Laatste Berichten, BUITENLAND. Onderwijs. Verspreide berichten Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. van 65 tot 70, 2 van 70 tot 75, 1 van 75 tot 80 jaren. De ziekten cler overledenen waren Diarrhee 5, kliertering 3, ouderdomszwakte 3, longtering 3, nierziekte 3, slepend longlijden 2, darmontsteking 2 en voorts aangeboren gebrek, levenszwakte, hersenontsteking, stuipen, longontsteking, hartge- brek, keelziekte, maagkanker, slepend maaglijden en slepend leverlijden. Men schrijft ons In Zuid-Beveland werd onder den boerenstand vóór een paar jaren schande gesproken van eene jonge dochter, die het durfde wagen in de kerk te verschijnen zonder eene zoogenaamde kaphoed op het hoofd. Thans is het zoo ver gekomen zoowel onder de afgescheidenen als protestanten dat de grootste helft zonder hoed naar de kerk gaat en in de week meerderen er niet meer aan denken dit hoofdtooisel op te zetten waar het vroeger zoo behoorde bij het uitgaan op visite of naar vermakelijkheden. Men komt er niet voor uit of de drijfveer gelegen is in de hooge prijzen van den kaphoed of in het tentoonstellen van de fraaie bovenmutsen. Een best exemplaar vraagt f 6.75, mindere kwaliteit daalt tot 4.50. De G-oesche trafikanten, die steeds de eenige leveran ciers waren van bedoelde voorwerpen, beginnen intusschen gevoelig te ondervinden dat hun debiet vermindert niettegenstaande ook de vrouwelijke bevolking toeneemt. Als het zoo voortgaat met de mode, dan zullen zij binnen korten tijd hunne aflevering zien beperkt tot de behoudsgezinden onder voornoemde gezindheden, waartoe nog ge huwde vrouwen behooren, en tot de katholieken, die nog vasthouden aan de traditie. Te Zaamslag is tegen twee personen proces- vérbaai opgemaakt, wegens het onbevoegd uit oefenen der verloskunst. Reeds lang werden dooi de daar gevestigde vroedvrouw klachten inge bracht tegen dergelijke overtredingen, die groo- tendeels te wijten zijn aan oude gebruiken. Maandag had de ofïicieele opening plaats van de stoomtramlijn Antwerpen—Bergen op ZoomTholen. Zij werd bijgewoond door den minister van waterstaat en den commissaris des konings in Noord-Brabant. Gedurende een jaar en langer loopen er echter reeds trams op deze lijn. Sedert 1882 toch kwam reeds, zooals men weet, eene verbinding tusschen Tholen en Bergen op Zoom tot stand, terwijl de verbinding tusschen laatstgenoemde stad en het grensdorpje Santvliet al een jaar bestaat. Het overige deel der lijn, en zeker niet het onbelangrijkste is echter eerst nu gereed gekomen en werd Maandag in het verkeer gesteld. Er bestaat bovendien plan Tholen met Zierikzee te verbinden. Komt deze onderneming tot stand, dan zal de stoomtramlijn AntwerpenZierikzee zeker dejbelangrijkste onder neming op dit gebied zijn in ons land. De nieuwe lijn verbindt nu de gemeenten Tho len, Halsteren, Bergen op Zoom, Hoogerheide, Ossendrecht, Santvliet, Beirendreeht, Blauwhoef, Stabroeck, Hoevenen, Éeckeren en Merxem (Ant werpen) met elkander. In de Looierstraat te Amsterdam had Zon dagmiddag een echtpaar, dat dikwijls huiselijke oneenigheden had, weder twist toen de vrouw eindelijk om hulp riep, vloog een voorbijganger naar boven en wilde de vrouw hulp bieden. Haar man vloog den onbekenden weldoener met een mes gewapend te lijf en bracht hem vier messteken in het gelaat toe. