Verspreide Berichten "FEUILLETON." BLZENHOF, HET TOONEEL. Rechtszaken, Onderwijs. Kerknieuws. Van FLORENCE WARDEN In den regel maken wij onder deze rubriek melding van iets wat gebeurd is, thans deelen wij eronder mede wat wellicht gebeuren zal. De Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg Maat schappij onder directie van de heeren Alex Faas- sen en co heeft het plan gevormd, bij genoeg zame deelneming, gedurende het aanstaand winterseizoen een zestal tooneelvoorstellingen in den Schouwburg alhier te geven op Woensdagen 10 October, 28 November, 19 December 1888, 23 Januari, 20-Februari en 19 Maart 1889. Zij stelt zich voor, de beste en nieuwste stuk ken uit haar repertoire voor deze voorstellingen te kiezen, en wel bij voorkeur die, welke reeds elders met bijval zijn opgevoerd. Onder meer zijn nu reeds een drietal stukken ter opvoering gereed, n. 1. Hans Vondeling. Der Narr des Glücks), blijspel in 5 bedrijven, van Ernst Wichert, welk blijspel uit meer dan 200 inzendingen op eene, door het bestuur van het Burgtheater te Weenen uitge schreven prijsvraag met een prijs werd be kroond, en daarna te Berlijn en te Hamburg met veel bijval vertoond. Ook te Botterdam gaf het stuk zoowel het publiek als de critiek reden tot tevredenheid. Verder Van Buffelen en Zoon. (Die beiden Reichemiïller)blijspel in 4 bedrijven, van den;, populairen Duitschen karakterspeler en komiek Anton Anno, hetgeen eveneens, reeds aan het einde van het afgeloopen seizoen door dit tooneel- gezelschap gespeeld, veel succes verwierf. Het derde blijspel, ter opvoering gereed, is uit het Italiaansch van Vittorio Bersezio en getiteld Een miliioenen-oom. De vertaling is van de hand van den heer H. J. Wansinck. Binnen eenige dagen zal de gelegenheid tot abonnement voor deze voorstellingen worden opengesteld. De prijzen der abonnementskaarten zijn uiterst billijk en wel voor den eersten rang, voor niet-geabonneerden 1.49, per 12 stuks 12.—, en per 6 stuks 7.50; voor den tweeden rang, gewoon 0.99, per 12 stuks 9.en per 6 stuks 4.80. De houders hebben het recht van voorkeur bij het bespreken van plaatsen, wat voor hen gratis geschiedt, terwijl bovendien na de derde voorstelling uitsluitend voor hen bij kaarten ad 1.25 1" rang en 0.80 2e rang verstrekt worden. De abonnementskaarten zijn niet persoonlijk, worden niet op datum gestempeld en geven dus toegang tot alle voorstellingen. Waar wij van dit plan melding maken doen wij dat niet zonder er een aanbevelend woord bij te voegen. Voor zoover wij uit de recensiën van verschil lende dagbladen kunnen nagaan zijn al de ge noemde stukken in prettigen lossen toon geschre ven, verrassend en onderhoudend en voldeden zij uitmuntend, zoowel wat den inhoud aangaat als de wijze waarop zij werden ten tooneele gebracht. Het gezelschap van den nieuwen Rotterdam- schen Schouwburg is, vooral wat blijspelen be treft, hier meermalen met succes opgetreden, zoodat wij vertrouwen dat het plan bij het Middelburgsche publiek wel sympathie vinden zal. In den winter worden wij in den regel niet overstelpt met goede tooneelvoorstellingen; nu de gelegenheid geopend is om zich ten minste van een zestal te verzekeren die de drie, door het uitstekende gezelschap der heeren Le Gras en Haspels te geven, zeer goed kunnen aanvullen, hopen wij dat men die gelegenheid dan ook be- nuttige. