buitënlandT Mmm si Terjacltiüp in ZsBlaud Laatste Berichten. Bezisiswaarflicliefleii laa Helton Onderwijs. Verspreide berichten. Verkoopïngen en aanbestedingen Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen, EEN APOSTEL DER VRIJHEID. zooveel tijd, dat de opwekking daartoe niet aan de gewone pers kon worden overgelaten. Het Vaderland schrijft over die curieuse bekend mak ing. Wil de tegenwoordige regeering de Staatscourant meer dan vroeger gebruiken, om mededeelingen te doen en om het publiek op de hoogte te houden van zaken, die alleen aan de regeering ten volle bekend zijn, dan jnichen wij dit zeer toe. Maar het nut van een mededeeling, als de minister van koloniën gisteren in zijn welbekenden omslachtigen stijl in dat blad deed plaatsen, vermogen wij niet in te zien. De feiten, daarin vermeld, waren sints lang bekend, en men mag aannemen, dat de geloovigen, die den zegen den hemels op de reis van den gouverneur-generaal en zijn bestuur verlangen af te snieeken, aan dit voornemen konden gevolg geven, zonder opwekking van de zijde der regee ring. Men zou kunnen vragen, waarom juist voor dit enkele geval een dergelijke opwekking wordt gege ven. Er bestaat voor de geloovigen evenveel reden over elke andere regeeringsdaad den zegen des hemels af te smeeken als over deze, maar als de St. Crt. telkenmale moest dienen om het publiek daartoe op te wekken, kon zij wel dagelijks met dergelijke aanschrijvingen worden gevuld. Het komt ons voor, dat dit minder ligt op den weg der regeering, zelfs eener «christelijke" regeering, die toch ook op de spontane uiting van het gods dienstig gevoel der natie prijs moet stellen. Gelukkig bepaalt de minister zich nog maar tot een opwekking, 't aan elke persoonlijke opvatting overlatende, of hij meent daaraan gevolg te moeten geven. Daarom heeft zijn woord een onschuldig karakter. Maar de stap tot de uit schrijving van een officieelen bededag is spoedig gedaan, en daartegen moeten wij bij voorbaat ten stelligste waarschuwen. De regeering zou daarmede treden op een terrein, dat het have niet is, en zich een bevoegdheid aanmatigen, die haar niet toekomt. Heden morgen vroeg zijn HH. KK. HH. de prins en de prinses Von Wied met hun kind en gevolg per door den heer Hendrikse alhier geleverde rijtuigen van Domburg vertrokken. Met den mailtrein, die te 7.16 van Ylissingen vertrok en ditmaal voor de vorstelijke reizigers hier stopte, werd de reis naar Keulen voortgezet. De heer dr Mezger en de burgemeester van Domburg deden den hoogen bezöekers uitgeleide. Naar men ons uit Domburg meldt, bezochten HH. KK. HH. Vrijdag namiddag, niettegenstaande het ongunstige weder, den Westkappelschen dijk en de buitenplaatsen Overduin, Zeeduin en West- hove, begeleid door de heeren burgemeesters van Domburg en Oostkapelle, die daarvoor hunne equipages hadden beschikbaar gesteld. Eene wan deling, die de hooge gasten 's morgens over het strand en door het dorp maakten, kon hun de overtuiging schenken, dat hunne komst niet onop gemerkt gebleven was. Van vele woningen wap perde de driekleur en in de straten heerschte meer ,dan gewone drukte. Voor de betrekking van leeraar in de gym nastiek aan de H. B. S. te Schiedam worden door burg en weth. aanbevolen de heeren 0. Krijger, leeraar in de gymnastiek te Schiedam, en A. R.Ver meulen, onderwijzer in de gymnastiek te Oostburg. Omtrent den vliegerwedstrijd, die, zooals wij reeds vroeger meldden, op Prinsessedag, 31 Aug" a., zal gehouden worden, vernemen wij de volgende bijzonderheden. Hetzelfde terrein als vóór twee jaren voor den wedstrijd werd gebruikt is dit jaar weder daar voor beschikbaar. Om half een zullen de deelnemers in het Schuttershof aantreden, van waar zij in optocht, voorafgegaan door de tamboers en hoornblazers van het garnizoen, zich naar den Nadorst begeven. Tijdens den wedstrijd worden door het muziek korps der dd. schutterij van Middelburg eenige nommers uitgevoerd. middelen moest bedwingen, gelijk volgens het