M1DDELBURGSCHECOURANT BIJVOBGSËL Zaterdag 18 Augustus 1888. N°. 195. Middelburg 17 Augustus. Eendracht maakt macht. VAN DE VAN Onder voorzitterschap van den heer mr W. A. van Hoek vergaderde gisterenavond op de boven zaal van de sociëteit de Vergenoeging alhier de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht. De heer mr Van Hoek deelde der vergadering mede, dat het bestuur der kiesvereeniging hem het voorzitterschap heeft opgedragen en dat hp die betrekking heeft aanvaard in het vaste vertrouwen dat hem de welwillende en kracht dadige medewerking der leden zal zijn verzekerd. De leden gaven door applaus van hunne be reidwilligheid blijk. Wegens de afwezigheid van den secretaris werd het goedkeuren der notulen van de vorige vergadering aangehouden. Daarna was aan de orde het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der provinciale staten. Blijkens mededeeling van het bestuur waren geene schriftelijke opgaven van candidaten inge komen en had ook het bestuur, wegens zijne onvoltalligheid, geen aanleiding gevonden candi daten te noemen. Alleen deelde de voorzitter mede dat van de kiesvereeniging Plicht en Recht te Vlissingen bericht ontvangen was dat door haar de heer C. L. van Woelderen, een der di recteuren van de Maatschappij Zeelandcandidaat is gesteld. De heer Doorenbos vroeg of de Middelburgsche kiesvereeniging zich, behalve met de Ylissingsche vereeniging, ter zake dezer verkiezing ook met andere vereenigingen in contact gesteld had. Het antwoord van het bestuur luidde ontkennend. Ook kon het bestuur niet antwoorden op de vraag van den heer Van der Pauwert of de heer Van Woelderen de candidatuur van Plicht en Recht heeft aanvaard of eene eventueele candidatuur van Eendracht maakt macht zal aanvaarden. De heer Van Woelderen is uitstedig en heeft zich hierover niet kunnen uitspreken. De heer Van der Pauwert verzocht alsnu den heer Van Woelderen op de candidatenljjat te stellen. De vergadering verleende daartoe verlof, evenals zij dat deed, toen de heer mr E. Eokker hetzelfde verzocht met betrekking tot de heeren C. Mortier te Vlissingen en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke en toen de heer Doorenbos verzocht ook den heer jhr M. W. de Jonge van Ellemeet, burgemeester van Oostkapelle, op die lijst te plaatsen. Aan de verschillende personen, die candidaten hadden genoemd, werd alsnu het woord gegeven. De heer Van der Pauwert wees er op dat slechts weinig noodig zal zijn om in dezen kring, waar ieder den heer Van Woelderen kent, hem aan te bevelen. Hij staat aan het hoofd van een der voor Zeeland belangrijkste ondernemingen, nl. de stoomvaartmaatschappij Zeeland, en zal ook in de staten nuttig werkzaam kunnen zijn. Door de vacature-Smit is eene plaats openge vallen die men gaarne door een Vlissinger zou bezet zien; en waar Vlissingen reeds den heer Van Woelderen stelde is aansluiting wenschelijk. Bovendien doet zich het eigenaardig geval voor dat de heer Van Woelderen als het ware een koppelteeken tusschen beide gemeenten vormt. Hij heeft zijn werkkring in Vlissingen en zijn woon plaats te Middelburg, en is alzoo iemand, in beide plaatsen bekend. Bovendien mag gezegd worden dat de heer Van Woelderen in beide gemeenten veel sympathie ondervindt en met hem candidaat te stellen niet behoeft gewanhoopt te worden aan succes. Of de liberale partij in den aanstaanden strijd overwinnen zal is niet te zeggen, maar met een candidaat als de heer Van Woelderen kan men gerust in het krijt treden. Hjj toch staat algemeen bekend als een voortvarend, degelijk, energiek man, die, aan aangename manieren, flinkheid van karakter en een practischen blik paart. Den heer mr E. Fokker werd daarna het woord gegeven ter aanbeveling der door hem genoemde heeren. Vooropstellende dat de candid atuur-Van Woelderen zijne volle sympathie heeft, had hij gemeend, waar het niet zeker is dat de heer Van Woelderen eene candidatuur wil aanvaarden, dat het nuttig zijn kon ook andere namen te noemen. Van hoogstvertrouwbare zijde is hem medegedeeld dat de heer Mortier, die sedert vele jaren het lidmaatschap van den Vlissingschen raad be kleedt, een gemoedelijk, eerlijk en kundig man is; iemand die zich nooit op den voorgrond stelt, die kennis van zaken heeft en een zetel in de staten met eere zou bezetten. Mocht men de plaats van een Vlissinger door een Vlissinger willen doen innemen, dan achtte de heer Fokker de heer Mortier een zeer gewenschten candidaat. Wat betreft de candidatuur van den heer De Bruijn van Melis- en Mariekerke, meende de keer Fokker met een enkel woord te kunnen volstaan. Dat toch is iemand die door zijne positie, door zijne relaties en door zijn bekendheid met het platteland zeer zeker met vrucht in het belang der goede zaak kon arbeiden. Dat hij met ijver