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd en zijn aanvaller door de inmiddels geroepen politie ingerekend. In het Kurhaus te Scheveningen wordt met de bezoekers raar omgesprongen. Dr H. J. Betz had op dit punt eene ervaiing, waarvan hij in de Haagsche bladen mededeeling doet. Omdat hij zijne abonnementskaart wat dicht onder de oogen bracht van den suppoost, die er naar vroeg, werd hij door vier of vijf personen van het personeel aangegrepen om hem naar buiten te gooien. Later werd hem kennis gegeven dat zijn kaart niet geldig meer is en hij zijn geld kan terugkrijgen. De jonge vischotters, die dezer dagen in Maas en Waal levend gevangen zijn en waarvan wij gisteren melding maakten, zijn aan Artis te Amsterdam geschonken. De Emancipazione van Rome geeft een eenigs- zins andere lezing van de reis des konings in de Romagna dan de officieuse pers gaf. Dientenge volge is op het blad beslag gelegd. Volgens den Emancipazione omringden vele irredentisten het rijtuig van den koning, roepend «Leve Frankrijk Weg met den Oostenrijkschen kolonel", terwijl de afgevaardigde Ferrari, een der republikeinsche afgevaardigden der Romagna, die te vergeefs zijn vrienden tot kalmte had aangespoord, uitgefloten werd en men hem toeriep Abasso Morte al depu- tato traditoreIn alle plaatsen, welke de koning bezocht, moeten demonstratiën tegen de monarchie hebben plaats gehad. De politie arresteerde ver scheidene personen. De ultramontaansche pers in Duitschland kan zich niet verzoenen met keizer Wilhelms reis naar Rome, in zooverre den paus eerst na konirg Humbert een bezoek zal gebracht worden. Ten einde de katholieken te bevredigen is nu van officieuse zijde bekend gemaakt, dat koning Humbert den keizer rechtstreeks tot een bezoek op het Quirinal heeft uitgenoodigd, zoodat de keizer niet heeft kunnen bedanken. Voorts, dat prins Bis marck onmiddellijk den paus over de noodzake lijkheid van 's keizers bezoek aan koning Humbert en over de politieke waarde van het Duitsch- Italiaansche verbond tot behoud van den Euro- peeschen vrede inlichtte en verder, dat de huidige keizer en de paus reeds sedert lang eene zeer vriendschappelijke briefwisseling houden, en dat de keizer reeds als prins (o. a. toen zijn vader te San Remo ziek lag) gewenscht had den paus persoonlijk te gaan begroeten. Er is sprake van een nieuwe samenkomst van Crispi met Bismarck in November. Naar de Foss. Ztg. verneemt zal Bismarck den herfst te Varzin doorbrengen en daar graaf Kal- noky ontvangen. De troepenmanoeuvres, die in het Zuiden van Bohemen zouden plaats hebben, zullen geen doorgang hebben wegens de vele regens en over stroomingen van een gedeelte van het terrein. Een gedeelte der stad Budweis staat onder water. Als nieuwste vrucht van Balfours Iersche dwan?politiek meldt men dat in het graafschap Cork het onverzoenlijke element onder de nationale partij, de fenians, het in invloed van de gematigde parlementaire Home-Rule partij winnen en zij Vrij dag 1.1. in een vergadering Parnell's staatkunde afkeurden en allerlei heftige moties aannamen. Onder de boeren in Rusland heerscht in bijna alle provinciën maar vooral in de Zuidelijke een meer vijandelijke stemming tegen de groote grond eigenaren en ambtenaren dan ooit te voren. Her haaldelijk maken zij zich aan groote gruweldaden •schuldig. De dagbladen eischen strenge maatregelen ■ter onderdrukking van deze zoo gevaarlijke be weging, die de ernstigste gevolgen kan hebben. De regeering is voornemens de volgende maand een bill