Laatste Berichten. Kerknieuws. Verspreide berichten. "FE UILLËT Ö~NT" ELZENHOF. ^erkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand, de kosten voor de rijks kweekscholen te 's Herto genbosch en Haarlem zullen verdwijnen. Tot organist bij de Ned. herv. gemeente te Yerseke is met algemeene stemmen benoemd de heer J. A. C. Nonhebei, op een traktement van 150. Kardinaal Lavigerie heeft Zondag in de kerk van St. Martinus te Wijk-Maastricht de plechtigheid der sluieraanneming aan zeven zusters uit het Afrikaansche missiehuis aldaar voltrokken. Bij die gelegenheid werd door den grijzen kerk vorst eene boeiende en gemoedelijke toespraak gehouden, waarin de toestanden in Afrika met betrekking tot den slavenhandel geschetst en aan de jonge postulanten de taak beschreven werd, die haar in Afrika wachtte. In zijne toespraak zeide de spreker, dat de ondervinding hem had geleerd, dat missionarissen alleen niet toereikend waren om de gedrukte zwarte bevolking uit kaar zedelijk verval op te heffen, maar dat het hem noodzakelijk scheen deze door geestelijke zusters in dat werk te doen bijstaan. Voor het overige verschilde de inhoud van deze toespraak weinig met de reeds bekende redevoeringen, door dezen prelaat te Londen, Parijs en Brussel gehouden, en had zij hoofdzakelijk ten doel den schandelijken en menschonteerenden slavenhandel te brand merken. (iV. v. d. D Hoewel een officieel bezoek nu achterwege blijft, zullen, naar wij vernemen, toch nog een tweetal leden van de Holland Society uit New-York Zaterdag a. een kijkje in Middelburg komen nemen. Naar wij vernemen zal de tweede spoorlijn tusschen Roozendaal en Vlissingen, die hare vol tooiing nadert, in de tweede helft van September in exploitatie worden genomen. De Zweedsche brik Gustav, gez. Jonsson, van Antwerpen naar Stokeby, is gisteren avond tusschen Zoutelande en Westkapelle, aan de zoogenaamde 70 roe, op strand geraakt, doch met assistentie van een sleepboot vlot gekomen en naar zee gesleept. Heden morgen is te Vlissingen een metse laarsknecht van het dak van het rijksmagazijn aan de Wijnbergscke kaai gevallen. Hoewel per vigelante naar het gasthuis gebracht, kon hij dit spoedig weer verlaten, wijl bleek dat hij slechts eene lichte verwonding bekomen had. Hij bevindt zich thans in zijn eigen woning. Evenals verleden jaar het geval was zijn heden morgen een 50tal kinderen, leerlingen der hoogste klassen van de scholen A en B te Vlis singen per spoortrein van 6.24 naar Rotterdam vertrokken. Heden avond komen zij met den trein van 9 uur terug. De kosten van dit uitstapje worden bestreden uit vrijwillige bijdragen van de burgerij. Naar men ons uit Does meldt vermiste dr C. in den laatsten tijd meermalen geld. Heden is een boodschapmeisje, zekere M. v. 't Z., door de politie aangehouden onder verdenking van diefstal van dat geld. Onlangs beviel een vrouw van een arbeider- te Oud vosmeer van tweelingen. Voor de vierde maal verblijdde zij haar man op die wijze. Niet alle tweelingen bleven echter in leven. Bij het uitbreken der besmettelijke vlekziekte onder de varkens binnen den veekring Heusden, geeft de heer Michels, veearts aldaar, aan de veehouders den raadgeen dure zoogenaamde voorbehoedmiddelen tegen vlekziekte te koopen, die gedurig door reclame-artikelen worden opge vijzeld maar te zorgenlo. dat de varkens worden gehouden in binnenhokken, dit is, in hokken op den stal of de schuur, van de buiten lucht afgesloten, die zooveel mogelijk worden rein gehoudenen 2o. dat den heesten worde toegediend zoutzuur (Acid. muriaticin het drinken, liefst in karnemelk gemengd, welk middel weke lijks slechts eenige centen kost. Ervaring bij het heerschen dezer ziekte in vroeger jaren hebben hem duidelijk aangetoond) dat van zoodanige behandeling, de gunstigste afloop te wachten is. Te 's Gravenhage schijnt alweer een notaris zich «verwijderd" te hebben. Aldaar liep ten minste sedert Maandag algemeen het gerucht dat de notaris V. uit die