Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Ten gevolge van het 2e toelatingsexamen aan de R. H. B. school alhier zijn nog 3 candidaten toegelaten tot de le klasse, 3 tot de 2e klasse en 1 tot de 4e klasse. Na herexamen zijn 2 leer lingen bevorderd van de 2e tot de 3e klasse. De lessen van den nieuwen cursus zijn alsnu aangevangen met 107 leerlingen en wel 27 in de le, 27 in de 2e, 29 in de 3e, 14 in de 4e en 10 in de 5e klasse. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te Aagtekerke 43,57 j en te Domburg ƒ31,76. De heer J. Westerhuis, predikant bij de Chris telijke gereformeerde gemeente te Terneuzen, is teroepen naar Heerenveen. Tot de evangeliebediening is door het pro vinciaal kerkbestuur van Overijsel toegelaten de heer J. C. V. Meischke te Hoogezand. Dr A. Kuyper is, blijkens zijn schrijven in De Heraut van 2 Sept., zeer ontstemd over het besluit, dat de Christelijke gereformeerde synode te Assen genomen heeft in zake de voorgenomen vereeniging met de doleerenden. Door met 30 tegen 10 stemmen het voorstel-Beuker aan te nemen, heeft, zij z. i. elke mogelijkheid tot ker- eeniging afgesneden. Voor de kerken der doleantie schrijft dr K. is thans de tijd van afwachten gekomen. «Drie jaren althans hebben we nu stil te zitten. Dan daagt er weer een synode van Christelijke gereformeerde zijde. En we kunnen, we willen de schoone hoop nog niet vaarwel zeggen, dat de broederen, die dan saamkomen, een ander oog op den toestand zullen hebben, en zullen weigeren langer de verant woordelijkheid te dragen voor wat de synode van Assen bestond." Te Amsterdam is sedert den eersten Mei van dit jaar eene nieuwe tak van industrie ge vestigd door de firma Deutz en Raulino. Deze heeren fabriceeren op groote schaal, tenhehoeve van confiseurs en koek- en banketbakkers, luxe cartonnages en surprises, die tot dusver, zooals men weet, hoofdzakelijk uit Duitschland en Frank rijk werden aangevoerd. Grootendeels komt deze industrie aan de vrouwen ten goede. Een groot aantal barer vindt dan ook bij de heeren Deutz en Raulino gelegenheid om, zonder veel lichaamsinspanning, een eerlijk stuk brood te verdienen. Zooals uit achterstaande annonce bljjkt is de vertegenwoordiger van die firma thans ook in onze stad geëtaleerd. Tot voortzetting van het algemeen denkbeeld der manoeuvres van het 2e en 4e bataljon 3e regiment infanterie op Walcheren zal morgen (Vrijdag) eene manoeuvre plaats hebben in den omtrek van het dorp Nieuwland. De majoor G. van Nouhuijs vertrok heden van hier naar Bergen op Zoom om deel te nemen aan de manoeuvres op 7 en 8 dezer in de omstreken van die plaats. Heden middag is een knaapje van elf jaar, dat zich vermaakte met het oplaten van een vlieger, van den Korendijk in de kaai gevallen. Hij werd, na geruimen tijd te water geweest te zijn, met moeite gered. De aan den grond gezeten hebbende Fransche bark General Chanzy zal te Vlissingen niet worden nagezien, maar de geloste lading weder innemen en bij gunstige gelegenheid naar hare bestemming Havre vertrekken. Naar men ons uit Bath meldt, zit het stoom schip Dragon van New Castle, geladen met stuk goederen, sedert eergisteren bij de »Frederik" (België) recht over die plaats, op een plaat afin den grond, terwijl, daar het schip gebroken is, men bezig is de lading in lichters over te geven. Van de 10 Juli gehouden aanbesteding van werken en leverantiën ten behoeve van den keiweg alhier kon zoo schrijft men ons uit heeten, of iets dergelijks. Wil ik er een voorn afplukken »0 neen, neen Dat zou jammer zijn 1" «Gij zoudt haar niet willen dragen «Dat zou ik niet durven. Wat zou Sir Jonas zeggen als gij zijn fraaie plant bedierft?" «Hij zou niets zeggen, en zelfs de tuinman, die veel meer in te brengen heeft, zou tegen mij ook niets durven zeggen. Ik ben hier een be dorven kind, juffrouw Christie gij moest dus maar trachten goede vrienden met mij te wor den, dan kunt ge alles gedaan krijgen wat gij wilt." »Goede vrienden