Onderwijs, Verspreide berichten. "FEUILLETON, BLZBNHOF, te Kioetinge als 2e candidaat met 74 stemmen (bij tweede stemming)dhr M. de Bokx te Goes als Be candidaat met 66 stemmen. Crt.) Tot brievengaarder te Sluiskil (nieuw hulp kantoor) is benoemd de heer A. C. Risseeuw. Benoemd tot onderwijzeres te Brouwershaven mej. L. M. van der Weel te Colijnsplaat. (Her plaatsing wegens eene misstelling in ons vorig nommer). De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Engelsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen, zullen dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft, ook in de maand October, en zoo noodig in de maand September worden afgenomen. (Zie verder de Staatscourant van (Woensdag 11.) Bij de Dinsdag te Domburg gehouden her stemming voor een raadslid waren ingeleverd 105 biljetten, waarvan vier niet geldig. Gekozen werd de heer J. de Visser met 62 stemmen op den heer Boogaert waren de overige stemmen uitgebracht. Ook te Wolfaartsdijk deden zich gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Gisteren middag zijn te Scheveningen twee knapen van 16 en 17 jaar bij het baden ver dronken. De beide jongelingen, die te Katwijk ter school gingen, waren met vacantie thuis en gingen gisteren middag in gezelschap van eenen neef uit Rotterdam wandelen aan het strand. Bij de uitmonding van het ververschingskanaal gekomen, bekroop hun de lust om een bad te nemen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten zij niet hoe gevaarlijk de kom is die door het water uitgeschuurd wordt en vooral bij was send water, zooals op dat oogenblik, niet is te doorwadenNa eenigen tijd in het water te hebben doorgebracht, ontzonk hun de grond, en bij de pogingen om zich te redden, zakten zij steeds dieper in den weeken bodem. Wel riep de neef om hulp, maar voordat deze ter plaatse was, waren de jongelingen reeds geheel wegge zonken. De directie der Ned. Rhijnspoonveg-maatschap- pij heeft in het dienstreglement dier Maatschappij de volgende aanvulling opgenomen Loco motief-personeel gedurende de uitoefening vnn zijnen dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschonken toestand bevindende, wordt onvoorwaardelijk met ontslag uit den dienst der maatschappij gestraft. «Evenzper wordt met ontslag bedreigd het locomotiefpersoneel, bij wie gedurende de uitoefe ningvan zijnen dienst sterke drank wordt gevonden of van wie kan worden aangetoond, dat zulks door zijn toedoen en met zijn medeweten op de loco motieven of in de locomotief-loodsen aanwezig is." Te Schiedam wilde een mouter de eest uit schieten", toen het geweer, waarmede hij die werkzaamheid wilde verrichten, uitéensprong en hem zoodanig aan hoofd en borst verwondde, dat men voor zijn leven vreest. Te Nijega had iemand die een geweer geladen had om op de eendenjacht te gaan, het ongeluk te struikelen, waardoor het schot hem doodelijk in den buik trof. Te Oudega is een 14jarige strooper, het slachtoffer geworden van zijn roekeloosheid. Hij had heimelijk een geladen geweer in de struiken verborgen, schuin met de kolf op den grond staande. Een dier ziende, waarop hij wil schie ten, grijpt hij in de haast naar het geweerdit gaat af, treft hem van onder in het lichaam en doodt hem onmiddellijk. De oorzaak van het slechte weder dit jaar is nog al eens een onderwerp van 't gesprek. Een Engelsch zeeman, pas uit het hooge Noorden terug gekeerd, deelt mede dat in de [Noordelijke zeeën een ijs massa drijft, die zoo groot is als groot Brittannië en Ierland. Dat ijsveld drijft langzaam naar de Europeesche kusten. Een goed vooruitzicht. Een «grappige" schutter te Arnhem leidde Maandagavond dermate de aandacht van de excer- ceerende schutters af, dat de kommandeerende officier het geraden achtte den man uit de gele deren te doen verwijderen. Een drietal schutters werd aangewezen om hun wapenbroeder in arrest te brengen, maar deze was zijn geleiders te vlug af. Op weg naar het politiebureau wist hij te ontsnappen Naar men uit Koevorden meldt, is door kwaadwilligen de dijk langs