ao feuilletonT"" Onderwijs. Kerknieuws. ELZENHOF, Rechtszaken, Verspreide berichten. »Het begint met: »Wat is tapioca!", Juffrouw." ook gulweg, dat er over 't geheel een groote ontevredenheid heerschte, waarop_3treng toezicht gehouden moest worden, want (Gubbel's eigen woorden) nu was er door de politie te Tjiligon een hadji opgepakt en gevangen gezet, waarvan hij (Gubbels) en ook anderen heilig overtuigd waven, dat deze de hoofdleider was van een troep muitelingen, die op een te geven sein zich ge wapend aan den voet van Goenoeng Pinang (4- halfweg Serang) zouden vereenigen en van daar zouden oprukken naar Tjilegon, om, na aldaar alles uitgemoord te hebben, zich verder naar Wierak (destijds post- en telegraafkantoor en seinpost) te begeven, en na den gehoopten aan hang te hebben verkregen, de moordpartij, waar mogelijk, te vervolgen. Jammer (des heeren Gubbels eigen woorden) dat, waar de bewijzen zoo duidelijk zijn en 't bestuur zoo innig over tuigd is van de waarheid, met zoo'n oproerstoker geen kort recht mag geschieden, want nu de kerel ziet dat zijn plannen verijdeld zijn, begint hij den krankzinnige te spelen, waarvan 't gevolg wor den zal dat hij, als ontoerekenbaar, zal worden losgelaten. Dan komt zoo'n individu weer in zijn vroegere omgeving en op arglistiger wijze (want hij heeft leergeld betaald), werkt hij zijn plan in 't geheim uit, waar 't bestuur moeilijk achter komen zal, en wij staan op een gegeven oogenblik voor een volslagen oproer. Na Sept. '85 heeft de berichtgever van de Locomotief met den heer Gubbels die zaak niet verder besproken, zoodat hem niet bekend is, wat er met dien hadji-oproermaker verder is gebeurd. Wellicht is het bestuur, de politie of de rech terlijke macht hiervan beter op de hoogte, en kan die in 't laatst van 1885 gevangen genomen hadji het uitgangspunt zijn voor verdere infor- matiën. Bij het heden aan het gymnasium alhier ge houden tweede toelatingsexamen werd een leer ling voorwaardelijk bevorderd tot de zesde klasse. Een adspirant voor de eerste klasse werd afge wezen. De cursus begint met 51 leerlingen. Te Veere bracht de collecte voor de school met den bijbel dit jaar ƒ39.20 op. Yoor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Hulst heeft zich bij de eerste oproeping, op een salaris van 600, met vereischte van 't bezit der hoofdacte geen enkele sollicitant opgedaan. Thans heeft de raad eene nieuwe oproeping gedaan op eene jaarwedde van 450, waarbij de hoofd-acte natuurlijk geen ver eischte is. Door de beide hoofden der scholen van Koe wacht is aan den raad dier gemeente een ver zoekschrift ingediend, waarin zij de noodige gelden vragen, ten einde met hunne ijverigste en het trouwst ter school komende leerlingen jaarlijks naar een of andere stad een reisje te maken zij vertrouwen, daardoor het schoolverzuim beter te zullen tegengaan. Tot predikant te Cats is beroepen de keer L. C. Terneden. predikant te Maasdam. Zondag werd te Waarde door ds. P. Meer burg de heer D. Meerburg, naar aanleiding van Mattheus 28 vers 19 en 20 bevestigd. Des namiddags hield hij zijne intreeredeen had tot tekstwoorden gekozen het eerste gedeelte van: I Corinthen 1 vers 1. De heer P. J. Romijn, predikant bij de Herv. gemeente te Zierikzeepredikte Zondag zijn afscheid, naar aanleiding van Romeinen 8 vers 35a. Bij het einde der godsdienstoefening zong de gemeente hem toe het laatste vers van Psalm 134. Zondag is te Axel Da. Ruijsch van Dugteren des voormiddags bevestigd door Ds. C. P. Buijze van Hulst, met eene leerrede over 1 Thessalonicensen 5 vs. 13, terwijl hij des namiddags zijne intreerede hield, waarbij hij tot tekst gekozen had 2 Corinthe 5 vs. 20. Door de synode der chr. ger. kerk, te Assen gehouden, zijn ds. Littooij en ds. Westerhuis be- Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOPDSTÜK XIV. Ik hoopte ongemerkt mijn kamer te bereiken en in te slapen met de herinnering aan Lorenzo en zijn laatsten kus dan zou ik zeker van hem droomen. Maar daarin werd ik teleurgesteld, want vlak bij den