FEUILLETON/"" ELZENHOF. Burgerlijke stand. Moopipo en YerpaclitiDp ii Zeeland. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige Waarnemingen, kroon: daar is het aantal inwoners nagenoeg tot het drievoud gewassen en van 16,758 tot 48,297 gestegen. De slapende vrouw te Breda is, gelijk men verwachtte, al slapende de eeuwige rust ingegaan. Zij had juist 10 dagen in dien toestand doorgebracht. Volgens het Vad. zal Recht voor allen waar schijnlijk met 1 October een dagblad worden. Vrijdagnamiddag is de kogel uit den rug van den verwonden stukadoor H., in het gasthuis te Haarlem verpleegd wordende, door den genees kundige verwijderden aan den tegenwoordig zijnden inspecteur van politie, ten dienste van de justitie afgegeven. Woensdagmiddag is door een trein, bij den overweg van de Haarlemmertrekvaart, een arme oude vrouw overreden. De vrouw was terstond doodzij was te Leiden woonachtig. In de laatste anderhalve maand heeft men niet kunnen werken op het wrak der Lutine, zoowel door 't ruwe weder als door den ongun- stigen toestand van het water, boven de zandbank. Op 14 Sept. hebben de booten weer kunnen zuigenze haalden 8 Spaansche mattenwat roest en eenig koperwerk op. Vrijdagavond kregen te Zaandam eenige vreemde heeren, buitenlanders, bij het biljartspel twist, welke zoo hoog liep, dat men elkander naar buiten daagde. Twee van hen, verzekert men aan de Tijd, zouden zijn doodgeschoten. Ondër Berg-Ambacht is Donderdag een jonge boeren dienstmeid door den mist misleid, in een sloot geraakt en verdronken. Te Deventer is door een winkelier een pakje (rolletje) voor 50 centen in betaling gegeven, hetwelk later bleek te bevatten eenige stukjes ijzer en aan de beide uiteinden slechts een cent. Men zij op zijn hoede 1 Te Waspik is plotseling iemand overleden, die men vermoedt dat vergiftigd geweest zou zjjn. Hij wantrouwde zijne echtgenoote die, te recht of ten onrechte, den naam had in ongeoorloofde betrekking tot een ander te staan. Naar aan leiding daarvan heeft de justitie een onderzoek ingesteld. Het resultaat van het voorloopig geneeskundig onderzoek was, dat de mogelijkheid van vergif tiging niet is uitgeslotende scheikunde echter zal alles tot meer klaarheid moeten brengen. Zaterdag is aan de gevolgen van brandwon den, in het St. Elisabeth's ziekenhuis te Amersfoort overleden een 18-jarige dienstbode, die in den vroegen nacht van 28 op 24 Aug. jl. zich met moeite heeft gered uit de in brand staande boeren hofstede, genaamd HetLazarushuis, nabij Amersfoort aan den Hoevelakerstraatweg, welke brand is ontstaan door het omvallen van een petroleum lampje in de bovenkamer dezer dienstbode. Indien de werkzaamheden der begrootings- commissie het toelaten zullende Franschekamers den 9 October weder bijeenkomen. Vorst Johan Adolf Schwarzenberg, een dei- leiders van de clericaal-feudale partij in Oostenrijk, is op zijn slot Frauenberg Zaterdag overleden. De vorst was een der grootste grondeigenaars in Europa. Carnot legt niet minder reislust aan den dag dan de jonge Duitsche keizer, met dit onder scheid dat de president der republiek binnen de grenzen van zijn vaderland blijft. Nauwelijks te Fontainebleau teruggekeerd, denkt hij reeds weder aan een nieuwe reis. Ditmaal zullen Djon, Lyon, Annecy en waarschijnlijk Saint- Etienne het doel zijn. Dag van vertrek 10 October a. Graaf Kalnoky is gisteren naar Friedrichsruh vertrokken. In politieke kringen te Berlijn loopt het gerucht, dat tusschen den keizer en de rijkskan selier overlegd wordt, in welken vorm laatstge noemde zich van het grootste deel zijner politieke werkzaamheden zal kunnen terugtrekken, op ge lijke wijze als met Moltke geschied is. Tengevolge van een geschil tusschen den kawas van het Russisch consulaat te Varna en Boelgaarsche onderofficieren had een gevecht plaats, waarin twee der laatste en twee gendarmen gewond werden. De kawas is gearresteerd. Uil het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XX. Gedurende den geheelen