N#. 195. 131® Jaargang. 1888. Zaterdag 18 Augustus. Gemeentebegiooting. Stremiim verteer Lampele-lMn- BEKENDMAKINGEN. Gemeente-Rekening. Middelburg 17 Augustus. ELZENHOF. Onderwijs, Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenty'ë n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. "FEUILLETON. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G-. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moon en te Tkolen: W. A. van Neeuwenotijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nugb: van Bitmar te Rotterdam, en de firma B. VAN de® KAMï te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Batjbe Cie., John P. Jones, opvolger. He burgemeester en -wethouders van Middelburg maken bekend dat de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor bet dienstjaar 1889 met eene daarbij beboorende memorie van toelichting en bijlagen, ingevolge art. 203 van de gemeentewet, op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en aldaar in afschrift tegen betaling en bij de stadsdrukkers J. C. W. Altorffer in druk (voor zoover de voorraad strekt tegen be taling van 0.50 per exemplaar) verkrijgbaar is. Middelburg, den 17 Augustus 1888. He burgemeester en wethouders voornoemd, P. LRMERINS l. b. He secretaris, A. HE VULHER VAN NOORHEN. Be burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien art. 219 der gemeentewet, maken bekend dat de rekening van de ontvangsten en uitga ven dezer gemeente over bet dienstjaar 1887 op de secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten na voorafgaande aanvraag aldaar verkrijgbaar is. Middelburg, den 17en Augustus 1888. He burgemeester en wethouders voornoemd, P. ERMERINS, l. b. He secretaris A. HE VULHER VAN NOORHEN. He burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bet verkeer over de Iiang-eviele-Bin- uenltrug van den 21 tot en met den 31 Augustus 1888 voor voertuigen (de tram daaronder begrepen) is gestremd. Middelburg den 17 Augustus 1888. Be burgemeester en wethouders voornoemd, P. ERMERINS l. b. He secretaris, A. BE VULHER VAN NOORDEN. Hoor den fg. commissaris des konings in onze provincie is aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Herhaaldelijk is bet in den laatsteB tijd voor gekomen, dat, bij gevallen van besmettelijke vlek ziekte onder de varkens, door den burgemeester de hulp werd ingeroepen van den provincialen veearts in den dienstkring. Uit het Engelsch. VAN FLORENCE WARDEN. HOOFBSTUK VIII. BangNeen, ik was niet bang. Het bad mij nooit kunnen schelen om ver van alles af te slapen en als er op Elzenbof ingebroken -werd zonden de dieven in die torenkamer toch niets komen zoeken. Ik wilde dat mevrouw mij dat denkbeeld niet in bet hoofd gebracht had. Ik was niet zoo cordaat ombestand te zijn tegen vrees uit de tweede hand en sedert bet bericht van den diefstal in Berbyshire bad ik 's nachts zorgvuldig mijn horloge, armband en broches onder mjjn kussen geborgen. Maar ik was te blij met mijn nieuwe kamer om mij langer met die gedachten bezig te bonden. Als ik bet scherm uitzette kon ik mijn bed en de wascbtafel geheel verbergen en een echte zitkamer hebbendaarop ging ik in een armstoel bij bet vuur zitten om te genieten, met de voeten op bet haardijzerwant bet was al koud, en bleef zitten totdat ik Sara boven boorde komen. Ik kende baar stap en zou dien nu liever niet op dien eersten avond geboord hebben; want ik wist dat zij een hekel aan mij bad en zelfs bet feit dat zij mij kolen bracht om bet vuur op te stoken, kon mij niet met baar bezoek verzoenen. Ik deed mijn best om baar Ik vind daarin aanleiding u, voor zooveel noo- dig, te berinneren, dat bet nemen van maatre gelen ter bestrijding van besmettelijke veeziekten eene rijks zaak is, waarop niet bet provinciaal reglement op den veeartsenijkundlgen dienst en politie, maar de wet van 20 Juli 1870 Staatsblad no. 131) toepasselijk is. Bij