N\ 204. 131® Jaargang. 1888. Woensdag 29 Augustus. Middelburg 28 Augustus Kerknieuws. Onderwijs. - Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters /borden berekend naar plaats] tin te. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Agenten te Vlissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moot en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Yerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van des Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voer het Buitenlandte Pariü en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Naar aanleiding der opmerking van de Arnh. Ct. over de late indiening van het wetsontwerp tot bekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de stoomvaart-maatschappij Zeeland schrijft het Dagblad: »Wij zijn niet met den loop der omstandig heden bekenddoch hiervan houden wij ons verzekerd, dat het wetsvoorstel niet eerder kon worden ingediend dan nu geschiedde. Bij goeden wil van de zijde der beide kamers zou het wets ontwerp nog zeer goed vóór 1 October kunnen worden afgedaan. Gebeurt dit echter niet, dan zal de maildienst geen oogenblik worden ver traagd. De 'regeering zal daarvoor wel zorg dragen, terwijl het ook in het belang is der maatschappij Zeeland om, bij gebreke van een nieuw contract, het bestaande te doen voortduren. »De regeering behoeft dus noch van onver schilligheid, noch van onbedachtzaamheid te worden beschuldigd. Te zijner tijd zal ongetwij feld blijken, dat de minister van waterstaat vol komen zijn plicht heeft gedaan". Tot welke zonderlingheden de tegenwoordige wijze van examineeren voor Willemsoord aanlei ding geeft blijkt wel uit het volgende feit, dat nog voorkomt in het officieel verslag van het jongste examen. No. 48 van de ranglijst heeft aan de eischen tot toelating voldaan, en kon dus tot plaatsing worden voorgedragen, met een totaal van 1186 punten. No. 49 daarentegen voldeed niet, ofschoon hij 1426 punten behaalde, dus 240 punten meer dan hij, die geschikt werd geacht; maar deze no. 49 had «onvoldoende" gekregen voor 't Nederlandsch, hetgeen beoordeeld was naar het schriftelijk werk voor geschiedenis, zoodat niet onwaarschijnlijk zijn ijver om zooveel mogelijk over het opgegeven onderwerp te vertellen, jhem parten speelde in de taalregels. Indien het eindcijfer alleen besliste, had aan no. 49 vermoedelijk no. 15 van de ranglijst moeten zijn toegekend, wat een zekere plaatsing voor dezen adspirant ten gevolge zou hebben gehad. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. deelt mede, dat de minister van koloniën kort geleden eene alleromslachtigste circulaire aan de ambtenaren van zijn departement uit vaardigde, om tegen het doen van mededee- lingen aan de pers te waarschuweneene circulaire uitgelokt, naar genoemde schrijver hoort, door eene klacht van den gouverneur-generaal, dat hij plannen, soms zelfs beschikkingen van den minister, las in de correspondenties uit Nederland aan de Indische dagbladen geruimen tijd voordat hij, daarvan de officieele mededeeling van de regeering zelve ontving. Maandag was de toestand van Z. M. gunstig. D octor Yinkhuijzen komt voortaan om den anderen dag. De slapeloosheid is bij den koning geweken; en Z. M. houdt zich dagelijks eenigen tijd bezig met het behandelen van regeeringszaken. H. M. de koningin brengt het grootste deel van den dag bij den koning door en waakt met de meeste nauwkeurigheid voor al wat 's konings toestand vereischt. Alleen in het belang van hare ge zondheid rijdt zij nu en dan uit. Vrijdag geen audiëntie bij den minister van marine. Bij kon. besluit is met ingang van 1 October a. s., M. Kramer eervol ontslagen als sluismeester bij het kanaal door Walcheren te Veere, behoudens aanspraak op pensioen, en M. D. Braspot, thans sluis meester te Nieuwediep, benoemd tot sluismeester bij het kanaal door Walcheren te Veere; aan mr F. A. T. Weve, president der arr.-recht bank te 's Gravenhage, is een pensioen verleend van 1617 aan H. Geurts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oeffeit den burgemeester van Zuidzande, A. J. Borgh- stijn toestemming verleend, om tot 1 September 1889 te Sluis te wonen; aan den luit.