N\ 221. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 18 September. Middelburg 17 September. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Landbouw. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. j -i»' Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Niehwenhhijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De toespraak, -waarmee Zaterdag de minister Mackay de zitting der staten-generaal sloot, luidt in haar geheel als volgt Mijne Heer en. Ingevolge de hevelen van Zijne Majesteit den koning kwijt ik mij van de eervolle taak u dank te zeggen voor uwe medewerking in de behartiging van 's lands belangen. Hoewel uwe bijeenkomsten tijdens deze korte zitting niet -alrijk waren, was uw arbeid niet onvruchtbaar. De voorgestelde regeling van de voogdij over Hare koninklijke hoogheid Wilhelmina Helena Paulina Maria, prin ses der Nederlanden, voor het geval van minder jarigheid bij hare komst tot den troon, werd door u met eenparige stemmen aangenomen. De wet tot verlenging en wjjziging van het aan de Neder- landsche bank verleende octrooi kwam tot stand. De internationale overeenkomst tot hét tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noord zee buiten de territoriale wateren, mocht uwe goedkeuring erlangen. De gelden, benoodigd voor het onderzoek naar den toestand van den landbouw in ons vaderland, werden door u toegestaan. In naam des konings verklaar ik deze zitting der staten-generaal gesloten. Naar het Dagblad verneemt heeft eene con ferentie, te 's Hage gehouden, omtrent eene ver snelling van het vervoer tusschen Berlijn en Londen over Yenloo en Vlissingen, voorloopig tot eene goede uitkomst geleid. Wederom A uurs zou door den genomen maatregel op het traject worden uitgespaard. In bijvoegsels tot de St. Ct is opgenomen het verslag aan den koning betreffende den dienst dei- Rijkspostspaarbank over 1887. In dat jaar waren op 31 Dec. 169.027 boekjes in omloop tegen 139.989 een jaar vroeger. Het aantal vermeerderde dus met 29038 stuks of 20.7 In Zeeland telde men op de 1000 zielen 44.8 inleggers met een gemiddeld aantal van 2.4 in lagen op elk boekje. De spaarders in onze provincie deden in post zegels van 5 cent 1069, in postzegels van 1 cent 702 inlagen. Verder 2057 van 0.25, 2885 van 0.26 tot beneden 1, 9899 van 1 tot be neden f 10, 3241 van 10 tot beneden 100 en 816 van f 100 en daarbovenin het geheel dus 20619 inlagen. Terugbetalingen werden er 3403 in Zeeland gedaan. Op 31 Dec. 1886 bedroeg het saldo der inlagen en terugbetalingen watZeeland aangaat f 365.273.52J. In 1887 werd ingelegd 322.962.47r en terug betaald 208.594.35, zoodat het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 Dec. 1887 bedroeg 479.641.65. Het aantal boekjes in omloop be droeg op 31 Dec. 1886 7213 en op 31 Dec. 1887 8681 en wel '1178 beneden 1, 2833 van 1 tot beneden 10, 3436 van 10 tot beneden f 100, 1234 van f 100 en meer. Het tegoed der inleggers op het einde van 1887 was over het geheele rjjk ll.152.725.76j, voor onze provincie 515.386.33. Het voor de hand liggend vermoeden, dat de audiëntie bij Zijne Majesteit van de commissa rissen des konings in Gelderland en Noord-Brabant in verband stond met de benoeming van leden van den raad van voogdij, wordt door eene mede- deeling van het Vaderland bevestigd. Z. M. de koning had Zaterdag middag ook eene conferentie met de commissarissen van Overijsel en Drente. Nu meent het Hbld te weten, dat o o k op deze conferentie hoofdzakelijk de ontginning van woeste gronden werd behandeld, in verband met de op richting van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Beide mededeelingen kloppen niet bijster met elkaar. Naar aanleiding der door de Javabode gemaakte opmerking over de afscheidstoespraak van den heer Pijnacker Hordjjk aan de provinciale staten van Drenthe zegt de Arnh. Ct.Zou het blad dan verlangd of verwacht hebben, dat de heer Pijnacker Hordjjk tot de staten van Drenthe had gezegd »Heeren, ge begrijpt, dat ik in Indië te veel andere en gewichtiger zaken te doen heb, om in het vervolg aan u of dit gewest te denken? Vergeet mjj, geljjk ik u