Laatste Berichten. Verspreide berichten. Weerkundige Waarnemingen. Burgerlijke stand. wikkeling op de meest regelmatige wijze te doen geschieden. Het gebeurde heeft een pijnlijken indruk ge maakt vooral om de eervolle positie, die de hoog bejaarde en bij ieder hoog aangeschreven man innam. Hij behoorde tot de weldadigste ingeze tenen en had een der drukste kantoren. Men verzekert, dat zijn goedhartigheid om in de spe culatie bouwperiode alle kleine aannemers door overdreven hulp (in den vorm van te hooge hypotheken,) staande te houden hem ten val heeft gebracht. Er wordt van ernstig bedreigde firma's tengevolge van deze gebeurtenis gemompeld. De ontvangst van generaal Boulanger te St. Jean d'Angely, departement Beneden Charente, was zeer luidruchtig. Men berekent dat vrienden en tegenstanders tegen elkaar opwogen. Het incident, waarvan een telegram melding maakte, heeft zich aldus voorgedaan. Een leeraar aan het gymnasium, zekere heer Perrin, ergerde zich aan de overdreven toejuichingen, waarmee de generaal ontvangen werd, en riep luid »weg met Boulanger." Dat was te veel voor de vrienden van den generaal zij vielen den heer Perrin aan en mishandelden hem, totdat deze ter zelfverde diging eene revolver uit den zak nam en eenige schoten loste, welke hem wel van zijne aanvallers bevrijdden, maar ongelukkig een der paarden voor Boulangers rijtuig troffen. Onmiddellijk in hechtenis genomen, werd hij door de omstanders, die de aanleiding tot het schieten niet kenden, van een aanslag op Boulanger verdacht. Op het politie-bureau bleek echter spoedig de ware toe dracht der zaak, zoodat hij op vrije voeten gesteld werd en slechts wegens het dragen van verboden wapenen vervolgd worden zal. Zondag is de koning van Portugal te Berlijn aangekomen, waar hij door den keizer ontvangen werd. Laatstgenoemde was daartoe uit Potsdam gekomen; waarheen hij kort daarop terugkeerde, Des middags ging zijn gast ook naar Potsdam en werd in den keizerlijken familiekring ont vangen. De koning werd door keizer Wilhelm benoemd tot chef van het 20e regiment infanterie. Mej. Bettaque is tegen Oct., Nov. en Dec. voor voorstellingen in Amerika geëngageerd, zegt de Portefeuilleen wel voor 36.000 mark. De benoeming van Yon Moltke tot president der commissie voor de landsverdediging wordt als een buitengewone onderscheiding beschouwd, daar geen mindere dan keizer Frederik de on middellijke voorganger van den veldmaarschalk was. Bovendien heeft de keizer in zijn schrijven aan zijn grijzen dienaar te kennen gegeven, dat hij in betrekking tot den generalen staf zou blijven, zijn woning in het gebouw van den staf zou behouden en een adjudent zou krijgen tot zijn persoonlijken dienst. De militaire neigingen van keizer Wilhelm treden hoe langer zoo meer op den voorgrond. Hij houdt zich hoofdzakelijk met militaire zaken bezig. In de eerste weken na zijne troonsbestij ging bevond zich de keizer op het exercitieveld, waar hij de oefeningen van een regiment cavalerie zijn lievelingswapen volgde. Plotseling nam hij zelf het commando over. Na een uur lang de manoeuvres geleid te hebben, gaf hij het commando weder aan den kdlonel terug, met de woorden«Waarde kolonel, ik gevoel mij voor- loopig meer tot de militaire oefeningen dan tof het regeeren aangetrokken." Voor de bepaalde bestuurszaken toont de kei zer daarom minder belangstelling men zegt zelfs dat hij aan den chef van het civiele kabinet hoogstens drie kwartier achter elkander gehoor verleent, en dat bij een langer onderhoud Z. M. teekenen van ongeduld geeft. Bij het afdalen van de Dent du Midi (bij het meer van Genève) zijn twee Engelschen ge vallen de een werd zwaar gewond, de ander is nog niet gevonden. Den 16 October zal Parnell's proces tegen de Times in behandeling komen. De eisch is 50.000 pd. st. schadeloosstelling. Men zegt dat O'Connor en Redmond insgelijks de Times wegens laster zullen vervolgen. Koningin Nathalie is te Versailles aange komen en afgestapt in het hotel des Reservoirs. Zij zal daar ongeveer 14 dagen blijven. Volgens de Temps heeft de Koningin haai man om een