Verspreide berichten. Onderwijs. "•FEUILLETON. ELZENHOF. Kerknieuws. Rechtszaken, Vrouw De V. is heden in het gasthuis alhier overleden. Naar wij vernemen is zij voor kaar sterven niet tot bewustzijn teruggekeerd. Morgen (Woensdag) vangen de najaars manoeuvres op Walcheren aan. Daartoe zullende bataljons infanteriein garni" zoen te Vlissingen en Middelburgtegenover elkander in het vuur optreden. De manoeuvre zal plaats hebben in de nabijheid van het dorp Oost-Souburg. Tot archivaris der gemeente Goes is, in plaats van dr R. A. Soetbrood Piccardt, die deze gemeente metterwoon heeft verlaten, door burg, en weth. benoemd mr N. C. H. van Daalen Wet tere, griffier bij het kantongerecht aldaar. Deze zal de betrekking aanvaarden na daartoe van Z. M. den koning vergunning te hebben verkregen, welke vergunning noodig is, daar aan de betrek king van archivaris eene bezoldiging is verbonden. (O. Crt.J L.L. Vrijdag, den verjaardag van H. K. JHL. prin ses Wilhelmina, werd te Middelkarnis een weer- baarheidsvereeniging opgerichtdie men den naam gaf van de jarige. Die pasgeborene vond het natuurlijk zeer pas send de achtjarige prinses geluk te wenschen en zond daartoe aan haar het volgend telegram De heden opgerichte weerbaarheidsvereeniging Prinses Wilhelmina te Middelbarnis biedt op dezen dag H. K. 11. pr.nses Wilhelmina haren gelukwensch aan. Namens alle leden S. M. Polak Hierop is het volgend antwoord gekomen «Hare Koninklijke Hoogheid betuigt H. D. dank voer de ontvangen gelnkwenschen. De kamerheer van dienst Taets van Amerongen." Door den kapelmeester van het 3e reg. inf. N. A. Bouwman te Bergen op Zoom is een nieuwe defileermarsch gecomponeerd, betiteld met den naam van »Herman Frederiks marsch", waarin alle tamboers en hoornblazers van het korps medewerken. Naar men ons mededeelt, voldeed de nieuwe marsch bij uitstek bij het defileeren der troepen op den Vrijdag gevierden Prinses- sedag. HCt.) Met een enkel woord is reeds gemeld, dat de optocht, Zaterdag ter eere van den Prinsesjesdag te Amsterdam gehouden, uitmuntend van stapel liep. Met het opstellen van den stoet, achter het rijks-museum, waren bijna twee uren gemoeid; terwijl men, tegen 2 uur vandaar afgegaan, eerst tegen half acht weder aan het uitgangspunt aankwam, na te 6 uur in de Plantage even gepauseerd en eenige ververschingen gebruikt te hebben. De stoet zelve zag er frisch uit. Uren voor dat de stoet zich in beweging stelde, stonden aan weerszijden van den weg, die gevolgd zou worden, dicht opeengepakte menschendrommen geschaard. Op schoorsteenen en daken, in boomen en aan telephoonpalen, overal waar de blik heen- gleed, zag men menschen zitten, staan, hangen in dikwijls weinig benijdenswaardige positie om toch van 't prachtige schouwspel niets te verliezen. En werkelijk verschaften de verschil lende greepen een schoonen aanblik, vooral de eerste acht, de verschillende historische tijdperken voorstellende. Bij den aanvang werden in de Leidsche straat door de regelingscommissie der Aprilfeesten van 1887 aan de hoofdpersonen der verschillende groepen een lauwerkrans en aan de medewerkende dames een bouquet overhandigd. Ook de com missaris van orde, de heer Merens, en de adviseur der commissie, de heer Witkamp, ontvingen ieder een lauwerkrans. Het weder was zoo fraai als maar gewenscht kon worden. Bijna onafgebroken straalde de groote decorateur, de zon. Op verschillende plaatsen in de stad werden de feesten des avonds voortgezet, om eerst met het krieken van den dag te eindigen. Overal heerschte een aangename, vroolijke stemming; en in de koffiehuizen en op straat weerklonken nationale liederen. Van slechts een ongeluk op dien dag dient melding gemaakt te worden. Een jongen, die, om den optocht te zien, op het"Frederiksplein in eenen boom geklommen was, is eruit gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Exloo