TOooppii ei TerpMinpii ii Z®M Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen Onderwijs. Tot leden der jury voor de nationale ten toonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's Gravenhage zijn o. a. benoemd voor groep 66 mej. A. Knol te Amsterdam, secretaresseen voor groep 10 de heer J. A. Altorffer, secretaris. Een dezer nachten heeft men de telephoon- draaddie voor de militaire manoeuvres van Zundert naar Rozendaal was aangelegd, nabij Rucphen op drie plaatsen doorgesneden. Men is de daders nog niet op het spoor. Een der lezers van het Handelsblad heeft bij het doorbladeren van een oude reisbeschrijving een merkwaardige mededeeling gevonden over de beri-beri en een middel om die ziekte te bestrijden. Zij komt voor in «Johan TSTieuhofs gedenkwaardige Brasüiaense zee- en lantreizeuitgegeven »'t Am-- sterdam, voor de weduwe van Jacob van Meurs, op de Keizersgracht, 1682." Op bl. 75 vindt men in de beschrijving van »7iet Koninkrijk van Atchin" de volgende woorden «Op de kruin van den brandenden bergh Balabam is een bron, die zeker vocht uitperst, als olie. Men heeft er ook zekere olie of vocht, die uit d'aerde zweet, als peter olie of uit de rotsen in d'on- dergelege rivieren stort. D'Indianen noemen deze vocht ook Minjali Tannahdat is, olie van aerde. Deze olie wort bij d'inwoonders in zulke waerde gehouden, dat de koning van Atchin, die op hals-straffe verbiet uit het eilant te voerendies d'inwoonders dezelve bij nacht en ontijden, aan boort van onze of d'Engelse scheepen, steelswijze brengen. Deze olie is zwaer van reukhoewel niet zeer walghaghtigh. Zij wort zeer dienstig tegen d'Indiaensche lamheit, Beribery genoemt, gehouden. Want zij helpt, indien de beledighde deelen daer mee besmeert worden, de kranken wonderlijker wijze." Te 's Hertogenbosch heeft Donderdag avond de schildwacht voor de gevangenis een man dood geschoten. Hij hoorde te elf uur in het dicht begroeid houtgewas, onmiddellijk langs den ring muur der gevangenis, eenig geritsel. Hij rappor teerde dat aan den segeant-commandant der wacht, die met een ander soldaat langs het hout onderzoek deed, doch niets hooide. Intusschen bleef de schildwacht volhouden dat hij iets gehoord had, zoodat de sergeant naar de wacht ging om een lantaarn te halen. Toen hoorde de schilwacht in het houtgewas loopen en riep bij herhaling«haltwaarop hij tot ant woord kreeg »dat doe ik niet voor jou, ik zal je doodschieten." Middelerwijl kwam in het don ker een man, gekleed met witte broek, uit het hout geloopen. De schildwacht, denkende dat het een ontvluchte gevangene was, riep hem tot tweemaal toe»sta, of ik schiet", doch de man stond niet en liep weg, waarop de schildwacht op hem aanlegde en schoot, met het ongelukkige gevolg dat de man dood ter aarde stortte. De ongelukkige bleek P., een 40jarige met selaar, te zijn en laat eene weduwe met drie kin deren na. Eenigen tijd te voren was hij door zijn baas, alsmede andere knechten getracteerd, omdat een feest op het werk werd gehouden. Het dadelijk door de bevoegde autoriteit inge stelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de schildwacht geheel volgens zijn consignes heeft gehandeld. Donderdag middag stapte aan het Rhijn- spoorstation te Utrecht een bruingetinte vreem deling af, die van niemand antwoord krijgen kon op een vraag, welke hij in een onbekende taal aan iedereen deed, die hem tegemoet kwam. Ha een half uur van het eene naar het andere einde van het stationsplein geloopen te hebben, ging hem een ambtenaar van de N. R. S., die een tijdlang in Suriname was geweest, tegemoet en wie beschrijft de vreugde van den inboor ling, toen hij in zijn taal, het Neger-Engelseh, antwoord kreeg. Hij wilde massa. om den hals vliegen, doch deze bedankte voor zijn zon derlinge vriendschapsbetuigingen en gaf hem eenvoudig de noodige inlichtingen. Naar men meldt, is een eisch tot schade vergoeding ingesteld tegen den staat der Neder landen door den schipper van de aak Willem I, op 28 Augustus jl. van