Yertoopiiei eb Verpltiapa ia Kaal. Laatste Berichten. BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen, Verkoopïngen en aanbestedingen 35 feuilletonT" ELZBNHOF. Algemeen Overzicht. gezantschap dooden om Duitschland tot oorlog te dwingen." Het toeval echter wil, dat de aangevallene geen Duitscher is, maar een beambte der Fransche prefectuur, die voorloopig aan het gezantschap werkzaam is op het paspoorten-bureau. De Reichsanzeiger bevat de benoeming van den leider der Duitsche nationaal-liberalen Von Bennigsen tot Oberpraesident van Hannover. In strijd met de mededeeling van de Post verzekert de Nationalztg., dat keizer Wilhelm eerst te Weenen en daarna te Rome een bezoek zal brengen. Morgen namiddag te twee uren wordt in het slot te Potsdam de jongste zoon van den Dnit- schen keizer gedoopt. Gedurende de preek van hofprediker Kogel zal de koningin van Saksen den kleinen prinsop het oogenblik van den doop de koning van Zweden zijn peet vasthouden. Boulanger is Dinsdag op reis naar Zweden gegaan, waar hij vier weken denkt te blijven. Omtrent den brand, Zondagnacht te Hamburg uitgebroken, verneemt men nog de volgende bijzon derheden. Zeven houten loodsen met haar inhoud zijn een prooi der vlammen geworden. Vroeger werden zjj gebruikt tot fabricatie van guano, en thans waren zij verpacht tot opslag van goederen. Groote partijen katoen, salpeter, zout, waskaarsen, gedistilleerd en 85,000 zakken suiker waren er in opgestapeld. Alles is verbrand. De schade wordt begrootj.op 5 millmark. In een ongelooflijk korten tijd stond alles in vollen gloed. De vonken vlogen in massa eenige honderden voeten hoog in de lucht en wierpen over de stad een dichten vuurregen, doch zonder aldaar brand te veroorzaken. Ook een aantal brandende stukken dakbedekking werden ver weg geslingerd zonder onheil teweeg te brengen. Tot heden zijn de lijken van vijf personen ge vonden. Nog vijf personen worden vermist en twee der gekwetsten verkeeren in hopeloozen toestand. Van de 14 personen, die bij het uitbreken van den brand in het gebouw waren, zijn slechts vier in leven. Dalam. Plaats. Voorwerpen. lnformatiën. 31 Aug. Sm ooskerke, luspau, 'l'ak. 3 Sept. Duivendijke, Meestoot, v. d. Bent. 3 Hansweert, Inventaris kof- De Vos. fiehuis, 5 Gapinge, Bouwland enz., Tak. 6 Middelburg, Slatieschuit, Koulou. 7 Yerseke, Hoogaarts enz., De Vos. 8 Westkapelle, Huisenz., Slegt. 30 Aug., des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 30 Aug. 's morgens 8 uren 60 gr. 's middags 12 uur 66 gr. 's avonds uur 62 ur. F Bij de aan het departement van marine te 's Hage gisteren gehouden onderhandsche inschrij ving voor twee stoomsloepen van 12 mr en de werktuigen voor id. werd ingeschreven door de Ned. Stoomboot Maatschappij te Rotterdam voor sloepen 15.000 werktuigen 14.480 to taal 29.480de Kon. fabriek voor stoom en andere werktuigen te Amsterdam, sloepen 13.460; werktuigen ƒ17.840; totaal ƒ31.300; maat schappij de Maas te Rotterdam, sloepen 14.440; werktuigen 17.000 totaal ƒ31.440; en de kon. nri de Schelde te Vlissingen, sloepen ƒ18.000; werktuigen ƒ15.000; totaal ƒ33.000. Uil het Engelsch. Vak FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XIII. Het was alsof het dadelijk, toen ik Sara be loofd had aan haar verzoek te voldoen, lichter om mij been werd. Weldra kwam de heer Rayner terug. Ik zei niets van het bezoek van Sara en sprak ook niet over mijn vertrek voordat ik hem geholpen had om de rekeningen der stuiversspaarbank na te zien. Dit beetje werk was zeker slechts een voorwendsel geweest om mij vrijaf te geven, omdat ik er zoo slecht uitzag. Zoodra het afge- loopen was bracht mijnheer mij weer naar den armstoel en schonk mij een glas wijn in. Ik begon tegen mijn mededeeling op te zien. «Zijt gij den schrik van dezen nacht geheel te boven, kind vroeg bij vriendelijk. «Voor zoover men zoo iets te boven kan komen", zei ik bevende. «Ik hoop echter dat wat vriendelijkheid en zorg het u spoedig zal doen