N\ 201. 131® Jaargang. 1888. Zaterdag 25 Augustus, BEKENDMAKINGEN. Middelburg 24 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën-, 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz..: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Middel burg, op Dinsdag 28 Augustus, bevelen wij ten dringendste aan den heer C. L. VAN YY0ELDEREN, die de candidatuur heeft aangenomen. Verlslezlng. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, MIDDELBIIRGSCHE O Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. yan der Pexjl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieutvenhuijzen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deï ijamr te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publieité étrangère G. L. Datfbe Cie., John F. Jones, opvolger- De burgemeester en wethouders van Middelburg maken hekend: dat de inlevering van stembriefjes ter benoeming van een lid. van de provin ciale staten voor Keeland, in Middelburg zal plaats bebben op Dinsdag- den 38 Aw- gustus a. s., van des voormiddags te negen tot des namiddags te vijf uren; dat de kiezers, die op de kiezerslijsten van die gemeente zijn vermeld als wonende in de wijlten A tot en met I, hunne stembriefjes moeten inleveren in de oude vierscliaar ten raad- huize (beneden ingang Markt) en de overige kiezers in de zoogenaamde kamer van koopliandel mede ten raadhuize (beneden in gang Helm). dat de opening van de in bet boofdkiesdistrict Middelburg ingeleverde stembriefjes zal geschieden op de ttovenvoorzaal van bet raadhuis (toe gang langs den voortrap) op Woensdag den 29 Augustus daaraanvolgende, des voormiddags te 9 uren. Middelburg, den 24en Augustus 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, l. b. De secretaris J. W. DE RAAD, l. s. De Wageninger bespreekt, evenals wij, de pogingen van De Standaard en De Tijdde hoofdorganen van de beide fractiën waaruit de rechterzijde der Tweede kamer bestaat, »om den volksvertegenwoordiger Okma vrij te pleiten van bet met bewustheid en langs slinksehen weg overtreden van eene bepaling der gemeentewet." „"Wij zegt de Wageninger bebben geen lust gevoeld op dat geknoei in te gaan. De menscb bezit, belaasbet vermogen om voor wie niet diep doordenken of door partijzucht zich laten verblinden, zwart wit te praten, of ook, komt het in de kraam te pas, wit zwart. Men kan zoolang liegen, zegt eene volks uitdrukking, dat men zelf gelooft dat het waar is. En de heer Okma vindt dit natuurlijk heel aangenaam. Hij kan nu naar den wensch zijus harten lid der kamer blijven. Standaard en Tijd houden hem de hand boven het hoofd. >Toch zal het, dunkt ons, den eerlijken cons- cientieusen mannen onder zijne partijgenooten moeilijk vallen, hem als een waardig collega in kamer- en clubvergadering te begroeten en te behandelen. Toch moeten ook zij zwijgen en bukken het partijbelang eiseht bet. Gelukkig de eenvoudige burger, die voor zulke verzoekin gen gevrijwaard is." Volgens de mail-berichten wordt van verschil lende sijdeïi beweerd dat de onlusten in Bantam het gevolg waren van opdrijving der landrente. Wat te dier zake in de koloniale verslagen dei- laatste jaren voorkomt, schijnt, zegt de N. R. Crt, aan die bewering weinig steun, te geven en veel eer onzen Bataviaschen correspondent, die haar ongegrond noemde, in het gelijk te stellen. Toen na 1883 geleidelijk eene herziening van de aanslagen in alle residenties plaats had, met behulp van de door jaren lang onderzoek ver kregen gegevens omtrent de uitgestrektheid en de productie der bouwgronden, is de landrente van de residentie Bantam aanzienlijk verlaagd. Het sprak van zelf, dat de pen werd gehaald door de bedragen, te betalen voor de gronden, Vernield bij de uitbarsting van Krakatau in 1883, en voor die welke niet meer bebouwd werden tengevolge van bet omkomen der bezitters (res pectievelijk 39.568 en ƒ9480) maar bovendien werd de aanslag van andere gronden, omdat bij te hoog werd geoordeeld, verminderd met onge veer 82.000. Bovendien Werd jaarlijks bet bedrag van den aanslag nog verminderd met aanzienlijke sommen Wegens het