met u worden! Wij zijn toch immers geen vijanden," zei ik lachend. «Nog nietmaar gij moogt wel voorzichtig zijn en ik zal u vertellen wie mijn vijand is de man die u die roos gegeven heeft." Ik schrikte en hij vertrok zijn mond half tot een glimlach. «Hoe weet gij dat ik haar van een man ge kregen heb vroeg ik blozend. «Dat doet er niet toe. Ik ben een toove- naar en wil u niet voor niet les geven in de Zwarte kunst. Maar ik zal u zeggen, hoe ik het weet, als gij haar aan mij wilt geven, in ruil voor welke bloem ook, die gij hier moogt uit kiezen." Ik schudde het hoofd en zei «Dank u, ik wil haar niet ruilen en begeer ook geene lessen in de Zwarte kunst." >Dat is uw aangeboren trots, juffrouw Chris- Zuiddorpe de afloop van het eerste perceel, de levering der keien en kantsteenen, de goed keuring niet erlangen. Na verschillende aanbie dingen is dit perceel thans onderhands gegund aan den heer I. Hillen te Grave, voor Lessines- keien 12/14 en Doorniksche kantsteenen, tegen eene som van 22400. De perceelen 2 en 3 zijn gebleven aan den heer Van den Dungen te Schijndel voor eene gezamenlijke som van 3711. De uitvoering van het werk zal nu eerst plaats hebben in de eerste helft van het volgende jaar- Blijkens het dezer dagen verschenen tweede gedeelte van de statistiek der scheepvaart (stran dingen, schipbreuken en andere ongevallen) ge durende 1887, kwamen 34 dezer zeerampen op de Nederlandsche kust voorwaarvan alleen in October 10. De betrokken schepen verdeelden zich naar de vlaggen alsBelgisch, Deensch, FranschOostenrijksch, Russisch en Zweedsch, ieder 1, Duitsch 4, Nederlandsch 5, Noorsch 9 en Britsch 10; Van deze schepen werden wrak of vergingen 18. Er kwamen bij om 2 schepe lingen en 2 passagiers. Het getal zeerampen, aan Nederlandsche schepen buiten de kusten van het koninkrijk overkomen, was 29. Van de be trokken schepen werden wrak of vergingen 18. Daarbij kwamen om 20 schepelingen en 107 passagiers. De Zuicl-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam en de Noord en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij te Am sterdam belasten zich nog steeds met de zorg voor het reddingwezen. Door laatstgenoemde maatschappij werden in 1887 57 schipbreukelingen gered. Het totaal cijfer der geredde personen van het jaar harer oprichting af klom hierdoor tot 3090. Een ooggetuige van de «verwijdering" des heeren Betz uit de vestibule van het Kurhaus te Scheveningen, geeft daarvan een geheel andere voorstelling dan dr B. Toen dr B. gevraagd werd zijne toegangskaart te vertoonen, deed hij dit niet, kneep de kaart in de gebalde vuist en trachtte zich als een razende toegang te ver schaffen zonder de kaart te vertoonen, en eerst tegenover zulk een gedrag, gaf de directeur- generaal bevel den heer B., dien hij overigens volstrekt niet kende, den toegang te weigeren. De heer B. gebruikte geweld en daar ook zijne dames de controleurs aangrepen om hen te ver hinderen den heer B. te verwijderen, werd de verwarring vermeerderd. Volgens den ooggetuige stond de heer B. buiten het tourniquet te schelden, te razen en uit te tarten op eene wijze, die men van een fatsoenlijlr man niet kan verwachten, waarna hij op een gegeven oogenblik wederom door de opening naast het tourniquet vloog en de controleurs dus noodzaakte hem wederom buiten te zetten. Daarna heeft hij nog getracht zich aan de zeezijde toegang te verschaffen, wat hem evenwel niet gelukte. Scheveningen zal weêr eene nieuwe aantrek kelijkheid krijgen voor de plezierzoelcende bad gasten, Hagenaars en tutti quanti. Er worden nl. pogingen aangewend om, tot sluiting van het badseizoen, groote stierenspelen te organiseeren. Men wijst er vooral op dat er sprake is van «spelen" en niet van «gevechten", omdat deze nieuwe vermakelijkheid vrij is van het wreedaardig karakter, dat de beruchte stierengevechten, welke in Spanje gehouden worden, kenmerkt. De stierenspelen, welke men zich voorstelt te geven, komen in alle