N\ 207. 131® Jaargang. 1.888, Zaterdag 1 September, i Middelburg 31 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten,enz.: van 1-7regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBUGSCHE COURANT. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: Ftan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. tan Nieuvenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh tan Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen,, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Ghosjean Co. te Brussel. Het aandeel in de kwade posten op de grond belasting voor den dienst 1885 bedraagt voor Middelburg ƒ67.65, voor Vlissingen 6.594voor Goes ƒ6.245, voor Zierikzee 6.87, voor Brouwers haven ƒ3.89, voor Hulst ƒ8.12, voor Oostburg ƒ8.455, voor Sluis ƒ5.52, voor IJzendijke ƒ11.62. Het aandeel in de kwade posten op de perso- neele belasting dienst 1885/86 bedraagt voor Middelburg ƒ1474.015, voor Vlissingen 280.84, voor Goes 143.655, voor Zierikzee 316.83, voor Brouwershaven ƒ66 50», voor Hulst 52.725, voor Oostburg ƒ29.995, voor Sluis ƒ42.165, voor Ter- neuzen ƒ205.695- De Staatscourant van 30 Augustus bevat een statistiek van de drankwet over bet tijdvak van 1 Jan. tot 31 Deo. 1887. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde prijzen beliep voor Zeeland 28.236, op Drenthe na het minst van alle provin ciën. In de overige gewesten beliep die opbrengst als volgtNoord-Brabant ƒ94.141.27 Gelderland 104.261.625; Zuid-Holland 202.555.75; Noord- Holland 187.633.345 (Amsterdam 114.383.595); Utrecht 42.994.25Friesland 49.678.25 Overijsel 46,659.625 Groningen 33.303.67 Drenthe 16.299.75; Limburg 29.470.25. Eigen Haard van de volgende week bevat een opstel van Louise B. B. Prinsesje. Dit is geïl lustreerd met het portret van prinses Wilhelmina en met gravures, betrekking hebbende op ver schillende gedeelten van 'skonings lusthof Het Zoo, bestemd voor H. K. H. Dit nommer is afzonderlijk verkrijgbaar en zal zeker velen welkom zijn. De gouverneur-generaal Van Rees zal, na zijn waardigheid aan zijn opvolger te hebben over gegeven, met de Soenda naar Nederland vertrekken. Dit stoomschip wordt opzettelijk daarvoor inge richt en zal een extra-vaart maken. Met 6 Sept. a. s. wordt de officier van admi nistratie Ie kl. L. C. Duhne, die bestemd is voor Oost-Indië, aan boord van het wachtschip Prins van Oranjete Hellevoetsluis, vervangen door den officier van administratie le kl. F. W. Sprenger. Deze wordt aan boord van Z. M. instructieschip Nautilus afgelost door den officier van adm. le kl. Ebbinge Wubben. Tegen 8.51, den tijd waarop de spoortrein hier moest aankomen waarmede het muziekkorps onzer dd. schutterij uit Tilburg huiswaarts keeren zou, verzamelden zich gisterenavond aan het station de majoor-kommandant en de overige officieren der schutterij benevens een groot deel van het kader, die zich allen op het perron opstelden. Toen de trein het station naderde klonken den prijs winners de tonen onzer nationale liederen tegen, aangezien het Middelburgsch harmoniege zelschap, onder leiding staande van den heer H. C. de Waal, de zeer gelukkige gedachte had ge had het korps met muziek te ontvangen. Nadat daarop vanwege de schutterij met fan fares en door de aanwezigen met een hoera was geantwoord, complimenteerde de majoor-komman dant den kapelmeester en de leden van het muziekkorps kortelijk en noodigde hen uit zich naar de kegelbaan der sociëteit De Vergenoeging te willen begeven. Den heer De Waal en de leden van het har moniegezelschap dankte de heer Sprenger voor de beleefde attentie, die hij verklaarde op zeer hoogen prijs te stellen. Daarna ging men in optocht eerst het kader der schutterij, vervolgens de officieren en einde lijk het muziekkorps bestraald door fakkellicht en onder de tonen van een opwekkenden marsch langs de Londensche kaai, de Nieuwstraat en de Lange Delft naar de Markt. Duizenden ingezetenen hadden zich nabij het station en op den weg, dien de stoet volgen moest, opgesteld en vele honderden maakten de wandeling mede. Yoor het muziekkorps werd een groot bord gedragen, vermeldende de behaalde overwinning, welk hord met een groenen lauwerkrans getooid werd. De kapelmeester droeg de ontvangen onderscheiding een prachtige lauwerkrans in vermeil aan een blauw satijnen