N9. 202. 131® Jaargang. 1888. Maandag 27 Augustus. BUITENLAND. Middelburg 25 Augustus. De verkiezing op Dinsdag a. Verspreide berichten. Verkoopïngen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Het is hierom vooral ook dat wij de candi- datuur van den heer C. L. van Woelderen zoo toejuichen. Hij is iemand met een ruimen blik in het leven, want zijn gansche loopbaan 3telde hem in staat kennis van zaken en van menschen op te doen. EEN BEZOEK UIT AMERIKA. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. O Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruininsren: F. van deh. Pet.tt. te 7iwi-wa. i n n/r en te Tholen: W. A. van Nieuwenhultzen. en de firma B. van dei Jones, opvolger; i. Spoediger dan men verwacht had worden de kiezers voor de provinciale staten in het dis trict Middelburg ter stembus opgeroepen. Het heengaan van den gewezen burgemees ter van Vlissingen, den heer Arie Smit, heeft de staten van Zeeland beroofd van een wak ker, practisch lid, dat ook daar meermalen getoond heeft een voor ons gewest onmisbaar element te zijn. Nog in de jongste zitting heeft hij, bij de behandeling van het gevraagde subsidie voor een aanleg- en wandelpier, getoond een flink verdediger te zijn van hetgeen hij wenschelijk achtte, en een man die open oog en oor had voor de materieele belangen van Zeeland. En dit trok ons te meer aan omdat wij liefst ons staten-college beschouwen als een prac tisch lichaamin tegenstelling van onze be strijders die op de staten provinciaal bij voor keur al het licht laten vallen van het politiek karakter dat zij dragen. Het zou onzes inziens nog altijd een ver betering wezen wanneer de provinciale staten niet onze leden der Eerste kamer moesten kiezen maar waren een vertegenwoordiging van bewoners uit éen gewest die uitsluitend zich bezighielden met de materieele belangen van zulk een provincie. Dit is op dit oogen- blik het geval echter nog niet. Maar daarom stellen wij bij voorkeur op den voorgrond het zuiver practisch standpunt, waar uit wij zulk een college beschouwen. Uitgezonderd de enkele malen dat een lid der eerste kamer moet gekozen worden, dragen al de onderwerpen, waarover de provinciale staten een oordeel moeten zeggen of eene beslissing nemen, een zuiver practisch of admi nistratief karakter. De zomervergadering van de staten van Zeeland heeft het nog dit jaar bewezen. Tal van vraagpunten kwamen ter tafel Waarbij de politiek buiten spel bleef, en waarbij alleen de vraag gold hoe men daar omtrent dacht uit het oogpunt van provinciaal belang. En aan mensohen die daarvoor een goed oog hebben moet men in de eerste plaats een zetel in dat college afstaan. Hij is een man van de daad en van energie dit heeft hij als directeur der Maatschappij Zeeland getoond. Niet éene onderneming is er die zoozeer meewerkt om Zeeland in 't algemeen en Vlis singen in het bijzonder bekend te maken over de gansche wereld. Een maatschappij als de Zeelandmet zijn aantal ambtenaren en beamb ten, brengt zijne voordeelen in Vlissingen aan en aan haar is het tevens te danken dat zoo- velen hun reis over Vlissingen nemen en onze havenstad de aanlegplaats werd voor vorstelijke personen, wat eveneens dier gemeente ten goede kwam. Aan den heer Van Woelderen nu dankt de maatschappij voor een groot deel haar opkomst. Het verwondert ons dan ook niet dat men in Vlissingen, toen er eene keuze gedaan moest worden voor een candidaat voor lid der staten, het oog op hem had gevestigd en in de kies- vereeniging Algemeen belang de meerderheid hem als zoodanig aanwees. Bij tal van punten zal zijn advies in de staten van groot gewicht kunnen zijn; wij poemen alleen maar dep stoombootdienst op de Wester-Sehelde. En men kon uit dat oogpunt ook niet beter gedaan hebben dan, als opvol ger van den heer Arie Smit, den heer C. L. van Woelderen aan te wijzen. De algemeene