opzichten overeen met die welke sinds eenige dagen te Spa een talrijk pu bliek trekken. Zij bestaan in het optreden van toreadores, die in een soort van circus, waar binnen de stieren geleid worden, verschillende evolutiën uitvoeren, welke geheel overeenkomen met de behendige verrichtingen der toreadores in Spanje, met dit onderscheid echter, dat er geen droppel bloed vloeit en, naar men verzekert, de toreadores geen grooter levensgevaar loopen, dan acrobaten, die hoog in de lucht kunsten maken, öf equilibristen, die op een gespannen koord of op een losse ladder de ongelooflijkste toeren ver richten. Er schijnt dus toch wel sprake van eenig levens- tiemaar men kan ook geen nederigheid ver wachten van een dame, die zulke diamanten draagt; voegde hij er bij, met een blik op mijn medaillon, waar hij herhaaldelijk naar gekeken had. »Het zijn geen echte", zei ik lachend. Hij trok de wenkbrauwen op en zei «Mag ik u dan wel gelukwenschen met het bezit van de prachtigste valsche steenen, die ik ooit gezien heb en ik heb nog al verstand van diamanten ik vergis mij anders nooit." «Kijk, ik zal bij de deur gaan staan, dan kunt gij ze beter zien," zei ik, want het begon duister te worden. Hij bracht zijn gelaat vlak bij het mijne en bekeek het medaillon met alle aandacht. Eens klaps scheen hij te ontstellen. «Ben ik al te vrijpostig als ik u vraag of er letters aan den achterkant staan »Ja", antwoordde ik verbaasd. «Wilt gij mij ook zeggen welke letters?" Ik aarzelde. Indien hij er bij bleef om de diamanten voor echt te houden, zou hij het al zeer .vreemd vinden dat de heer Rayner aan de gouvernante van zijn dochtertje zulk een kost baar geschenk gegeven haddaarom zei ik heel kalm «Dat zeg ik liever niet." «Vergeef mij mijn nieuwsgierigheid. Ik heb slechts eenmaal precies zulk een medaillon gezienmaar dat was echt en hij zag mij weer aan. «Ik was benieuwd te weten of gevaar te wezen. Hoe grooter dit anders is, hoe meer volk het' trekt. Eene dienstbode te Haarlem verkeerde met den heer B., die tok mede-minnaar had een met selaarsknecht, zekeren H. Deze laatste had meer malen gedreigd de dienstbode te zullen dooden, indien zij hare verkeering met B. niet afbrak. Woensdagavond nu wandelde de dienstbode met dezen in den Hout, toen H. van achter een boom te voorschijn kwam, een pistoolschot op de dienst bode loste en haar in de borst verwondde. Waar schijnlijk door de bedreiging gewaarschuwd, had B. zich insgelijks van een pistool voorzien, en nu werden tusschen beide mannen een paar schoten gewisseld, met het gevolg dat B. licht gekwetst werd en H. eene ernstige wonde bekwam. Alle drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. De heer Van der Veen, predikant te Ter schelling, is in 't bezit van een levend steppenhoen. Die dieren vliegen daar nog rond in troepen van 50 tot 60 stuks. De heer Wichers heeft een ei van zulk een vogel laten uitbroeden door eene gewone kip. Toen bleek, dat de broeitijd 20 a 21 dagen is. Het kuiken was grauw en veel kleiner dan de andere kuikens. De broedhen had niet veel met de vreemde op, die echter dadelijk ge broken gort pikte en uitliep. Alsof de kippen eene afspraak hadden gemaakt, vielen ze onver wachts alle op het kleintje aan en pikten het dood. Naar aanleiding van klachten over het opereeren op levende dieren bij het afnemen van veeartsenijkundige examens zijn dit jaar bij wijze van proef de operatiën, met uitzondering van de aderlatingen, op het doode dier gedaan. De com. missie voor dit examen deelt in haar, in de Stc van 4 Sept. openbaar gemaakt, verslag mede, dat, naar haar uit deze proef is gebleken, verschil lende operatiën, behoudens bezwaren reeds vroeger ontwikkeld, ter beoordeeling van de bekwaamheid der candidaten, evengoed op het doode dier als op het levende kunnen worden verricht, doch dat daarentegen het doen van andere dieroperatiën op het doode dier voor de juistheid van de be oordeeling om verschillende redenen geen vol doenden