Laatste Berichten, Verspreide berichten FEUIL L E T O N~ BLZENHOF. Burgerlijke stand. Weerkundige Waarnemingen, tinge, tot 3 m., J. t. d. P., 16 j., arbeidster Heinkenszandtot 3 d. en P. J. v. G., 41 j., arbeider St Jansteen, thans gedetineerd, tot 6 m. gev., de laatste met aftrek der in voor arrest doorgebrachte hechtenis. Allen in de kosten. Y r ij g e s p r o k e nJ. P. S., 24 j., machinist RillandBath, beklaagd van mishandeling. Door dezelfde rechtbank is rechtsingang, met bevel tot gevangenhouding, verleend tegen J. B., 22 jaar, arbeider, geboren en wonende te Ossenisse, en Cf. H. D., 39 jaar, zeeman, geboren en wonende te Vlissingen, beiden gedetineerd te Middelburg. De eerste, J. B., wordt beklaagddat hij in den avond van Zaterdag 8 September jl., om streeks acht uur, in de herberg van P. Louwerse te Boschkapelle handgemeen is geweest met Jacobus de Moordat hij daarna die herberg heeft verlaten, daarbjj uitroepende »als ik dien persoon nog zie van avond, dan steek ik hem met het mes door zijn lijf dat hij vervolgens, gaande langs de openbare straat, met zijn mes (zijnde een knipmes) geopend in den zak, ongeveer een half uur later genoem den De Moor tegenkomende, dezen met dat mes opzettelijk een steek in den buik heeft toege bracht, waardoor te dier plaatse eene zoodanige wond is ontstaan, dat de darmen te voorschijn gekomen en geraakt zijn, tengevolge waarvan De Moor op 10 dezer is overleden G. H. D 39 jaar, moet terechtstaan wegens het feit dat hij in den avond van 10 September jl. omstreeks half acht uur te Middelburg, met het doel om diefstal te plegen, eene glasruit in het aan de openbare straat uitkomend raam der woning van W. H. Simons opzettelijk heeft verbrijzeld en vervolgens aldaar weggenomen, met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, een aan de binnenzijde van het raam geplaatsten staander met de navolgende gouden voorwerpenzes ovale, twee ronde, drie vierkante medaillons, vijl' charivari's, een scheepje en een sigarensnijder. Aan dezen beklaagde is de heer mr K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Het feestconcert gisteren avond, als slot van Floralia voor dit jaar, in den Schuttershof tuin ge geven, slaagde in alle opzichten uitstekend. Hadden 's middags slechts een twintig personen opgewektheid om een kijkje bij de bloemen te nemen, 's avonds togen, buiten de inzenders, een duizendtal bewoners van Middelburg naar den geheel geïllumineerden tuin, waar het schutterij muziekkorps zijn vroolijkst repertoire ten gehoore bracht. Dit en het schoone weder, dat voör een avond feestje als geknipt was, onderhield een zeer pret tige stemming, die door geen enkelen wanklank werd verstoord. Het vuurwerk zette de kroon op het feestdoor geen vochtigheid geleden hebbend en in den donkeren avond kwamen alle stukken geheel tot hun recht. Het publiek toonde zich dan ook dankbaar en voldaan. Te Borssele is een bloemenliefhebber in 't bezit van een zonnebloem, aan wier stengel zich niet minder dan 50 bloemen en knoppen bevinden, terwijl een zijner stokrozen eene lengte heeft van 2.75 M. Op een Donderdag te Kapelle gehouden verkooping van een boereninspan ging alles vlug en zeer duur van de hand. De zes melkkoeien brachten door elkander a 159, de zeven run deren door elkander a 56 op. Voor de paarden besteedde men 208, 292, 292, 305, 358 en 400het oudste was 10 en het jongste was 4 jaar. Verder bracht een tweejarige merrie 245, een eenjarig merrie f 168 en een hengst veulen van 6 maanden 78 op. Het gereedschap werd ook duur verkocht. De vroegere conducteur der Amsterdamsche O. M. Van Horn, die op de Nassaukade den manslag pleegde op den gedooden Ekkert, moet vóór hij stierf bekend hebben op den verslagene te hebben geschoten, doch alleen met het doel hem schrik aan te jagen. Een treurige manier om zich ten slotte nog schoon te wasschen. De harmonie Vlijt en Volharding, te Rozen- daal (N.-B.), heeft van den heer Pijnacker Hordyk den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Ned.