sympathie, die deze candida- tuur te Middelburg en in de overige deelen van het district verwierf, bewijst ten volle dat men in hem niet het minst en terecht een man van de practijk meent gevonden te hebben. Uit dat oogpunt vooral hevelen wij voor de verkiezing op Dinsdag a. ten dringendste aan den heer C. L VHVWOELDEREW Ons is de vraag gedaan, of de opcenten op de grond- en de personeele belasting, welke ten behoeve der provincie geheven worden, op hetzelfde bedrag zijn gebleven. Die vraag werd gedaan, omdat de vrager meende dat die opcenten verlaagd wa ren en hij op zijn biljet voor de personeele be lasting van dit jaar toch nog betzelfde bedrag als op zijn vorig biljet bad aangetroffen. Het ant woord is dat inderdaad de opcenten zelfs niet onaanzienlijk zijn verlaagd, doch dat die ver laging eerst op de biljetten voor 1889/90 haar invloed zal doen gevoelen voor wat het personeel betreft en eerst met 1 Jan. '89 voor wat de grond belasting aangaat.. Ten bewijze wijzen wij er op dat werden ge- beven op de hoofdsom der belasting op m m 1886 1887 1889 de gebouwde eigendommen 32 30 38 ongebouwde 32 30 38 het personeel 24 22 1.8 Die vermindering, respectievelijk met 4, 4 en 6 opcenten, geeft een verminderden belasting druk van 40.000. De minister van oorlog heeft ter kennis ge bracht, dat bet houden van oefeningen op den Zondag door de jongelingen, die deelnemen aan den practischen cursus in den wapenhandel, zooveel doenlijk moeten worden vermeden, en het voor die oefeningen benoodigde personeel van het leger daarbij geheel vrijwillig optreedt. De uren moeten ook zoodanig worden gekozen, dat de exercitiën en theoriën zooveel mogelijk na afloop van alle godsdienstoefening plaats hebben. Een der mineurs, die aan bet leggen van de nieuwe spoorlijn wefkt, beeft bij het versjouwen van rails te Ylake zijn rechterband zoodanig ge klemd, dat de middelvinger tot aan bet tweede lid moest worden afgezet. Vrijdag is de man naar bet hospitaal vervoerd. Vrijdag namiddag werd door de sleepboot Piet Hein te Wemeldinge binnengesleept de Nederlandsche tjalk Anna Maria, schipper P. v. Deurzen, beladen met steenkolen, van Duisburg naar Antwerpen bestemd. Genoemd schip werd buiten Wemeldinge door een rukwind overval len, waardoor de top der mast brak en de zeilen naar beneden sloegen. De reis zal nu verder slepende voortgezet worden. Volgens bericht uit de Chineesehe zeehaven Macao, is de cholera uitgebroken aan boord van bet transportschip India, onder de naar Mozam bique bestemde soldaten. Van de 36 aangetasten zijn 24 in den tijd van 48 uren overleden. Bij de beden plaats gehad hebbende opening der inscbrijvingsbilletten voor den bouw van een ververschingstent op bet terrein der ijsclub Walcheren was bet laagst ingeschreven door de firma J. M. van Ditmars en Zn alhier voor 2079.94, terwijl bet werk voor die som aan den inschrijver gegund werd. Van 18 tot 25 Augustus. Vlissingen. BevallenA. J. van Raalte, geb. Van Raalte, d. M. C. Vendels, geb. Alloo, d. E. S. de Jong, geb. Lefeber, d. (levenl.) L. M. School meester, geb. Vernieuwe, z. (levenl.) E. J. M. Aspeslagh, geb. De Mijttenaere, z. OverledenP. J. van der JHarst, z. 7 w. C. Cools, wed" van T. M. Meuffels, 82 j. Goes. BevallenC.|Gelok, geb. Van Baaien, z. R. A. van Blitterswijk, geb. Rijnberg, z. en d. (tweel.) A. A. Verboeven, geb. Oiivierse, d. Overleden P. H. de Bruijne, z. 3 m. C. Hoots- mans, wed' van M. C. Misdom, 65 j. P. Verrijk, z. 19 d. Ofschoon het plan dat bij de naar Nederland overgekomen leden der Holland Society te New- York bestondom gezamenlijk onderscheiden deelen van ons land te bezoeken door verschil lende omstandigheden niet is verwezenlijkt, beeft toch een deel van bet gezelschap eene rondreis door ons land gedaan. Ook Middelburg werd genoemd als een der te bezoeken gemeenten en kort geleden kwam bier