F E U I LLÉ T nT* BLZENHOF. Verspreide berichten. Kerknienws. Rechtszaken, Landbouw. de orde het uitbrengen en bespreken van het algemeen verslag van de in het loopende jaar gehouden examens voor aspirant-gemeente-secre tarissen of ambtenaren te secretarie. Hieruit bleek, zegt het Vad. waaraan wij een en ander ont- leenen, dat van de 29 candidaten 21 het examen met goed gevolg aflegden. Zoowel in het aantal als in het gehalte dier geslaagden was verbetering waar te nemen. Tevens bleek, dat bij een deel neming van 35 candidaten aan 't examen éen commissie voldoende is. Op de vraag of zij, die aldus een diploma hebben verkregen, de beste plaatsen op verschillende secretariën bekomen, antwoordde de voorzitter bevestigendoverigens zou het bestuur overwegen in hoeverre het nuttig was telken jare opgave te doen van de gediplomeerden die geplaatst waren. Het verslag werd daarna goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur be sloten heeft zich tot de regeering te wenden, teneinde maatregelen in 't leven te zien geroepen tot betere wering van landlooperij en bedelarij. Hierna werd het woord gegeven aan den heer H. G. Hartman Jrsecretaris van Goes, die op zich had genomen de wenschelijkheid te betoogen van herziening der bezoldigingen van burge meesters, secretarissen en ontvangers der gemeen ten in Nederlandzoodanig dat daarin meer eenvormigheid kome. De schnld der ongemoti veerde ongelijkvormigheid in die salarissen was volgens den spreker gelegen in de wijze van be noeming, en verandering alleen mogelijk, wanneer de vaststelling der tractementen berust bij Z. M. den koning of den min. van binnenl. zaken. Spr. stelde voor het bestuur uit te noodigen aan deze zaak zijn aandacht te wijden en middelen te beramen om tot verbetering te geraken. Het denkbeeld van den heer Hartman vond steun bij den heer Montagne, uit Leiden, die zijn gevoelen nader uiteenzette. Het bevolkingscijfer kan niet als maatstaf dienen. Welke maatstaf echter dienen moet, is moeilijk te vinden. Doch de benoeming door Z. M. den koning kwam ook dien spreker wenschelijk voor, de burgemeester, dit voegde hij er bij, moest geen lid van den raad of secretaris zijn. De voorzitter meende, dat de beste weg zou zijn de vaststelling van minimum-bedragen der tractementen bij de wet. Het voorstel van den heer Hartman zal door het bestuur in overweging genomen worden. Op een uitnoodiging van de vereeniging voor burgemeester en secretarissen in Friesland, om zich, evenals die vereeniging, tot den minister van financiën te wenden, ten einde te verkrijgen, dat de financieele moeilijkheden worden voorko men, verbonden aan de driemaandelijksche uit- keering van de 4/5 der personeele belasting, heeft het bestuur geen bepaald voorstel gedaan. Uit de discussie bleek, dat men 't echter ge heel met het gevoelen der bovengenoemde ver eeniging eens is en men voor de gemeenten bij gebrek aan kastgeld een beroep op den rijks ontvanger wenschelijk achtte. Deze aangelegen heid zal bij het hoofdbestuur een punt van over weging uitmaken. De werkzaamheden liepen hiermede af. Morgen (Woensdag) herdenkt de heer J. F. Bernsen, pastoor bij de Roomsch-katholieke ge meente alhier, zijn vijf en twintigjarigpriesterschap. Te kwart voor 10 uren houdt de jubilaris zijn plechtigen intocht in de fraai versierde kerk, waar hij, bijgestaan door verschillende geestelijken, te 10 uren de Hoogmis zal opdragen. Daarbij zal met medewerking van het R. K. zangkoor Cecilia van Vlissingen eene Mis van Bartholemey worden gezongen. Vervolgens zal door den heer J. F. Graaf, pastoor te Vlissingen, eene feestrede worden uitges proken. De versierde kerk zal van 12 tot 4 uren voor een ieder te bezichtigen zijn. In de Maandag gehouden zitting der alg. synode der N. H. kerk werd door den heer Hei- necken rapport uitgebracht over de laatstgehouden Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK VI. De heer Rayner stond op en kwam naar mij toe, toen een schrille kreet, die