Verspreide berichten. Z. M. heeft aan G. Terney ontslag verleend, als burgemeester van Noorbeeken bevorderd tot officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht de officieren van gezondheid 2e kl. A. W. Pulle en B. N. Bersma. Bij den dienst van den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië kunnen worden geplaatstle eenige adspirant- ingenieurs en 2e eenige opzichters der 3de klasse. Yoor verdere bijzonderheden zie men de Staats courant van heden. De oud-minister van oorlog en oud-president van den anti-dienstvervangingsbond, graaf Yan Liraburg Stirum, heeft in een schrijven aan de staatscommissie tot het aanwijzen van grondslagen voor de beste krijgsregeling in Nederland, in afschrift ook gezonden aan Z. M. den koning, de ministers, de leden van den raad van state en van de staten-generaal, de noodzakelijkheid eener verbetering van de samenstelling en het gehalte van het leger nog eens uiteengezet en vooral zijn meening omtrent de hoofdkwestie van de krijgs regeling die der aanvulling na 1870 onver anderd gebleven, doen uitkomen. Zij is kortelijk aan te duiden aldus de band tusschen volk en leger moet zoo sterk mogelijk worden gemaakt, en dit doel is niet, zelfs van verre, anders te naderen dan door het moderne beginsel van den persoonlijken dienstplicht te aanvaarden. Omtrent de onlusten in Bantam, is onder dag- teekening van 13 Juli, door de Indische regeering achtereenvolgens openbaar gemaakt I. Blijkens gister in den loop van den dag ontvangen telegraphisch bericht van den secre taris der residentie Bantam zijn in den nacht van 8 op 9 dezer, terwijl de assistent-resident van Anjer en de aspirant controleur met den resident op tournee waren, te Tjilegon onlusten uitge broken. Aangezien de muiters den telegraafdraad afgesneden hadden, waren echter nog zeer weinig betrouwbare berichten te Sarang ontvangen. Al leen was met zekerheid bekend, dat de gevangenis was opengebroken en de gevangenen in vrijheid waren gesteld. De waarnemend resident had den le luitenant C. D. J. van der Star met 28 bajo netten, vergezeld van den regent en den contro leur van Sarang, naar Tjilegon gezonden, en gister in den namiddag zijn van Batavia naar Bantam vertrokken een escadron cavallerie over land en het negende bataillon infanterie over zee Heden morgen ontving de regeering het bericht, dat de nacht te Sarang rustig was voorbijgegaan en de resident om 8 uur van Pandeglang was vertrokken en om half tien ter hoofdplaats werd verwacht. II. Het detachement onder commando van den le luit. Yan der Star en vergezeld van den con troleur en den regent van Serang, op 9 dezer naar Tjilegon gezonden, stuitte nabij Serdang (Pela- boean) op eene bende van ongeveer 100 muiters. De regent en de controleur, die haar aanmaan den uiteen te gaan, werden met bedreigingen ontvangen, terwijl zelfs een schot op hen werd gelost. Na vervolgens tot driemaal toe te zijn gesom meerd de wapens neêr te leggen of den weg vrij te laten, werd de bende met een verlies van negen dooden uiteengedreven. Te Tjilegon aange komen, vond men aldaar den assistent-resident en meer andere personen vermoord en de bevol king in eene vijandige stemming. Het detachement, dat zich in de gevangenis' legerde, werd echter ongemoeid gelaten, en de nacht ging rustig voorbij, 's Morgens bleek de plaats verlaten te zijn. Slechts vertoonden zich nu en dan kleine troepjes volk op grooten afstand. De uit Batavia gezonden troepen zijn Dinsdag in den namiddag te Serang aange komen, en de resident zou zich met den majoor- commandant en eene compagnie infanterie 's avonds om zeven uur naar Tjilegon begeven. Omtrent de aanleiding van de onlusten zijn nog geen ver trouwbare berichten ontvangen. Met zekerheid is bekend, dat gedood zijnde assistent-resident J. H. H. Gubbels met echtgenoote en twee kinderen! de klerk Dumas, de ondercollecteur, de wedana van Tjilegon, de djaksa en de cipier. III. Het detachement van den luitenant van der Star kwam den elfden des avonds te Serang terug, zonder op den weg iets verdachts gezien te hebben. Te Tjilegon waren intusschen twee compagnieën infanterie en éen peleton cavallerie vereenigd, die zich in de gevangenis, de woning van den patih en in de passerloodsen legerden. De toestand op die plaats is rustig en de bevolking keert naar hare woning terug, terwijl de telegra fische gemeenschap hersteld is. Volgens ontvangen berichten zouden de muiters zich in de dessa Bedji, pl. m. 7 kilometer westwaarts van Tji legon, ophoudeneen detachement was daar heen gezonden. De onlusten zijn van geen politeke beteekenis en hebben blijkbaar een locaal karakter. Te Serang was de toestand rustigalleen hadden zich op de grens van het district van dien naam een zestiental inlanders vertoond met gehavende kleederen en waarvan éen met een geweer en de anderen met golloks gewapend. De noodige veiligheidsmaatregelen waren genomen. Den twaalfden 's morgens werd uit Serang een cavallerie-patrouille gezonden naar Kramat-Watoe, halfweg Tjilegon, ter verkenning van den omtrek en tot meerdere zekerheid van de naar laatstgenoemde plaats vertrekkende