vergeten." »Als gij uw vriendelijkheid en uw zorg bedoelt, die kunt gij mij niet meer bewijzen dan gij reeds gedaan hebtmaar er zijn ervaringen die men niet vergeet zoolang men de plaats niet verlaat, waar men ze opgedaan heeft. Enmijn heer Rayner, gij moet niet denken dat ik ondankbaar of grillig benmaar ik heb mijne koffers gepkkt en kom u vragen om mij te ontslaan en van middag naar Londen terug te-, laten keeren, want als ik nog éen nacht in die. kamer sliep zou ik krankzinnig worden." Hij kwam naast mij zitten en zei op ernstigen toon. «Kindlief, dat kunt gij niet doen om onzentwil niet." «Maar het moet toch heuschgij weet niet wat ik geleden heb toen die hand naar mijn keel tastte en ik dacht dat zij mij wilde ver moorden Ik dacht dat het goed op dien zakdoek Amsterdam. Heden had alhier, als begin van den prinsessedag, een kinderfeest plaats. Ofschoon het te twaalf uur geweldig regende klaarde de lucht te 1 uur geheel op en vingen de kinderspelen op het terrein van het rijksmu seum met zonneschijn aan. Nadat de optocht van 5000, met vlaggen en oranje getooide, kinderen had plaats gehad, ge noot de jeugd vol op van de kermisvermaken. Bij dit uitmuntend geslaagd feest waren de wet houders Van Lennep, Pet en Driessen en vele autoriteiten tegenwoordig. Naast Bismarck haten de Franschen op het huidige oogenblik geen Europeescb staatsman zoozeer als Crispi. In het leven van den eersten minister van het koninkrijk Italië komen mo menten voor, welke de Fransche bladen met wreedaardig genot uitpluizen, teneinde bet publiek een blik te gunnen in de ontwikkeling der poli tieke overtuigingen van Crispi, clen vroegeren revolutionnair, heden ten dage de vriend van den Duitschen rijkskanselier. Zoo ook heeft de Temps het dagboek van den Italiaansclien premier opgeslagen en deelt eenige interessante bijzonderheden uit het jaar 1859 mede, toen de Siciliaan zich even reislustig toonde als dit en het vorige jaar, maar met minder luister de groote wegen van Europa af legde dan oj) zijn uitstapjes naar Friedrichsruh. Hij was toen nog geen eerste minister van het koninkrijk Italië maar behoorde eenvoudig tot Mazzini's kleine bende. Hij vertegenwoordigde nog niet zijn land bij de grooten der aarde maar was een vogelvrijverklaarden banneling. In verband met de schaarschte van politiek nieuws en de algemeene belangstelling, die zich den laatsten tijd met angstige spanning op de woorden en daden van den ietwat prikkelbaren Italiaanschen staatsman richten, laten wij hier het een en ander over Crispi's lotgevallen volgen In 1859 van zijn geboortegrond verdreven, waar zijn baat tegen de Bourbons hem tot oproerige daden verleid had, .zocht hij een toevlucht in het vrijzinnige Piemont, waar Cavour bezig was zijn politiek te verwezenlijken. Maar zelfs Cavour zag zich gedwongen den al te avontuurlijken Sici liaan, die misbruik maakte van de hem aangeboden gastvrijheid, uit Turijn te verwijderen. Crispi vluchtte naar Maltabet Argusoog van Cavour ontdekte bem daar weldra. De revolutionnair spoedde zich naar Parijs. Tengevolge van Orsini's aanslag ontzegde de keizerlijke politie hem het ver blijf in de hoofdstad* Crispi stak het kanaal over en arbeidde in de politieke werkplaats van Mazzini. Nu brak de Italiaansche oorlog uit. De Itali- aanscke kolonie te Londen, onder Mazzini's invloed staande, was heftig gekant tegen een Fransch- Piemonteesche alliantie, omdat zij van een bond genootschap met Napoleon geen vruchten ver wachtten voor de eenheid van Italië. Crispi zelf heeft zijn tegenwerpingen tegen deze alliantie uitvoerig uiteengezet in zijn dagboek, dat later door een indiscretie is publiek gemaakt. vergif was. Zij zegt dat bet slechts was om mij vaster te doen slapen. Is dat waar, mijnheer Hier is de zakdoek." «Volkomen waar", zei hij, maar ik zag dat hij de wenkbrauwen fronste, «het is chloroform, die zij uit mijn medicijnkist gehaald hadik heb bet fleschje van morgen gemist. Neen, dat zou u geen kwaad