terugrit voerde de oude heer Reade het woord tot mij, en niet Lo renzo, die in diep gepeins verzonken zat en slechts af en toe mijn mantel vaster om mij heen trok. Toen wij bij het hek van Elzenhof waren sprong hij uit het rijtuig, verzocht zijn vader om door te rijden en ging met mij den tuin in. «Violette" begon hij bezorgd, »ik vrees dat ik dwaas gedaan heb niet aaD den wensch van mijn vader gehoor te geven en maak mij meer dan ooit ongerust over u. Elzenhof is geen ge schikt verblijf voor u. Ik was dien avond door hartstocht verblind maar nu zie ik in dat gij zoo goed en onschuldig zijt dat het kwaad geen vat op u heeften toch maar dat maakt u juist zoo beminnelijk en ik wil uwe oogen niet er voor openen." Hij drukte zenuwachtig mijn hand aan zijn hart en zag mij diep neer slachtig aan. »Hoor eens Violette" riep hij eens klaps, als trof hem een gelukkig denkbeeld, «als in mijn afwezigheid iemand u zegt dat gij mooi zijt en hij van u houdt, geloof hem niet en doe alsof gij het niet begrijpt wie het ook zjj,de heer Rayner, of iemand anders." Op een banket te Turijn, den Italiaanschen minister van marine aangeboden en bijgewoond door verscheidene afgevaardigden en senatoren, verklaarde de minister o. a., dat de regeering aan hen, die meerdere uitbreiding van 's lands verdedigingsmiddelen verlangden, ten antwoord gaf: Italië zal niets verzuimen om zich in staat van verdediging te stellen, maar het beoogt geen aanvallende politiek. De goede vruchten van het onderhoud op Friedrichsruh laten zich gelukkig bij de Italiaan- sche staatslieden bespeuren. Bij den Boheemschen landdag is een voorstel tot oprichting van een staatsbank voor Boheme ingediend. De Politik, het orgaan der oud-Czechen, protesteert tegen de beschuldiging der Weener bladen, die de Czechen en den bisschop Strossmaye'r over éen kam scheren. De Boheemsche nationale partij heeft reeds voor het incident te Bellovar des bisschops telegram naar Kief afgekeurd. Niet het Panslavisme maar het Pangermanisme ver dient gewantrouwd te worden, verklaart de Politik De Bisschop zal binnenkort naar Rome ver trekken om, naar zijn orgaan de Obzor mede deelt, een post te bekleeden in het college der propaganda. Hongaarsche bladen daarentegen gelooven dat de bisschop door den paus naar Rome is opgeroepen om hem te bewegen zich in een klooster in Hongarije of Croatië terug te trekken, In een telegram van het agentschap Stefan wordt ontkend dat eenige mogendheid tusschen beide getreden zoude zijn ten behoeve eener hervat ting der onderhandelingen over bethandelstractaat tusschen Frankrijk en Italië. Dit land zal nooit het initiatief nemen tot zoodanige hervatting. Goblet bereidt een geel boek voor over de jongste onderhandelingen met Italië betrekkelijk het tractaat. Het Journal de St. Pétersbourg is gemach tigd te verklaren, dat de beweringen in de Nou velle Revue aangaande eene uitnoodiging, die verleden jaar aan den Czaar zou zijn gericht tot eene samenkomst te Stettin, ten eenenmale on gegrond zijn. De Roemeensche kamers zijn bijeengeroepen voor eene buitengewone zitting tegen den 20en dezer. Zij zullen op dienzelfden dag ontbonden worden. De verkiezingen voor de kamer zijn vastgesteld op den 12en en die voor den Senaat op den 16en October. Grootvorst Sergius van Rusland, die een reis naar Jerusalem maakt, zal op weg daarheen een bezoek aan Konstantinopel brengen. Hij is met een politieke zending aan den sultan belast. De grootvorst, een broeder van den czaar, zal nl. den sultan in kennis stellen van de persoonlijke gevoelens van Alexander III over de Boelgaar sche kwestie. Yan dezen stap verwacht Rusland betere vruchten dan van alle onderhandelingen van den Russischen gezant. Het verkiezingsmanifest der nationaal-libe- ralen in Pruisen voor de aanstaande verkiezingen voor den Pruisischen landdag is verschenen. De noodzakelijkheid van een zuinig financieel beheer wordt hierin betoogd, terwijl op uitbreiding van het volksonderwijs en gelijkstelling