bet bericht dat eenige der Amerikaansebe beeren beden zouden overkomen. Zooals men weet moet ieder die lid wil wor den van de Holland Society kunnen bewijzen dat zijn voorouders van vaders zijde reeds voor 1674 toen ten tweeden male Nieuw-Amsterdam (New-York) in Engelscbe banden overging van Nederlandscben oorsprong en op Amerikaanschen bodem gevestigd waren. Het zijn dus loten van denzelfden stam als wij en wijl zij van groote belangstelling in den ge boortegrond van hunne voorouders doen blijken, hebben zich in de verschillende plaatsen, waar zij vertoefden, comités gevormd om bet den vreemden bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, om bun ten geleide te strekken bij bet bezichtigen der merkwaardigheden, in 't kort om de plichten als gastbeeren op zich te nemen. Dit is ook bier gebeurd. Een tiental inge zetenen de beeren F. Ermerins, waarnemend burgemeester, J. W. de Raad, waarnemend secre taris, dr F. P. J. Sibmacher Zijnen, mr W. Polman Kruseman, M. Fokker, dr J. C. de Man, dr J. P. Berdenis van Berlekom, Henri Tak, mr G. N. de Stoppelaar en J. A. Erederiks vereenigden zieb in commissie om de eer van Middelburg tegenover de bezoekers van over de zee op te houden. Ofschoon de beeren bericht hadden gezonden beden Zaterdag morgen met den trein van 12 uren bier te zullen aankomen, arriveerden gisterenavond met den trein van 10 uren reeds vier hunner nl. de beeren Rev. J. Howard Suydam, twee heeren Voorhees en Frank Hasbrouck, die in bet hotel de Nieuwe Doelen bun intrek namen. Zij maakten beden morgen een wandeling dooi de stad en deden onder meer inkoopen van por selein en zilverwerkin de sociëteit De Verge noeging werd een glaasje van de zeer in den smaak der Amerikanen vallende old gin gebruikt. Met den trein van beden middag, waarbeen zich de vier genoemde beeren hadden begeven, kwamen nog aan de beide beeren W. en T. Van Norden, vader en( zoon. De gasten, die allen een oranje kokarde droe gen, werden op bet perron ontvangen en welkom gebeeten door de beeren F. Ermerins, J. W. de Raad en P. Smith, Amerikaanscb consul te Vlis singen, terwijl ook vele ingezetenen bij hunne aankomst alhier in de omtrek van bet station tegenwoordig waren. Toen de gasten waren gecomplimenteerd na men zij met de drie beeren, welke ben hadden afgehaald, plaats in een drietal open rijtuigen. Na eerst even aan bet hotel de Nieuwe Doelen te zijn afgestapt, begaven de beeren zich naar de sociëteit St. Joris waar bun door den waarne- menden burgemeester den beer P. Ermerins eene lunch werd aangeboden. Behalve de Amerikaansche beeren en den gastheer waren daarbij tegenwoor dig de beeren W. J. Sp tenger, wethouder, J. W. de Raad, waarnemend gemeente-secretaris, de beer P. Smith, consulair agent van de vereenigde staten van Noord-Amerika voor Walcheren te Vlissingen, de leden van bet bestuur van bet Zeeuwsch ge nootschap der Wetenschappen en enkele andere genoodigden. De beer Ermerins sprak in St. Joris de Ame rikaansebe beeren in bet Engelscb toe en zeide ongeveer bet volgende »Wij hebben de eer in onze stad eenige leden der Holland Society bet welkom toe te roepen. Middelburg is geen groote stad en zij is niet te vergelijken met de steden van bet groote Amerikadaarom stellen wij bet op boogen prijs dat die plaats zulk eene groote beteekenis beeft in de oogen dezer reizigers dat zij baar met een bezoek hebben willen vereeren. Ik stel u voor, mijne beeren, een glas te drin ken op bet welzijn der reizigers uit het machtige en groote Amerikaen bun verder een aange name en voorspoedige reis toe te wenscben." Op dezen toost werd geantwoord door den beer Hasbrouck, die met een vloed van woorden op humoristische wijze dank bracht voor de in de toespraak en de ontvangst getoonde welwillend heid der Middelburgers. De Amerikaansebe consul sprak vervolgens een woord van dank voor de