FEUILLETON~ BLZBNHOF Onderwijs. Rechtszaken. Verspreide Berichten. - zegt de N. R. Crt., »het program voor het nieuwe zittingjaar noch van kracht, noch van moed te getuigen, en eene groote teleurstelling te moeten zijn voor hen die voor de zegepraal der clericalen zich (ol anderen) gouden bergen hadden beloofd/' Door den heer ,T. L. de Rochemont is bij den officier van justitie te 's Gravenhage een klacht ingediend tegen den heer T. J. W. E. Yerstege wegens hoon en laster, en wegens pogingen om hem over te leveren aan de verachting van zijne mede-leden der beri-beri-commissie, van den mi nister van koloniën, van alle ridders der Mili taire Willemsorde, van alle officieren van het leger; van al zijne medeburgers. De heer De Rochemont deed dit in een schrij ven, waar hij herinnert dat de heer Yerstege zijn brochure heimelijk, buiten den heer De Ro chemont om, heeft doen uitdeelen aan de leden der beri-beri-commissie en aan den minister van koloniën en dat eerst op uitnoodiging van den president dier commissie de heer Verste ge den heer De Rochemont een exemplaar van zijn brochure, in losse vellen, zonder titelblad, zonder naam van schrijver of uitgever, heeft gezonden- De heer De Rochemont herinnert dat hij den heer Verstege in zijn leven hoogstens twee- of driemalen gesproken heeft, en dan nog maar in weinige oogenblikken. Sedert 1872, dus bijna 14 jaren geleden, in het geheel niet meer. Omtrent deze geruchtmakende geschiedenis schrijft men aan het D. v. N.: Tot juister beoordeeling van het door den gep. luit.-kolonel Verstege tegen den gep. luit.-kolonel De Rochemont opgezette schandaal, moge het volgende dienen. Over de grieven van den overste Verstege, in zijne brochure ontwikkeld, wensch ik mij niet uit te laten. Maar dat de lang gekoesterde wrok door een onridderlijken aanval werd bekroond,1 is maar al te duidelijk. De brochure werd heimelijk ver spreid, en de daarin aangevallen persoon er onkun dig van gelaten. Eerst op verzoek van den voor zitter der commissie, om ook een ex. aan den keer De Rochemont te zenden, ontving deze eenige losse bladen, waarmede hij terstond naar den officier van justitie is gegaan, en een aanklacht wegens laster en eerroof heeft ingesteld. Het wachten van 86 uur op uitdaging tot duel en het daarop gevolgde snelle bijeenroepen van ridders der militaire Willemsorde, heeft dus veel van eene vooraf beraamde komedie, om anderen bij overrompeling in deze quaestie partij te doen kiezen. De heer De Rochemont, die in vroeger tijd ook wel eens heeft geduelleerd, schijnt allerminst be vreesd te zijn om de degen te kruisen. Maar dat hij thans verklaart eerst door de justitie gerechtvaardigd te willen worden van den blaam, op hem geworpen, kan men een man, die zijn naam zonder schande aan zijne kinderen wenscht na te laten, voorzeker niet euvel duiden. Als hij kwam te vallen in een tweegevecht, alvorens de eigenlijke zaak onderzocht was, dan. zou wel de heer Verstege voldoening hebben voor zijn jaren lang opgekropten wrok tegen den voormaligen adjudant van den gouv.-generaal Loudon, maar de zaak zelve zou volstrekt niet uitgemaakt zijn. Uit alles blijkt echter dat het den heer Ver stege volstrekt niet om een duel te doen was; zijn doel is alleen om den heer De Rochemont uit de beri-beri-commissie, uit elke andere com missie en elk staatsambt te weren. lntusschen is mij gebleken dat onder de Indische oud-hoofdofficieren niet allen de partij van den overste Verstege kiezen, zooals men allicht uit het bericht over de ridders en de officieren in de commissie zou vermoeden. Ik wensch hier nog bij te voegen, dat naar het mij toeschijnt bij elke particuliere ruzie onder onze Indische oudgasten, de politiek wel te verstaan de Indische politiek van vroeger een 'grooter rol speelt. Het bestuur van den gouv.