mislukken van den oogst van sommige Velden en het onbeplant blijven van andere, voor namelijk ten gevolge van de vermindering van werkkrachten door de ziekten, die Bantam teis terden. In 1884 bedroeg de vermindering ruim 28 percent, in 1888 ruim 22 percent. En dat de verlaging niet zoo als beweerd is slechts schijnbaar was, kan bljjken uit eene vergelijking van betgeen moest worden opgebracht in 1882 met hetgeen daarna moest worden betaald. Voor de bouwvelden, waarvan de oogst was geslaagd, voor de nipabosscben, boomgaarden en erven is betaald in 1882 per bouw gemiddeld 6.52 en in 1884—1886 ƒ5.35 a J 5.45. In het vorige jaar gaf de regeering bet voor nemen te kennen, de aanslagen op geheel Java nogmaals te doen herzien in verband met de lage prijzen der producten. Volgens de Javasche courant werd dientengevolge de aanslag van Bantam in het begin van dit jaar opnieuw verlaagd met bijna IJ ton. De druk der landrente hangt ook af van den tijd, waarin de betaling gevorderd wordt. Er zijn weinig gegevens om te beoordeelen boe te dien aanzien in Bantam gehandeld is. Het weinige dat het Koloniaal verslag vermeldt, pleit echter zeer voor het gewestelijk bestuur. In 1884 toch werd er genoegen mede genomendat ruim ƒ55,000 eerst in het volgende jaar zou worden afbetaald, omdat de bevolking de gelegenheid wenschte af te wachten om de padie, die zij be schikbaar had, voor hoogeren prijs van de hand te zetten. Uit de koloniale verslagen blijkt niet, hoe de aanslagen in de verschillende dessa's waren. Maar aangezien sedert het laatst van 1884 de resident niet werd vervangen, mag men aannemen dat dezelfde beginselen, die hem tot eene aanzienlijke verlaging der landrente bewogen, ook zullen hebben geleid tot eene billijke regeling voor de dessa's ieder in het bijzonder en tot, het be trachten van matiging bij de invordering. Volgens de Javabode is het duidelijk dat er geen sprake is geweest van een eigenlijken volksop stand, maar wel van een samenzwering door eenige eerzuchtigen en ontevredenen op touw ge zet, die zich gekrenkt achtten, niet door het Europeesch bestuur, maar door de Inlandsche ambtenaren. De voornaamste oproerling en aan stoker, Hadjie Wasid, een man, die er een zeer bekende en bezochte theologische school op na hield en dus vooral in zijn eigene oogen en die zijner leerlingen iemand was van beteekenis, had .een wrok tegen den Inlandschen officier van justi tie, door wiens toedoen hij in preventieve hech tenis en voor den rechter was gekomen, welk gevoel door zijne vrijspraak nog sterker was ge worden. Een ander hoofdmuiter, een der verloste gevangenen, was niet minder op dien djaksa geheten en buitendien op de leden van het om gaand gerecht, dat hem tot tien jaren dwangar beid veroordeelde, naar hij beweert op de verkla ringen van valsche getuigen, bijgebracht door dien djaksa, zijn vijand wegens een vrouwengeschie denis. Een ander gevangen genomen hadji geeft als een der redenen van zijn verzet op, dat de panghoeloe, de officieele priester, hem met niet genoeg achting behandelde. Aan mannen, met zulke gevoelens bezield en in hun omgeving van invloed, moest het gemakkelijk vallen daarvan misbruik te maken en onder het voorgeven, dat de godsdienst het gebood en dat de belastingen te hoog waren, hunne volgelingen over te halen tot een aanval op alle gouvernementsambtenaren en hen alzoo te gebruiken tot werktuigen van hun wraakzucht. Het jaar 1883 kan niet tot vergelijking dienei^ tengevolge van de ramp van Krakatau. Men schijnt op Java zich op alles voorbereid te willen houden. Het volgende bericht komt in het Bat. Nieuwsblad voor Schutterij. Gisteren is de benoemde 2e luit. hij de Bataviasche schutterij, de heer Hecking Colen brander, beëedigd. Na die plechtigheid werd door het bataillon een flinke wandeling gemaakt. Weer teruggekeerd op 't Waterlooplein zeide de commandant, dat het dit jaar een jaar van ge wapend appel was, en dat bij 't alarmsein (dat door tamboer en hoornblazer werd aangegeven) de schutters zich naar de Sluisbrug hadden te begeven. Blijkens de begrooting der inkomsten en uit gaven