoog bejaarde bisschop op het einde van zijn hoogst nuttig en eervol leven een heleediging moet dulden, omdat hij een telegram van gelukwen- sching zond aan de Russische stad Kief?" Een redacteur van het Neue Wiener Tageblatt had een onderhoud met den procurator der Rus sische Heilige synode, den welbekenden Pansla- vistischenijveraar Pobedonoszeff. Aan den redacteur verklaarde Pohedonoszeffechterdathij geenPans- lavist was. Wat Rusland betrof: het eischte van Oostenrijk niets anders dan verdraagzaamheid tegenover de niet katholieke Slaven. Hij noemde bisschop! Stroszmayer een dweper voor het denk beeld, door de Roomschè curie sedert eeuwen gekoesterd: dekatholieeering van Rusland. De Rus sen echter willen geen aanhangers van denLatijn- schen godsdienst worden. Overigens beschuldigde Pobedonoszeff Oostenrijk van onver draagzaam- heid, terwijl het onrecht pleegde ten opzichte van Stroszmayer, maar Rusland wenschte volgens zijn verzekering zoowel het voortbestaan van Oosten- rijk als Turkije. Wanneer al deze beweringenen verklaringen van Pobedonoszeff even geloofwaardig zijn als zijn verzekering, dat hij geen Panslavis-fc is, kan men weinig hechten aan de beteekenis van dit onderhoud. De Berlijnsehe correspondent van de N. E. Ct. deelt aan zijn blad mede, dat in de October- afievering van den Deutsche Rundschau van de hand eens ingewijden zal verschijnen een uittreksel uit keizer Frederiks dagboek tijdens den veld tocht 1870/71 geschreven. Omtrent den inhoud is de correspondent in .staat het volgende te seinen De aanteekeningen van wijlen den keizer stellen zijne politieke opvattingen tjjdens de oprichting van het Duitsche rijk en de daarmede gepaard gaande geschillen over de binnenlandsche politiek in een helder licht. Het uittreksel uit het dag- boek begint met den Hen Juli 1870, dus kort vóór de oorlogsverklaringhet eindigt met den 12en Maart 1871, den dag waarop de toenmalige kroonprins uit Frankrijk terugkwam. Vóór alles blijkt uit de aanteekeningen dat er eene scherpe tegenstelling bestond tusschen de politiek van Bismarck en den toenmaligen kroonprins. Deze laatste wilde van den beginne af de op richting van het Duitsche keizerrijkterwijl Bismarck in schijn slechts met moeite daartoe besloot, omdat wijlen keizer Wilhelm er niets van weten wilde. Toen Bismarck eindelijk toegaf, wilde hij de zaak tot stand doen komen met behulp der Duitsche vorsten, terwijl de kroonprins zich wilde wenden tot het Duitsche volk, en zelfs aanbeval, door het in geestdrift ontstoken volk dwang op de nog aarzelende vorsten te oefenen. Tusschen Bismarck en den kroonprins gaf dit te Versailles aanleiding tot zulke heftige gedachtenwisselingen, dat Bismarck o. a. zeide dat aan dergelijke opvattingen door eenen kroon prins geen uiting gegeven mocht worden. Fre derik daarentegen verklaarde zich op deze wijze den mond niet te laten snoerende zaak betrof een vraagstuk der toekomst, waarbij hij als erf genaam der kroon het recht had mede te spre ken, en alleen zijn koninklijke vader kon hem het stilzwijgen opleggen, «althans wanneer men aanneemt", zeide hij, »dat ik nog niet oud ge noeg ben om zelf een oordeel te hebben". Daarop bood, in den verderen loop van het gesprek, Bismarck zijn ontslag aan, wanneer de kroon prins geloofde eenen beteren raadgever te kunnen vinden. Uit het dagboek krijgt men den indruk, dat er aanvankelijk eene sterke tegenstelling heeft bestaan tusschen Frederik en zijnen vader, ten aanzien van de oprichting van het Duitsche keizerrijk, terwijl Bismarck, de rol van bemidde laar tusschen beide opvattingen spelende, voorals nog over zijne eigenlijke plannen bleef zwijgen. Ten slotte dreigde ook Bismarck de nog aarzelende vorsten met het denkbeeld, dat het volk het initiatief zou nemen voor de uitroeping van het keizerschap, en daarmede paste hij [het vroeger door Frederik aan de hand gedane recept toe. Over de annexatie van Elsasz-Lotharingen waren Bismarck en Frederik steeds van dezelfde meening. Het liefst zouden zij heiden Lotharingen hebben laten varen, doch de militaire autoriteiten eischten met beslistheid de vesting Metz, wegens redenen van strategischen aard. Daarentegen overwon de opvatting van Frederik, dat de veroverde landsgedeelten een rijksland zonder dynastie zouden worden, opdat zij voor Kleinstaaterei be hoed zouden blijven. Eene verdere poging om den liberalen Badenschen staatsman Roggenbach (dezelfde wiens naam tijdens Frederik's laatste ziekte herhaaldelijk genoemd is), tot stadhouder in Elsasz-Lotharingen te doen 'benoemen, mislukte volkomen. De uitreksels uit het dagboek behelzen verder een groot aantal karakteristieke bijzonderheden. Zoo bijv. dat de indertijd veel genoemde hofraad Ludwig Schneider, de met het Russische hof in de meest intieme correspondentie staande voor lezer van keizer Wilhelm, vaak beter ingelicht was dan de troonopvolger. Schneider werd door den keizer zeiven te Versailles met den inhoud van bijna alle telegrammen nog voor Bismarck in kennis gesteld. Zelfs over den loop der vre desonderhandelingen werd