stal zag ik twee mannen met een donkere lantaren, die behoedzaam en stil voortsloopenik trad tusschen de boomen om hen te bespieden de een trachtte heel zacht de deur der tuigenkamer te openen, waar men door moest om naar de kamer van mjjnheer te gaan. Daarop liepen ze een eindje den weg naar het hnis op en kwamen toen op het geboomte af, waartusschen ik gebukt zat. Zij slenterden zachtjes op en neer, als wachtten zij op iemand en ik was niet erg bang dat zij mij zouden zien, want ik zat goed verborgenmaar ik brandde van verlangen om mijn schuilhoek te verlaten en alarm te maken. Toen zij dichterbij kwamen herkende ik in den een Tom Parkes, den vrijer van Sara, en tot mjjn groote verbazing was de ander dezelfde heer, die eenige dagen geleden 's avonds bij den heer Rayner was geweest en zoo gemeenzaam met Sara gesproken had. De maan liet haar licht vlak op zijn gelaat vallen en ik kon hem nu beter opnemen dan noeind om de christelijke ger. kerk te vertegen woordigen op de synode der Belgische zendings kerk, te honden in 1889. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg van den len September 1888 i§-> rechtsingang, met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak verleend, tegenPieter de Koeijer, 43 jaar oud, arbeider, geboren te Axel, wonende te Yerseke ter zake van den door hem op 26 Augustus te Yerseke gepleegden moord, waarvan door ons uitvoerig melding is gemaakt. Heden morgen is een knaap van een jaar of veertien, die zich in het Kanaal alhier met bootje varen vermaakte, uit het bootje gevallen hij werd met moeite gered. Het bataljon infanterie, in garnizoen te Middelburg, werd heden mobiel verklaard. Er werd ondersteld dat het militietelegram den vorigen avond te 's Hage werd aangeboden en heden morgen om 7 uren bericht ontvangen, dat het bataljon, zonder de opkomst der milicien verlofgangers af te wachten, gereed moest zijn om onverwijld het garnizoen te verlaten. Om 1 uur stond het bataljon in compleet marschtenue met opgeladen voertuigen op het Molenwater tot den afmarsch gereed. De koinmandant van het bataljon, de majoor G. van Nouhuys inspecteerde de opgestelde marsch- vaardige troepen, die daarop de stad uitrukten de kommandant liet de oefening besluiten met eene verkenning in de richting VlissingenKoude- kerke. Onder deze gemeente zijn weder drie gevallen van besmettelijke vlekziekte bij varkens voor gekomen. Door de schietvereeniging Nuttig en Aange naam te Ooatkapelle zal op Vrijdag den 21 Sept. e. k. een huishoudelijke wedstrijd worden gehouden. Uitgenoodigd worden de schietvereenigingen te Middelburg, Vlissingen en Veere. De wedstrijd is verdeeld als volgt A. Personeel (uitsluitend voor de leden van Nuttig en Aangenaam.) B. Vrije baan 5 schoten a 0.50. C. Vrije baan 3 schoten a 0.25. Er zal geschoten worden van des morgens 8 tot des namiddags 5 uren met geweren en ammu nitie naar verkiezing. De prijzen worden terstond na afloop op het terrein uitgereikt. Men schrijft ons uit Vlissingen .Misschien krijgen we nog wel een goeden nazomer," hoorden wij onlangs door iemand zeg gen en voorzeker is door velen dezelfde wensch, zij het dan ook in stilte, geuit. Een dag als Zondag echter doet ons weer wanhopen aan de vervulling van dien wensch. In plaats van eene aangename Septemberwarmte, is het den ganschen dag regenachtig en winderig geweest, en verborg de zon zich achter grijze wolken. Evenals de beide vorige Zondagen was de toevoer van de Belgische pleizierreizigers dan ook niet groot. Tegen de verwachting in bracht de Telegraaf nog een 150 passagiers hier aan, die op ,de gewone wijze eenige uren hier doorbrachten. Enkelen, waaronder ook eenige dames, gebruik ten nog een bad, doch de meesten vergenoegden zich, door een regenscherm, beschermd tegen mot regen en kouden wind, met het aanschouwen van het verlaten strand en het lang niet tot baden aanlokkend zeewater. Te 4 uren precies vertrok de Telegraaf van de ponton, en wij gelooven niet dat er ditmaal éen achterblijver was, daar de meesten zich reeds een