N*. 218. 131® Jaargang. 1888. Vrijdag 14 September. Middelburg 13 September, ELZBNHOF, Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels f\.50; iedere regel iLeer /0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. "^FEUILLETON. MIDDELBIRGSCHE EO li UT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dba Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Volgens officieele cijfers in de Staatscourant omtrent de percentsgewijze verhouding der bij de verschillende korpsen onderzochte manschappen, welke konden lezen en schrijven, is er van alle provinciën vooruitgang te melden, zij het ook van de eene in veel grootere mate dan van de anderealleen de provincie Drenthe is achter uitgegaan. Het gemiddelde percentage voor het geheele land was 8.5. In Zeeland bedroeg dit percentage in 1865 27.2 en in 1887 11.3. Die cijfers beliepen respec tievelijk inZuid-Holland 12.6 en 4.6Noord- Holland 8.8 en 4.7 Friesland 17 en 6 Utrecht 18.4 en 6.6; Gelderland 22 en 9.1; Overijsel 17.6 en 9.3Groningen 10.5 en 10.2Limburg 24.1 en 11.2; Drenthe 8.8 en 11.6 en Noord-Bra bant 31.9 en 16.8. Zou het ongegrond zijn een groot deel van die verbetering te stellen op de rekening van ons verbeterd volksonderwijs en de meerdere zorg die, dank zij de beweging in het belang van ons openbaar onderwijs, aan het onderwijs in het alge meen wordt besteed Het gaat zoo schrijft Het Vaderland - vooruit met de opbrengst der rijksmiddelen, maar langzaam. Zoo Augustus tegenover het vorige jaar een goed figuur maakte, kan men dit uitsluitend toeschrij ven aan het successierecht, dat 234.000 meer opbracht, terwijl het geheele avans f 218.000 bedraagt. Overigens brachten sommige belastin gen iets meer, andere iets minder op dun verle den jaar. Het ongunstigst waren ditmaal de accijnzen, bepaaldelijk suiker, dat 87.000 min der, gedistilleerd, dat 32.000 minder, zout, dat f 46.000 minder en zeep, dat 12.000 minder afwierp. Hiertegenover staat echter, dat deze accijnzen juist in Augustus 1887 buitengewoon hooge cijfers gaven, zoodat de opbrengst thans, hoezeer minder, vrij ver boven de raming blijft, terwijl het geslacht 24.000 meer opleverde dan in 1887 en ook de wijn iets meer gaf. Het eind resultaat is, dat de accijnzen over de 8 maanden, thans verstreken, een ton bij het vorig jaar ten achteren zijn. Evenzoo zijn de invoerrechten een halve ton ten achteren, wat meeiv de schuld is van vorige maanden dan van de maand Augustus, die, schoon iets minder opbrengende dan verle den jaar, toch weder niet onbelangrijk boven de raming kwam. Yan de directe belastingen verdient aanteeke" ping, dat patent en personeel goed beginnen te vloeien. Het tweede gaf 1.175.000, het eerste 668.000 tegen 1.103.000 en 595.000 in 1887. Van de indirecte belastingen zijn de zegelrechten, die bij uitzondering twee maanden lang boven de raming kwamen, weer tot 48.000 daarbeneden gedaald, zoodat zjj over de 8 maanden, f 85.000 boven 't vorige jaar stijgende, bjj de raming Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XVIIT. Dat noemde Lorenzo nu mij laten bespieden. Hij vertelde mij zelf dat hij gehoord had, wat er op Kraaienhorst was voorgevallen, «Onder anderen heb ik gehoord dat gij mijn medaillon hebt aan gehad." Dit scheen hem genoegen te doen en ik z#i: «Ja, het stond zoo mooi bij mijn japon en iedereen wilde mij wijs maken dat het echte steenen waren." «Zoo waarlijk!" «Ja, en gij ziet dus dat het niet zoo erg dom van mij was dat ik het verschil eerst niet kon zien, nu zelfs menschen die hun geheele leven echte gedragen hebben er mee in de war zijn. Een van de heeren, de heer Carruthers, zei dat hij precies zoo'n medaillon in het echt gezien had, dat tienduizend gulden