uit den grond scheen te komen, hem hevig deed ontstellen. Het was het eenige geluid dat ooit zulk .een blijk van gewone menschelijke zwakheid bij hem, die zich altijd zoo wist te beheerschen, te voor schijn riep. Het kwam van de lippen van zijn jongste kind, dat vuil en smerig als altijd, tusschen het riet gekropen en vlak bij ons in het gras was gaan zitten en nu, haar vader ziende naderen, haar bjjzonderen afkeer op haar gewone onhebbelijke manier te kennen gaf. Een oogenblik zag ik in de schemering een uitdrukking op het gelaat van den heer Rayner, die mij den adem benamzij deed mij denken aan zijn toon tegen Sara dien Zondagavond in den tuinen hoe spoedig zij ook plaats maakte voor een lachje, ik was er zoo van geschrikt dat ik snakte om weg te komen. Mona diende mij tot voorwendsel. »0, jou stout kind, gij moogt niet zoo laat buiten zijn en dat nog wel zonder hoedSara heeft u zeker vergeten. Kom ik zal u naar binnen brengen. Wees nu zoet en ga mee!" kerkvisitatie in de verschillende gemeenten. Daaruit bleek o. a. dat in dit jaar legaten werden bemaakt aan Domburg van 1200aan Oost- en Westkapelle elk van 1000aan Ouwerkerk (Duiveland) van 2000aan Wisse- kerke van 2 van 2000 elk en éen van ƒ1000. Van het godsdienstonderwijs werd in Zeeland, waar 4 godsdienstonderwijzers werkzaam zijn, door 13.056 leerlingen gebruik gemaakt. In die provincie werden 1240 personen tot lidmaten aangenomen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling A. C. d. R. 34 j., huisv. van J. S., werkvrouw Sas van Gent, tot 5 b. s. 5 d. h. stro op er ij J. H. 49 j. wed. P. A., M. H 46 j., huisv. van J. B. v. U., C. B. 30 j., huisv. van J. C., J. C. L. 31 j., huisv. van A. I., I. M 55 j., huisv. van J. B. v. G., allen arbeidsters. Zandvliet (België) en L. C. Fz. 23 j., R. V. 23 j., huisv. van F. E., L. S. 19 j., A. C. 15 j., Li v. B. 17 j., arbeiders, Ph. Th. 20 j., M. G. 18 ,j., R. V. 18 j., arbeidsters allen te Putte, ieder tot 3 d. en P. M. 13 j., Ossendrecht, tot 1 d. gev.; verduistering C. d. Z. 19 j.slachters knecht Vlissingen, tot 1 m. gev. diefstal en heling J. K. 16 j., wagen makersleerling en A. B. 16 j., arbeider, beiden N. St. Joosland, ieder tot 8 d. gev.. en bedreiging niet doodslag A. B. 25 j. werkman Wachtebeke (België) tot 6 m. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging is Isr. d. W. 24 j., koopman Rotterdam, beklaagd van oplichting. De St% Crt. bevat het verslag omtrent de ver wachtingen van den oogst van 1888 in de pro vincie Zeeland. Van de tarwe en wintergerst, hoofdgewassen in deze provincie, zal het beschot beneden het gemiddelde zijn ook de hoedanigheid schijnt over het geheel te wenschen over te laten. De stand is dun en het gewas door de vele regen en wind tegen den 'grond geslagen. De rogge staat hier en daar eenigszins beter dan de tarwe in Zeeuwsch-Vlaanderen, het ge deelte der provincie waar dit gewas het meest voorkomt, is de verwachting echter laag gestemd. Zomergerst en haver laten eene betere uitkomst verwachten, zoodat de opbrengst, bij droog oogst, weder, het gemiddelde zal kunnen bereiken. De paardenboonen zijn welig ontwikkeld en de vruchtzetting was gunstig, zoodat de oogst van dit gewas ruim kan zijn. De stamboonen (witte en bruine) hebben veel geleden van de natte weersgesteldheid, zoodat de verwachting niet hoog is. Dit is ook het geval met de erwten. Bij beide gewassen kan warm en droog weder echter nog veel verbetering aan brengen. Het koolzaad mislukte voor een goed deel reeds bij den uitzaai in het najaar, en het overgeblevene doorstond den winter slecht. Er wordt met enkele uitzonderingen slechts een gering beschot ver wacht Vlas werd zeer veel uitgezaaid en stond aan vankelijk goed. Het ondervond echter zooveel belemmering in den groei, dat zelfs het beste te kort gebleven is. Van het grootste gedeelte is de waarde gering, doch de prijzen waren in ver houding tot de hoedanigheid hoog. De zaadop brengst zal hoogstens middelmatig zijn. Karweizaacl