onderhoud verzocht en zouden de echtelieden elkaar weldra te Weenen ofte Baden ontmoeten. Dr. Junker te Caïro meldt aan Peterman's Mittheilungen dat de «blanke pacha", waarvan m den laatsten tijd herhaaldelijk sprake was niemand anders is dan Emin Bey. Niet deze echter zou naar Khartoem trekken om den Mahdi slag te leveren, maar luidens de mededeelingen van een bood schapper die 25 Mei 11. uit Khartoem vertrok en 5 Juli te Caïro aankwam de Mahdi zou zich gereed maken om met 4000 man op 4 stoombooten van Gordon naar Lado te gaan, de verblijfplaat® van Emin Bey. Van Stanley is inmiddels nog niets vernomen. Volgens bericht uit New-York zijn te Chat tanooga een aantal groote kantoren in de asch gelegd. Tien personen kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op 400,000 dollars- Uit Petermaritzburg wordt bericht dat eene afdeeling Engelsche soldaten, 400 man sterk, 10 dezer een troep Zoeloe's nabij Jouma aantastte. De Zoeloe's verloren twaalf dooden en zestien gewonden, terwijl hun 400 stuks vee ontnomen werden. Het verlies der Engelschen is onbekend. De Italiaansche minister van oorlog heeft aan het agentschap Stefani eene dépêche van den opperbevelhebber in Afrika, gedagteekend Mas- souah den 14en, medegedeeld, behelzende dat een Fransch zendeling van Akruz was aangekomen, die de tijding bracht van het overlijden van 4 Italiaansche officieren. Hij verhaalde ook, dat Deber beschikt over 700 man en 350 geweren- Het verraad der Assaorteinen wordttegengesproken. Zooals wij in 't kort meldden, vertoeft thans te Londen zekere Baldwin, luchtreiziger, die de hoofdstad verbaasd doet staan over zijn vermetele toepassingen van de parachute, waarvan hij de inrichting heeft verbeterd. Dezer dagen zou hij met zijn ballon uit den tuin van het Alexandre- Palace opstijgen, toen op het aangekondigde uur een hevige wind uit het Zuidwesten woei, zoodat men meende, dat de opstijging niet zou doorgaan. Zoodra echter een half uur later de wind iets minder hevig was, besloot de heer Baldwin liever den tocht te wagen dan de 35.000 menschen, die om het schouwspel gekomen waren, te leur te stellen. De ballon steeg op in een volkomen rechte lijn, maar nam weldra een zuidoostelijke richting aan. Hij steeg nog voortdurend, en het scheen of er iets aan haperde. De ballon vervolgde zijn reis, en men bemerkte niet dat Baldwin zich tot den sprong gereed maakte. De toeschouwers brachten eenige angstige oogenblikken door. Eindelijk echter zag men den aeronaut als een vlek aan den horizon snel in rechte lijn dalen, de parachute ongeopend. Na aldus ongeveer twee honderd voet te zijn gevallen, opende de wind de parachute en droeg hem over de velden over een afstand van twee mijlen. Hij landde veilig op een stuk land in de nabijheid van Wesleyan Chapel. Zes of acht voet boven den grond liet hij den ring der parachute los, raakte de aarde met zijn voet zoo zacht aan als mogelijk was en deed met bliksemsnelheid ruim een half dozijn opeenvolgende salto-mortales, om den val te breken. De heer Haward, de exploitant van het Alexan dre-Palace, en nog eenige andere heeren, die zich te paard naar de plek hadden gehaast, waar hij was neergekomen, vonden hem in volmaakten welstand en brachten hem naar de tuinen van. het paleis terug. De heer Farini, de impresario van den heer Baldwin, zeide dat deze zich op 3000 voet hoogte had laten vallen. De heer Baldwin verklaarde aan majoor Templer, die op last van militaire autoriteiten bij de op stijging tegenwoordig was, de verbeteringen, welke hij aan het valscherm had aangebracht, om het heftig slingeren te voorkomen, terwijl het scherm bovendien tot op zekere hoogte stuurbaar is gemaakt. Niet alleen het Engelsche ministe- van vele geestelijken, de kruisweg plechtig worden ingewijd. Naar wij vernemen is de bekende gevel van het pakhuis der firma Van den Broecke en Jutting in den Langen Delft alhier door de eigenares welwillend aan het Zeeuwsch genootschap aange boden, en door het bestuur daarvan met erken telijkheid aanvaard. Op de plaats van dit pakhuis zal nu eene woning worden gebouwd. Dit