-Indië van uit Marseille 50 ten geschenke Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XIX. >Wat zal ik nu voor u medebrengen vroeg de heer Rayner mij. Rozen zijn er niet meer. Nog een valsch ornament als pendant voor het andere »Neen, neen(lij weet dat ik het niet dragen kan en het maakt mij slechts ijdel en doet mij naar meer verlangen." »Dat dacht ik welzei hij voor zich heen. »Nu, wenschen komen altijd uit, als men maar vurig genoeg wenscht. Ik zal u eenige granaten meebrengen. Dat zijn goedkoope steenen, maar heel mooi." »Och, liever niet. Ik houd niet van siera den, mijnheer." De trein kwam. Hij zei zijn vrouw hartelijk vaarwel, nam beleefd afscheid van mij en toen hij vertrokken was deden wij onze boodschappen en reden terug. Het was een ongezellige tocht want het eenige wat mevrouw zei, was in ant woord op mijn opmerking dat het koud was »Dan moet gij vroeg vuur in uw kamer ontvangen, voor de hem gebrachte hulde aan het station aldaar, bij zijn vertrek naar Indië. Te Kralingen vond een tuinman in een tuin een slang van ongeveer een meter lengte. Hij schonk het beest aan de diergaarde te Rotterdam. Als pendant van het bericht omtrent het groot aantal sollicitanten naar de betrekkingen van brugwachter en twee bruggeknechts in de Hoeksche Waard kan wel dienen dat voor de post van brugwachter aan het waterververschings- kanaal te 's Gravenhage reeds ruim 500 sollici tanten zijn. Het bureel van den ingenieur on derging een geregeld beleg. Te Meppel werd een geheel gezin, na het gebruik van gestoofde appelen, ernstig ongesteld en verkeerde het zelfs in levensgevaar. In plaats van kaneel had de vrouw des huizes, naar men vermoedt, over de appelen een zakje metsnuif gestrooid. De dames, die in den Haagschen Schouwburg plaats nemen in stalles, parquet en parterre, zullen voortaan haar hoeden moeten afzetten. De vrouw, die Maandag 3 dezer te Breda in slaap geraakte, slaapt nog. Te Groningen isjeen 9jarig jongetje bij het dichtdraaien van de brug over het Boterdiep bij den Korenweg, bekneld geraakt tusschen de leu ning van de brug en de vaststaande leuning op den wal. Met zware inwendige kneuzingen werd het kind huiswaarts gedragen. De vrouw van een baanwachter te Lokeren, die wegens ziekte van haren man hem verving, zag Maandag haar dochtertje van 2 jaar op de rails spelen, juist toen er een trein aankwam. Zij schoot toe om het te redden maar te laat het arme kind werd voor hare oogen gedood. Omtrent de gebeurtenissen in Afghanistan worden zeer tegenstrijdige mededeel ingen gedaan. Gisteren heette het dat Izaak Khan zijn invloed en aanhangers ziet vermeerderen op kosten van Abdoerrahman. Heden wordt gemeld, dat zijn troepen door die van den emir verscheidene malen zijn verslagen. De beslissende slag word verwacht in de nabijheid van Haibak. De Oostenrijksche landdagen zijn Woensdag geopend. Bij de opening van den landdag van Boheme, die niet door de Duitsehe afgevaardigden wordt bijgewoond, verklaarde de voorzitter lord Lobkowitz, dat alle pogingen tot verzoening tus schen de Duitsehe en Czechische partij vergeefsch waren geweest. Het eomité in Duitschland, gevormd tot het uitrusten eener expeditie naar Emin pacha, heeft tot voorzitter Karl Peters, directeur der Duitsehe Oost-Afrikaansche maatschappijen en den minister Hoffman tot vice-president. De vorsten Von Hohenlohe en Von Wied zijn leden van het comité. De eerste is de ziel der geheele onderneming. Binnenkort zal het comité een oproeping richten tot het Duitsehe volk om geldelijke en zedelijke ondersteuning der expeditie. De rijkskanselier legt voor deze, evenals voor alle andere koloniale ondernemingen groote be langstelling aan den dag. Door de Duitsch vrij zinnigen, die in het geheele plan niets anders zien dan het opzet om de Oost-Afrikaansche maat schappij in staat te stellen gewapender hand op kosten van de Duitsehe burgers tot Soedan door te dringen, wordt de onderneming heftig bestre den. De Freis. Ztg waarschuwt het publiek de hand op den geldbuidel te houden. De directeur der geheime politie te St. Petersburg Putilin wordt beschuldigd in geheime verbinding te hebben gestaan met gemeene mis dadigers. De