waarborg oplevert. De Atjeh-correspondent van de Locomotief schrijft aan het slot van een brief dd. 19 Juli «Nu rest mij nog u een treurig verhaal te doen van den moord op de Eur. sergeant De Vries, gepleegd te Lampeneroet. De Eur. fusilier Stomp, die licht beschonken op de wachtparade kwam, werd door den sergeant De Vries gelast uit de wacht te vallen en naar de chambrée te gaan. Slomp ging na veel mopperen weg en werd dooi den sergeant-majoor naar zijn slaapplaats geleid. Hij kleedde zich uit, ging liggen en viel in slaap, terwijl de sergeant-majoor een wakend oog op hem hield. Een paar uren daarna verwijderde zich de sergeant-majoor en gelastte den sergeant wachtcommandant De Vries naar den slapende te zien. De sergeant De Vries liep la.ngs de- chambrée en stak zijn sigaar aan bij een lampje dat buiten de corridor stond. Stomp, den sergeant ziende, nam zijn geweer, dat naast hem lag, op en schoot den sergeant De Vries op zeer korten afstand dood. Wederom een treurig verschijnsel in het leger." Het volgende is onlangs aan een der stations van het Hollandsche spoor gebeurd Terwijl een trein geieed staat cm te vertrekken, komt een reiziger het perron opstormen onder het roepen van «Jansen, Jansen 1" Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muilpeer, dat hij suizebollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofdconducteur, aan wien hij de zaak vertelt. «Maar heet u dan Jansen vroeg de conduc teur beleefd. «Neenantwoordt de ongelukkige. «Nu, wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken merkte de beambte bedaard op. (Tijd.) Huurder tot huisheer: Maar het is bij deze hitte hier eenvoudig niet uit te houden. Ge hebt me uw huis als schaduwrijk afgeschil- het in het valsch precies nagemaakt zou zijn door den juwelier, die het echte gezet heeft en of de valsche tweelingbroeder door een zonderling toeval in uw bezit was gekomen." «Hoe beelderig moet het echte zijn «Niet mooier dan het uwe, dat verzeker ik u." «Is het dan niet jammer om zooveel geld voor de echte uit te geven. Hoeveel denkt gij dat dat waard was «Ik meen vijftienduizend gulden. «En dacht gij dan dat ik een medaillon van vijftienduizend gulden droeg", zei ik hartelijk lachende. «Wat zal degeen die het mij gegeven heeft lachen als hij dat wist." «Als hij dat wist, zoo vroeg hij gevat, tot mijn groote ergernis, en ging voort«hij zou zeker blij zijn dat zijn valsche steenen voor echt gehouden worden." Ik gaf geen antwoord, maar lachte weer. «Hebben de dames het al gezien, juffrouw Christie «Neen, en daar ik vrees dat zij zich even zoo zullen vergissen als gij, zal ik het haar niet laten zien." Ik wilde het juist afdoen en in mijn zak steken, toen mevrouw Cunningham met een andere dame in den wintertuin kwam. De oude dame kreeg onmiddellijk mijn ongelukkige me daillon in het oog. «Waarom wilt gij dat afdoen, kindlief gij moet juist zoo iets om den hals hebben." derd. Van 's morgens tot 's avonds staat de zon op de vensters Huisheer: Ja, met uw verlof, dat is nu juist de schaduwzijde van dit huis. President Carnot maakt van 10 tot 15 Sept. een reis door Normandië, waarbij Floquet hem zal vergezellen. De minister van marine zal Carnot te Cherbourg ontvangen en de minister van oorlog De Freycinet voegt zich den 14 Sept. te Rouaan bij den president. Prins Jeröme Bonaparte heeft tot getuigen bij het huwelijk van zijn dochter zijn tweeden zoon prins Louis en prins Charles Napoleon Bo naparte, oud-president van den algemeenen raad van Corsica aangewezen. De keuze van prins prinsen bewijst, dat de verzoening tusschen beide Victor en zijn vader niet tot stand is gekomen. Na het huwelijk zal een vergadering van de Jerömisten plaats hebben, die in grooten getale de plechtigheid zullen bijwonen. De czaar is met zijn gemalin en een talrijk gevolg, Woensdag namiddag, naar zuidelijk Rus land vertrokken. Naar men zegt, zal de reis meer dan twee maanden duren en zich uitstrekken tot aan den Kaukasus. In