-kolonel jhr L. D. Meijer, plaatse- Jijke-kommandant te Arnhem, op zyne aanvrage een pensioen verleend ten bedrage van ƒ1800 's jaars. Verder zijn benoemd bij den plaatselijken staf: tot luit.-kol., pl.-comm. te Arnhem de majoor B. J. Couvée, van het 3e reg. huz. tot luit.-kol., de majoors C. L. A. Schrassert Bert en A. J. F. Rochell, pl.-comm., respectievelijk te 's Hertogenbosch en te Utrecht. Nog zijn bevorderd bij het dep. van waterstaat enz. tot commies C. M. J. Plokker, thans adjunct commies; en tot adjunct-commies W. F. H. Wevers, thans eerste klerk. Prov. blad no 77 bevat de volgende circulaire van den commissaris des konings, gericht aan de burgemeesters in Zeeland. Bij het op 26 dezer in werking tredend Kon. besl. van 1888 Stbl no 142), wordt, met intrekking van het besluit van 9 April 1884 Stbl no 48), verboden de in- en doorvoer van buiten'slands van varkens, van. versch en gezouten varkens- vleesch en van ongesmolten vet, klauwen, mest en verderen afval van varkens. De minister van binnenl. zaken heeft mij echter gemachtigd om, tot wederopzegging toe en in geen geval langer dan voor twee maanden ach tereenvolgens, aan de ingezetenen dezer provincie afwijking toe te staan van dat verbod, voor zooveel betreft versch en gezouten varkensvleesch, ongesmolten vet, klauwen, mest en verderen afval van varkens, mits daarbij aan de volgende voorwaarden worde voldaan a dat in de aan mij gerichte, op zegel gestelde aanvrage vermeld worden de aard en hoeveelheid der in- ot door te voeren artikelen, en de plaat sen van herkomst en bestemming b dat bij de aanvrage worde overgelegd een bewijs, waaruit genoegzaam bljjkt dat de in- ot door te voeren artikelen komen uit eene plaats, niet bezocht door besmettelijke ziekten waaraan varkens onderhevig zijn c dat de goederen behoorlijk zijn verpakt of gedekt, bij het vervoer buiten aanraking blijven met vee en in de voer- of vaartuigen in afzon derlijke bergplaatsen,niet voor veevervoer bestemd, worden geplaatst. Dienonverminderd behoud ik mij voor, voor elk geval in het bijzonder, zoodanige voorzorgen van bijzonderen aard voor te schrijven, als in het belang van het weren van besmetting wegens lokale of andere omstandigheden, bij het vervoe ren, opleggen en behandelen der in- of door te voeren artikelen noodig zullen voorkomen. Gisteren avond vereenigden zich de leden van de schietvereeniging Medioburgum, sommigen met hunn «dames, in den tuin van het Schuttershof waar door het muziekkorps der dd. schutterij een concert werd gegeven. Nadat een paar nommers waren ten gehoore gebracht, werd overgegaan tot de uitreiking van de in den tweedaagschen wedstrijd behaalde prijzen. Alvorens hield de heer J. M. Boone, president der schietvereeniging, eene toespraak. Hij wees er op dat de vereeniging Medioburgum zich reeds in een achtjarig bestaan verheugt en, in tegenstel ling met andere gelijke vereenigingen, steeds in bloei toeneemt. Dat was volgens spreker te danken aan de sympathie die de vereeniging steeds vond bij haar eerelid, den majoor-commandant der Middelburgsche schutterij, en aan de belangstel ling van de leden. Vooral echter is dit ook te danken aan de bestuursleden, die ieder in hun betrekking doen wat in hun vermogen is om den bloei der vereeniging te bevorderen. Na een woord van dank aan hen, die de ver eeniging met een cadeau vereerden behalve de gisteren reeds genoemde heeren ook nog de heer Ch. Aves verzocht de heer Boone den majoor-commandant de prijzen te willen uitreiken. De heer F. G. Sprenger verklaarde zich gaarne daartoe bereid. Hij wenschte den prijswinners geluk en sprak den minder gelukkigen een woord van bemoediging toe. Evenals de voorzitter bracht de heer Sprenger lof aan het bestuur voor de moeite, die het zich geeft om de weerbaarheid te verhoogen. Het was hem een genoegen te zien dat de leden der schietvereeniging zich goed hadden geoefend en die oefeningen vruchten hadden gedragen. De heer Sprenger sloot met de mededeeling dat de heer J. M. Boone, die voornemens was geweest als kapitein