lint en sautoir op de borst, waar ook de fraaie groote medaille aan een oranjelint prjjkte. De strik van den lauwerkrans wordt gesloten door eene medaille, waaropInternationaal Con cours Tilburg 27 Augs 1888. le prijs, le afdeeling. De groote medaille draagt aan de eene zijde een fraai uitgevoerd beeld, de muze der muziek voorstellende, en aan den anderen kant in een eikenkrans de woordenInternationaal Concours, Nieuwe Koninklijke Harmonie Tilburg 1888. Het keurig uitgevoerd diploma draagt de hand- teekeningen der volgende jury-ledenRichard Hol, Heyblom, G. Joh. van Dam, W. van Hemel rijk. Joh. M. Coenen, S. Henning en Reuland. In de sociëteit nam de majoor-kommandant het woord. Het was hem aangenaam den kapelmeester en de leden van het muziekkorps der schutterij te mogen gelukwenschen met het succes dat het bij den internationalen wedstrijd te Tilburg heeft gehad. Dat het korps daar den eersten prijs verwierf is voor een groot deel te danken aan den kapel meester den heer Scholtens, die zich zooveel moeite en zooveel werk getroost heeft om zijn korps op de hoogte te brengen waarop het thans staat. Ook de ijver door de leden steeds getoond en lust om de oefeningen geregeld hij te wonen hebben tot den gunstigen uitslag bijgedragen. En den kapelmeester en den leden van heb korps daarvoor nogmaals dank. De majoor wees verder op de moeilijke taak, die vroeger op de schouders der commissie van toezicht over de muziek drukte en verklaarde dat het hem groot genoegen deed dat er thans zulk een goede harmonie heerscht tusschen het hoofd van het muziekkorps en de commissie. »Ik breng u dank, mijne heeren" zoo richtte de heer Sprenger zich ten slotte tot het korps »voor de flinke wijze waarop gij in Tilburg zijt opgetreden. Ik hoop dat het succes, daar ver kregen, u een spoorslag wezen mag om op den ingeslagen, weg voort te gaan en wensch u toe dat ge een volgend jaar nog meerdere overwin ningen behalen zult. Ik geef u gaarne de ver zekering dat ik zooveel als in mijn vermogen is tot den bloei van het gezelschap zal medewerken." Nadat hierop met fanfares was geantwoord dankte de heer Scholtens, zoo voor zich als voor zijne onderhebbenden, den majoor voor de gespro ken woorden. De heer Herm. Snijders, lid der commissie van toezicht op de muziek, voerde vervolgens het woord. Hij, die met het korps naar Tilburg is gegaan, heeft gezien hoe die overwinning behaaldis. «Het is een feit zeide de spreker »dat thans de moeilijke dagen, de dagen van strijd) voorhij zijn, maar wat in die moeilijke dagen door den heer Scholtens gedaan is, weet de com missie van toezicht het best. «Thans is een nieuwe tijd aangebroken, het korps is bezield met lust en ijver en heeft op verdienstelijke wijze te Tilburg zijne taak vol bracht, want niet alleen was zijne uitvoering heter dan die van het korps uit Kaatsheuvel maar het voldeed ook het best aan de eischen der jury. «Namens de commissie van toezicht dank ik het korps en ik meen daarbij ook de tolk te zijn van vele ingezetenen van Middelburg." Ook bracht de heer Snijders het korps dank voor de waardige wijze, waarop het te Tilburg de eer van Middelburg heeft opgehouden. De heer J. M. Boone, die vervolgens nog een woord sprak, meende dat uit den lauwerkrans, het muziekkorps vereerd, een drietal blaadjes toekomen aan de drie heeren die de commissie van toezicht vormen, majoor Sprenger, kapitein Snijders, en luit. Yan Berlekom. Zij hadden vaak met moeilijkheden te kampen en aan het behaal de succes hebben ook zij eenig deel. Spreker sloot met de hoop uit te spreken dat die heeren nog vele jaren zich aan de belangen der muziek zullen willen blijven wijden. Hierna werd het gesprokene met een glas wijn bezegeld, waarbij de heer H. Koolwijk namens het kader sprak en ook de kapitein-kwartier meester J. "W. de Raad het woord voerde. Onder de passagiers, die heden morgen per mailboot Willem, Prins van Oranje, te Vlissingen aankwamen, bevond zich ook de markies Spinola, Italiaansch gezant bjj het Engelsche hof, die per aansluitenden sneltrein zijne reis voorzette. Uit Amsterdam schrijft men ons Het was een gelukkig denkbeeld om op dezen dag, dat Amsterdam ter eere van het jonge prin sesje feestviert, op feestelijke wijze een plicht der dankbaarheid te vervullen jegens eenige