de kroonprins slechts ongeregeld ingelicht. Tevens blijkt uit het dag boek, welk groot verschil van inzicht er tusschen Bismarck en Frederik bestond over de beschieting van Parijs. Met het oog op de groote vroomheid van wijlen keizer Wilhelm is eenigszins opmerkenswaard de lichte ironie, met welke zijn opvolger er over spreekt, hoe bij den oorlog een ieder den lieven God voor zijne rechtvaardige zaak aanroept, en den hemel verantwoordelijk wil maken voor de nederlaag zijns vijands. Toen, na de inneming van Rome door de Ita lianen, de pans vluchten wilde, bepleitte Bismarck 's pausen vestiging in Duitsehland, omdat het persoonlijk aanschouwen der Roomsche priester heerschappij »de Duitschers genezen zou"maar noch Wilhelm, noch Frederik wilden van iets dergelijks weten. Uit de aanteekeningen blijkt, hoe ijverig Fre derik steeds waakte voor de goede verstandhou ding tusschen Duitsland en Engeland. Als een roode draad loopt door alle aanteekeningen dit heenvoor alles is hij Duitscher, en pas in de tweede plaats een Pruis. »Ik gevoel mij nog slechts Duitscher, en ken geen onderscheid tus schen de verschillende stammen". Hoe hij zich reeds toen ter tijde de verdere inwendige ont wikkeling van het rijk voorstelde, blijkt ongeveer uit de volgende verstrooide uitingen«Mijne hoop berust op den ernst des volks, en op den plicht het leven van staat en natie op vrijzinni ge wijze te ontwikkelen." Daarbij sprekende van zijnen zoon, den tegenwoordigen keizer, zegt hij «Moge hij een trouwe Duitsche man worden, die, zonder vooroordeelen, voortzet hetgeen begonnen is." Treffend is de verzuchting, den 27en Maart te Ferrières geschreven«Zelfs het grootste on verstand zal hetgeen bereikt is niet meer onge daan kunnen maken. Ik betwijfel of men in oprechtheid den verderen opbouw van bet rijk in den zin der vrijheid wil, en ik geloof dat dit slechts door een nieuwen tijd, die met mij reke ning houdt, kan worden beleefd." De aanteekeningen over de ontmoeting van Frederik met Napoleon hij Sedan enz. leveren niets nieuws op. Daarentegen zal het wel niet algemeen bekend zijn, dat Thiers bij de vredes onderhandelingen eens den Belgischen koning Leopold tot keizer van Frankrijk wilde maken, waarover Bismarck hem uitlachte. Aan de redactie der Middelburgsche courant. Mijn thans uitverkocht vlug schrift, getiteld Die Radikalheilung der Diphtheritis ohne Nach- krankheiten is op de gewone manier verschenen bij de boekhandelaars Scheltema en Holkema te Amsterdam. Ik heb daarvan geschenk-afdrukken gezonden aan nagenoeg alle hoogleeraren en hoofden van burgerlijke en militaire zieken huizen in Nederland, alsmede in het buitenland. Niettegenstaande dat, schrijft de heer dr Van Berlekom dat het «geschriftje" «met bumbug in de wereld gezonden" en »in zeker mysterie ge huld was". Op grond van die woorden verklaar ik, niet met dr Van Berlekom in gedachtenwisseling te willen treden, omdat hij zijne kracht zoekt in eene verdachtmaking, en gekwetste eigenliefde bij hem blijkbaar zwaarder weegt dan het belang van den zieke. In antwoord op de regelen, door u, mijnheer de redacteur, aan zijn schrijven toegevoegd, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik bereid ben aan eiken geneesheer, die te goeder trouw is, de meest volledige inlichtingen te verstrekken. Daarenboven ben ik bereid tegen billijke ver goeding zoowel in het gezin, als in een ziekenhuis hij u ter stede diphtheritis-lijders te behandelen. De zooeven genoemde vergoeding vraag ik om dat mijne middelen mij niet veroorloven mijne Amsterdamsche praktijk zonder schadeloosstelling tijdelijk op te geven. Ten slotte verklaar ik op mijn woord van eer dat ik in gevallen, waar mijne hulp tijdig werd 'ingeroepen, slechts 3 door den dood verloren heb.. Ik vertrouw overigens dat u het zult billijken, indien ik niet verder de zaak in uw geacht blad bespreek. Met gevoelens van hoogachting, F. N. Kramer, Arts, oud-Officier van Gezondh. Ned.-Ind. Leger. Amsterdam, 20 September 1888. Aante Goes. Voor uw belangstellenden wenk omtrent het feuilleton zijn wij erkentelijk. Wij hadden ook al hetzelfde idee gehad, vooral met het oog op de nieuwe abonnés, maar de uit voering stuitte op groote bezwaren. Middelburg, 21 Sept. Ter aanvulling van het gisteren opgenomen Marktbericht diene nog het volgende Met het trekken van bruine- en witteboonen en het snijden van paardenbóonen is een begin gemaakta. s. week kan men bij droog weder van de eerste en over 14 dagen van de beide laatste eenigen aanvoer wachten. Vlissingen 21 Sept. Boter 1.12 a 1.05. Eieren 4.per 104 stuks. Yersere, 21 Sept. Ter Oesterbeurs was heden veel aanbod maar werd niets verkocht. Amsterdam, 21 Sept. Raapolie op 6 weken 31i. Lijnolie 21 jj. Gent, 21 Sept. Roode en wintertarwe fr. 20.25 rogge fr. 14.25; gerst fr. 17.50; haver fr. 13.75; boekweit fr. 16.25; paardenboonen fr. 16.50; koolzaad fr. 30.— lijnzaad fr. 26.50; lijnkoeken fr. 19.50; koolzaadkoeken fr. 15.boter fr. 3.35 per kilogram; eieren fr. 2.25 per 26 stuks.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 3