aftetreden, op dat denkbeeld is teruggekomen en bereid is voorloopig nog zijne betrekking bij de schutterij te blijven bekleeden. Na een hartelijk applaus van de aanwezigen zeide de majoor dat het ook hem zeer aangenaam is dat de heer Boone zijne goede diensten aan de schutterij blijft wijden waarop hij, evenals de le&ESi, jfrooten prijs stelt en waarvoor hij bij deze gelegenheid hem wannen dank betuigde. Vervolgens werden de prijzen uitgereiktin de eerste plaats aan de gisteren reeds genoemde prijswinners in sectie A, daarna aan de prijswin ners in wedstrijd Ba, 5 schoten met alle geweren. Het waren De Pagter te Vlissingen 56 p., A. W. den Doop met 55 p., J. M. Boone met 53 p. I. s. 11., P. de Maret Tak met 53 p. 1. s. 10, C. Geldof te Oostkapelle met 52 p. en J. A. Pieters met 49 p. In wedstrijd Bi, 3 schoten met alle geweren, behaalden prijzen J. M. Boone met 34 p., A. W. den Doop met 33 p., 11.11.11, J. A. Pieters met 33 p. 12.10.11, C. Geldof te Oostkapelle met 32 p. 10.11.11, W. Heijboer (na kampstrijd met den volgenden schutter) met 32 p. 11.10.11, Den Hol lander te Oostkapelle met 32 p. 11.10.11, Jacobse te Ylissingen met 32 p. 10.12.10 en De Pagter te Ylissingen met 32 p. 11.11.10. In wedstrijd Ca, 5 schoten met Beaumontgeweer en rijks ammunitie, werden de prijzen behaald als volgtW. Heijboer met 53 p. 1. s. 11, P. J. Tapper met 53 p. 12.11.10, A. W. den Doop met 53 p. 10.11.10, J. M. Boone met 51 p., G. J. Krijger met 50 p. en D. J.- Braakenburg jr. met 49 p. 1. s. 12. In wedstrijd Cb, 3 schoten met Beaumontgeweer en rijks ammunitie, waren prijswinners J. van der Leijé met 34 p., J. C. Klaassen met 33 p. 9.12.12, A. W. den Doop met 33 p. 11.10.12, G.J. Krijger met 33 p. 10.12.11, W. Heijboer (na kamp strijd met den volgenden schutter) met 33 p. II.11.11, J. M. Boone met 33 p. 11.11.11, P. de Maret Tak met 33 p. 12.11.10 en P. J. Tapper met 32 p. 9.12.11. Be premiën, uitgeloofd voor de schutters die op de vier vrije banen de 4 hoogste seriën maakten, werden behaald door A W. den Doop met 174 en J. M. Boone met 171 punten. De eerste ont ving een sigarenkoker, de tweede een portemoriHaie. Na afloop van de uitreiking der prijzen bleef men onder het genot der muziek nog eenigen tijd gezellig bijeen. Heden morgen kwam met de mailboot Willem Prins van Oranjevan de stoomv. Maatsch" Zeelandj te Vlissingen aan Z. D. H. de erfgroothertog van Hessen met gevolg, die per aansluitenden snel trein van 7 u. 16 m. zijne reis naar Darmstadt voortzette. Te IJzendijke werd zoo schrijft men ons Maandag morgen eene raadsvergadering gehou den, waarin de put aan het Molentje weder ter sprake kwam. In de raadszitting, voorafgaande aan deze, had de voorzitter mededeeling gedaan van het vonnis, hem beteekend, waarbij de ge meente veroordeeld werd tot vergoeding van schade, geleden door het delven van den put en tevens in de kosten. Nog was de voorzitter in het bezit van een schrijven van een rechtsge leerde, waarin te kennen werd gegeven dat, zoo de gemeente de proceskosten en de te betalen schadevergoeding wilde verhalen op burgemeester en wethouders, zij eerst in hooger beroep moest gaan, en daarvan den uitslag afwachten. De vraag wat de raad in dezen besliste bleef voorshands onbeantwoordmen besloot nogmaals een rechts kundig advies in te winnen. In de Maandag gehouden vergadering nu was dit advies ingekomenhet bevatte de volgende conclusiën le De gemeente kan met kans op goeden uit slag een eisch instellen tegen B. en W. zoo zij, wat buiten twijfel is, schade lijdt door de eigen machtige handeling van het dagelijksch bestuur. 