ontwikkelde zich grootendeels ge brekkig en gaf, ook door ongunstig weder bij de inzameling, geene voordeelige uitkomst. De uienteelt, in enkele strekeB zeer belangrijk, kan, bij gunstige weersgesteldheidnog naar wensch uitvallen., Van de meekrap, die nog steeds maar op zeer kleine schaal wordt uitgeplant, is de stand gunstig. Mona begon mij iets minder vijandig te worden en liet zich zonder al te veel tegenstribbelen opnemen, alleen gaf zij nog een gil toen haar vader mij een hand gaf om mij goeden nacht te zeggen en bij ongeluk haar vuilen schoen aan raakte. Ik bracht haar naar huis en gaf haar in den gang aan Saradaarop begaf ik mij naar de leerkamer- om het verwaarloosde deel van Guizot op zijn plaats te zetten en door ijdelheid gedreven nam ik de kaars op en bekeek mijzelven in den spiegel boven den schoorsteen. Ik geloof niet dat eenig meisje zich, door wie ook, mooi hoort noemen zonder dat het haar eenig genoegen doet. De meeste meisjes hooren wel eens dat zij er aardig uitzien, maar mooi zijn beteekent nog iets meer en ik was daar volstrekt niet onge voelig voor. Ik had met moeder altijd zoo stil geleefd en zoo weinig kennissen gehad, dat ik nooit eenige vleitaal vernomen had. Het denk beeld dat mij door het hoofd schoot, toen ik naar mijne donkere oogen, die meer schitterden dan gewoonlijk, en naar mijne blozende wan gen keek, was »zou de heer Lorenzo Reade mij mooi vinden Ik was zoo verdiept in de beschouwing van mijn gelaat en de dwaze gedachten die daaruit voortkwamen dat ik niet merkte dat er iemand in de kamer was gekomen en eensklaps schrikte van een ruwe stem, die op zeer spotachtigen toon zei »Ja, het is nu nog al een mooi gezichtje en gij hebt gelijk dat gij er van profiteert; Aardappelen beslaan dit jaar eene groote op pervlakte. De ontwikkeling is zeer gunstig geweest, doch door het aanhoudend regenweder vertoont zich de gewone ziekte op onrustbarende wijze, waardoor opbrengst en hoedanigheid even zeer bedreigd worden. Van de suikerbiet, mede veel verbouwd, was de opkomst ongunstig, terwijl de herzaaiing veelal mislukte. Men verwacht over het geheel slechts eene matige opbrengst. Op den mangelwortel is hetzelfde van toepassing. Voor klavers en andere voedergewassen was winter en voorjaar zoo ongunstig mogelijk, en zijn de opbrengsten dientengevolge uiterst schraal. De wei- en hooilanden hadden laat in het voorjaar nog een zeer ongunstig aanzien- In den voorzomer herstelde dit zich echter vrij goed en thans is de gvasgroei zelfs bijzonder welig. De hooioogst was op de vaste weiden middelmatig, op de kunstweiden zeer gering. De inzameling wordt door het natte weder uitermate bemoeilijkt. In "Westelijk Zuid-Bevel and is de toestand van den landbouw sedert 8 Augustus veel verbeterd. Het droge warme weder der laatste dagen heeft een zoó gunstigen invloed uitgeoefend, dat het ■wei- en kanthooi nagenoeg binnen is en het dorschen van karweizaad ver is gevorderd. Hier en daar heeft men reeds koolzaad in den zak. Het vlas wordt, verscheept. Het snijden van gerst en het pikken van erwten gaat goed voor uit. Voorzichtige akkerlieden laten de erwten uittrekken om de struiken en peulen zonder onkruid des te beter te kunnen laten drogen. Terwijl het gunstige weder goede gelegenheid geeft om het onkruid in wortelgewassen uit te roeien wordt daarvan door de betrokken landbouwers een goed gebruik gemaakt. Tegenover vele ver beteringen staat helaas eene geringe verwachting van den aardappeloogst. Het loof is zoo ver ontbladerd dat de groei niet veel meer zal be- teekenen voor de knol. De wintersoorten worden nu reeds voor dagelijksch gebruik gerooid. Daar bij wordt de ondervinding opgedaan dat de mees ten niet volwassen zijn en een deel door ziekte is aangetast. De smaak zal veel te wenschen overlaten. Onwillekeurig pleegden wij gisteren een ver zuim doordien wij bij de mededeeling van het omslaan der zeilboot in het kanaal geen melding maakten van de cordaatheid van een onzer jeug dige