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: C. A. K., 13 j., kuipersjongen Middelburg, tot 1 m. gev.A. E., 15 j., en A. v. S., 17 j., werklieden Yerseke, ieder tot 14 d. gev.; M. O., 19 j.. dienstbode Goes, tot 10 b. s. 10 d. h., en P. W. B., 45 j., zonder beroep Vlis- singen, tot 14 d. gev.; s t r o o p e r ij P. F. H., 16 j., en E. H., 15 j., beiden tot 0.50 b. s. 1 d. h., en D. d. S., 16 j., tot 3 d. gev., allen Koewacht vernieling van eens anders goed: J. A., 19 j., Vrouwepolder, en P. W., 23 j., St. Laurens, boerenknechts, ieder tot 10 b. s. 8 d. h.M. H., 19 j., M. v. d. P., 13 j., A. N., 16 j., arbeiders, en P. A. d. G., 17 j., bakkers knecht, allen 's Gravenpolder, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.; L. S., 20 j., bankwerker Vlissingen, tot 8 b. s. 6 d. h.; mishandeling: B. F. H., 30 j., werkman Westdorpe, tot 12 b. s. 8 d. h.C. J. B., 14 j., slachtersjongen Middelburg, tot 3 d. gev.; J. M. D., 38 j., gep. Indisch militair Botterdam, tot 14 d. gev. A. v. E., 30 j., bierhuishouder en arbeider Westdorpe, tot 8 d. gev.; P. v. H., 21 j., werkman Sas van Gent, tot 8 b. s. 6 d. h., en M. K29 j., arbeider Camperland, tot ƒ8 b. s.- 6 d. h.; mishandeling van een ambtenaar P. J. V., 33 j., winkelier Hulst, tot 12 b. s. 7 d. li., en A. R., 25 j., polderwerker Clinge (Zee land), tot 14 d. gev.; beleediging van een ambtenaar: P. J. K., 18 j., werkman Terneuzen, tot 8 b. s. 6 d. h. Ch. L. P., 68 j., landbouwer Koewacht, tot 25 b. s. 14 d. li., en J. M., 19 j., visscher Breskens, tot 12 b. s. 10 d. h.; mishandeling en b e 1 e e d i g i n g v a n een ambtenaar: L. F. Ph., veldarbeider Clinge (Zeeland), tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: J. v. L., 64 j., gep. rijksveld wachter Biezelinge, beklaagd van beleediging van een ambtenaar. Vrijdag 5 Oct. zal voor dezelfde rechtbank behandeld worden de zaak van G. H. D., 39 jaar oud, zeeman te Vlissingen thans gedetineerd, die in den avond van 10 September jl. omstreeks half acht uur in den winkel van den heer W. H. Simons een raam opzettelijk verbrijzeld en ver schillende gouden voorwerpen zich wederrechtelijk toegeëigend heeft. De heer mr W. K. Brevet is den beklaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd en door het O. M. zijn 4 getuigen gedagvaard. Verder zullen dien dag nog te rechtstaan C. R., 20 j. en P. B., 19 j. de eerste slachter, de tweede boerenknecht, beiden te Heinkenszand, beklaagd van het voor het kantongerecht te Goes onder eede afleggen eener valsche verklaring. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld G. N., M. B., Goes, wegens het beschadigen der bekleeding van den jpolderdijk in Zeeland, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.D. J. R., Wolfaarts- dijk, wegens het visschen met een kruisnet zonder vischacte, bij nacht, tot 3 b. s. 3 d. h.J. B. S., Antwerpen, wegens het als schipper, bij de sluis van een rijkskanaal met zijn schip niet een plaats innemen, welke door den sluismeester wordt aangewezen, tot 25 b. s. 10 d. h.J. T., Goes, wegens het laten losloopen van een hond op verboden tijd te Goes, tot 1 b. s. l d. h.P. J. B., Grauw, wegens het driemaal bevisschen van eens anders vischwater, zonder schriftelijke vergunning tot 3 maal 3 b. s. 2 d. h. voor voor iedere b. L. J. M., Heinkenszand, wegens het jagen in gesloten jachttijd zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar tot 2 m. 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; B. B., 's Heer Arendskerke, wegens het visschen zonder consent tot t 2 b. s. 2. d. h. W. H., 's Heer Arendskerke, wegens het visschen met een kruisnet zonder consent, tot 2 b. s. 2 d. h en J. v. cl. V., D. M., Kapelle, wegens als voren zonder acte of schriftelijke vergunning, ieder tot 2 m. 2 b. s. 2d. h. voor iedere boete. Ten slotte F. H., M. v. K., Zandvliet (België), wegens het rapen van kreukels, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.J. F., Colijnsplaat, wegens strooperij, tot 1 b. s. 1 d. h.; J. H., Yerseke, wegens het verwekken van rumoer, tot ƒ5 b. s. 3 d. h.; P. F.