stad zijn kantoor had ver- Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK IX. »Er zijn" aldus vervolgde de heer Rayner «altijd schrandere koppen noodig die de plannen uitdenken en de verantwoordelijkheid dragen en dat dit dan ook zijne gevaren heeft bewijzen de vervolgingen en de martelingen welke zoovele priesters te verduren hebben gehad, Iedereen die vooruit wil komen in de wereld staat aan gevaren bloot. En men kan de wereld niet alleen met zijne vuisten veroveren." «Nu, dan kies ik de arme drommels die niet vooruitkomen, of alleen hunne vuisten kun nen gebruiken." Mijnheer Rayner zag mij lachend aan. »Zoo beginnen de meeste vrouwen", zei hij droog. Ik voelde mij natuurlijk een beetje gekrenkt om met de «meeste vrouwen" gelijk gesteld te worden en zei niets meer. Op het bleeke gelaat van mevrouw, die aandachtig naar ons gesprek laten. Ten zijnent werd een plaats in het binnen land genoemd waarheen hij voor zaken zou zijn vertrokken, doch aldaar moet hij zich niet bevinden. Verscheidene personen, wier zaken j hij in handen had, hebben de justitie met een en ander in kennis gesteld. Te Amsterdam is Maandag avond, vóór de voorstelling in het theater-Van Lier begon, zoo dat er nog weinig toeschouwers waren, een be zoeker van de gaanderij, die over een ballustrade wilde klimmen, in het parterre gevallen. Hij werd met gebroken linkerbeen naar het gasthuis gebracht. Zondag middag waren in de veenderij Riet- wijkeroord, onder Nieuweramstel, de twee broeders De H. van Amsterdam met visschen bezig. De oudste geraakte te water en zonk onmiddellijk. De jongste, een knaap van 14 jaren, sprong hem na om hem te redden, doch te vergeefs. Op zijn geroep werd deze laatste gered, doch van den 17jarigen jongeling werd het lijk opgehaald. De ritmeester baron Van Asbeck, te Amers foort, is aan de gevolgen van het hem overkomen ongeluk overleden. Dinsdag ochtend vroeg is te Rotterdam in het plantsoen aan de Oosterkade gevonden een Duitscher, die aan den strot verwond was en buiten staat was inlichtingen te geven, zoodat het niet is uit te maken of hier aan misdrijf of aan poging tot zelfmoord moet worden gedacht. Aan den tol tusschen Vlaardingen en Schie dam heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De heer V., onderwijzer te Bergambacht, die aldaar zou passeeren, kreeg, bij het betalen van het tolgeld, zulk een hevigen slag van een paard, dat hij zwaar gewond werd opgenomen en aan de gevolgen is overleden. Zwijndreckt bezit een kind van 6 jaren dat niet minder dan 54 kilo weegt. En dan schaffen ze de kermissen af! Waar moet men in de toe komst met dergelijke «natuurwonderen" blijven Voor eenige jaren bestond er in onze bladen eene soort van rivaliteit om den oudsten «nog levenden" oud-strijder van '15 te ontdekken. Die naijver heeft thans een tegenhanger gevonden in de zucht om de «oudste bekende torenklok" aan te wijzen. Na de oudste klok te Pijnakker kwam de nog oudere te Eagum, en nu is de alleroudste te Boyl in de Friesche gemeente Weststellingwerf gevon den. Deze is van 'tjaar 1300. (Arnh. Ct.) Zondagavond is te Stavoren door eene sleep boot binnengebracht een zonderling vaartuig, Gipsy genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche Holland- sche trekschuit en herbergt eene Engelsche fami lie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tus- schenkomst van den Engelschen consul te Har- lingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren gericht had, is een visschersman uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en geleider zijne diensten te bewijzen. Sedert 14 Mei jl. bevindt zich te Veenhui- zen een 23-jarige verpleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft en zich voornam, ge durende zijn verpleegtijd van éen jaar in't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voeding, om hem daarvan af te brengen, bleken vruchteloos te zijn. Een ander verpleegde aan die rijks-werkin richtingen scheen een veete tegen den