minister heeft zijn arrestatie bevolen. Naar men uit Konstantinopel meldt, heeft Rusland in zijn antwoord aan de Porte op haar nota betrekkelijk Massouah verklaard, dat indien Turkije afstand deed van zijn rechten op Mas souah, deze kwestie dan aan een onderzoek moest onderworpen worden. Nu echter Turkije zijn rechten handhaaft protesteert Rusland tegen de aanspraken van Italië. Engeland heeft nog niet geantwoord. Volgens de laatste berichten schijnen de detectives te Londen den moordenaar van Annie Chapman volstrekt niet op het spoor te zijn. Een winkelierster te Londen, die de bijzonder heden van den moord in een der dagbladen had gelezen, werd daardoor zoo getroffen, dat zij in een flauwte viel en dood bleef. Het Olympic Theatre te Londen is Donderdag laten aanleggenmijnheer zou het heele huis in rep en roer brengen als gij verkouden werat." Daarop sloot zij de oogen en deed alsof zij sliep en ik dacht er over na, wat een akelig mensch zij was, totdat de lijdende uitdrukking op haar gelaat mij trof. Waarom zonderde zij zich altijd zoo af in plaats van haar best te doen om Elzenhof zoo gezellig mogelijk te maken? Ik bracht een stillen dag doorwant toen ik naar Haidee kwam zien verliet mevrouw terstond de kamer en ik zag duidelijk dat zij mij vermeed, dus moest ik de smeekingen der kleine om bij haar te blijven weerstaan en alleen in den tuin gaan ronddolen, daar ik mij te ongelukkig voelde over Lorenzo, om iets te kunnen uitvoeren of te lezen. Aan de thee verscheen mevrouw niet. Sara zei dat Haidee erger was en haar moeder haar niet wilde verlaten. Het was een koude avond en daar mevrouw met veel ophef Jansje gelast had om het vuur bij juffrouw Christie aan te leggen, ging ik dadelijk naar boven om voor den haard te zitten peinzen. Omstreeks zeven uur kwam Jansje boven, zeggende dat Haidee erger was en om mij schreide. »Ik geloof dat zij sterft", zei Jansje snik kende. »Zij willen mij niet binnen latenmaar nacht bijna een prooi der vlammen geworden. Een brandweerman ontdekte een uur, nadat het publiek het gebouw had verlaten, brand in een der kleedkamers. Bij tijds kon het vuur gebluscht worden. Bij een ontploffing in een spoorwegtunnel nabij Helena, Amerika, werden tien personen gedood en vijf ernstig gewond. Naar de Courrier de Bruxelles meldt, zullen i'eeds de Belgische katholieken in den loop der volgende maand een vergadering houden, waar schijnlijk te Leuven, om te protesteeren tegen de t egenwoordige positie van den Pauselijken stoel. Te Londen verontrust men zich over den aanstaanden winter met het oog op de groote armoede, die reeds nu heerscht. De werkhuizen zijn gevuld, iederen avond komen tallooze onge- lukkigen een nachtverblijf in de tijdelijke toe vluchtsoorden vragen, een ongewoon verschijnsel in dezen tijd van het jaar. De commissiën, met de verzorging der armen belast, overwegen welke maatregelen te nemen zijn. Naar men verneemt, zijn de schulden van koning Lodewijk II van Beieren bijna geheel afbetaald. Vele der kunstschatten zijn verkocht en vooral de entrees die zeer hoog waren van de bezoekers der koninklijke kasteelen heb ben belangrijke sommen opgebracht. Te Bradford zat Zondag 11. in eene Roomsch- katholieke kerk een sergeant van het daar in garnizoen zijnde regiment, rustig en wel, toeneen gehuwde vrouw, die achter hem zat, plotseling eene scherpe schaar voor den dag haalde en hem daar mede twee maal in het oor knipte. Dit gaf opschudding en de vrouw werd in hechtenis ge nomen. Tot hare verontschuldiging voerde zij aan, dat zij hem voor een ontrouw minnaar hield en hem had willen teekenen. Zij had te laat bespeurd, dat zij den verkeerde voorhad. Naar de XIX Siècle mededeelt, is een nieuwe spion, "Walter genaamd, te Clamart ontdekt en gearresteerd. Op het feestmaal te Wilhelmshaven betuigde keizer Wilhelm, zijn dank voor een door den vice-admiraal Monts op hem uitgebrachten feest dronk. Hij betuigde voorts zijn hooge tevredenheid over de Duitsehe marine en verklaarde tevens te vertrouwen op haar toekomst, haar ontwikkeling en haar samenwerking met de ttrmee tot heil van