de Duitsche grens doorgestoken, zoodat de geheele Koevorder Marsch is ondergeloopen. In de vorige week zijn op den kwelder on der Kollum p. m. 50 paarden van hunne staarten beroofd. In 2 a 3 opeenvolgende nachten heeft men deze sehanddaad gepleegd. De burgemee ster der gemeente looft eene premie uit van 25 voor de opsporing der snoode bedrijvers. Men meent den dader of althans éen der daders gevonden te hebben. Uit Yaals wordt gemeld Zondagnacht werd de rijks-ambtenaar Crijns alhier, toen hij een rijtuig wilde visiteeren, het welk van Aken hier was aangekomen, door vier zich daarin bevindende personen gegrepen, ge slagen, mishandeld en, terwijl de koetsier rechts omkeert maakte, naar Duitsch grondgebied mede- gesleurd. Aldaar liet men hem los, tengevolge waarvan hij viel en den linkerarm brak. Zoowel door de Duitsche als door de Nederlandsche po litie is proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Te Almelo isjeen onderwijzer, gearresteerd verdacht van onzedelijke handelingen met zijne leerlingen. Hij is door den raad reeds uit zijne betrekking ontslagen. Inklimming bij nacht in een bewoond huis met behulp van de politie! Een heer, die in de Koningstraat te 's Hage op kamers woontkwam Dinsdag omstreeks middernacht thuismaar het slot weigerde dienstnoch van buiten, noch van binnen was het in beweging te krijgen. Toen de pogingen om binnen te komen eenigen tijd op de hardnekkigheid van het slot waren afgestuit, kwamen gelukkig twee nachtwakers voorbijmijnheer riep hen ter hulpe, klom op hunne schouders, greep de goot, slin gerde zich daarin en betrad zoo zijne kamers, waar hij jas en stok, die hem vooruit gegaan waren en zijn horloge dat den weg door de brievenbus 'had gevonden, reeds op zich vond wachten. Te Vianen zijn ook valsche gouden tientjes in omloop gebracht. Dezer dagen deed zich hier mede een eigenaardig geval voor. Een heer had een zijner arbeiders zulk een gouden tientje, niet wetende dat 't valsch was, in betaling gegeven. Deze begaf zich er mede naar een winkelier, deed er eenige inkoopen en gaf het geldstuk daar ter inwisselingtoevallig kwam eenige oogenblikken later de meid van bovengenoemden heer om een bankbiljet van f 25 te wisselen. De winkelier gaf onder meer ook het bewuste gouden tientje in betaling. Toen de meid daarmede thuis kwam, bemerkte de heer eerst dat het valsch was en stuurde oogenblik- keiijk de meid er mede naar den winkelier te rug deze liet het op zijn beurt naar den arbeider brengen, die het, tot niet geringe verbazing van onzen heer, aan den eersten eigenaar weer ter hand stelde. En zoo kwam »het kalf weer bij zijn grootje". Volgens de St. James Gazette heeft de En gelsche regeering bericht ontvangen van een ernstigen opstand in Mainena, in noordelijk Af ghanistan, waarbij ook Ishak Khan, gouverneur van Balkh, betrokken zou zijn. Van Herat zijn troepen naar Mainena gezonden. Men beweert uit Varna dat het onjuist is, al zou de Porte weigeren de overeenkomst om trent het Suez-kanaal te teekenen. Zij wenscht slechts eene verdaging wegens het door Italië opgeworpen incident. Naar men zegt zal generaal Boulanger de genoot jhr Klerck de rijkspostspaarbank in het leven geroepeneen feit, dat hem alleen reeds aanspraak kan doen maken op de waardeering van ons land. Verder diende hij een ontwerp in tot het be lasten van het kapitaal in portefeuille, dat echter met andere van dien aard het lot deelde van niet tot wet te worden verheven. Algemeen wordt aan dezen verdienstelijken man hulde gebracht. Het Handelsblad vooral wijdt vele regelen vol warme waardeering aan haren oud-redacteur. «Vissering zegt dit bladwas Amsterdam mer van geboorte en Amsterdammer van har-te. Hij had de roemrijke, oude stad lief gelijk wei nigen, en 't was hem steeds een vreugde, de nieuwe ontwikkeling aldaar gade te slaan. Hij was godsdienstig, vrijzinnig en vol eerbied en piëteit voor de daden en den zang der voor geslachten. De beschaafde, edele vorm, waarin hij zijne gedachten en gevoelens uitte, bewees, hoe hij de