de provincie Grenada heeft een hevige storm gewoed. De wijn-en olijvenoogst is verloren. In Opper Oostenrijk hebben de orerstroo- mingen groote schade aangericht. Te Ried, Obersberg, Maitzenkirchen en Tigharting is de oogst weggespoeld. Ook uit Budweis luiden de tijdingen nog slecht. De schade door verwoes tingen geleden wordt op vele honderdduizenden florijnen geschat. De keizer heeft de overstroom de gedeelten bezocht en 5000 florijnen doen uit- deelen. Het water heeft elf vaartuigen, geladen met levensmiddelen, medegesleept. In een Italiaansch humoristisch blad, wordt Crispi voorgesteld, knielend voor Michel Angelo's beeld van den profeet Mozes, met het volgende onderschriftZeg mij toch, bid ik u, o, groote Mozes, hoe gij het aangelegd hebt, om van de Roode Zee weg te komen Het bureau voor landbouw te Washington deelt mede, dat de overvloedige regens de katoen beschadigden, terwijl daarentegen droogte heerscht in het noordwest, waar het weer zeer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwijl het in Ken tucky door regens veel leed. Een middelmatige tabaksoogst is verzekerd. De landbouwcourant van Chicago zegt, dat de gemiddelde opbrengst der wintertarwe in Illinois geschat kan worden op 15 s/ E bushel per acre, in Wisconsin op 21, in Indiana op 12, in Ken tucky op 13§ en in Kansas op 10§. Bij Pennsville, op de rivier Delaware (Ver- eenigde-Staten) is, in een storm, een pleizierjacht omgeslagen, en vijf dames zijn daarbij verdronken. De dames waren, om het onstuimige weder in de kajuit gegaan, en konden, toen het vaartuig was omgeslagen, niet daaruit komen. De kapitein en twee heeren, die in het water waren gevallen, maar zich aan de kiel van het omgeslagen jacht vastklemden, hoorden de ongelukkigen roepen en jammeren, zonder iets voor haar redding te kunnen doen. Zij zelve werden door een voorbijkomend vaartuig aan boord genomen. Toen men latei- het jacht terugvond, lagen de vijf dames allen dood in de kajuit. Het jacht was 's morgens met een talrijk ge zelschap naar Pennsville gevaren, maar de meesten der tochtgenooten wilden, om het onstuimige weder, niet terugvaren. Onlangs werd zooals men weet te Parijs door een damescomité tot de eigenaars dei- voorname magazijnen het verzoek gedaan om de winkeljuffrouwen te vergunnen achter de toon bank te gaan zitten, als er geen klanten te be dienen zijn, daar het staan gedurende den gan- schen dag nadeelig voor de gezondheid is. Aan dat verzoek nu is door de meeste magazijnhouders voldaan. In het Parijsche Nouveau-Cirque zal 1 Oct. worden uitgevoerd een pantomine van Champsaur, getiteld le Savant. De held daarvan is «Omdat men mij plaagt dat ik diamanten draag, terwijl het slechts valsche steenen zijn en ik wil niet meer geplaagd worden", zei ik eenigszins zenuwachtig. «Stoor u niet aan Tom, kind. Doe uw mooie medaillon niet om zijnentwil af. De steenen zijn wel is waar zeer bedriegelijk", zei zij mij aanziende. Ik deed gehoorzaam het fluweelen lint weer om en Tom kwam achter mij en nam de einden aan om ze vast te strikken. Eerst deed hij alsof hij ze niet goed had en hield ze een weinig van mijn hals af, teneinde de letters aan den achterkant van het medaillon te zien maar daar was ik op verdacht ik pakte het beet, als vreesde ik dat het zou vallen en zorgde dat hij de letters niet te zien kreeg. Na deze eerste uitwerking was ik benieuwd wat het overige gezelschap van mijn ornament zou zeggen. Iedereen nam mij, als de eenige vreemde, natuurlijk van het hoofd tot de voeten op; maar ik bemerkte, dat, terwijl de dames het meest naar mijn medaillon keken, de heeren meer aandacht aan mijn persoon wijdden. Sir Jonas, een goedig grijsaard, die wel de vader van mevrouw kon zijn, bracht mij aan tafel en al sprak hij zelf niet veel, moedigde hij mij toch aan om tegen hem te praten en hem te vertellen van het schoolfeest, en liet mij veel meer wijn drinken dan ik wilde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2