ziekenvader J. Busscher te hebben. Toen deze Zaterdagavond, bij afwezigheid van den betrokken ambtenaar, ook de functie van zaalopziener waarnam, werd hij door een der verpleegden welke hem om een borstrok had gevraagd en met hem naar het magazijn was gegaan aldaar met een mes aan gevallen. Den op hem gerichten stoot ontwijkende, ontving Busscher slechts een geringe verwon ding. Een onder zijn bereik liggend stuk ijzer grijpende gaf Busscher den verpleegde daarmede zoodanigen slag tegen het hoofd, dat hij spoedig door hem en de inmiddels toegeschoten politie kon worden overmeesterd en in arrest gebracht. Naar men thans meldt zal keizerin Frederik zich definitief te Berlijn vestigen, doch vooraf een kort bezoek brengen aan Italië. Het gerucht, dat zij haar domicilie in Thuringen zou kiezen, wordt van welonderrichte zijde tegengesproken. De moeilijkheden voor den Sultan nemen jaarlijks toewij wezen er gisteren nog open geluisterd had, zag ik een flauwen trek van verbazing over mijn aanmatiging. Na een paar uur gewerkt te hebben riep mijn heer ons bij zijn schets, die een lief meisje voor stelde, met donkergrijze oogen, iets grooter dan de mijne, een rood mondje, kleiner dan het mijne, tanden een beetje witter dan de mijne, een veel mooier gelaatskleur en veel glanziger haar. En toch leek het wel, zoodat het mij een beetje hinderde toen mevrouw zich de moeite gaf van te zeggen dat het geflatteerd was, ofschoon ik het heel goed wist. Maar mijnheer zei dat het portret van een mooie vrouw nooit geflatteerd kon zijn, waarop zij de schouders ophaalde en naar de deur ging. Haidee volgde haar na nog een teederen blik op den leeuw geworpen te hebben. «Gij zijt een uitstekend model, gij zit zoo stil. Het is een genot om u te schilderen ook nog om een andere reden", zei hij langzaam voortgaande, met hier en daar nog een streekje te geven. «Welke belooning verlangt gij omdat gij zoo lang hebt geposeerd zonder te geeuwen, zooals een model van professie «Niets mijnheer. Ik heb het met genoe gen gedaan. Het is streelend voor de ijdelheid om geschilderd te worden en dat is immers be de financieele wel het meest. Een ontredderde boel als in het Ottomanische rijk bestaat zal men zeker zelden aantreffen. De sultan weigerde zijn bekrachtiging te verleenen aan de nieuwe leening van 1.400.000 Turksche ponden, welke de vorige minister van financien nu reeds in ongenade met de Ottomanische bank wilde sluiten. De sultan vond de voorwaarden wel wat te bezwaarlijk Dat de Turksche regeering steeds geld noodig heeft, is waarlijk geen wonder, wanneer men ziet, hoe het geld aan den Bosporus wordt verkwist. Een der Engelsche bladen rekent uit, dat alleen het particulier huishouden van den sultan jaar lijks 8.000.000 pond sterling kost. Alleen in de keuken is eiken dag noodig 1 ton rijst, 600 pond suiker, 600 pond koffie en 1 ton vleesch, behalve nog al de andere artikelen van huiselijk gebruik. De sultan is dus wel een duur heer Als een staaltje van den lieven toon, die in sommige Parijsche bladen wordt aangeslagen, kan dienen een artikel van het gemeenteraadslid Joffrin in de Patri oiwrierwaarin Rochefort le premier des laches et le dernier des inisérables wordt genoemd, verder vieux drole, fille a soldat, ane mort, menteur en dat alles omdat Rochefort het mis lukken van de werkstaking aan Joffrin en zijn vrienden had geweten. Zoover hebben sommige bekende bladen in ons land het nog niet gebracht. In het Tliéatre de la Gaité zal dezen winter Tartarin sur les Alpes worden opgevoerd, waarbij de Mont Blanc op verrassende wijze zal worden afgebeeld. Te Weenen heerschte Zondag groote op schudding, daar het den voormaligen afgevaar digde en ridder, Georg Schonerer, behaagde een groot en luidruchtig feest te geven voordat hij naar de gevangenis ging, om de vier maanden tuchthuisstraf te ondergaan, die hij opliep door het zich vergrijpen aan de redacteurs van het Weener blad, dat een voorbarig bericht van den dood van