- Hansweert, J. v. T., Kwadendamme, W. v. H., A. W. de G., Goes, J. S., Arnemuiden, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f 1 b. s. 1 d, h.; N. L.Ellewoutsdijk, wegens als voren bij 2e her haling, tot 3 weken h. Allen tevens in de kosten. De nieuwbenoemde kantonrechter, mr F. J. N. van Dam, is Donderdag in eene plechtige zitting van het kantongerecht te Oostburg geïn stalleerd. De heer W. C. de Smidt hield als oudste plaatsoervanger kantonrechter daarbij eene toespraak. Terwijl Woensdag avond de scheepsmeter bij het Belgische loodswezen te Terneuzen, P. Willemsen, met zijne vrouw de kermis aldaar be zocht, en de kinderen te huis sliepen is er aan de achterzijde zijner woning, gelegen aan het Schulpenpad, ingebroken en uit een kastje een bedrag van 19 ontvreemd. Men schijnt met de lokaliteit goed bekend te zijn geweest en ook dat hij dien dag zijn traktement had ontvangen. Er is een blaadje, het Vliegend Blad, dat al hetgeen in gemengde berichten uit het buiten land wordt verhaald, maar laat voorvallen in het wijde Amsterdam. Zoo onlangs nog met de tegelijk verkochte koe en kat, en nu weer om trent het museum van allerlei neuzen. Thans heeft ook de oude, deftige Arnhemsche Crt. die manieren overgenomen. Het blad behelst een verhaaltje van de bemoeiingen der school bureaucratie met een in reparatie zijnd deurslot. De klucht speelt, volgens de Arnhemsche, in ons land. Nu kon men de vorige week o. a. in de Köln. Volksztg. lezen dat het gebeurde met het Career-slot (nog iets anders dan plaatsdeur want in Duitsch- land heeft men als schoolstraf de Carcer-straf in de schoolgevangenis) plaats had in een Pruisische plattelands-gemeente. (N. IJselbode.) Ook een verloren voorwerp. Te Amsterdam heeft gisteren een koetsier zijn rijtuig verloren. Op het Haarlemmerplein had hij zich even ver wijderd en weg was het rijtuig met paard en al. Woensdagavond ontstond te 's Gravenhage twist tusschen een jongen en een meisje, waarbij de jongeD zich door zijn drift zoover liet vervoeren, dat hij zijn mes trok en het meisje zoodanig een wonde in het gelaat toebracht, dat haar in het gasthuis heelkundige hulp moest worden verleend. Tegen den dader is een vervolging ingesteld. Een zestigjarige juffrouw te Arnhem werd Maandagavond duizelig, toen zij de trap barer woning opging. Zij sloeg achterover met het noodlottig gevolg, dat zij geen half uur na den val aan de gevolgen overleed. - Verleden week is te Laren gestorven en begraven een man, die in de kunstwereld daar ter plaatse een niet geringe bekendheid had ver worven Gijs Kok, de schaapherder, dien Mauve herhaaldelijk op het doek vereeuwigd heeft. Op veel van Mauve's stukken komt hij voor, geleund tegen zijn staf. Toen de beroemde schilder ver leden jaar op de Parijsche tentoonstelling de gouden medaille had behaald, werd door de vrienden van Mauve Gijs uitgekozen, om hem die plechtstatig te overhandigen. Gijs liet zich na eenig tegenspartelen daartoe overhalen en gaf bij die gelegenheid blijken van zijn welspre kendheid, tevens echter van zijn verwondering, dat op zulk een medaille Gijs met zijn schapen niet stond afgedrukt. (D. v. N.) Te Oorschot waren eenige arbeiders bezig boomen te vellen. Terwijl een