half uur of drie kwartier voor den bestemden tijd aan boord bevonden. Tot directeur van dezangvereeniging Excelsior te Goes is benoemd de heer J. Kooiman, in plaats van den heer P. de Jonge Jz. In eene Zaterdag door de liberale kiesver- eeniging Haamstede en Burgh gehouden vergadering zijn tot candidaten gesteld voor hoofdingelanden de vorige maal. Hij was tamelijk klein en fijn gebouwd, glad geschoren, met grijze oogen en een onverstoorbaar, kaim gelaat. Hij was keurig gekleed, evenals den anderen keer, en had een overjas op den arm. Eensklaps maakten zij rechtsom keert, toen zij vlak voor mij waren en op het oogenblik dat zij weer bij den stal waren kwam Sara het huis uit met een sleutel, liet hen in dé tuigenkamer en ging zelf ook binnen. Even daarna kwam de heer Rayner nog voorbij en ging ook daar binnen. Ik stond een oogen blik als versuft moest ik dan altijd geheim zinnige dingen op Elzenhof beleven Maar ik had heel wat prettigers om over te denken en maakte dat ik in huis kwam, waar Jansje mij verbaasd en slaperig inliet. Dit laatste voorval bedierf echter mijne droomen ik droomde volstrekt niet van Lorenzo, maar van dieven, die mij van hem wegvoerden. HOOFDSTUK XV. Lorenzo had beloofd mij den anderen ochtend vroeg te komen halen, zeggende dat men mij noodig had voor de uitstallingen. »Ik zal twee jonge mannen meebrengen om de banken te halen, die de heer Rayner beloofd heeft voor het thee drinken der kinderen. Dan zal ik vertellen dat mevrouw Manners u dadelijk noodig heeft en met de jongens vooruit gaan, maar buiten het hek zal ik op u wachten en de jongens met de banken door zenden". Ik begreep niet dat hij niet in huis op mjj van het waterschap Schouwen in plaats van wijlen de heeren Mulock Houwer en R. Koole, de heeren mr J. C. v. d. Lek de Clercq te Zie rikzee en H. C. Bolle te Haamstede. Ook te Hulst is de verjaardag van het prin sesje niet onopgemerkt voorbij gegaan. Reeds vroeg in den morgen wapperde van torens en andere openbare gebouwen de Nederlandsche driekleur, wat spoedig van huis tot huis werd gevolgd. Om acht uur 's morgens weerklonken schoten uit een achttal kanonnen en des avonds werd door het muziekgezelschap Harmonie en het zanggezelschap Apollo op het marktplein een concert gegeven. Binnen enkele weken zal te Amsterdam dooi de firma's Frederik Muller Co, Pappelendom en Schouten en de makelaar B. M. Groenman in het openbaar worden verkocht de fraaie, hoogst zeldzame en jaren lang goed onderhouden en welbekende verzameling antiquiteiten en rariteiten van den heer M. M. van Galen 348 N. Z. Voor burgwal. Te 's Gravenhage bleef Zondag een gehuwd wachtmeester der huzaren, van eenen tramwagen afstappende, met zijne sabel haken, waardoor hij met zulk een geweldigen slag op de steenen terecht kwam, dat men voor eene ernstige aandoening der hersenen vreest. Nabij den tol te Bennekom is Vrijdag avond door eene stoomtram van de Rijnspoorweg maatschappij een veertigjarig man overreden- De ongelukkige bekwam zulke hevige verwon dingen, dat hjj bijna onmiddellijk een lijk was. Sedert 1884 zijn in ons land voor het leger 496 paarden aangekocht, en wel in Noord- en Zuid- Holland 37, Zeeland 2, Noord-Brabant 119, Gel derland 85, Utrecht 3, Overijsel 24, Groningen 199 en Friesland 27 stuks. In het klooster der Trappisten te Venlo werden eenige maanden geleden drie Duitschers opgenomen, die verlangden als broeder dier orde aangenomen te worden. De vorige week zijn alle drie plotseling verdwenen, met zich nemende de beste kleeding van den overste, die zelden gebruikt wordt, bestaande uit een priesterhoed, habit, bovenkleed (wit laken) en kousen. De politie heeft twee hunner aangetroffen in een café waar zij zich schuilhielden, terwijl de derde mede werd aangehouden, in een priestergewaad, hetwelk herkend is als het ontvreemde. Een hunner werd aan de justitie te Roermond over geleverd, terwijl de beide andere als vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de grenzen gebracht zullen worden. De burgemeester van Venraai en de pastoor aldaar komen in een ingezonden stuk in de N. R. Crt. op tegen de deels overdreven, deels geheel onware berichten in binnen- en buiten- landsche couranten nopens den brand in het bloeiende Ursulinen-pensionaat Jerusalem. De heeren verklaren het volgende 1. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk gebeurd, zelfs niet het minste, noch bij den brand zelf, poeh bij de blussching daarvan. 2. Wat ook sommige bladen hebben gemeld aangaande handenwringende zusters en in wan- hoop-loopende pensionnaires, van dit alles is niet het minste waar. De orde is geen oogenblik verstoord geworden, de zusters hebben zich onder scheiden door voorbeeldelooze kloekmoedigheid en tegenwoordigheid van geest, de pensionnaires door zeer groote kalmte. De laatsten, reeds bij het beginnende uitbreken van den brand uit het pensionnaat vertrokken, schaarden zich onmid dellijk in de groote kerk, en eenigen tijd daarna allen in de beste orde vereenigd naast deze kerk, buiten. 3. Van onwil der bevolking van Venraai, om mede te werken tot blussching van den brand of tot redding der goederen, is geen oogenblik spraak geweest. Integendeel hebben allen en ieder de meest bereidwillige hulpvaardigheid aan den dag gelegd. Zij hebben gedaan, wat zij met mogelijk heid maar konden doen. 4. Diefstal van aanbelang heeft, voor zooverre men in dit oogenblik berekenen kan, geen plaats gehad. Niets kostbaars wordt vermist, dan wat men bijna zeker vermoeden kan dat bedolven ligt kon wachtenmaar hij zou het wel beter weten en zei dus niets. Den volgenden morgen deed ik een wit japon netje aan, dat ik in mijne vrije uren gemaakt had, met een zacht gelen strik; voor het ontbijt ging ik in den tuin om een bloem te plukken om voor te steken, want wie weet hoe vroeg hij komen zou. Ik koos met opzet een half verlept roosje in de hoop dat Lorenzo het zou zien, en mij een andere gevenik wilde het juist nog even in het water zetten, toen de heer Rayner aan het venster kwam. »Zoo, zoo, juffrouw Christie, deelt gij mijne zorgen Maar als gij dan toch een diefstal op uw geweten neemt, hadt gij een betere keus moe ten doen. Ik kan voor den goeden naam van mijn tuin niet gedogen dat gij het effect van uw kleedje bederft door zulk een ongelukkig bloempje. Kom nog eens buiten, dan zullen we iets beters zoeken." Dit was volstrekt niet wat ik wenscht e, maar ik moest wel doen, alsof ik heel blij was, toen hij mij een beelderige theeroos gaf en er zacht mos om heen deed, maar Lorenzo zou nu nooit kunnen zeggen dat die bloem niet mooi genoeg was. Na het ontbijt begaf ik mij met Haidee naar de leerkamer, doch ik was volstrekt niet gestemd om les te geven en toen ik de schel aan de voordeur hoorde nam ik haar het boek uit de hand en hield het een poos voor mjjtot dat zjj heel bedeesd zei onder de puinhoopen ran het verbrande gebouw 5. Gebrek aan huisvesting is niet aanwezig ge weest en kan ook niet aanwezig.-zijn, daar al d e kloostergebouwen en een groot deel van het pensionnaat gespaard zijn gebleven, evenals de kapel. De zusters stellen zich voor, den löen October haar pensionnaat weder te openen met volkomen toereikende ruimte voor de thans aan wezige, evenals voor nieuwe pensionnaires. 6. De Groote Kerk heeft geen oogenblik gevaar geloopen. 7. Alle berichten omtrent het totaal der aan gerichte schade zijn voorbarig en verdienen daarom geen vertrouwen. staand verslag toe te zenden, met beleefd ver zoek van plaatsing. De vorige week is de bliksem nog, be halve op de Zaterdag medegedeelde plaatsen, in verschillende andere gemeenten ingeslagen, en welte Noordwijkbinnen in de woning van een bloemkweeker, zonder brand te veroorzaken terwijl een knecht, die op den drempel stond, met den schrik vrij kwamaan den weg van Zeven bergen naar Leur in een watermolen te Kra lingen drie keer tegen den toren der R. K. kerk te Schiedam in den schoorsteen van een stoom- branderijterwijl ook te Tubbergen een woning werd getroffen. In een oogenblik stond het huis, waarin ook de geheele oogst van hooi