FEUILLETON* ELZENHOF. wij dat het aangekondigde bal, Vrijdag avond in het Schuttershof na het feestconcert te geven, niet uitgaat van de vereeniging Uit het volk voor het volk. Bij gelegenheid van prinses Wilbelmina's 8en verjaardag op Vrijdag a. zal door de troepen van het garnizoen Middelburg eene groote parade worden gehouden op het Molenwater, des middags te 12 uren. De da. schutterij noch het muziekkorps zullen daaraan deelnemen. Ook te Vlissingen zal door het garnizoen, daar met de schutterij, eene groote parade worden ge houden; terwijl door de officieren der dd. schut terij aldaar aan hunnen commandant in het Grand- Hotel op de Duinen een diner zal worden aange- den, waarbij de heer Langguth, commandant van het garnizoen, als gast wordt genoodigd. De mishandelde vrouw De V. in het gast huis alhier blijft steeds in bewusteloozen toestand; maar neemt, naar men zegt, in krachten af. Uit Vlissingen wordt ons geschreven Tengevolge van den heden nacht gewoed heb benden storm is de van Antwerpen afgekomen, op de reede alhier liggende Fransche bark General Chanzy van hare ankers geslagen en op de Hoorder nollen aan den grond geraakt. Men zal trachten, als het weder het toelaat, heden avond, met het vloedgetij en met assistentie van sleepbooten het schip af te brengen. Een van de Belgische loodssloepen, heden nacht een binnenkomend stoomschip op de reede van een loods willende voorzien, is door het breken van den mast, bij het hooge stormweder op den berm bewesten het hoofd der nieuwe haven geraakt. De bemanning, bestaande uit den schipper, 2 loodsen en 5 roeiers heeft zich gelukkig, doch slechts met levensgevaar, kunnen redden. Hoewel zwaar lek, daar de palen van het hoofd door de sloep staken, is het vaartuig heden mid dag nog binnengebracht. Ook te 's Heer-Arendskerke wordt door eenige particulieren eene weegbrug opgericht en wel aan den Stationsweg. Ook te Colijnsplaat heeft zich een geval voorgedaan van vlekziekte bij een varken, het beest is onder toezicht der politie begraven. In de Dinsdag te Terneuzen gehouden zitting van den gemeenteraad is, na onderzoek der ge loofsbrieven, het nieuw gekozen raadslid, de heer J. C. Harte, toegelaten. Ingediend werd de gemeente-begrooting voor 1889, waarvan de cijfers nog niet konden worden opgegeven. De vroeger aan den raad aangeboden gemeente rekening over 1887 en de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1889 werden goed gekeurd. Besloten werd, ofschoon door eenige leden voor stellen werden gedaan tot beperking der kermis, deze wederom op den gewonen tijd en de gebrui kelijke wijze als ten vorigen jare te doen plaats hebben. Op daartoe gedaan aanzoek werd wederom toegestaan om in het aanstaande winterseizoen, evenals ten vorigen jare, in het gewone gemeente lokaal, door een particulier teekenonder wijs te doen geven. Een witte raaf! Een inwoner van Terneuzen maakte bezwaar tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag en wel omdat hij te laag aangeslagen was nl. tegen een inkomen van 1000 en hij verklaarde iets meer dan 1250 te verdienen. Jammer dat de adressant te laat zijne reclame had ingediendcle tijd hiervoor was verstrekenmen zou het evenwel in notitie nemen voor 't volgende jaar. (Tem. Crt.) Een klerk bij den kassier v. d. Kuijl te Bergen-op-Zoom is gearresteerd verdacht van zijnen patroon voor ruim 2000 bestolen te hebben. De heer Yan Zuylen, die den zomer te Velp doorbrengt, organiseerde een soireetje tenvoordeele van de Vereeniging voor werkverschaffing aldaar. Hem werd daarvoor belangeloos medewerking verleend door de dames Anna Rössing-Sablairolles en Marguérithe Albers-Jahn en de heeren Henri Albers, C. H. Coster, J. C. Hollenback, H. J. Kalshoven en C. A. Bekker. Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XIII. Ik had nog een reden om spoedig te vertrekken. Sara was een bruikbare dienstbode, dat had de heer Rayner zelf toegegeven ik was de eenige die haar belette te blijven en dus was het toch veel beter dat ik, die zoo gemakkelijk te ver vangen was, heenging. Ik had nog geen salarif ontvangen daar ik eerst twee maanden op Elzenhos was, maar mijn oom had mij een goudstuk gegeven om te bewaren in geval van nood en nu deed zich dat geval voor. Toen ik gepakt had begaf ik mij ietwat gejaagd naai de studeerkamer met mijn ingedoopten zak doek in den zak om te bewijzen dat ik het mij niet verbeeld had, zooals de heer Rayner mij misschien zou willen doen gelooven. Hij gaf mij een armstoel toen ik binnenkwam en verzocht mij te wachten tot hij met Sam gesproken had, waarop hij de kamer verliet. Ik streelde zijn grooten hond, die op het haardkleed aan mijne voeten lag, totdat ik opziende plotseling Sara gewaar werd, met een angstkreet opsprong en naar het schellekoord greep. «Doe dat niet," zei zij scherp. «Wachtten minste nog even. Hoor mij aan ik zal hier De verdienstelijke acteur had succes van zijn pogen. De zaal was overvol en hij kon aan ge noemde vereeniging een som van ruim 600 overhandigen. Het prinsesje krijgt als verjaarscadeau meu beltjes en verdere henoodigdheden voor hare keuken, alles van zilver. Te Oorschot, te Dixter en te Oosselt, Ambt Doetichem, zijn boerderijen afgebrand. Men denkt dat de branden door het broeien van het hooi zijn ontstaan. Te. Leeuwarden is het perceel van »Eigen Hulp" verbrand en de winkelhouder ter beschik king der justitie gesteld, op grond dat er een houten kistje, hetwelk was opgegeven eene vrij aanzienlijke geldswaarde te bevatten, gevonden is, gesloten en van binnen geheel ongeschonden, doch zonder dat er van papier of geld iets te vinden was. De Fliegende Blatter gewagen op hunne wijze van het slechte schrift der doctoren, zooals het op de lange Duitsche recepten niet minder voor komt dan bij ons, zegt het Pharm. Weekbl. s Doctor schrift. Doctor Kritzler schrijft zoo onlees baar, dat de apotheker zijne recepten eene som nambule op de maag moet leggen, om met den inhoud bekend te worden." Een lieftallig meisje! Een meisje van circa 14 jaar, dat Zondag avond op de Spuistraat te Am sterdam liep te rooken in gezelschap van eenige andere kinderen, werd door een bejaarde dame op het onvoegzame van haar handeling gewezen. Hierdoor ontstak ze zoo in woede, dat zij de sigaar wierp in het oog van de juffrouw en daarna haar kleederen begon te vernielen. Eenige voorbijgan gers schoten toe en verleenden de eerste hulp, maar hoogstwaarschijnlijk zal het oog onbruikbaar zijn. De brand in het Ursuhnen klooster te Venraai moet ontstaan zijn doordien de oven, met het oog op de vele Dakwerken voor het feest van Dinsdag, te sterk gestookt werd. Bij dien brand heeft zich vooral zeer verdienstelijk gemaakt een der oud-leerlingen, mej. Bertha van B., van Beek bij Nijmegen. Waar hulp en raad noodig was, snelde zij toe als een tweede Kenau vuurde zij de brand weer aan de spuit op eene eerste verdieping te brengenzij schafte dekens bij de hand voor- lekke slangen, suste de zusters en leerlingen, redde in zeer moeielijke omstandigheden meerdere gouden sieraden, enz. Allen, die de ramp bij woonden, hebben slechts éen woord van lof voor haar bewonderenswaardig gedrag. De pensionnaires waren juist aan tafel gezeten toen de brand ontstond. De 200 pensionnaires en 90 zusters liepen daarop handenwringende en jammerende door elkander, terwijl de bevolking niet zeer genegen was hulp te verleenen. Des namiddags te vier uren kwam de burgemeester van zijne reis ter plaatse, en door zijn moedig optreden werd de bevolking gedwongen te helpen, waardoor dan ook nog veel gered is, en de petro leum uit den kelder gehaald werd, die onder het brandende gebouw lag. De meeste bedden met toebehooren, vele kleeren van leerlingen, 14 piano's en meer andere meu belen werden eene prooi van het vernielend element. De kerk en het oude kloostergebouw bleven gespaard. Door de National Zeitung was de raad ge geven om het FranschItaliaansch geschil over Massouah aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Men merkt hier tegenover op, dat, indien een scheidsgerecht in deze zaak mogelijk is, dit al leen tusschen Italië en Turkije, dat nimmer van zijn