en toewijding zou werkzaam wezen daarvan kon men volgens den spreker verzekerd wezen. De candidatuur-Van Woelderen heeft des hee ren Fokkers volle sympathie en het aanbevelen van andere candidaten heeft allerminst ten doel die candidatuur afbreuk te doen. De keus, door Plicht en recht gedaan, achtte de heer Fokker- zeer gelukkig, want, moge de heer Van Woelde ren op politiek terrein een homo novus wezen, op het gebied van scheepvaart en nijverheid heeft hij dubbel en dwars zjjne sporen verdiend. Hij toch was de man die door zijne activiteit, schran derheid en werkzaamheid de Zeeland tot bloei bracht. Hij is iemand die de belangen van Vlissingen en de geheele provincie krachtig in de statenvergadering kan bevorderen. De heer Doorenbos was van oordeel dat voor een groot deel op den door hem gestelden candi daat toepasselijk was hetgeen door den heer Fokker met betrekking tot den heer De Bruijn van Melis- en Mariekerke was gezegd. Veelal worden de candidaten voor de provinciale staten gezocht onder inwoners van Middelburg en Vlissingen, en 't is waar daar vindt men in den regel de meeste personen die door geestesgaven tot zoodanige betrekking als aangewezen zijn. "Maar oris toch ook wel iets voor te zeggen dat ook uit andere deelen van het district mannen worden afgevaardigd die van nabij bekend zijn met de behoeften van het platteland. Zoo iemand is de burgemeester van Oostkapelle. Spreker wilde deze candidatuur niet pousseeren en vérklaarde ook niet zeker te zijn of de heer De Jonge van Ellemeet bereid zijn zou die te aanvaarden maar hij wenschte toch dezen naam te noemen. De candidatuur-Van Woelderen heeft zijne volle sympathie maar, aangezien het niet zeker is dat de heer Van Woelderen die aanvaarden zal, gaf hij in overweging de definitieve candidaatstelling aan te houden tot bekend is of de heer Van Woelderen bereid is eene candidatuur te aan vaarden. Dit denkbeeld, dat door den heer Doorenbos niet tot een voorstel werd geformuleerd, werd beleefdheidshalve door den voorzitter in den vorm eener motie aan de beslissing der vergadering onderworpen, doch, na bestrijding door den heer Fokker, met groote meerderheid van stemmen verworpen. Daarna werd tot stemming overgegaan en de heer Van Woelderen met 53 van de 54 stemmen tot candidaat der vereeniging geproclameerd. Eene stem was op den heer De Jonge van El lemeet uitgebracht. De heer Van Hoek zeide daarop dat de groote eenstemmigheid, waarvan bij deze keuze is blijk gegeven, een waarborg is dat de strijd bij de stembus krachtdadig en met energie zal worden gevoerd. Hij achtte het daarom onnoodig den leden namens het bestuur op het hart te dringen met alle macht die candidatuur te verdedigen en ingang te doen vinden. De tijd is voorbij zeide hij dat men de eerste kamer uitsluitend noemde het bolwerk van de kroon. Thans is de tijd gekomen dat de eerste kamer werd een van de bolwerken van het libe ralisme hoe krachtiger dus het liberale beginsel zich doe gelden in de provinciale staten des te krachtiger zal o jk de positie der eerste kamer zijn. Met eene opwekking tot de leden om het be stuur in zijne pogingen te steunen sloot de voor zitter de bijeenkomst. In de Donderdag te Yerseke gehouden verga dering van den gemeenteraad was ingekomen de goedkeuring van ged. staten van het besluit tot afschaffing der kermis, en werd de begrooting ingediend voor 1889, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 26,136.18. De commissie tot het nazien der gem. rekening over 1887 bracht rapport uit en stelde voor deze voorloop) g vast te stellen met 68,669.75 in ontv., 62,639.25 in uitgaaf, goed slot 6030.50. Zij gaf een paan- wenken omtrent de inning van kaairechten en havengelden en raadde aan naar goedkoopere hulp bij het opmaken van notarieele acten uit te zien. Tot gemeente-vroedvrouw werd met algemeene stemmen benoemd mejuffr. de wed. Bernhard, geb. Strandberg te Amsterdam en tot lantaren opsteker, in plaats van den wegens dienstweige ring ontslageneA. Paauwe, de laatste bij loting. Er werd eene verordening vastgesteld waarbij op eene boete van 50 ct tot 10 gld. werd ver boden het rijden op het met klinkers bestrate gedeelte der Paardenmarkt. Burg. en weth. kunnen evenwel opheffing van dat verbod geven. Omtrent het post- en telegraafkantoor, dat dom burg. en weth. is opgenomen en in orde bevonden, werd besloten: le het gebouw als voltooid te aanvaarden, 2e de definitieve oplevering te bepa len op 1 Oct. en 3e als boeten in rekening te brengen de door de gemeente door te late ople vering werkelijk geleden geldelijke schade, be dragende ongeveer 300. Ten slotte werd eene commissie benoemd tot het nazien der rekening over 1887 en der be grooting over 1889 van het burg. armbestuur.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5