in plichten en rechten van alle godsdienstige gezindten aan gedrongen wordt. Zaterdag avond werd te Parijs in het Odéon opgevoerd Crime et Chatiment, tooneelstuk door Paul Ginisty en Hugues le Roux getrokken uit Dostojevsky's gelijknamigen roman. De vier eerste tafereelen van, wat Francisque Sarcey noemt un drame noir maakten diepen indruk, die later verzwakte. Paul Mounet in de rol van Rodion was uitstekend. Het geheele personeel der Rus sische ambassade woonde de voorstelling bij. Te Saint-Etienne hebben Zaterdag een 220 mijnwerkers den arbeid gestaakt. Men vreest dat- heden de werkstaking in de mijnen der Loire algemeen zal zijn. De orde is niet verstoord. Tengevolge van een geschil tusschen het gemeentebestuur van Saint-Ouen en de bakkers dier stad, hebben de laatsten het werk gestaakt. Hun winkels hebben zij Zaterdag gesloten en het personeel weggezonden. Hun voorbeeld is door de bakkers te Saint-Denis gevolgd. Te Offenburg bij Frankfort a M. zijn ver- Hij dacht dat ik niet begreep dat hij jaloersch was van den heer Rayner en ik kon hem maar niet doen inzien, hoe bespottelijk dat was. Na eenig peinzen ging hij voort «Wat kon ik doen, toen mijn oude vader zoo goed voor mij wilde zijn, maar het was ver keerd. Onze verloving had dadelijk publiek moe ten zijn en het was even verkeerd van hem om zoo zwak te zijn, om moeder ijjet te durven trot- seeren, als van mij om hem zijn zin te geven. En nu vrees ik dat gij voor mijn zwakheid zult te lijden hebben, kind want ik kan u niet eens openlijk schrijven en als ik mijne brieven insluit bij mijn goeden, verstrooiden vader krijgt gij ze zeker nooit." «Waarom zendt gij ze niet aan mevrouw Manners Dat zou heel veilig zijn. En zij mag het toch wel weten. Ik geloof dat zij er reeds iets van vermoedt", zei ik glimlachende bij de herinnering aan dien avond toen zij mij naar het hek zond om hem tegemoet te gaan. «Dat is een goed denkbeeld. Ik zal morgen vroeg naar haar toe gaan en haar verzoeken zooveel mogelijk over u te waken terwijl ik weg ben. Ik geloof niet dat zij veel van mijn zuster houdt; ik wenschte voor u dat die liever ware, vooral Maud en ik wilde dat die trouwde, maar niemand zal zoo dwaas zijn van haar te nemen." «O, Lorenzo, zij is uw zuster." «Dat kan ik niet helpen. Alice is niet half zoo erg, maar Maud bederft haar. Als gij scheidene socialisten gearresteerd, o. a. een jour nalist, een dokter en een dame. De Boelgaarsche rooverbende, die Laendler en Binder gevangen nam, is nu op Turksch grondgebied verschenen en heeft zich van twee kooplieden meester gemaakt. In een ontmoeting met de rustbewaarders werd een roover gewond; de anderen ontvluchtten. Heden (Maandag) zou de commissie, bijeen geroepen om een beslissing te nemen in de zaak van Parnell tegen de Times, voor het eerst bijeen komen. De advocaat van Parnell zou daarin voorstellen dat een delegatie zich naar Amerika zal begeven om aldaar getuigen te hooren. De Duitsche keizer wordt tegenwoordig bij de manoeuvres vergezeld door een gendarm, die een purperen standaard draagt, zooals op zijn paleis pleegt te waaien, doch in kleiner formaat. Hij wordt als een lans in een schoen aan den stijgbeugel gedragen. De schacht is hol en kan in elkander worden geschoven, terwijl de opgerolde lap er in wordt geborgen. Voortaan zullen de commandeerende generaals ook standaarden en de divisie-commandanten wimpels naast zich hebben. De eerste berichten over de verw jesting, door den cycloon op Cuba aangericht, blijken helaas niet overdreven te zijn geweest. Op de kusten zijn geheele visschersdorpen totaal van den grond weggevaagd. Voortdurend spoelen te Isa. bella de Sagua lijken aan het land. Het getal dooden te Santo-Domingo bedraagt 50, dat der gewonden 75. De lichttoren Francis de Cayo is door den sterken wind .omgeworpen, de wachters kwamen in de golven om. Te Caibarien zonken twee groote vaartuigen en zijn 46 bewoners verdwenen. Verscheidene tabak-entrepots zijn vernield. Het getal kleine