N'.! 199.' 131® Jaargang. 1888. Donderdag 23 Augustus. C. L. VAK WOELDEREN, Middelburg 22 Augustus. Onderwijs. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBÜRGSCHE Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van de* gamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger- Voor de verkiezing voor een lid der Provinciale Slalen in het district .Middel burg, op Dinsdag 28 Augustus, bevelen wij ten dringendste aan den heer die de candidatuur heeft, aangenomen. In de St-Ct van heden is opgenomen de wet van den 7 en Augustus 1888, houdende goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Gravenhage ge sloten internationale overeenkomst tot het tegen gaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Naar aan het Dgbl. van Het Loo gemeld wordt, is de toestand van Z. M. den koning in 't alge meen iets beter. He aandoening der luchtpijp is echter nog niet geheel overwonnen. Z. M. blijft nog door veel hoesten gekweld, terwijl hij ook nog niet gansch vrij van koorts is. De reeks zomerconcerten, dit jaar van wegede confrérie van St Sébastiaan in het Schuttershof alhier gegeven, wordt aanstaanden Donderdag gesloten met een concert van Bouwmans kapel. Het zeer aantrekkelijke programma belooft, wanneer het weder wil medewerken, een genot vollen avond. Dit programma luidt als volgtMarche de l'opera Le Tribut de ZamoraGounodOuverture de Concert, R. HolValse Caprice, Rubinstein 'Abendlied, Schumann Fantaisie sur Hamlet, opera de Thomas, Joh. M. Coenen Ouverture Wilhelm Tell, Rossini; Nids d'oiseaux concert-Polka, Bouw man Arlequin a. d. Maskenball, scène, Popper Wir spielen Soldat charakterstück, Eilenbergen Fantaisie Au Camp des Bohémiens, Blumentritt. Wij berinneren dat personen, huiten Walcheren woonachtig, toegang hebben tegen betaling van een zeer geringen prijs. Door de schietvereeniging Medioburgum alhier is een huishoudelijke wedstrijd uitgeschreven tegen Zondag 26 Augustus e. k. van 's morgens 7—4 uur en Maandag 27 Augustus e. k. van 's mor gens 8—12 en 's namiddags van 1—6 uur. Is het echter Zondag 26 Augustus ongunstig weer, dan wordt geschoten Maandag 27 Augustus en Zondag 2 en Maandag 3 Septemberwordt Zondag 26 Augustus wedstrijd gehouden en is het Maandag ongunstig weer, alsdan wordt dien dag niet ge schoten, maar de wedstrijd uitgesteld tot Zondag 2 en Maandag 3 September. Het niet doorgaan van den wedstijd wordt bekend gemaakt door het openzetten der luiken van den Abdijtoren een half nur vóór den aanvang. De wedstrijd zal zijn verdeeld in 5 klassen en gehouden worden op 150 Meter. A personeel (uitsluitend voor de leden)B vrije haan (rose kaarten). Yoor geweren en ammunitie naar verkiezing. (5 en 3 schoten)G vrije baan (gele kaarten). Uitsluitend voor Beaumontgeweren en rijksammunitie. (5 en 3 schoten). In wedstrijd A wordt geschoten des Zondags van 7—4 uur; des Maandags van 812 uur. In wedstrijd B en C wordt geschoten des Zondags en Maandags op de uren dat de haan geopend is. De prijzen worden uitgereikt op den tweeden of derden dag, des avonds te 8 uren, in het Schuttershof tijdens de muziekuitvoering. De vereenigingen Ylissingen, Yeere en Oost- kapelle zijn tot deelneming aan de vrije banen uitgenoodigd. In wedstrijd A en C wordt geschoten met Beauinontgeweer en rijksammunitie; inwedstrjjd B is dit niet verplichtend. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Middelburg is met 57 van de 74 stemmen de heer L. Bosse- laar, burgemeester van Grijpskerke, tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing van een lid der provinciale staten. Yoorts werden nog stemmen uitgebracht op de heeren P. Melis Pz. te Serooskerkejhr mr A. A. van Doorn, burgemeester van YeereA. van Waarde te Nieuwland; H. J. E. Gerlach, mr P. J. P. van Yoorst Yader en J. Meijer, allen te Middelburg. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Oost en West-Souburg heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor cle prov. staten gekozen den heer C. L. ran Woelde ren. In ons verslag van de vergadering der kiesver eeniging jEendracht maakt macht noemden wij bjj vergissing cle Ylissingsche kiesvereeniging Plicht en recht. Zooals men weet is Plicht en recht ontbonden en is daarvoor Algemeen belang in de plaats getreden. Naar wij vernemen zou de heer M. C. Koning, gepensionneerd luitenant-kolonel der mariniers te Amsterdam, zeer in aanmerking komen voor de betrekking van burgemeester van Vlissingen. Men schrijft ons uit Westelijk Zuid-Beveland: Het jaar 1888 zal, zoowel als 1879, lang in heugenis blijven als een jaar van misgewas en ramp. De toekomst is waarlijk voor velen aller ongunstigst. Aardappelen zullen er niet zijn en, evenals in 1879, zullen zij uit Saksen moeten worden ingevoerd. Bepaalde zich het bederf aanvankelijk tot de zomeraardappelen, thans is het ook overgeslagen tot de wintersoortenen zoo snel verspreidt het zich, dat het rooien wel haast de moeite niet meer loonen zal. De suiker penen, een der voornaamste vruchten voor den landbouwer, zullen dooreen geen half gewas opleveren. En de veldarbeider heeft door het langdurige regenachtige weder nog slechts weinig verdiend, zoodat hij niet in staat is de kleine schulden af te doen, die hij gewoonlijk met »Goese mart" betaalt, terwijl hij door het mislukken van den aardappelen oogst een zorgvollen win ter tegemoet gaat. Gewis heeft de philantrophie een uitgebreid veld voor zich in den a. winter en het is te hopen, dat de gegoeden hier en elders al het mogelijke zullen doen om nood en ellende te lenigen. Yoor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Zierikzee, ter vervulling der vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer H. G. Mulock Houwer, hebben van de 551 kiezers op 21 Aug. 285 geldige stemmen uitgebracht. Yan deze verkregen de heeren M. C. Mulock Houwer 146, die alzoo gekozen is, J. Boot Jz. 41, jhr A. C. Roëll 38, A. Buijze Mz. 40 stemmen, terwijl de overige stemmen over diverse personen waren verdeeld. De onlusten op Bantam. Uit een van den resident van Bantam ontvangen schriftelijk rapport zijn door de Javabode de vol gende meer uitvoerige berichten ontleend betref fende de plaats gehad hebbende gebeurtenissen in de afdeeling Anjer dier residentie. In den nacht van Zondag op Maandag 9 Juli, terwijl de adsistent-resident van Anjer met den adspirant-controleur en den resident van Bantam te Anjer-Kidoel den nacht doorbracht, werd de klerk H. P. Dumas te zijnen huize door eenige inlanders overvallen, die hem, zjjne vrouw en zijne kinderen verwondden en voorts alles, wat zich in huis bevond, vernielden. Vandaar trokken zij naar de nabijgelegen woning van den Djaksa en sloegen ook daar alles stuk, waarna zij zich verwijderden. Bij het aanbreken van den dag riep de Djaksa de hulp in van de echtgenoote van den adsistent- resident, voor de gewonde familie Dumas, die intusschen naar de woning van dien inlandschen ambtenaar overgebracht was. Teneinde de ge vraagde hulp te verleenen, begaf mevr. Gubbels zich naar het huis van den Djaksa, hare twee kinderen in hare woning achterlatende. Te ongeveer halfzeven daarop vertoonde zich op de passer eene groote menigte inlanders, waar van het aantal niet met juistheid is op te geven, die zich naar de niet ver van elkander gelegen woningen van Dumas, den Djaksa, den onder collecteur en den wedana van Tjilegon begaven, waar zjj alles wat in hun bereik kwam kort en klein sloegen en êen zoon van den ondercollec teur vermoordden. De wadana van Tjilegon, die zich ook in de woning van den Djaksa bevond, vluchtte daarop met zijn vrouw en mevrouw Gubbels, die zich den terugkeer naar hare woning zag afgesneden, naar de gevangenis, waar zij zich opsloten. Waarschijnlijk heeft toen slechts een deel dei- muiters zich met geweld den toegang tot de gevangenis verschaftterwijl de overigen den klerk Dumas, die niettegenstaande zjjn wond gevlucht was, opzochten en vermoordden en ook den zoutpakhuismeester Bachet, die eerst nog getracht moet hebben zich niet zijn geweer te verledigen, zoomede den onder-col!eeteur, den Djaksa en de beide kinderen van den adsistent- resident om het leven brachten. Nadat de muiters de poort der gevangenis geforceerd en de gevangenen in vrijheid gesteld hadden, schijnen mevroüw Gubbels en de