Pannerden vertrokkenj beladen met grint, met bestemming naar'Utrecht, 's Avonds bij het Drielsche Veer gekomen, werd zijn vaartuig aangevaren door de gierpont van de aldaar zich bevindende pontonniers, tengevolge waarvan zijn schip lek werd. Terwijl de schipper licht had ontstoken, waren de pontonniers bij het overgieren in het geheel niet voorzien van licht. Te Amsterdam zijn een man en een kind van een schuit in het water gevallen, en beiden levenloos opgehaald. Bij de justitie te Maa stricht is aangifte ge daan van de ontvoering van een minderjarig meisje te Oud-Vroenhoven. Te Arnhem trok bij eene vechtpartij van een paar knapen de kleinste zijn mes en bracht daarmede den ander eenige wonden aan het hoofd toe. Diens toestand moet niet zonder zorg zijn. Volgens een te Berlijn verschenen brochure Der jüdische Ein jahrig-Freiwillige im deutsclien Heere is sedert het uitbreken der antisemitische beweging in het geheele Duitsche rijk, Beieren uitgezonderd, geen Israëliet tot officier bevorderd. Te Koningsbergen is een dr Johann Jacoby- fonds gesticht en aan de gemeente ter beschikking gesteld om de rente alle twee jaren te besteden voor verdere ontwikkeling van begaafde hand werkslieden en voor premiën aan kandwerksleer- lingen. De minister van binnenland sche zaken heeft geweigerd de koninklijke bekrachtiging op dit fonds aan te vragen. Daar de bestemming van het geld niet de reden van 's ministers wei gering kan zijn, meent men die te moeten zoeken in afkeer van den naam Jacoby, die zooals be kend is te zijner tijd heftig oppositie tegen de regeering voerde. Voor de munten met keizer Frederik's beeld wordt den laatsten tijd minder geld besteed. De goudstukken worden nog slechts met 50 Pf. boven de waarde betaald. Meer vraag is er naar zilverstukken, maar tweemarkstukken vinden voor den prijs van 3 Mark geen afnemers meer. De muntenverzamelaars hebben plotseling hun belang stelling gewijd aan gouden munten met het beeld van keizer Wilhelm I en het jaartal 1888. De Duitsche katholieken hebben te Preiburg vergaderd. In de laatste vergadering, Donderdag gehouden, hield Windthorst een lange rede, waarin hij o. a. lang stilstond bij den eisch be trekkelijk de souvereiniteit des pausen en bij het protest tegen het Italiaansche strafwetboek. Over beide punten evenals over de congregaties, de confessioneele school en den slavenhandel werden resoluties aangenomen. De volgende schoone daad verdient zeker wel bijzondere vermelding. De directie der Deen- sche Thingvalla-maatschappij had aan de Hamburg- Amerikaansche stoomvaart-maatschappij, zijnde eigenares van het schip Wiêland, gevraagd om de rekening der kosten van redding, vervoer en onderhoud der 455 passagiers en van de zorg voor de geredde bemanning der Geiser. Hierop heeft de directie der Hamburg-Amerikaansche maat schappij per telegraaf geantwoord: »In antwoord op uw verzoek deelen wij mede, dat het ons verheugt, dat ons schip Wieland en zijne beman ning tot de redding van zooveel menschen heeft kunnen bijdragen. Met alle genoegen zien wij derhalve af van de schadevergoeding, die tnssehen de kapiteins der beide schepen was afgesproken. Intusschen willen wij aan u overlaten, ingeval gij de onkosten door assurantiën wilt laten dekken, het geheele ons toekomende bedrag te doen strekken ten voordeele der noodlijdende achter gelaten betrekkingen van omgekomen passagiers van de Geiser Te Mexico werd Donderdag een hevige schok van aardbeving waargenomen, voorafgegaan door sterken wind. Verscheidene huizen in de stad schudden op de grondvesten en de muren zijn hier en daar gescheurd. Voor eenige weken heeft te New-York dief stal plaats gehad eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wijze, dat het verhaal daarvan haast ongeloofelijk klinkt. De geschie denis heeft zich aldus toegedragen. ter behartiging van de Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Parijs in 1889, te Amsterdam. Het wapen der genie heeft een zijner verdien stelijkste hoofdofficieren