afzonderlijk gelegen huizen, die verwoest werden, bedraagt 3500. De schade wordt geraamd op 1.500.000 dollars. De oogst is verloren en het getal dooden op het geheele eiland zal 800 be dragen. Volgens de Etoïle worden tegenwoordig de diefstallen te Brussel en vooral in de nabijheid der spoorwegstations zoo talrijk, dat de dagbla den geen plaats meer hebben om ze alle mee te deelen. Het zijn meestal de vreemdelingen, vooral Engelschen, die slachtoffers zijn van de Brusselsche dieven. Op Samoa is een opstand uitgebroken. De inlanders weigeren den door de Duitschers aan- gestelden koning Tameasese te erkennen of hem belastingen te betalen. Malietoa telt 8000 aan hangers. Den 13en Aug. hielden de Belgische Vola- pükisten te Brussel hun eerste congres. Aan het voorloopig comité voor het internationaal congres der Volapükisten, in 1889 te Parijs te houden, is het verzoek gericht vooral dat congres een inter nationaal karakter te geven en alleen het Volapiik te spreken. Het congres te Brussel werd met een banket beslotenhet menu of zibalised was in zuiver Volapük. Op het postab (dessert) dronk men lifam-oes, champagne merk Volapiik. In de Hongaarsche stad Szabadka zijn be driegerijen op groote schaal door de ambtenaren der politie gepleegd. Zij zijn medeplichtig aan een diefstal van 50.000 fl., een jaar geleden ge pleegd ten koste van een koopman. Door de gendarmen zijn de schuldigen ontdekt. Twee ran hen werden een paar maanden geleden gearre steerd, maar door hun hooger geplaatste mede plichtigen weder in vrijheid gesteld. Onder den titelmen heeft een diplomaat verloren deelt een Amerikaansch blad mede, dat het departement van buitenlandsche zaken te Washington alle pogingen in het werk stelt om te ontdekken wat er geworden is van den nieuwen Perzischen gezant bij de regeering der Vereenigde Staten Hadjé Hassein Khan. In het begin van Juli is de gezant met zijn gevolg uit Perzië vertrokken, en men verwachtte hem half Aug. te New-York. Daar men tot heden echter nog niets van hem gehoord of gezien heeft, doet het departement te Washington alle moge lijke moeite om hem op te sporen. Op zijn vraag aan den Amerikaanschen consul te Havre of de Perzische ambassadeur zich aldaar naar New- Alice alleen hebt, znlt gij zien dat zij heel aardig is." Ik zei dat ik dat reeds gemerkt had, «maar men kan zich niet op haar verlaten, want zij zou alles aan Maud vertellen", ging hij voort, «en Maud zegt alles aan mama. Gij weet niet welk een dwingelandij die twee vrouwen uit oefenen vader is bang voor haar en ik ontwijk haar. Moeder denkt dat zij mijn lot in haar hand heeftmaar daarin vergist zij zich, en dat zal zij binnen zes weken merken; want indien zij langer op reis wil blijven, laat ik haar alleen. In de eerste week van November ben ik in Engeland terug en vóór het einde van die maand zijt gij mijn vrouw." «O, Lorenzozoo spoedig «Wel, dat is nog een eeuwAls we een week langer wachten ben ik een grijsaard. Ik weet nog niet waar wij logeeren, maar morgenavond breng ik u een adres, waaraan gij schrijven kunt. Het is dat van een mijner vrienden ik ben nu het nommer vergeten maar morgen krijgt gij het en als er iets gebeurt dat u verontrust, of wanneer gij ziek zijt, schrijf dan dadelijk en ik kom onmiddellijk terug. En kindlief Wij werden gestoord door het geratel van een rijtuighet was de dokter die het huis verliet. Ik ging aan het portier en vernam dat Haidee op het oogenblik alleen zwaar verkouden was en koortsigmaar dat wij voorzichtig moesten zijn, daar het licht erger kon worden. Hij zou York had ingescheept, ontving het een ontkennend antwoord. Te Washington gelooft men, dat de gezant, door de vermaken van Parijs aangetrokken, aldaar geheel de plaats zijner bestemming uit het oog verloren heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. Over den uitslag der provinciale verkiezingen in de Baskische provinciën wordt nader uit Madrid gemeld, dat in San Sebastiaan, Irun, ergara en Tolosa de clericalen