MIDDELRURGSCHE COURANT. Vereenifle verpierit ier Me Kamers. N\ 221* BUITENGEWOON NOMMÉR DER 1888. Dinsdag 18 September. (Uitgegeven Dinsdag namiddag te Vh nur.) MIDDELBURG, 18 SEPTEMBER. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg. Op heden, Dinsdag, den 18 September 1888, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer mr W. A. A. J. baron Schimmelpen- ninek van der Oye, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half éen nur de vergadering en laat een koninklijk besluit van 10 September 1888 no 26, houdende zijne benoe ming tot voorzitter der Eerste kamer gedurende de aanstaande zitting, door den griffier dier kamer voorgelezen. De voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 108 der grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van acht leden om de commissie door Z. M. den koningbenoemd tot opening dezer vergadering, bij hare aankomst in het ge- houw der Staten-generaal té ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren ministers, hoofden van ministerieele departementen, die de commissie tot opening uitmaken, en zich opi statelijke wijze naar het gebouw van de Tweede kamer der Staten-gene raal hebben hegeven, worden, na een kort tijds verloop daar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. De heeren ministers plaatsen zich vóór den troon. De heer Mackay, minister van hinnenlandsche zaken, houdt de volgende rede Mijne heeren De koning, verhinderd in nw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der staten-geneiaal te openen. De betrekkingen des konings met de buiten- landsche mogendheden waren van den meest vriendschappelijken aard. De min gunstige weersgesteldheid deed haren nadeeligen invloed op den oogst ge voelen; de toestand van den veestapel is zeer voldoendehetzelfde kan nog niet gezegd worden van handel, scheepvaart en nijverheid, al mag, wat den handel betreft, op eenigen vooruitgang gewezen worden. In eenige provinciën hadden werkstakingen op uitgebreide schaal plaatsdoor gepaste maatregelen werden grove wanordelijkheden voorkomen. De toestand van 's lauds geldmiddelen is niet onbevredigendbij een spaarzaam beheer bestaat tot het doen van voorstellen tot ver sterking van 's rijks inkomsten geene aanleiding. Onderscheidene wetsontwerpen, ter uitvoering van bepalingen van de grondwet, zullen worden ingediend. Eene gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs zal u worden voorgesteld. Uwe medewerking zal worden ingeroepen tot splitsing van de weinige nog overgeblevene meervoudige districten voor de verkiezing van leden van de Tweede kamer der staten- generaal. Een wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zal U eerlang bereiken. Uwe hulp, waar die noodig mocht blijken, om het onderzoek naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen tot een goed einde te brengen, zal, naar wij vertrouwen, niet te vergeefs worden ingeroepen. Wetsontwerpen tot regeling van de pensi oenen der burgerlijke ambtenaren en van die van hunne weduwen en weezen zullen u weldra worden aangeboden. De internationale overeenkomst tot afschaf fing der premiën bij den uitvoer van suiker, mede door 's konings gevolmachtigden onder teekend, zal, bij bekrachtiging door de wet, leiden tot het voorstellen eener wijziging dei- belastingen op de suiker. Een wetsontwerp van wet op den verkoop van natuur- en kunstboter is in bewerking de gelden, benoodigd voor de oprichting van landbouwproefstations, zullen bij u worden aangevraagd. De toestand van het materieel onzer marine vordert dringend maatregelen om in de aan vulling daarvan te voorzien op de weldra aan te bieden staatsbegrooting zijn de noodige gelden uitgetrokken om daarmede een begin te maken. In iiet westelijk gedeelte van Java hebben, onder samenwerking van verscheidene oorza ken, ernstige onlusten plaats gehad. Door liet krachtig optreden van het bestuur en de uit nemende diensten van het Nederlandsch Indi sche leger, werd de rust spoedig hersteld en de voortgang der oproerige beweging ook in andere gewesten bedwongen. Op Noordelijk Sumatra is meerdere genegen heid tot toenadering van de zijde der hoofden merkbaar; de toestand kan in zooverre meer bevredigend genoemd worden. De ziekte, waardoor onze krijgsmacht in Atjeli geteisterd wordt, heeft zich niet uitge breid. Eene commissie is bijeengeroepen tot overweging der vraag, welke middelen uit ge neeskundig zoowel als uit militair oogpunt nog nader zouden kunnen worden aangewend om hare nadeelige gevolgen te keeren. Met de bede dat Gods zegen moge msten op uwe werkzaamheden verklaren wij in naam des konings deze zitting der Staten-generaal geopend. Den heeren ministers wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. De voorzitter, sluit, nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de vereenigde zit ting der kamers.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5