ouden van dagen, die, in de kracht van hun leven, koning en vaderland zoo trouw en met eere ge diend hebben. Wij bedoelen het half honderdtal verpleegden der Prins Hendrik Stichting, waarvan de meeste diep in de zeventig, enkele zelfs van 83 tot 86 jaren, die heden, onder leiding van den directeur den heer G. E. A. van Hall, een bezoek brachten aan de hoofdstad, waar bijna allen, in vroeger tijd, toen de scheepvaart, nog in vollen bloei, al daar haar hoofdzetel had, hun dagen, voor zoover niet op zee doorgebracht, gesleten hebben, en welk goede Amsterdam, zij voor hunnen dood zoo gaarne nog eens zouden wederzien. Aan hun wensch werd in de eerste plaats tege moet gekomen door een nobele daad der leer lingen van de kweekschool voor de zeevaart alhier, die een aanzienlijken prijs in geld, door de kloeksten hunner, bij den roei- en zeilwedstrijd van jl. Juni gewonnen, geheel afstonden ter be strijding van de reiskosten. Den kranigen jongens zij daarvoor de dank gebracht van geheel Nederland, dat nog af en toe en dan liefst op deze wijze herinnerd moet wor den aan de groote verplichtingen, die het heeft aan zijn trouwe, afgeleefde zeelieden. Zoo begreep het ook dr Westerman, de grijze directeur van Artis, die bij aankomst van den trein hedenmorgen de noodige tramkaartjes zond, opdat de oudjes, die met elkaar ruim 35 eenwen torsen, op de gemakkelijkst mogelijke manier zouden kunnen voldoen aan zijn uitnoodiging om een bezoek te brengen aan de diergaarde. Daar aangekomen, werden zij door den heer Westerman op feestelijke wijze allerhartelijkst ontvangen. Van Artis begaf men zich naar het Panopticum, en verder naar het rijksmuseum. Natuurlijk werden de «jongens van de kweek- I tchool" niet vergeten en aardig was het te. zien, hoe hier het verleden en de toekomst van Neer- lands zeevaart, in de personen van gasten en gast- heeren, elkander de hand reikten, op ronde zeemansmanier, en waarhij het aan woorden van dank en vaderlandsche ontboezemingen niet ontbrak. Het klokje van vijven riep hen aan den ge- meenschappelijken disch in het Zeemanshuis, aan het einde waarvan allen hun hart lucht gaven in een danklied, door een hunner vervaardigd, dat zij wel met bevende, zwakke stemmen, maar met volle borst den directeur toezongen. In den vooravond vertrok het invalide gezel schap, dankbaar voor de genoten zegeningen op dezelfde wijze als het des morgens gekomen. was; weder naar Egmond aan Zee, om hun eentonig leven op dat stille zeedorp nog eenige wie weet hoe weinige jaren voort te zetten. Zij zullen aan hun 26 achtergebleven broeders, die of geheel blind of al te kreupel waren om mee te gaan, met ingenomenheid van hun genoegelijk wedervaren verslag doen, want, zooals wij gezien hebben, zoo'n oude zeebonk is met weinig tevreden. Maar de directeur verzekerde ons dat de stich ting zelve véél en zéér veel vereischt, om in aller behoeften onbekrompen te kunnen voorzien. En zijn voedsterlingen, die hem hoogachten en voor wie wederkeerig de heer Yan Hall warme vriendschap en achting koestert, verdienen geholpen te worden, zoo ruim mogelijk. Al staat Nederland, goddank niet meer ten achter bij andere landen in de verzorging zijner oude zeelieden nog altijd is het getal van hen, die in aanmerking kwamen voor onderstand doch die afgewezen moeten worden wegens gebrek aan plaats, zeer groot. Daaronder bevinden zich oudjes van 77 en 80 jaren. De stichting moet dus uitgebreid worden, doch het geld is er niet voor. Het zou een schande voor Nederland zijn, als niet door ruime bijdragen van alle kanten saam- gevloed in deze dringende behoefte spoedig voorzien wordt. In de Woensdag middag te Utrecht, onder leiding van mr H. Goeman Borgesius, gehouden 15e algemeene vergadering van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, gaf de voorzitter een uitvoerig en zakelijk overzicht van het resul taat der onderzoekingen van dr Haakma Tresling, te Groningen, naar aanleiding zijner redevoering, gehouden te Winschoten. Die onderzoekingen gaan zeer ver en bewijzen, dat in vele plaatsen van Nederland een bedroevend drankmisbruik heerscht. 't Ergst is dit te Groningen en in de omstreken, 't Gunstigst komt uit Limburg en over 't geheel het zuiden van ons land. 