is dezer dagen een dienstmeisje door het overmatig gebruik van karnemelk op het land ongesteld geworden en nog denzelfden nacht overleden. Te Leeuwarden werd ter eere van den prin sesjesdag o. a. eene gondelvaart gehouden. Bij de afvaart der gondels is een rank bootje gekanteld en een der opvarenden, een 36jarig werkman, verdronken. Jhr. Bowier te Tiel heeft een merkwaardige vangst gedaan en wel van twee levende vischotters, ongeveer acht weken oud. De dieren behelpen zich met een zuigflesoh. Te Slochteren werd door 160 arbeiders, die aldaar een kanaal groeven, het werk gestaakt, omdat de uitbetaling van het loon, dat bepaald was op 1.25 per dag, niet naar deze bepaling, maar tegen 1 per dag zou plaats hebben Nadat door hen gezamenlijk een bezoek was gebracht bij den patroon, werd aan hun verlangen om 1.25 uit te betalen, voldaan, doch de werk gever bedankte nu het werkvolk. Alles liep zeer rustig af. Te Hoorn had een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl metselaars bezig waren het dak van het militair ziekenhuis aldaar te herstellen, zakte de goot, waarop zij stonden, plotseling in, met het gevolg dat drie hunner naar beneden vielen en ernstig gewond werden. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar een hunner reeds aan de gevolgen is overleden, terwijl de toestand van een der anderen zeer bedenkelijk is. De derde heeft den arm gebroken. De Magdeburger Ztg verneemt dat de czaar in den loop dezer maand in Polen wordt ver wacht. Men brengt dit bericht in verband met het voornemen van keizer Frans Joseph om zich den 14 Sept. naar Gallicië te begeven. Twee keizers zoo in elkanders nabijheid gebracht, zoo aarzelt men niet van een drie-keizersontmoeting te spreken en te verzekerendat ook keizer Wilhelm niet op het appèl zal ontbreken, dat misschien te Skiernievice zou gehouden worden. Uit Warschau wordt aan een Poolsch blad geseind, dat generaal Gourko getracht heeft zelfmoord te plegen. Een correspondent van een Fransch blad ver zekert, dat aan dit bericht weinig geloof wordt geslagen en men eerder bereid is te denken aan een mislukten aanslag op het leven van den Russischen generaal, in het belang van een vreemde mogendheid. Bekend is het, dat vele chauvinisten in Rus land en Frankrijk in verschillende plotselinge sterfgevallen van politieke personen, die vijande lijk jegens Duitschland gezind waren, o. a. van generaal Skobeleff, de hand der Duitsche regeering willen zien. Binnenkort zal de laatste wil van keizer Frederik openbaar gemaakt worden. Daarin moet de keizer o. a. verklaren, dat de uit breiding van de rechten des volks den sterksten band tusschen monarchie en natie vormt. De stad Hot Springs, Arkansas, werd Zater dag gedeeltelijk verwoest door een waterhoos. Dertien personen werden gedood. De schade wordt op 20.000 pd. st. geraamd. Keizerin Frederik werd op haar terugreis van Homburg naar Berlijn Zondag te Frankfort a/M. door een talrijke menigte aan het station opgewacht. De Köln. Ztg meldt, dat de menigte de keizerin eerbiedig groettede Freis. Ztg bericht, dat aan de geestdriftvolle juichkreten, waarmede de menigte de weduwe van keizer Frederik begroette, geen eind scheen te willen komen. Is deze uiteenloopende lezing van het gebeurde door de twee Duitsche bladen niet karakteristiek voor de twee stroomingen in de Duitsche pers Boulanger is zoek, althans voor het groote publiek. Hij moet niet naar Zweden zijn ver trokken, maar zich ergens in Frankrijk ophouden. De regeering is echter met zijn verblijfplaats bekend. Drieduizend spoorwegarbeiders op de lijn LimogesBrieve hebben het werk gestaakt. Daar waande verongelijkingen op de wijze als aan den heer Sol is geschied te vergoeden Met welke schijnschoone redenen men haar ook trachte te bekleedenin haar drievoudig karakter van onverdiend gunstbetoon, krenking van ver kregen rechten, en kaakslag