post- kar. De groote passer te Kramat-Watoe was goed bezet, hetgeen ook het geval was met die te Serang. Op verzoek van den president van Bantam vertrok Zr. Ms. stoomschip Pontianak op den elfden dezer naar Anjer tot eventueele assi stentie. Volgens op den 12en d. a. v. ontvangen bericht vond de commandant van dien bodem te Anjer de vrouwen en kinderen gevlucht op de aldaar liggende Duitsche bark Elisabeth, terwijl de Europeesche ambtenaren zich in den vuurtoren vereenigd hadden. Hoewel van kwaadwilligheid niets bespeurd was, werd voor alle zekerheid een detachement aan wal gezet ter bescherming van het etablissement. Behalve de assistent-resident met zijn gezin en de klerk H. F. Dumas is van de Europeesche bevolking te Tjilegon nog gedood de zoutpakhuismeester U. Bachat. Omtrent het lot van den boormeester J. Grondhout en zijne echtgenoote bestaat nog onzekerheid. De West-Indische bladen wijden eenige plaats aan de beschrijving van het vertrek van den keer mr H. J. Srnidt, gouverneur van Suriname. Daar uit blijkt dat een groote menigte verzameld was om van den door allen geachten man afscheid te nemen. Onder het gebulder van het geschut en het spelen van het Wien 't Neêrlandsch Bloed ging de heer Smidt met zijne familie scheep aan boord van de Nederland. Lantaarn no 16 bevat een plaatJacob Maris, teekening van J. Holswilder. En verder Een zomer. Tentoonstelling Zilcken, door Frans Net- scher. Een vertelling uit Duisterland, (naar aanleiding van het artikel van dr Swart Abra- kamsz over Douwes Dekker) door Pluto. Mijmering van een scepticus. Alweer een. Sedert eenige dagen heeft de notaris E. te Eoermond de gemeente verlaten, en naar men zegt reeds zijn ontslag aangevraagd. Pogingen worden aangewend om met de sckuld- eisckers in minnelijke schikking te treden. Te Zummarum, gemeente Barradeel, liepen gisteren voormiddag geruimen tijd een 40tal arbeiders de boeren af, met het doel de arbeiders het werk te doen staken, hetgeen hun bij velen is gelukt. De burgemeester is terstond krachtig opgetreden. Hij heeft eene publicatie uitgevaar digd, waarin den arbeiders wordt medegedeeld, dat zij, bij hervatting van den arbeid, op bescher ming kunnen rekenen, waartoe reeds drie gemeente veldwachters en de rijkspolitie is opgeroepen. Inmiddels heeft hij den verkoopers van sterken drank verboden, tot nader order te tappen. In de dezer dagen uitgekomen Nouvelle Revue verzekert madame Adam op haar eerewoord, dat het door haar in de vorige aflevering gepu bliceerde rapport van Bismarck aan keizer Frie- drich wel degelijk het echte stuk is. Zij deelt mede dat zij een pkotographie van het oorspron kelijk handschrift bezit, en belooft dat zij nog andere officieele documenten der Duitsche regeering zal openbaar maken. Mackenzie's brochure zal facsimiles van keizer Friedrichs schrift bevatten en niet alleen zijn een wederlegging van het rapport der Duitsche dok toren, maar ook een volledig relaas van zijn omgang met den keizer. De weduwe zal de proeven nazien, alvorens die ter perse gaan. Yolgens bericht uit Madrid heeft de Spaan- sche regeering een deskundig onderzoek bevolen omtrent de hechtheid der kathedralen te tSantiago, te Burgos, te Barcelona en te Leon, naar aan leiding van de ramp te Sevilla, welker herstel 30,000 zal kosten. Gelukkig stroomen de bij dragen daartoe van alle kanten samen. Zoo schonk de gravin van Parijs 1200, de hertog van Montpensier 1500, de paus 400, en leden van den Spaanschen adel 1200. Drie jonge meisjes, die op het meer van Genève in eene boot met twee jongelieden naar Clarens voeren, zijn bij het uitwijken voor eene stoomboot in het water gevallen en verdronken. Onlangs beproefden bij-Tasjkent dertig Bus- sische veroordeelden, die op weg waren naar Siberië, in den nacht te ontvluchten. Door de met hunne bewaking belaste soldaten spoedig achterhaald, ontstond er een woedend gevecht, waarin 11 gevangenen het leven verloren6 wisten te ontkomende overigen bleven min of meer gekwetst in handen van de soldaten. Te Jacksonville wordt de gele koorts o. a. bestreden met het lossen van kanonschoten ter verdelging van de ziektekiemen door de lucht- schokking. Yijf stukken geschut zijn uren achtereen aanhoudend losgebrand. Bovendien brandde men groote vuren met zwavel en pik. Ook te St. Augustine en op andere plaatsen van Florida heerscht algemeene ontsteltenis, ofschoon zich daar nog geene ziektegevallen hebben voorgedaan. In de bekende moordgeschiedenis te Madrid begint nu eenig licht te komen. Na allerlei tegenstrijdige verklaringen heeft de dienstmaagd der vermoorde eindelijk bekend, dat de dader niemand anders is dan de zoon, die in de gevan genis te Madrid zat. Zij had dit niet vroeger durven meedeelen, uit vrees voor den directeur van de gevangenis, die niet wilde dat men te weten zou komen, dat hij Yarela herhaaldelijk permissie gaf uit te gaan. Behalve Varela, zullen de dienstmaagd Higinia en twee medeplichtigen terechtstaan. Het requisitoir omvat de verklarin gen van 210 getuigen en beslaat 3500 bladz. folio. Ge drukt bij D. G, Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6