en rogge geborgen was, in vlam. Door den slag werden de vrouw en kinderen bewusteloos voor den grond geworpen. De oudste zoon was het eerst weel bij kennis, en haastte zich toen zijn moeder en de kinderen naar buiten te brengen. Een koe en een varken zijn mede in de vlammen omgekomen, terwijl drie schapen door den bliksem zijn getroffen. Ten slotte wordt nog gemeld dat te Oosterend (Friesland) de bliksem in een boerenhuizinge sloeg, zonder brand te veroorzaken. In een der vertrekken bleef echter geen enkel meubelstuk onbeschadigd, terwijl eene belangrijke hoeveelheid kostbaar porselein en glaswerk werd stuk gesla gen in een belendend vertrek sloegen drie per sonen tegen den grond en lagen eenigen tijd bewusteloos. Onder het naburige Hartwerd werd een watermolen geheel door den bliksem ver nield. Te Nijland werd de toren door het hemel vuur getroffen. Een violist speelt een stuk met zijn knecht, die vedelaar op een dorp geweest is. i »Je streek is niet kwaad," zegt de patroon, «maar ge zijt altijd een maat ten achter." «Dat is uit eerbied, mijnheer," antwoordt de knecht. De parade, Zaterdag te Berlijn gehouden ter eere van de aanwezigheid van de koningen van Zweden en Saksen, is volgens de berichten schit terend geweest. Te negen uur verscheen keizer Wilhelm met zijn beide koninklijke gasten en den kroonprins van Griekenland, prins Heinrich, prins Albrecht, die den veldmaarschalksstaf droeg, en een groot gevolg op het paradeveld. De kleine kroonprins en een zijner broeders woonden de parade in een rijtuig bij. Volgens bericht aan de Indépendance hadden Vrijdagavond bij den militairen fakkeltocht voor de opera en op andere plaatsen in Berlijn ernstige wanordelijkheden plaats. Een aantal werkeloozen trachtten nl. de orde te verstoren door de voorbij gangers te beleedigen en de paarden te ver schrikken. De troepen moesten tusschenbeide komen om de rust en orde te herstellen. Een aantal personen werden gearresteerd. Keizerin Frederik kwam Zaterdag met prinses Victoria te Homburg v. d. Höhe aan, waar zij in het koninklijk slot een bezoek van haar broeder den prins van Wales en haar zuster prinses Christiaan ontving. Keizer Wilhelm wordt den 10 Sept. te Wilhelmshaven verwacht om de manoeuvres dei- vloot bij te wonen. Gedurende het jaar 1887/88 werden door de post in Groot-Brittanje en Ierland 1.512.200.000 brieven, 188.800.000 briefkaarten, 359.500.000 druk werken, 152.300.000 dagbladen en 36.732.000 post pakketten verzonden. Daaronder bevonden zich 13.436.000 brieven, die wegens onvoldoende of foutieve adresseering niet besteld konden worden Ik schaamde mijdeed mij geweld aan en overhoorde haar verder met alle aandacht. Juist toen ik meende dat mijn belooning op handen moest zijnhoorde ik met schrik den stap van Lorenzodie weer naar de voordeur terugging met de jongens en ik was nog niet geroepen. Zou hij mij vergeten hebben Ik was op het punt van in tranen uit te barsten bij de gedachte dat hij weldra de uitstalling zou helpen in orde brengen met de mooie Catc Finch. Doch toen de teleurstelling bijna in wanhoop ontaardde kwam ik in een betere stemming en vond dat het de rechtmatige straf was voor de nalatige wijze, waarop ik dien morgen mijn plicht vervuld had. Het was leelijk en ondankbaar van mij, maar ik werd bepaald boos op den heer Rayner, toen hij later zeer vriendelijk zei «Mevrouw Manners wilde dat gij van morgen al zoudt komen helpen om alles voor van middag gereed te maken, maar wij gedoogen niet dat gij u afslooft met tafeldekken voor een troep arme kinderen en dus hebben wij gezegd dat gij later zoudt komen". Na het eten bracht hij mij met Haidee naar het Hooge Veld, waar het feest zou plaats hebben mevrouw kwam eerst later. De schoolkinderen waren er reeds en eenige van de notabelen uit het dorp deden reeds inkoopen. Ik zag Lorenzo bij de grootste tent staan hij zag er zeer somber en ernstig uit en kwam niet dadeljjk naar ons toe. Was hij beleedigd omdat ik niet vroeger

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2