aan 's konings ver tegenwoordiger, is de gedane benoeming noch eene daad van recht, noch van wijsheid, en tee kent zij eene staatkunde, die zich zelve misschien haar wezenlijk karakter niet bewust, maar voor de koloniën en het vaderland vol gevaar is. Aldus luidt de conclusie van het Rotterdam- sche blad. Ged. staten van Zeeland hebben den gemeente besturen kennis gegeven van het bekende dooi den gemeentez-aad van Zierikzee genomen besluit tot de instelling eener veemarkt, te houden des Donderdags vau elke weekgedurende de maanden Augustus, September, October, November en in de eerste helft van December. Gemeentebesturen, die in het belang hunner gemeente tegen die instelling bezwaar mochten hebben, worden verzocht dit vóór 14 September e. k. medetedeelen. Volgens Recht voor allen is den heer F. Domela Nieuwenhuis, afgevaardigde ter Tweede kamer, de volgende motie gezonden «De afdeeling «Middelburg" van de Zeeuwsche propagandaklub voor algemeen kies- en stemrecht, kennis genomen hebbende van de interpellatie van den afgevaardigde voor Schoterland, F. Domela Nieuwenhuis, in de Tweede kamer, in zake de verplichte winkelnering alsmede van zijne hou ding bij de behandeling van het bankoktrooi, dankt genoemden afgevaardigde voor zijn flink en waardig optreden in de kamer, en wenscht hem voor de toekomst kracht en gezondheid toe, opdat hij op gelijke wijze blijve voortwerken in het belang des volks." Bij kon. besl. zijn benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw de heer A. van Stralen, lid van de gedeputeerde staten van Noord-Holland; tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Alk maar, F. H. Delachaux; tot militie-luitenant bij het wapen der art., en wel bij het 2e reg, vest.-art., en zulks voor zijnen nog onvervulden militie-diensttijdde milicien-sergeant H. Ketner der lichting van 1887 en van genoemd regiment. Verder is aan mr E. H. 's Jacob, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de provincie Utrecht, met dankbe tuiging. Eveneens is, behoudens aanspraak op pensioen, op verzoek eervol ontslagen J. W. A. Royaards, als bewaarder van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen te Zwolle. De St. Crt. bevat een verslag omtrent de in 1888 te Breda afgenomen eind-examens aan de officieren der lste afdeeling van de krijgsschool en aan de cadetten der koninklijke militaire academie. De adelborsten lste kl. R. van Leent, J. P. F. van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcella, G. van Hulstijn, G. J. van Gendt, C. Witsen Elias, jhr L. F. Martini, J. S. A. Kroon, C. Craan- dijck, J. Birnie, dienende aan boord Zr. Ms. in structiekorvet Nautilus, worden met den 16den op non-activiteit gesteld. Donderdag verleenen de ministers van financiën en oorlog geen audiëntie en Vrijdag zal de ge wone audiëntie bij den minister van marine niet plaats hebben. Eene commissie, bestaande uit een luitenant ter zee en en een ingenieur der marine hier te lande is uitgezonden naar Duitschland en Rusland, met het doel omtrent marine-aangelegenheden het een en ander na te gaan, waarmede de Nederlandsche marine haar voordeel zou kunnen doen. Bij het examen der Ned. Toonk. Vereen, is o. a. Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XV. Juffrouw Reado sprak wel niet vriendelijker dan gewoonlijk, maar het viel mij toch mee en ik was benieuwd of Lorenzo over mij gesproken zou hebben en zij haar best deed om lief tegen mij te zijn, om zijnentwil. Ik volgde haar in de tent, die aan weerszijden een groote uitstalling had. Aan de eene zijde, waar goedkoop speel goed, snoepgoed en allerlei ververschingen te krijgen waren, verkochten de meisjes van de Zondagschoolonder toezicht der huishoudster van het kasteel. Aan de andere zijde was een tafel, vol met de gewone kleedjes, shawltjes, poppen, anti-macassars en al die snuisterijen die veel meer moeten