keizer Wilhelm gebracht had. De ijverige anti-semiet telt zijn aanhangers bij massa's en het was dus niet te verwonderen dat de politie de handen vol had om de orde te bewaren en daarin alleen slaagde door den bij stand der troepen. Maandagochtend liet hij zich in een open rijtuig en met groot gevolg naar het gebouw brengen, waarin hij zijn straf ondergaan zal. Dit gaf aanleiding tot nieuwe oploopen, doch de politie wist ten slotte de orde toch te handhaven en bepaalde zich tot het arresteeren van een tiental der grootste levenmakers. - De propaganda, te Weenen op 't getouw gezet metjhet doel om eene expeditie pit te rusten tot het opzoeken van Emin pachaondervindt veel succes. Men kan aannemen dat het wel slagen ervan verzekerd is. —Men meldt uit Weenen,dat volgens verzekering uit de naaste omgeving van den hertog van Cumberland, dezen voorstellen gedaan zijn ten opzichte van den troon van Boelgarije. De hertog nam bij zijn antwoord eenige reserve in acht. Men gelooft echter dat hij in geen geval plan heeft om van zijne rechten op Hannover of Brunswijk afstand te doen. De werkstakingen zitten in de lucht. Vol gens bericht uit Rome hebben 1500 metaalwer kers te Savona wegens loonsvermindering den arbeid gestaakt. Eene delegatie heeft zich bij den onderprefect vervoegd. Ongeregeldheden zijn tot nu toe niet voorgevallen. In den Times wijst «assuradeur,", naar aan leiding van de aanvaring, tusschen de Geiser en de Thingvalla, erop dat deze aanvaring juist heeft plaats gehad ten tijde van de verwisseling der wacht (4 u. 's morgens). De officier, die wordt afgelost, is dan natuurlijk vermoeid door een vier uurs wacht, terwijl degene, die de wacht komt overnemen, uit den slaap of uit een ver lichte kajuit of hut plotseling in het duister komt. Zeker een ongunstige positie om het commando onmiddelijk over te nemen. Sommige reeders hebben daarom als regel gesteld, zegt de «assuradeur", dat de officieren een kwartier uurs vóór het overnemen der wacht op de brug moeten zijn, zoodat de aftredende behoorlijk gelegenheid heeft den nieuw aankomende omtrent de richting van het schip enz. in te lichten. De schrijver oppert het denkbeeld, dat deze inrichting door den Board of Trade verplichtend mocht worden gesteld, daar de veiligheid van schepen dikwijls van een kleinigheid afhangt. looning genoeg voor een vrouw zei ik en volgde Haidee. «Ik zal nog wel iets degelijkers vinden," zei hij zacht, alsof hij tot zich zelf sprak. Dien middag had Haidee juist de leerkamer verlaten toen hij er in kwam met een oud ver sleten doosje in zijn hand. «De schilder heeft zijn belofte niet vergeten als hij het zoo noemen mag. Kijk nu eens wat gij verdiend hebt met stil te zitten." Hij opende het doosje en hield zijne oogen op mijn gelaat gevestigd. Het doosje was gevoerd met verschoten fluweel en had blijkbaar voor een ander ornament gediend. Nu lag er een hanger in, in den vorm van een hart, met een prachtiger glans dan ik ooit van diamanten gezien had, zoodat ik schrikte en een kreet van bewondering slaakte. «Het is het mooiste sieraad dat ik ooit gezien heb", zei ik, nog niet ten volle beseffende dat het voor mij bestemd was. «Houdt gjj van diamanten - «Ja, ik vind het de mooiste edelsteenen." «Zoudt gij uw haar, uw hals en uwe armen, met diamanten willen overdekken, als een her togin?" vroeg hij bedaard, maar zoo dat ik het niet wist of hij schertste of het meende. Te Vlissingen zijn Dinsdag avond door den notaris J. A. de Wolff in het openbaar verkocht de volgende huizen en erveneen aan den Kou denhoek wijk L. no. 52 aan den heer C. de Wolff voor 1205een aan de Onderstraat wijk L. no. 46 aan den heer A. Loekemeijer voor 1545 een aan de Palingstraat wijk K. no. 160 aan den heer J. B. Kuijpers voor 1400 een aan de Korenmarkt wijk C. no. 66 aan den heerJ. Murre voor 1556 en een aan de Lange jWalstraat wijk E. no. 25 aan den heer J. Bos voor 700. Een perceel aan het Breeslop wijk C. No. 88 bleef onverkocht. Te