-generaal Loudon en de Atjeh-politiek van dien tijd maakt nog altijd de hartstochten gaande. Naar de Tijd meldt, hielden gisteren de katho lieke leden der Tweede kamer, die zich reeds vóór het jongste reeès tot zelfstandige fractie geconstitueerd hadden, hunne eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar. Op deze bijeenkomst werd o. a., overeenkomstig het gisteren definitief Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXI. Het was ongeveer vier uur, het gras en de bladeren waren erg nat en er steeg alweer een natte nevel uit het moeras op. Er waren niet veel bloemen meer, maar ik zocht zoolang in alle hoekjes en onder de blaren totdat ik voor October een mooien ruiker bijeen had. In huis komende, bedacht ik mij dat die het mooist zou staan in een vaas, die in het salon stond; ik liep dus daarheen, terwijl mijn rok nog in de hoogte gespeld was, met het mes in de eene hand, die tamelijk vuil was, en de mand met bloemen in de andere. Ik had den deurknop nog in mijn hand, toen ik een heer bij het raam zag staan, in den tuin kijkende in de hoop dat hij mjj niet gehoord had, sloop ik stil terug, maar het was te laat, hij keerde zich om, stapte snel de kamer door en hield mij staande »Juffrouw ChristieMen zei mij dat gij uit waart." Het was de heer Carruthers. vastgestelde reglement, een commissie benoemd welke zich, zoo dikwijls dit gedurende den loop van het zittingjaar wenschelijk zal blijken, in betrekking zal stellen met de club der anti- revolutionnaire kamerleden en met de katholieke leden der Eerste kamer en, namens de verga dering, met dezen alle onderhandelingen zal voeren. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren Reuther, Schaepman en Van der Schviecktot plaatsvervangers de heeren Van Baar, Brouwers en Vos de Wael. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee, die werd ge presideerd door den burgemeester, was afwezig jhr. Six. Na beëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer M. C. MnlockHouwer' werd overgegaan tot de benoeming van een wet houder in plaats van den overleden wethouder den heer H. Gr. Mulock Houwer en als zoodanig bij tweede vrije stemming benoemd de heer jhr. C. C. Th. Six met 6 stemmen. De heer W. A- Ochtman verkreeg 4 stemmen, de heer Mr. Fokker 1 stem en 1 briefje was in blanco. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Six 5, de heer W. A. Ochtman 4, de heer Fokker 1, de keer Ocht man (zonder voornaam) 1 en een briefje in blanco. Tot regent van het burger weeshuis werd be noemd de heer Jhr. Mr. J. W. D. SAuurbeque Boeije met 5 stemmen; de heer Mr. J. F. van de Lek de Clercq verkreeg 3 stemmen en 4 briefjes waren blanco. Deze benoeming was noodig ter vervulling der Vacature in het college van regenten, ontstaan door het overlijden van den heer R. Koole. Door regenten was een dubbeltal aanbevolen, bestaande uit de heeren 1°. Mr. J. F. van der Lek de Clecq en 2°. Jhr. Mr. J. W. D. Schuur- beque Bceije. Aan den heer P. J. Romijn werd wegens ver trek uit de gemeente remissie van E. O. verleend tot een bedrag van 18,665. De voorzitter deelde mede dat Burg. en Wetk. mejuffrouw Adriani hebben belast met het onder wijs op de meisjesschool gedurende de vacature en stelde voor haar eene belooning van ƒ700 's jaars toe te kennen, ingaande 1 Sept. jl. Dit werd goedgekeurd. Door mi' Moolenburgh werd namens de com missie verslag uitgebracht op de rekening van het burgerweeshuis over 1887, strekkende tot goedkeuring in ontvang op f 9154.45L uitgaaf 7830.46L Goed slot 1323.99. Aldus werd besloten. Benoemd tot hypotheekbewaarder te Zwolle de heer T. van der Stok, thans hypotheekbewaarder te Heerenveen. De toestand van het Tweede kamerlid, den heer Van Nunen, is aanmerkelijk verbeterd. Bij koninklijk besluit is de heer A. B. van Pelt, notaris tevens vendumeester te Rembang_ thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlan dscli-Indië vau 15 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 569.120 pikols. Vólgens Gelria heeft de minister van binnen- landscke zaken aan het bestuur der kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem bericht, dat over het volgend jaar nog slechts op een rijkssubsidie zal kunnen gerekend worden voor de eerste acht maanden. Het doctoraat honoris causa der Universiteit te Bologna is, ter gelegenheid van haar jubilaeum, ook aan prof. F. C. Donders verleend. Het eere diploma werd den ourl-hoogleeraar dezer dagen