gedaan hebben, kind maar het was in alle geval heel leelijk van haar. Weet gij wat zij er mee beoogde vroeg hij, mij vorschend aanziende. «O ja, dat beeft zij mij gezegd. Zij wilde zich van een briet meester maken dien ik om mijn bals draag ik bloosde hevig daar ik den vorigen avond uit hetgeen Sara hem ver telde gehoord had dat hij alles wist van mijn zonderling medaillon, «zij wilde dien brief lezen kon er niet bijkomen, zonder mij te bedwelmen, omdat ik hem vasthield. Maar ik heb het haar vergeven 6n haar beloofd dat ik vragen zou of zij blijven mocht. Ik zei dat het wel niet veel zou baten, maar zij liet het mij beloven." «En waarom dacht gij dat het niet veel baten zou »Er is geen reden, waarom bet wel zou batenmaar als ik niet zelf weg wilde gaan, kon ik bet haar niet beloven gij moet mij laten gaan, mijnheer Rayner." «Als gij het verlangt zal ik u laten gaan, ofschoon Elzenhof zonder u nog meer op een graf zal gelijken, sedert wij aan uw jeugdig gelaat en vroolijke stem gewoon zijn geraakt", zei hij op zulk een droeven toon, dat mij de tranen in de oogen kwamen. »Maar van daag kunt gij niet gaan. Bedenk wat de menschen zouden zeggen als het bekend werd dat wij de gouvernante van ons kind zoo slecht behandelden, dat zij op staanden voet vertrokken waswant iedereen rekent op u voor het schoolfeest en ik geloof dat onze vriend Lorenzo bloos maar niet buiten zichzelf zou zijn en ons beschul digen van u vermoord te heoben. En gij zoudt ook moeielijk een andere betrekking vinden als gij zoo plotseling been gingt. Neengij kunt Den 19 Juli 1859 verliet Crispi onder een valscben naam met een valseh paspoort en geheel vermomd de hoofdstad van Engeland. Hij gaf zich uit voor een koopman, Manuel Pareda ge" heeten en onderdaan der Argentijnsche republiek. Hij had grijze haren, zijn baard afgeschoren, alleen bakkebaarden en droeg 29 jaar vóór generaal Boulanger een bril met blauwe glazen. Te Parijs durfde bij zich niet op te houden, ijlde over Marseille naar Genua, wist de politie te Civita-Vecchia en te Napels te ontduiken en kwam weibehouden te Messina aan. Zich aan droevige beschouwingen overgevend, schrijft hij in zijn dagboek. «De aanblik dezer stad doet in mij treurige herinneringen ontwaken maar ver vult mij tevens met trotscke verwachtingen. Ik kan mij aan deze indrukken niet onttrekken. Zullen wij ons ten tweeden male bevrijden Zal bet ons gelukken nog eens de Bourbons te ver jagen Gedurende weken doolde Crispi op Sicilië rond, bet gevaarlijk leven der samenzweerders leidend. Hij leerde zijn metgezellen het gebruik der ont plofbare stoffen, bun van bet vasteland gezonden. Hij onderrichtte hen in het fabriceeren van on feilbare bommen, waarvan hij modellen in klei maakte. Aan zijn ontmoedigde vrienden verkon digde hij den algemeenen opstand van Sicilië als het eenige redmiddel. Hij hield hun voor, hoe koning Frans slechts een zwakke armee had en op geenerlei steun van Oostenrijk kon rekenen hoe hun arbeid met succes bekroond moest worden Hij trok van Messina naar Catania, naar Syracuse en vice versa. Tegen den 4en October later op 12 Octo ber vastgesteld beraamde bij een overrom peling van Palermo. De bijzonderheden, welke hij hierover in zijn dagboek mededeelt, bewijzen dat de Italiaansche minister die tegenwoordig zijn hulp verleent aan Bismarck en Kalnoky, even leerzame instructies zou kunnen geven aan de Russische nihilisten. In afwachting van den dag eener nieuwe Sici- liaansche vesper zet onze samenzweerder zijn zwerftochten voort en is den 22 Sept. 1859 te Londen terug om Mazzini rapport uit te brengen. Den 6en October bevindt hij zich bij een kapper op Regent Placedie een uur noodig heeft om bem een nieuw uiterlijk te geven. Manuel Pareda bad grijs baar en Engelsche bakkebaarden. Tobi Glivan heeft zwarte haren en een snorbaard. Den 11 October is Crispi te Messina terug, maar verneemt bier ontmoedigende tijdingen. Palermo toonde geen lust in de onderneming te hebben