waard was. Gelooft ge dat?" «Het is best mogelijk. Zulke groote steenen moeten zeer kostbaar zijn. Aan wie behoorde dat?" >Dat zei hjj niet. En er stonden ook letters ƒ78.000 achterblijven. Het registratierecht blijft vooruitgaan, zoodat de opbrengst over de 8 maan den 2§ ton boven 't vorige jaar en 2| ton boven de raming is. Posterijen waren bij uitzondering iets lager, rijkstelegraf'en blijven geregeld hooger dan raming en opbrengst 1887. Het totaalcijfer der 8 maanden is 70.340.000 tegen 68.325.000 verleden jaar en bij een raming van ƒ72.059.000. Het lijdt geen twijfel, of het tekort bij de raming wordt in de laatste 4 maanden ingehaald, en mag men aannemen, dat de mid delen op dezelfde wijze blijven vloeien, dan zal de eindopbrengst 3 millioen hooger zijn dan verleden jaar of circa 113 millioen. De raming is 108.089.000. Heden middag werden aan het gebouw van het gewestelijk bestuur in het openbaar uitgeloot zeven op 1 Januari 1889 aflosbare obligatiën, ad duizend gulden, ten laste der provincie in de leening (1878), ad 170.000, en negentien mede op 1 Januari 1889 aflosbare obligatiën, ad duizend gulden, ten laste der provincie, in de leening (1880), ad 567.00C. In de leening ad 170.000 (1878) werden ge trokken de nos 43, 48, 66, 90, 104, 140, 141. In de leening ad 567.000 (1881) de nos 30, 90, 134, 138, 162, 168, 172, 180, 213, 279, 330, 365, 393, 398, 443, 464, 481, 495, 519. Op de gemeentebegrooting voor Middelburg voor den dienst 1889 komt o. a. een post voor van 450 tot aanschaffing van een nieuwe brandkast voor het kantoor van den gemeente-ontvanger, wijl de tegenwoordige kast ten eenenmale onvol doende is, zoowel wat sluiting als waarborg tegen brand betreft. Teneinde gedurende de droogte het hinderlijke en ongezonde stuiven van zand enz. in de straten en op de Singels te kunnen tegengaan, achten burg. en weth. aanschaffing van een sproeiwagen noodig. Ingericht voor een paard en ter inhouds- grootte van 1} M3, voorzien van eene voedings- pomp en eene koperen sproeibuis, zal zoodanig werktuig f 620 kosten. Die som staat op de begrooting ervoor uitgetrokken. Voorts vinden wij op die begrooting nog eene som van f 1200 uitgetrokken voor kosten van verandering van het uurwerk van den Abdijtoren in een met afzonderlijk beweegbare uur- en minuutwijzers. Op de wenschelijkheid van genoemde verande ring is gewezen in de raadsvergadering van 26 October 1887. Een schema van de verandering van het uurwerk en de raming der kosten zijn opgemaakt door de uurwerkmakers A. F. Addicks en co. te Amersfoort. Ook is 250 uitgetrokken voor het maken en stellen van een vrijstaand urinoir met scherm op het Koorkerkhof. Bedoeld urinoir zal dat, hetwelk in de Gistpoort staat en daar een hinderljjken stank verspreidt, vervangen. Tot bewaarster in de strafgevangenis te Goes is benoemd mejuffrouw J. J. van Splunder te Oost- en West-Souburg. achterop, net als op het mijne." »Hoe zonderling Dezelfde letters »Dat weet ik niet. Ik denk het niet." »Ik dacht dat gij zeidet dat het dezelfde waren." «O neenHij wilde ze bekijken, maar dat gedoogde ik niet." «Waarom niet «Wel ik ik verbeeldde mij dat hij het nog altijd voor echt hield, en als hij dan aan de letters zag, wie het mij gegeven had, dan had hij immers moeten denken dat gij niet recht wjjs waart, mijnheer Rayner, om zulke edelsteenen aan een gouvernante te gevenzei ik lachend. «Tienduizend guldenDat zou het salaris van twintig jaar zijn!" »Dat was heel slim van umaar als hij even slim was geweest, zou hij het wel hebben weten meester te worden om de letters te zien, als hij daar zoo op gesteld was." «Maar ik heb het niet meer gedragen." «Waarom niet?" «Omdat het te veel in het oog