van de gemeente Middelburg, voor den dienst 1889 zijn de ontvangsten en uitgaven geraamd op 327.466.26 met 19647.471 voor onvoorziene uitgaven. De begrooting der gasfabriek bedraagt 50.840 in ontvang en uitgaaf. Daarop wordt een goed slot van ƒ9500 geraamd. Natuur en kunst hadden zich vereenigd om Donderdag de bezoekers van bet Schuttershof te Middek>ürg een genotvollen avond te verschaffen. Het was of de eerste, berouw gevoelend over de stiefmoederlijkheid waarmee zij den ganschen zomer ons op het punt van fraai weder beguns tigde, zicb erop had toegelegd het Jaatste der zomer-concerten, het afscheid aan het seizoen, ons zoo aangenaam mogelpk te maken. Het was heerlijk om in den hove van St Sebastiaan te vertoeven. En wat de kunst betreft, wij weten nu eenmaal dat zij, wanneer bet stafmuziekcorps van den beer N. A. Bouwman zicb doet booren, eene barer hoogtijden viert. Zoo was bet ook gisterenavond. Telkens wanneer wij dit muziekcorps booren, bewonderen wij de eenheid en de zuivere stem ming, die daarbij vallen waar te nemen. Daaraan juist kan men opmerken onder welke uitste kende, bekwame leiding dit corps zich bevindt. Van de uitgevoerde nommers verdient zeker wel afzonderlijk genoemd te worden de Ouverture de concert van R. Hol. Wij hoorden dit stuk, dat hooge eiscben aan de executanten stelt, voor het eersten wij mogen aan het corps een com pliment over de uitvoering daarvan niet ont houden. Schumann's Abendlied verwierf zooveel toe juiching dat de heer Bouwman wederkeerig de beleefdheid had dit te herhalen. Een allerliefste concert-polka van den heer Bouwman Nids doiseaux gaf den eersten fluitist, die, naar wij hoorden, weldra naar het Crystal Palace te Londen vertrekt, gelegenheid zijne uit stekende gaven ten toon te spreiden; en ons om te getuigen dat zijn heengaan voor het corps een verlies mag heeten. HetWir spielen Soldat, een aardig karakter stukje van Eilenberg, zal zeker velen van het publiek bekoord hebben, terwijl de overige nom mers, waaronder de fantaisie uit Hamlet en de ouverture Wilhelm Teil, aan bet programma rijke afwisseling verschaften. Door ongesteldheid ontbraken enkele krachten, o. a. de contra-bas, die zoozeer meewerkt om bet harde geluid van de koperinstrumenten te tem peren; dit gemis was bij sommige nommers duidelijk merkbaar. Evenwel, aan bet onmogelijke is nie mand gehoudenen dit zijn van die bezwaren waarmee een directeur van een stafmuziekkorps nog al eens te kampen beeft. Door den beer mr G. N. de Stoppelaar werden aan het einde van het concert tot den heer N. A. Bouwman eenige woorden gesproken, die voor hen welke eenigszins ver af zaten niet verstaan baar waren. Wij vermoeden echter dat zij eene verzekering van waardeering en eene dankbetui ging zullen hebben bevathet publiek scheen het tenminste als zoodanig te begrijpen en betuigde daarmee zijn instemming. De tuin was goed bezet; maar lang niet vol. De afwezigheid van velen, die nog buiten ver blijven of op reis zijn, zal daartoe wel bebben meegewerktmaar wellicht was bet ook een gevolg van bet minder uitgebreide aantal leden der zomerconcerten. Wij willen daarom, uit erkentelijkheid voor bet ons ook dit seizoen verschaft genoegen, den wenscb uiten dat, nu de confrérie met een nieuw honderd tal is begonnen, voor die concerten een tijdperk van hernieuwden bloei moge aanbreken "Vorst Alexander van Battenberg heeft een paar dagen te Domburg vertoefd. Hij logeerde in het Bad-Hotel onder den naam van Yon Hartenau en is gisteren weder vertrokken. Gisteren morgen werden van wege het Engelsche gouvernement met eene groote gouden medaille vereerd, de gezagvoerder van den Belgischen loodsschoener no 7, H. de Moor, benevens de zeeloods A. Ghijs, terwijl de assistent-loods P. As- peslach en de loodsleerling M. Neut de zilveren medaille met een geldelijke belooning ontvingen, wegens het met levensgevaar redden van een deel der bemanning van bet Engelsche stoomschip Albert van Huil, op 19 Maart jl. Daarenboven ontving de heer H. de Moor nog van den gezagvoerder en de bemanning van de Albert een in een fraaie lijst omvat