wedana van Tjilegon gelegenheid te hebben gehad te ontsnappendoch moeten zij spoedig door de muiters achterhaald en omgebracht zijnalthans de lijken werden op eenigen afstand van de ge vangenis gevonden. Ook de cipier werd vermoord. Des morgens te acht uur ontving de assistent- resident van Anjer, die, als hoven gezegd, zich met den resident te Anjer-Kidoel bevond, het bericht dat des nachts te drie uur hij den klerk Dumas inbraak gepleegd was en deze, zijn vrouw en een kind daarbij gewond waren. Daar de Patih wegens ziekte afwezig was, keerde de assistent resident onmiddellijk naar Tjilegon terug, terwijl de resident met den aspirant-controleur zich naar het Tjaringinsche begaf. De heer Gubbels moet ongeveer te tien uur te Tjilegon zijn aangekomen, doch reeds vóór hij die plaats bereikte, werd een aanval op hem be proefd, wélke echter niet gelukte doordien de paarden, schichtig geworden, tot de aloon-aloon doorreden. Een groote bloedplek in zijn rijtuig doet in tusschen vermoeden dat de assistent-resident reeds vóór zijn aankomst te Tjilegon verwond was. Niettemin is hij nog naar de woning van den patih gegaan, waar hij zekeren Hadji Jachia, die op hem schieten wilde, een geweer ontnomen heeft. Door bloedverlies verzwakt, moet hij echter kort daarop ter dood zjjn gebracht. De boormeester J. Gronhoudt, eerst sedert het laatst van Juni. te Tjilegon gevestigd, heeft aanvankelijk gelegen heid gehad om met zijne vrouw en een bediende, in gezelschap van den vaccinateur, te vluchten- Yolgens laatstgenoemde is het echtpaar nabij de gardoe Koesanbiboehoet, op circa 5 palen van Tjilegon, in handen der muiters gevallen en ver moord. Hunne lijken zijn op 16 Juli aldaar gevonden. Te Seraug had men intusschen van het ge beurde bericht ontvangen en in den namiddag van Maandag 9 Juli vertrokken de regent en de controleur van Serang met 28 militairen van het garnizoen, onder kommando van den le luit. C. D. J. van der Star, in karren naar Tjilegon. Reeds spoedig werden zij in een hollen weg met steenworpen begroet, doch de aanvallers kon den zonder moeite verjaagd worden. Op 1| paal af stands van Tjilegon het was toen half vijf, dus nog licht werd hun. echter de weg versperd door ongeveer een 200tal man nen, die, volgens getuigenis van eenige latei- opgevatte deelnemers, op weg waren naar Serang. Slechts een van hen had een geweer, de overigen waren allen met klewangs en pieken gewapend. Na uit de karren gestapt te zijn, gingen de regent en de controleur naar voren en vroegen waarom zij den weg versperden. Het antwoord was een luid geschreeuw van Sabil oellahgepaard met het zwaaien der klewangs. De regent vermaande hen huiswaarts te keeren, doch vruchteloosde muiters naderden al meer en meer, gedeeltelijk buiten de dijken van den weg, alsof zij het voornemen hadden de troepen te omsingelen. Toen de regent en de controleur teruggegaan waren, gaven de militairen, na herhaalde som matie om uiteen te gaan, twee salvo's, waarop de menigte zich verspreidde, 9 dooden achterlatende. Van de gewonden, die een goed heenkomen wisten te vinden, zijn sedert f-wee gearresteerd. Te vijf uur kwam het detachement te Tjilegon aan en werd op de aloon-aloon een hoornsignaal gegeven, hetgeen mevrouw Dumas, met haar ge wond kind en twee andere kinderen, benevens een dochter, een neef en een nicht van denver- moorden zoutverkooppakhuismeester Bachet, uit de adsistent-residentswoning deed te voorschijn komen. Na uit het huis van den Patih en andere wo ningen eenige vivres te hebben bijeengebracht; legerde men zich, vergezeld van bedoelde perso nen, in de gevangenis, die het best te verdedigen was. Hoewel hij het [binnenkomen van Tjilegon aan den noordkant van den weg een groote menigte menschen gezien was, werd het detachement ge durende den nacht niet verontrust. Den volgenden ochtend bleek dat genoemde plaats verlaten was, doch spoedig kwam het hoofd der tot de kota Tjilegon behoorende kampong Dj omhang wetan het verzoek doen, of het volk van zijn kampong mocht terugkeeren, hetgeen toegestaan werd, met bepaling dat het hoofd als gijzelaar in de gevangenis zou blijven. Te