bij den keizerlijken raad in te dienen tegen de agrarische beweging. Uit Belgrado wordt gemelddat koning Milan besloten is zijn eisch tot echtscheiding, bij het consistorie ingediend, in te trekken en zich zelf van zijn gemalin bij koninklijk besluit wil scheiden om het later door de Skoepschtina te laten bekrachtigen. De Weener correspondent van den Times slaat aan dit bericht geen geloof en acht het waarschijnlijker, dat de koning, die verklaart niet te willen hertrouwen, tevreden zal zijn met een gerechtelijke scheiding of eene •met wederzijdsch goedvinden, wanneer de ko- ningin zich verbindt nimmer naar Servië terug te keeren. Paus Leo XIII arbeidt aan een groot his torisch werkhet is een Codex Diplomaticus Ecclesiasticus et Civilis Urlns, hoofdzakelijk be trekking hebbend op de geschiedenis der stad Rome in de Middeleeuwen, voornamelijk in den tijd van de regeering van paus Gregorius den Grooten. Eenige Parijsclie arbeiders, allen socialisten, maken op kosten van den Parijschen gemeente raad een uitstapje naar de tentoonstelling te Glasgow. De Engelschen zijn niet zeer ingenomen met dit bezoek, daar deze vreemde gasten wel wat al te «socialistische" begrippen op het punt loopende tot 18 Juli jl., wordt gemeld, dat de verschillende posten in de linie en de stoomtram meer of minder hevig beschoten werden. Binnen de versterking Siroen werd een Europeesch fuse lier door een vijandelijken kogel doodelijk getroffen. Toekoe Oemar deed zijn best om de goede ver standhouding te herstellen tusschen hem en den Imam van Tenom. De stand der beri-beri was stationnair, d. i. gunstig gebleven. Volgens een part. schrijven uit Batavia dt. 4 Aug. aan de N. R. Crt heeft de baboe van wijlen den heer Wigman, die vermoord werd, be kend, dat zij wist, dat Wongso, de moordenaar, kwam met het doel om haren heer te dooden zij is daarop gevangen gezet. Ik heb altijd ge loofd, zegt die briefschrijver, dat deze zaak dessous had, en het altijd zeer onwaarschijnlijk gevonden, dat een dief, die, als hem het onvluchten wordt verhinderd, dengene die hem in den weg staat, doodt, dit zoude doen op de wreede bloeddorstige wijze, waarop Wongso zijne misdaad heeft vol voerd. Er moest een andere beweegreden bestaan. Wongso mag zijne geliefde wel niet dankbaar zijn voor hare bekenteniser is veel kans, dat die hem het leven kost, terwijl hij anders hoogst waarschijnlijk niet ter dood zoude veroordeeld zijn- Op verzoek herinneren wij, dat de vergadering van onderwijzers der rijksnormaallessen in de 2de inspectie z.il worden gehouden te Middelburg op Zaterdag den 8en September e. k., des voormid dags te 10 uur, op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is het plan van het bestuur van den tuin op het Noord-Bolwerk om het laatste concert in dit seizoen door de kapel van den heer Bouwman te doen geven niet tot uitvoering gekomen. Ver hindering van de zijde van den heer Bouwman belette dit. Thans zal ons schutterij muziekkorps morgenavond de reeks der concerten sluiten. Wanneer het weder meewerkt zal de burgerij, die kort geleden zoo veel blijken gaf van sym pathie met het Middelburgsche korps, zeker in grooten getale in den theetuin aanwezig zijn, te meer omdat daar het nommer wordt gegeven, waarmede het korps te Tilburg het eikenloof behaalde. - Wij vestigen de aandacht van het publiek op de mededeeling omtrent de prijzen, voorko mende in de annonce betreffende de