Mwpp en VerjaclitiDgeii ie Zssiand. Verspreide Berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken, Verkoopingenenaanbestedingen In de gisteren gehouden vergadering der ridders van de Militaire Willemsorde is bijna eenparig uitgemaakt, dat de heer De Rochemont niet vol daan heeft aan de wetten van eer. Omtrent den nieuw benoemden burgemeester van Ylissingen, den heer Tutein Nolthenius, meldt men ons heden uit Zwolle dat hij iemand is van ongeveer dertigjarigen leeftijd. Hij stamt af van eene deftige Geldersche familie, en is bezitter van en heeft te wachten een niet onbe langrijk fortuin. Zijn vader was geruimen tijd burgemeester van Apeldoorn. De heer Nolthenius werd opgeleid voor zee officier, doch moest als adelborst le kl., na eene zeereis gemaakt te hebben, zijn ontslag nemen tengevolge van een kwetsuur aan zijn been, bij een val gekregen. Na zijn ontslag legde de heer Nolthenius zich toe op de gemeente-administratie eerst was hij werkzaam op de gemeente-secretarie te Ede en later als volontair op de provinciale griffie van Overijsel. Gedurende drie jaar was hij daar op de onderscheidene bureau's werkzaam. De heer Nolthenius is een flinke persoonlijkheid van gematigd liberale politieke richting, die in Zwolle zeer gezien was. Nu zich in Middelburg weêr een paar gevallen van besmettelijke keelziekte (Diphtheritis) hebben voorgedaan met zeer treurigen afloop meenen wij het niet ondienstig eens de aandacht te vestigen op een geneeswijze van die ziekte, door den heer F. N. Kramer, arts te Amsterdam in toepassing gebracht en wel met uitstekend gevolg. Indertijd in Maart 1886 is door genoemden heer te 's Gravenhage een voordracht gehouden over zijne ontdekking om die ziekte zonder naziekten radikaal te genezen. Volgens het verslag, dat daarvan in de N. R. Crt. van 17 Maart 1886 voorkwam, schetste de heer Kramer, na een historisch overzicht van de vroegste tijden tot onzen tijd, waarin ook gewag werd gemaakt van onze vaderlandsche geleerden, die zieh op dat gebied verdienstelijk hebben ge maakt, o. a, Foreest, Th. Persant Snoep in Zuid- Beveland, Lobry, Egeling, Baart de la Faille, Loncq, Stokvis, Schöneman en Lerutte, de beide laatsten in Den Haag, de twee verschillende op vattingen in de geneeskundige wereld omtrent de oorzaak der ziekte. Volgens de eene, tegen woordig heerschende meening, is de ziekte ont staan door het indringen van bacteriën van buiten, in het bloed en de weefsels. Spreker ontwikkelde hierna zijn wetenschap pelijk geloof, dat niet alle ziekten door bacte riën en microcoecen veroorzaakt worden, met name niet de diphtheritis en de cholera en dat alleen bij vooraf ontstane ziekelijke toestanden van de weefsels en organen, die plantaardige en dierlijke parasieten daarin kunnen binnendringen. Volgens den spr. heeft de gevierde dr Robert Koch, te Berlijn, met de ontdekking der zooge naamde cholerabacil, de kunst om de lijders aan cholera te genezen geen stap vooruitgebracht. De andere opvatting der oorzaak van diphthe ritis werd door den heer Kramer gedeeld. Zij schrijft de ziekte toe aan den invloed van tempe ratuursverschillen van buitenaf op de spanning der bloedvaatwanden en dientengevolge op den druk, waarin het bloed binnen die bloedvaten verkeert, welke zoogenoemde vaatwandspanning ouder den invloed staat van een afzonderlijk zenuwstelsel, waarop de wil geen invloed heeft. Diphtheritis begint volgens zijn zelfstandige meening, als koudvuur in neus- of keelholte. De invloed van groote hitte of koude op reeds catarrhaal ont stoken slijmvlies zou vaatverlamming veroorzaken, en als gevolg uitzweeting van bloedvezelstof 'fibrinein de weefsels, die aldaar dadelijk stolt, zich samentrekt, en den bloedsomloop in die ont stoken deelen doet stilstaan Stilstand van bloed in ontstoken weefsels wordt dadelijk gevolgd door plaatselijk versterf van die weefseldeelen, d. i. koudvuur. De opname van koudvurige deeltjes in het bloed zou de algemeenziekte, diphthe ritis, veroorzaken, en wanneer er rottende gisting der koudvurige plekken (door daarin welig woe kerende bacteriën) ontstaat, dan heeft men den heftigsten