het vaderland. Daar het verkiezingsmanifest der conserva tieve partij in Pruisen tot zeer uiteenloopende en gedeeltelijk niet zeer welwillende oordeelvel lingen aanleiding heeft gegeven, heeft de partij zelf in haar orgaan de Gons. Corr. een commen taar op het manifest geleverd. Naar men verzekert zal het huwelijk van den kroonprins van Griekenland met prinses Sophie van Pruisen reeds den 14en December a. voltrokken worden. De kerkelijke plechtigheid zal in den dom te Berlijn plaats hebben, in het bijzijn van alle leden van het keizerlijk huis, de Grieksche en Deensche koningen en koninginnen, de c z a r e w n a, de prinses van Wales en in dien zekere stappen van het Deensche hof te Berlijn en Gmunden slagen ook de hertogin van Cum berland, eveneens een tante van den hertog van Sparta. Maandag a. wordt te Spa le concours de beauté geopend. Den daarop volgenden Zondag uitdeeling der prijzen. Niet zonder spanning ziet men dezen laatsten dag tegemoet, daar men zich op pikante tooneelen onder de kampvechtsters voorbereidt. De directeur der Banque internationale te Brussel heeft zich verwijderd. Hij liet een be langrijk tekort achter. De Paus heeft ditmaal de gewijde gouden roos toegekend aan de dochter van den keizer van Brazilië, die als prinses-regentes tijdens de afwezigheid van haar vader de wet tot afschaffing der slavernij onderteekende. De nuncius te Rio Janeiro zal het sieraad 29 dezer aan prinses Isabella ter hand stellen. 14 Sept., des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. (4 Sept. 's morgens 8 uren 5S gr. 's middags 12 uur 66 gr. 's avonds 4 uren 65 gr. T. ik heb aan de deur geluisterd, want mijnheer is weg en Sara is uit en om mevrouw geef ik niet zóóveel", zei zij minachtend met hare vingers knippende, »ik hoorde hoe Haidee u riep en geloof niet dat zij weet wat zij zegt, het arme kinder moest een dokter gehaald worden, maar dat zullen zij niet doen. Sara wil niet en mevrouw durft niet zoo is het, juffrouw." Ik wist dat al de dienstboden mevrouw be schouwden als iemand, die niet wel bij het hoofd is, terwijl zij veel ontzag en een soort van bewondering voor mijnheer hadden. Hare bevelen werden schoorvoetend opgevolgd of vergeten, terwijl éen woord van hem werkte als een tooverslag. Hij had eenmaal gezegd dat mevrouw ziekelijk was en niet kon verdragen dat er in de gang, die naar haar kamer leidde, geveegd of geschrobd werd, en dus durfde niemand dien vleugel be treden behalve Sara, die de zorg voor die lange gang, de slaapkamer, de kleedkamer en de provisiekamer, die daar ook lag, op zich geno men had, alhoewel dat gedeelte slechts door een laken deur, met een knip die over dag bijna nooit dicht geschoven werd, afgesloten was. Jansje vond zich dus al een heldin dat zij door die deur had durven gaan en toen wij er weer voor stonden, keek zij eerst mij aan en toen de Van 13 en 14 September. Middelbubg. Ondertrouwd K. J. Weijmnan, jm. 29 j. met C. M. de Veij, jd. 23 j. BevallenE. Provoost, geb. Louwerse, d. OverledenA. J. Baljeu, z. 5 j. G. W. van Deinse, ongeh. z. 67 j. C. Lefevre, d. 9 m. does. De heden middag gehouden raadszit ting werd gepresideerd door den heer mr J. G. de Witt Hamer, burgemeester, en bijgewoond door 10 leden. Afwezig waren de heeren D. Hildernisse, dr. A. Isebree Moens en M. de Jonge Jzn. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de bekende benoeming van den heer mr N. C. H. van Daalen Wetters tot archivaris; en verder dat de heer M. C. J. de Visser is benoemd tot waarnemend directeur voor de inrichtingen van middelbaar onderwijs, cursus 1888/89, en tot amanuensis aan die inrichting Jacob van Riet, terwijl tot plaatsvervangend lid van den schutters raad is benoemd de 2e luit. A. S. Fransen van de Putte. Voorts werd door burg. en weth. aangeboden de begrooting der gemeente voor 1889, in ontvang en uitgaaf sluitende met een bedrag van ƒ105.909.36; met een post voor onvoorziene van f 1551.97, terwijl de hoofd, omslag op gelijk bedrag als voor 1888 (ƒ26.500) is bepaald. Door den raad werd vervolgens het verzoek van den heer J. Kloosterhuis, om eervol ontslag als leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde, na gunstig advies van de commissie van toezicht en den inspecteur jvan het M. O., ingewilligd het ontslag gaat in den len October a. Ter vervulling dier vacature is door burg. en weth., op gelijk advies, een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. G. Talen Gz. te 's Grevelduin Capelle (N.