klassieke en nieuwere letteren bestu deerd had. Wie het voorrecht gehad heeft Vissering te kennen, zal den beminnelijken, eenvoudigen, dich terlijken vriend nooit vergeten en hem steeds met eerbied en hartelijke waarcleering herdenken. Wie hem nooit ontmoet hebben zullen nog na vele jaren uit zijn geschriften een duidelijk denk beeld kunnen krijgen van een der meest talent volle leden uit den kring van Potgieter, van een beminnelijk, godsdienstig, liberaal denker en dichter, die ouderwetsche vaderlandsliefde aan ouderwetsche liefde voor zijn huisgezin en het familieleven paarde." L it Vlissingen schrijft men ons Gisterenavond heeft in het Grand Hotel alhier het aangekondigde «concert" plaats gehad van het stafmuziekkorps van het 3e regiment infan. terie, directeur de heer N. A. Bouwman. In de samenstelling van het programma was eenige karigheid niet te miskennen. Misschien was dit wel gedaan met het oog op den beperkten tijd die voor de uitvoering beschikbaar bleef immers, er moest een bal volgen en daarmede diende rekening gehouden te worden. Trouwens de samenvoeging van deze niet bij elkaar hoorende dingen schaadt gewoonlijk beiden. Over de uitvoering hebben wij niets te melden zij was, als altijd, uitstekend. Publiek was er weinig. Het najaarachtige weêr had daaraan groote schuld. Evenzoo de omstandigheid dat het zelfde korps heden avond te Middelburg een concert geeft. Daardoor ont vielen ons de zoozeer gewaardeerde Middel burg- sche vrienden. Ook zulk eene combinatie heeft hare bedenkelijke zijde. Vlissingen alleen kan geen concerten bekostigen, die een paar honderd gulden vorderen, daarom behoorden zulke uit voeringen, éen dag na elkaar, te Vlissingen en Middelburg, niet plaats te hebben, 't Is ook voor beiden schade, hoewel, natuurlijk, voor Vlissingen het meest. In de Woensdag in het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes gehouden vergadering van inge landen van den polder De Breede Watering be westen Yerseke werd, overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie, welk rapport bij monde van den heev J. A. A. Kransen van de Putte werd uitgebracht, de rekening over 1887/8 vastgesteld in ontvang op 115683.15 i, in uitgaaf op ƒ94436.42 en derhalve met een goed slot van 21246.73J. Uitgeloot werden4 obligatiën a 500 der leening van 96.000 28 obligatiën a 1000 der leening van 200.000 3 obligatiën a f 500 der leening van 25.0001 obligatie a 1000 der leening van ƒ60.000, zoodat is uitgeloot tot een gezamenlijk bedrag van 32.500. Ten slotte werd nog opgemaakt eene voordracht van 3 personen, ter voorziening in de vacature van gezworen, ontstaan door het overlijden van den heer J. Q. C. Peman Kakebeeke Az., die had moeten aftreden 1 Augustus 1888. Op deze voor dracht werden geplaatstdhr A. M. Peman Kake beeke te Kioetinge als le candidaat met 69 stemmen (bij eerste stemming)dhr J. Welleman Aan de thee zal ik het u plechtig overdragen, als gij dat liever hebt, bescheiden kind." >Ik kan nooit zoo iets dragen, al is het vahch, zooals gij zegt." «Draag het dan onder uw japon, dan zal de glans niemand verblinden," zei hij zich over mij heen buigende en over mijn schuchterheid lachende Ik nam het dus schoorvoetend aan en dankte hem zoo goed ik kon. Aan de thee zei hij tot zijn vrouw «Ik heb die trotsche juffrouw van ons met de grootste moeite overgehaald om als belooning voor haar poseeren een ornament van een schelling aan te nemenzij vond het bijna niet om te dragen.'