vorm van diphtheritis, de D. met sep tisch karakter. Na zijne ontdekking der radikale genezing der ziekte, in het begin van Febr. '84, heeft de heer Kramer de middelen, waaronder een geheel nieuw is, mondeling medegedeeld in de vergadering dér Amsterdamsche afdeeling van de Ned. Maatsch. tot bevordering van Geneeskunst in April 1884 en in eene door hem in het Duitsch geschreven brochureDie Radikalheilung der D. etc. nedergelegd, welke brochure over de geheele wereld door hem onder hooggeleerde vakbroeders is verspreid. De oplage is uitverkocht. Het effectieve en nieuwe middel is (1) Jodium trihromatum Jd. Br. 3het tweede carbolzuur in glycerine en wijngeesthet derde is poeder van Bcnzoëzure Natronalle drie als plaatselijke mid delen aan te wenden. Als algemeen middel of middel om in'te nemen worden zeer hooge giften van Benzoëzure Natron en daarnevens een plantaardig purgeermiddel toegediend, en onder deze methode had de heer Kramer persoonlijk toen in 2 jaren tijds behandeld 65 gevallen van diphtheritis, waarvan 63 lijders hersteld en 2 gestorven zijn. Vrienden van hem in de (11 Jd. Br. 3 worden bereid door hh. apothekers, door in een 6 grams stopfleschje bij droge jodium het vloeibare bromium te gieten. Bij 1 deel jod. 8 deelen brom, in verhoud ng van 1, urine atoom-gewchten. Dus jod. 1.27 gram, en brom 80 x 3 1-06 gram. Willen heeren apothekers dit in voorraad houden voor hunne receptuur, wat zeer wenschelijk is, dan dienen zij den stop van het fleschje met was te bestrijken. omstreken van Dresden behandelden in den herfst van 1884 met deze middelen 109 D. lijders, waarvan 8 stierven en 101 herstelden. Tot zoover het verslag Volgens ons, op ons verzoek, welwillend ver strekte nadere inlichtingen bedraagt op dit oogen- blik het aantal der door den heer Kramer behan delde patiënten aan Croup en Diphtheritis 321 daarvan zijn 8 overleden, alle overige herstelden. In ons vaderland hebben de heeren doctor Van Duijl te Nijmegen, doctor Nieboer te Zetten en de hh. militaire doctoren Krol en van Brumund deze methode ook met gunstig gevolg toegepast hij zeer zware gevallen. Heden is het tweede spoor op het baanvak Krniningen—ICapelleBiezelinge in gebruik ge nomen. Den 20 dezer wordt het baanvak Kapelle Biezelinge—'s Heer Arendskerke in exploitatie gebracht. Den 22 komt het baanvak Middelburg's Heer Arendskerke in gebruik. Krachtens 's konings machtiging is aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië medegedeeld, dat, bet hooren van den president van- en van den procureur-generaal bij bet hoog gerechtshof, ten aanzien van de benoeming, de verplaatsing en het ontslag van rechterlijke ambte naren, hem wordt vrijgelaten als hij dit in het belang van de leden der rechterlijke macht of tot betere voldoening aan de haar toegedachte roeping en plichten noodig of nuttig acht. Het Bat. Hand. dringt er op aan dat bij de aanstaande begrooting voor Ned.-Indië de land rente veel lager worde geraamd dan in de laatste jaren het geval was. Er zal dan blijken een tekort te zijn, maar men dient den toestand onder de oogen te zien. Deinsde de minister daarvoor echter terug, dan zou hij zelf aantoonen dat de verandering van kabinet en van richting niet anders is dan een bloote wisseling van per sonen, waardoor dit kabinet onmogelijk zou worden. Door de kracht der omstandigheden wordt de heer Keuchenius gedwongen om onbe vangen den Staten-generaal te zeggen waar het op staat en hun aan te toonen, dat de tot dusver gevolgde koloniale politiek niet langer houdbaar is, omdat zij zich heeft opgelost in een ten lange leste in de hoogste mate gevaarlijk gebleken fiskaliteit. Te noodzakelijker is dit jaar de erkenning van het tekort in zijn vollen omvang, omdat voor alsnog geen bezuinigingen zijn aan te geven, groot genoeg om het verbroken evenwicht tus- schen uitgaven en middelen te herstellen. Minder dan ooit toch kan worden gedacht aan een in krimping in Atjeh, want zij zou maar al te zeer het optimisme beschamen der enkele in Neder land, die beweren, dat het herstel van het sulta naat, gepaard aan een aanzienlijke vermindering van ons Atjeh-leger, geen