groote boom ter aarde viel, geraakten twee knapen er onder. Van den eenen werden eenige ribben gebroken, terwijl de ander zulke ernstige inwendige kneuzingen bekwam, dat men voor zijn leven vreest. Een aardige verrassing ondervindt de reiziger, die op de lijn VenlooNijmegen naar Heumen of naar Mook wil gaan. Gaat men naar Heumen, dan doet men 't verstandigst, door aan 't station Mook af te stappen, daar dit 't kortste bij Heu men ligt. Moet men echter te Mook zijn, dan stapte men aan de halte Heumen af, die slechts drie minuten van Mook ligt, terwijl 't station een groot half uur ver is. In 't belang van 't publiek ware naamsverande ring wel wenschelijk. Uit Berlijn wordt gemelddat keizerin Frederik met haar drie dochters in het begin van October te Balmoral wordt verwacht. Te Parijs werd gisteren de opperrabijn van Frankrijk Isidor met groote plechtigheid ter aarde besteld. De geheel e Israelietische gemeente van Parijs was tegenwoordig bij den dienst in de synagoog, terwijl een afdeeling infanterie aan den overledene, die ridder van het Legioen van eer was, de militaire eerbewijzen bewees. Alle rabij- nen uit het geheele land waren naar de hoofdstad gekomen. De overledene was algemeen geacht en door zyn geloofsgenooten zeer bemind. Naar de Romeinsche correspondent van den Irish Catholic verzekert, heeft de paus bij de Britsche regeering geprotestoerd tegen haar tegen woordige Iersche politiek. In antwoord op den hem door het gemeente bestuur van Rome toegebrachten gelukwensch op den verjaardag van het bezetten van Rome dooi de Italiaansche troepen, antwoordde koning Hum- bert, dat die gedenkdag voor hem en voor de natie geheiligd is. Gedurende achttien jaren, zeide Z. M., heeft Rome tegenover Italië en de beschaafde wereld eene hooge roeping mogen ver vullen. Weldra zullen wij als gewenschten gast keizer Wilhelm in ons midden hebben, onzen trouwen vriend en bondgenoot; het hoofd van een krachtig volk, dat tegelijkertijd met ons zijn éénheid herwonnen heeft. Onze gast zal getuige zijn van Rome's deugden en nieuwe beschaving. Chamberlain heeft te Bradford een rede ge houden, waarin hij opnieuw de verzekering aflegde, dat de scheut-makende liberalen voortgaan het tory-gouvernement te steunen. De ex-radicaal betuigde zijn bijzondere ingenomenheid met Bal- fours Iersche politiek. eerlang zal mogen verheugen in het bezit van eene inrichting, die te meer van locaal belang is, omdat men zich hier uitsluitend van regen water moet bedienen, en het bijna jaarlijks ge beurt dat daaraan gebrek is. A.R.CrtJ De heeren Schaepman en De Savornin Lohman hebben in hun voorstel tot herziening van het reglement van orde een nadere wijziging gebracht, teneinde, gelijk de toelichting luidt, het stelsel van de commissie van rapporteurs, betreffende het onderzoek der staatsbegrootingswetten, scherp en duidelijk te stellen tegenover het hunne. Het Handelsblad kan omtrent den gezondheids toestand van Z. M., verzekeren dat er voor het oogenblik geen reden tot beduchtheid bestaat. Yan de jongste ongesteldheid, waaraan Z. M- heeft geleden, zijn thans ook de laatste sporen verdwenen. De koning arbeidt weder zoo in den voormiddag als 's namiddags men achtereen. Ieder, die in de laatste dagen bij Z. M. werd toegelaten, ontving van het uiterlijk des konings een zeer gunstigen indruk. In strijd met het bericht van den Tijd, zegt de Maasb. dat de toestand van den heer Van Nunen nog even ongunstig blijft. Door de afdeeling Dordrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is benoemd tot op volger van den heer W. Kes de heer Eduard Erdelmann van Wezel. Een medicus schrijft over verbandkisten op spoorwegen het volgende aan 't N. v. d. D. Dezer dagen liet mij een stationschef van een der groote stations onzer spoorwegen de verband- kist zien, welke op elk station aanwezig moet zijn. Deze was natuurlijk verzegeld zooals'c behoort, maar toen ze geopend was, was 't akelig om te zien, de kist was 25 jaar oud, 't verband etc. was even oud. 