. «O mijnheer Rayner." Hij wierp zoo'n ander licht op mijn weigering, alsof ik het niet goed genoeg vond. En er was een groot verschil tusschen een schelling en tien gulden. Ik zag dat Sara, die in de kamer was, mij nijdig aankeek, als vond zij dat gouvernantes in het geheel geen ornamenten behoefden te dragen. Mevrouw keek ook niet vriendelijk. Dit sieraad, dat ik zoo bewonderd had, doch zeker niet begeerd, bracht mij meer verdriet dan genoegen aan. Dienzelfden avond bezorgde het mij nog een onaangenaam oogenblik. Boven ge komen ging ik met mijn rug naar de deur zitten om het nog eens te bekijken. Het was prachtig en terwijl ik het in de ondergaande zon liet schitteren dacht ik, dat als deze steenen valsch waren en slechts tien gulden kostten, de menschen toch wel dwaas waren om zooveel geld voor echte te geven. Terwijl ik het nog zat te bewonderen, met het aangename gevoel van het te bezitten, hoorde ik eensklaps een stem achter mij «Zoo, is dat nu dat ding van een schelling Het was natuurlijk Sara, die mij water kwam brengen, ofschoon mijn kan nog vol was. Haar spotachtige toon en schampere lach ergerden mij; ik deed het doosje dicht en zei kortaf: «Mijnheer Rayner zal natuurlijk aan niemand een ding van een schelling geven, Sara." «En vooral niet voor zulke diensten als de uwen, juffrouw." Zij zei dit op zulk een sarrenden toon dat ik, toen ze de kamer uit was, het doosje op tafel wierp en in tranen uitbarstte. HOOFDSTUK XI. Toen ik mjjne tranen gedroogd had en mijne grieven tegen Sara overdacht, vroeg ik mijzelven af waarom zij toch zoo'n hekel aan mij zou hebbenzij was wel tegen niemand heel vrien delijk, maar haar toon tegen mij was toch bij zonder onaangenaam, alsof zij mij niets gunde van hetgeen zij mij brengen moest. Maar zoo lomp als van avond was zij toch nooit geweest en ik begon te gelooven dat zij jaloersch was dat er van zoo'n nieuweling zooveel werk ge maakt werd, terwijl haar niet gevraagd werd om te poseeren Voor haar portret. Het was al heel kinderachtig voor iemand op haar leeftijd, die voor een meid al heel wel af wasen gewoonlijk verkiezing van het Noorder-departement aanne men. In de Charente—Inférieure zou hij, na validatie, den oud-prefect Bessand en in de Somme den heer Ansard aanbevelen. Men beschuldigt den generaal van een krachtig aandeel te hebben in de werkstakingen van den laatsten tijd. Als bewijs voert men aan dat bij een der voornaamste belhamels een brief van Boulanger in beslag is genomen en dat een dei- leiders in nauwe betrekking staat tot de voor naamste leden van het Boulangistisch comité. De eerste groote wapenschouwing, welke de jeugdige Duitsche keizer zal houden, die van het gardekorps op 1 September, zal bijzonder schit terend zijn. In 's keizers gevolg zullen zich een aantal vorstelijke personen bevinden, o. a. twee Beierscfie prinsen, en de koning van Zweden, die in het laatst dezer maand den doop van 's keizers jongsten zoon komt bijwonen, zal ook bij dat militaire schouwspel tegenwoordig zijn. Daar de keizer nu juist niet als Engelschgezind bekend staat, trekt het de aandacht, dat Z. M. drie officieren van het Engelsche leger ter bijwoning van de herfstmanoeuvres heeft laten uitnoodigen. De Keulen-Dusseldorpsche stoombootmaat schappij heeft door het ongunstige weder in de maand Juli ruim 10.000 passagiers minder vervoerd dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Op het te Frankfort gehouden internationaal congres betreffende de binnenscheepvaart is in het] licht gesteld, dat het verkeer dier scheepvaart werkelijk is toegenomen door het beter bevaarbaar maken van wateren, doch dat er in dat opzicht verdere verbeteringen behooren plaats te hebben. Er is eene commissie benoemd voor het opmaken van eene uitgebreide statistiek van de binnen scheepvaart. In deze commissie, die onmiddelijk zal bijeenkomen, is voor Nederland de heer Conrad en voor België de heer De Reuve gekozen. De 59ste geboortedag van keizer Frans Jozef is Zaterdag door geheel Oostenrijk-Hongarije met buitengewone geestdrift gevierd. Men beschouwde het feest wellicht ook eenigszins als een voorbe reiding voor de viering van 's keizers 40-jarige regeering op 2 December a. s. Al de leden der keizerlijke familie waren op de villa te Ischl aanwezig. Ook de koning en de koningin van Portugal met prins Alfonso, waren tegenwoordig. Men wil dat beschouwen als een bevestiging van het gerucht, dat de prins bestemd is, eerlang een lid der keizerlijke familie te worden. Dit gerucht zal echter wel ongegrond zijn. De feestdag viel samen met den tienden ver jaardag van den intocht