vergeten zal. Adieu De Zaanbode, over den vaccinedwang schrijvende' zegt het voornemen toe te juichen van verschil" lende corporatiën, om zich tot de regeering te wenden in zake den nog altijd bestaanden vacci nedwang voor onderwijzers en schoolkinderen. Nu meent het blad echter tamelijk zeker te weten, dat een voorstel tot wijziging van het betrokken wetsartikel niet van de regeering zelve zal uitgaan, maar dat een kamerlid daartoe het initiatief zal nemen. De St. Ct bevat een kon. besluit, waarbij als onderscheidingsmerk voor het kantoor van waar borg en belasting der gouden en zilveren werken te Roozendaal de letter Q wordt aangewezen. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Bergen op Zoom, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr mr J. W. C. de Jonge van Ellemeet; mr E. A. E. van der Kemp, en mr H. C. F. Rits; kantonrechters te Schoonhoven, Zevenbergen en Waalwijk. A. Donderdag verleenen de ministers van water staat en van oorlog geen audiëntie. Ter verduidelijking van het bericht in ons vorig nommer omtrent de raadszitting te Yerseke mel den wij dat ook het voorstel tot verhooging van het salaris van den onderwijzer Lacroix aangenomen is. Deze krijgt dus het volgend jaar 50 meer. De regeering heeft haar mem. van antwoord ingezonden op het afdeelingsverslag omtrent het ontwerp tot verzekering van de toepassing van bij het Wetb. van Strafvord. en bij de wet van 15 Januari 1886 Stblno 7) toegelaten vrijheids beneming. Een algemeene wet tot uitvoering van art. 158 Grondw. schijnt niet wel uitvoerbaar. Uitbreiding van het ontwerp met het oog op art. 789 Wetb. van Kooph. is onnoodig. De opneming van de wet van 15 Januari 1886 in den titel is thans geschied. De regeering is bereid haar aandacht te wijden aan de herziening van de regeling van de huiszoeking naar zaken, maar daaraan deze voordracht dienstbaar te makenzou de tot standkoming van de dringend noodzakelijk ge worden bepalingen daarvan slechts vertragen. Wel is voldaan aan den wensch om dit ont werp dienstbaar te maken aan de bescherming van ambtenaren, nadat bij gewijzigd ontwerp een nieuw artikel is opgenomen bepalende dat de bij de wet toegelaten vrijheidsbeneming kan plaats hebben te allen tijde en waar de te vat ten persoon zich ook bevindt. Krachtens art. 2 van de additioneele artikelen der grondwet blijven totdat zij door anderen zijn vervangen o. a. van kracht alle kon. be sluiten, waarin zijn opgenomen door straffen te handhaven bepalingen ter bescherming van 's rijks waterstaatswerken en ter verzekering van de veiligheid en de doelmatigheid van het gebruik dier werken, voor zoover zij op 30 Nov. 1887 als verbindend konden worden aangemerkt. Art. 56, 2e lid, der grondwet laat echter niet toe, dat die bepalingen worden gewijzigd of dat nieuwe worden vastgesteld zoolang niet door de wet uitdrukkelijk aan den koning de bevoegdheid is toegestaan tot het maken van zoodanige bepalingen. De regeering heeft thans gelijk in 't kort is gemeld een wetsontwerp ingediend om in die leemte te voorzien. Daarbij wordt de koning be voegd verklaard bij algemeenen bestuursmaatregel de bepalingen vast te stellen, die noodzakelijk zijn om de rijks waterstaatswerken te beschermen en om het veilig en doelmatig gebruik daarvan te verzekeren. Alle daarmede in strijd zijnde hande lingen of verzuimen zullen derhalve strafbaar zijn ingevolge art. 2 dier wet. De regeling van de strafbepalingen is in overeenstemming met de beginselen van het strafwetboek. De voordracht voor hoofd van school A alhier bestaat uit de heerenK. Beversluis, hoofd der 2e openbare school te Rozenburg; J.A.Verkuyl, onderwijzer aan eene bijzondere school te Amster dam, A. J. P. de Beste, onderwijzer aan de rijks leerschool te Middelburg, H. Sasburg, onderwijzer bij de rijksnormaallessen te Velzen en J. Hoger- land, hoofd der openbare school te St Laurens en onderwjjzer bjj de rijksnormaallessen te Mid delburg. Waarschijnlijk zal de benoeming door den ge meenteraad op Woensdag 26 Sept. a. plaats hebben. Na Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening door üs de Visser uit Rotterdam bevestigd te zijn, deed Ds Dijkman te Breskens des namiddags zijne intrede met eene rede over Rom. 116. Drietal te TholenJ. G. Klomp te 's Gra- veland, S. Steenwijk Visser te Rijsoord en J. W. H. Kalkman te Monster. Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons 't Begint op 't land wat op te ruimen. De takken aan de damhekken der hofsteden vertellen dat de oogst binnen is. De oogst, dat wil zeggen, de tarwe, want de graangewassen zijn nog niet alle gemend. Hier en daar staan nog tal van haver- en gersteschoven buiten en vooral voor eerstgenoemde vrucht, die spoedig tot kiemen overgaat en bij harden wind gemakkelijk de korrels verliest, is het te hopen dat de droge en zonnige dagen van de vorige week nog wat aan houden. De platte-, bruine- en witteboonen komen dit jaar al bijzonder laat. Vooral de platteboonen blijven zeer lang groeien en kunnen maar niet tot sterven komen. Over 't algemeen is deze vrucht 't zwaarst onder aan den stengel geladen, terwijl de peulen bovenaan nog grasgroen en zeer onvolledig ontwikkeld zijn. Op die achter blijvers kan niet gewacht worden en voor de onderste peulen is de oogsttijd daar. Wat tarwe, gerst en haver aangaat, daaromtrent kan gezegd worden dat de opbrengst aan schoven niet beneden het middelmatige is. Op sommige gedeelten van Walcheren vond men veel tweewas in den haver, waardoor het beschot veel lijdt en de qualiteit veel nadeel ondervindt. Bij de erwten vond men, evenals elders, veel bladontwikkeling. De vele regens hebben niet veel goed aan die vrucht gedaan en veel stroo zal al zeer weinig voederwaarde bezitten door den min of meer hevigen graad van bederf door de natheid. Ook de zaden zelf zullen wel wat te wenschen overlaten en puike erwten wel tot de uitzonde ringen behooren. Over de aardappelen is men ook maar zoo zoo tevreden. Vooreerst valt de opbrengst per gemet tegen en dan die ongelukkige ziekte. Intusschen zal de vrij hooge prijs eene zeer welkome ver goeding van die nadeelen verschaffen, althans wanneer niet de Pruisische aardappelen de markt drukken. Zooals te voorspellen was, blijken de aardappelen, in lichtere en zandgronden verbouwd, minder ziek te zijn en vooral beter van smaak, dan die op de zware klei geteeld, zoodat de Westkapelsche aardappelen zeker veel aftrek zullen vinden, ook voor den uitvoer naar elders. Ook dit jaar boden de Engelsche soorten het langst weerstand aan het kwaad. In onze onmiddelijke nabijheid zijn deze soorten voor eet-aardappelen minder gezocht en geeft men de voorkeur aan de blauwe, die zeer vatbaar voor de ziekte zijn. Heden opent de groote jachtVelen van ons zien verlangend uit naar de jagers, die ons ver lossen komen van de wild-plaag. Uit andere streken vermeldt men dat er weinig hazen en patrijzen zijn, maar hier zijn althans langooren meer dan te veel. Gelukkig echter toont onze commissaris des konings onze belangen te willen behartigen en oor te hebben voor onze klachten. Was het vroeger bijna onmogelijk eene buitengewone machtiging tot het schieten van schadelijk gedierte te ver krijgen, thans is dat veranderd en kunnen wij ten minste gedeeltelijk onze eigendommen tegen het gedierte beschermen, 'tls vreemd dat er nog jachteigenaren zijn, die trachten zich daartegen te verzetten, en nog vreemder is dat verschijnsel, wanneer die eigenaren zelf grondeigenaren zijn en er dus verondersteld mag worden dat zij op de hoogte van de belangen der landbouwers zijn. Wanneer nu door hen jaarlijks eene zekere scha devergoeding werd betaald, dan zou 't er nog door kunnen. Gelukkig dat de regeering in deze tusschenbeide is getreden en ons ter hulp is ge komen. In deze tijden mag wel alles worden aangewend tot vermindering van onzen druk en laten wij nu ook toonen, door geen misbruik van de verleende vergunning te maken, dat wij die tegemoetkoming waardeeren. Waarom koopt de staat de jachtrechten niet af, en stelt ieder grondeigenaar in de gelegenheid om zijn eigen jachtrecht te kunnen uitoefenen Moge er nu maar spoedig zeer veel hazen worden geschoten In Zuid-Beveland zal, naar men ons schrijft, de oogst der suikerbieten