art. 16 dier wet is voorgeschreven, dat de burgemeester, bij aangifte of vermoeden van be smettelijke veeziekte, onverwijld bet zieke of- verdachte vee doet onderzoeken door den districts veearts, of, bij afwezigheid van dezen en van den districtsveearts-plaatsvervanger, in spoedeisobende gevallen, door een geëxamineerden veearts. Blijkens de instructie voor de plaatsvervangende districts veeartsen mogen deze ambtenaren eerst dan door den burgemeester worden uitgenoodigd, -wanneer deze kennis beeft bekomen van de ver hindering van den districtsveearts. Wie onder de aanduiding »geëxamineerd vee arts" verstaan worden, blijkt uit de circulaire van 21 Juli 1876 Provinciaal blad no. 71). Ten slotte acht ik het niet overbodig u ook verder de naleving van 2 der bovengenoemde wet en van bet koninklijk besluit van 27 Maart 1888 Staatsblad no. 67) aan te bevelen, daar mij gebleken is, dat zich gevallen van besmettelijke vlekziekte hebben voorgedaan, waarbij geenerlei wetteljjk voorschrift werd in acht genomen. He Staatscourant van beden bevat bet volgende eigenaardige stuk onder bet hoofd: «Ministerie van koloniën" Reeds terstond bij baar optreden zag Zijner Majesteits regeering zich genoodzaakt te over wegen, wie in de plaats van den weldra aftre denden gouverneur-generaal als 's konings verte genwoordiger tot het voeren van bet bestuur over 's rijks overzeescbe bezittingen in Azië zoude moeten worden voorgedragen. Het beeft den koning behaagd tot gouverneur- generaal van Nederlandscb-Indië te benoemen den beer mr C. Pijnacker Hordijk, oud-minister van binnenlandscbe zaken en Hoogstdeszelfs commis saris in Brenthe. Be beer mr Pijnacker Hordijk, den aan zijn nieuw staatsambt verbondenen eed in 's konings banden afgelegd hebbende, zal nu op Vrijdag clen 24en Augustus 1888 den vaderlandschen grond verlaten, met bet voornemen van zich op den 30en daaraanvolgende op bet stoomschip Sumatra, van de maatschappij Nederland, te Marseille voor de reis naar Batavia, ter aanvaarding zijner booge waardigheid in Nederlandscb-Indië, in te schepen. He ondergeteekende geeft hiervan langs dezen weg aan bet Nederlandscbe volk kennis, opdat ieder, zulks verlangende en al of niet daartoe opgewekt of voorgegaan door de leeraars, priesters en geestelijken der verschillende Nederlandscbe christelijke of andere godsdienstige gezindheden, gelegenheid hebbe, aan zijne plichtmatige smee kingen voor den koning en boogsdeszelfs buis en regeering, ook de bede toe te voegen, dat de reis van den gouverneur-generaal mr C. Pijnacker vriendelijk te bedanken voor baar moeite en zei »Ik begrijp niet dat deze lieve kamer zoo lang leeg gestaan beeft, Sara. Is zij nooit be woond geweest?" «Mijnheer Rayner beeft baar als studeer kamer gebruikt en ik weet niet waarom bij dat veranderd beeft. Misschien was bet hem te boog.'' »Ik ben bier ver van iedereen af, niet waar Sara «Mijn kamer is bier bet dichtst bij en ik boor heel scherp dus behoeft gij niet bang te zijn," zei ze op een toon, die eer dreigend dan geruststellend was. »Het zal wel eenzaam zijn in een storm- achtigen nacht, de wind zal bier zoo builen," zei ik een beetje bedremmeld. »0gij zult geen gebrek aan gezelschap hebben 1" zei ze met een harden, onaangenamen lach. «Ik vrees dat bet eenige gezelschap dat ik bier kreeg, dieven zouden zijn," antwoordde ik peinzend. Zij schrikte zoo, dat ik er van ontstelde. «HievenWat voor dieven 1 Wat praat gij toch Ik was verwonderd over de uitwerking mijner woorden daar ik Sara nooit voor bang zou ge houden hebben en voelde mij gestreeld dat ik baar tot bedaren moest breng en. Nu,dan heb ik meer moed dan gij", zei ik lachend, alk ben niet bang voor dieven. Als zij al kwamen zouden zij spoedig weer naar Hordijk en zijn gezin voorspoedig, en zijn bestuur door God gezegend, Indië tot heil, Nederland tot roem en den Koning der koningen tot