bekende huis, het Wapen van Leiden ge- heeten, werd in 1794 verkocht aan den heer F. Richard, in 1806 aan den heer L. W. Agelink en kwam in 1831 in handen van den heer Ant. van den Broecke. In 1875 werd het door den heer C. L.van Sorge, architect, gerestaureerd in den ouden bouwtrant. De gevel trok steeds de aandacht van vele vreemdelingenen het is daarom een geluk dat hij, nu hij plaats moet maken voor een product van nieuwere bouwkunst, toch noch bewaard zal blijven. Vóór zijn verdwijning uit de hoofdstraat van onze stad heeft de heer E. Helder daarvan eene goed geslaagde photographie vervaardigdwaar door de herinnering daaraan, in de omgeving waarin hij oorspronkelijk stond, bewaard blijft. Bij de heden te Vlissingen plaats gehad heb bende opening van de inschrijvingsbiljetten voor de leening, uitgeschreven door de vereeniging Nederlandsche loodsensociteit ten behoeve van het bouwen van een eigen sociëteitsgebouw aan den Noordzeeboulevard, bleek dat voor het benoodigde bedrag ad 25000 was ingeschreven voor 34550. Zooals men weet was de inschrijving uitsluitend voor de leden opengesteld. Bij de gisteren te 's Gravenpolder gehouden verkiezing voor een lid van den raad, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer L. A. Paardekooper Overman, stemden van de 97 kiezers er 57. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Geelhoed die 20 en Remijn die 12 stemmen verkreeg. De burgemeester van Amersfoort heeft aan den majoor-commandant der dd. schutterij een brief geschreven, waarin hijzijn leedwezen be tuigt over het besluit der officieren om ontslag te nemen. Hij verklaart zich niet te herinneren dat de bekende woorden, die daartoe aanleiding gaven, door hem in een geheel onvoorbereide rede zouden gebezigd zijn, maar mocht dit zoo wezen dan neemt hij ze gaarne terug met de verklaring dat hij nooit anders dan met den hoogsten lof spreekt over de toewijding van heeren officieren der dd. schutterij in het alge meen en de Amerfoorsche schutterij in het bijzonder en zijne woorden dus anders zijn uitgesproken dan in zijne bedoeling heeft gelegen. Naar aanleiding hiervan zijn de officieren teruggekomen op hun verzoek om eervol ontslag en kan Amersfoort weer tot kalmte komen. Te Amsterdam zaten in een herberg eenige personen pret te maken. Eensklaps nam een van hen een glas (waarin spnitwater) op, beet er een stuk uit en verorberde het in een oogenblik. 't Scheen hem echter, zooals te begrijpen is, slecht te bekomen, want aanstonds verliet hij in opge wonden toestand de herberg en maakte hij in wilde vertwijfeling aanstalten om in het water te springen. Daarin werd hij ve rhinderdeen paar politie agenten brachten hem naar het gasthuis, waar het bleek dat hij krankzinnig was. Zijn daad bewees dit trouwens reeds. Vrijdag werd te Rozendaal een arbeider in het veld door een zonnesteek getroffen, tengevolge waarvan hij eenige dagen later overleed. De heeren mrs A. M. van Stipriaan Luïscius en W. van Rossem Bzn., aan wien door notaris Andries te 's Hage de regeling zijner zaken is opgedragen, noodigen thans de schukleischers uit, hunne vorderingen in te leveren, teneinde de af-j streelde het paard en keek nu en dan naar zijn meester, die zich zoo dwaas aanstelde met rond te loopen en naar iets te zoeken dat hij wist niet te kunnen vinden. Toen hij opzag, rood van het bukken, moest hij zich op de lippen bijten om niet evenals ik te lachen, terwijl hij zeide «Ik kan hem niet vindenhet doet er ook niet toe, ik zoek niet langer." «O, maar het is toch jammer om zulk een grooten steen te verliezen, mijnheer ReadeIk zal het aan den tuinman zeggen en aan Sam, den staljongen, en «O neen, het doet er waarlijk niets toe." »En aan Jansje, de werkmeid, die heeft goede oogen, die kan wel een paar uur zoeken," bleef ik aandringen. Ik geloof dat hij mijn goede trouw in twijfel begon te trekken en wij geraakten beide in zulk een overspannen gicheltoestand, dat het heel moeielijk was om door te praten en ik blij was dat mijne bloemen gedeeltelijk op den grond vielen, zoodat hij ze moest oprapen, waardoor wij