tooneelvoor- stelling, die Zondag in den schouwburg te Mid delburg plaats heeft. Tevens blijkt daaruit dat, na afloop van die voorstelling, een extra tram naar Vlissingen rijdt. - Wij ontvingen van den heer D. J. van dei- Have te Kapelle bij Goes eene fraai geïllustreerde prijscourant van de boomkweekerijen Gistelles en Eureka. Belanghebbenden kunnen wij de kennismaking met het practische boekje gerust aanbevelen wij verheugen ons dat ook in onze provincie het goede voorbeeld man zoovele boomkweekers in en buiten ons land is gevolgd. Bij de manoeuvre op heden door de garnizoe nen Middelburg en Vlissingen was aangenomen dat de vijand, op Walcheren geland, zich trachtte meester te maken van Middelburg. Het bataljon infanterie uit Vlissingen stelde den vijand voor, en marcheerde langs den ouden straatweg in de richting van Middelburg. Uit deze plaats rukten de troepen uit Middelburg ten 8§ uur van het station op, om den vijand te verkennen en zijn opmarsch te beletten. Ter hoogte van Oost-Souburg had de ontmoe ting der partijen plaats, om het bezit van welk dorp werd gestreden. In de maand Augustus overleden te Middel burg, volgens het Maandboekje, 31 personen. Daar van waren 11 kinderen beneden het jaar en 1 kind van 1 tot 5 jaren. Voorts stierven 1 van 15 tot 20, 1 van 20 tot 25, 1 van 30 tot 35, 1 van 40 tot 45, 1 van 50 tot 55, 3 van 55 tot 60, 5 houden, die haar zeker later heel gaarne zal overnemen. Als gij ver van ons afwoont zult gij meer uw eigen meester zijn en dan moet moe der er in berusten dat gij trouwt met wie gij wilt, zeg dus niets tegen haar noch tegen uw zusters die zijn altijd op haar hand vóór gij terugkomt."" «Dit stond mij volstrekt niet aan maar ik kon niet neen zeggen. Vader is altijd zoo goed voor mij en ik kon moeder ook niet weigeren om met haar op reis te gaan, ofschoon het mij half waanzin nig maaktwant ik weet wie haar daartoe bepraat heeft". «Wie dan?" «De heer Rayner. Hebt gij dan niet op gemerkt, hoe druk hij in de laatste weken met moeder gepraat heeft hij regeert haar even stel lig als zjj mijn vader regeert. Ik heb hem gade geslagen en heb getracht haar te waarschuwen, maar ik ben niet tegen hem opgewassen. Ik begreep niet, wat hij er mee voor had, maar nu ben ik er achter". «Maar ik niet, Lorenzo. Wat hebt gij toch tegen den heer Rayner die zoo goed voor mij is? Waarom zou hij haar bepraten om op reis te gaan Lorenzo zag mij ernstig aan. »Om mij uit den weg te krijgen". - «Om u uit den weg te krijgen Waarom zou hij dat doen?" Lorenzo begen iets te zeggen, werd vuurrood en zweeg. «Hij houdt niet van mij Violette en wil niet dat ik u krijg. «O daarin vergist gij u Lorenzo. Hij prijst u zoo vaak". «Ja dat is zijn slimheidmaar ik zeg u dat hij voor niets terug zou deinzen om te be letten dat ik u trouwen zoo lang gij onder zijn dak zijt, heb ik geen oogenblik rust," riep hij opgewonden uit, «hij is een slecht mensch". «O Lorenzo, dat moogt gij niet zeggen Ik ken hem beter dan gij en ik weet dat hij de goedheid zelve is". «Violette, gij zijt zoo onschuldig als een kind. Hoe kunt gij hem goed noemen, als gij weet hoe hij zijn vrouw behandelt «Zijn vrouw o daar weet ik zooveel van maar dat mag ik u niet vertellen. Hij is waarlijk niet zoo slecht voor haar als gij denkt. Ik weet het alles heel goed, heusch". »Nu, dan, als ik dan zeggen moethoe vindt gij dat hij u behandelt Laat bij niet merken dat hij meer van