-Brabant), P. W. Merkes te Amsterdam en H. G. Baints te Wijkbij Duurstede. Hieruit werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. G. Talen Gzn. Als leden der gascommis3ie werden de aftre dende leden de heeren J. J. Ochtman, voorzitter, C. L. M. Lambrechtsen en D. Hildernisse herkozen. De gemeenterekening over 1887, die bij het onder zoek der finantieele commissie tot gene op- of aan merkingen aanleiding heeft gegeven, werd voorloo- pig vastgesteld in ontvang op ƒ147.368.78, in uitgaaf ƒ140.462.525, alzco met een goed slot van ƒ6.906.255. Eveneens werd goedgekeurd de rekening van het gasthuisbestuur in ontvang op 34.639.365, in uitgaaf op ƒ33.306.33 en alzoo met een goed slot van 1.333.035 en die der kosten der schutterij in ontvang op 432.775, in uitgaaf op 348.82 of met een goed slot van 83.955. Bij 6e laatste maakt echter de fin. commissie de opmerking dat het betalen der rekeningen 65 maand na het verstrijken van het dienstjaar onregelmatig is. Tegen de begrooting van den schuttersraad voor 1889 in ontvang en uitgaaf op ƒ561.30, met eene toelage uit de gemeentekas van 457.345, bestond bij die commissie geen bezwaardeze werd op voorstel van B. en W. voorloopig vast gesteld, wat ook geschiedde met de begrooting van het gasthuis voor 1889, in ontvang en uit gaaf opgemaakt op 12608.68 met een subsidie uit de gemeentekas van 813.815. Naar aanleiding van eenige opmerkingen van Ged. staten werden in de verordeningen betrek kelijk de straten en op de tapperijen eenige wijzigingen gebracht, terwijl ten slotte aan L. de Jonge, molenaar te Goes, op zijn verzoek verlenging van pacht werd verleend voor den wal aan den korenmolen de Korenbloem en wel met 14 jaren tegen een verhoogde pachtsom Van 40 vroeger bedroeg die 35. 's Gravenhage. Aan het gebouw van het ministerie van waterstaat is heden aanbesteed het onderhoud van- en verrichten van eenige veranderingen en herstellingen aan het rijks postgebouw te Middelburg, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1890. (Raming 1960.) Minste inschrijver hiervan was de firma M. K. Jeras Zn. te Middelburg voor 1820. Volgens """de Figaro verzekerde de koning van Italië aan de gasten van prins Na poleon dat Italië ernstig Frankrijk's vriendschap wil. loonden. In den Congostraat is majoor Barthe- lott, hoofd van de stanleij-expeditie, door zijn dragers vermoordeene nieuwe expeditie wordt georganiseerd. Bij eene aanvaring bij Laspalmos tusschen het Fransche stoomschip La France en het Italiaan- sche stoomschip Sud-Amerique kwamen van laatst genoemd 6 matrozen en 81 passagiers om. Van La France verloor niemand het leven. deur, als wist zij niet of zij haar wel zou open duwen. - »0, juffrouw, verheeld u dat mijnheer er was »Maar mijnheer is immers naar Londen." Ja wel, juffrouwmaar hij komt somtijds zoo onverwachts terug en staat voor iemand als een spook. Voor u is het ook niets, maar als hij wist dat ik hier was zou ik het besterven van angst, want als hij boos wordt is hij in staat om iemand te vermoorden." Ik lachte om haar vrees en duwde niet zonder moeite de deur open; want zij was zeer zwaar. Klappertandend ging ik de gang door, zoo koud was het daar en merkte tot mijn verbazing dat op dezen guren Octoberavond het raam aan het einde openstond. Ik nam de vrijheid dit te sluiten en klopte aan de deur der kleedkamer aan. Ik hoorde de stem van Haidee maar kon niet ver staan wat zij zeidemevrouw Rayner noemde haar telkens snikkend bij den naam. Ik ging zachtjes naar binnen en met een schrik vloog de moeder op zij had voor het bedje geknield ge legen. Haidee herkende mij, ofschoon hare wangen koortsachtig gloeiden en zjj ijlde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2