verhaal van Haidee nog onlangs twee nachten achtereen het geval was geweest Daarop schoot mij iets te binnen dat wellicht het gezag van Sara in het huishouden kon ver klaren. Zou zij misschien een verantwoor delijke oppasseres voor mevrouw zijn, die vooral bij afwezigheid van mijnheer zeer noodig kon zijn Ik wist reeds dat de verhouding tusschen meesteres en dienstmaagd niet aangenaam was; al behandelde Sara haar met alle uiterlijke tee kenen van ontzag, was het toch duidelijk te zien dat zij haar geringschatte, terwijl ik in de oogen van mevrouw dikwijls een uitdrukking van vrees en afkeer voor Sara had opgemerkt, die mij deed verwonderd zijn dat zij haar in huis hield. Hoe bezorgd de heer Rayner was om den toestand zijner vrouw in de buurt geheim te houden, bleek uit het feit dat de heer Reade, die bijzon der belang in ons gezin scheen te stellen, nooit eenig vermoeden hieromtrent geuit had. Het afgezonderde leven dat zij leidde werd aan de kuren als de dorpswandelaars geen harder woord bezigden van haar man toegeschreven, terwijl die stumpert niet haar dwingeland, maar haar slachtoffer was. De andere, mogelijke verklaring van het kin derverhaal was dat de heer Rayner, die uiterlijk altijd zacht en vriendelijk was en schijnbaar zoo aandoenlijk bezorgd voor zijn vrouw, inderdaad een leelijke huichelaar was, die zijn vrouw onder den schijn van liefde, onder een geweldigen dwang hield, die echter geheel doelloos was en waar zjj zich gemakkelijk aan had kunnen ont- Evenals de vorige maal zullen geschikte ver- verschings-tenten verrijzen en zal het publiek tegen eene kleine entree toegang hebben. Vol wassenen zullen 25 cent moeten offerenen kinderen tot den leeftijd van zestien jaar hebben voor een dubbeltje het recht het naatje van de kous te zien. Iedere jongen, die aan den wedstrijd deel neemt, kan, dank zij de commissie van Uit hetVolk voor het Volk galant zijn tegenover een zusje of vriendinnetje, aangezien hem, ter eere van het Prinsesje, daartoe een kaart wordt cadeau gemaakt. Na afloop van het feest wordt in het Schutters hof een volks-concert gegeven, waartoe de deel nemers aan den wedstrijd vrijen toegang hebben. Bovendien zijn zij in de gelegenheid ieder voor 10 centen per stuk twee kaartjes te koopen om ouders of vrienden in de gelegenheid te stellen voor weinig geld het feest bij te wonen. Andere personen betalen 25 cent entree. In de pauze van het concert worden de prijs- winners bekroond. Het aantal jongelui dat zich reeds heeft opge geven bedraagt meer dan 100. Voor enkele seriën, de aardigst uitgedachte en fraaiste vliegers, kunnen liefhebbers zich nog bij de commissie aanmelden. Ook te Arnemuiden heeft" zich een géval van vlekziekte bij een varken vertoond. Donderdag namiddag hadden de knechts van den landbouwer Hijp Daelman te Westdorpe vlas geleverd naar de Langeleede (Wachtebeeke). In opgewonden toestand keerden zij huiswaarts een hunner geraakte met wagen en paarden in de vaart. Hij viel onder het voertuig en eerst nadat het gerij op het droge was gebracht, ia men er met veel moeite in geslaagd den ongeluk kige jongeling levenloos op te halen. De internationale conferentie voor de afschaf fing der suikerpremiën heeft haar zittingen aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen hervat. De zitting duurde ruim drie uren, doch daar het noodig werd bevonden dat de gedelegeerden over zekere punten nadere instructiën aan hun regeeringen vroegen, werd de conferentie tot 27 dezer verdaagd. Buffon-Billaut, een der laatste ministers van Napoleon III, is Dinsdag te Parijs overleden in den ouderdom van 65 jaar. Zijn ministerieel leven duurde slechts van 10 Augustus tot 4 Sep tember 1870. In een der hotels te New-York zag een jongmensch de lijst der logeergasten, waarachter stond aangegeven hoe laat zij 's morgens gewekt wilden worden. Op eens kwam hij op 't idéé, ackier aller naam te schrijven om 3 uren wekken. De man, die met het wekken der gasten belast was, vond het