viel en mijnheer Rayner het is heuBch te mooi voor mjj." «Gekheid 1 Niets is te mooi voor u, kind hebben uwe nieuwe bewonderaars u dat niet verteld Ik lachte en bloosde en ging beschroomd voort De St. Crt. van heden bevat de statuten van de coöperatieve vereeniging voor den oesterhandel te Yerseke. De vereeniging is opgericht voor dertig jaren en treedt op als handelslichaam, dat zich ten doel stelt om, behoudens overmacht, alle eerste soort Zeeuwsche oesters op te koopen van de leden der vereeniging en die weder te verkoopen. Zij zal ook, indien zij daaraan behoefte heeft, partijen oesters kunnen koopen, die buiten de vereeniging staan. De vereeniging stelt zich bovendien ten doel te behartiging van de belangen van den oester- handel, van eenheid van -qualiteit der oesters der verschillende belanghebbenden, hetgeen echter niet uitsluit, dat zij 'ook aan de belangen van de oesterteelt haar aandacht zal wijden. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het houden van algemeene vergaderingen der bespreking van de onderlinge handelsbelangen b. door het oprichten van een informatiebureau c. door het doen drukken en rondzenden van alle zoodanige mededeelingen, die door het bestuur geacht worden van belang te zijn voor de leden d. door overal waar zulks noodig is op te treden ten behoeve van de algemeene belangen van handel en teelt. Het vanwege de vereeniging op te richten infor matiebureau stelt zich ten doel de leden onderling met elkaar in aanraking te brengen, door het aanleggen van een register van vraag en aanbod van alles wat tot de oesterteelt in betrekking staat. Yoorzitter der vereeniging is de heer dr F. Leo de Leeuw te Wemeldingesecretaris-penning- meester de heer G. H. van Embden Andres te Yerseke en plaatsvervanger de heer P. A. de Jong Aszn, ook te Yerseke. De gewone zitting van de staten-generaal wordt Dinsdag a., des namiddags te een uur, door eene commissie vanwege den koning geopend. Die commissie bestaat uit de ministers. Tot voorzitter van de Eerste kamer der staten- generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1888, is benoemdmr W. A. A. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, lid van die kamer. Naar het Vad. verneemtis de heer Zaaijer, lid der Tweede kamer, de opvolger van mr Bel- infante, als schrijver der Kameroverzichten in de N. Rott. Ct. Recht voor Allen houdt vol dat jhr mr De Savornin Lohman, advocaat-generaal bij den Hoogen raad te 's Gravenhage, heeft aangenomen in Walhalla te spreken. Het blad voegt er bij, dat de heer Lohman zelf verklaard heeft dit te zullen doen aan den secretaris der Haagsche af- deeling, die mondeling en schriftelijk met hem in overleg trad. De Zuiderzee-Vereeniging had, volgens het Utr. D., tot de regeering het verzoek gericht, om in «Maar er is iets heel raars gebeurd dat ik u vertellen moet. Ik borg het medaillon 's Za terdags avonds in mijn lessenaar, ten minste dat verbeeldde ik mij en den volgenden dag was het weg." «Zoo, dan zal ik u een ander geven." «Neen, nu komt het zonderlingste nog. Toen ik van morgen zou wegrijdenkwam de knecht van den heer Carruthers het mij brengen en zei dat hij het op de trap gevonden had en het plaatje met de letters was er afgebroken en weg. Is dat niet vreemd «Niet zoo erg, als men bedenkt dat het valsche steenen zijn. Als het echte waren zou ik het vreemder vinden dat hij het terug gat. Gij, sloddervosje Gij verdient in het geheel geen ornamenten te hebbenWat zult gij met echte juweelen doen als gij niet voorzichtiger zijt met valsche «O, mijnheer, ik hoop ze nooit te krijgen!" «Meent gij dat?" «Ja, ik vind het zulk een verantwoordelijk heid voor de dames, die ze bezitten." «Gij hebt daar bij