't Best is de toestand in de kleine gemeente Snelrewaard, bij Montfoortdaar is geen enkele «vergunning." Het verbruik van jenever is tegenwoordig in Nederland 9 liter per hoofd en per jaar't is reeds 12 liter geweest; in 1860 was het nog 7 liter. Over 't algemeen staan de steden ongun stig tegenover 't platteland, en van alle steden is Maastricht het gunstigst met 3.91 per hoofd per jaar. Sinds de invoering der drankwet is er wel vermindering te constateeren, wat ook deels mag toegeschreven worden aan de medewerking van de afschaffings- en matigheidsgenootschappen. De voorzitter drong er op aan, daarmee voort te gaan, in 't belang van Nederlands bevolking, opdat het vooruitga in welvaart en in physieke kracht, want opmerkelijk toch is het, dat de sterfte het grootst is in de jeneverdrinkende streken, en de lotelingen uit de bierdrinkende streken de minste afkeuringen voor den dienst hebben. Op de begrooting voor 1889 zijn de ontvangsten en uitgaven uitgetrokken op 1390. Yooral kreeg bespreking de post der begroo ting oprichting van een asyl voor dronkaards. Uit de vragen en inlichtingen bleek, dat men beoogt de oprichting van een asyl voor de min vermogenden onder de dronkaardsdat men daar voor zoekt een geschikt directeur; dat de bond niet wenscht de oprichting van een eigen asyl, maar slechts wenscht het initiatief tot oprichting daarvan. Tot leden van 't hoofdbestuur zijn herkozen de hh. dr Ali Cohen, A. van der Voort Az. en mr F. W. J. G. Snijder van Wissekerke en ge kozen de hh. G. Emants te Den Haag en dr C. W. Janssen van Amsterdam. Men zal hij de regeering aandringen op staking van uitbetaling van loonen in drankgelegenheden (uitgezonderd waar uitsluitend bier en wijn ver kocht wordt), op een wettelijk voorschrift, waarbij bepaald wordt, dat drankschulden in rechten niet invorderbaar zijnen nogmaals op afschaffing van 't oorlam. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de afdeelingen plaatselijk maatregelen zullen nemen om in hun kring op lotingsdagen voor de natio nale militie het misbruik van sterken drank door lotelingen tegen te gaan. Men hoopt zeer op ijverige medewerking der afdeelingen. De volgende jaarvergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Met betrekking tot de in de afdeeling Anjer der residentie Bantam plaats gehad hebbende onlusten bevat de Javasche Crt. van einde Juli de volgende mededeelingen. Dagelijks wordt voortgegaan met het uitzenden van patrouilles tot arresteering van deelnemers aan de onlusten, waarvan er wederom verscheidene, zoomede eenigeontvluchte gevangenen zijn opgevat. Op een bij het bestuur ontvangen bericht, dat de moordenaars van den adsistent-resident Gubbels zich in de messigit van de dessa Tjibinang op hielden, vertrok den 22 Juli een detachement militairen onder commando van een officier der waarts, ten einde de booswichten te arresteeren. Deze waren des nachts in genoemde dessa gekomen om het dessahoofd te vermoorden, doch hun toeleg mislukte doordien hethoofd afwezig was. De panghoeloe der dessa wist hen echter te bewegen te blijven wachten, en gaf daarvan kennis aan het bestuur. Door de gezonden troepen werd de dessa om singeld, zoomede de moskee, waarin zich de moordenaars Hadji Djahli enKiaiMadani bevon den. Bij het binnentreden ontving een cavalerist van een der booswichten, dien hij trachtte te grijpen, verscheidene lichte wonden en daar de moordenaars zich bleven verzetten, was men ge noodzaakt hen te dooden. Hunne lijken werden denzelfden dag te Tjilegon aangebracht. Yerder werden gearresteerd de vrouw van den gewezen assistent-wedana van Poeloe Merak Agoe- Soera di Karia en die van wijlen den hoofdmniter Hadji Isak. Laatsbedoelde wordt verdacht deel genomen te hebben aan den moord op de echt- genoote van den assistent-resident Gubbels. In den morgen van 26 Juli ontving het bestuur het bericht, dat Agoes Soera di Karia Yd. met twee volgelingen in de kampong Koesambi Saba (district Serang) door de bevolking werd aange houden. De Patih van Serang begaf er zich on middellijk heen met vier bajonetten. Op zijne aanmaning om zich over te geven, brachten de muiters hem een lanssteek boven het rechteroog toe, waarop de soldaten vuur gaven en de drie booswichten dood nederstortten. De wond van den Patih is niet gevaarlijk.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1