tijd hadden om tot ons zeiven te komen. «Houdt gij veel van bloemen, juffrouw Christie V" O ja, maar de mooiste zijn nu gedaan de regen heeft alles bedorven." »De regen bederft hier veel", zei hij eens klaps ernstig. Gij ziet er niet half zoo goed uit als veertien dagen geleden en dat komt zeker door de vochtigheid. Gij zoudt evengoed in een kelder kunnen wonen als in dat huis in den regentijd. Vindt, gij zelf niet dat uw gezondheid er onder lijdt Ik aarzelde. «Het is wel vochtig, maar het is lang zoo erg niet voor mij, ik ben sterk, als voor mevrouw Rayner en Haidee." «Maar zij kunnen er niets aan doen, die stumperts, terwijl gij het in uw macht hebt of gij het wilt verdragen of niet." «Meent gij nog dat ik weg moest gaan «Neen, dat meen ik niet." »Maar dat hebt gij mij toch geraden." »Heb ik? O ja; maar nu gij zoo gehecht zijt aan de plaats en aan mevrouw »Neen, waarlijk, dat ben ik nietik houd volstrekt niet van haar. »Nu dan aan Haidee of de kleine Mona Gij moet u aan iets of aan iemand gehecht heb ben, anders zoudt gij niet spreken alsof gij niet weg wildet," zeide hij plotseling zóo ernstig dat het bijna lomp was. «Ik houd van het huis, in weerwil van de vochtigheid, en van den tuin, al is die een moeras, en van Haidee en van Jansje, en den heer Rayner," zei ik kalm. De heer Reade begon zenuwachtig met zijne teugels te spelen. «Houdt gij van den heer Rayner? Dan loopen onze smaken hemelsbreed uiteen. Want voor mij is hij de on verdragelij kste ploert die er bestaat. Zoo zelfzuchtig en ongevoelig dat het bijna de perken der menschelijkheid te buiten gaat." Die uitval verbaasde mij en maakte mij boos Ik kon hem niet zoo laten uitvaren tegen iemand die steeds goed voor mij was, zonder hem tegen te spreken. «Gij kunt niet zoo goed over hem oordeelen als ik, een lid van zijn gezin", zei ik koel. »Of hij een ploert is of niet, dat weet ik niet, want ik weet niet wat dat heteekentmaar wel weet ik dat hij goed is voor zijn vrouw, zijne kinderen, zijne onderhoorigen en »Goed voor zijn vrouw, zegt gij Ik noem het toch geen goedheid dat hij haar opsluit in den donkersten hoek van een vochtig huis, tot dat zij er uitziet en rondwaart als een geest, om daarna allerlei leugens over haar gezondheid te verspreiden." «Wat bedoelt gij Welke leugens »De verhalen, die hij u gedaan heeft toen gij hier pas waart. Dit kon hij alleen aan zulk een onervaren meisje doen en hij heeft niet ver moed dat gij het mij zoudt oververtellen." »Ik wilde dat ik het niet gedaan had 1" zei ik verontwaardigd. «Gij hebt den heer en mevrouw Rayner pas sedert drie jaar gekend, zoolang zij hie; wonen. Welk bewijs hebt gij dat hetgeen hij mij verteld heeft, niet waar is »Geen ander bewijs dan mijn gezond ver stand," zei hij opgewonden, «geen ander bewijs dan voor het tweede feit waarvan ik even zeker ben, dat hij zoo stellig zijn vrouw vermoordt alsof hij haar vergif liet drinken." (Wordt vervolgd. rie van oorlog, maar ook buitenlandsche regee ringen nemen met belangstelling van de door Baldwin verkregen resultaten kennis. De heer Baldwin is iemand met een vastbe raden voorkomen. Hij spreekt langzaam en denkt klaarblijkelijk twee keer na alvorens te spreken. De vermetele luchtreiziger werd den 30n Juni 1860 geboren. In 1870 maakte hij deel uit van een reizend paardenspel. Hij debuteerde als gym nast later oogstte hij lauweren als koorddanser. Zijn laatste wandeling op het koord was te San Francisco, 110 voet boven den grond en over een afstand van 620 voet. Daarna werd hij lucht reiziger en wijdde in de laatste twee jaren zijn aandacht vooral aan de parachute. Na verschei den proefnemingen vond hij het verbeterde val scherm uit, dat hij thans bezigt. Aan de beurs eener groote Duitsche handels stad verscheen voor eenige dagen het lid eener handelsfirma, en deed een makelaar op zeker oogenblik zulk een lage aanbieding voor een artikel dat de laatste verbaasd uitriep «Mijnheer, hen je dol «Die woorden zullen u heugen, mijnheerwas 't antwoord van den ander, die behalve koopman ook officier bij de landweer was, en werkelijk verschenen