die dames zeker dingen gezien, die u deden watertanden." «Zij droegen er niet veelmaar er was éen dame, de vrouw van een rijk koopman, die moet prachtige juweelen bij zich gehad hebben." «Wie was die gelukkige?" «Mevrouw Cunningham." drie achtereenvolgende jaren Op de staatsbegroo- ting een post uit te trekken, om het nog ont brekende kapitaal voor het voorafgaande onder zoek van rijkswege te verstrekken. Door de regeering is echter bericht, dat daar tegen overwegend bezwaar bestaat. Een aantal burgemeesters uit Drente hebben aan den minister van justitie het verzoek gericht, om met het oog op mogelijke nieuwe werkstakingen en onlusten in hunne gemeenten, aldaar maré- chaussées te krijgen. Aan dat verzoek zal worden voldaan, zoodat eene uitbreiding van dat wapen te gemoet kan worden gezien. Naar aanleiding van de door ons meege deelde anecdote omtrent een voorval, Hofdijk in Oefening kweekt Kennis overkomen, zegt de Arnh. Crt. dat de daarbij betrokken broeder van de gichelende en fluisterende meisjes geen jhr v. P. was maar eenvoudig P t heette. De adel kwam toen niet in Oefening. En zegt het blad zeer terecht nu had Hofdijk groot geljjk dat hij de jonge meisjes, die onder zijne lezing praatten, verzocht te zwijgen, maar tegenover vrouwen en meisjes is men ge woon, ook dan wanneer zij iets doen wat men afkeurt, de wellevendheid in acht te nemen en een leeraar die als spreker optreedt mag niet vergeten, dat hij tegenover het publiek en niet tegenover de schooljongens van zijne klasse staat De beroemde Hongaarsche schilder Muncakszy bevindt zich in Den Haag en logeert in het Hotel des Indes. Door de leden van den kerkeraad en het kies college der Nederd. Herv. gemeente alhier is, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van dr J. Riemens naar Rotterdam, het volgend viertal opgemaaktdr F. E. Daubanton te Heem stede, dr A. J. Th. Jonker te Ellecom, H. H. Barger te Ylaardingen en A. B. ter Haar Romeny te Dedems vaart. Over 14 dagen zal daaruit een beroep gedaan worden. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Goudswaard door den heer E. Loen, pred. bij die gem. te Grjjpskerke. In de Ned. Hervormde kerk zijn thans niet minder dan 65 gemeenten, waar de vacature van predikant reeds langer dan 5 jaren voortduurt 15 gemeenten zijn reeds langer dan 10 jaar va cant, 7 gemeenten langer dan 15 jaar, terwjji de gemeente te St. Anna-parochie gedurende bijna 25 jaar zonder eigen predikant is. Voor de 380 vacatures waren op 1 Sept. 11. nog slechts 2 candidaten beschikbaar. «Hoe vond die uw medaillon?" «Zij wilde niet gelooven dat het valsch was en beknorde mij over mijn zorgeloosheid, maar ik had het toch heusch." «Zij zorgt zeker goed voor de hare. O jal Gij weet niet hoe bang zij er voor isZij heeft een stel diamanten en katoogen De heer Rayner verzette zijn voet en trapte hg ongeluk Nap op den staart, zoodat deze begon te janken en ik hem moest aaien om hem te troosten. «Ga voort, ga voort," zei de heer Rayner ongeduldig. «Waar had ik het ook weer over? O ja over de juweelen van mevrouw Cunningham. Zjj heeft een stel katoogen en groote diamanten, die ze altijd «Waar bewaart zij die?" vroeg hjj geeu wende, alsof mijn verhaal hem verveelde. «Zij heeft ze altijd bij zich." «Is het waar «Ja en niemand in huis, zelfs haar kamenier weet niet waar ze zijn. 's Nachts heeft zjj ze onder haar hoofdkussen." De heer Rayner stond op en zei «Nu ik geloof dat zelfs het denkbeeld van juweelen onder uw kussen te hebben u van nacht niet wakker zou houden, gij ziet er doodmoede uit." Hjj begon zijn boel op te redderen, alsof hjj ook naar bed ging; maar zjjneoogenschitterden

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1