souvereiniteitsrechten op Massouah afstand heeft gedaan, uitspraak zou kunnen doen. Haar de République franpaise verzekert, zal een enquête worden ingesteld naar de knoeierijen der Boulangisten, bij de verkiezingen in de depar tementen Charente en Soinme. Yolgens den Mar tin bracht Boulanger te Hyon een bezoek aan Jéröme Napoleon. De Duitsche Reichsanzeiger bevat de brief wisseling, gevoerd tusschen keizer Wilhelm en Moltke, naar aanleiding van het verzoek van den veldmaarschalk om eervol ontslag als chef van den generalen staf. Moltke verzocht op 3 dezer zijn ontslag, daar hij wegens zijnen hoogen blijven staan, mijnheer Rayner komt zoo hij zal u niet lang alleen laten" volgde zij er op een onaangenamen toon bij. »Ik zal u geen kwaad doen, ik wilde n van nacht ook geen kwaad doen en ik wilde uw brief niet stelen. Waarom zou ik zoo'n stukje papier stelen. Ik wilde het alleen maar lezen. Ik ben nieuwsgierig van aard en ik ontzie niets als ik wat weten wil. Dat vocht op dien zakdoek zou u geen kwaad gedaan heb ben, alleen zoudt ge iets vaster slapen terwijl ik uw brief wegnam en ik had hem ook weer terug gebracht. Het spijt mij dat ik u verschrikt heb, wilt gij het mij vergeven?" Zij sprak op een afgemeten, volstrekt niet berouwvollen toon. «Neen, ik kan u niet vergeven nu nog nietniet alleen dat gij mijn brief wildet stelen; maar de manier waarop gij mij aanzaagt alsof gij mij wildet vermoorden. Dat kan ik niet ver geten en gij hebt nog erger gedaan, gij hebt verteld dat mijnheer Rayner naar mijn kamer kwam. Dat was slecht van u, want gij weet dat het niet waar is «Ois Jansje weer aan het babbelen ge weest. Zoo iets heb ik niet gezegd, maar zij maakt overal zoo'n drukte van. Gij weet wat een babbelaarster zij is, juffrouw 1" Dat wist ik, maar ik begreep ook dat Jansje dit niet verzonnen zou hebben. Ik zweeg even en Sara begon op een geheel anderen toon »Gij zijt hard voor een arme dienstbode, juffrouw Christie. Ik ontken niet dat ik jaloersch ouderdom niet meer te paard stijgenkan. Hierop antwoordde op den 9n de keizer, dat de gedachte, den maarschalk niet langer op den post te zien op welken hij zoo roemrijke overwinningen had behaald, voor hem en het leger zeer smartelijk was. Niettemin moest hij, hoezeer ook met een bezwaard hart, des maarschalks wensch vervullen. Om echter Moltke nog steeds voor het welzijn des vaderlands werkzaam te zien, verzocht hij hem den keizer, het vaderland en het leger ter wille het ambt van voorzitter der lands verdedigingscommissie te aanvaarden, hetwelk sedert den dood van keizer Friedrich onvervuld gebleven was. Frankrijk verklaarde gisteren definitief de Buikerconventie niet te zullen teekenen, terwijl Denemarken, ofschoon de conventie in beginsel goedkeurende, nog wankelt daar het, wegens zijne eigene tractaten met sommige mogendheden, over wegende bezwaren heeft tegen artikel 7. België gaf mede geen beslist antwoord, maar zal de conventie vermoedelijk teekenen, indien alle mo gendheden, uitgezonderd Frankrijken Denemarken, toetreden. De president van het Hongaarsche ministerie IColoman Tisza bevindt zich sedert eenige dagen te Ostende. Het Journal des Débats maakt melding van het bestaan van een verbond tusschen Engeland en Italië. Italië zou 60.000 man ter beschikking van Engeland stellen, indien er eene gewapende tusschenkomst noodig mocht zijn in Klein-Azië. Yan zijnen kant zou Engeland de Italiaansche kusten beschermen in geval van eenen oorlog met Frankrijk. Koning Humbert heeft zich heden van uit Milaan naar de Romagna begeven. Dit deel van Italië is zeer republikeinsch en de opperceremo- niemeester van het hof heeft bekend gemaakt, dat allen, die den koning wenschen te zien, voor Z. M. in gewoon costuum kunnen verschijnen men zegt dat zoo die maatregel niet genomen ware, geen enkel officieel bezoek aan den koning zou worden gebracht. Naar men verzekert is keizer Frans Joseph voornemens de keizerin van Rusland, die zich sedert twee dagen bij haar zuster de hertogin van Cumberland te Gmunden bevindt, een bezoek te brengen. Er wordt