verloren in den luitenant kolonel H. E. Beekman, die, sedert 11 Mei 1887 op non activiteit te 's Gravenhage, Vrijdag avond op 51 jarigen leeftijd daar overleed. De koning schonk hem het officierskruis van de orde van den gouden Leeuw van Nassau en van de Eikenkroon. Naar men ons meldt heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegengevolg gevende aan het door de regeering uitgesproken verlan gen, aan den minister van waterstaat voorstellen gedaan omtrent een beperkten treindienst voor personenvervoer op den Zondag. Indien die voorstellen door de regeering worden goedgekeurd zal met den beperkten Zondagsdienst eene proef worden genomen voor eene periode van drie maanden, aanvangende op den len December e. Genoemde maatschappij heeft vermeend met het doen dezer voorstellen te moeten wachten totdat de regeering uitdrukkelijk haren wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel, die op het vaste land tot dusverre geheel onbekend was, niet kan wor den doorgevoerd, zonder de belangen van het reizend publiek en wellicht ook die van den postdienst in enkele opzichten te schaden. Overigens was de maatschappij van oordeel dat de beperkte Zondagsregeling zoodanig moest worden bepaald, dat die inderdaad aan het per soneel ten goede kwam met betrekking tot uit breiding der Zondagsrust. Op dat beginsel berusten dan ook de onderling samenhangende voorstellen aan de regeering, volgens welke aan meer dan 10 van het treinpersoneel hetzij een geheel vrije Zondag, hetzij een zeer verlichte dienst van slechts enkele uren op dien dag wordt verzekerd. Dit resultaat kon natuurlijk niet zonder zeer ingrijpende maatregelen verkregen worden. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie, in het najaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Augustus 1878, in de provincie Zeeland a. tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Middelburg6. tot leden de school opzieners in de arrondissementen Middelburg, Goes, Tholen en Oostburg; c. tot lid-plaatsver vanger de schoolopziener in het arrondissement Axel. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te Zoutelande c. s. ƒ13.47j, Vrouwepolder8 en te Wemeldinge 20.06. Te Gasselternijveenschemond zijn tegen woordig tengevolge van het aardappelkrabben op 3 na al de leerlingen van de beide hoogste klassen der lagere school afvvezig. Het schoolverzuim be reikt daar in dezen tijd eene schrikbarende hoogte en bedraagt tegenwoordig meer dan 60 procent. Het in sommige bladen voorkomende bericht uit Wissekerke, als zouden wederzijdsche felici- tatiën gewisseld zijn tusschen H. K. H. prinses Wilhelmina en het dochtertje van den landbou wer G. H. aldaar, gevolgd door het afzenden van een doos speelgoed door eerstgenoemde, be rust naar men ons schrijft geheel op cor respondenten-fantasie althans, noch aan 't Wis" sekerksche prinsesje, noch aan haar familie is daarvan iets bekend. In Terneuzen heeft zich eene commissie gevormd tot het organiseeren van een vlieger wedstrijd. Deze zal, evennis hier het geval was, uit vijf afdeelingen bestaan en vermoedelijk de week na kermis plaats hebben. had in den tuin bij mijnheer Rayner en niet twee dagen geleden met hem in diens stal was geweest. Wat was die Tom een malle vent met zijn ge heimen Ik vroeg aan den heer Carruthers wiens knecht de ander was. »De mijne", zei hij «en de beste dien ik ooit gehad heb. Sedert zes maanden is hij bij mij en nu behoef ik in het geheel niet meer te denken, hij doet het voor mij en veel beter dan ik" Zon die geheimzinnige knecht een arme bloed verwant van den heer Rayner zijn, die alleen ter sluiks zijn rijken neef kwam bezoeken om geen aanleiding tot praatjes te geven Ik zei dus niets meer tot den heer Carruthers, die naast mij zat te rooken en mij plaagde dat ik de courant niet wilde lezen en er eindelijk uit ging voorlezentoen stond ik op en ging met den heer Cole in den moestuin, waar hij pruimen voor mij plukte, en wij vermaakten ons met de kuikens en de eenden, totdat het