verheer- De minister van koloniën, Keuchenius. Uit Homburg schrijft men ons Honderdag avond te tien uur stapten in de villa Marina af HH. K.K. HH. de prins en de prinses von Wied met een hunner kinderen en gevolg. Per trein van 8.51 waren zij te Middel burg aangekomen, waar de beer dr Mezger, die op zijne villa alhier verblijf houdt, ben aan bet station afhaalde en met ben naar bier reed. Na door den burgemeester van Homburg te zijn gerecipieerd begaven de booge gasten zich naar de vertrekken op de bel-étage aan de voor zijde, welke door de goede zorgen van den hotelier, clen beer Oostbout, eenvoudig doch keurig netjes waren in orde gebracht. Het bezoek van deze vorstelijke personen zal er niet weinig toe bijdragen om de aandacht nog meer te vestigen op bet lang niet meer onbekende Homburg. Moge al bet bezoek van vreemdelingen aan onze badplaats minder veelvuldig zijn door het ongunstig zomerweder, toch zijn de logementen Schuttershof en Badhêtel stampvol en is villa Marina aardig bezet. Met de aanvankelijke weersverbetering schijnen evenwel de reislustigen wakker geworden te zijn, althans zijn dezer dagen nog verscheidene kamérs bjj particuliere per sonen verhuurd. Onlangs maakten wij melding van eene me de- deelmg, door de Indische Locomotief gedaan om trent een bij de Tweede kamer ingekomen ge heimzinnig stuk betreffende Atjeh. Thans deelt bet blad daaromtrent de volgende bijzonderheden, mede Be gepensionneerde en gedécorreerde kapitein Scbultz (de steller der memorie), die met een zeer eervollen dienststaat bet leger verlietis' een Buitscher. Gedurende zijn militaire loopbaan alhier schijnt zijn diepe verontwaardiging te zijn opgewekt door de willekeurige en onrechtvaar dige bejegening, die sommige officieren en min deren van hooggeplaatste officieren, voornamelijk aan de bureaux te Batavia ondervinden, en waarin zij in 's hemels naam maar berusten, om hunne carrière niet geheel te vernietigen. In Europa teruggekeerd, heeft bij biervan eene belangwekkende memorie opgesteld, en naar wij om verschillende redenen meenen te mogen aannemenop aandringen van hooggeplaatste personen te Berlijn bij de Nederlandscbe Tweede kamer ingediend. Bezwaren moeten daarbij o. a. zijn kenbaar gemaakt wij weten natuurlijk niet of zij ge grond zijn tegen den overste C. Heijkerboff, onlangs benoemd tot ridder van den Ned. Leeuio, en tegen den luit.-generaal Bouwmeester, o. a. beneden gaan, wanneer zij merkten dat er niets te stelen viel. Zoudt gij bang zijn om bier alleen te slapen Sara Zij antwoordde mij niet, maar hield bare don kere oogen strak op mij gevestigd, als wilde zij in mijn ziel lezen. Het scheen dat bet onder zoek bevredigend uitviel, want ze zei mij weldra op baar gewonen toon goeden avond en liet mij alleen, met de overtuiging dat mevrouw en Sara ieder op bare wijze de onaangenaamste wezens waren die ik kende. Baarop ging ik naar bed en droomde niet van dieven, maar van iemand anders. Ben volgenden Zondag waren er twee vreemde dames in de kerk, die de algemeene) aandacht trokken. Het waren twee blonde, blanke meisjes die in de bank der Reade's zaten en zeer kost baar, doch smakeloos en zwierig gekleed waren; ik betrapte er mjj op dat bet mij verheugde dat zij niet bevalliger waren en dat de eene leelijk was en de andere, de mooie, zooveel zomersproe ten bad, en ergerde mij over mijn ondeugendheid. Be beer Lorenzo zat tusscben baar in en keek in hetzelfde gezangboek' met de mooiste, terwijl bij bij bet uitgaan naast baar liep. Ik herinner mjj 'dat ik dien dag op de wan deling de muggen lastiger vond dan ooit, de zon beeter en de weg zoo stoffig, alsof bet in bet geheel niet geregend bad. Het was een akelige dag. Aan tafel vroeg de beer Rayner of wij die meisjes in de bank der Reade's opgemerkt had- naar aanleiding van diens eedsaflegging voor den krijgsraad in zake kapt. Willink Ketjen. Eene