opbrengen dan hun eigenlijke waarde. Maar het gebruik van vroegere jaren, toen de bazar alleen voor de dorpelingen be stemd waswas niet vergeten er stond ook een tafel waarop stapels met ondergoed en jurkjes lagen en goedkoop aarde- en ijzerwerk en daar verzocht juffrouw Reade mij plaats te willen nemen, zeggende »Wij hebben dit gedeelte voor u bewaard omdat gjj het gaarne druk wilt hebben en wij geslaagd voor piano A (lager onderwijs) de heer A. Limbach te Aalten, vroeger kweekeling aan de kweekschool voor onderwijzers alhier. Te Kraboendijke werd dit jaar aan giften f 5 en te Serooskerke (W.) ƒ84.09 ontvangen voor de scholen met den bijbel. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te on derwerpen aan de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Engelsche taal- en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen, welke dit jaar in de maanden November en December en voor zooveel betreft het teekenen ook in de maand October en zoo noodig in de maand September zullen worden gehouden, zich voor 10 September e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig opgevende naam, voornamen, woonplaats en de begeerde akte, met aanwijzing tevens, wat betreft de akten van be kwaamheid voor middelbaar onderwijs, van letter en nummer der programma's vastgesteld bij koninklijke besluiten van 2 Februari 1864 Staats, blad no. 8J 11 October 1869 (Staatsblad no. 156J 14 October 1884 (Staatsblad no.216Jen 24 April 1885 (Staatsblad no. 112.,) Bij de aanmelding voor de examens in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 10 September e. k. het departement van binnenlansche zaken niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Kortenhoef door ds Kruijff te Domburg. Beroepen bij de Herv. gemeente te Loon op Zand de heer J. A. van Boven, pred. bij de Herv. gemeente te Oost- en West-Souburg. Te Ellewoutsdijk is tot predikant beroepen de heer H. Was te St. Oedenrode. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldA. de V., Aagtekerke, wegens het laten staan van een trek dier op den weg zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben ge nomen, tot 1 b. s. 1 d.F. B. en J. V., Mid delburg, wegens het rijden met een voertuig over een klinkerpad, ieder tot 2 b, s. 1 d.H. W. C. S- en J. F. v. d. Y.Middelburg, wegens het zwem men op verboden plaats, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. C. J. v. M., Middelburg, wegens straatschenderij, tot f 1 b. s. 1 d.; J. F. A. S., J. S., J. K., Mid delburg, wegens het loopen op den keermuur van het droogdok, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 d.; J. H. Jz., •J. D. Az., Biggekerke, wegens het zoeken naar eieren van waterwild op verboden tijd, no 1 tot 3 b. s. 2 d. en no 2 tot 1 b. s. 1 d.A. B., h/v. A. W., N.-en St Joosland, wegens het schuren van de stoep eener woning op verboden tijd, tot 0.50 b. s. 1 d.J. S., Yerseke, wegens het be- visschen van de Z. stroomen zonder consent, tot f 3 b. s. 2 d.L. O., Vrouwepolder, wegens het doen verblijven van drie runderen in de duinen, tot 3 b. s. ld.; W, K., Middelburg, A. H., R. H., Groningen, A. v. d. L., Culenburg, wegens het verwekken van rumoer, ieder tot ƒ1 b. s. ld.; J. de R., Vlissingen, wegens het bemoei lijken van reizigers aan 't station, tot 1 b. s. ld.; M. S., Vlissingen, wegens het bij vervoer van mestspeciën op straat niet onmiddellijk op ruimen van wat op de straat is gestort, tot 1 2 b. s. 1 d. D. P., Vlissingen, wegens het innemen van eene standplaats met eene handkar op de markt zonder aanvrage, tot f 3 b. s. 1 d.P. S., Vlissingen, wegens straatschenderij, tot ƒ0.50 b. s. 1 d.en allen in de kosten van het geding. Ontslagen van rechtsvervolging zijnJ. L., Vrouwepolder, A. S„ M. S. en M. R., Vlissingen. weten dat gij geduldig zijt. Ik verzeker u dat de oude vrouwen u genoeg te doen zullen geven. Zij bekijken alles in