vereerende uitnoodiging tot deze bijeenkomst. Ook de beer Van Norden hield eene speech waarin bij, naar aanleiding van de door den waarnemenden burgemeester gesproken woorden, toegaf dat Middelburg niet tot de grootere ge meenten behoort maar erop wees dat bet, evenals de andere steden in Nederland, groot was in bet bewijzen van vriendschap aan de stamverwante bezoekers. De beer Smith sprak als tolk der Amerikaan sebe beeren toen hjj den vriendelijken gastheer dank betuigde. Aan de tafel beersebte eene prettige, opgewekte stemming, die door meestal geestige of humoris tische speeches werd onderbonden. Als eene beleefdheid tegenover de vreemde lingen wapperde van de sociëteit de sterren- en strepenbanier, terwijl bet menu voor bet dejeuner op oranjekleurig papier gedrukt was. Ook de stoombarge voerde beden de Ameri kaansebe kleuren in top. Na afloop der lunch reden de beeren over den Burcht naar bet stadhuis. Daar bezichtigden zij onder geleide van den beer mr G. N. de Stop pelaar, met belangstelling de oudheidkundige verzameling, terwijl zij ook der raadzaal een bezoek brachten. Het trok hunne aandacht dat de schepen op de schilderij, voorstellende de vloot die voor Rammekens ligt om de Spaanscbe Armada te bestrijden, niet bet rood, wit en blauw, maar bet Oranje blanje bleu van den top der masten deden wapperen. Door de Noordstraat, den Blindenboek en de Wagenaarstraat reed men vervolgens naar bet museum Medioburgense. Een oogenblik werd stil gehouden voor bet buis in de Wagenaarstraat, waarbeen de verzamelingen zullen worden over gebracht. In bet Museum werden de vreemde beeren door bet bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen rondgeleid. Daar werd den bezoekers, evenals bij bun komst op de oudheidskamer, een catalogus aan geboden. De kleur van den omslag, oranje, deed een der beeren opmerken dat alle van de Holland Society uitgaande stukken op oranje papier ge drukt zijn. Het bekende wiel, waaraan De Ruyter in zijne jeugd draaide, trok bijzonder de aandacht der vreemden, evenals de bekende Walchersche kamer. Bij bet bezichtigen der muntenverzameling viel dadelijk hunne aandacht op den geuzenpenning, waarnaar bun insigne is vervaardigd. Met belangstelling werd ook de bijbel van Eliot in de taal der Roodhuiden bezichtigd. Van bet Museum reden de bezoekers naar de Nieuwe kerk om deze met bet praalgraf der Evertsen te bezichtigen. Na dit bezoek werd een rijtoer door de stad gemaakt, de voornaamste straten werden gepas seerd en ook langs bet droge Dok gereden. De tocht ging langs de Singels over Koude- kerke naar Vüssingen. Het voornemen bestond om daar een oogenblik bij den beer P. Smith te vertoeven, de haven werken te bezichtigen en dan naar Middelburg terug te keeren. Heden avond vereenigen de Amerikaansche reizigers zich met hunne gastbeeren aan een diner in bet hotel de Nieuwe Doelen. Hierna vertrekt een der bezoekers naar Vlis- sihgen om van daar de reis naar Londen aan te nemen. Morgen ochtend vertrekken de andere beeren. Heden middag kwam nog te Middelburg aan de beer Cambresy, afgevaardigde der Hollandsche club te Antwerpen, die de Amerikaansebe beeren namens de club tot een bezoek aan Belgiës groote koopstad kwam uitnoodigen. In welke bewoordingen de Porte geprotesteerd beeft tegen de inbezitname door Italië van Mas- souah en Zoela en de afschaffing der capitulatiën is thans bekend geworden,} [zij het dan ook niet officieel. In baar nota doet de regeering van bet Ottomanische rijk uitkomen, dat de te Berlijn in Januari 1885 gehouden Congo-conferentie alleen zoodanige landstreken ter occupatie bedoelde, die nog nooit bezet geweest waren door een der staten die aan genoemde conferentie deelnamen. Toen de Italianen echter te Massouah aankwamen woei daar de Egyptische, d. w. z. de Turkscbe,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1