van het veroverend Oostenrijksch leger in Serajevo, en was dus ook een gedenkdag voor Oostenrijksch Bosnië en Herzegowina. Sommigen onder onze lezers zullen zich vermoedelijk nog wel den grooten diefstal herin neren, die den 28sten Oct. van het vorige jaar in de City van Londen werd gepleegd. Op klaar lichten dag werd een bediende van de makelaars "Wilson, toen hij het kantoor van de heeren Cawston verliet, op de trap aangevallen en be roofd van een aantal aandeelen der Ohio en Missisippi Railway en andere ter waarde van 10.000 pd. st. Nu eerst is de dader ontdekt. Men kwam hem op het spoor door eenige aandeelen, welke door een makelaar te New-York ter markt werden gebracht. Bij onderzoek bleek, dat zij afkomstig waren van zekeren heer Casey te Londen. Een paar detectives spoorden dien heer op, hielden hem in het oog en namen hem eindelijk in hech tenis. Casey legde spoedig volledige bekentenis af en wees de plaats aan, waar alle aandeeelen te vinden waren. Aldus ontvingen de eigenaars het gestolene geheel terug. In de nabijheid van Hamburg zijn 13 kroko dillen, die door een stoomschip uit Afrika zijn meegebracht voor eenige diergaarden, alle ont snapt en zwemmen nu in de Elbe. Onder de menschen, die in de 'nabijheid wonen, heerscht geen geringe ontsteltenis. Bij het beklimmen van de Monte Cristallo stortte de bekende gids van het Ampezzodal Michael Innerkofler, met twee gymnasiasten uit München, die met hem aan een touw waren ge bonden, in de diepte. Innerkofler werd dood hebben gouvernantes een moeilijker leven dan dienstmeiden. Ik ging de ervaringen van andere gouvernantes, die ik gekend had, na en kwam tot het besluit dat Sara gediend moest hebben bij lieden, die de gouvernante afsnauwden en lomp bejegenden en het daarom schande vond dat ik zoo beleefd behandeld werd. «Ik werd hier ook eigenlijk bedorven", dacht ik, «en het is wel goed dat iemand mij daar eens aan herinnert. Ik moest Sara eigenlijk dankbaar zijn." Daarop herinnerde ik mij den raad van mijn heer Rayner om het schitterende hart onder mijn japon te drtigen ik had het willen doen om hem pleizier te doen, doch twee redenen weer hielden mij. De eene was dat ik niet gaarne wilde hebben dat iemand het lintje, waaraan ik het bevestigde, uit mijn japon zag komen en het gevoel, van mij daarvoor te schamen, was mij een bewijs dat hetgeen ik wilde doen niet goed was. De andere bestond hierin dat ik al éen souvenir om mijn hals droeg, bestaande uit een doosje dat ik van een ouden portemonnaie gemaakt had, .waarin ik het briefje bewaarde dat de heer Reade aan die eene roos in het mandje gestoken had. Als ik nu alle briefjes en geschenken die ik kreeg om mijn hals ging hangen zou ik eindelijk op een Indiaan gelijken, en dus besloot ik het schitterende hart in mijn lessenaar te sluiten en mij met het eenvoudig ornament tevreden te stellen. Dat had Sara ook al gezien, althans Uil het Engelsch. van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK IX. «O wat zijt gij onnoozelriep de heer Rayner uit. «Ik dacht niet dat een Londensche dame zoo onervaren kon zijn om valsche steenen voor echte aan te zien. Dit sieraad, waarvan de waarde u zoo verschrikt, is niet meer dan tien gulden waard. Er was niet eens een doosje voor gemaakt en dus moest ik een oud opzoeken waarin een broche gelegen heeft. Neen, neen kind, de geldswaarde behoeft u niet af te schrik ken. In mijne oogen heeft het waarde, om een andere reden. Zie hier Hij keerde het om en ik zag achterop een monogram staan en de datum 1792. «Wat zijn dat voor letters Ik las«R. D. G." »G. D. R. verbeterde hij" Gervas D. Rayner, mijn naamcijfer, dat van mijn vader en mjjn grootvader. De eenige waarde van dit ding is dat het van mijn grootmoeder ismaar ik heb genoeg souvenirs van haar, mjjn vrouw heeft een massa juweelen in de bank, die ze nooit draagt, dns berooft gij niemand en doet een ouden vriend genoegen ik mag mijzelven immers wel een oud vriend noemen als gij het aanneemt.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2