eerst wel wat vreemd, dat haast allen zoo vroeg wilden opstaan, maar dacht dat ze afgesproken zouden hebben om gezamenlijk een tochtje in den vroegen ochtend te gaan maken. Zonder erg ging hij dus 's nachts op 't aangegeven uur aan 't luiden en kloppen, zoodat de een na den ander meende, dat er brand was, en allen dus weldra als wilden door elkaar vlogen sommigen zelfs uit de vensters op straat sprongen. Toen alles eindelijk tot bedaren en opheldering kwam, kwamen er ongeveer een zestig acten van beschuldiging in tegen den grappenmaker, die dientengevolge dan ook tot eene boete van zes duizend thaler veroordeeld werd. Datum. Plaats. Voorwerpen. luforraatiën. 21 Aug. Vlissingeu, H uizen, De Wolff. 21 Aardtnbuig, Vruchten, H am mac her 22 N.&St. Joosl Vruchten, Loeff. 23 't Philippine, Smederij, Dionkers. 25 U Zouteiande, Bouwland enz., Tak. 28 Vlissingeu, Woonhuis. v. U. Pieterse 28 n Westkapelle, Huis enz., Loeff. 28 u Cortgene, Inboedel, Koelof. 28 Cortgene, Huizen, Roelof. 29 Middelburg, Meubeleu, Balans D 4. .5 Sept. Gapinge, Bouwland enz., Tak. 8 W estkapelle, Huis enz., Slegt. trekken dat was dus ondenkbaar. Het eerste, hoe vreeselijk ook, was veel waarschijnlijker. Ik was nu al te veel gewoon aan hare ongedurig heid en angstige of toornige blikken om erg bang te zijn voor een mogelijke verergering in haar toestand het denkbeeld dat zij niet toereken baar was verzoende mij met haar koelheid en jaloezy, van de liefde die Haidee voor mij begon te koesteren. Het grootste medelijden gevoelde ik echter niet voor de halfwijze vrouw, of den ongelukkigen echtgenoot, maar voor het arme kind, dat in stilte getuige was van de onsamen hangende woorden harer moeder. Ik vond het eerst vreemd dat die aanvallen alleen 's iachti kwamenmaar bedacht mij later dat zij dien dag toen ik uit Adam Bede gelezen had ook zoo vreemd was geweest en terstond bedaard toen haar man binnen kwam, voor het oogenblik althans want wie weet wat er daarna voor gevallen was in die slaapkamer, die voor mij een soort van betooverd vertrek begon te worden. Het onmiddellijk gevolg van dit gesprek was dat mijn liefde voor het kind zeer toenam. Wij werden onafscheidelijk, zelfs buiten de lessenik moedigde haar aan om te praten en zij wende zich aan om mij van die lange verhalen, zonder zin noch slot te doen, waar kinderen die geen speelnootjes van hun eigen leeftijd hebben, zoo gaarne in vervallen. Wanneer mijn aandacht af dwaalde werd zij somtijds terug geroepen door een vlucht harer kinderlijke verbeelding die mij verbaasde en deed denken dat er een half ver geten ervaring aan ten grondslag lag. (Wordt vervolgd. Heden voormiddag zijn te Vlissingen de inschrij vingsbiljetten geopend voor het bouwen vaneen societeitslokaal met wachtzalen aan den Noordzee- boulevard aldaar. Ingeschreven was door de heeren W. Lock te Steenbergen voor 19.525, C. Maters te Vlissingen joor 20.328, en J. A. van der Heil te Middelburg voor 22.509. De heer W. Lock, dezelfde die het Gi and-Hotel gebouwd heeft, is dus de minste inschrijver. Van 11 tot 18 Augustus. Vlissingen. Gehuwd R. Mooij, jm. 25 j. met H. C. Swenne, jd. 19 j. J. Moerland, jm. 23 j. met A. Gabriëlse, jd. 25 j. J. Lefevre, jm. 23 j. met C. Kokelaar, jd. 22 j. M. de Jonge, jm. 30 j. met H. Willemse, jd. 22 j. Bevallen E. P. Essenberg, geb. Cadée, z. M. W. But, geb. Pieters, z. M. Bosschaart, geb. Stevense, d. C. J. Vermeulen, geb. Eiff, z. J. C. van Gemert, geb. Karstanje, d. J. C. van Noppen, geb. Rot teveel, z. Overleden: A. M. A. Grondhout, wede van J. P. Revers, 57 j. H. J. Scheers, z. 20 m. M. Sloover, wede van J. Hutchison, 89 j. 18 Aug., des morgens te 8 uren. Verwacht: N. wind. Thermometerstand te Middelburg. 18 Aug. '8 morgens 8 óren 60 gr. 's middags 12 uur 67 gr. 