Burgh hadJDinsdag de openbare verkooping plaats van een hoefje en eenige andere onroerende goederen van W. Lemsom. Een en ander werd verkochthet hoefje met 11 H. A. 50 A. 55 cA. erf, tuin, boomgaard, bosch en bouwland onder Haamstede, voor ƒ65 per 41 A- 68 cA.een woonhuis met erf en tuin onder Haamstede voor 400een huis met schuur, erf en tuin te Burgh voor ƒ553 kooper van deze drie perceelen werd de heer J. van der Vliet te Zierikzee. Verder een perceel bouwland te Burgh, groot 57 A. 30 cA. waarop eene erfpacht van ƒ12,80 'sjaars drukt, voor ƒ675 per 41 A. 68 cA. aan den heer J. K. Dalebout te Burg. Nog werd geveild, ten verzoeke van den keer J. Langoumois de Does, 92 A. 30 cA. weiland onder Haamstede, verkocht aan den heer P. van der Pol te Haamstede voor 500 per 41 A. 68 cA.; en 94 A. 50 cA. weiland onder Haamstede, die verkocht werden aan den heer J. van der Vliet voornoemd voor 350 per 41 A. 68cA. Alles onverminderd 12 onkosten. Ten verzoeke van mevrouw F. C. Bonte, wed. F. B. Cortvriendt, te Terneuzen, en de overige gerechtigden tot de nalatenschap van mevrouw A. P. Thomaes, wed. J. B. Bonte, werd Dinsdag te Terneuzen ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken in het openbaar in drie perceelen geveildlo. 3 heet. 60 aren 46 cent. grond, in den ten vorigen jare bedijkten polder in het Axelsche Gat, gemeente Terneuzen verkocht aan den heer H. F. Baaijens te Oostburg, voor 720 per 44 a. 56 c. (Gentsch gemet), of in het geheel voor 5824.302o. 3 heet. 60 aren 46 cent. grond, aldaar verkocht aan mevrouw wed. F. B. Cortvriendt te Terneuzen, voor 720 per gemet als voren, of totaal voor f 5824.30, en 3o. 3 heet. 60 aren 46 cent. grond, aldaar verkocht aan den heer Ed. Bonte te Sint Kruis, voor 720 per ge met als voren, of totaal voor 5824.30. Mede werd nog, op tijd en plaats als hoven door genoemden notaris, ten verzoeke van den heer M. de Ghellinck de Walle te Gent, geveild 1 heet. 54 aren grond, in denzelfden polder, en verkocht aan mevrouw wed. Cortvriendt, boven genoemd, voor 825 per gemet als voren, of in het geheel voor 2851.20. Yan 21 tot 22 Augustus. Middelburg. BevallenTh. L. de Vlieger, geb. Van Mourik, d. M. Jobse, geb. Provoost, d. J. Botting geb. Baljeu, d. E. M. C. Dijkwel, geb. Van Kleeft d. Overleden: P. Bassie, man vanJ.Wondergem, 59 j. Brouwershaven. Heden is tot onderwijzer benoemd de heer Van der Weel te Colijnsplaat. Met hem stonden op de voordracht de heeren Mazure te Zuidzande als no 1 en Van den Berge te Bruinisse als no 3. ®s Gravenliage. Naar aanleiding van het vrij onrustbarend particulier telegram uit Kedirie, gisteren meegedeeld, heeft de regeering op haar vraag om inlichtingen het volgend telegraphisck antwoord uit Indië ontvangen: «De residenten seinen dat de toestand overal rustig is; nergens is iets anders gebeurd dan de arrestatie van verdachte personen die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is ongegrond en denkelijk een gevolg van het ge beurde te Tjilegon. Volgens de rapporten bestaat er geen gevaar voor rustverstoring." «Ik, o neen. Ik zou zelfs geen diamanten begeeren. Zij zouden mij niet staan. Dat past alleen voor groote dames, m aar niet voor gouvernantes." «Gouvernantes worden wel eens groote dames, niet waar «De meesten toch niet." «Nu, zonder een groote dame te zijn, mag een gouvernante wel een ornament dragen dat zij eerlijk verdiend heeft." «Ja, als zij het eerlijk verdiend heeft herhaalde ik op luchthartigen toon, al klopte mijn hart snel. «En dus kunt gij dit kleinigheidje ge rust aannemen als een souvenir van uwen dankbaren schilder, aan den aangenamen morgen dien wij allen te zamen doorgebracht hebben." «O neen, neen, dat kan ik nietzei ik ernstig en duwde zijn hand met het doosje weg. „Neem het mjj niet kwalijk mijnheer Rayner, maar het denkbeeld van zoo iets kostbaars te bezitten zou mij nacht en dag bezwaren." Hij begon hartelijk te lachen. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2