2e Om dien eisch in te stellen is het niet noodig in appèl te gaan wel moet de termijn daartoe verstreken zijn. 3e B. en W. kunnen bij voor de gemeente gun- stigen afloop der eventueel te voeren procedure niet veroordeeld worden tot algeheele betaling der proceskosten het bedrag, enkel voortvloeiende uit het (vrijwillig) verweer der gemeente, blijft te haren laste. De raadsleden zullen dit advies hoofdelijk ter lezing krijgen en eerst daarna zal worden beslist wat verder te doen staat. De naar Biervliet beroepen predikant de keer J. J. van Walsemte Noordwijk a/z, classis Leiden, heeft bedankt. IN M E M O II I A M. Na een plotselinge ongesteldheid van slechts weinige uren overleed te Wissekerke op den 24 Aug. jl. de heer M. Hooze, rustend hoofd dei- openbare school aldaar, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Dit overlijden, door familie omstandigheden tot een dubbel zwaren slag ge maakt, heeft zoo schrijft men ons een diepe ontroering veroorzaakt. En voorwaar, ieder, die het voorreeht had den man in zijn echt kumanen levenswandel te kennen, zal deelen in dat gevoel. Een korte herinnering aan den levens loop des ontslapenen zij te dezer plaatse vergund. Marinus Hooze werd geboren te Bommenede den 8 Juni 1813. Hij zette de eerste schrede op zijn onderwijzersloopbaan in 1828 door 't afleggen van het examen voor den 4en rang. Kort daarop kwam hij aan de kweekschool te Haarlem onder de leiding van meester P. J. Prinsen. Dat hij zich daar als een uitstekend leerling onderscheidde, was wel de "beste grond voor de achting, die ook later de meester den kweekeling toedroeg. Zijn eerste plaats als ondermeester was Stavenisse, waarna hij achtereenvolgens te Terneuzen, Brielle en Zierikzee als zoodanig werkzaam was. In 1837 behaalde hij den 2en rang en werd in 1841 belast met de leiding van het onderwijs aan de wees- en armenschool te Goes. Na aldaar tot groote voldoening zijner superieuren ruim twee jaar ingespannen gewerkt te hebben, trad hij den 1 April 1844 als hoofdonderwijzer te Wissekerke op. Den laatsten April 1882 legde hij deze be trekking neder om een welverdiende rust te sma ken in zooverre 's mans werkzame aard zich met rusten verdroeg. Hoezeer de heer Hooze als onderwijzer de waar deering der schoolautoriteiten, de liefde zijner leerlingen en de hoogachting zijner ambtsbroeders had verworven, daarvan weet elke dag van zijn bijna veertigjarige werkzaamheid in de gemeente Wissekerke te getuigen, daarvan sprak niet het minst de dag waarop hij op zijn vijf en twintig- jarigen werkkring aldaar mocht terugzien, de dag waarop hij van zijn lievelingstaak afscheid nam. Maar even schoon was de plaats, die hij in het maatschappeljjk leven innam. Zijn rijke gaven van geest en hart maakten hem tot den raadsman, den helper, den vriend van allen, die voorlichting, raad of hulp behoefden. Zijn scherp zinnigheid en kalm beraad, zijn groote menschen- kennis, zijn rijpe ervaring en onverdroten hulp vaardigheid vormden een schat, die een ieder ten dienste stond Bevorderaar van eendracht en vrede was hjj velen ten zegen. In hem is een mensch heenge gaan, die niet te vergeefs heeft geleefd. Hij ruste in vrede De 10e jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel bracht op te Grijpskerke 36.73 en te Ylis singen /292.49J. Zooals uit een in dit nommer voorkomende advertentie bljjkt zal Woensdag avond door den heer Ed. J. de Schepper, den zich noemenden prof. T is Me Edso in het cafe Roijal van den heer De Zeeuw eene biljartkunstuitvoering ge geven worden. Prof. T is Me Edso, die vroeger hier reeds voorstellingen gaf en toonde recht te hebben op den naam van »biljarttoovenaar", verzekert in de laatste jaren nog vorderingen gemaakt te hebben. Hij belooft een goed program, zoodat wij de biljartliefhebbers gerust durven opwekken eens een kijkje te gaan nemen. Naar wij vernemen is heden de persoon van J. de V., onder verdenking zjjne vrouw mishan deld te hebben, naar het huis van arrest alhier overgebracht. De vrouw, die in het gasthuis verpleegd wordt, verkeerde heden middag nog steeds in bewuste- loozen toestand. Men schrijft ons uit Vlissingen Evenals vorige jaren zal ook weder dit jaar, tot sluiting van de zomeroefeningen van de scherp- schuttersvereeniging Vlissingen, een tweedaagsche huishoudelijke schietwedstrijd worden gehouden, en wel op Maandag en Dinsdag 10 en 11 Sep tember a., telkens van des namiddags 15 uur. Bij ongunstig weder zal de wedstrijd telkens één dag worden uitgesteld, en zal als teeken daarvoor van 12—1 uur de roode vlag van den St. Jacobs-- toren waaien.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1