u houdt dan van haar? Ziet gij dan niet dat hij u het hof maakt «Lorenzo riep ik onthutst uit, «hoe durft gij zoo iets zeggen? Wat heb ik gedaan dat gij mij voor slecht genoeg aanziet om mij door een getrouwd man het hof te laten maken Als gij dat gelooft, hoe kondt gij dan zeggen dat gij mij bemint Ik wil niets meer van u weten." Ik draaide mij om en begaf mij onder de me nigte op het veld, voordat hij mij kon inhalen Ik hielp de kinderen bedienen, maar het genoe gen van den dag was voorbij. Ik deelde werk tuigelijk koekjes uit, totdat mevrouw Mills met den heer en mevrouw Rayner op mij afkwam. Die dame, die zulk een aangenamen indruk op mij gemaakt had, scheen insgelijks met mij inge nomen te zijn en had mevr. Rayner gevraagd of ik tot Maandag haar gast mocht zijn, waarin deze had toegestemd. Die uitnoodiging zou mij op elk ander oogenblik buiten mij zelve ge bracht hebben van blijdschap, maar nu schrikte ik van het denkbeeld om onder zooveel vreemde lieden te zijn. Men zond mij naar huis om snel het een en ander in te pakken en terwijl ik een neteldoeksch kleedje inpakte en wenschte dat ik nog iets fraais had, bedacht ik mij dat het medaillon met de valsche diamanten van den heer Rayner daar heel mooi op zou staan dus pakte ik dat ook in met een zwart fluweelen lintje en was juist gereed, toen Jansje mij kwam zeggen dat mevrouw Mills mij aan het hek wachtte. Vlak voor de voordeur ontmoette ik Lorenzo met een roos in de hand. «Violette, Violette, ga niet heen zonder nog éen woord tot mij te zeggen. Daar, werp die roos weg en draag de mijne 1" «Ik zal de uwe dragen, maar deze kan ik niet wegwerpen voor zij verwelkt is. Dat zou ondankbaar zijn." «Heeft de heer Rayner u haar gegeven?" »Ja." der burgerlijke beleefdheid aan den dag leggen. Op een banket te Glasgow weigerden zij, de gasten, een dronk uit te brengen op de koninginde vrome Schotsche Sabbathvierders ergerden zij door voor hun bezoek aan Edinburgh een Zondag uit te kiezen en toen hun hier een «thee" aangeboden werd protesteerden zij tegen het gebed Te Cindad-Bolivar, Venezuela, is een dyna- mietfabriek in de lucht gevlogen. Alle gebouwen en twintig karren met veertig ossen gingen ver loren. Het aantal slachtoffers, waaronder de directeur en de geëmploieerden zich bevinden, is nog niet bekend. Twee jongelingen van goede familie, Jackson Moore en John Harvey, gingen op de boorden der rivier Arkansas ter jacht op eekhoorntjes, toen zij opeens een groote ratelslang om eenen steen gekronkeld zagen liggen het dier scheen te slapen. Moore zeide tot zijnen kameraad, dat hij de slang levend wilde vangen en verzocht hem geen gerucht te maken. Daarop naderde hij stil de slang, greep haar juist achter den kop vast en toonde haar met uitgestrekten arm aan zijn kamei-aad. Het dier kronkelde zich echter om zijnen arm en de jongeling, door schrik bevangen, wilde het ver van zich werpen. Bij deze beweging beet het dier hem in den hals, en zoo diep waren zjjne tanden in het vleesch gedrongen, dat het er bleef aanhangen. Moore slaakte kreten van schrik en was verplicht de slang met twee handen vastte grijpen om haar te doen loslaten, zoodat stukken vleesch in haren muil achter bleven. Hij viel buiten kennis, terwijl de ander hulp ging halen. Het naastbijzijnde huis was twee mijlen verwij derd, en toen Harvey met verscheidene personen terugkwam blies Moore den laatsten adem uit. Men heeft de