toegezonden. Mej. A. van Piggelen, onderwijzeres der chris telijke bewaarinrichting te Biervliet, verlaat halt October a. die gemeente, om eene betrekking te Utrecht te aanvaarden. Sedert de opening der bewaarschool in Augustus - »Neen, ik was in den tuinik nam kalm de speld van mijn japon en liet mijp rok zakken, terwijl hij zei »Ik ben zoo blij van u te zien. Gij ziet er best uit. Ik vrees dat gij ons geen van allen erg gemist zult hebben." »Ach, ziet gij, ik heb die menschen daar pas twee dagen-gekend." »Die menschen daarAlsof het mij iets kon schelen, hoe gij die menschen daar vindt. Als ik vraag of gij ons gemist hebt, bedoel ik of gij m ij gemist hebt." »Maar ik ken u toch niet> langer dan de anderen." »Maar veel beter." »Daar ben ik niet zoo zeker van." »Hebt gij met mij niet meer gepraat dan met de anderen »Ja." »En hebt gij niet meer met mij gewandeld j>Ja."»En mocht gij mij niet beter lijden? »Dat geloof ik wel." «Dat is alles vrij lauw en ik begrijp niet waarom gij niet van mij houdt, daar ik zooveel van u houd." «O! gij begrijpt mij niet, mijnheer Carru thers Ik houd wel van u maar «Nu bederft ge alles weer met dat leelijke maar. Vindt gij mij dan niet knap Ik ver- '84, eene stichting van ds Straatsmawas zij werkzaam. Eene geëxamineerde opvolgster zal voorloopig niet door de commissie benoemd worden. De tamboer R. en de soldaat F. van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen, zijn wegens de ontvreem ding van een horloge, toebehoorende aan een korporaal, in de maand Juni jl. gepleegd, door het Hoog militair gerechtshof schuldig verklaard aan het plegen van «diefstal in de chambrée ten nadeeleevan een kameraad" en is veroordeeld R. tot éen jaar en F. tot 9 maanden militaire gevange nisstraf, beiden met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëm- ploieerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Vrijdagavond te zeven uren geeft het muziek korps der dd. schutterij alhier op het Molenwater weder eene openbare uitvoering met het volgende programmaSaison-EröffnungMarsch, (le uit voering) L. SchroderOuverture, MéhulWalzer Mein Gruss an Dresden, A. SchreinerFantaisie Le Retour du Printemps, LaboryGeburtstags- Marsch', BullerjohnDie Wachtparade kommt, Eilen- berg; GrandeMarsch-potpourri, J.Scholtens; Finale. Dinsdag a., te half een uur, zal te Middelburg een schietwedstrijd plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen door hen, die de vrijwillige schietoefeningen hebben bijgewoond. Hun aantal bedraagt ruim 50. Prijzen voor dien wedstrijd zijn reeds gegeven door den kom- mandant en de officieren der dd. schutterij en door de sociëteit van het kaderDoor de Wapens vrienden. De wedstrijd zal veraangenaamd worden dooi de schuttersmuziek, die te drie uur eenige Hom mers zal uitvoeren. Uit Domburg wordt ons geschreven Het vertrek der badgasten wordt aangevuld door de komst van timmerlieden en metselaars. Het prachtige herfstweder verlokt echter nog nu en dan een reiziger tot een bezoek aan de oevers der Noordzee, die kalm en rustig, als ware 't in Augustus, den oever bespoelt. Het seizoen was niet gunstig. Toch mag Domburg, in vergelijking van andere badplaatsen, zich niet beklagen over het aantal bezoekers. Maar dat der baden is ge ring. Wie wilde zich ook wagen ineen bad, dat meermalen geen hooger warmtegraad had dan 58 Fahrenheit en dat in Augustus, om niet eens van Juli te spreken. »Neen, haast je maar niet," riepen ze elkander toe, de vreemdelingen, Amerikanen en Chinezen, Oostindiemannen en Noren; 'tis veel te koud. En ze bleven op het strand, ge huld in hunne mantels opgesloten in een dubbel bekleeden strandstoel, vervuld met medelijden voor hem, die zich toevertrouwde aan 't zilte nat. Enfin! »je doe maar" dachten ze en wendden hunne schreden naar het badpaviljoen, waar bij gesloten deuren menig gezellig uur werd gesleten. Dat badpaviljoen zal ook weldra ter dood ver oordeeld worden. Althans de aannemer Homstra is met tal van werklieden bezig aan het nieuwe badhuis, welks fundamenten reeds gelegd zijn. Wanneer deze aanbouw zoover gevorderd is, dat het ingebruik nemen in den volgenden