een ontmoeting van de czarina met prinses Clementine, moeder van vorst Fer dinand van Boelgarije, voorbereid. Te Amiens is onder de arbeidsters eener spinnerij een grève uitgebroken wegens een loons vermindering van 20 centimes 89 vrouwen hebben het werk gestaakt. Do afgevaardigde voor Parijs Greppo is overleden. Hij speelde een voorname rol in de gebeurtenissen van 1848. De luchtschipper Simmons, die gedurende den laatsten tijd wekelijks van het terrein der Iersche tentoonstelling te Londen opsteeg, is Maandag op zjjn luchttocht verongelukt. De ballon is bij het neerdalen te Maldon gesprongen en mr Simmons benevens de twee personen, die hem vergezelden, werden op den grond geworpen. Hij was dadelijk dood. De beide anderen zijn gewond maar hun toestand is tamelijk bevredigend. Te Barcelona is overleden generaal Riguelme, voorheen kapitein-generaal over Cuba, Granada en Catalonië. Omtrent de oorzaak van zijn dood loopen allerlei geruchten. Men verzekert dat hij overleden is aan de gevolgen van een wonde, ontvangen in een duel met een welbekend afge vaardigde, die eveneens gewond moet zijn. Het tweegevecht zou het gevolg van een geschil over een dame zijn geweest. De generaal was 70 jaar oud. Yoor het Farnell-fonds, dat, den Ierschen leider in staat moet stellen de kosten van zijn geding met den Times te bestrijden, is reeds 800 pd. st. bijeen gebracht. Keizerin Frederik is met prinses Victoria Dinsdag voormiddag te Dresden gekomen en heeft de in de nabijheid gelegen Albrechtsburg, waar onlangs prinses Marie (prinses Hendrik) overleed, bezichtigd. Men brengt dit bezoek met plannen der keizerin weduwe om dit slot te kiezen of te koopen, in verband. van u was en den heer Rayner wilde toonen dat gij brieven van een jongen heer kreegt. Zie zoo, nu heb ik het gezegdmaar is het Biet hard dat ik, die hem zooveel jaren gediend heb, weg moet ter wille eener jonge dame, die hier pas twee maanden is »Niet ter wille van mij, ik sta er geheel buiten, Sara." «Staat gij er geheel buiten Ontkent gij dat gij een hekel aan mij hebt »Ik zou geen hekel aan u hebben als gij mij niet telkens en telkens toondet dat gij mij haat en dat gij het afschuwelijk vindt om mij te bedienen. Ik heb van morgen pas gehoord dat gij weg gaat, toen ik Jansje vroeg, waarom zij mijn kamer deed," »Dus verlangt gij het niet »Het is mij onverschillig of gij blijft of gaat, daar ik van middag naar Londen vertrek." «Gij gaat niet", zei zij met een schamperen lach. «Ga maar naar boven, dan zult gij zien dat mijne koffers gepakt staan." «Hebt gij er al met mijnheer Rayner over gesproken, als ik vragen mag »Nog niet, maar ik zal het hem straks zeggen." ï-Zoudt gij dan, voordat gij weggaat, aan mijnheer willen vragen of ik blijven mag het doet er voor u niets toe en het is voor mij van meer gewicht dan ik zeggen kan." Het Canadaasch geschil over de zoutevisch- invoerrechten geeft als argument in de presidents verkiezing rijpelijk stof tot bevordering der menschenkennis. Heeft president Cleveland plot seling de republikeinen in ijver nog voorbij gestreefd, Blaine begint nu een ander lied te zingen. Op een vergadering te Lewiston zeide hij Zaterdag avond over de boodschap van den president o. a. het volgende«Behoudens allen verschuldigden eerbied jegens den president moet ik verklaren, dat dit stuk, alle omstandig heden in aanmerking genomen, het zonderlingste document is, dat ooit van het Witte Huis is uitgegaan. Waarom zouden de spoorwegen der Yereenigde Staten, die jaarlijks voor 50 millioen dollars Canadasche goederen in transito vervoeren, in dat hun bedrijf gestoord worden en groote verliezen moeten lijden wegens de plotselinge gril van den president? Waarom zou de transito handel van Detroit naar Buffalo en New-York over de Amerikaansche en Canadasche spoorweg- lijnen moeten geschorst worden, terwijl die handel niets te doen heeft met de visscherij-kwestie De president, zich jaren lang gezind betoond hebbende om aan de rechten onzer visschers en tevens aan de waardigheid onzer natie te kort te doen, wil nu opeens gansch naar de overzijde oversteken en in zijn eischen veel verder gaan dan zijne tegenpartij ooit deed". Te Brussel heeft zich thans de hoofdcommissie voor de beweging tot afschaffing der slavernij geconstitueerd en haar bureau gevestigd in de Rue-Montagne-aux-Herbes-potagères. President is generaal Jacmart, vice-president de hoogeerw. deken van St.