ratelslag in de nabijheid dood teruggevondenzij was vier voet en negen duim lang. Een practiseerend geneesheer op eene En- gelsche badplaats vestigt de aandacht op de nadeelen en het kwaad van het vermaak, dat kinderen, die op het strand spelen, in het zoo genaamde «voetjes spoelen" vinden. Een niet ongewoon gevolg er van is een toestand, die eenige overeenkomst heeft met zonnesteek, maai er kunnen ook andere kwalen door veroorzaakt worden. In vele gevallen zijn de verschijnselen echter niet zeer ernstig, en een aantal kinderen zien er bleek en kwijnend uit lijden aan hoofdpijn en zijn niet recht wel, alleen uit die oorzaak, terwijl de ouders meenen dat «de lucht te sterk voor hen is", dat «hunne lever niet tegen de zeelucht kan," of iets dergelijks. Als kinderen dan volstrekt met hunne beenen in bet water moeten, is het in zekere mate een veiligheids maatregel hen dikwijls uit het water te laten komen om op het strand snel heen-en weer te loopen. Dan worden de beentjes weer warm, en eenig gevaar wordt vermeden ten koste van de huid, die door de zon ontstoken en tot blaren getrokken kan worden. Dit is echter een ondergeschikt kwaad. {Zondagsblad N. v. d. D.) Van 4 en 5 September. Middelburg. Ondertrouwd A. Buijs, jm. 35 j. met H. J. J. v. d. Harst, jd. 33 j. GehuwdA. Cornelissen, jm. 37 j. met J. Flipse, wed® 35 j. BevallenZ. Jongepier, geb. Walraven, z. J. J. v. Eenennaam, geb. V. d. Abeele, d. J. J. Riemens, geb. Van Varik, z. C. Lorier, geb. Marijs, d. Overleden J. .1. Bonnecroij, vrouw van J. de Vries, 69 j. A. Barbier d. 3£ m. 's Graveiiiiage. Heden overleed alhier op 51-jarigen leeftijd de heer mr G. Belinfante, jurist en journalist van groot talent. Hij schreef sedert 1870 de keurige, door politieke voor- en tegen standers hooggewaardeerde kameroverzichten in de N. R. Crt., welken zwaren arbeid hij vereenigde met het hoofdredacteurschap van het Weekblad van het recht, de rechtspraktijk, studiën over volken en oorlogsrecht en de beoefening van letteren en kunst, ook de dichtkunst. Hij was secretaris van den vredebond, redacteur van het Jaarboekje en bestuurder van de instelling tot nut van de Israëlieten. Parijs. Tusschen Blaisy en Dyon had heden morgen een ernstig spoorwegongeluk plaatsde machinist en 8 reizigers zijn gedood vele per sonen zijn gewond. Hoewel de officieele datum van de heropening der Fransche kamers nog niet bekend is, beginnen de dagbladen toch reeds de parlementaire werk zaamheden voor te bereiden. Behalve het budget voor 1889, waarmede men hoopt vóór het einde van het jaar gereed te komen ten einde niet weder tot de voorloopige twaalfden zijn toevlucht te moeten nemen, zal de kamer zich bezig hebben te houden met de militaire wet, zooals zij uit den senaat is teruggezonden, de wet op de arbei- Hij rukte mij de roos, die hij inij gegeven had, uit de hand en slingerde haar weg, zeggende «Vergeef mij de aanmatiging, juffrouw Christie, om mij te verbeelden dat gij de mijne zoudt aannemen. Vaarwel!" Daarop stapte hij den tuin in en sloeg geen acht op mijn geroep. Ik kon hem niet naloopen, zelfs al had ik hem kunnen inhalen en dus raapte ik met tranen in de oogen zijn roos op en stak die van den heer Rayner in het perk daarop begaf ik mij met een beklemd gemoed naar het rijtuig en reed weg om een logeerpartij te beginnen, die bijzonder belangrijk voor mij zou worden, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2