slechten indruk zou maken op de inlandsche volken in onzen Archipel. Dat is trouwens beweerd voor de onlusten in Bantam en voordat er eenige zekerheid bestond omtrent de kwade bedoelingen van het Muzel- mansch fanatisme. Na de openbaring der jongste weken ware echter elk kunstmatig vergelijk in Atjeh een prikkel voor de geestdrijvers, die, evenals zij zulks zelfs te Batavia gedaan hebben ten aanzien der oproerige hadjis, zich zouden beijveren om dei- bevolking diets te maken, dat Nederland schaak mat is gezet door den in haar oog onverwinne- lijken Atjeher. Te 's Heer Hendrikskinderen bracht de collecte voor de scholen met den Bijbel ƒ12.80 op. Benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzon dere school te Brammen mej. Ch. Worrel te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Loon op Zand door den heer J. A. van Boven, pred. te Oost en West Souburg. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld W. M. W., Westkapelle, wegens het zonder recht loopen op met klavers bezetten grond tot /I b. s. 1 d. J. C. de W., Kieldrecht (België) en J. A. G., Clinge, wegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder recbt op verboden plaats, ieder tot ƒ10 b. s. 3d.; A. J., G. B., Middelburg, wegens bet loopen op den keermuur van het droogdok, ieder tot 0.50 b. s. 1 d. F. M. J., Middelburg, R. Vlissingen, wegens het wateren buiten bak ken, ieder tot 0.50 h. s. 1 d.A. L. G., Bergen op Zoom, wegens het zoeken naar eieren van waterwild in April op grond van derden, zonder vergunning, tot 1 b. s. 1 d.C. v. d. M., Dom burg, wegens het rijden op een ten dienste van 't algemeen hestemden weg in Zeeland met een aangespannen hond zonder muilkorf, tot 1 b. s. 1 d.J. M. Pz., en A. M. Pz., Domburg, we gens straatschenderij, ieder tot 2 b. s. 2 d. Verder wegens dronkenschap P. L., M. L. v. R., P. L., J. B. v. N., Middelburg, H. P., Kle- verskerke, P. de W., Nieuw- en St. Joosland, F. C., Bergen op Zoom,, W. T., Domburg, J. L. de K., F. J. B. G., Vlissingen, J. deG., O.-enW. Souburg, ieder tot 1 b. s. 1 d.; J. S., Middel burg, J. S, Vlissingen, ieder tot ƒ3 b. s. 2 d. G. W. v. K., Middelburg, tot 10 b. s. 3 d. En allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken zijn: P. D., Vrouwepolder en A. v. d. H.Domburg. Hedenmorgen is een vrouw van middelharen leeftijd, te Vlissingen te huis behoorende, die met de tram naar hier kwam en op den Singel wilde uitstappen, vóór de machine stilhield, ge vallen. Zij viel op haar achterhoofd en werd be wusteloos opgenomen en in eene nabijzijnde woning gebracht. Heden middag verkeerde zij nog in dien toestand en stond de dokter geen verder vervoer toe. Maandag hield de duiven-societeit Ark van Noë te Terneuzen tot slot hare koning-speling met oude en jonge duiven, welke des voormid dags te 10 uren, werden opgelaten te Leuze, in Henegouwen. De eerste duif van den heer J. Heijens arriveerde 's namiddags te 1, 21, 15; de tweede van denzelfden te 1, 34de derde van den heer P. Versluijs te 2, 29, 50en de vierde van den heer A. van der Bilt te 2, 36, 30 uren. In den laatsten tijd zijn te Zaamslag herhaal delijk ongeregeldheden voorgevallen tusschen zekeren v. E. en diens huisvrouw, die bij C. L. aldaar inwoont, aan de buurtschap de Griete, waardoor dan ook meermalen door de politie proces-verbaal is opgemaakt. Zondag jl. zijn, vermoedelijk door gemelden v. E., met een bijl de ruiten in bet door L. bewoonde huis stuk geslagen, waarop uit die woning een geweerschot werd gelost, dat ecbter niemand heeft getroffen. Aan den partijdag der oud-Czechen te Praag werd Zondag II. door 800 personen deelgenomen. Na verschillende redevoeringen van Rieger en andere leiders werd een resolutie aangenomen, waarbij de vergadering zich voor het staatsrecht van het koninkrijk Boheme en tegen het drijven der jong-Czechen verklaarde. Te Kreuz heeft een -volksdemonstratie ter eere van bisschop Strossmayer plaats gehad, waarvan de burgemeester aan het hoofd stond. Een deputatie betuigde den bisschop de warme toegenegenheid der inwoners van Kreuz jegens hem. Door jonge meisjes werd hem een lied toegezongen, beginnende