etenstijd was. De heer Cole had mij eenige fraaie bloemen geplukt om voor te steken, daar ik besloten had mijn medaillon niet meer te dragen, maar mijn neteldoeksch japonnetje zag er zonder dat zoo veel minder lief uit, dat ik de verzoeking niet kon weerstaan om het nog eens even voor den dag te halen en te zien hoe het bij de bloemen stonddoch toen ik mijn lessenaar ontsloot en het oude doosje, waarin ik het gekregen had, opende, was het medaillon verdwenen. Men had niets anders aangeraakthet goudstuk, dat oom mij gegeven had, lag in een lederen zakje er naast, de briefjes van Lorenzo lagen precies waar ik ze gelegd had. Ik doorzocht den geheelen lessenaar, mijne zakken, alle hoekjes ofschoon ik wist dat het niets zou baten want ik herinnen, e mij zeer goed, dat ik het, hoe slaperig ik ook was, den vorigen avond zorgvuldig weg geborgen had en het van te voren nog had laten flikkeren in het kaarslicht. Ik was» bestolen maar door wien Ik was te zeer geschrikt om te schreienwant er is iets benauwends in het gevoel dat men ten prooi is aan een geheimzinnige macht, afgezien van de overtuiging dat men door dieven omringd is. Mijn eerste opwelling was om naar mevrouw Mills te gaan en haar alles mede te deelenmaar de moed ontbrak mij, want als de diefstal bekend werd zou er groote opschudding in het geheele huisgezin ontstaan, te meer daar er verscheiden dienstboden met de gasten waren meegekomen en niet onder de bevelen van mevrouw Mills stonden. Dus was het even waarschijnlijk dat een van die lieden den diefstal gepleegd had en die heeren en dames zouden allen zeer boos zijn, wanneer men hunne bedienden er van betichtte. Ik besloot dus om niets te zeggen en mijn verlies, dat mij meer ter harte ging, dan ik gedacht had, in stilte te dragen. Ik kwam dus aan tafel met een eenvoudig zwart fluweel lintje om mijn hals en zei tot mevrouw Cunningham, die mij vroeg waarom ik mijn medaillon niet om had, dat ik het te op geschikt vond voor iemand zooals ik. Het was een heldere avond, niet koud, maai er was nog al windna het eten begaven enkelen zich in den tuin en ik ook, daar ik vreesde dat men mij ondanks den Zondag, walsen zou laten spelen. Een van de heeren zei inderdaad: »Laat ons juffrouw Christie vragen waarop een dame beleedigd antwoordde «Wij behoeven juffrouw Christie niet altijd lastig te vallenik heb van morgen de walsen eens doorgezien zij zijn niets moeielijk." «Doorgezien mompelde de heer Cole, die naast mij stond, «zij heeft ze onder kerktijd al door zitten trommelen." Het was al heel laat, toen de heer Carruthers, die gebillart had naar de broeikas kwam, waar ik met den heer Jonas stond, die schik in mij scheen te hebben en een tros druiven voor mij wilde afknippen. «Mevrouw Mills laat door mij zeggen dat juffrouw Christie zeker kou zal vatten, wanneer zij uit deze warme kas in de avondlucht komt, zonder iets om te hebben". «'tlswaar Tom! haal een shawl voor haar". «Ik voorkom altijd de wenschen der dames", zei de heer Carruthers en sloeg een kostbaren Indischen shawl om mijn schouderB. «Breng haar nu gauw naar binnen, Tom. Ik zou het mij nooit vergeven als zij koude vat te," zei de goede oude man bezorgd. «En ik ook nietloop hard juffrouw Christie". Ik vond het volstrekt niet koudmaar hij wilde van geen tegenspraak hooren, stak zijn arm door den mijnen en liet mij draven zoo hard ik kon tot dat wij uit het gezicht waren. »Nu den anderen kant op", zei hij en sloeg Eene bende dieven, bestaande uit 12 man, was door middel van handlangers te weten gekomen de afmetingen, het gewicht en nadere bijzonder heden van de groote brandkast der Prestonbank in Rolandstreet, te New-York. Het gevaarte woog 8000 kilo's. De dieven berekenden, dat de kast, wanneer ze luchtdicht gesloten waste water gelaten een draagvermogen had van 250 kilo. Nu werd door hen uit dun staal en ijzer ver vaardigd eene soort boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tijd met bouten aan de kast bevestigd. Toen in den nacht van 2 op B Augustus