zomer als zeker kan worden beschouwd, wordt het gezellig gebouwtje, dat 50 jaren alle weer en wind zoo ferm tvotseerde, afgebroken, vernietigd. Doch alzoo is 's werelds beloop Ook in andere gedeelten van het dorp is hamei en truweel in beweging, ten einde den badgasten voor den volgenden zomer meerdere ruimte en comfort te kunnen aanbieden. Dat men bovendien nog tal van luchtkasteelen bouwt en over ver schillende dingen mompelt spreekt van zelf. Doch daarover uit te weiden, zou de moeite niet waard zijn We zullen zien, en wij willen hopen - Men schrijft ons uit Biervliet In deze gemeente is eene volkspartij in wording. Men leest Recht voor allen en alle socialistische brochures, die maar in druk verschijnen. Tot hiertoe bestond daarin de eenige werkzaam heid, totdat zij onverwachts de gemeente verraste met eene candidaatstelling voor den gemeenteraad, waarin eene vacature door overlijden ontstond. Aanstaanden Dinsdag heeft de stemming plaats en de meeste ingezetenen koesteren niet den minsten lust voor de betrekking van raadslid. Ook niet de man der volkspartij. Van verkiezingsstrijd kan er geen sprake zijn. Twee degelijke personen, de heeren Sturm en Maas, landbouwers, zijn zonder eenige ernstige bespreking als candidaten aangewezen en hebben gelijkelijk kans van slagen. Meerder of minder trouwe opkomst hunner vrien den zal beslissen, wie de zege behaalt. In een der Zeeuwsche bladen lezen wij de volgende curieuse mededeeling zeker u dat iedereen mij den knapsten man van de heele stad vindt." «Gij meent het niet Dit ontviel mijwant ik dacht dat hij schert ste. Later hoorde ik tot mijn verbazing dat het waar wasmaar dat begreep ik toen niet, want hij lachte en zei »Dat is de tweede slag; maar ik laat'mij niet ontmoedigen. Vindt gij mij niet goed?" «O, neen «Waarom niet vroeg hij schijnbaar wan hopig. Mijn voornaamste reden was dat hij, indien hij inderdaad goed ware geweest, niet gemaakt zou hebben dat mevrouw Mills boos op mij werd dien laatsten avond want hij had latei- getoond te weten, dat die roeipartij ongepast was maar ik wilde dat niet weer ophalen en zei alleen «Ik weet aan de manier, waarop men over u sprak dat men u niet goed vindt en dat gij dit ook niet verlangt." «Maar na hetgeen gij Zondag gezegd hebt, wil ik mij bekeeren." «Neen, dat wilt gij niet dat zegt gij alleen maar om te zien in hoeverre ik geloof sla aan uwe woorden." «Beoordeelt gij iedereen zoo streng als mij, juffrouw Christie «Ja, stellig," Op de morgen alhier te houden tentoonstelling der centrale tentoonstellingsvereeniging «Land bouwbelang" in Schouwen en Duiveland zijn de volgende bekroningen uitgereikt. Te Amsterdam is gisteren een ruim zestig jarige vrouw, behoorende bij het gezelschap eener trouwpartij, plotseling van het stadhuis wegge- loopen en in het water gesprongen. Zij, de moeder der bruid, was niet gesticht over het huwelijk barer dochter met iemand van een ander geloof. Nog tijdig kon zij uit het water gered worden. Tijdens de jongste kermis te Maastricht werden door vier orgeldraaiers bij een geldwis selaar aldaar 7000 centen, zijnde de ontvangst van ruim één dag, tegen zilvergeld omgewisseld. Dit beroep is dus lang niet onvoordeelig. Te St. Petersburg heeft het incident-Strosz- mayer zeer ontsticht. De bisschop is in orthodoxe panslavistische kringen zeer gezien, en begrijpelijk is het dat de czaar van het bewuste telegram te zijner tijd met ingenomenheid heeft kennis ge nomen. De misnoegdheid tegen Oostenrijk is sterk door het gebeurde toegenomen. De Pol. Corr. verzekert, dat bisschop Strosz- mayer naar Rome is geroepen om zich te recht vaardigen. De jong-Czechen hebben besloten op het einde dezer maand een partijdag te beleggen. Uit mededeelingen van den Congo, door den Standard ontvangen, blijkt dat de vermoorde ïpajoor Barttelot zeer gehaat was door zijn man schappen wegens zijn ruwheid en wreedheid. Het hoofd Tippoo Tib is volgens den berichtgever op het oogenblik meester van den toestand aan den Congo. Hij is een slim en machtig man, de invloedrijkste potentaat in Afrika, die elke ge regelde regeering onmogelijk zal maken. Voor