met de woorden »Wij hebben u lief, gij die onze eer zijt." Hierop sprak de bisschop de jonge meisjes aldus toe»Het verheugt mij u met zulke vaderlandslievende ge. voelens bezield te zien. Vergeet nimmer, dat, wat in het hart der vrouw gegrift staat, onsterfelijk, eeuwig is. Het volk, welks vrouwen in staat zijn geestdrift te koesteren, bezit leven en kracht; dit volk behoort de zege, de roem, de toekomst." Zondag werd in het Phoenix park te Dublin een meeting van .15.000 personen gehouden, als protest tegen de gevangenhouding van den pachter Moroney, reeds twee jaren opgesloten wegens door hem verleenden steun aan het plan of campaign. De Fransche kamers zullen nu definitief den 9 October bijeengeroepen worden. Door den Figaro is bericht, dat bij de parade op het Tempelhoferfeld door een soldaat van het 35e regiment een aanslag tegen den keizer zou zijn gepleegd. Te Berlijn noemt men dit bericht een verzinsel. De dier- en landschapsschilder Emil Hal- latz is Zaterdag te Friedenau hij Berlijn over leden. Hallatz was 51 jaar oud. In Duitschland is het vrijzinnig denkend deel des volks niet weinig verontwaardigd over het feit, dat te Dusseldorf, na alle vroegere be sprekingen over dit punt, geen Heine standbeeld zal opgericht worden. Zooals wij reeds mededeelden, heeft gisteren de Parnell-commissie haar eerste zitting gehouden. Door het groot aantal advocaten en journalisten bleet er in de zaal weinig plaats voor het publiek. Er is overeen gekomen, dat heide partijen gebruik kan verlangen van de documenten in het bezit van de andere, zoodat bijv. Parnell kan eischen het origineel te zien van den hewnsten brief, door den Times gepubliceerd en door hem voor valsch verklaard. De commissie heeft toegelaten dat Patrick Egan, tegenwoordig in Engeland, voor haar kan komen getuigen. De eerstvolgende zitting is op 22 Oct. a. bepaald teneinde den afgevaardigde Dillon, op het oogenblik gevangen, maar die 18 Oct. uit den kerker ontslagen wordt, in de gelegenheid te stellen zich tegen de beschuldigingen van den Times te verdedigen. De advocaat van den Times heeft verklaard twee dynamietmannen, tegenwoordig gevangen, als getuigen te zullen oproepen tegen Parnell. ZeveD van de visschersbooten nit Duin kerken, die jaarlijks naar de IJszee gaan, zijn dit jaar niet teruggekeerd. Het getal verongelukten bedraagt 165. De werkstaking onder de bakkers te Saint Denis is geëindigd. Zij hebben gisteren hun winkels geopend en den prijs van het brood op 75 centimes de 2 KG. bepaald, zooals door het gemeentebe stuur geëischt was. De bakkers wilden aanvan kelijk 80 centimes per 2 KG. Te gelijk met graaf Kalnoky werd gisteren de Pruisische gezant bij het Vaticaan Von Schlö- zer op Friederichsruh verwacht. De Italiaansche minister van marine Brin sprak Vrijdag op een .te zijner eer gegeven feest maal over den tegenwoordigen toestand der vloot, die in onzen tijd geheel gereorganiseerd werd en thans 102 schepen en 108 torpedobooten telt, te zamen een waarde van 360 millioen francs ver tegenwoordigende. De wijze, waarop de hinnen- en buitenlandsche pers zich daarover uitlaat, levert volgens den minister het bewijs op, dat zjj een factor is waarmede men rekening moet honden als men het Europeesch evenwicht wenscht in stand te houden. Aan hen, die wilden dat Italië zich nog verder zou toerusten, deed de minister opmerken dat men niets sparen mocht om het land in goeden staat van verdediging te brengen, maar tevens ook alles moet vermijden wat een verdere strekking had. Ten slotte wenschte de minister Italië geluk dat het land thans in staat was om zelf alles te leveren wat voor de uit rusting der vloot noodig is, tot zelfs de platen en de machines voor de pantserschepen die weldra van stapel zullen loopen. Tusschen de regeering van Canada en die der provincie Quebec is een ernstig geschil ont staan, tengevolge van het veto, door de eerstge noemde uitgesproken over een regeling der recht banken, door het parlement van Quebec vastgesteld. In de stad Quebec werd een vergadering van 10000 ingezetenen gehouden, om daartegen in verzet te komen. Er werden heftige