dit jaar over 't alge meen voordeeliger zijn voor den fabrikant dan voor den landbouwer. De grootste helft is laat uitgezaaid wegens slechte opkomst van de oor spronkelijke, tengevolge waarvan vele bieten klein van stuk zullen zijn en weinig gewicht aanbren gen. Het suikergehalte wordt daarentegen ge acht goed vertegenwoordigd te zijn. Oppervlakkig zien de velden er tamelijk goed uit, doch de groei zit meer in het blad dan in den wortel. Morgen, Dinsdag 18 Sept., zal het 25 jaar geleden zijn, dat J. de Bakker, gemeente veldwachter te Wolfaartsdijk, geboortig van Mid delburg, als zoodanig in dienst trad. Gedurende dien tijd nam hij altijd met ijver en nauwgezetheid zijne functie waar. Te Waarde is een kind van het manneljjk geslacht geboren, dat de armpjes grootendeels en de beentjes tot boven de knie mist. Men schrijft ons uit het eiland Tholen Aan den Stedelandpolder onder Poortvliet heeft een onderzoek naar den onderzeeschen oever plaats gehad door helmduiking. Deze longen-gymnastiek, nimmer daar vertoond, lokte veel nieuwsgierigen naar den zeedijk en zelfs vrouwen konden den lust niet bedwingen den duikelaar te komen zien, die in zijn gutta-perchapak, looden schoenen en koperen helm meer op een zeemonster geleek, dan op den eenvoudigen Jaap Visser van Brui- nisse. Voor heel Poortvliet, verzekerde een oud vrouwtje, ging ik in zoo'n pak niet naar bene den, en, voegde zij er wijzelijk bij, ook niet zon der dat pak. Dat een zoodanig onderzoek tot goed behoud van den dijk van groote waarde is, kan men begrijpen, als men in aanmerking neemt, dat het wel bekend is, hoe vroeger op den steilen oever steen is gestort, maar niet of tengevolge daarvan eene goede bedekking was verkregen. De resultaten van het onderzoek waren hier vrij gunstig. Op vele plaatsen moet eene regelmatige vaste steenkorst en puin gevonden zijn. Op de niet met steen bedekte vakken zal nu weldra eene nieuwe steenbestorting plaats hebben. Ook in de gemeente Grauw heerscht onder de varkens de vlekziekte. In den laatsten tjjd hoorde men te Westdorpe dikwijls dat er hier en daar in de boomgaarden vruchten gestolen waren, doch de dieven bleven onbekend, hoewel de politie ijverige nasporingen deed. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag werden twee arbeiders door de politie op heeterdaad be trapt juist toen zij met hun buit wilden vertrekken. Voor de juistheid der volgende schets van de hiërarchie durft de Arnli. Ct. niet instaan. De inspecteur van het onderwijs bevindt, dat het slot aan de plaatsdeur der school Y. ont breekt. Hij geeft hiervan kennis aan den dis- tricts-schoolopziener, die de zaak stelt in handen van den arrondissements-schoolopzienerwelke de commissie van toezicht op het lager onderwijs daarvan verwittigt. De commissie zendt bericht aan B. W., die haar renvooieert naar het bureau van openbare werken. Het bureau van openbare werken zendt een der ambtenaren om de zaak te onderzoeken en deze bevindt dat het slot, het welk gesmeerd moest worden, weder in de deur is. De ambtenaar rapporteert aan den directeur, die het rapport overlegt bij B. en W., die daar mede de commissie[van toezicht in kennis stellen welke een schrijven richt aan den arrondisse ments-schoolopziener van wien de districts schoolopziener het bericht ontvangt, die den in houd aan den inspecteur van het lager onderwijs mededeelt, waaruit blijkt dat het slot weder in de deur is. De inspecteur schrijft nu aan den betrokken onderwijzerdat het hem onaangenaam heeft getroffendat zonder zijne voorkennis verande ringen plaats hebben in schoolgebouwen. Dezer dagen is een staatje openbaar gemaakt van de toeneming der bevolking van onze steden in de laatste halve eeuw. Daaruit blijkt, dat van enkele steden de bevolking meer dan ver dubbeld is, met name van Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Tilburg, Den Helder, Kampen en Apel doorn. Amsterdam is met een derde toegenomen Utrecht en Groningen met meer dan een derde, Leiden, Zutphen en de meeste andere steden met ongeveer een vierde. Arnhem spant echter de

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1