en had den dag onbepaald uitgesteld. Crispi's vrienden noodigden bem tevens uit zoo spoedig mogelijk te vertrekken, daar zijn tegenwoordigheid alles en allen in gevaar kon brengen. Teleurgesteld over de onvergefelijke werkeloos heid der zijnen, vertrekt hij, hiertoe gedwongen, naar Griekenland. Voorheen heeft hij injeugdig enthousiasme gesnakt naar dezen klassieken bodem der vrijheid en der kunst, nu begroet hij hem met geheel andere gevoelens. Zijn gemoed is vergiftigd door baat tegen zijn vrienden en twijfel of ooit het uur der bevrijding voor zijn geboor tegrond zal slaan. Deze enkele bladzijden uit het levensboek van Crispi getuigen, dat bij gevormd is uit de stof der echte samenzweerders. Is het geen merk waardig verschijnsel den revolutionnair van 1859 in onze dagen te zien aan het hoofd van een koninkrijk en in vriendschappelijke betrekkingen met een man als Bismarck Omtrent den stand van het Massouah-geschil verneemt men heden, dat volgens Goblets ver een andere kamer krijgen of Jansje kan een week lang bij u slapen, totdat uw angst voorbij is en als gij dan na verloop der eerste drie maanden nog verlangt te vertrekken, nu, dan zullen wij u niet weerhouden, ofschoon het ons erg zal spijten." Hij sprak zoo vriendelijk en verstandig dat ik er in berusten moest. Gebonden door mijD be lofte vroeg ik nog eens of Sara blijven mocht en was volstrekt niet opgetogen dat hij daar ter stond in toestemde; ik verzocht alleen nog of Jansje mij voortaan zooveel mogelijk mocht bedienen. Toen Sara later op den dag vernam, dat ik voorloopig bleef, zei zij met een schamperen lach «Dat heb ik wel gedacht, juffrouw" entoen ik zei dat ik mijn belofte gehouden en een goed woord voor haar gedaan had, antwoordde ze op denzelfden toon «Dus blijf ik ook 't geen ik schoorvoetend moest bevestigen, terwijl ik met schrik bedacht dat ik mij verbonden bad om nog vijf weken onder hetzelfde dak met dit schepsel te blijven. HOOFDSTUK XIV. Ik besteedde bet overige gedeelte van mijn vrijen dag om het werk voor de kerk af te maken, daar ik dacht dat de heer Reade het dien dag zou komen halen, maar hij kwam niet; den volgenden dag pakte ik het in en legde het voor hem klaar, maar hij kwam nog niet. Ik wandelde niet ver met Haidee zij werd dade lijk moedemaar 's middags, na verloop van de lessen, ging ik met mijn boek in de hand in den tuin en begaf mij naar mijn »nest", waar ik den vorigen dag in bet geheel niet geweest was, iets wat bijna nooit gebeurdemaar de heer Rayner had mij verboden uit te gaan, omdat ik een weinig koortsig was. Ik zag Mona in het gras, vlak bij den vijver zitten, in zichzelf pratende en spelende met klaringen in den Franschen ministerraad de laatste Fransche nota bij eenige mogendheden een gunstig onthaal heeft gevonden. Volgens berichten uit Varna moet Oostenrijk op de circulaire derPorte betrekkelijkMassouah geant woord en zou graaf Kalnoky verklaard hebben, dat de Oostenrijkscb-Hongaarscben monarchie, wijl zij geen belangen te Massouah heeft en met Italië vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, gee nerlei bezwaren heeft tegen het plaatsen van haar burgers onder Italiaansche rechtsspraak. Bismarek zou, volgens dezelfde bron, eenvoudig gezegd heb ben, zonder de rechtskwestie te behandelen, dat Duitschland geenerlei beletsel aan Italië's optre den in den weg leggen wil. Tevens moeten Kal noky en Bismarek beiden, aan bet drievoudig verbond herinnerende, de Porte den raad gegeven hebben niet op baar standpunt te volharden. De minister Goblet daarentegen moet verklaard hebben, dat Frankrijk zich geheel vereenigt met de circulaire der Porte, terwijl Ru sland, Engeland en Italië nog niet geantwoord hebben. Natuurlijk blijft bet de vraag, of deze berichten geloof verdienen. De bron der nieuwstijdingen, die van uit Varna over Europa vloeien, is niet altijd zuiver. Een onderhoud mei den vrij-kozak Alcliinof. Nu de belangstelling voor de gebeurtenissen aan de kust der Roode