's avonds 4 uur 63 gr. F »s firavenliage. Uit een regeerings-telegram blijkt dat in Solo, en in de residentiën Kediri, Passaroean en Madioen ettelijke geestdrijvers met hunne aanhangers zijn gevat, verdacht van onrust te hebben willen stoken. Het bestuur is overal waakzaam en rustverstoring onwaarschijnlijk. St. Petersburg-. De geheele Oostenrijksche legatie werd heden ter gelegenheid van den ver jaardag van den keizer van Oostenrijk door den czaar het in paleis Krasnojezelo ontvangen. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: lederen dag. Aanmelding bij de stadsboden, of concierge. Verzamelingen van bet Zeeuwschgenoot- schap der wetenschappen, o. a. oud- Walchersch boerenvertrek. Des Muan- dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrij dags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uren (des winters tot zonsondergang) des Zondags van 12 tot 5 uren (of tot zonsondergang). Toegangs prijs 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand bekoorende personen 0.10. Aanmelding bij den concierge van het Museum, Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagselie kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Aanmelding bij mej. Oosthout, Schuttershof. Zeeuwsche tapijtenbehangsels in de ver gaderzaal der staten van Zeeland (Abdij). Iederen dag. Aanmelding bij de boden. Tapijtbehangsels (Gobelins) m het gerechts gebouw op bet Hofplein. Iederen dag wan neer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. Iederen dag. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. De Abdijtoren. Iederen dag 's voormiddags van 10 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. B»e abonnementsprijs der Middel- burgsche courant ïs slechts twee gulden per kwartaal. Maarvoor onbangt men, bebalve op Kon- en feestdag-en, een nommer, vaak met een bijvoegsel. Magelijks worden abonnementen aangenomen. Eindelijk heeft ook de Porte haar stem doen hooren in de kwestie-Massouak en aan de mogend heden haar circulaire gezonden. Zij herinnert daarin aan de verzekeringen, door Italië gegeven op het oogenblik dat de expeditie begon, be trekkelijk de souvereiniteit van den sultanver zekeringen die later bij de blokkade van Massouak werden herhaald. Het beroep van Crispi op art. 10 der Suez-conventie en op art. 30 van het Berlijnsche verdrag wordt ongegrond verklaard. De Porte doet nu een beroep op de mogend heden die, naar zij hoopt, zich niet door een zucht naar onpartijdigheid zullen laten meeslepen om de zijde van Italië te kiezen, waar dit zich op onrechtmatige wijze heeft meester gemaakt van landstreken, waarop de Porte haar gezag kan doen gelden. De Times beweert dat de Porte vooral op in- stagnatie van Rusland die circulaire de wereld inzond. Dit is zeer waarschijnlijk want in haar antwoord op de nota van Crispi verklaart de Rus sische regeering onomwonden dat de kwestie geheel beheerscht wordt door de eiscben van Tur kije. Indien de Porte de geldigheid van Italië's aanspraken erkent dan doet Rusland dit ook maar omgekeerd wanneer de sultan protesteert dan schaart Rusland zich aan zijn zijde. Ook Rusland beweert dat Crispi zich ten onrechte be roept op art. 10 der Suez-overeenkomst. Het gerucht, van Fransche zijde geruimen tijd reeds verspreid, dat de czaar Italië zou afvallen is dus bewaarheid. Ook iu bet geschil over deze zaak tusschen Italië en Frankrijk staat Rusland aan de zijde van laatstgenoemd land; Engeland zond Crispi eenvoudig bericht van ontvangst dei- twee door hem gezonden nota's, zonder daarover zijn gevoelen te zeggen. Egypte heeft bovendien, ingevolge instructies van den sultan, bij Italië geprotesteerd tegen de in bezit name van Zoula. Het wordt dus voor Italië boe langer hoe moeilijker; vooral na de neerlaag zijner troepen bij Saganeiti. Twee wegen staan nu voor Crispi open geheel of gedeeltelijk toegeven aan de eiscben der tegen over hem staande mogendheden of met kracht en geweld de expeditie voortzetten en zijn tegen standers voor een fait-accompli plaatsen. Zijn positie is hoogst moeilijk; en bet kon wel eens gebeuren dat deze treurige geschiedenis voor hem zeiven ook bet zeer onaangename gevolg had dat hij moest aftreden. In elk geval ver