schrijven, waarin deze hem hunne dankbaarheid betuigen voor de door hem bewezen diensten bij bet redden van den stuurman en vier man der equipage van den voornoemden bodem, die zicb hadden begeven aan boord van de Noorsche brik Ruth, die ver laten en in een gevaarlijken toestand in de Noordzee op 19 Maart jl. ronddreef en welke zij behouden trachtten binnen te brengen. VI Ct.J Dinsdag 20 September wordt te Zierikzee, in de zaal der sociëteit Landbouw en handel, door de centrale tentoonstellings-vereeniging Landbouw belang eene tentoonstelling van zaaigranen ge houden. Op deze tentoonstelling worden gevraagd mon sters van winterzaaigranen of zaden en verza melingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomerzaaigranen worden toege laten, maar niet beoordeeld. Er wordt eene jury benoemd die prijzen, be staande in diploma's voor zilveren en bronzen medailles en getuigschriften, toekent. De Arnh. Crt., mededeeling doende van de klacht van eenige leden van de sociëteit de Theetuin te Terneuzen, voorkomende in ons blad van Don derdag 11., schrijft: »In hoeverre een burgemeester het recht heeft, een wettig georganiseerde sociëteit te sluiten, wanneer geen exceptioneele omstandigheden dit eischen, kan in 't midden gelaten wordenmaar dan diende dat toch tijdig te worden medege deeld, om de leden voor onaangenaamheden te vrijwaren. Wij herinneren ons het geval dat een burge meester die den commissieledenwelke bem feestelijk hadden ingehaaldeen diner aanbood in een uitspanningslokaal, tevens logement, eenige minuten vóór het sluitingsuur dit lokaal verliet. Het bleek spoedig waarom. Op klokslag ver scheen de veldwachter, om op last des burge meesters, de »herberg" te doen ontruimen". De Standaard bevat de le lijst van de 10e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel. Daarop komt voor Koudekerke met Dishoek (W.) Ned. ger. kerk 26.46. Heden namiddag had te Zierikzee de plechtige inwijding van de hernieuwde synagoge plaats. De inwijdingsrede werd gehouden door den heer H. M. van Beem, Israël, godsdienstleeraar te Middel burg. Bij het einde der plechtigheid hield de beer B. S. van Kloeten, fung. voorlezer der Israël, gemeente te Zierikzee, eene korte toespraak. Een programma van gebeden en ceremoniën was aan allen, die blijken van belangstelling bebben gegeven, als bewijs van toegang uitgereikt. De kerk was goed bezet. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank deed beden uitspraak in de, de vorige week uitvoerig meegedeelde, zaak tegen J. M. d. R., 24 j., wagenmaker, en E. P. V., 25 j., kuiper beiden Middelburg. Wegens mishandeling, welke zwaar lichamelijk letsel heeft veroorzaakt, zjjn heide veroordeeldde le tot 3 m. en de 2e tot 14 d. gev., met bepaling dat de tjjd, door ben in verzekerde bewaring doorgebracht, geheel zal worden in mindering gebracht. Verder zijn veroordeeld wegens diefstal S. M. de V. 17 j., sjouwerman Vlis singen, tot 14 d. gev. s t r o o p e r ij J. S. 30 j., werkman St. Jansteen, tot 3 d. gev. beleediging van een ambtenaar en bedreiging tegen het leven C. N. 48 j., scheepstimmerman Vlissingen, tot 6 d. gev. beleediging van een ambtenaar J. N. 49 j., werkman Oostburg, tot 6 d. gev.J. L. 43 j., huisschilder Zuidzande en J. J. K. 55 j., schipper Colijnsplaat, beiden tot 12 b. s. 6 d. h. en M. K. 24 j., arbeider Kruiningen, tot ƒ12 b. s. 8 d. h. mishandeling P. B. 25 j., boerenknecht Philippine, tot 8 d. gev.; C. J. de N. 56 j., huisv. van A. v. H., Hontenisse, tot 1 b. s. 1 d. h. J. B., huisv. van J. de M., zonder beroep Clinge en J. de K. Jz. 20 j., landmansknecht Wissekerke, beiden tot 5 b. s. 5 d, b.J. H. 23 j., arbeider Kruiningen, tot 8 b. s. 6 d. h. en P. G. P. 64 j., scharenslijper Goes, tot f 8 b. s. 8 d. b. beleediging S. P. de R. 49 j., huisv. van G. W., zonder beroep Oost-Souburg, tot 8 b. s. 8 d. h. het opzettelijk niet voldoen aan eene vordering, krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een met het opsporen van strafbare feiten belast ambtenaar J. G. 40 j., schipper, J(

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1