de kast met ongewone krachtsinspanning was ontvreemd en te water gelaten, was deze in een ommezien in eene soort schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met kompas en toebehooren, en toen ook nog een zeil geheschen was, ging het vooruit de rivier- af naar het vier uur verder gelegen Euston, waar de kast werd opengebroken en van haar inhoud ontdaan. De dieven vonden l.j millioen aan staatspa pieren en 85,000 dollars aan geld. Volgens ver klaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van eene zeemanschap, zooals men zelden aantreft. Eene voorbijvarende stoomboot heeft gerap porteerd, dat de kast met een flinke bries 1\ mijl liep, maar men had niet kunnen vermoeden, dat de vermetele zeelui onder hunne voeten zulk een fortuin verborgen hadden. De justitie is, ondanks alle ernstige pogingenniet geslaagd, om eenig spoor der dieven te ontdekken. Aan de gisteren vermelde onderhandsche jjin- schrijving, uitgeschreven door den majoor, hoofd dor constructie werkplaatsen te Delft, voor de levering van 100 mortierstoelen (70 kleine en 30 groote), werd door onderstaande firma's met de achter hare namen vermelde sommen deelge nomen, alsMaatschappij De Maas te Rotter dam, voor 45,200, Koninklijke fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor ƒ42,250, Nederlandsche Stoomboot -Maatschappij te Rotterdam (Fijenoord), voor 37.300 en Koninklijke Maat schappij de Schelde te Vlissingen, voor 35,540. Vrijdag werd te Zaamslag in het openbaar aanbesteedde straatverlichting binnen de kom der gemeente, met inbegrip van de levering van petroleum en katoen, het schoonhouden der lan taarns enz., ingaande met October 1888 en ein digende met Maart of begin April 1889. Ingeschreven werd doorJ. A. Moens voor 149'100, C. Stoffels voor l"7lno en J. Penne voor Vt„0 cent per uur en per vlam. Al de inschrijvers wonen te Zaamslag en aan den minsten is het werk gegund. Het vorige jaar werd het laagst ingeschreven voor 65/,0„ cent per uur en per vlam. Deze aan merkelijke verhooging is toe te schrijven èn aan den tegenwoordigen prijs der petroleum èn aan de bijvoeging van een artikel bij de voorwaarden, waardoor de uitvoering der overige beter wordt verzekerd. Dal am. Plaats. Voorwerpen. lnformatiën. 10 Sept. Middelburg, Manufacturen, Notarishuis. 11 Aardenburg, Meubelen. De Smidt. 12 ff Middelbrug, Kijtnigen enz., Notarishuis. 12 If Westkapelle, Huis enz., Loeff. 12 ft Westkapelle, verh. Bouwland, Loeff. 18 ft Gapinge, Meubelen, Tak. 20 ff Middelburg, Huis, Tak. 24 ft Middelburg, Tiendrecht, Verhulst. 25 ft Vlissingen, Huis, v. Pieterse. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd: een zilveren broche, een koralen armbandje, een schroevendraaier en een bank van leeningbriefje van een paar gouden strikjes. een pad in tusschen de vruchtboomen, tot dat wij bij een hek kwamen dat ik niet kende. »Nu gaan we een wandeling doen". «Maar het is zoo laat en ik ben zoo gek toegetakeld". »Dat doet er niet toegij hebt immers nog geen slaap Neen uw oogen staan nog heel helderniemand gaat hier naar bed voor dat hij slaap heeft en dat vind ik zeer verstandig. Uw toilet is zeer smaakvol, echt Oostersch en daar het zóo laat is dat er niemand meer buiten is, en te donker voor iemand om u te zien, ben ik de eenige om wien gij u te bekommeren hel t". Wij gingen dus het hek door, langs een smal paadje .naar de rivier en bleven bij het schui tenhuis staan, terwijl de heer Carruthers zei dat het heerlijk weer was om te zeilen. «Maar even tot daar naar de kom, langs het gedeelte dat in den maneschijn ligt en dan weer terug. Zou dat niet aardig zijn »Ja, als het geen Zondag was." Ik kon geen ander argument bedenken hij zag mij even peinzend aan en zei toen «Gij hebt gelijk, en al deel ik uwe bezwaren niet, ik eerbiedig ze. Het is nu kwartier voor twaalventegen dat ik de boot gereed heb is het Maandagmorgen en dan kunt gij er niets meer tegen hebben." (Wordt vervolgd.) Gedrukt by D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6