niets deinst hij terug, wanneer hem dit ivoor en slaven opbrengt. Omtrent het lot van Stanley zijn ook aan den Congo de meeningen verdeeld. Majoor Barttelot achtte hem verloren, maar anderen, vertrouwend op Stanley's ervaring, goede hulpbronnen en ijzeren wil, gelooven dat hij, hoe groot de moei lijkheden hem bereid ook zijn, hij er zich als zoo dikwijls vroeger zal doorslaan. Te Hamburg is eene nieuwe Duitsch-Austra- lische stoombootmaatschappij opgericht met een kapitaal van 4 millioen mark. - Omtrent den aanslag op deD Boelgaarschen minister Natchevitch blijkt nader dat deze heeft plaats gehad in een spoorwegstation, en dat de verwondingen van onbeduidenden aard zijn. De heer Natchevitch is jaren lang diplomatiek agent van Boelgarije te Boekarest geweest, waar hij zich vele vijanden maakte door het ontdekken van samenzweringen tegen zijn vaderland. Hij be hoort tot de eerste voorstellers en de warmste voorstanders der candidatuur van vorst Ferdi nand. Verder houdt men hem voor den schrijver eener brochure Les Causes Occultes de la Question Bulgare, waarin over de knoeierijen van ver scheiden invloedrijke Russenvooral van den bekenden consul-generaal Hitrovo, een scherp oordeel wordt uitgesproken. Sedert het ver schijnen van dit geschrift staat de heer Natche vitch voortdurend bloot aan de heftigste aanvallen van de Russophile pers te Boekarest. Het is zeker geen toeval, dat de moordenaar, Hisseloff, ook uit Boekarest afkomstig, is. In den senaat der Vereenigde Staten is door Sherman een redevoering gehouden ten gunste van de vereeniging der Unie met Canada, waarbjj beide volkeren hun locale autonomie zouden be houden. Blijkens mededeeling van den Reichsanzeiger heeft keizer Wilhelm de benoeming van dr Adolf Harnack, professor in de theologische faculteit te Marburg, tot hoogleeraar aan de Ber- lijnsche universiteit bekrachtigd. Dit is een harde slag voor de hoog orthodoxe party, die niets had nagelaten om dit besluit te voorkomen. Het lijk van een Duitschen gendarme is te Suarte op het gebied van Belfort gevonden. Uit een onderzoek is gebleken dat de dood veroorzaakt is door zelfmoord. Te Kief is het in het Bojarskipark gelegen prachtige theatergebouw benevens concertzaal en restauratie na de voorstelling afgebrand. Drie personen kwamen om het leven. Het rechterlijk onderzoek van den te Nizza onlangs gearresteerden Kilian van Hohenburg, beschuldigd een Duitsch spion te zijn, is geëindigd en de beklaagde zal terecht staan voor de correc- tioneele rechtbank. Karl von Cotta, het hoofd der bekende uit geversfirma, is op zijn slot Gerach nabij Esslingen overleden. Bijna alle mijnwerkers te Saint-Etienne in dienst der Loire-maatschappij hebben het werk gestaakt. De orde was tot gisteren niet verstoord. •H Den 16en October zal te Bern een algemeen sociaal-democratische arbeiderscongres worden ge houden. Na het East-End schijnt het West-End van Londen aan de beurt te komen om door geweld daden verontrust te worden. In Downstreet, Picadelly, is Dinsdag nacht een vrouw gevonden die gewond naar het St. George's Hospitaal is overgebracht. Voor zoover men weet had zjj met «Ook dien heer, die u die roode roos ge geven had, bijvoorbeeld?" Hij zei dit op een quasi verlegen toon, met neergeslagen oogen, als vreesde hij mijn blik tp ontmoeten. Ik bloosde en geloof dat hij dit merkte zonder op te zienwant hij vervolgde »Of of misschien doet die nooit iets verkeerds?" «O, ja wel, mijnheer Carruthers", zei ik beslist, daar ik vond dat hjj mij lang genoeg voor den "gek gehouden had. «Hij deed zeer verkeerd met te meenen dat hij jaloersch moest zijn van een van de heeren, die ik op Kraaien horst ontmoet had." Hij hief het hoofd op en zag mij aan en ik geloof niet dat hij veel pleizier had, ofschoon hij heel goedig lachte en zei »Ik zal u nooit meer het hof maken, on dankbaar meisje." »Het hof makenNoemt gij dat het hof maken zei ik lachend. «Het is zeker niet de beste toon, dien ik kon aanslaan en ik wil u zeer gaarne toonen «Geef u geen moeite, ik geloof n gaarne,'' zei ik weer lachende. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2