korten tijd later bij den makelaar twee heeren met de verklaring, dat, daar hij hun vriend beleedigd had, zij zijne voorwaarden voor een onvermijdelijk tweegevecht kwamen ver nemen. «Mijne voorwaarden riep de make laar, «als altijd: 1/4 pro mille en 1/3 courtage!" - «Kom, mijnheerwerd hem geantwoord, «be waar nu uwe grappen voor een anderen keer en zeg ons welk wapen gij kiestde sabel of het pistool?" «Wel, neem dan pistolen! «En de tijd - «Mij volkomen 't zelfde «Goed dan, alzoo morgen ochtend te 6 uren." «Uit stekend!" hernam de makelaar, «maar heeren! weest zoo goed om aan uw vriend te zeggen, dat, mocht ik er op dat uur nog niet zijn, hij dan maar vast begint te schieten 15 Aug., des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstan! te Middelburg. 15 Aug. 's morgens 8 uren 58 gr. 'a middags 12 uur 59 gr. '8 avonds 4 uur 59 gr. F Van 14 en 15 Augustus.. Middelbukg. Bevallen C. J. Klaassen, geb. Crucq, d. L. C. de Rijk, geb. Helbers, z. Overleden: J. Joosse, man van A. Boone, 66 j. does. Heden had alhier het Tuinfeest plaats, uitgeschreven door de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken. Ter eere van dit feest woei van vele woningen de Nederland sche driekleur en van enkele huizen en schepen in de kade de Belgische vlag met beide dundoeken was ook het feestterrein op de Groote markt versierd. Het carillon werd bij deze gelegenheid bespeeld door den heer J. F. Kleijn van Middelburg. Aan het feest werd deel genomen door de vol gende drie gymnastiekvereenigingen uit Goes Hercules met 22, Volharding met 16, Goes met 15 ledenen verder door de Schelde van Kruiningen met 5, Olympia van Dordrecht met 16, Sparta van Breda met 4 en L' Anversoise van Antwerpen met 8 leden. Het weer liet zich niet gunstig aanzien van half tien uur af regende het, en eerst te een uur scheen het zich naar deugden te schikken Toch was er reeds vroegtijdig veel volk op de been. In den morgen was aan het Goesche gezel schap Hercules een aangename verrassing bereid. De heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe schonk het een prachtige medalje, waarop gegraveerd staat Haar beschermheer Z. D. van der Bilt La Motthe, Gymnastiekvereniging Hercules, Turnfeest te Goes 15 Aug. 1888. Daar de leden van het Kruiningsche gezelschap per rijtuig en de overige veel vroeger dan men verwacht had waren aangekomen had de plechtige ontvangst aan het station niet plaats. Op het aangekondigde uur kwam een lid van L'Anver- soise die met luid hoerawerd begroet. Te half elf uur werd op het slot Oostende den deelnemers de eerewijn aangeboden. Hierna trokken de turners in optocht door eenige straten de stoet maakte een aardig effect door de costuums der gymnasten en hunne ba nieren en werd op de Markt ontbonden, waar toen verschillende oefeningen werden uitgevoerd. Voor de leden van Volksvermaken was een ge deelte van het terrein gereserveerd. Er werd uitstekend gewerktterwijl onder de werkzaamheden Eendracht maakt Macht van Krui ningen eenige muziekstukken uitvoerde. Behalve een regenbuitje werd de uitvoering door goed weer begunstigdterwijl een betrekkelijk talrijk publiek haar bijwoonde. In galop verlieten, na afloop hiervan, de tur ners het terrein. Vervolgens werd in het cafe-Hartman aan elk gezelschap een herinneringsmedaille uitge reikt, met het wapen van Goes en een toepas selijk opschrift ter gelegenheid van het Turnfeest op 15 Augustus gehouden door de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes. Deze medailles zijn te Brussel vervaar digd. Heden avond te zes uur wordt een diner ge houden in de Prins van Oranje, terwijl op de Groote Markt een muziekuitvoering plaats heeft en in de sociëteit V. O. V. een concert en bal worden gegeven. Bij beide gelegenheden verleenen de muziekgezelschappen Euphonia van Goes on Een dracht maakt macht van Kruiningen hunne diensten. Slew York. De gele koorts veroorzaakt te Jacsonville groote ontsteltenis. De noordelijke wegen zijn vol vluchtelingen die echter door een cardon soldaten worden tegen gehouden.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2