half elf in den voormiddag kwam cle Patih met den adspirant-controleur Yan Rinsum, eenige hoofden en anderen, te zauien 15 man, waarvan zes met geweren gewapend, van Anjer aan, en na op deze wijze versterkt te zijn, verliet een gedeelte der bezetting de gevangenis om de plaats Tjilegon nauwkeurig op te nemen en de lijken te begraven. Des nachts te half een kwam de eerste com pagnie van bet uit Batavia gezonden bataljon infanterie te Tjilegon aan (welke zich mede in de gevangenis legerde) des anderen daags, Woens dag 11 Juli, gevolgd door den resident en den bataljons-commandant. Den volgenden ochtend werd onmiddellijk een tocht ondernomen naar de kampong Bedjie, waar, volgens de berichten, de muiters zich ophielden. Op dezen tocht werden verscheiden der laatst genoemden, waaronder een der hoofdaanleggers, Hadji Machmoed gearresteerd, terwijl op den terugweg een paar kampongs, welke de daar aanwezige muiters en ontvluchte gevangenen niet hadden uitgeleverd, aan dè vlammen prijs gegeven werden. Sedert werden dagelijks detachementen uitge zonden ter patrouilleering van den omtrek en tot opsporing en arresteering van deelnemers aan de onlusten, waarvan ook reeds een groot aantal, waaronder verscheidene leiders, zijn gevat. Het in brand steken van dorpen of zelfs van alleen staande huizen is echter ten strengste ver boden, maar daarentegen is eene belooning van 500 uitgeloofd voor elk bericht, dat de arrestatie ten gevolge heeft van een der hoofdmuiters Hadji Wassid, Hadji Ismail en den uit de gevangenis bevrijden veroordeelden assistent-wedana van Poeloe Merak Agoes Soera di Karia. Hadji Isak, die mede tot de aanvoerders be hoorde, werd den 17en dezer te Serang doodge schoten. Op den morgen van dien dag kwam hij, als gewoon dessaman gekleed, met een lanspunt in de hand, op den schildwacht, die even buiten Serang aan den weg naar Pandeglang geposteerd was. Deze velde zijn geweer en riep »halt," waarop de andere het wapen met zjjn linkerhand vast greep, terwijl hij den schildwacht trachtte te verwonden. Door den kommandant der wacht, een Europeesch fuselier, werd hij daarop neergeschoten. Ten einde Zr Ms stoomschip Pontianak, dat ter bescherming van de ingezetenen en het kustlicht- etablissement aldaar, te Anjer vertoefde, naar Batavia te kunnen doen terugkeeren, werd een detachement, sterk 40 man, in den vuurtoren ge legerd. Te Karang Antoe werd mede een wacht geplaatst, teneinde den havenmeester aldaar te beschermen en den muitelingen te beletten om met prauwen de kust te verlaten. Voor zeker mag worden aangenomen, dat de beweging van de Hadji's, meer speciaal Hadji Wassid, is uitgegaan en in het bijzonder gericht was tegen de gouvernements dienaren. Door den gevangen hoofdmuiteling Hadji Mach moed is verklaard, dat de onlusten zijn verwekt in het belang van den godsdienst, voorts omdat de belastingen zoo hoog waren en eindelijk omdat de panghoeloe hij den landraad en de inlandsche hoofden geen ontzag genoeg hadden voor Hadji Wassid (deze was lid van den priesterraad en een vijand van den panghoeloe). Toen hem, naar aanleiding van het tweede punt, werd opgemerkt, dat de landrente juist in dit jaar (met bijna anderhalve ton goud) ver minderd is, antwoordde hij slechts dat het motief door Hadji Wassid was opgegeven. Sinds de komst der troepen heeft geen verzet meer plaats gehad. De bevolking hervat hare werkzaamheden, doch de hoofden van Kramat- Wantoe en het Tjilegonsche, wetende dat de be weging ook tegen hen gekeerd was, zijn huiverig om naar hunne standplaatsen terug te keeren, in verband waarmede het een punt van overwe ging uitmaakt om kleine detachementen militairen voorlsopig op verschillende plaatsen verblijf te doen houden. De akte Fransch 1. o. is te Utrecht onder anderen verkregen door de dames C. C. van Dishoeck van Bergen op Zoom, J. J. Dominicus van den Bussche van Amsterdam, P. W. H. Gasille en J. H. Gasille' van Ylissingen. Het is, naar aan den Haagschen kroniek schrijver van de N. Gron. Ct verzekerd wordt, nog geheel onzeker, of reeds op de volgende begrooting

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1