totaal geslagen werden in Guipuzcoa staan tien Carlisten tegenover elf aan hangers der regeering, alleen in Azpeitia hebben de Carlisten gezegevierd. De regeering heeft alle reden tot tevredenheid met dit resultaat. Allerwege in Europa groote manoeuvres dooi de legers, bijgewoond door de hoofden van den staat, die juist door hunne tegenwoordigheid deze oefeningen en parades als van het hoogste ge wicht doen beschouwen. Het wel en wee van de staten hangt van hunne legers af zoo is het altijd geweest en zoo zal het vooreerst nog wel blijven. De Duitsche keizer wil zelfs, dat de ge dachte, die aan deze waarheid ten grondslag ligt, den troepen beter worde ingescherpt. Van het nieuwe exercitie-reglement, dat op het punt staat van bij de geheele infanterie in Duitschland te wor den ingevoerd, luidt een der eerste zinsneden Het exerceeren heeft ten doeloefening en voor bereiding der aanvoerders en manschappen voor den oorlog. Het spreekt vanzelf, dat dit altijd zoo wasmaar in het huis van den gehangene vermijdt men 't liefst, van den strop te spreken vroeger speelden «de eischen der landsverdediging" dezelfde rol in Duitsche ooren moet het woord «oorlog" tot nog grooter bewustzijn van over weldigende kracht prikkelen. ArnhCrt.) Van 15 tot 17 September. Middelburg. OndertrouwdL. J. van Wijk, jm. 23 j. met M. P. S. van Braam, jd. 24 j. (beide van Amsterdam.) Bevallen: J. H. v. d. Abeele, geb. Luppers, d. A. M. Wisse, geb. Bonardt, z. E. Bastiaanse, geb. Krijger, z. C. S. van Wagtendonk, geb. Van den Broecke, z. OverledenJ. Maas, d. 14 m. M. H. Broeder, z. 16 j. J. E. Frederiks, wede A. van Schreven, 66 j. Van 8 tot 15 September. Goes. BevallenJ. Kieboom, geb. Dirkse, z. J. Verdonk, geb. Van de Weert, d. E. de Jonge, geb. De Weert, z. A. O. Maille, geb. Smalheere, z. W. A. van Blitterswijk, geb. Gingnagel, z. A. Koets, geb. Van der Gus, d. Overleden: W. Sloover, z. 1 j. Zïerikzee. BevallenJ. Tuinman, geb. Flaander, d. J. P. Schults, geb. De Graaf, d. N. Bos, geb. De Haas, d. (levenl.) OverledenA. E. Slager, d. 1 m. Dalum. Plaats. Voorwerpen. Information. 18 Sept. Gapinge, Meubelen, Tak. 19 Middelburg, Maiiufact uren, lie Vos. 20 u Middelburg, Huis, Tak. 24 Middelburg, Tiendrecht, Verhulst. 25 Vlissingen, Huis, v. U. Pieterse. 26 II Nieuwland, Land, (verb.) Loeff. 28 Middelburg, Afbraak, Verheij. 1 Oct. Middelburg, Manufacturen, Balans D 4. 30 O. W. Soub, Inspan, Tak. 31 Rilthem, Inspan, Tak. 17 Sept., des morgens te 8 uren. Verwacht: N.O. wind. Thermometerstand te Middelbarg. 17 Sept. 's morgens 8 uren 61 gr. 's middags 12 uur 67 gr. 's avonds 4. uren 63 gr. I'. Bij de op heden gehouden aanbesteding voor ligstroo ten behoeve van het garnizoen Middelburg van 1 November 1888 tot en met 31 October 1889 zijn ingekomen 2 biljetteneen van P. Danielse voor 26.49 en een van P. Caljouw voor 25.70 de 1000 kilogrammen. Beide inschrijvers wonen te Middelburg. den anderen morgen terug komen, want hij vond haar borst zwak en hij zou hare ouders gaarne spreken en hen raden haar naar een droger klimaat te brengen zoodra zij beter wasdat vochtige huis was heel slecht voor haar. «Nu moet zij echter niet vervoerd worden zij ligt heel goed op die bovenkamer, daar is het goed warm, maar beneden is het huis net een kelder." Wat zou hij zeggen als hij in den linkervle u- gel kwam dacht ik. «Er was slechts een jong onbedreven kinder meisje bij'haar, die zei dat het uw kamer was." «Ja, dokter." «En is het waar dat mevrouw beneden aapt." »Ja, dokter." «Nu, dan moogt gij u gelukkig prijzen want als ik in dat huis woonde, zou ik de menschen, die ik naar de andere wereld wilde helpen, beneden laten slapen en de bovenverdie ping voor mij zelf houden." «Mevrouw wil niet anders bewonen dan de benedenverdieping van den linkervleugel." «Nu, over smaken kan men niet twisten, en als mevrouw Rayner lust heeft om haar eigen graf te graven, dan zal niemand haar dat zeker beletten." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2