't Is toch om te rillen als men bedenkt, dat een spoorwegongeluk kan gebeuren en dat dan de gekwetsten worden behandeld en verbonden met sponsen en zwachtels enz. van zoo eerbied- waardigen leeftijd. Naam en plaats doen hier nieta ter zake, be langstellende deskundigen wil ik door uw inter mediair gaarne nadere inlichtingen geven. Maar hoe 't mogelijk is dat, nu de ramp bij Ruinerwold nog lang niet vergeten is, spoorweg maatschappijen zoo achteloos kunnen zijn, om niet eens een behoorlijke, naar de eischen des tijds inge richte verbandkist te hebben, is mij onbegrijpelijk. Het is dan ook wenschelijk, dat door alle spoor wegmaatschappijen deze zaak nauwgezet ter harte worde genomen, opdat niet 't aantal slachtoffers bij een eventueêle ramp nog vermeerderd worde door 't gebruik van vuile sponsen en andere onreine verbandstoffen." In het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwij zers-Genootschap zijn twee vacaturen ontstaan. Ter vervulling daarvan worden door het hoofdbestuur aan de afdeelingen de volgende tweetallen aan bevolenle voor de vacature-v. d. Hoeven (over- leden), de hh. G. Kappen burg en H. Hinse, beiden hoofdea van scholen te Amsterdam en 2e voor de vacature-Swildens (niet herkiesbaar), de heeren A. Heinsius, hoofd der school te Amsterdam en C. Abels, leeraar kweekschool aldaar. Yoorts hebben de afdeelingen te stemmen over eenige voorstellen tot wetswijzigingover voor stellen om uit de kas van het genootschap ƒ400 te bestemmen voor het ondersteuningsfonds, ƒ100 voor het completeeren der paedagogische biblio theek en 500 voor het doen drukken van een catalogus dezer bibliotheek. Door eenige lidmaten der Ned. herv. gemeente te Bath is een adres gezonden aan 't provinciaal college van toezicht, waarin zij de wettigheid betwisten van het besluit van kerkvoogden en notabelen om de toelage voor den predikant in te trekken, op grond dat de vergadering niet genoegzaam bezocht was om een besluit te nemen. Beroepen te Tholen, de heer J. G. Klomp te 's Graveland. Uit het Engelsch. HOOFDSTUK XXI. Ik had geleerd den heer Carruthers op zijn eigen manier te antwoorden en ik geloof dat hij verbaasd was over mijne vorderingen. »Gij pareert mij al te vlug," zei hij hoofd schuddend. »En zijt gij nu niet benieuwd om te weten wat er te Kraaienhorst gebeurd is," vroeg hjj eensklaps op een geheel anderen toon. ja maar er kan nog niet heel veel ge beurd zijn, want ik ben Maandag vertrokken en nu is het eerst Donderdag." »Tijd genoeg voor een groote ramp. Yan nacht is er ingebroken en de juweelen van me vrouw Mills, mevrouw Caren en mevrouw Cun ningham zijn gestolen, behalve nog een menigte zilver en goud." Ik draaide onder dit ontzettende verhaal een der bloemen uit mijn mand werktuigelijk om mijne vingers en vroeg hevig ontsteld »Yan nacht, zegt gij?" »Ja, van nacht maar ga zitten, dit be richt schijnt u hevig te doen ontstellen. Kind i uwe lippen zijn geheel wit, laat ik schellen om »Neen, neen, ik ben heel welik zal niet flauw vallen. Schel niet. Yertel mij gauw alles. Wanneer is het ontdekt Hebben zij de dieven