redevoeringen gehóuden, waarin het besluit der regeering van Canada een beleediging genoemd en voorts ver klaard werd, dat Quebec geen stap terug zal gaan. Zekere Pearce en zijn schoonzuster, te Man chester, zijn in hechtenis genomen wegens moord, op 't 3-jarig kind van den eerstgenoemde gepleegd. De vader en tante hadden het arme schaap met atokken letterlijk de heendjes en ribben ver morzeld. Een Engelsch schrijver deelt een vrij merk waardige legende mede, welke den oorsprong van het kannibalisme in den Fidjiarchipel op de vol gende wijze verhaalt. »Langen tijd geleden" luidt de legende, »werd op het eiland Naudronga een groote veldslag geleverdde lijken van de in den strijd gevallen krijgshelden werden voorloopig in een soort van schuur nedergelegd, om later hegraven te worden. In den volgenden nacht brak in die schuur een brand uit en de lijken werden half geroosterd. Overeenkomstig de be velen van hun aanvoerders, moesten de krijgs lieden de meer dan half gebraden overblijfselen der gesneuvelden overbrengen naar de vooruit gereed gemaakte graven. Onderweg brachten die mannen, onbewust en instinctmatig, hun vingers aan den mond en zij bevonden dat uienschenvleesch zeer goed smaakt". Alzoo zou op de Fidji-eilanden de anthropopha» gie zijn ontstaan. De welwillende schrijver voegt er, tot verontschuldiging van zijn goede vrienden, de eilanders, bij, dat men in dien tijd op het eiland Naudronga niet anders te eten had dan het vleesch van ratten, wat juist geen uitge zochte spijs is. De Papoeas verklaren dat het vleesch der blanken afschuwelijk is. Naar het schijnt zijn wij te sterk gezouten en smaken wij naar tabak. De jury voor den schoonheidswedstrijd te Spa is druk bezig. Zij begon de dames in vier klassen in te deelen, en 27 mededingsters, die in de vierde klasse (middelmatig) waren geplaatst, werden verden buiten den wedstrijd gesloten. De meesten dezer gingen dadelijk per spoortrein weg. Ook uit de derde klasse (tamelijk) zullen nog eenige dames worden afgewezen, en het getal der toegelatenen zal waarschijnlijk 80 bedragen, terwijl 350 dames zich hadden aangemeld. Dc^or tusschenkomst van den notaris C. J. A. Fercken te Terneuzen, werd Maandag te Zaamslag verpacht a Voor den tijd van zeven jaren 1 De grasetting van den in 1855 gelegden inlaagdijk in den Kleinen Huissenspolder. Hoog ste bieder de tegenwoordige pachter Jan Diele- man, landbouwer te Boschkapelle, met 170 per jaar. De tegenwoordige pacht bedraagt 155. 2 De grasetting van 2 heet. 49 a. 87 c. a. inlaagdijk en het gebruik van 4 heet. 37 a. 30 c. a. vergraven grond, als bouwland in den Eendrachtpolder. Hoogste bieder de tegenwoor dige pachter J. de Putter Lz. te Zaamslag voor 350 per jaar of ƒ50 hooger dan de tegen woordige pachtprijs. b Voor den tijd van drie jaren 1 De grasettingen van de bermen van som mige grintwegen in de) gemeente en polder Zaamslag, welke in 8 perceelen aan onderschei dene personen zijn verpacht voor 77 'sjaars tegen 68 over den nog loopenden pachttermijn. 2. De grasettingen van de begraafplaats, het dorps en slachtplein in 3 perceelen verpacht aan 2 personen voor ƒ8.50 'sjaars, zijnde ƒ0.25 meer dan de loopende pacht. Voor het recht tot ophalen van het straatvuil, dat mede ter verpachting werd aangeboden, waren geene liefhebbers, hetgeen aan de geringe waarde van dezen mest, tengevolge van den minderen prijs der guano, moet worden toegeschreven. De nog loopende pacht bedraagt f 31, waarop echter aan den pachter, over de 2 laatste jaren, eene ver mindering van 11 door den gemeenteraad werd toegestaan. Vroeger bracht die mest van 1882—1885 60 per jaar op. In elk der jaren 1879 tot 1882 ƒ83. Dalnm. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 19 Sept. Middelburg, Manufacturen, De Vos. 20 Middelburg, Huis, Tak. 24 Middelburg, Tiendrecht, Verhuist. 25 Vlissingen, Huis, v. U. l'ieterso. 26 Nieuwland, Land, (verh.) Loeff. 26 Middelburg, Meubilair, Tak. 28 Middelburg, Afbraak, Verheij. 1 Oct. Middelburg, Manufacturen, Balans D 4. 30 O. W. Soiib, Inspan, Tak. 31 Ritthem, Inspan, Tak.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2