bijzondere, wellicht zeer juiste, in ieder geval treffende, lezing wordt gegeven van bet uiteinde des bekenden sergeant majoors Ranson- nette. Er wordt gezegd, dat deze jonge man, van eene aanzienlijke Belgische familie, bier eerst bekend stond als een oppassend, kundig en be schaafd militair; dat hij de eerzucht en hoop bad, eens officier te worden dat bij echter baloo- rig werd door de bejegening, ondervonden niet rechtstreeks van zijn toenmaligen kapitein (een braaf en weldenkend officier), maar van de Ba- taviascbe bureauxdat degradatie hem alle hoop op bevordering ontnam, hem onverschillig deed worden, van kwaad tot erger vervallen, tot hij eindelijk als deserteur te Atjeh werd opgehangen. Ook de beschuldiging van valscbe eedsaflegging tegen verscheidene officieren komt in de memorie voor; afmaking van verdienstelijke officieren wegens persoonlijke rancune of andere redenen wordt aan sommige chefs ten laste gelegd. Wij herhalenof dit stuk geloofwaardig is, of bet in allen deele juiste bijzonderheden bevat, kunnen wij niet beoordeelen. Zóo belangrijk bleek bet echter in ieder geval, dat de minister van koloniën, in wiens banden bet is gesteld, bet de opzending naar Batavia waardig achtte, om door „het legerbestuur een onderzoek te doen instellen naar de vermelde feiten. Hat onderzoek beeft thans op de meest geheimzinnige wijze plaats. Reeds sedert eenigen tijd vergaderen daartoe dagelijks, in eene kamer ten huize van den leger- kommandant in de Hertogslaan, de generaais- majoor Gey van Pittius en Van Zijll de Jong met kapitein Nieuwenbnizen, adjudant van den leger-kommandant. Van de resultaten lekt echter tot beden niets uit. Op Zaterdag 25 Augustus e. k. zal de jaarlijk- scbe feestvergadering der ónderwijzers in betarron dissement Middelburg te Homburg gehouden worden. He beer G. Smit van Vlissingen legde te Utrecht met gunstig gevolg examen af in bet Hoogduitscb (L. O.) He heer M. J. Vies, te Zutphen, is benoemd tot leeraar aan de rijks H. B. school te Leeuw arden. He volledige uitslag van de te Breda ge houden examens tot verkrijging der boofdacte is als volgtGeëxamineerd 138 mannelijke can- didaten, geslaagd 35geëxamineerd 12 vrouwe lijke candidaten, geslaagd 10. Be beer J. P. Bernsen, pastoor alhier, beeft op den dag dat bij zijn 25jarig priester-jubilé vierde de armen zijner parochie onthaald. Op de vergadering, door de synode der cbrist. ger. kerk te Assen gebonden, werd o. a. de vraag den en voegde er bij dat bij geboord bad dat de eene de aanstaande van Lorenzo was een uit stekende partjj voor beiden. «Ik heb gezien dat bij allerlei attenties voor baar in de kerk bad en dat zij naast elkaar weg zijn gegaan", voegde bij er bij. Hien middag vond ik de muggen, de hitte en bet stof nog ondragelijker. Be beer Rayner plaagde mij den volgenden dag dat ik nog bleeker zag dan anders en dreigde mij naar mijn oude kamer terug te zenden, anneer ik er over een paar dagen niet beter uitzag. Gelukkig kwam ik in dien tijd e«n weinig bij. Eens met Haidee langs bet bek van Geldham Park komende, zag ik over de heg boe de beer Reade met zijn zusters en de vreemde dames lawn-tennis speelde; zjj zagen ons niet, doch toen we terugkeerden merkte ik dat de beer Readé opsprong van bet gras, waar bij te midden van de jonge dames lag en, naar ik meende, met minachting de bladeren en bet gras, waar mede zij zijn hoed getooid hadden, afschudde- Zij zagen niemand dan hem, Haidee en ik moesten naar den dorpswinkel, met een ljjst van boodschappen, waarmede wjj grootendeels niet zouden slagen. Het behoorde echter tot de grondbeginselen van den beer Rayner om de plaatselijke winkelnering te bevoorrechten en dus moesten we elke week eens naar den onvriendelijken winkelier om hem te kwellen met vragen naar uitbeemscbe dingen, als waskaarsen, macaronie of Ma'izena,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1