gepakt Weten zij »Stil, ik kan niet alles te gelijk vertellen. De dieven zijn nog niet gepakt en wij weten niet wie het zijn. Van morgen werd de diefstal ontdekt." »Van morgen Wie heeft het ontdekt Hoe »Niet zoo opgewonden, dan zal ik u alles vertellen. Van morgen werd er een ladder ge vonden onder het raam der kleedkamer van me vrouw Mills, waar van buiten een ruit was in geworpen. Haar kamenier maakte het eerst alarm, toen zij die gebroken ruit zag, Mevrouw Mills kwam aanloopen, zij keken naar buiten en zagen de ladder liggen. Die kleedkamer heeft twee deuren, de eene, die niet naar de slaapkamer leidt, was ontsloten en door de dieven'opengelaten om in het huis te komenin het eerst scheen het, alsof er niets aangeraakt was. De toiletdoos stond gesloten op de gewone plaats een ijzeren kist, waarin mevrouw Mills hare kostbaarste sieraden bewaart, stond in een gesloten kast, doch bij nader onderzoek bleek het dat het slot opengebroken en de kist geheel ledig was. In- tusschen was de tuinbaas in huis gekomen, zeg gende dat hij hoopte dat alles in orde was, maar dat hjj, toen hij in de vroegte naar den schuur ging met een van de oude tuinlieden, Tom Parkes »Tom Parkes »Ja, die heeft de sleutels van den schuur. Toen vonden zij de deur opengebroken en misten een ladder en een vijl. Dat is het ge heimzinnige van het geval. Alles was zoo net jes en stelselmatig gedaan, dat de gestolen voorwerpen eerst gemist werden na een zeer nauwkeurig onderzoek. De toiletdoozen van mevrouw Mills en mevrouw Caren waren op slot, maar ledig. Sir Jonas onderzocht zelf met den hofmeester de zilverkast die was ook gesloten en zij wenschten elkaar in het eerst geluk dat die gespaard was, daar al hetgeen dagelijks gebruikt wordt er in lagmaar het goud en zilver dat slechts bij feestelijke gelegen heden voor den dag gehaald wordt, is verdwenen. Wat echter het meest opzien baart is de wijze, waarop mevrouw Cunningham bestolen is. Zij kwam doodsbleek aan het ontbijt met een paar steentjes en een propje watten in de hand en verhaalde dat zij gewoon was zeer kostbare diamanten en katoogen, in watten in een was doeken zakje genaaid, om haar hals te dragen en dat zij dit zakje eerst opentornde lang nadat zij hare andere sieraden gemist had, om zich te overtuigen dat haar grootste schat geheel veilig wasmaar die juweelen waren ook weg en in haar plaats vond zij de steentjes, die zij meebracht. De arme vrouw was zóo zenuwachtig dat het een heelen tijd duurde, eer zij ons dit alles verteld had. Zij zei dat zij 's nachts sliep met het zakje onder haar hoofdkussen, dat nie mand in huis daar iets van wist, want dat zij het nooit aan iemand verteld had sDat is niet geheel waarwant zij had het mij verteld." »Dat zei zij ook," zei hij mij strak aan ziende. »Maar gij zoudt het toch nooit aan iemand vertellen, die er misbruik van kon maken." »0 neen De eenige aan wien ik het ver teld heb, was de heer Rayner." »De heer Rayner? Ik vrees dat gij nie mand slechter hadt kunnen kiezen om een ge heim aan toe te vertrouwen." »Hoe bedoelt gij dit »Wel hij is de grootste babbelaar, dien ik ken. Ik heb hem vaak teNew-Wacket ontmoet een amusante kerel, maar de laatste aan wien ik iets zou vertellen, dat ik niet wilde dat hij aan den eersten besten vriend over vertelde alleen om te praten." »0maar zoo iets zal hij toch niet over vertellen. Hjj beknorde mjj dat ik het vertrou wen dier dame geschonden had door hare gehei men te verklappen." »Heel goed", zei hij verlicht. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2