medeburgers, die zich geheel gekleed te water begaf en een der drenkelingen, die niet kon zwem men, behouden op 't droge bracht. De 12 blokken mahoniehout, gisteren op »de Oranje Zon" publiek verkocht, hebben opge bracht 307, met het opgeld ƒ337.70. De heer P. Huet, predikant te Goes, deelde Zondag in de kerk mee dat de bijzondere kerke- raad het kerkgebouw der Ned. herv. gem. voor de oefeningen van het Leger des Heils heeft ge weigerd, niet omdat die kerkeraad in zijn geheel niet het goede doel en het nut van die oefenin gen erkent integendeel hij zou ze met het oog op de locale toestanden te Goes zeer gewenscht achten maar wèlomdat het kerkgebouw voor die oefeningen minder geschikt is, omdat er mo gelijkheid voor beschadiging der zitplaatsen zou bestaan, doch bovenal, omdat het den kerkeraad niet gewenscht voorkwam een gunstige beslissing te nemen op dat verzoek kort vóór de a. s. komst van ds. Yan Griethuijsen. Een en ander sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat het Leger des Heils daar te eeniger tijd zij het dan ook in een ander lokaal zijne oefeningen zal houden. (Gr. Crt.) Maandag avond is te Yerseke een oud man, die op het veld aan den arbeid was, waarschijnlijk ten gevolge van eene beroerte, plotseling bij zijn werk doodgebleven. Zondagnamiddag werd in de Ned. herv. kerk te Noordgouwe door de zangvereeniging Thalia van Dreischor een elftal drie- en vier stemmige liederen van ernstigen inhoud met begeleiding van hét orgel gezongen, terwijl de want het zal niet lang duren over een paar jaren zal het vervallen en gerimpeld zijn en dan keert gij u gemelijk van den spiegel af en be denkt hoe gij er placht uit te zien en hoe de mannen die dwazen naar u keken Ik keerde mij om en zag Sara nog steeds met Mona op haar arm staan, mij met toornige blikken aanziende, terwijl zij die woorden uitstiet- Ik schaamde mij over mijn ijdelheid, die toch eigenlijk nog al onschuldig was en had medelij den met haar, want haar toon was zóo bitter dat zij zeker dacht aan de verandering die eenige jaren van zorgen en hard werken op haar gelaat hadden teweeg gebracht dus zei ik heel vriendelijk »Ik geloof dat wij, vrouwen, altemaal vaak meer dan noodig is over ons uiterlijk denken, Sara; maar het is toch ook voor iedere vrouw van gewicht en heeft veel invloed op haar leven- Gij moogt wel blij zijn dat gij niet leelijk zijt, Sara." Ik beken dat dit een beetje vleierij waswant ik vond haar wel leelijk en ik had het nooit zoo gevonden als op dit oogenblik maar ik wilde haar tot eiken prijs tot bedaren brengen en zag tot mijn groote blijdschap dat ik de ware snaar getroffen had. - >Mooi is, wie mooi doet", zei ze iets minder vinnig en verliet de kamer. heer J. C. Vorstheuvel Labrand uit Zierikzee aan het programma met een viertal nommers voor orgelafwisseling een hoogere waarde schonk. Aan de beleefde uitnoodiging, door den directeur van genoemde vereeniging, den heer M. Walraven van de Garde, tot alle belangstellenden gericht, hadden velen, zelfs uit de naburige gemeenten gevolg gegevende kerk was stampvol. Hij bracht bij het einde dan ook den hoorderessen en hoorders een woord van dank voor hunne betoonde belangstelling en aandacht, den leden van Thalia en inzonderheid den heer Labrand voor hunne moeite en welwillendheid, terwijl hij tevens de armen der gemeente in aller lief dadigheid aanbeval, zijnde bij het verlaten dei- kerk gelegenheid tot offeren. Men schrijft ons uit Biervliet Zondagavond overleed een onzer nuttigste inge zetenen, de heer P. Le Grand. Meermalen wist hij zich in den gemeenteraad en in het kerkelijk bestuur door zijne bouwkundige kennis verdien stelijk te maken. Telkens werd hij, bijna onbestreden, in die colleges herkozen. Door zijn overlijden zijn de betrekkingen van raadslid en kerkvoogd vacant- Aan den stafmuziekant C. J. A. Stoetzer, soloklarinettist bij het muziekkorps van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, is op heden (Dinsdag) de bronzen medaille