keert hij op dit oogenblik in een lastig dilemna, en bet zal ons benieuwen hoe hij zich er uit redden zal, zonder te kort te doen aan de waar digheid van Italië en het prestige van zijn eigen bestuur. Hij is nu naar Turin vertrokken om met koning Humbert over deze moeilijke kwestie te spreken. Eenige Engelscbe bladen geven Italië den wij weten niet of wij kunnen zeggen belang- loozen raad om hoe eerder hoe beter Massouah te verlaten. Zij zijn de echo van vele goede, vrienden van Italië, die vreezen dat bij voort zetting van die treurige expeditie men van kwaad tot erger zal geraken. Wel niet zoo lastig maar toch ook niet aan genaam is de positie van Boulanger voor wien binnen een paar dagen de uitspraak der kiezers een allerbelangrijkste is. Zooals men weet heb ben morgen de verkiezingen plaats in een tweetal departementen waar hij candidaat is. Bij zijn bezoek te Amiens deze week was de ontvangst voor hem niet prettig. Zijn tegen standers schreeuwden harder dan zijn vrienden. Van het station ging hij terstond naar het feest maal der Bonapartisten, waar hij als gewoonlijk op ontbinding en herziening aandrong. Bij zijn vertrek naar Doullens werd er sterk gefloten en kon de gendarmerie slechts met moeite de orde handhaven. Na aldaar overnacht te hebben ging hij Donderdag ochtend naar Abbeville, waar hij het graf van admiraal Courbet bezocht. De politie weigerde zijn vrienden den toegang, zoodat het voor het hek weder tot dadelijkheden kwam. Het zal voor hem en voor Frankrijk een rust wezen als hij gedwongen wordt zich op een eiland terug te trekken. Nog slechts tweemaal vier en twintig uur en het lot van den grooten agitator is beslist. Wie aan afzondering denkt, zeker niet vorst Ferdinand van Boelgarije. Zooalawij ook verwachten blijft bij zijn moeder getrouw en gaat bij niet been. Gelijk alle groote vorsten heeft hij bij het jaarfeest zijner regeering ridderkruisen uitgedeeld. De ministers Stambuloff en Ziskoff kregen het grootkruis van de door zijn voorganger gestichte H. Alexanderordede overige ministers werden eveneens bedacht en in de hooge rangen van het leger hadden verscheiden promoties plaats. Aan het bericht uit Weenen omtrent in Boel garije te wachten nieuwe onlusten wordt weinig waarde gehecht. Men gelooft dat het afkomstig is uit een en dezelfde bron, die gevoed wordt door zekere welbekende partij, er steeds op uit de Boelgaarseke toestanden zeer donker te tee kenen of ze troebel te maken. Wie nog meenen mocht dat de menschontee- rende slavenhandel tot het verleden behoort, had goed gedaan een dezer dagen een dienst bij te wonen in Sainte-Gudule, de bekende kerk te Brussel, waar kardinaal Lavigerie, aartsbisscbop van Algiers, gesproken heeft over zijn levenstaak de vrijmaking der slaven in Afrika. Deze eerwaardige, oude maar krachtige man, met een innemend uiterlijk, trad op voor een overtalrijk publiek, waaronder hooge staats-amb- tenaren, dat tot in de verste hoeken het groote kerkgebouw vulde. En hij sprak met vuur en Overtuiging over de zaak die hij voorstondzijn woorden getuigden van edele verontwaardiging, van diep medelijden, van warme menscheDliefde. Monseigneur Charles Martial Alleniand, kardi naal Lavigerie, werd in 1825 te Bayonne geboren- Hij is de zoon van een oud-ontvanger der douanen en studeerde in Saint-Sulpice, een der groote seminaries van Parijs, waarna bij in den geeste lijken stand trad en professor werd in de Sorbonne. In 1860, tengevolge der bloedige botsingen in Syrië tusschen Muzelmannen en christenen, werd mgr Lavigerie in missie naar Syrië gezonden, iets wat hem spoedig op den voorgrond deed treden en hem hoöge betrekkingen verschafte aan het pauselijk, huis zoodat hij in 1863 tot bisschop van Nancy werd gewijd. Vier jaar later was hij bis schop van Algiers. Gedurende den hongersnood aldaar bleef mgr Lavigerie niet werkeloos en stichtte verschillende -weeshuizen voor Arabische verlaten kinderen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2