zee sedert bet Fransch- Italiaansche geschil over Massouah opnieuw is ontwaakt, verdient ten zeerste de aandacht een onderhoud, dat de correspondent der Frankfurter Ztg met den vrij-kozak Atchinof had, die zich na zijn terugkomst van de Afrikaansche oostkust te St. Petersburg in bet klooster Alexandre-Newski vestigde. Atchinof heeft volgens den Duitschen journalist een zeer ongunstig uiterlijk. De rossige haren van hoofd en baard dragen niet het kenmerk, dat de kozak dikwijls de kam hanteert. Zeer ordinaire trekken, kleine, altijd bewegelijke oogen waaruit onrust en wantrouwen spreken, terwijl de blik nimmer op den ondervrager gevestigd bleef, korte breede handen, een stierennek en athletische gestalte, ziehier het signalement van den avonturier, dien, verklaart de correspon dent, men niet gaarne 's avonds alleen in een eenzaam woud zou ontmoeten. De bezoeker richtte eenige vragen tot zijn gast heer over de grondvesting der Russische kolonie Moskwa in de nabijheid van Abyssinië, waarop hij weinig bevredigende antwoorden ontving. Atchinof was blijkbaar zeer wantrouwend en niet gewild juiste inlichtingen over zijn onderneming te geven. Een enkele zaak bleek echter uitzijn verhaalde kozak voert het bevel over acht afdeelingen, elk uit 100 manschappen saamge- steld, deels kozakken, deels Abyssiniërs. Omtrent de juiste ligging der kolonie Moskwa bleef de reporter in het onzekere, daar Atchinof, hoewel hij veel gereisd heeft in Europa, Azië en Afrika, op zeer slechten voet staat met de aardrijkskun dige wetenschap. Wat de kolonie zelve betreft, verklaarde hij, dat zij onder de gunstigste omstandigheden ver keerde ja dat Perim en Aden in vergelijking met haar niets zijn. Moskwa bezit een go»de haven en veel water. Het leven is er aangenaam. De bergen ter hoogte van 3000 voet beschermen het tegen de Afrikaansche winden. Over dag is de hitte onverdragelijk 40 gr. in de schaduw maar de nachten zijn er dikwijls koel. Het gesprek liep daarna over Atchinof's verblijf stukjes papier. Zoodra zij mij gewaar werd, kroop ze verder op in den modder, als wilde zij zich voor mij verstoppen. Ik was bang dat zij in het water zou vallen, of zoo diep in de modder zakken dat ze echter niet meer tegen den glibberigen oever opkon en stapte dus voor zichtig naar het riet en keek omlaag. Zij zat met behulp van een paar stokjes allerlei snip pers in den modder te begraven en toen ik tegen haar sprak wierp zij zich op baar rug, bijna met het hoofd in het water en begon te schoppen en te gillen. Dit bracht mij op het denkbeeld dat zij kattekwaad deed, ik liet haar dus een oogenblik begaan en bukte om een paar van die snippers, waarmede ze speelde, op te rapen. Er stond iets opgeschreven in een hand, die ik kende en eer ik tien woorden gelezen had wist ik dat zij een brief van den heer Reade aan mij meester was geworden. Nu sprong ik naar beneden zon der mij meer om den modder te bekommeren dan Mona zelf, dolf de stukjes die zij verborgen bad op en ontnam baar heel zachtjes die, welke zij nog in de hand hield, ofschoon mijne vin gers jeukten om haar een paar flinke tikken te geven. Ik hoop dat het geen wraakzucht wasi die mij noopte haar naar binnen te brengen om gewasschen te wordendaarna doorzocht ik de plek waar ik haar gevonden had nader en ont dekte nog verscheiden snippers, terwijl er onder den tak, waarop ik gewoonlijk zat, een ver scheurd envelop met mijn adres lag. Ik snelde naar mijn kamer, paste de snippers voorzichtig aan elkaar en kon met eenige moeite het vol gende briefje ontcijferen «Lieve juffrouw Christie. Ik maak mij zoo ongerust over u. Is het waar dat" hier ontbrak een stuk, «een ongeluk, dat gij ziek zijt? Als gij wel zijt wilt gij dan morgen op uw wande ling langs het park komen, opdat ik u zien kan en weten dat gij" weer ontbrak er een stuk. «Ik leg dit onder uw zitje bjj den vjjver, waar gij eiken avond komt. Geheel de uwe Lomsnzo."

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2