het oneindige en willen hetgeen zij noodig hebben, voor niet koopen." Ik had ook wel liever wat moois verkocht, maar iemand moest toch ook het leelijke ver- koopen en ik wilde mij gaarne nuttig maken. Ik bekeek dus mijn koopwaren en zag de prijzen na, dat vond ik nog al koopvrouwachtig, totdat Lorenzo eindelijk naar mij toe kwam en ofschoon hij mij zeer hartelijk de hand drukte, heel afge meten zei Dag, juffrouw Christie hoe gaat het Wij hadden u vroeger verwacht." Ik voelde mij zoo gekrenkt door dat «juffrouw Christie" dat ik bijna niet kon antwoorden, of schoon ik niet verwacht had dat hij mij openlijk Violette, zou noemen, zooals den vorigen avond. Maar terwijl hij bukte om een doos onder de tafel te schuiven, zei hij heel sacht «Ik moet u straks noodzakelijk sprekengij moet een voorwendsel zoeken om weg te komen, ik zal u opwachten. Ik heb slechte tijding ten minste ik denk dat gij het slechte tijding zult vinden." Zijn gefluister werd zoo droevig bij die laatste woorden, dat ik het liefst op mijne knieën zou gevallen zijn en mijn arm om zijn hals geslagen had, om te zeggen dat hij het zich niet zoo moest aantrekkennu boog ik mij echter slechts over een hoop nachtmutsen heen en zei «Als gij het slechte tijding noemt, vind ik het natuurlijk ook." Hij hief het hoofd op en zag mij aan met een blik, die mij bijna deed vergeten waar ik was bij het opslaan raakte hij met zijne lippen mijn japon aan en ik voelde dat de slechte tijding nooit zoo heel erg kon zijn Op, dat oogenblik werd er eenige opschudding veroorzaakt door de komst van mevrouw Mills en haar gezelschap. Zij kwamen in onze tent en ik geloof dat ik nog nooit zulk een mooie, innemende vrouw gezien had, met haar lichtgele japon, met kant overtrokken en theerozen op den hoed. De dames, die zij meebracht, waren ook zeer fraai gekleed en ik zag dadelijk dat zij niet tot de lieden behoorden, waaraan Geldham gewoon was. Naast haar zagen wij allen, koop sters en verkoopsters, er zoo plomp en burgerlijk uitzij praatten en lachtten luider dan wij durfden en zij bewogen zich alsof zij gewoon waren om bekeken te worden. Er waren slechts twee heeren bij die zes of acht dames, en ik hoorde mevrouw Mills zeggen dat de anderen later kwamen en dat zij hun op het hart ge drukt had om alles op te koopen wat er over bleef. Dit scheen mevrouw Manners niet erg aan te staan, en zij zei dat zij niet verlangde dat de heeren dingen kochten, die zij niet ge bruiken konden. Er waren geborduurde sigaren kokers en mutsen. Maar mevrouw Mills lachte en zei dat mevrouw Manners al te edelmoedig was. Daai op verliet ze onze hut en begaf zich naar de andere, die zij zelf in orde had laten maken. Weldra vernamen wij dat het rijtuig met de heeren aangekomen was en er ontstond eenige opschudding onder de verkoopsters. Ik bleef vrij kalm, daar ik wel begreep dat die heeren niets van mijne artikelen zouden nemen en dus ging ik voort met aan de oude vrouwen te verkoopen en deed goede zaken. Eindelijk kwam er een lange heer met een blonden knevel naar mijn tafel, bekeek alles en vroeg den prijs van een theeketel. Ik dacht dat hij schertste, maar hij kocht hem en nam hem mede en weldra kwamen er nog meer naar mijn hoek en kochten allerlei huisraad. Daarop kwam de eerste terug en vroeg naar zoo veel voorwerpen dat hij mijn aandacht van de oude vrouwtjes aftrok, waarom ik hem vertelde dat hij verderop heerenartikelen kon vindenmaar hij zette zijn lorgnet op en zag mij ernstig aan, zeggende dat hij zijn geld niet aan snuisterijen kon verspillen hij moest iets nuttigs koopen, of ik ook een roostervork voor hem had en hij had zoolang werk om te kiezen tusschen een van een stuiver of van een kwartje, dat ik hem eindelijk ried allebei te nemen. Maar hij zei«dat is een verkwistende manier" en kocht de goedkoopste (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2