uitgereikt voor 12 jaren trouwen dienst. Te Bergen op Zoom had gisteren morgen bij de oefeningen der veld-artillerie een ongeluk plaats. Een der manschappen geraakte beklemd en verward tusschen een voorwagen en de stren gen der paarden, met het gevolg dat hij, vreeselijk verminkt en gekneusd, per brancard naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men vreest het ergste. Bij Rotterdam werden dezer dagen door een trein der Holl. spoor de vingers van een boerenknecht verbrijzeld. Hij bevond zich nl. met een spoelingschuit onder een spoorbrug, toen een trein passeerde en had de onvoorzichtigheid ter voortduwing der schuit zijn handen op de rails te slaan. Gisteren avond ontstond in een perceel aan de Lange Lombardstraat te 's Gravenhage, tijdens afwezigheid der bewoonster, brand, ten gevolge van 't springen van een petroleumtoestel. Door eenige brandwachten en de medebewoners werd de brand, die reeds eenigen omvang had gekregen) spoedig gebluscht. Te Genum is een 16jarige arbeider zoodanig door een paard getrapt, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Sittard sprong Zaterdagavond eene vrouw, moeder van 3 kinderen, die sedert eenigen tijd krankzinnig was, in een onbewaakt oogenblik uit het dakvenster en viel zich het hoofd te pletter. Zij was onmiddellijk een lijk. Zondag wilde te Yelp een spoorwegarbeider nog een pakje overreiken aan den conducteur van een reeds in beweging zijnden trein toen hij struikelde en overreden werd door een anderen trein. Binnen weinige minuten was de oppas sende man overleden, nalatende eene weduwe en vijf kinderen. Denzelfden Zondag had te Helmond een echtpaar plaats genomen op het balkon van een der wagens van de stoomtram. Op het oogenblik van den afrit sprong het hondje, dat het bij zich had, uit den wagen. Zonder zich te beraden, sprong de vrouw eveneens uit den wagen, ten einde het hondje weder op te vangen. Zij struikelde echtervier wagens gingen haar over de borst, en zij gaf oogenblikkelijk den geest. Volgens nader bericht hebben niet alle officieren der dd. schutterij te Amersfoort hun ontslag aangevraagd. De kommandant en de le« luit.-kwartiermeester blijven hun ambtwaarnemen- Onder de gemeente Mijdrecht heeft een driejarig jongetje een klap van een molenwiek gekregen, met het gevolg, dat het eenige minuten daarna is bezweken. Een 13jarige jongen uit Monnikendam, die een paar weken bij zijne familie te Helder logeerde, is jl. Zaterdag aldaar bij het baden in eene der HOOFDSTUK VII. Heel spoedig na de ongeroepen ruwe terecht wijzing van Sara over mijn ijdelheid, werd ik er voor gestraft, daar de buitenlucht, die zoolang het weer trisch en droog was geweest, rozen op mijn wangen had gebracht, een heel anderen invloed op mij kreeg toen het in September zoo aanhoudend regende dat de rivier spoedig zwol en de vlakte in een ongezond meer veranderde. De lucht om het huis heen was altpd nevelachtig de vijver liep over en overstroomde de steenen, die mij tot voetbank dienden het lage gedeelte van den tuin was in een moeras herschapen, het mos groeide al dikker en groener op de pilaren van den portiek, de ongesnoeide klimop, die het huis zoo schilderachtig maakte, droop den heelen dag en de groene plekken op den muur aan den kant, waar de kamer van mijnheer en mevrouw lag, werden al grooter en grooter, Ik verwonderde mij dikwijls waarom zij daar juist sliepen. Aan de deuren en vensters kon ik zien dat die vleugel beneden twee kamers be vatte, een groote en een kleine. Mijn kamer lag in denzelfden vleugel, maar een verdieping hooger en daarboven was een torenkamer, die, voor zoover ik wist, niet gebruikt werd. Haidee sliep beneden in de kleedkamer, naast de slaap kamer, terwijl de kinderkamer, de dienstboden kamers en nog eenige logeerkamers bovenwaren naast de mjjne. Waarom gebruikten mijnheer en mevrouw die niet en waarom bleven zij in die vochtige benedenverdieping, waar het zeker

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2