-Gudule, tijdelijk secretaris graaf Hippolyte van Ursel en tijdelijk penningmeester de graaf De Liedekerke. Persoonlijk heeft mgr Lavigerie aan de Belgische inschrijving deelgenomen voor een bedrag van 2000 frank. Yolgens zijn eigen verklaring kwamen zijn bemoeiingen gedurende de tien laatste jaren aan de verspreiding van Christendom en beschaving in den Belgischen Congo-Staat hem reeds op aanzienlijke geldelijke offers te staan. De vestiging en het onderhoud der missiën van den Opper-Congo hebben hem meer dan 800.000 frank gekost. De thans door hem ondernomen kruistocht vordert nieuwe en zware offers alleen het drukken en verspreiden der redevoering, door hem te Brussel gehouden, kostte den kardinaal 250.000 frank. In de Indépendance heeft de Turksche gezant te Brussel, de heer Caratheodory, geprotesteerd tegen de bewering van kardenaal Lavigerie, als zou het Mohammedanisme, de Islam, verantwoor delijk zijn voor den slavenhandel. De kardinaal heeft daarop in een schrijven geantwoord, waarin hij doet uitkomen, dat in Afrika alle Moham- medaansche staten den slavenhandel toestaan of zelve uitoefenen dat in Aziatisch Turkije op vele plaatsen de overheid den verkoop van slaven toelaatdat nooit door Mohammedaansche gees telijken in Afrika of Aziatisch Turkije de slaven handel is «afgekeurd en evenmin door een rechter veroordeeld. Indien dus de heer Caratheodory niet eene openlijke verklaring van de Sjeiks-uLIslam in de verschillende Mohammedaansche landen weet te verkrijgen, dat de slavenhandel strijdt met het natuurlijk en het goddelijk recht, zal de kardinaal den Islam voor den slavenhandel ver antwoordelijk blijven stellen. Prins Eugenius van Zweden, hertog van Nericie, de jongste zoon van koning Oscar II, heeft zijn ontslag genomen als lid der loge. Als reden, gaf hij op, dat de loge in Scandinavië te conservatief is. Prins Eugenius is 23 jaren oud en een geavanceerd radicaal. Hij woont te Parijs en heeft daar den naam van den «rooden prins". In beginsel moet hij zeer sterk ijveren voor de republiekKoning Oscar, die door een gedienstig hoveling met de gevoelens van zijn zoon werd bekend gemaakt, gaf het volgende menschkundig antwoord»Laat hem maar eerst wat ouder worden. De zoon eens konings wordt altijd nog vroeg genoeg koningsgezind". Te Ostende is een villa uitgeplunderd. Al wat slechts eenige waarde had en gemakkelijk vervoerbaar was, werd medegenomen. Dit schijnt daar meer voor te komenmaar zeldzaam is het dat de drie daders, die deswege Yoor het eerst zag ik eenige ontroering op haar gelaat. »Ik zal er weinig aan kunnen doen, Sara; gij overschat mijn invloed in dit huishouden. Mijne woorden beteekenen bij den heer Rayner niet half zooveel als de uween dat is heel natuurlijk, daar gij zoolang hier waart en ook zooveel ouder zijt." Ik merkte dar haar dit gezegde niet aanstond maar het was niet mijn bedoeling geweest om haar te beleedigen. Na verloop van eenigen tijd zei ze echter »Als ge denkt dat uwe woorden niet veel beteekenen, zult gij er nog minder tegen hebben om het mijnheer te vragen." Daar ik toch wegging, kon het mij ook niet veel schelen of zij bleef, dus zei ik »Ik beloof het u, ik zal het vragen." «Belooft gij het riep ze met een zonder linge flikkering in hare oogen, »Dames, zooals gij, breken niet licht haar woord, dat weet ik wanneer gij het dus belooft kan ik er op ver trouwen, dan weet ik zeker dat gij geen wrok koestert." Zij moest er erg op gesteld zijn om te blijven dat zij zoover ging van mij een «dame" te noemen. «Ik beloof het u", herhaalde ik en ver wachtte eenig dankhetoon, maar zij keerde zich om, zei«dank u, juffrouw" en verliet de kamer. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2